«LENTE»-WANDELING TE MELDERT BAARDEGEM «VROEGER EN NU» Uw woord mw name begaanbaar liedteen rijke Nu echter gaat met Pinksteren de officiële opening van het Baarde- gems «Jaar van het Dorp- door in de Parochiezaal a.s. zondag 14 mei te 14.30 u. Deze plechtigheid gaat gepaard met de openstelling van liefst vier wandelwegen door Mw. Annie De Maght, Schepen van Leefmilieu en verantwoorde lijke in Groot-Aalst voor «Het Jaar van het Dorp»Eveneens een ten toonstelling «Baardegem vroeger en nu- komt aan bod waarbij we dan blij zijn te kunnen konstateren dat niet alleen de retro-mode hier zoals overal aan bod komt maar dat ook met de huidige toestand wordt rekening gehouden want tenslotte, alhoewel we het histo risch element zeer naar waarde schatten, leven we in het Dorp van Nu, van 1978. Van de toren van de gerestau reerde Margaretakerk komt dan beiaardmuziek, opgenomen wer ken van stadsbeiaardier De Smedt, en ook «Bardo's Boerenblaaska- pel, - in originele feestkledij, is van de partij. Ze houdt immers een optocht langs de Dorpsstraat en haalt Mw Anny De Maght af aan Café Fie- remans. Na een wandelkonsert wordt de oriëntatiekaart onthuld en gaat de officiële opening van «Het Jaar- door in de Parochiezaal waarna in de tuin van de Pastorie onder leiding van dirigent frans Moortgat een volkskonsert wordt gespeeld. Ook de KVLV, de «Boerinnen- bond-, wil haar duit in het zakje doen en wil van Baardegem een «bebloemd dorp» maken. Daartoe wil ze op 14 en 15 mei duizenden bloemplantjes in de Parochiezaal aanbieden vanaf zondag te 9.30 u. tol uitputting van'de voorraad en zulks aan 2 F per stuk als bijdrage in de onkosten Deze plantjes worden dan liefst niet in een achtertuintje geplaatst maar Cunncn best dienen ter ver siering van muren, hagen, afslui tingen en op vensterbanken aan de straatkant. Dit alles onder het motto «Baardegem Bebloemd-, Verder is er nog een kunsttentoon stelling in de kerk en gaat op zon dag 15 mei te 14.30 u. 'n voet- AAN BURGEMEESTER D'HAESELEER ANME DE MAEGT JAN DE NEVE DOE ER WAT AAN?. Regelmatig lezer van de Voor post. Ik nodig U allen uit. Komt eens kijken en vaststellen neem filmge- rief en veel schrijverij mede het is nodig. Laat ons eindelijk ook eens aan de beurt komen voor belang stelling, vernieuwing, en verbete ring. Heer Burgemeester D'haese- leer, laat U hier in Mijlbeek en H. Hart. ook eens fotograferen zoals U deed in den Osbroeck om alle dingen te bekijken zoals U het zo goed deed voor de rijken bij het begin van uw mandaat als Burge meester. U moogt hier op de Leo- poldlaan, en de Moorselbaan. de zelfde schoenen aandoen van toen in den Osbroeck, U zal hetzelfde voelen onder Uw voeten, (mod der). Op de Moorselbaan, van de kliniekwerken, op den boulevard aan 't slachthuis daar rechtover zijt ge verplicht tussen de auto's te rij den als het regent met uw velo op gevaar voor uw leven. De camions die er lossen en laden aan de oude Moorselse route met hun grond zijn de daders, verder ter hoogte van de Rozenweg, hetzelfde liedje, daarbij komt nog wat an ders kijken. De (dievenparkingen) kom eens zien 's avonds, maar neem wel een paar ogen reserve mede, want de auto's komen daar onvoorzien van de dievenparkin gen gevlogen en ontzien niets. Dit gebeurt aan de hoek van Leopold- laan en Binnenstraat en aan de Kozenwcg. Maar ja! waar? Moe ten ze hun wagen nog parkeren, voor de politie zijn er dagelijks tientallen bekeuringen tc rapen. Zoals aan de kliniek, er is geen mens bekwaam de vclobaan te volgen met zijn fiets, want de auto's staan tot over de rijbaan, en zelfs de camions voor de kliniek staan in de week dwars over de vclobaan als de kinderen van school komen. Doe wat aan de Mijlbekelaan nu nog (M1JLBEKEBAANTJE) heimelijk stort even als er rechto ver