MINDER WERKLOOSHEID EN MIDDENSTAND KRIJGT ANTWOORD OP JARENOUDE VRAGEN asa 11^: LIT Meh pikkels of ajontjes Een dop in het firma-ment Vrouwelijke Politieagenten te Aalst Einde april van dit jaar is de volledige alsook de gedeeltelijke werkloosheid in het arrondissement Aalst verder gedaald, zo meldt het jongste RVA-verslag over de evolutie van de arbeidsmarkt. Bevredigend nieuws dus alhoewel de lichte opklaring nog steeds geen geruststelling met zich mee kan brengen. Geruststelling kreeg de Aalsterse middenstand in zekere mate van schepen De Neve. Aan een tantal jarenoude eben van de middenstanders blijkt nu zeker gehoor te zijn gegeven. Oplossingen liggen in het vooruitzicht. IS tvs te ito IJ® Het aantal uitkeringsgerechtig de volledig werklozen bedroeg einde april 9.126 een heden in het gewest Aalst. Daarvan telde het RV A-bureau 3.638 mannen (hetzij bijna 40 procent) en 5.524 vrouwen (iets meer dan 60 i procent). Ten opzichte van de maand maart betekent dit een afname met 1% eenheden of 2,09 procent. Deze afname is een gevolg van een daling met 110 eenheden bij de mannen en een daling met 86 bij de vrouwen (1.53%). Er weze opgemerkt dat de daling van het aantal uitkeringsgerechtigde volledige werkloze vrouwen in maart >it D slecht 0,20% bedroeg. Vi De jeugdwerkloosheid bedraagt Mé 2.493 eenheden of 27,24 procent van de totale werkloosheid. De tol van de recessie onder de jongeren dan 25 jaar blijft dus Ljaanzienlijk. Toch werd in april een afneme genoteerd met 167 "■eenheden of 6,28 procent. Het rvoj blijkt dus dat de dalende i g tendens van maart (daling van ts «4,01% ten opzichte van februari) die zich verder zet. 'f 9 De mannelijke jeugdige werklo- ir wzen namen af met 70 eenheden n vflof 7,43 procent, de vrouwelijke kenjeugdige werklozen namen ook dad in aantal af, nl. min 97 eenheden ireiOof 5,65 procent. :ingHet zich sterker doorzetten van »od«de daling in de jeugdwerkloos- aroheid is vooral te danken aan de ric|gevoelige daling van de vrouwe- ingelijke jeugdwerkloosheid. De 5 veprocent-daling in april is merke- atetiijk hoger dan de 1,04 procent- jpijtdaling in maart. Toch is het grafaandeel van de mannen in de ïtzijeugdwerkloosheid ook in april or cverder blijven dalen: 37,63% in it wjjanuari, 37,65 in februari, 35,41 iHflin maart tot 34,98% in april, ig UVergelijken we de jongste RVA- I). Hgegevens met de situatie in april "verleden jaar dan blijkt de olledige werkloosheid 1.133 :enheden of 14,11 procent hoger i ete liggen dan in de overeenstem- irtvemende maand van vorig jaar. De iog(t°tale jeugdwerkloosheid nam afslrtoe met 436 eenheden o 21,20 procent. puDe gedeeltelijke werkloosheid r vlhedroeg einde april 6.803 eenhe- steiden, waarvan 2.700 mannen en e 104-103 vrouwen. Dit betekent een gevtafname niet 737 eenheden of nocp-77 procent (verleden maand te pwasdit 21,75%). q uTerwijl de mannen een afname kenden met 1.119 eenheden of circa 30% vertoonde het aantal gedeeltelijke werkloze vrouwen na een afname in maart (4,71%) maanden hoedanook niet te nwtnu in april echter een stijging verwachten. In alle geval Jfl «met 382 eenheden of meer dan letrdlO procent. De vrouwen verloren datklus meer arbeidsdagen dan in tomaart (plus 3.437 arbeidsdagen verloren of 11,91%). Bij de of 20,16%). Het aantal werkloze