SO MUCH FUN IN THE SALTSTREET I0REBEKEVELD: ■EEN NIEUWE WOONWIJK NAAR MENSENMAAT D E MIDDENSTAND VECHT fEGEN DE BIERKAAI Weekblad t; LYDIA EN PAUL BLANKAERT UIT DE HEL HERREZEN Editie Aalst leider- -ei e l Éi li -BRITSE WEEK )is istributiebedrijf Parklaan EEN UITGAVE VAN VRIJDAG i 31e JAARGANG NR. 21 DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPtA- ROBBERECHT P.V.B.A. Verantwoordelijke uitgever A DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052-21.40 60 PCR 000.0115692:68 I S MMd: 2M F" I 6 mad: 475 F 1 |san *PF I Redaktie I Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel 053-70 41.19 PORCELEIN- EN GESCHENKENZAAK "Voh Tt&imbercjen^ HOOGSTRAAT 28 - 9300 AALST - TEL. 21.23.22 KATTESTRAAT 78 - 9300 AAST - TEL. 21.56.00 -let hek is van de dam, ais een hovercraft naar Britse gevoelens, boihoedenparade, how-do-you-do's en andere van die dingen die de Lange en Korte Zoutstraat alsook ie Sint-Jorisstraat het Engelse kachet moet geven dat men van een tiendaagse Jritse week verwacht. Grote vedetten zijn Gilbert (neen niet Bourlon) en Sullivan, de wee witte stoere trekpaarden die de stad afhotsen en naar verluidt niet meer dan vijf (ilometer per dag (mogen) afleggen. Verder ook de Schotse pipers die intussen sedert woensdag) terug naar hun Duitse kazerne zijn. Maar de etalages blijven rersierd; de ene met al wat meer smaak dan de andere; bijna iedere winkelier etaleert :onodig een reeks flesjes Engels bier, anderen drinken die liever uit en nemen (al ^an niet) genoegen met het uithangen van het portret van queen Elisabeth en haar >rinselijke gezinsleden. Bezoek van de konsument is gesolliciteerd en .aan te w.faden. Wat heeft die Britse week tot nogtoe om het lijf gehad? Een rood-blauw-wit gekleurde win kelstraat, een puike omzet op zaterdag, heel wat wandelaars, menig bezoeker op het Brits dorp op het Colinetplein waar twee plastiekpubs de tapkraan open houden, de Engelse slui tingsuren niet respekteren en de schare pretmaker uit Aalst over de vloer krijgen. Veel jolijt dus maar ook ernstiger dingen. «p vrijdag 19 mei werd de nieuwe woonwijk -Horebekeveld» aan de Botermelkstraat te Aalst ffïciëel en plechtig ingehuldigd. Dat het hier om een belangrijke verwezenlijking gaat, werd tachtig onderstreept door het feit dat het lint werd doorgeknipt door de heer De Wulf, linister-staatssekretaris voor Economische en Sociale Zaken, plus het feit dat ook de heer l'Havé aanwezig was, de voorzitter van de raad van beheer van de «Nationale Maatschappij por de Huisvesting». Ie bewoners en de genodigden waren feestelijk samengestroomd aan de ingang van de nog loffig- nieuwe wijk, waar het zand nog omhoog wolkt wanneer een auto er doorheen rijdt. De Dorzitter van de «S.M. van goedkope woningen voor het gewest Aalst», Ludovic Moyersoen, ankte in het kort al degenen die aan dit projekt hadden meegewerkt, een projekt dat evenwel og lang niet afgewerkt was. Nadat het lint was geknipt, kuierde die hele stoet doorheen deze )nge «buurtschap», omzwermd door spelende kinderen. la de wandeling, waarbij enige genodigden af en toe bij bekenden achter de voordeur een ijkje gingen nemen, trok het gezelschap naar het «Apostelke», waar een feestvergadering laats vond. Aan de ene kam van liet Horebekeveld staan de huizen per zes geschikt (EL) Uiteraard waren ook heel wat prominenten op deze inhuldiging aanwezig. We geven enige namen kris-kras door elkaar: de senatoren Verleysen en mevr. D'Hondt. Volksvertegenwoordigers Van der Niepen. Caudron. Van Hoorick en Otte. Vertegenwoordigers van het Ministerie van Nederlandse Kui tuur, de heer De Backer. De sche penen Monsieur, Van Den Eede, Dc Ncve, Blommaert, Rocls. Ook enige gemeenteraadsleden. De heer Gilbert Claus, en burgemees ter D'haeseleer kwam in 't Apos telken uit de Britse Week over waaien. De heer Moyersoen schetste in zijn toespraak de evolutie en dc verwezenlijkingen van de «Maat schappij voor de Goedkope Wo ningen» die op 12 oktober 1919 van start ging. In Aalst bouwde zij al 1442 woningen. In de nieuwe woonwijk zijn er nu al 48 huizen bewoond door 265 personen, waaronder 171 kinderen Dit ontwerp werd totnogtoe de grootste creatie van de maat schappij. zo zei de voorzitter, naast het «Begijnhof» en het «Park De Blieck». In totaal moeten er op het Horebekeveld 229 woningen worden opgetrokken. Lees verder bi/.. 