Maurits Coppieters: «De Tour-brief kadert binnen mijn hele beleidsvisie» EXKLUSIEF INTERVIEW MET MAURITS COPPIETERS Maurits Coppieters, Waaslander, VU-Voorman en voorzitter van de Nederlandse Kultuurraad, kwam deze dagen in het nationale en internationale nieuws omwille van zijn aanbevelingen aan het adres van de organisatoren van de Ronde van Frankrijk. In het hiernavolgend interview van Voorpostmedewerker Jan Segers met de 58- jarige Nieuwkerkenaar gaat de aandacht uiteraard naar wat men het «Tour-incident» zou kunnen noemen. Maar ook het Septemberdekreet en de niet-toepassing daarvan o.m. in Ternat door een warenhuisketen (die mensen zullen zich voor de arbeids rechtbank moeten verantwoorden) en de houding van de vakbonden daaromtrent komen ter sprake. Verder in dit uitgebreid interview met Maurits Coppieters een prognose voor de volgende nationale én Europese verkiezingen (een licht stemmenverlies van de VU s bij de nationale verkiezingen lijkt hem niet te vermijden, terwijl de partij op Europees jj vlak nergens staat) en een standpunt over de Wase ruilverkaveling («in de huidige t0 fase resoluut neen»). Maurits Coppieters wilde aan ons ook zijn mening kwijt in ,jj verband met de kerk in ons land en het groot-neerlandisme, en is van oordeel dat we e dringend tot een krachtenbundeling tegen het ABOS moeten komen in o Maurits Coppieters, de in het )lj Waasland wel erg populaire ia Volksuniesenator, werd gebo- j. ren op 14 mei 1920 als jongste 0 van zeven kinderen (vier J broers, twee zussen) die allen nog in leven zijn. Zijn ouders ,'i daarentegen, Romain Coppie- ters van Lokeren en Maria Pannekoek van Waasmunster, •J zijn nu reeds bijna twintig jaar 1 overleden. Vader Coppieters 6 was bediende en heeft vooral 3 op twee manieren een stempel 'e gedrukt op z'n nageslacht. Zo was hij gedurende veertig jaar i1 sekretaris, en dat als_één van CS plCCIë'S, Vat) uG uDnu ÜGT Kroostrijke Gezinnen, zoals dat a toen nog heette, in Sint- I Niklaas. Romain Coppieters I® was ook een zeer begaafd mu- Q zikant en alhoewel zoon Mau- i3 rits deze gave en interesse ei geërfdheeft, is het uiteraard lil vooral kleinzoon Lieven die zich hierdoor nu in de kijker ei ters in 1965 tot de Volksunie is toegetreden. Maar keren we terug naar de jeugd van de senator. In 1938 had hij zijn retorica achter de mg en dankzij 'n leenbeurs van de Bond werd hij navette- student (pendelaar) aan de Gentse Rijksuniversiteit. In 1942 behaalde hij daar het di ploma van licentiaat in de ge schiedenis. Het volgende schooljaar (1942-43) gaf hij les in het Sint-Jozefsinstituut in de Ankerstraat en alhoewel hij voor43-44 zijn aanstelling her nieuwd zag, begonnen toen VOOr hêm toch uè moeilijkhe den. We laten hem hierover zelf aan het woord. M.C.: Ondertussen werd ik dus door de bezetter bijzonder las tig gevallen voor mijn scoutsak- tiviteiten: onderzoeken thuis, als ik aan het spreken was voor In die eerste periode is het thuis wel hard geweest: vele invallen van gestapo's en Sicherheits- diensten, men wilde m'n oude vader zo langs vriendschappe lijke weg doen zeggen waar ik was, en toen dat eerst niet luk te, plaatste men hen op de lijst om weggevoerd te worden. Dit werd dan verijdeld door de oor logsburgemeester. waarschijn lijk door de tussenkomst van Z.E.H. Bruyninckx, die de scoutspriester was in het Waasland. Mijn ouders heeft men van toen af gerust gelaten, maar ikzelf ben terecht geko men op de lijst van de «gevaar lijke personen». De laatste we ken vóór de bevrijding was ik weer in het Waasland, me steeds