IE LEEDSE AFDELING VAN HET RODE [RUIS STELT HAAR AMBULANCEWAGEN 'OOR IAVIDSF0NDS IMPE-PAPEGEM INTVING LOUIS DE LENTDECKER 'T GRIFFIERSHOF TE HEKELGEM WELDRA OPEN VOOR HET PUBLIEK ANITA, DE AANWINST NIEUWE VAN KAMFER J De Voorpost - 12-5-1978 - 7 flfoor de afdeling Lede werd zaterdag 6 mei een ware Rode uis-feestdag. Al jaren droomde men van een eigen ambu- incewagen en op die dag kon hij met de nodige trots voorge steld worden aan het publiek. De wagen werd verkregen van e Brusselse dienst 900. De binnenzijde werd volledig ver- Jeuwd. Vanaf zes uur konden de voorbiiaanaers even een klik werpen op 't voertuig, dat opgesteld stond op de binnen- laats van de oude rijkswachtkazerne, Brilstraat 2. ien de mensen na de avond- irüs de hoofdkerk verlieten, rerd tegenover het politiebu- jau een demonstratie gege- ien Wat gebeurde er? Twee anderen die de straat wilden iversteken werden aangere den door een blauwe perso nenwagen. De remsporen (van meer dan vier meter) bewezen wel dat de chauffeur al het mo gelijke had gedaan om tijdig tot stilstand te kunnen komen, maar helaas .het ene slach toffer had een open beenbreuk, de tweede gekwet ste bloedde hevig uit de rechter arm. De ambulanciers snelden toe. Gerief werd uitgepakt. De grond was besmeurd met bloed. Een grootmoeder zag haar kleinkind liggen en vroeg bezorgd: «Wat is er gebeurd manneke? Is't erg?» Zij wist immers niet dat 't ongeval ge- ënceneerd was en dat de na- maakwonden perfekt nage bootst waren, 't Leek allemaal echt: de beenbreuk werd des kundig gespalkt nadat de broekspijpen doorgeknipt wer den. De bloeding van het tweede aki - Briti e ploeg van hel Rode Kruis te Lede. poserend voor de v ambulancewagen (EL) de laatste aktmteiten voor dit jaar werd oor het Daxids- fends afdeling Impe-Papegem een knal-avond. Ondanks het feit. dat Tien de meeste mensen niet meer buiten krijgt, waren toch een leertigtal geïnteresseerden naar de (ietwat kil aandoende) /aal van pel klooster gekomen om te luisteren naar en te schateren met I.ouis e Lentdecker. Blij was inderdaad uitgenodigd te ■tomen spreken over Terreur. Beweid en Aktuele processen». aar De Lenideckcr, een journa list v an de Standaard, als job heel t ■de moorden en processen tc ver- 9slaan, kon hij met kennis van /.aken f preken. Hij betoogde dat moor ven in de onschuld van een man. moet men hem die kans geven. Spreker vond het tevens /eer spij tig dat het openbaar ministerie tij dens het proces Jespers /ei: »Ge moet voortgaan op uw innige over tuiging...» Maar op die manier kunt ge iedereen veroordelen! De Om de spanning een beetje te bre ken betoogde spreker dat iedereen zich drogeert met iets: het kan zijn met echte drugs maar sommigen drogeren zich met vloeken of ge beden. Een bekend renner heelt steeds de gewoonte om te begin nen miljaren als hij een berg voor zich ziet. Indien hij bovengeraakt is prevelt hij: danke Je/.cke dat ik het gehaald heb! Elkeen heeft in dit leven een houvast nodig. Op het einde van de avond bracht Louis De Lentdecker een noëti- Te Impe hield Louis De Lentdecker. aktuele processen (EL) len en processen een krant doen 'erkopen: de oplagen verhoogden iterk bij het proces Jespers! Tege- ijk leeft hij van de misdaad, maar s gelukkig ze niet te moeten bc- laan. Gedurende zijn hele voor- Iracht. en de woorden rolden van :ijn tong als een echte waterval, lehandeldc de spreker één cen- rale gedachte: de mens is altijd igressief geweest en zal altijd igressiel blijven. De mensen zijn liet beter maar ook niet slechter lan vroeger. Inderdaad trok men krocger geen antennes van auto's stuk. heel eenvoudig omdat er leen auto's waren. Maar in oc ilaats daarvan werd bijvoorbeeld >clletje-lrck gedaan. Er is steeds erreur geweest, er was steeds een lendevorming onder de ene of an dere naam! 0e huidige samenleving ondcr- aat wel meer terreur dan vroeger: ndicn ergens iets gebeurt, krijgt Ie televisiekijker dadelijk een eëel verslag op het kleine scherm. )e Lentdecker heeft steeds een leiligc schrik dat iemand onschul- lig zou veroordeeld worden door en jury. Hij haalde het geval