6 fe Aalsterse middenstandsorganisaties en de marktkramers mde zaterdagochtendmarktzijn niet in hun rustige doen de (atste weken. Terwijl laatstgenoemden de pil van de vrijma- ■ng van de Grote Markt en de daaruit voortgevloeide verhuis laar de Nieuwstraat en elders nog altijd niet hebben geslikt, len de woordvoerders van de middenstand en een deel van )in achterban een mogelijke fiat voor de vestiging van een plhaize-f iliaal aan de Parklaan, als een dreigend zwaard van pmocles dat gretig zal toeslaan in de rentabiliteit van de jeinhandel in de stadskern. Gij luistert niet naar ons, verwijt P middenstandsraad het kollege; niet waar, antwoordt het Wdsbestuur, wij kunnen gewoon niet neen zeggen aan de ?8tiging. Terecht, zegt het ACV, de kortste pijn is de beste... fel ziet er hoe langer hoe meer (ar uit dat de middenstands- inisaties in het laatste be- van deze konfrontatie renhuis-winkelier het on- ipit zullen moeten delven. Alhoewel zij terecht verbolgen zijn om de niet- ondubbelzinnige manier van doen van het kollege van bur gemeester en schepenen ter zake Lees verder blz. 6 Louis DELH A\zEL££k OUD HOSPITAAL Zo is er de parmanente ten toonstelling in de Kredietbank en wat lager in de stad in het Oud-Hospitaal. In de kapel zit ten de borden opeengepakt. In cjjt labyrint een uitgebreide kol- lektie tngeise postzegels van verzamelaars Luypaert (Brus sel), Dr. Stribbe (Brussel), Roskam (Brussel) en De Clercq (St. Niklaas). Je vindt er zegels uit de Victoriaanse tijd, watermerken en een niet on aardige kollektie van een twaalfjarige filateliste. Op initia tief van de Britisch Council wordt ook het werk getoond van drie Engelse kunstenaars. John Furnival's werk is wel het bekijken waard. Zijn Flashback bievoorbeeld dat een verzame ling is van negen schilderijen is een merkwaardig spel van schriftuur en beeld onderling Furnival staat dicht bij de we reld van de muziek. De man wordt overigens een van de vertegenwoordigers van de late Engelse pop-generatie genoemd. Van muziek gespro ken: Nick Cudworth (voor ons een illustere onbekende) toont een reeks tekeningen en litho grafieën, cephalophones ge naamd, en geïnspireerd naar instrukties van Erik Satie. Derde luik aan deze mini tentoonstelling is het boek en de plannen van utopist Leon Krier. Projekt dat wordt ge toond heet «Stad in een stad» en toont Kriers idee over de nieuwe bebouwing van de wijk waar zich voor kort de Parijse vleesmarkt van La Vil lette be vond. ANTIEK Merkwaardig is de antiekten toonstelling in de inkomhal van het LSW aan de Zoutstraat. De importeur («Castte Antiques Europe» met depot in de Drab- Je zag ze deze week regelmatig te Aalst rondrijden. De kinderen vooral waren verzot om eens op zo'n dubbeldekker te zitten, en liefst bovenaan (JM) straat 31 te Gent) is overtevre- den van de belangstelling van het Aalsters publiek. Zondag kregen zij duizenden mensen over de vloer, heel wat jonge ren daaronder («daar verschie ten we wel van, zeggen ze, in Engeland hebben de jongeren bijna geen oog voor antiek»). Prachtstukken zijn de «Grandfather-clocks uit hal verwege de achttiende eeuw), een aantal dressoires, een mooi eiken eetkamer (tafel en zes stoelen) die je om een voorbeeld te geven voor een slordige 26.000 