op een andere plaats schuilhoudend, en dan komt de bevrijding en dan krijg ik de schok van mijn leven, als ik zie dat men kaarten van het Onaf hankelijkheidsfront verkoopt op Coppieters, kort na de oorlog was Maurits immers gehuwd met Maria Van Boven, in Sint- Amandsberg) kreeg hij dan een voorstel van de CVP om in Gent op hun lijst te staan, wat hij weigert. M.C.: In 63 komt Hertoginnedal en komt bij mij de psychologi sche schok, namelijk dat bui- tenpolitieke aktie, hoe schoon ook, eigenlijk toch geen baat opbrengt, en komt bij mij ook een zeer grote .hoe zou ik het zeggen? Ja, ik denk dat ik best oprecht ben in mijn be woordingen: een grote afkeer van de CVP: en van alle andere traditionele partijen trouwens. En ik dacht: dat kan zo niet blij ven duren. In '64 bij de ge meenteraadsverkiezingen kom ik dan ook in Sint-Amandsberg op met een lijst Gemeentebe langen en tot mijn grote verba zing haal ik 25 van de stem men. En dat in een gemeente die gedurende wel honderd jaar steeds bestuurd werd door een absolute CVP- meerderheid. Vanaf dat ogen blik zijn er kontakten gekomen met de VU en is men mij komen overhalen voor de parlements verkiezingen van '65. Maar dantot grote verbazing van ve len, niet in Gent waar ik noch tans een grote aanhang had, maar in het Waasland. Het re sultaat kent ge: van 8 of 9 die de VU in '61 had behaald, trok ik dat percentage op tot 22 ook wel door de kombinatie met dr. De Paep, die hoge scores haalde voor de senaat. In de partij zelf dan, ben ik vanaf het eerste ogenblik lid geworden van het partijbe- ctj»;r ^oK Hop HgHojin stituut opgericht als een soort volkshogeschool of kader- school, ben bij de oprichting van de kuituurraden fraktie- voorzitter geworden, in '76 on dervoorzitter en nu dus voorzit ter. Op persoonlijk vlak dan heb ik steeds grote interesse gehad voor moraaltheologie e.d. en als zodanig heb ik overal in ia de markt in Sint-Niklaas, men kon dus moedige weerstander worden in september '44. Vanaf dat ogenblik heb ik alle verzetsvriendschappen afge broken neen, niet allemaal want ik heb later het Verbond voor het Vlaamse Verzet op gericht, maar ik heb me niet meer bezig gehouden met de Weerstand, geen erkenning gevraagd, niets, en ben mij be ginnen inzetten tegen mijn ei gen verzetskringen en pro am nestie, vanaf 1949. Na de oorlog keerde Maurits Coppieters nog niet onmiddel lijk temg in het onderwijs. Hij kwam terecht in een jeugduit- geverij, De Pijl», waar naast hijzelf ook Maria Rosseels de buteerde. Einde '45 werd hij in het rijksonderwijs tewerkge steld. Hier veranderde hij bijna jaarlijks van school, meestal zoals zeer specifiek in het ge val van zijn eerste «job» in het toen erg franstalige Ronse omwille van zijn Vlaamsge zinde sympathieën. In Antwer pen had hij zo o.a. de huidige minister van pensioen, Jos Wijninckx, bij zijn leerlingen. M.C.: Hij beweert dat mijn les sen over het arbeidersvraag stuk van hem een socialist ge maakt hebben, ik geef u dat voor wat het waard is In '48 brak dan eindelijk eens een rustige periode aan, name lijk in wat men gewoonlijk de Nijverheidsschoolvan Gent noemt. In '58 werd hij hier on- derdirekteur tot '65, toen hij in de politiek ging. Ondertussen had Maurits Coppieters in 1954 de Jonge Gezinnenaktie opgericht, die dus later met De Bond voor Kroostrijke Gezinnen fusio neerde tot de huidige Bond van Grote en Jonge Gezinnen. In 1956 stichting van de Vlaamse Volksbeweging met Grammens en later ook Ferdi nand De Bondt en Wilfried Martens ("die ik in '58 opviste In de gezamenlijke