14 - 2-6-78 - De Voorpost VNP of WP maar naar de tradi tionele partijen vanwege de al gemeen Vlaamsgezinden die de laatste tijd toch voor ons stemden, maar nu, gezien het droeve beeld dat de Vlaamse strijd op dit moment biedt, mis schien terug zouden kunnen grijpen naar CVP, PW of zelfs BSP. Dit wat de nationale ver kiezingen betreft. Een heel ander probleem zijn de Europese verkiezingen. Daar is het zeker dat grote par tijen het voordeel hebben van een grote Europese vorming. Wij kunnen misschien enkel een kartel vormen met enkele kleinere nationalistische par tijen zoals in Wales en Schot land en dan nog, want b.v. de Zuid-Tirolers zijn naar de heer Strauss gegaan. Men moet dit trouwens als volgt zien: zelfs met dat kartel zouden wij wel licht niet groot genoeg zijn voor een fraktie, dus geen enkel lid in het bureau van het Europees parlement, dan moet u goed begrijpen dat al die nationalis ten een beetje zitten uitkijken of zij niet, blijvende wie zij zijn, toch zo in een fraktie van een grotere partij zouden proberen te geraken en zo in het bureau. D.V.P.: Het verwondert mij enigszins dat u geen opening naar Nederland in het voor uitzicht stelt. Ik neem aan dat u er geen prijs op stelt om met de Nederlandse de achteruitgang geweest van de PPR bij de jongste verkie zingen in Nederland, de enige partij waarmee wij op dat punt enigszins geavanceerd waren. D.V.P.: Een laatste «politie ke» vraag: in ons blad is een lezersbrief verschenen waarin de «inkonsekwente» houding van de VU aange klaagd wordt wat de ruilver kaveling betreft. Uw partij zou in de ene gemeente voor en in de andere weer tegen zijn M.C.: Voor mij geldt alleen de arrondissementele stellingna- me: uitstel, zeer grote ernstige bezwaren, nl. het niet- passende van 't landschap en de bestaande grondverdeling voor ruilverkaveling. Dus zeker niet in deze fase het Waasland reeds betrekken bij de ruilver kaveling. Deze stellingname is openbaar en totaal ondubbel zinnig en als zodanig reeds herhaaldelijk verdedigd door Nelly Maes in menige vrije tri bune. Een zaak met zovele vraagtekens, zoals de kleine omvang van de akkers, de kleine stukjes bouwgrond die er reeds tussenzitten, de effe- ningswerken waarvan men in Vlaanderen bewijzen heeft dat ze woestijnachtige gevolgen hebben: neen, in ieder geval zeker niet in deze fase. Het is natuurlijk wel mogelijk dat een muziek. Annemie uiteraard bij omroep Brabant, Kris misschien minder, maar die was vroeger toch lid van de kabaretgroep «Napkin» en last but not least Lieven, die de laatste tijd wel erg in de belangstelling staat. En het is precies omwille van enkele uitlatingen van deze laatste dat ik mij de vraag stel of u daarover enigszins ont goocheld bent, of u mis schien niet liever had gehad dat ze ook een politieke car rière hadden gekozen? Lie ven verklaart namelijk in bijna elk interview dat hij de naam van zijn vader liever niet ter sprake brengt (van daar het gebruik van louter zijn voornaam), misschien is ook het omgekeerde het ge val? M.C.: Zeker niet. Dat muzikale is zoals reeds gezegd een fami lietrek. Mijn vader was de chef van de Harmonie Excelsior en gedurende een halve eeuw le raar notenleer en fluit in de mu ziekschool en ikzelf was in mijn jeugd sopraansolo van het knapenkoor van Sint-Niklaas. In het begin van de jaren 30 heb ik nog voor de radio en de ko ningin en zo gezongen. Later was ik ook betrokken in het eerste scouts-jazzorkest. En toen de kinderen nog klein wa ren, zongen wij meerstemmig in hospitalen en zelfs op huwe- zijn plaat in Amsterdam ging voorstellen, dan was ik daarbij, En de eerste