ARBEIDERSTOERISTENBOND «DE NATUURVRIENDEN» BESTAAN 50 JAAR 0RIENTATIEB0RD TE HEKELGEM - «DAENSWANDELING» OP 18 JUNI It GROOT INTERGEMEENTESPEL TE VLIERZELE ite OPVOEDING IN SPELVORM TE H0FSTADE M. SCHOONDERHAGE-WANDELING: EEN MOOIE GEZ0NE STUIVER INTERGEMEENTESPEL OP DE TERREINEN VAN VLIERZELE SPORTIEF TE 00RDEGEM JjMMAA wm/\ p1n e Voorpost - 2-6-78 -11 Op 17 maart 1895 werd een eerste wandeling in het Weense woud georganiseerd. Dit kontakt gaf aanleiding tot de stichting van «Die Naturfreunde». Uit deze klub groeide de hele beweging: de toenmalige motivering kan nog steeds als principe dienen voor het sociaal toerisme. De A.T.B. (arbeiders toeristenbond) wil de arbei ders naar de heerlijke na tuur brengen en hen laten genieten van haar schoon heid, die vreugde schenkt. Hierdoor kunnen de arbei ders lichaam en geest vrij maken van het troosteloze en ledige bestaan van elke dag. Ze willen naar de verse lucht, het licht en de zon! De oorlog 14-18 zette een domper op de reeële wer king. De politieke kaart van Europa werd dooreenge- schud, maar ook de sociale evolutie doet een grote sprong voorwaarts. Zo werd bijvoorbeeld de achturenar- beid verworven! De nasleep van de oorlog had de door braak van de Vlaamse be weging tot gevolg. Een toe ristenorganisatie met een eigen Vlaamse identiteit werd aanvaard en op 27 ok tober 1927 kon de definitie ve oprichting geschieden. Er werd intens gewerkt om de idee van het degelijk ge bruik van de vrije tijd veld doen winnen en het goede recht van de arbeiders op wettelijk verlof met behoud van loon te propageren. Toen de betreffende wet er in 1936 kwam, werd de aktie gericht naar 'het organise ren en inhoud geven om de ze vakantie volwaardig te maken'. De pioniersarbeid van de A.T.B. moest uitgebouwd worden, met meer middelen en steun om de vakantie het volle pond te verlenen. Maar de mobilisatie van '39 en de tweede wereldbrand zetten een brutaal eindpunt achter het mooie streven. De vereniging wordt verbo den en al haar bezittingen worden in beslag genomen. Ledenlijsten worden door leidende figuren vernietigd. Na de oorlog herstelt de vereniging zich zeer snel. Het aantal leden en afdelin gen groeit gestadig. In 1958 krijgt de vereniging een zware slag: één van voor naamste personen, Jan Eu- geen Peeters, secretaris generaal van A.T.B. van 1934 tot 1958 overlijdt. Met hem verloor de arbeiders toeristenbond een markant figuur een grote werk kracht. Naar de beweging werkte verder: soms water en bloed zwetend. Toch ging de zaak vooruit: in 1962 werd de jongerenbeweging gesticht. Onder impuls van J. Stalmansen G. Stempels werd getracht de Jonge Na tuurvrienden en de Jeugd dienst van de grond te krij gen. In 1977 telde de vereniging reeds 720 verantwoordelij ken en 98 afdelingen of werkgroepen. De Aalsterse Natuurvrien den hebben in Gustaaf De Vilder een goede voorzitter gevonden. Vanaf eind januari zijn reeds 32 nieuwe leden genoteerd wat het to taal op 96 brengt. Deze le den betalen 300 fr lidgeld per jaar. Een tweede lid van het huisgezin betaalt slechts 100 frank. Kinderen onder de zeven jaar worden gratis inge schreven. Voor deze kleine bijdrage krijgen de leden een enorme hulp bij het voorbereiden van hun jaar lijks verlof. Meer dan 700 hotels en kampeerterreinen in gans West-Europa geven op vertoon van de lidmaat schapskaart een verminde ring van 50%! Op verschei dene kampings zijn trek kerskeukens ter beschik king van de leden, die aldus verlost worden van een hele hoop bagage: potten, pan nen, wasgerief... Maar A.T.B. doet nog meer: zij richten uw reis volledig in als u dat wenst. Alle reservaties worden ge daan. Het lid heeft zich niets aan te trekken en kan zorgeloos vertrekken. Hier komt weer de hoofdbedoe ling naar voren: mensen helpen! Gedurende gans het jaar staan de bestuursleden klaar om personen met raad en daad bii te_staande vet eniging gaat schaatsen en skiën'in de winterse bergen van Zwitserland of Frank rijk. In de Ardennen wordt vaak aan bergbeklimmen en aan kajakvaren gedaan. An dere kulturele aktiviteiten zullen volgen: op 9 juni worden in de zaal Madeion verscheidene eretekens uit gereikt aan personen die 25 jaar lid zijn. Het gaat hier om een bron zen herkenningsteken, met oorkonde. Op 3 en 10 juni zorgt de A. T.B. voor een gerrebolling en een bakschieting. 