van 't naftestation (ELF) waar na opgeruimd te zijn er weer op nieuw een begin is van een stort aan de Tweehagenstraat achter de kinderkribbe. Verder voor de moeders die met kinderen door de nu nog Rozenweg moeten naar de meisjesschool aan de Binnenstraat laat uw invloed eens gelden om opdracht tc geven de hagen te snoeien waar ze moeten door lo- Den. C.V.P. Gemeenteraadslid Ju- lien Vinck kan er zeker van mee spreken van 't vuil dat hij daar reeds gezien en gevonden heeft want zijn koeien grazen daar op de weide, en iets verder kan men zich de benen breken door de stadsdals die uitgeregend zijn. Waarom maakt men daar ook eens geen straat, het ligt daar nu al jaren, er zijn nochtans zoveel straten bij gemaakt op de Lcopoldlaan en op de Botermelkstraat waarom nu eens geen laan, inplaats van een baantje Dan zal men weten waar met de auto's naartoe, ze staan nu reeds tot in de Binnenstraat - dc boven Gronstraat - GuidoGezelle- straat en brie velden weg, waar ge ook, een kijkje moogt komen ne men naar de erbarmelijke staat van de trapjes die lijden naar de Moor selbaan bij goed weer gaat het nog maar in de winter bij sneeuw en vorst, zijt ge klant om de nieuwt bouw van de kliniek vol te krijgen. B.S.P -er. Martin Hutsebaut gaf in zijn buurt een circulaire uit dat er door zijn toedoen een telefoon cel werd geplaatst in de Goud bloemstraat welnu hij is daar er gens aan het bouwen hij zal er het meest gemak aan beleven want wie weet die daar nu staan, aan de hoek Groenstraat - Drievcldenwcg zou ze nuttiger geweest zijn. In de sporthal aan de Rozendreef kwa men ze spreken overeen in te plan ten parksken lussen Doornstraat en Krekelstraat laat ons daar liever huizen zien met groen omheen dat we ook wat meer ontzag kunnen hierheen trekken die zullen ten minste onderhouden worden en we zullen ook groen zien, en niet zoals in de Rozendreef op het speelplein dat een goede beurt no dig heeft, en waar er bij gebrek aan beter de gepensioneerden in de hal van de sportzaal verplicht zijn hun kaartje te gaan leggen en een siga retje te roken omdat er voor die mensen in die omgeving geen kaarthuisje is, een noodoplossing, maar niet wenselijk in een zaal waar sport wordt beoefend. De Voorpost schrijft veel over vernieuwing van het stadspark enz welnu laat men de oude struiken en planten van ginds naar hier overbrengen dan hebben we op 't speelplein toch ook al iets, en moet er een nieuw parksken ko men welnu mevrouw Demaeght en heer De Neve breng het hier hogerop aan het hoogste van de Rozendreef rechtover hel bos van Den Hert, daar kun je nog een echt park maken en hebben we in de blok-appartementen er ook iets aan in plaats van het vroegere stort. DAAR' zal het beter zijn dan tegen de kliniek met die stank van verbranding evenals de stank van verbrand zaagsel dat regelmatig weerkeert vanuit de Groenstraat van het atelier van sculptcurwerk rechtover de Kruisstraat wij wo nen hier we kunnen het weten, en als ge het niet gelooft kom dan meermaals langs hier om U te overtuigen dat er hier geen hon- denpissen - parksken moet ko men. Zo! kan men maar doorgaan, met mij zullen er velen hetzelfde denken en overdenken, dat wie de macht in handen heeft er wa aan veranderen als ze willen, zitten niet in dc gemeenteraad wij werken niet in De Vooi om eens te bemiddelen of schrijven over (den andere van den Denjer) We hebben nochtans (nc Keizer) over Denjer maar schijnbaar heeft ook niet veel te zeggen, want hij den onzen we krijgen hier nooit nog eens maandags of di dags van karnaval een klein ro gangetje van de stoet te zien (zo vroeger jaren wel het geval en we steunen toch ook! Nu Gemeenteraad en Voorpos het aan jullie er wat aan te do Ik wou dat ik dit alles in het Ai lers had kunnen schrijven, dan I ge