aan ian Leopold Maes, de schrijnwcr- :cr uit Wesl-Vlaanderen. Indien één kans op 1000 is om te gelo- hekend journalist een voordracht die handelde over terreur, geweld e leden van de Rode Brigade hebben ook de innige overtuieinc dat ze korre kt handelen! Spreker heeft zijn stelling tegen abortus uit de doeken gedaan Hij vertelde geen geweten meer te hebben, hij vindt dit zeer rekbaar: met een geweien doe je alles. Vermits hij een broodschrijver is. vindt hij elk leven, ook dat van een misdadiger, heilig. Hadden ze het mij gevraagd, aldus spreker, toen ik in moeders schoot zat. ik zou uitgeroepen hebben: ik leef graag! Door zijn werk kent hij verschei dene publieke vrouwen die twintig jaar geleden een vruchtafdrijving lieten doen. Nu hebben ze enorm spijt over die daad. enkelen wor den zelfs in een psychiatrisch zie kenhuis verzorgd. De Lentdecker was vroeger wat libertijns in ver band met abortus, maar zijn leven en zijn overtuiging hieromtrent zijn ontzettend veranderd, hij heeft zelf een hartinfarkt gehad en leefde twaalf dagen met één been in de kuil. Toen besefte hij en on dervond hij aan de lijve, hoezeer de mens gehecht is aan het leven. De dood is een gelegenheid bij uit stek om aan naastenliefde te doen; gaat gij maar eerst,.mijn broeder, ik kom wel later' sche noot. ledereen werd er stil door. Hij sprak over zijn liefde voor het leven. Iedereen leeft graag: we moeten elkaar niet pes ten! Hij deed een dringende op roep om iedereen in vrede te laten leven. Spreker had genoeg beto gingen meegemaakt voor de vrede, terwijl men onderweg me kaar op het gezicht sloeg. Wat telt in het leven is elkaar eens te laten lachen. We moeten vriendelijk zijn tegen onze naasten, het leven is zo waardevol. Dat beseft ge slechts als ge eens dicht bij de dood stond.. Wie geïnteresseerd is in de wer king of de aktivityeiten van hel Davidsfonds kan steeds terecht bij de heer Impens. Papegenv 33-2 te Vlierzelc. Alle mensen worden eveneens uitgenodigd mee te wandelen op 11 juni. Dan organi seert het Davidsfonds een wandel tocht in het kader van het Jaar van het Dorp: Impe op 't randje af. Deze wandeling schijnt zeker inte ressant. temeer daar blijkt dat vele mensen hun gemeente niet meer schijnen te kennen. R. Devijver slachtoffer werd zo goed moge lijk gestelpt. De Slachtoffers le ken er erg aan toe: lijkbleek bleven ze op de straat liggen. In de verte werd het geloei van een sirene hoorbaar Ver scheidene omstaanders zeg den: «Dieë 900 is t'er rap hé!» Een medewerker wijst de am bulancier waar hij moet stop pen. De deur wordt opengezet, de brancards uitgeschoven de slachtoffers werden opgela den en de loeiende ambulance vertrok. Een enscenering van een ongeval zoals er dagelijks gebeuren. Tegelijkertijd was het een flinke oefening voor de leden van de hulpdienst en konden de omstaanders vast stellen dat de noodzakelijke hulp binnen de vijf minuten kan optreden. Vele mensen kwa men troostend naderbij en schenen opgelucht toen de «slachtoffers» veilig met de ziekenwagen wegreden Na deze geslaagde demonstra tie werden de verschillende toeschouwers uitgenodigd op een speciale zitting in het cultu reel Centrum. Voorzitter Jean-Pierre Matthijs verwel komde ds heer burgemeester Gravez. ae scnepenen Min- nebo en August Impens. Ver der waren aanwezig: de pro vinciale monitor Roger Geens, de gewestelijke monitoren voor het gewest 4, juffrouw Lydia Bogaert en voor het gewest 5 de heer Jean-Marie Van Liefe- ringe Verder herkenden we de heer Frans De Smet, voorzitter van de bloedgevers Lede, en de heren dokters De Weerdt, De Craene en Heirbaut. Voorzitter Matthijs verwel komde iedereen in naam van alle Rode-Kruismedewerkers van de afdeling. Hij zei van daag een historische stap ge daan te hebben in de geschie denis van het Rode Kruis. Spreker overliep de historiek van de afdeling in perioden, voor zover deze bekend waren. Een eerste periode in het verre verleden bewees dat Lede een onderafdeling was van Aalst. Een Franstalige brief, uit 1928, vermelde echter reeds dat Lede onafhankelijk zou mogen optreden. De tweede periode