WIN UW REIS NAAR ENGELAND MET T0WNSEND TH0RESEN van liiier- Sormt - en Editie Aalst rrn De Voorpost EEN UITGAVE VAN VRIJDAG 19 MEI 1978 31e JAARGANG NR. 20 - 20 F DRUKKERIJ-UITGEVEHIJ A. DE CUYPEft- ROBBERECHT P.V.B A Verantwoordeli|ke uitgever A DECUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052-21.40.60 PCR 000.0115692.68 Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel 053-70.41.19 De Voorpost sprak deze week met minister De Brujne van Buitenlandse Handel. Lees blz. 7 loals traditioneel heeft Wiik Den Blok ook dit iaar weer uitgepakt met heel wat aktiviteiten om de aloude kkermis te doen herleven. De organisatie ging uit van de Komlssesloipers, een gekende karnavalgroep, let wijkbestuur, met Michel Kleemput, de prins karnaval als voorzitter heeft geen moeite gespaard om et geheel een aantrekkelijke gebeurtenis te maken. Hoewel de zon op sommige ogenblikken niet van Ie partij was, bleef het goede humeur bewaard en was amusement verzekerd. niet aangesloten spelers. De roden speelden tegen de blau wen en gelen bekampten de groenen. Deze kleuren vertegen woordigen geen politieke partij, maar werden gekozen naar het truitje dat de deelnemers droe gen. Er waren geen geldprijzen aan het spel verbonden, de bedoeling was zuiver amuse ment te bezorgen. De winnende ploeg vertrok echter met een beker! Om 19 uur begon de vijfkamp der volksspelen. Met veel gelach en gejuich werd er met 3 ajuinen aan bakschieten gedaan. Velen hebben ervaren dat het niet zo gemakkelijk is een ajuin vanop twee meter af stand in een negen-centimeter- gat te gooien! De tweede proef bestond erin vijf muntjes van één frank op een bord te gooien dat op het water van een kinderbad je dreef. Ook hier was drie een verslijten de broeken, ook lang nadat de schoolbanken verlaten zijn (EL) >e opening van de feestelijkhe- en geschiedde met een bak- chieting en een partijtje pitjes ak. Café Den Hoek zat ki Ksa m® vrijdagavond stampvol. Rustig en lustig werd gespeeld naar kiekens, natuurlijk met de nodige pinten gerstenat. Zater- llerlei ïsteld Onze serie «Het Jaar van het Dorp» loopt alsmaar verder uit tot een bonte verzameling. Nu wil Erpe ook in genoemd kader geplaatst worden. Zondag a.s. 21 mei wordt hier een «Palokespad» ingewandeld. Enkele Dido-ondernemers zet ten hun naam achter het initiatief terwijl de VTB-VAB-afdeling Ie zorgde voor de wegwijzer. De heemkundige kring van Erpe- Mere tekent voor het piëteitsvol aksent: Het eeuwenoude ka- pelleke aan de Dorpsstraat krijgt een nieuw mariabeeldje, nadat het vorig jaar, tot grote verontwaardiging van de buren, 's nachts ontvreemd werd. De feestelijke inwandeling van het Palokespad wordt hierdoor niet zo maar een wandeling in het «schone» Erpe. Mere, dat zich op gebied van het sociale en kulturele leven opwerpt als Erpes grote broer, gaar er prat op dat er door zijn dorp reeds drie officiële wan delpaden lopen. Erpe stond daar sip naar te kijken. Enkele rasechte, aan hun dorp ver knochte jongelui wilden het hierbij niet laten en staken de koppen bij elkaar. Ze konklu- deerden dat Erpe ook zijn schone plekjes heeft en dat er enkele monumenten op zijn grondgebied prijken, die een irkwaardige geschiedenis :hter de rug hebben. «Je moet maar je ogen open trekken», zegden ze, «nu rijden we er on oplettend voorbij» Er is dus voldoende stof om door Erpe een wandelpad te tekenen, dat voor de nageslachten het unieke van ons dorp moet be waren. Om deze edele gedach ten in het volle zonlicht te plaat sen, zal het Palokespad zon dag met passende luister in gewandeld worden. Burge meester Prosper De Lat vereert het initiatief van zijn dorpsgeno ten met zijn aanwezigheid en onthult een oriëntatiebord op het dorp Imei ach ma; MARIABEELD De wandeling zal zondag een