mij misschien nog veel b« verstaan kunnen hebben. Zo Dolf uit De Voorpost. De Vuyst Lcopoldlaan I As Ontwapenen om te overleven De heer Wim Verleysen (CVP) was tevreden dat zoveel jonge mensen zich inzetten om de vrede te verwerven. Hij citeerde Cardijn: «ge moet geen revolutie maken, ge moet revolutie zijn». Hij dankte de inrichters omdat zij geloven dat het nog kan veranderen. Hij feliciteerde de aanwezigen omdat zij de moed hadden naar elkaar te luisteren (wat door zijn enorm stemgeluid moeilijk werd;... daarenboven kwam er geregeld reactie uit de zaal, zowel in goed- als afkeu rende zin). De spreker noemde de bewape ningswedloop zinloos. Wij moe ten de ontwapening voorstaan, maar deze moet controleerbaar zijn. Hij herinnerde aan zijn tussenkomsten in de senaat naar aanleiding van de bespreking van landsverdediging (over het slotakkoord van Helsinki) en van de goedkeuring van het internationaal akkoord over het verbod van «productie, versprei dingen gebruik in geval van oorlog» van bacteriologische wapens. Hij stelde o.m. voor dat België het initiatief zou nemen om ook een gelijkaardig ak koord af te sluiten onder toezicht van de veiligheids raadvoor de gifgassen. Hier omtrent is ook reeds een protocol getekend in 1925, maar dit werd nog steeds niet omgezet in een internationaal akkoord. Spreker waarschuwde dan voor een te groot optimisme. We staan nog maar aan het begin van onderhandelingen inzake de atoomwapens. Daarop dat ogen blik te Moskoou de bespreking over beperking van de atoom bewapening bezig was, stelde hij voor dat de vergadering een telegram zou sturen naar de minister van Buitenlandse za ken opdat hij namens België zou aandringen te Moskou opdat zij er zouden toe besluiten een tweede stap te zetten. Wat nu speciaal de neutronen bom betreft heeft dc CVP nog een standpunt ingenomen. Een bewindspartij als de CVP mag zich de luxe niet veroorloven, onbedacht stelling tc nemen in belangrijke aangelegenheden, dit dient vooraf gegaan door een ernstig onderzoek. Daarom heb ben er thans hearings plaats, waar zowel de militairen, als de diplomaten en de vredesbewe ging Pax Christi gehoord wor den. We rekenen er op een stcllingname te kunnen doen vóór de nationale betoging. Onze persoonlijke instelling ten aanzien van de neutronenbom en andere atoombommen is gegrondvest op de stellingname van de katolieke kerk, zoals deze door de Paus (gejouw in bepaal de hoek van de zaal) werd verwoord: «er is geen enkele onderdrukking zó zwaar, dat de omverwerping ervan het gebruik van atoomwapens rechtvaar digt». Om die reden stellen we alles in het werk om een akkoord inzake atoomwapens te benaars tigen. Spreker is eveneens van oordeel dat België lid moet blijven van NAVO. Hij herinnert eraan dat dc neutraliteitspolitiek van de tweede helft der dertiger jaren, met onze onvoldoend beveiligde grenzen ons niet van de oorlog heeft gespaard: integendeel wij waren de eersten die overrom peld werden. Hij gelooft inte gendeel dat het NAVO schild mede aan de basis ligt van de wapenstilstand die we sinds 35 jaar kennen en waarvan de jeugd van heden, de eerste voordeel- trekkende is. In verband met de bewapenings uitgaven stelt hij vast dat de belgische militaire inspanning van 14% in 1977. Wanneer we dan de bestemming van deze kredieten onderzoeken dan stel len we vast dat het grootste aandeel hiervan gaat naar de bezoldiging van het personeel en het aandeel voor de bewapening steeds verder afneemt. Hij maakt ook een vergelijking met de militaire uitgaven van de ons omringende landen en dit met het bruto nationaal produkt van elk dezer landen als basis gegeven. Uit deze cijfers blijkt dat België de kleinste inspan ning doet: nl. 3,1 van het B.N.P. Spreker besluit met de vrees uit te drukken