FC KANARIES VOOR DE TWEEDE MAAL LIEFHEBBERSVOETBALKAMPIOEN VAN LEDI DE LEEDSE BIBUOTEEK ZETTE DE DEUREN OPEN REUZENDANSEN VOOR DE TWEEDE MAAL IN VIJF JAAR TE LEDE WERKEN IN CENTRUM VAN LEDE VOLTOOID GLASRAMEN TERUG IN KERK TE LEDE 10 - 2-6-78 - De Voorpost /AL$ MCv yAT lWoU -pö£V/ tfipAA Vorige zaterdag werden de kleine en de grote finale betwist van het liefhebbersvoetbaltornooi van Lede: «De beker van Lede», ingericht door de ijverige organisatoren van het Sportkomitee van Lede. In een drukkende warmte werd de kleine finale gespeeld tussen Veteranen en 't Vatien. Het werd 'n bitsig bevochten duel, waarbij uiteindelijk de mannen var 't Vatjen aan het langste eind trokken. De Veteranen hebben In de loop van het tornooi evenwel merkwaardige prestaties geleverd, vooral daar deze ploeg zuiver uit mensen is samen gesteld die voetbal beschouwen als een vorm van vrije tijds besteding en in het geheel niet aantreden in liefhebberskom petities, zoals de andere deelnemende ploegen. 2-4. Reeks B: Veteranen - FC Vos kens: 1-2 Reeks C: VC Kanaries - FC Ronkenburg: 5-0 Halve finales: Reeks A: VC Kanaries - 't Vat jen: 4-2. Reeks B: Veteranen - FC Vos- kens: 0-2. Finales: Kleine finale: Veteranen - 't Vat jen: 0-1. Grote finale: FC Kanaries - FC Voskens: 7-0 Alle scheidsrechters tijdens he tornooi fungeerden de herer Jozef Janssens, Arthur D< Jonghe, Francois Tombeur William Van den Abbeele er Roger Daelman. Tot zover d< editie 1978 van de Beker vai Lede voor liefhebbersploegen MON D.G Na enkele maanden wegenwerken ligt het centrum van Lede in een vernieuwd wegdek, uiteraard een zwart kleedje. Reeds een tweetal weken geleden werd de uiteindelijke slijtlaag op het wegdek van de Kasteeldreef aangebracht Hiermee werden de grootse werken in het centrum van de gemeente beëindigd en zoals de laatste tijd verondersteld werd waren deze inderdaad klaar tegen Lêe-Ommegang, zodat de mensen die de ommegang deden in de Kasteeldreef niet op de stofferige of slijkerige voetpaden moesten stappen en aldus konden ook de auto, paarden en Mariale processie hun normaal verloop krijgen. Deze werken zijn aangevangen op maandag 23 mei 1977 door de firma Vormezoele uit Sint-Amandsberg. Het was ter vernieuwing van het wegdek in de Kerkevijverstraat, Kas teeldreef en Dorp. In het begin van de werkzaamheden, namelijk in de Kerkevijverstraat en het eerste gedeelte van de Kasteeldreef, zijn er heel wat bijkomende moeilijkheden gerezen Hierdoor heeft het wegdek daar vele weken open gelegen en rees er nogal wat protest vanwege de winkeliers die zich hier benadeeld voelden. Om dit ook in het tweede deel van de Kasteeldreef te voorkomen, waar de werken tijdens de wintermaanden zouden worden •uitgevoerd, heeft het schepencollege de werken geschorst, rond 20 februari van dit jaar is de aannemer dan begonnen met de werkzaamheden in de Kasteeldreef en einde april was deze dan klaar om geasfalteerd te worden. Een tweetal weken later is dit dan gebeurd. Nu de werken voltooid zijn. en er een prachtig zwart wegdek in het centurm ligt, kunnen de wagens opnieuw op volle snelheid door de Kasteeldreef snoeren, ten minste als ze de snelheidsbeperking aan hun laarzen lappen. MON D.G. en die er zeer moeilijk schijnt door te komen. Hij stelt voor dat er kontakt zou komen tussen de scholen en de bibliotckaris om bijvoorbeeld voor boekbesprekingen te kunnen nagaan welke werken voorradig zijn in de bi- blioteek. Hij stelt ook voor dat de scho len eens zouden een bezoekje brengen aan de biblioteck met de leerlingen die leesrijp zijn, zou misschien een be staande drempelvrees voor de biblio teck vanwege leerlingen kunnen overwonnen worden. Er zijn reeds kontakten geweest in die zin, maar er zijn nog geen konkrete resultaten ge weest. Vorig jaar heeft een leraar uit de Stella Matutina het initiatief genomen om met twee klassen een bezoekje te