uitvoering van zijn kindermusical («Help, ik win 'n miljoen»), ik was erbij. En zijn allereerste optreden in de Zwarte Zaal in Gent, kortom er is zeker geen sprake van ont goocheling, integendeel zou ik zeggen: van Lieven ben ik op: dat gebied een trotse vader. Dat hij mijn naam niet wil bruiken (Annemie heeft da( ook) dat is eenvoudig omdat! yA men de wansmakelijke ge-! w. woonte heeft zo te zeggen: ja, we zullen wel naar u een: kijken omdat uw vader ook er gens bestaat! En ze hebbei daar zo'n afkeer van dat ze me: zelfs verbieden ook maar wat voor hen te doen. Ze zoudei het mij erg kwalijk nemen als zou zeggen: zou je Lieven niel eens laten zingen of zou dal geen programma zijn voor An nemie? Dat zouden ze mij nietj vergevenEn dót is waarschijn-[ w, lijk de reden van het wegvallen ft van mijn naam. maar dat heeft! niets te maken met een breuk inj de familie of zo. j Integendeel, de banden zijn veel inniger geworden naar mate zij ouder werden en de kontestatietijd achter de rug hadden. En zij hebben zeker! ft, ook geen politieke ambities. ft Annemie is een kind van de zestiger jaren, de grote kontes- ft tatie, rechtvaardigheid, hongeil ft> in de wereld, terwijl Lieven daarentegen een typische ver-j Coppieters: warenhuiskelen voor de arbeidsrechtbank, omdat ze het Septemberdekreet niet naleven, (hmc) M.C.: Eigenlijke akties niet, maar ik had bij vroegere pas- sanoc wan de Tour negatieve reakties opgevangen, zelfs van sommige deelnemers aan de publiciteitskaravaan, sommige besturen en sommige mensen belast met de ordedienst die het nogal kras vonden dat het Frans op zo'n manier werd op gedrongen. Ten andere, de meest woedende reakties ko men van «Les Sports», die in mijn ogen berucht zijn om heel dat publiciteits- en animatiege- doe in een ijzeren greep te houden ten nadele van eigen publiciteitsmensen. Ik begin nu ook hulp te krijgen van mensen die vinden dat-ik gelijk heb en ik heb reeds in mijn bezit een vonnis van een rechtbank te gen die kereltjes D.V.P.: Sommige kringen hebben het ook willen verkla ren als een tegemoetkoming aan de afgescheurde partijen VNP en WP en als een po ging om de aandacht van de diskussie rond het Egmont- pakt af te wenden M.C.: Ik kijk niet naar de VNP of de WP, die liggen volkomen buiten mijn gezichtsveld. Het heeft niets te maken met een of ander maneuver, het is een on derdeel van een jaarplan dat ik heb laten aanvoelen in mijn openingsrede voor de huidige zittijd van de Kultuurraad, waar ik twee grote aktieterreinen heb: het ene is de internatio nale betrekkingen en het an dere is het niet toepassen van het fameuze Septemberde kreet over het taalgebruik in het bedrijfsleven. Van het eerste heb ik onmiddellijk toen ik voor zitter werd, gezegd: kijk eens, de internationale betrekkingen die horen ons toe, maar daar gebeurt nog niets ernstigs. Toen heb ik b.m. het probleem gesteld van onze aanwezig heid in het buitenland als kui tuurgemeenschap en zeer scherp ook het probleem van de ontwikkelingssamenwer king, wat men mij ook niet in dank heeft afgenomen, maar nu is het toch overgenomen door de CVP! Einde juni zal in dit verband trouwens een rap port van om en bij de 40,50 blz. gepubliceerd worden met daarin een bundeling van klachten tegen het ABOS (Al gemeen Bestuur voor Ontwik kelingssamenwerking, red.). Dus ik bemoei mij zeer sterk met onze internationale aan wezigheid en het gelaat dat wij daar hebben. Mijn laatste brief was trouwens niet die naar de organisatoren van de Ronde van Frankrijk, maar wel naar het internatio naal kongres van joden en christenen in Wenen met als thema het herrijzende