strijdlegen de Wereldtentoonstelling»), In 1958 (dan woonde het gezin bijna alle parochiezalen voor drachten gehouden, zelfs voor retraitepredikers en in het Groot-Seminarie. Daaraan is een einde gekomen in '65 toen ik op de lijst van de Volksunie stond, dan werd dat niet meer op prijs gesteld. En daarmee zou ik toch er even willen op wijzen hoe politiek de kerk in België is. Dat heeft mij zelfs aan de rand van een ge- loofskrisis gebracht. Ik stel vast dat de katholieke parochiale organisaties, nu nog, ook in dit dorp, totaal verpolitiekt zijn. Daarsteigerikvan. Dat is tegen de vrijheid van de kinderen Gods. En toen heb ik eerlijk overwogen om naar een an dere godsdienst over te gaan, maar dat is nu voorbij. D.V.P.: U bent nu voorzitter van de Vlaamse Kuituur- raad M.C.: De Nederlandse Kul tuurraad. D.V.P.: U legt daar zoveel nadruk op: zit hier misschien een politieke optie achter? M.C.: Kijk eens, vroeger in de Kamer waren mijn eerste onbe leefde uitroepen gericht tegen sprekers die het hadden over «Vlamingen» en «Franstali- gen»; dan riep ik altijd: ofwel moet ge «Waals» zeggen en «Vlaams» of «Frans» en «Ne derlands». Bij de grondwets wijziging heeft men de kuituur gemeenschappen «Neder lands» en «Frans» genoemd (alleen het Duitse landsge deelte wormt een uitzondering: daar spreekt men van «Duitsta lig») en dat is ook bijzonder zin vol te wijzen op het kultureel geheel dat de meer territoriale benamingen overschrijdt. Ter wijl we integendeel «Vlaams» en «Waals» gebruiken, ook weer heel terecht, voor de ge westraden. D.V.P.: Heeft die term dan misschien ook iets te maken met de vroegere «Groot- Nederlandse» gedachte? Mevrouw Coppieters en de kultuurruadvoorzitter. (hmc) wetsherziening bestèèt Vlaan deren officieel. En hieruit is de mogelijkheid voortgekomen om nu werkelijk op gelijke voet. van parlementaire assemblée tot parlementaire assemblée, te kunnen samenkomen. En er is dus ook een permanente kontaktkommissie tussen de Staten Generaal en de Neder landse Kultuurraad. Door de Belgische grondwetsherzie ning heeft dus het Heel- Nederlandse z'n kans gekre gen, maar dan duidelijk door het Groot-Nederlandse af te schrijven, want bij vermenging zou er helemaal niets ontstaan. En bij een federale staatsstruk- tuur gaan wij ook helemaal geen behoefte hebben aan Groodneerlandisme omdat er zen op». Ik vraag hen er reke ning mee te houden dat zij over Nederlandstalig grondgebied komen, en wel op verschillende vlakken: de publicïtèits- karavaan, alle animatie die in de marge van de Tour plaatsgrijpt, de kontakten met de overheden en de open bare diensten en tenslotte vraag ik hen en daar is de woede ook het grootst over dat op ons grondgebied de or ganisatorisch prioritaire taal het Nederlands zou zijn. D.V.P.: Dat is u niet in dank afgenomen door verschil lende mensen van divers pluimage. Als voorbeeld kan ik misschien de uitzending van Panorama (11/5) citeren, gaat spelen. Waarom gaat men nu zo te keer? Wel, dat is omdat ik getrapt heb in een hoopje, ik zou bijna zeggen een stront, van publicitaire en journalis tieke belangensferen. D.V.P.: In uw brief spreekt u ook over mogelijke «narig heden» die daar anders het gevolg van zouden kunnen zijn. U heeft later verklaard dat dit geen dreigement was, waarom heeft u het dan wel vermeld? Had u geruchten opgevangen dat extreem rechtse bewegingen als VMO e.d. iets in die zin zouden proberen? Lees verder blz. 14 heeft gewerkt. Kleine Maurits liep lagere school bij de Broeders en na dien schakelde hij over naar hetKlein-Seminarie