is die van de oorlog en de direkte na-oorlogse jaren tot de jaren '60. Er is echter niets officieels te vinden om na te gaan of de Dit is dan de nieuwe amhuluncewagen van het Rode Kruis (EL) afdeling gesticht werd tijdens of na de oorlog. Zeker is dat in Lede tijdens de oorlog gewerkt werd! Dit werk boekte resulta ten: na de oorlog werd verder gewerkt. Dokter De Weerdt is in dit geval de oudste getuige: hij was er reeds bij van af het eer ste uur en zat zelfs in het eerste bestuur! Maar de toestand had ook negatieve gevolgen: de mensen dachten dat ze «gear riveerd» waren. Ten tweede waren er de taalproblemen. Hier moet ik. aldus de heer Mat thijs. de rel vernoemen tijdens de expo '58. Het Rode Kruis had er een paviljoen: in ééntalig Frans werd de bezoeker er op de hoogte gebracht van de ak- tiviteiten. Er hing een plaket van de «Croix Rouge» Dit heeft nogal wat heibel met zich mee gebracht! Lede heeft ook ge protesteerd. Daar kwam er een tweede plaket in het Vlaams. De derde periode tenslotte is de jaren na '60 tot heden. Tijdens deze periode kende het Rode Kruis een maleise. Lede had een dringende behoefte aan verjonging en vernieuwing. In 1972 kwamen er de nieuwe statuten die instonden voor een demokratisering én voor een voorbeeldige oplossing van de taalregeling. Wij hadden het ge luk dit alles in Lede te mogen beleven. Al de mensen in ons uniform getuigen ervan: het is een lachende jeugd. Op zeker ogenblik wilden we een nieuwe impuls aan het Rode Kruis geven: we nodig den alle verenigingen uit. Op de betreffende vergadering waren we juist met voldoende mensen, om te kaarten! Onze moed zonk in de schoenen, we dach ten dat het nooit meer zou gaan. Toch is het gelukt: alles is zeer traag geboren. Wij kregen onze mensen via kursussen. Velen hebben hun werk met en thousiasme aangepakt. De de sillusie van weleer werd volle dig weggeveegd. Nu zijn we overtuigd van het werk van onze medewerkers. Alle vrijwil ligers hebben het hierdoor mo gelijk gemaakt dat wij een am bulance konden aankopen. Hiervoor was echter geld no dig. Wij hebben slechts inkom sten door de verkoop van lid- kaarten en vignetten Maar hel Gemeentebestuur is het Rode Kruis ook indachtig. Dank L wel. heren. Maar U bent var ons nog niet af! Ben je in nood kom bij ons. Wij leggen wel een pleister, al was het op een hou ten been. De doeleinden van het gebruik van onze ziekenwagen is niet een plaatselijke 900 te worden! Wij zullen zorgen voor preven tieve hulpverlening bij koersen bijvoorbeeld. Daarnaast zullen wij instaan voor ziekenvervoer. De meeste mensen denken dat er alleen maar een 900 is en dat die dienst pro-deo werkt. Niets is minder waar: ze verschieten achteraf nog wel eens als de rekening komt! Wij kunnen ook niet gratis vervoeren. De tarieven werden vastgelegd door een overeenkomst tussen het Rode Kruis en het Ministe rie van Volksgezondheid Maar wij moeten de mensen die ons reeds hielpen of nog zullen helpen erkentelijk zijn. Daarom stellen wij het zo: de mensen met een lidkaart en de bloedgevers krijgen 10 re- duktie op de vastgestelde prijs. Wij leveren hier een echte pres tatie in en voor Groot-Lede. Wij hopen de mensen, die he laas een ambulance nodig hebben, naar best vermogen te zullen kunnen helpen Aldus de heer Matthijs. Luchtiger onderwerp- was de overhandiging van diploma's aan de vrijwilligers die een kur- sus «ambulancier» vólgden. Het zijn allemaal mensen van de hulpploeg Applaus voor Chris Heestermans, Erik De Cock. Raf Janssens en Ma rianne Van der Sijpt. Gilbert Van der Schueren werd hierna speciaal in de bloemetjes ge zet: hij is ons aller vriend «Hij is het hoofd van de hulpdienst van Lede. «Het is dank zij zijn onverdroten werken dat we aan een ambulance geraakt zijn. Meer nog: hij heeft zich als eer ste aangemeld om met de wa gen te rijden! Hij is het levende bewijs van «waar een wil is, is een weg». Het officiële gedeelte van de avond werd hierdoor afgeslo ten en verschillende leden van de hulpploeg waren weer in de weer. Zij boden de aanwezigen een frisse dronk aan, die aan leiding werd tot een