dat het niet zoz« een Oost- West conflikt is d ,c moet gevreesd worden, maar een Noord-Zuid conflikt: opstand van de armen uit h P6 Zuiden tegen de rijken uit h Noorden (appaus en awoertg roep). Wim Verleys VAAH MfW tftsj #££fr ?fW-WwCl ££V MoOlSTIL in qtflV QU WtUL." jiHv t£V jootiiMn AL. 5 \ntXj ziuti Na de winterwandeling in een barre koude zou deze lente wandeling verleden zondag uitgroeien tot een toeristisch evenement want de belangstelling scheen tot ver buiten de grenzen van het dorp uit te deinen. Deze keer was het echter de regen die als spelbreker optrad zodat na een hele voor middag regen het doorgaan van de wandeling ernstig in vraag werd gesteld. Toch kwamen nog een.zeventigtal moedigen, waarbij de jeugd uiteraard flink was vertegenwoordigd, op dagen waaronder ook schepen van Leefmilieu Annie De Maght die de tocht meemaakte. Gestart werd onder leiding van «groene jongen» raadslid Lambert Van de Sijpe met een dubbel doel: streven naar een volledig behoud van het huidig dorpsbeeld en beschermen van nog aanwezige groene ruimten. Eerste oponthoud vormde de zavelput «De Genst» (brem) waar destijds ook de fameuse Meiaertse zandsteen werd ge- poeld, zandsteen die Meldert verhief tot het grote middelpunt tussen Aalst en Brussel en waarmede talloze kerken en andere gebouwen tot ver bui ten de streek werden opgetrok ken. Veel gestort vuil werd hier reeds verwijderd maar nog steeds wordt deze uiteraard lustige natuurpiaats verpes' ooor schromelijk overdreven aantallen decibels var aspirant-motorkrossers van al lerlei pluimage, vermits uitein delijk «na regen toch" zonne schijn komt» werd ook de hel ling even beklommen en kreeg men een heerlijk zicht. Via de Zwaneveldweg en de wijk «Huizekens» waar vroeger mensen bedrijvig in de zand- steengroeven huisden kwam men aan de pittoreske Meis- berg waar bij Maria en Denis verfrissende rabarber werd ge geten en even verder water van «tien buizen diep», beter dan om het even welke andere drank zegde de leidsman, werd gedronken Via de Hoogstraat en de plaats van de vroeqere vuilnisbelt ging het naar de Achterstraat waar de zovele buitenverblij ven en week-endhuisjes kri tisch werden bekeken, waar stortplaatsen werden gevon den en waar ten onrechte vol gens de schepen die vlijtig aan tekeningen maakte namen als «vogelreservaat» werden ge bruikt. Op de hoeve Eugeen De Croes, de man met het be kende driespan van de Pikke- ling, werd in een smakelijke appel gretig gehapt en kon men kiezen tussen Faluintjesgene- ver en botermelk. Proost! In de Faluintjes die daarna werden aangedaan was het wel zeer drassig en ook hier werden langsheen de Molen beek allerlei gestorte voorwer pen, tot matrassen toe, gevon den. Men vraagt zich af wat de mensen bezielt om dat hier te komen gooien als er toch mo gelijkheid bestaat zulks met het groot huisvuil kosteloos te laten weghalen. Dat iemand die er door de politie werd op betrapt, na te hebben gezocht en ge schreven teksten te hebben gevonden die de bevuiler ver raadden, een paar zakken vuil in 't geniep er te hebben gede poneerd niet alleen een bekeu ring kreeg maar ook een proces aan zijn been wat hem de ge raamde som van onkosten om het te laten weghalen en boete samen voor ruim vijfduizend frank zal kosten weze hierbij dan wel een streng voorbeeld hoe men het liever niet doet. Sommige lieden lijken immers alleen voor dergelijke argu menten door de knieën te gaan. Even verder werd hier dan ook een bidonville-achtig geval waargenomen dat alle milieu normen tart en waaraan blijk baar dra iets zal worden ge daan. In het Parochiecentrum werden de moede leden van de overgebleven wandelaars ge strekt en werden duchtig boter hammen met hesp, platte kaas en radijsjes soldaat gemaakt Voor de zomerwandeling