kort oponthoud kennen: aan de Dorpsstraat wordt in het klein kapelleke een nieuw Maria beeldje geplaatst en 'n nieuw afsluitingshek wordt aange bracht Men zal zich herinneren dat het vroegere beeldje in april vorig jaar tijdens een nachte lijke inbraak ontvreemd werd. De diefstal werd opgemerkt toen een 'buurvrouw 's ande rendaags 't kapelleke wilde een poetsbeurt geven in het vooruitzicht van de meimaand Dat was immers haar jaarlijkse gewoonte. Tot haar grote ont stentenis ontdekte ze dat het hekje geforceerd en het beeldje verdwenen was. Onmiddellijk ging het gerucht de hele buurt rond De bewoners van de dorpsstraat, die hun kapelleke al die jaren in ere hadden ge houden. staken hun veront waardiging niet onder stoelen of banken Een gerechtelijk on derzoek bracht tot op heden geen spoor aan 't licht. Het Mariabeeldje had een zeer grote waarde omdat het meer dan 100 jaar oud was en tot de schaarse antieke stukken van goede uitslag! De gerrebolling had veel sukses: er werd meer gelachen dan gescoord. De proef bestond er in zoveel mogelijk bollen in een gleuf te krijgen. Vooral de vrouwelijke deel neemsters moesten «geluk» heb ben want zij misten de nodige kracht om een doelpunt te maken. Na een partij «Engelse» vogelpik werden de spelen besloten met een meetje-schieten. Per ploeg van twee man werd geprobeerd de stuiver op of zo dicht mogelijk bij de meet te smijten. De verliezer betaalde de winnaar een frisse pint! Zondag was er om 10 uur reeds een brosselkaarting voorzien. Zes tafels waren al vlug bezet en men speelde eenvoudig om ter minst harten, om ter meest slagen, om ter meest harten of telkens zonder troefkleur, zodat iedereen kon meespelen. Het hoogtepunt van de namid dag werd gevormd door een vierde spel zonder grenzen. Hieraan namen verschillende karnavalgroependeel: de pikan te kastaars, de Sjiepeerekens, de Klodderonnen. de Goldstars (van Denderleeuw) en natuurlijk de Kornissesloipers. De Landuy- ters (eveneens van Denderleeuw) zijn zonder verwittigen niet opgedaagd, zodat de inrichters lichtjes verveeld zaten: de spel letjes waren voorzien per twee of drie ploegen terwijl er nu slechts vijf ploegen in totaal meespeel den. Er werd echter niet getreurd: de spelen werden weer eens een voorstelling van optimisme, schaterlach en komiek gedoe.' Een bal werd tussen vele benen doorgegeven, kunsten werden uitgehaald met een opgeblazen gooid... De inrichters zouden geen Kornissesloipers zijn moest er geen spel zijn.met een kornis: een speler kon een goot doen kantelen. Lees verder blz. 4 het dorp behoorde. Hieruit kon afgeleid worden dat de vandalen antiekkenners moeten zijn, maar deze weten schap bracht de speurders, zoals gezegd, niet veel verder. De heemkundige kring van Erpe-Mere liet het hierbij niet, maar nam het prijzenswaardig initiatief om een gelijkend beeldje te laten skupteren en 't hekje te herstellen. Feitelijk een verrassend geschenk voor de buurtbewoners, die hun jaren lange devotie opnieuw kunnen opnemen. PALOKESPAD De officiële opening van het «Palokespad» gaat evident met enige luister gepaard. Gezien enkele kleppers van jeugdhuis Dido de organisatie op zich nemen, is Dido voor één keer de alfa en de omega van het Palokespadeigenlijk start de wandeling aan de kerk Nu zondag worden de wandelaars te 14.00 uur verwacht aan het jeugdhuis, alwaar er een ope ningsreceptie plaats heeft. Hier ook wordt het pad met dias voorgesteld en ingeleid. Na deze eerste feestsmaak kan de wandelaar op stap, richting Erpe-dorp. Onderweg wordt het Mariabeeldje op zijn plaats gezet Na dit oponthoud is het verzamelen geblazen rond burgen/ader Prosper De Lat, die naast de kerk een oriënta tiebord zal onthullen Hier zal de luisterbereide wandelaar kunnen genieten van een portie