brengen. Dit initiatief werd dit jaar niet hernomen, bedoelde leraar is immers niet meer op die school. Wel zou de zuster directrice van het Lager onder wijs positief t iets te zullen a aan en heeft beloofd a in doen. Nu dan afwachj BOEKEN- EN PLATENBEURS Tijdens de opendeur aktic konden de bezoekers dus een kijkje nemen in da werken die voorradig zijn in de biblio teck Op de boekenbeurs kon men alle genres van werken aanschaffen. Ei waren hobby-boeken, jeugdwerkenj Vlaamse schrijvers, prentboeken c« naslagwerken. Op de platenstands wa ren alle genres van muziek vertegenj woordigd. Het was echt eens een bezoekje waard nochtans was volgens de organisatorei de opkomst niet zo overweldigend Blijkbaar vormde het kermisgenot aai de andere zijde van de straat eer tere aantrekkingskracht. MON D.G der de volksdansgroep van Jeugdhuis Leeuwerik. De inkom bij de feesten op het voetbalveld van V.C. Jong Lede bedraagt 30 fr Een brochure waarin zeer kon krete informatie te vinden is over de deelnemende groepen, zal te koop aangeboden wor den teqen de prijs van 20 fr. Deze brochure geldt dan tei vens als individueel toegangs1 bewijs voor de feestelijkhederj op en rond het voetbalveld. Me M de weermaker van de partij za v« dit groots kultureel opzet beslist 18 opnieuw een voltreffer worden MON D.G. D; tic De grote finale werd een ééns-ploeg show van de Kana ries, die met kop en schouders boven hun tegenstanders De Voskens uitstaken. Het zeer moedige verweer van de Vos kens mocht evenwel niet baten. Hun klasrijke tegenstander be haalde de begeerde trofee met een monsterskore. Het werd immers 7-0. Onmiddellijk na de wedstrijd werd overgegaan tot de uitrei king van de trofeeën, Het was de voorzitter van het Sportko mitee, de heer Willy Van Royen die de trofeeën overhandigde in aanwezigheid van de sche penen De Paepe, Grepdon, Hendrickx en Minnebo De spelers van FC Kanaries waren uiteraard in de wolken met het veroveren voor de tweede maal van deze beker van Lede, die ten andere nog maar voor de tweede maal werd georganiseerd. De uitslagen van de schiftin gen, halve finales en finales zien er als volgt uit: Schiftingen: Reeks A: Leeuwerik - 't Vatjen: de oude rijkswachtkazerne. Voorheen was de bibliotheek steeds behuisd in het gemeentehuis. Deze verhuizing be tekende ook een belangrijke stap voor uit in verband met het bereiken van het publiek. Dit zien we duidelijk als de uitleningscijfers onder ogen genomen worden. In 1973 was het boekenbezit 4.982 en er waren toen 8.273 uitleningen. In 1974 waren er 5.195 werken voor han den en er waren toen 10.216 uitlenin gen. In 1975 steeg het boekenbestand tot 5.509 en de uitleningen tot 11.461 Einde van dit jaar werd dus verhuisd. Dit zag men onmiddellijk reeds in de cijfers van 1976 Er waren toen 5.887 werken voorhanden, maar het uitleen cijfer steeg tot 14.298. Deze opgang zette zich ook nog het volgende jaar door. In 1977 immers bezat de biblio theek 6.493 werken en werden er 17.004 uitleningen genoteerd. Ook voor dit jaar is er opnieuw een enorme stijging in het aantal uitlenin gen. Dit feit levert nu heel wat proble men op voor de direktie van de biblio theek, het Davidsfondsbestuur, en meer nog voor de bibliotekaris. Daarom wordt nu zeer dringend uitge keken naar een hulpbibliotekaris. Ook de uitrusting van de leeszaal, vooral met naslagwerken, en ook wel met tafels en stoelen, vormen ook één vao de objektieven voor de eerstvol gende maanden. De bezielers van de bibliotheek wij zen er in ieder geval op dat er een zeer positieve samenwerking is met het schepenkollege. Zij vinden het dan ook passend om hier even een woordje van dank te richten tot de leden van het Kollege voor de vele hulp. Zij wijzen erop dat dit overeenstemt met hun principes, namelijk dal zij liever ma teriële hulp ontvangen dan subsidies. In dit verband vermeldden zij nog dat bij het