fascis me. Een van die rapporten daar herhaalde, zoals het stee vast gebeurt, o.m. in joodse- en verzetsuitgaven, dat in Vlaan deren amnestie te maken had met naziverering e.d. Dan heb ik een rapport samengesteld in het Engels om de opgang van de Vlamingen te schetsen en de hele verwarring die ontstaan is i.v.m. amnestie e.d. te relati veren en de scheve voorstel lingen recht te trekken. Dat zijn dus allemaal initiatieven op het internationale vlak zoais ik dat in mijn jaarplan had voorzien. Wat het Septemberdekreet be treft, dat niet toegepast wordt in de Vlaamse periferie rond Brussel en waarbij ik dus de grootste warenhuisketen van België voor de arbeidsrecht bank breng, namelijk GB-BM- Inno-Prisunic, met een dossier van taaiklachten over Ternat. In het raam van deze aktie be zoek ik al de grote vakbonds leiders, om hen te wijzen op het feit dat dit taaidekreet een so ciaal dekreet is dat te maken heeft met promotie, met demo- kratie, met inspraak, met waar digheid Waarbij ik mijn verba zing uitdruk dat de klachten over die bedrijven niet van de vakbondsleiding komen maar van onderaan, van de kleine man die het dan maar moet durven. En eigenlijk zou men daar van vakbondszijde moe ten tegen ageren. Om u één voorbeeld te geven: in zo van die randgebieden, maar op vol ledig Vlaams grondgebied, be staan sommige ondernemings raden. sommige komites voor veiligheid en hygiëne volledig uit Franstalige kandidaten Ei genlijk zijn die dan allemaal nie tig, ik zou dat ook allemaal kun nen aanklagen, maar ik volg een heel andere weg: ik heb reeds ontmoet in een zeer posi tief gesprek de heer Houthuys (ACV), ik ontmoet volgende week de voorzitter van de libe rale vakbonden, de heer Colle en ik heb alleen tot mijn spijt nog geen antwoord op mijn vragen om ontvangen te wor den van de heer Debunne (ABW), maar na het gesprek met Colle ga ik Debunne een rappel sturen. Ge ziet, die brief van de Ronde van Frankrijk is niet een uitglippertje tussen de vele, maar is welbewust op zijn plaats, internationaal-sociaal. D.V.P.: Ik zou nog even willen terugkeren op het afscheu ren van VNP en WP: zijn er nog andere redenen aan wijsbaar die tot die scheu ring hebben geleid, dan de meningsverschillen over het Egmontpakt, m.a.w. was het Egmontpakt niet slechts een aanleiding? M.C.: Het is niet enkel een af scheuring: bij deze partijen zit ten ook vele mensen die reeds vroeger van ons afscheid had den genomen. Eerst en vooral moet ik nuanceren tussen de VNP en de WP. Bij de VNP vinden we mensen terug die al jaren zochten om de VU de rug toe te keren en dat heeft niets met de Vlaamse Beweging te maken, dat is louter om uiterst- rechtse motieven. Ik hecht daar weinig waarde aan en als u 't mij vraagt: ik verheug er mij om. Men kan geen twee meesters dienen: terzelfdertijd een sociaal-demokratisch pro gramma met vooruitgeschoven sociale stellingen, met ver draagzaamheid, met het zoe ken naar oplossingen voor gast arbeiders, met een positieve aanvaarding voor vakbonden, dan kan men niet terzelfdertijd op de vakbonden schelden, de gastarbeiders van de straat wil len, al wat rood is uit de wereld ie pannen, ücu Kaï;;;ci sü üüs voor de VNP verheug ik mij dat eindelijk enkele mensen dui delijk geworden zijn en niet doen alsof zij Vlaams nationalisten zijn. Zij zijn een uiterst-rechtse partij, waarvan akte, ik spreek mij daar niet over uit. De WP van Lode Claes is iets gans anders. Dat is eerst en vooral een persoonlijke wraak van mijn vriend Claes die ons nooit vergeven heeft dat zijn Egmontplan (met, mag ik het nog eens herhalen, taairefe rendum in de randgemeenten!) dat