toespraken. «Maar het zal kort zijn», verzekerde men ons. Het is de grootste onafhankelijke car ferry-onderneming in Europa DEELNEMINGSFORMULIER met de meest moderne vloot van schepen op de korte zeeroutcs. wjj niet de auto op vakantie naar Groot-Brittannië omdat Met meer dan 60 overvaarten per dag in het hoogseizoen tussen havens die direkte aansluitingen bieden op het autowcgcnnct in Europa en Groot-Brittannië, en luxe-schepen van het rij-op rij-af type. ,S een vakanlietocht naar Engeland nu makkelijker dan ooit. Naam hooMletters). Ter gelegenheid van zijn 50ste verjaardag biedt Townsend Thorescn A(Jres jn hoold|etlers): U de kans om een autovakantie te winnen in Groot-Brittannië met onze eenvoudige vakantiewedstrijd. k'NAi PBir/FN Telefoonnummer (tijdens de dag): Zend dit formulier samen met uw aanduidingen op tekening B naar Eerste prijs is een heen en terug reisbiljet voor i personen en auto op Redak,ie Weekb|ad De Voorpost. Pontstraat 64. 9300 Aalst en dit één van de zeven routes Groot-Brittannic gedurende 1978, bijvoor- voor 24 mej j97s VOOR middernacht, beeld Zeebmgge - Felixtowne of Zeebrugge - Dover. Tweede prijs: overtocht voor 4 personen op routes en data naar REGLEMENT keuze. 1. Personeelsleden en hun families van Townsend Thoresen Car Derde prijs: overtocht voor 2 personen op routes en data naar keuze Ferries en weekblad De Voorpost en medewerkende bedrijven mo- HOE DEELNEMEN gen n'et dee,nemen aan deze wedstrijd. 2. Alle deelnemingsformulieren moeten ons ten laatste bereiken Vergelijk de tekeningen A en B en omcirkel, helst in het rood, de voor middernacht pp woensdag 24 mei 1978. twaall verschillen op tekening B 3. j-jc pnjswjnnaars zullen per brief op de hoogte gebracht worden. Maak dan de volgende zin al met niet meer dan 10 woorden en U kan 4 Qe bes|lssmg van de jury js onherroepelijk. Over het verloop van al Hink op weg zijn om een heerlijk vrije vakantie te winnen. wedstrjjd wordt geen korrespondentie gevoerd 5. De prijzen kunnen niet geruild worden, ook niet in hun tegen- waarde voor geld. 6. De prijswinnaars kunnen reizen op eender welke route op de w dag(en) en afvaart(en) van hun keuze gedurende 1978. Vooral reser- is wenselijk. A B -r iva Hoera, zeggen de kleine en grote kinderen. Het cirkus is in de stad. Lees binnenin de ware verhalen van de leeuwentemmer uit de Boltini-familie. Van 19 tot 21 mei in Aalst HISTORISCH Een bezoek aan de beziens waardigheden in de Sint- Martinuskerk is de eerste etappe van de 11 km lange wandeling. Historische we tenswaardigheden over de pa rochiekerk maken deel uit van Palokes' scenario Om het ie dereen aangenamer en ge makkelijker te maken heeft men een handig brochuurke samengesteld waarin het Palo kespad en de typische Erpse levensgewoonten, geschiede nis en natuurlijke omgeving uit eengezet worden. Wat de pa rochiekerk betreft worden we eraan herinnerd «dat de jongste kerkvorm in 1835 door Mgr. Delbecque, bisschop van Gent, plechtig gewijd werd. Wie tot haar bouw heeft bijgedra gen, staat vermeld in de ge kapte zandstenen.aldus de brochure. Men kan ze aan schaffen op het gemeentehuis van Erpe-Mere, in jeugdhuis Dido en in 't café naast de kerk. Tegen de schappelijke prijs van 20 frank. HONEGEM BOVEN Na deze uitwijding aan de kerk, gaat het, via de Drievuldig- heidskapel aan de Grote Za- delweg, met een grote door steekpas naar de overkant van de Gentse steenweg Aan de Molenstraat passeert men de Cottemmolen, een overblijfsel uit de donkere Middeleeuwen. Verderop krijgen de Hone- gemse turfputten grote aan dacht en ook hierbij hoort een geschiedkundige uitleg. De halftimerust is gepland in het Hof ter Varent. Wat dat boerde rijken in de loop der eeuwen al meemaakte? Lees verder blz. 4

De Voorpost | 1978 | | pagina 1