langdurige viering. Er was immers zoveel te vieren Om een beroep te doen op de ambulancedienst is het vol doende één van volgende nummers te draaien: 053- 21.76.61 of053-77.80.15 Men kan ook steeds terecht bij Gil bert Van der Schueren, Molen straat 19, Lede R. Devijver Aan de rand van de provincie Brabant, langs de rijksweg Aalst-Brussel wordt heden de rustig gelegen 18de eeuwse hoeve «Het Griffiershof» voor het publiek opengesteld. Het betreft hier het oude boerenhof, gebouwd in 1752, dat steeds heeft toebehoord aan de familie de Witte. Oorspronkelijk was de naam van bedoeld hof dan ook «Het Griffiershof», omdat de opeenvolgende eigenaars die funktie uitoefenden. De laatste bewoner was File- mon de Witte die het goed na zijn dood vermaakte aan zijn enig nog levend familielid: broer Gustaaf de Witte. Deze laatste is reeds 84 jaar oud en woont momenteel te Asse. De Griffiershoeve of het Grif fiershof is een middelpunt ge weest van de geschiedenis. Toen de Fransen in 1799 terug trokken, hebben zij de abdij van Affligem in puin veranderd. De toenmalige prelaat-proost Beda Regaus is ondergedoken bij de familie de Witte. Toen de Fransen ter plaatse een huis zoeking verrichtten, lag de eerwaarde heer in het bed van de griffiersvrouw, met haar slaapmuts diep over de oren getrokken en een boreling in de arm. Aldus ontsnapte hij aan een verschrikkelijke dood Deze prelaat is er blijven wo nen, schreef er de geschiede nis van Hekelgem en overleed er in 1808. Sommige inwoners van Hekelgem beweren dat er een onderaardse gang moet gelopen hebben tussen de hoeve en de abdij. Maar nie mand heeft dit tot nog toe ont dekt of bevestigd. Ondertussen is het merkwaardig gebouw aeklasseerd. De huidige eigenaars, het echtpaar N. De Ganck uit Aalst, hebben de hoeve laten restau reren. Zij zorgden ervoor dat het interieur zoveel mogelijk behouden bleef en richtten er een taverne in. onder het dak! Eigenlijk is er niets veranderd, maar verschillende zaken wer den opgeknapt of verfraaid De «schone» koer wordt momen teel herlegd en de bestaande schoorsteen wordt uitgewerkt als open haard, zodat men er later zal kunnen grillen. Hekelgem, gekend als een wandelgemeente bij uitstek, mistte tot nog toe zo een instel ling. In 't Segershof, de nieuwe benaming van de hoeve, zullen de wandelaars op een gepaste wijze kunnen opgevangen worden: benevens een lekker glaasje fris bier kunnen zij ge nieten van de «oude boeren- trant» met een boterham-op zijn-boers. Vanaf morgen, za terdag. zullen er in de namid dag wafels gebakken worden. Het ligt eveneens in de bedoe ling de zaak een zekere ver maardheid te geven. Daartoe richten de eigenaars verschil lende aktiviteiten in: op tweede pinksterdag wordt op de bin nenkoer een openluchtkonsert gegeven door Sint-Cecilia uit Appels, een bijzondere fanfare. 70 man sterk. Zij zullen op die dag een rondgang maken doorheen Hekelgem, zodat de hele bevolking kan meegenie ten. Op 27 mei verwachten we een «Grand gala du disque» van de Aalsterse Prinsencae- mere De uitbaters hebben nog meer pijlen op hun boog: zij voorzien in de nabije toekomst een speelplein aan te leggen voor de kleinsten. (Wij hopen dat het beter zal onderhouden worden dan het bestaande speelplein in het stadspark!). Er is even eens nog een grote schuur ter beschikking. De heer en me vrouw De Ganck hopen hiervan een moderne (altans binnenin) vergaderzaal te maken, die zij dan ter beschikkina zouden stellen van verschillende ver enigingen. die er om vragen. Vernoemenswaardig is wel het feit dat de eigenaars dit be- scnouwen als een evenement in het kader van het jaar van het dorp. En terecht! Zij zorgen er voor dat een oude hoeve kan bezocht worden door iedereen. Zij verzekeren tegelijk het on derhoud, zodat dit merkwaar dig gebouw zal blijven pronken in het landelijke Hekelgem. R. DEVIJVER Kamfer. Aalsterse ajuinpopjormalie un hel goeie aatje getupt. »v. Zonnestraal de muzikale gast. U ziet links gitarist Ral en rei hls de name Anita (JM) er leden zaterdag in de zaal van aanwinst van de groep, met

De Voorpost | 1978 | | pagina 7