uitrusten van de lokalen voor de boeken- en platenbeurs er hulp was in de vorm van materiaal en een werkman voor de opstelling van alles. Dit werd zeer geappresieerd. GELUKWENSEN VAN HUBERT LAMPOO Wij kregen ook de gelegenheid eens te kijken in een aanvraag voor betoela ging van de Provincie Oost- Vlaanderen, daterend van 1932. Hier halen we volgende gegevens uit: de bibliotheek werd gesticht in 1913 door het Davidsfonds en door de Staat er kend in 1921. De subsidie in 1931 bedroeg 2.000 F, wat ongeveer 0,25 F was per inwoner. De huisvesting was toen in het ge meentehuis, meer bepaald in het bu reel van de gemeenteontvanger Het lecsgeld in die tijd bedroeg 0,10 F en de bibliotheek was toegankelijk vanaf 13 jaar. In 1931 waren er 1805 werken aanwezig en in 1932 waren er 1978 werken. In een verslag over de werking date rend uit 1962 lezen wc het volgende: de toenmalige rijksinspekteur, Hubert Lampoo, feliciteerde de bibliotekaris, de heer Willy De Munter voor de voortreffelijke boekenkcuze. Maar te vens wijst Hubert Lampoo op de eer der povere materiële inrichting van de biblioteek en stelt als mogelijke oplos sing het vrijstaande Kasteel van Mcsen voor. Dus toen reeds was er aandacht voor dit kasteel dat toen gedeeltelijk vrij was. In een brief van de inspektie, daterend van 13 april 1974 en gericht aan het Davidsfondsbestuur wijst de inspek- leur op het feit dat het lokaal veel te klein is. Dit schrijven werd overge maakt aan het kollege van Burgemees ter en Schepen en dezen verklaarden zich onmiddellijk bereid om de behui zing in de oude rijkswachtkazerne toe te staan, dat inmiddels door de ge meente was aangekocht. SAMENWERKING MET SCHOLEN GEZOCHT Eén van de bezielers van de biblio theek, de heer Toon Mertens, sprak ons ook nog over de samenwerking die gezocht wordt met de Leedse scholen ziekmaatschappijen onder de leiding van Arthur Van Migero de. Daarna Breugheliaanse kermis en dansfeest in een ge zellige sfeer met het orkest The Swinging Band. Aan de reuzenoptocht nemen 17 reuzenfamilies deel. 4 mu ziekverenigingen en nog en kele andere groepen, waaron- Het is nu reedszo'n vijftal jaren geleden, meer bepaald sinds 2 september 1973, dat de Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia uit Lede een zeer geslaagde reuzenommegang organiseerde. Dit jaar, dus in het jaar van het Dorp, heeft diezelfde Harmonie Sint-Cecilia een identiek initiatief genomen, dit in samenwer king met de Kring voor Heemkunde van Lede en de Leedse voetbalvereniging V.C. Jong Lede. Op 4 juni 1978 zal Lede dus voor een tweede maal een fol kloristisch reuzefeest en een Breugheliaanse kermis in his torische klederdracht opgedist krijgen. Het is de bedoeling van de organisatoren met deze fes tiviteiten een geschiedkundige evokatie te brengen, het be houd van de folklore en de be- vordering van de oude volks- gebruiken. Tevens willen de i- nitiatiefnemers de belangstel lenden een kleurrijke optocht bieden en hen daarna laten deelnemen aan de gezellige en ontspannende sfeer op en rond het voetbalveld van V.C. Jong Lede. Dit volks en folkloristisch gebeuren gaat door onder het mottto: «Markies de Bette no digt ten tweede male uit Het Leedse reuzenpaar Mar kies en Markiezin de Bette zul len dan ook de ere-gasten zijn van dit reuze gebeuren en voor de gelegenheid heeft men rond dit reuzenpaar een folkloristi sche groep gevormd met tradi tionele klederdracht. Het volledige programma van de gebeurtenissen ziet er als volgt uit: ZATERDAG 3 JUNI 1978 De voetbalvereniging V.C. Jong Lede richt een dans- en ontspanningsavond in als inzet van de folkloristische reuzen feesten. Dit gaat door in de kan tien op het voetbalterrein in de Openveldstraat te Lede. 20 uur: The-Dansant met het orkest The Swinging Band. 23 uur: trekking van de grote tombola met als hoofdprijs een personenwagen Renault 5. De toegang tot deze avond is vol ledig kosteloos. ZONDAG 4 JUNI 1978 15 uur: Reuzenommegang in en rond het centrum van de gemeente, met volgende weg wijzer: Om 14 uur wordt de stoet gevormd in de Rey- meersstraat en om 15 uur start dan de rondgang langs: Rey- meersstraat, Rosselstraat, Bolstraat, Dorp, Kasteeldreef, Markiezaatstraat, Stationstraat, Kasteelstraat, Kleinde Omme- ganweg, Nieuwstraat, Dorp, Rammelstraat, Openveld straat. 