waar hij de boezemvriend werd van Anton Van Wilderode, die toen let terlijk de schoolbank met hem deelde. Ondertussen (1932) was Maurits ook scout geworden bij Christus-Koning en dit zou later heel belangrijk blijken te zijn. Niet alleen heeft Maurits Coppieters hier de hele «hiërarchie» doorlopen, maar tijdens de oorlog zou dèt de oorzaak ervan worden dat ehij zich in de ogen van de 1 Duitse bezetter «onpopulair» maakte en alle narigheden die hieruit voortsproten hebben naderhand zeker hun stempel gedrukt op de visie van de volwassen man op naoorlogse problemen als repressie en amnestie. En ongetwijfeld heeft deze visie er dan weer toe geleid dat Maurits Coppie- de leiders kwamen er altijd Sicherteitsmannenen Feldaen- darmes in Tfe zaal zitten, kort om: ik voelde iets aankomen. Normaal moest iedereen naar Duitsland gaan werken, maar door een Duitse verordening zelf was wie een full-time had in het onderwijs daarvan vrijge steld. Ik was daar dan ook gerust in: ik had al mijn papieren, vol ledig in orde, getekend door het bisdom, maar ik word opgeroe pen, goedgekeurd en jammer genoeg heb ik dat dokument vernietigd, en ik werd aange duid voor een zwaar metaal bedrijf in Potsdam. Ik had reeds mijn ticket en alles, toen ik eens ging «fietsen» met een jongen (die ik pnvéles gaf en wiens schoonouders boeren waren) om eens 'n bezoek te brengen aan die hoeve, en ik ben niet meer teruggekomen. Thuis wisten ze van niets, zo konden ze ook niets zeggen. Dat heeft dan een jaar geduurd. M.C.: De «Groot- Nederlandse» gedachte be staat niet meer, tenzij bij enkele zeer kleine groepen. «Heel- Nederlands» daarentegen be staai wéi. De laatste tijd heeft dat zelfs een heel grote vlucht genomen. Men moet er immers rekening mee houden dat er vroeger een grote huiver was in politieke kringen in Den Haag dat, wanneer men samen werkte met «Vlaanderen», er een diplomatiek konflikt zou bij zo'n struktuur veel minder unitaire spanningen zullen ont staan. De spanning Wallonië- Benelux zal daardoor ook af nemen, want voorlopig speelt men niSiuij nog öp de oude snaar van vóór 1830 en dat pakt blijkbaar nog in Wallonië, maar dat zal vanzelf wegvallen D.V.P.: Als voorzitter van de Nederlandse Kultuurraad heeft u onlangs een opge merkte brief geschreven aan de organisatoren van de waarin men de draak met u stak n.a.v. de match Liver pool - F.C. Brugge in het Wembleystadion, waarbij de redakteur veinsde veront waardigd te zijn omdat men daar geen Nederlands sprak. M.C.: De vergelijking met Wembley is een heel domme vergelijking. De Ronde van Frankrijk komt geregeld buiten de grenzen en vanaf dat ogen blik is dat eigenlijk een beetje een Ronde van Europa. En dan moeten zij die gebruik maken ontstaan met «België». Van daar hun uiterste voorzichtig heid, om niet te zeggen soms gebrek aan moed. Nu is die grendel dus gelicht (officieel al thans, misschien niet in de mentaliteit van de doorsnee- Hollander): door de grond- Ronde van Frankrijk. Kunt U misschien, heel in het kort, nog even schetsen wat u precies van hen verlangt? M.C.: Kijk, het zijn een aantal aanbevelingen, een soort «wij- Maurits Coppieters venvacht wel een teruggang van het stemmenaantal van het tijdstip waarop verkiezingen worden gehouden, (hmc) voor de VU, maar alles hangt af. van de hele infrastruktuur (de openbare diensten enz.), met die realiteit rekening houden dat wij staan met een Europa waar regio's zijn, kuituurauto nome gebieden, en dat heeft niets te maken met een voet balwedstrijd die men elders

De Voorpost | 1978 | | pagina 13