hij daarvoor op z'n kop ge^ kiegen neefr van de hele partij raad en dat dit plan scherp door de VU is afgewezen. En daar zit iets anders achter - en ook dat heb ik niet te beoordelen maar vast te stellen): dat is een libe rale partij, veel ouder liberaal dan de PVV en daarheen, zijn een aantal van onze bezittende VU-ers naartoe gegaan. Staat helemaal in de denkrichting «centrum». Ik denk wel, als u het beschouwt als een «weg gaan van», dat de WP eerder een afscheuring is dan de VNP, die ik beschouw als een partij waarvan ik de denkbeelden al die jaren vanals ik in de politiek kwam gewaar ben geworden en dezelfde schrijvers schrijven nu dezelfde anti-artikelen die ze ook schreven vóór het Eg montpakt. zij waren voor ons niets milder daarvóór. Dus voor hen is het Egmontpakt een aan leiding. (extreem-rechtse) Volksunie te worden vereenzelvigd, maar er is misschien toch nog wel een andere moge lijkheid? M.C.: Oh, dat was ik nog verge ten te vermelden: op ons kon gres van 20 en 21 mei, zullen naast afvaardigingen van die Schotse en Welshe nationalis ten ook vertegenwoordigers zijn van PPR en D'66 Onze grote teleurstelling is trouwens of ander gemeenteraadslid zich hierover anders heeft uit gelaten, daar durf ik mij niet over uitspreken, maar het ar rondissement is tegen het nu inzetten van de ruilverkaveling. D.V.P.: Tot slot ter afronding even een ander klavier be spelen om dan maar meteen een uitdrukking te gebruiken die reeds in mijn vraag past: alle drie uw kinderen zijn erg aktief op het gebied van de lijksmissen. Lieven was bij zijn eerste optreden nog maar drie jaar. maar daaraan is een einde gekomen toen de oudsten zo'n twaalf jaar waren. Wat mijn houding tegenover hun carrièère aangaat, dat is de meest liberale die men zich kan inbeelden Ik heb nooit enige drukking uitgeoefend. Al leen zei ik dat wat ze ook de den, ze het verantwoord moesten doen. Maar als Lieven tegenwoordiger van de soft ge neration is: weemoed, zach heid, volstrekt buiten de striji sfeer. Als men tegen hem zc zeggen, maak eens Vlaams strijdlied over Bruss« zoals Jef Eibers dat zo goe kan dan zou hij dat niet kur nen. Jan Segers D.V.P.: Een aantal voorma lige VU-kiezers zullen des ondanks bij de volgende verkiezingen wellicht nu hun stem uitbrengen op één van die twee partijen M.C.: Ik ben geen profeet, maar voor het Waasland zou ik toch kunnen zeggen dat de meer dan 20 stemmen die wij gehaald hebben niet komen van deze mensen, ik heb mijn 17 000 voorkeurstemmen nooit gehad van de mensen die nu VNP zijn. wel integendeel' Die hebben hier in het Waasland Nelly Maes en mij steeds be streden 'n Licht stemmenver lies zal natuurlijk onvermijdelijk zijn, al waren het er maar hon derd, m i. zal veel afhangen van het tijdstip en de aard van de verkiezingen Zal dat zijn na een rustig verloop van deze le gislatuur'' Zullen ondertussen Egmont en Stuyvenberg uitge voerd zijn'' Zullen sommige in- brengpunten van de VU dan al duidelijker gerealiseerd zijn? Indien deze verkiezingen op een lange termijn liggen, laten we zeggen over twee of drie jaar. dan weet ik met of er nog stemmenverlies zal zijn Trou wens. zullen VNP en WP een gemeenschappelijk pro- qramma hebben of niet? Natuurlijk, indien er nü verkie zingen zouden plaatsgrijpen dan geloof ik dat hei gezond verstand zelf zegt dat bij de huidige atmosfeer van verwar ring wij stemmenverlies zou den lijden en dat dat misschien niet zozeer ZOU gaan naar Maurits Coppieters: Ronde van Frankrijk is e rverkwikkelijke bedoening, georchestreerd door publiciteitslui en journalisten, (hmc)

De Voorpost | 1978 | | pagina 14