17 juni wordt een feestdagper au tobus reizen de leden naar Waasmunster voor een fik se wandeling doorheen de bossen en...een verrassing. Op 18 juni wordt een grote wandeltocht «Priester Daens» voorzien, met ver trek op de Grote Markt om 15 uur. Ook voor de toekomst be staan reeds grootse plan nen: een wandeling te Baardegem, een fietstocht doorheen de falluintjes, een boomplanting, een dia avond over de wijnkuituur, een gespreksavond met dokter Marc Galle over de Europese verkiezingen en nog verschillende aktivitei ten werden reeds in voorbe- In een begenadigd zomerweertje werd verleden zondag, ook mJ in het kader van de Bloemenexpo der Hekelgemse Snijbloem- ei telers, door de VTB - VAB - Hekelgem een figuratief oriënta- :h tiebord ontworpen en uitgevoerd door kunstschilder Roger Van Ransbeeck aan het gemeentebestuur van Groot- Hekelgem geschonken. Vooreerst had in de vroege namiddag een geleid bezoek aan de Expo plaats onder lei ding van voorzitter van de «Vriendenkring der Hekel gemse Bloemisten» Karei De- clerck. Daarna werd aan de voorzijde van het toekomstig nieuw ge meentehuis (Boplaco) door Burgemeester Leo Guns een figuratief oriëntatiebord met aangifte o.a. van de wandel wegen in de omliggende ge meente en door illustraties ook leesbaar en begrijpelijk voor jan-met-de-pet onthuld. Alge meen Voorzitter Jozef Van Overstraeten had vooreerst Hekelgem en zijn bloemisten In het zonnetje gezet en ook de plaatselijke afdeling onder lei ding van Laurens Van der Schueren mocht wegens haar nooit aflatende aktiviteiten ver diende felicitaites in ontvangst nemen. Bij deze plechtigheid werden aanvang en slot muzikaal bege leid door het Meiderts «Jong Talent» o.l.v. Paul Beck en Ro ger Callebaut deed aan ven- delzwaaien. 125 wandelaars namen vervol gens deel aan een panorami sche wandeltocht van nauwe lijks 6 km waarbij de «drie Dor pen in een Notedop» werden bekeken. Met medewerking van het stadsbestuur en van verenigingen van alle strekkingen richt het Priester Daensfonds op zondag 18 juni zijn jaarlijkse Daensdag in. Daar het Fonds buiten de poli tiek staat en zich richt tot ieder een krijgt deze dag uiteraard dit jaar een gans bizondere bete kenis en zulks in de geest van pluralisme waarvan Priester Daens wel het simbool is. Dit betekent dat de stad Aalst zelf voor heel Vlaanderen dat sim bool kan worden. Beroep wordt dan ook gedaan op alle kulturele en sociale ver enigingen om deel te nemen aan de Daenswandeling die te 15 u start op de Grote Markt en waarin naast vertegenwoordi gers van het Daensfonds de burgemeester, de schepenen en gemeenteraadsleden zullen mee opstappen. Door de stad wordt een folder gepubliceerd waarin deze wandeling wordt geschetst die zeker zal bijdragen om de aan dacht te vestigen van de toeris tische waarde van Aalst. Voor inlichtingen: H Ottoy, As serendries 2 te 9300 Aalst. L.H. Op 4.6.78 heeft in het Putbosstadion van Vlierzele Sportief het traditionele Intergemeentenspel plaats. Het programma dat aanvangt om 14u15 bestaat uit een 10-tal proeven waaronder: aflossingen 10 x een halve ronde: 5 mannen en 5 dames zaklopen 4 reeksen van 600 meterkoersen voor jongeren Behendigheidsspelen voor dames en heren gezinskilometer korfbalwerpen voor 3 dames 1000 meter koers voor heren boven de 30 jaar De inrichters zijn ervan overtuigd dat het sukses van de vorige jaren ook dit jaar zal blijven duren; en maar hopen dat de zon van de partij zal zijn. W.R. reiding genomen. Deze groep vrijwilligers op gericht door een socialis tisch initiatief wil echter een pluralistische groep blijven. Iedere politieke of filosofische strekking is vertegenwoordigd. Tijdens de verschillende uitstappen of aktiviteiten wordt er zelfs niet over politiek gespro ken. Zij proberen slechts één doel te bereikende ar beider te helpen. Dit gebeurt eveneens door middel van de lidkaart. Op eenvoudig vertoon ervan krijgt de houder in verschil lende aangesloten winkels een belangrijke