17 uur: Reuzedans op het voetbalveld van V.C. Jong Lede en gezamelijk optreden der vier deelnemende mu- Begin van de maand april werden uit de rechter zijbeuk van de St.-Martinuskerk te Lede de eerste twee ramen verwijderd van de in totaal zestien ramen die in de kerk moeten worden gerestaureerd. De restauratie gebeurt in de ateliers van de firma Mortier uit Melle. Hierdoor staat er gedurende de periode dat de ramen in het atelier zijn voor restauratie een stelling aan de kerk. De gekleurde glazen worden ODaekuist. het wit glas wordt vervangen en dit alles wordt in nieuw lood gesto ken. Tevens worden de vroegere ijzeren gebinten ver vangen door bronzen gebinten. Voor 'n tweetal weken werden de eerste twee ramen die klaargekomen waren opnieuw in het kerkgebouw geplaatst. Ondertussen bevindt zich reeds een derde raam in de werkhuizen, ledereen is het erover eens dat de restauratie prachtig uitgevoerd is en dat de vernieuwde ramen een veel mooiere aanblik geven dan vroeger het geval was. Het is een feit dat na de voltooing van de restauratie het Leedse kerkgebouw een veel mooier aanzicht zal heb ben en dat het binnen in het gebouw ook heel wat klaarder zal zijn. Als alles goed naar wens verloopt moet het hele werk voltooid zijn tegen de periode van Kerstmis. Het zou dan werkelijk een speciale Kerstmis worden voor de Leedse dekanale kerk. Mon D.G. De Leedse Bibliotheek hield vorige week zaterdag en zondag, ter gelegenheid >an Lêe-ommegang een open-deur-aktie. Deze aktie ging uiteraard door in haar lokalen in de vroegere Rijkswachtka zerne aan de Brilstraat nummer 2. De bezoekers konden er even een kijkje nemen in de rekken en de leeszaal en als ekstra attraktie was er nog een boeken- en platenbeurs. werd dan de heer Andre De Gussené als bibliolhekaris aangesteld en dit tot 31 december 1976, Hij behaalde zijn bekwaamheidsakte te Gent op 8 juni 1974. Vanaf 1 januari 1977 werd hij dan opgevolgd door de huidige biblio tekaris. mevrouw Franjoise Beckers - Sonck. Zij behaalde haar bekwaam- heidsaktie te Aalst op 18 februari 1977. Een belangrijke gebeurtenis in de ge schiedenis van de Leedse bibliotheek was in ieder geval de verhuizing op 13 november 1975 naar de gebouwen van Tevens kregen wij de gelegnheid om wat in de archieven te snuisteren van de bibliotheek. Dit bracht talrijke inte ressante zaken aan het licht en dit licht willen wij hier nu ook even laten schij- BIBLIOTEK ARISSEN UITLEENCIJFERS, BETOELAGING De belangrijkste ingrediënten van een bibliotheek zijn uiteraard de werken, maar ook de bibliotekaris en de wer- kingsgelden. Wij geven hier nu een overzicht hoe deze voor de Leedse bi- bibliotheek evolueerde de atgelopen jaren. De eerste Leedse bibliotekaris was de heer Marcel De Munter, onderwijzer. Hij was in dienst van 1913 tot 1960. Mogelijk was hij als eerste hulp in de bibliotheek op 13-jarige leeftijd. Hij behaalde zijn bekwaamheidsakte te Aalst op 7 mei 1923. Hij werd opge volgd door zijn zoon Willy De Munter op 1 januari 1961Deze was toen stu dent en hij gaf zijn job over aan een andere student, namelijk Jan de Graeve Deze ving zijn funktie als bi bliolhekaris aan op 1 januari 1969 en deed dit tot 5 maart 1971Dan kwam de rijksambtenaar Norbert Voghel aan de beurt en hij was bibliotekaris lot 31 oktober 1972. Op 1 november 1972 Ook de jongeren stelden belangstelling in hun hoekje van de Leedse biblioteek tijdens de Open-Deuraktie.

De Voorpost | 1978 | | pagina 10