wordt nu ook eens op de medewer king van de weermaker ge hoopt. Dan wordt het alvast een sukses. LH Om prachtige panorama's te bekijken moest er soms wel eens geklommen worden. Maar dat wandelaars tijdens de 2de wandeling door de Faluintjes er graag bij (JM) vlasroot bekijken alhoewel de vlastcelt hier rond 1920 uitstierf. Na dc Spruithoek en een forse klim over de oude spoorbaan komt U aan de Konijnenaarde met mooi panorama op Dender- en Schelde- bekken. De «Winning» met dc «Bevenhoutcm» vormen er een prachtig dekor. Komen we nu aan de tot 1955 omwalüe «zwanen- ncsthoeve- met de Zwaannest- loop, biologisch dood. Na acht km komt U dan terug aan de kerk. De groene wandeling is eigenlijk een verkorte uitgave van de vorige en leidt U aan 't Schuurkcn door het Stokt met zompige weiden en door knotwilgen omkroond met een rijke en zelfs zeldzame flora. Via de markeringen komt U langs net station terug op de blauwe route. De rode wandeling laat U genie ten van de overgang van de Vlaamse laagvlakte naar het Bra bants heuvelland met de rustige Meisberg en het Herenbos. Stijgen nu naar het Kravaalbos met een smalle diepe groeve waaruit de steen voor de Baardegemse kerk werd gepoeld. Hier ontspringt de biologisch rijke Spitsbroekbeek en ziet men de forse boomgaarden van Mazenzele. Via de Oude Heirbaan komt U weer recht De gele wandeling laat U van de groene pracht renbos dat ook zonder schoeisel goed Deze wandeling riëteit aan bomen en sluit, na twee bedehuisjes, aai de rode wandeling. Langs de wandelpaden wei rustbanken geplaatst en waar dig werd verhard. Koördinatoren Herman Crabt Hubert Siben halen eer van werk. Het wordt inderdaad «Dag van ons Dorp». rally door. Dus zeker voor elk wat wils. WANDELPADEN Een keurige folder met wandelpa den te Baardegem werd door het stadsbestuur aangeboden. Elk van dc vier wandelwegen vertrekt aan de kerk waar de oriëntatiekaart. getekend door Ivo Van Lcmber- gen en versierd door kunstschilder Jozef De Bie, bij de hoofdingang wordt aangebracht. De bouw van deze kerk zou reeds begonnen zijn rond 1150 met gepoelde steen uit het Kravaalbos. Sprekend voor de De Craeyer. een leerling van Ru bens. De «blauwe wandeling» leidt U langs «Maxens». herberg die in 1703 «het Zwaantje» werd ge noemd. Langs het schuttersterrein van de Vonckisten en de Hoeve- kouter komt men bij hoeve -Loe- remans» waarbij de Oude Heir baan en het Stokt, een zeer oud moerassig bos. Bij «'t Schuur- kens», een uitstekend onderhou den hoeve in een mooie omgeving kan U even verpozen op het laag ste punt van Baardegem, 14 m bo ven de zeespiegel. De blauwe wijzers (hier kan U ook de groene volgen) leiden U naar «'s Muldcrshof» en de plaats waar tot 1860 de Eerdegemse windmo len stond. Na het «Rootbosje» en de Terhagenloop kan U een opde Ook in het kader van de aktie «Jaar van het Dorp» laat Baardegem, de kleinste maar allicht niet de minste deelgemeente van Nieuw- Aalst, zich niet onbetuigd. Nog maar pas was er de fantastische snijbloemententoonstelling met nationale allure en standing. Daar vóór was er reeds de bevlaggingsaktie en een hulde aan Baardegcms «groten», meesters Van de Maele, Blindeman, Moortgat en Putte- man wordt in het vooruitzicht gesteld voor het najaar. rijkdom van het dorp getuigen de verschillende stijlen als gotiek, neo-gotiek en barok. Deze kerk bezit tevens een groot aantal unieke en kostbare kunstschatten een bezoek overwaard en in het koor hangt een werk van Gaspar Het organiserend komitee dat voor de zoveelste Keer een suksesvolle jaarmarkt op het dorp van Meldert waarmaakte (JM) Tijdens de wandeling door Meldert en de Faluintjes in het kader van Hel jaar van het Dorp wandelaars de vroegere zavelputten aan, nu beschermd gebied (JM)

De Voorpost | 1978 | | pagina 8