verminde ring, gaande van 10 tot 40%. In Aalst is een winkel in kam peerartikelen (in de Peter Couckstraat) voorlo pig de enige medewerkende firma. Maar er zullen er nog volgen, zei voorzitter De Vil der. Personen die interesse heb ben voor deze vereniging kunnen steeds toerecht bij Gustaaf ken, Gentse steen weg 371. Wij zijn er van overtuigd dat ze er even goed als wij zullen ontvan gen worden, en dat wil wat zeggen... R. Devijver In het kader van het jaar van het dorp, werd op zondag 28 mei een kindernamiddag op touw gezet. Een initiatief van de vrije scholen van Hofstade. Op het programma stonden een te kenwedstrijd en een speurtocht. Klassieke ingrediënten die tot een suksesrijke formule uitgroeiden. Veel belangstelling. Mede door het prachtige weer waren er heel wat blozende kindergezichtjes te zien. Sa men vormden zij een groep van meer dan tweehonderd deel- Kinderen die deelnamen aan de tekenwedstrijd door het ouderkomitee van de meisjesschool van Hofstade in het teken van het jaar van het dorp (EL) nemertjes. Voor de tekenwed strijd schreven zich zowat ze ventig kinderen in voor de speurtocht noteerden de inrich ters er meer dan honderdder tig. Een bonte bende die in lichte T-shirts en korte broekjes reeds van hun eerste zomer pret genoten. De straat op. Een speurtocht kan op velerlei wijze opgevat worden. Opmer kelijk was hier toch wel hoe op handige wijze het lessenpakket van de basisschool in het speur- en vragenwerk geka- moefleerd zat. Toen de kinde ren, onder begeleiding van leerkrachten en leden van V.V.K.S. St-Lutgardis, de straat optrokken, hadden zij er waarschijnlijk geen benul van dat zij op dat ogenblik getest werden op wat men in het on derwijs parate kennis noemt. Rekenen is een vak waar velen van ons verschillende broertjes aan dood hadden, maar als de de bomen mag tellen van een straat waarin je misschien elke dag ravot, dan is dat toch al heel wat prettiger. In vragen- spel kwamen ook natuurexplo- ratie en verkeersopvoeding aan bod. Allebei terreinen waar onze telgen nog heel wat nood aan hebben. Weliswaar werd het duiveltje van de kompeti- tieve geest nog maar eens uit het doosje gehaald. Maar als er voor iedereen een prijs in de mand ligt en je op de koop toe nog een wafel mag opsmullen dan kan dit wel eens door de vingers gekeken worden. Te meer als je dan nog eens vijf punten extra kan verdienen als je met een vrolijk gezichtje de meisjesschool weer komt bin nengestapt. Vrolijkheid als wedstrijdelement. Toch wel iets om eens over na te denken... Er was een reuze opkomst voor de speurtocht ingericht door het ouderkomitee van de meisjesschool Gijzegem. Deze ouders zijn van mening dat er in hel kader van het jaar van het dorp te weinig aan de aktieve medewerking van de kinderen gedacht werd (EL) De goden waren Schoonderhage goed gezind. Voor de wandeling zorgden ze voor veel zon en vandaar: zo'n driehonderd vrolijke mensen wandelden mee in een voettocht, die dit jaar voor 't eerst plaats had, maar men hoopt natuurlijk dat het een traditie wordt. Immers, het rezultaat van dit «experiment» bedraagt 115.000 frank zuiver. En dan spreken we nog niet over de sympatie voor het projekt, die dank zij de wandeling groeide. Initiatiefnemer Hector Van Impe was biezonder gelukkig omdat vele Mcrcnaren mee op stapten. ker verdwijnen. Een laatste bedenking vanwege de organizatoren: in tien jaar tijd heeft de groep gehandicaptenzorg ongeveer één miljoen samenge raapt ten voordele van Levens vreugde. De hele troep verzamelde rond half twee aan het lokaal van de Open Kring 't Mereland, van waaruit alle akties voor Schoon derhage gepland worden. Tenminste, voor wat Erpe-Mere betreft. De verkoopstentoonstel ling van kunstwerken liep ook ten einde. Het grootste deel vertrok voor de lange afstand, ongeveer 20 km. Deze route ging door heel Erpe-Mere. Het was bovendien gelukkig dat de weguitstippelaars er blijkbaar in slaagden een zeer mooie route te nemen. Voor de deelnemers was het een dikke natuurlijke boter ham, zowel voor de gezonde lucht als voor het oog. Jaja, die wande lingen laten toe de schoonheid van onze gemeente aan de lijve te on