frank mee naar huis mag nemen. lees verder blz. 4 Toen de eerste berichten over de opstand in Shaba België bereikten ontstond er een ware golfvloed van officieuze berichten en geruchten over de toestand aldaar en het lot van onze Belgische landgenoten. Een van deze eerste geruchten die binnenliepen was dat Lydia Romascka (58) en Paul Blankaert (55) als eerste Belgen door de rebellen gedood waren. De omstandigheden waarin dit gebeurde waren onduidelijk. Enkele konkrete gegevens waarover men wel beschikte waren dat het echtpaar Blankaert afkomstig was van Aalst en dat Paul Blankaert werkte als chef van de loodgieterij van Gekamine in Kolwezi. Johnny Blankaert (25), zoon van het echtpaar Blankaert, ontving het bericht van de dood van zijn ouders via een telegram afkoms- stig van Buitenlandse zaken. Hierin werd gezegd dat het echtpaar gedood werd door opstandelingen. In een tweede telegram, eveneens afkomstig van ditzelfde ministerie werd voorbehoud gemaakt over deze visie van de feiten. Ook een radiogesprek tussen de firma waar Blankaert werkte, Gekamine, en Lumumbashi. bevestigde de dood van het echtpaar. Het echtpaar Blankaert was aan zijn laatste periode in Shaba toe. Binnen 16 maanden namelijk zou Paul Blankaert 25 jaar in dienst geweest zijn van Gekamine wat hem een volledig pensioen zou opleveren. Het was pas na een lange beraadslaging dat er toch besloten werd om terug te gaan. Vier dagen lang leefde zoon Johnny in de overtuiging dat zijn ouders gedood waren. De zon dagvoormiddag trok hij echter naar Zaventem om eventueel aldaar vrienden van zijn ouders te helpen en eventueel iets meer nieuws van hen te vernemen. Groot was echter de vreugde toen bekend werd dat het echtpaar Blankaert nog in leven was. Mevrouw Lydia Romascka die de DC-10 verliet met in haar hand de krant waarin haar dood en die van haar man werd bekend gemaakt spoedde zich door de gang somwijlen eens achteromkijkend naar haar man die de schamele geredde voor werpen in een tas bij zich droeg. Voor hen drong een prangende vraag zich op: «Zou de familie weten dat wij nog leven?» In de transithal werd hen toegeroepen dat Johnny er was en dat men hem was gaan halen. Het weerziens was ontroerend In het nummer 120 van de Boudewijnlaan kan het echtpaar Blankaert nu wat bekomen van wat zij hebben meegemaakt in de hel van Shaba. De eerste uren kenden zij weinig rust. Tiental len familieleden, vrienden en kennissen wilden het fijne van de zaak te weten komen. Volgens Paul Blankaert is de hel losgebarsten op zaterdag 13mei rond 6u in de ochtend. Een groep zwarten stopte toen voor het huis en begon de ramen van een voedingszaak «Zaïre» in te gooien. Hierop volgde een plun dering. Een andere winkel «luilu» onderging hetzeltde lot. Kort daarop rukte men aan met een kanon van zwaar kaliber dat voor de deur van het huis werd opgesteld. Toen de loop van het kanon werd gericht op een tegenoverliggend flatgebouw sloegen de bewoners op de vlucht. Ze probeerden de woning van het echtpaar Blankaert te bereiken. Men mitrailleerde er echter in en een Griek, een Joegoslaaf, een Zaïrees en twee Italianen werden voor J~ ^"ur van het huis gedood. _gen lang bleven ze daar liggen ten prooi aan roofdieren en honden. De lijken voor het huis van de familie Blankaert zijn er waar schijnlijk de oorzaak van dat men het gerucht verspreidde dat het echtpaar Blankaert werd gedood. Zij bleven echter vier dagen verscholen in het huis. Op vrijdag 19 mei tenslotte trokken rond 16 u de eerste Franse Para's voorbij en de zaterdag morgen tussen 7 en 8 uur landden er twee Belgische para chutisten in hun tuin. Vanaf dat ogenblik begon een vermoeiende maar hoopvolle terugtocht naar het moederland, België, waar zij zondagmorgen met een DC-10 toekwamen. SJ.

De Voorpost | 1978 | | pagina 1