dervinden. Hopelijk groeit dit uit tot een blijvende waardering, zo dat die natuurlijke schoonheid kan bewaard worden. De wandelaars genoten ervan met volle teugen omdat de zon van de partij was. Net alsof de weermaker zijn bij drage bij Schoonderhage niet wilde onthouden. De korte afstandswandcling ging over Nieuwerkerken, Aaigem en terug naar Mere. De weg was zo uitgetekend dat invalidenwagens konden passeren, maar die waag den het nog niet. Wel waren er een 15-tal licht fyzisch gehandicapten, die hun steun en steentje bijdroe gen. PRIJZEN EN BEKERS Na de tocht verzamelden de deel nemers opnieuw in 't Merland voor een versterkende boterham cn een tas koffie. Woorden van tevredenheid en deugd stroomden uit de mond terwijl koek en koffie erin gingen. Tijdens dit gezellig samenzijn werden twee bekers aan de man gebracht. Minister De Backer schonk een pronkstuk voor de wandelaar, die de langste spon- sorlijst binnenbracht. Een ervaren Hubert Van den Steen, die reeds meerdere akties voor gehandicap tenzorg op zijn aktief heeft, mocht de beker in ontvangst nemen. Minister Claes schonk ekono- misch verantwoord 1 mooie beker voor vele wandelaars, nl. voor de grootste groep. En ook de beker Claes bleef op eigen bodem: een groep jongeren, die zich Black Fantas noemen, nam de blinkende herinnering mee naar hun verza melplaats. KONKLUZIES Ondertussen zijn de initiatiefne mers aan hun evaluatie toe. Een eerste besluit hebben ze reeds ge nomen: volgend jaar opnieuw. Zoals het er nu uitziet, mag men rekenen op de 300 wandelaars, die er vorige zondag waren. Een an dere kwestie is de bekendmaking van het Schoonderhageprojekt in de omstreken van Mere. Het is een zorg van Hector Van Impe en Raf Callebaut, dé sSchoonderhage- promotors in Erpe-Mere, om het initiatief nog meer te laten kennen. In de loop van september zou men alle Merenaren uitnodigen naar Sint-Lievens-Esse om eens te la ten zien wat er gepresteerd werd in de voorbije jaren en waarvoor de opgehaalde poen dient. Het twee tal ervaart dat Schoonderhage reeds door heel wat Merenaren gekend is, maar nog niet vol doende. En blijkbaar staan som migen wat sceptisch? Als dat waar mocht zijn, moet zo'n houding ze- Volgende zondag gaat er op de terreinen van Vlierzele Sportief een intergemeentenspel door. De organizatie hiervan is in handen van de atletiekvereniging Vlierzele Sportief. Het spel is opgevat in het kader van de massasport, sport voor allen. De inzet van dit spel is de titel van sportiefste gemeente. Hieraan zullen deelne men: Erpe-Mere, Haaltert, Welle, St.-Lievens-Houtem, Wette- ren, Berlare, Wichelen en Lede. Van Lede zullen twee ploegen in lijn gebracht worden. Een ploeg die opgebouwd is rond de sportploegen van het jeugdhuis Leeu werik en een ploeg samengesteld uit inwoners van de deelge meenten Wanzele, Impe, Smetlede. Oordegem en Papegem. Het programma ziet er als volgt uit: Er zijn 11 proeven voorzien en elke ploeg mag deelnemen aan 10 proeven en dit naar eigen keuze. De laatste van elke proef krijgt 1 punt, zo gaat het in stijgende lijn tot de eerste, die één punt boni bekomt. Er is eveneens mogelijkheid om een joker in te zetten, daardoor wordt het aantal toegekende punten voor die bepaalde proef verdubbeld. De aanvang is voorzien om 14.15 uur met de défilé van de ploegen per gemeente. De eerste proef is voetbalslalom met 5 deelnemers per ploeg. Daarna is er een proef zakkenlopen met 2 jongens en 2 meisjes. Dan zijn er twee ploegen aflossingen, 10 maal een halve ronde, eens voor heren en eens voor dames. De vijfde proef is de gezinskilometer. Daarna zijn er twee reeksen jongens en twee reeksen meisjes, geboren 1965 en jonger en deze lopen elk 600 meter. Dc volgende proef is het opvangen met een visnet van ballen en dit voor dames boven de 25 jaar. Daarna volgt een merkwaardige proef, nl de kleinste afstand afleggen met de fiets in 1 minuut. Daarna zijn er nog een proef basketbal werpen voor dames boven de 25 jaar en een proef 1.000 meter lopen voor heren boven de 30 jaar. Dit spel wordt opgeluisterd door de koninklijke Harmonie van Uitbergen. MON D G.

De Voorpost | 1978 | | pagina 11