arbeidsdagen nam af met 3.860 eenhden (7,47%). Gemiddelde van het aantal werkloosheidsdagen per gedeel telijke werkloze in april 1978: mannen: 5,76 dagen (tegen 4,77 in maart) vrouwen: 7,87 dagen (tegen 7,76 in maart) Totaal: 7,03 dagen (tegen 6,24 in maart). Toestand per bedrijfstak In de konfektie vielen tijdens de maand april weinig opdrachten te noteren, zo meldt het RVA- verslag. De oorzaak wordt gevonden in het feit dat de fabrikatie van de zomerkollektie stilaan naar een einde gaat. De vele betaalde verlofdagen in de maand mei remde de aanwer vingen af. De firma Gentil, St. Jobstraat te Aalst was in faling op 26 april. Acht stiksters kwamen daardoor terug op de stempelkontrole terecht. De bedrijven gespecialiseerd in modeartikelen zouden minder konkurrentie ondervinden van de import uit lage loonlanden. Veel bedrijven hebben schrik om, bij grotere bestellingen, over te gaan tot personeelsuitbrei ding, gezien er een tekort bestaat aan werkwillige bekwa me stiksters. Het huis Standing te Aalst (verkoop-discount) heeft een speciale reklameaktie op touw gezet die een personeelsuit breiding met zich meebracht. De gedeeltelijke werkloosheid blijft belangrijk bij de firma's De Wandel-Foselle (Letterhou- tem), Gobert (Bambrugge), Sofi- tex (Bambrugge). Samtex (Den derleeuw), Demalux (Zottegem), De Backer (Denderleeuw) en Haelterman (Geraardsbergen). In de Textielsektor bliift de toestand nagenoeg ongewijzigd. De werkaanbiedingen betreffen vooral gespecialiseerde arbeids krachten, de vraag naar onge schoolden is miniem (uitzonde ring gemaakt voor de firma Martin Processing teGijzegem). Bouw: de werkloosheid in de ruwbouw blijft ongeveer gelijk t.o.v. maart 1978. Een twintigtal werkzoekenden werden na de winterperiode terug tewerkge steld als tewerkgestelde werklo zen in verschillende gemeenten. Over het algemeen vermeerde ren de werkaanbiedingen niet. De betaalde feestdagen in de maand mei kunnen daar een rol in hebben gespeeld geeft de RVA toe. maar een heropflak kering is in de eerstkomende comfm; e biste tannen werd een daling vastge- duidelijk dat de bouw niet bloeit zoals in dezelfde periode van vorigjaar. De firma Nerckaert (prefab- woningbouw) P.K. Geraards bergen kent een grote bloei maar iteld (255 dagen minder verloren vreest een beetje de teruggang van de bouwaanvragen voor private woningbouw. De firma De Schrijver te Overboelare jen *>f 1,61%). )en Een vergelijking van de gedeel- i vetelijke werkloosheid met april plaavan vorig jaar toont een daling (doe-het-zélf-materiaal) kent rekvan het aantal gedeeltelijke éen grote bloei. Personeelsuit- ionilwerklozen met 1.630 eenheden breiding is echter niet te tg toof 19,33 procent. Daling werd verwachten, gezien het niet-ar- vastgesteld bij de mannen (584 beidsintensieve karakter van de genieenheden of 18,03%) zowel als bedrijfssektor. De gedeeltelijke >t efbij de vrouwen (1.036 eenheden werkloosheid blijft belangrijk irijvi u bCt-efWEKT Ker VEtyc€tR bij Duffelier (Geraardsbergen) en Vermeiren (Aalst). Metaal: in de metaalsektor is de toestand lichtjes verbeterd. De plaatselingen betreffen echter vooral verplichte stagiairs. Voor het ogenblik is er relatief veel werk bij Hebo-Tanken, Welders, Tavernier, en Vulcain. Deze verhoogde bedrijvigheid zou zich evenwel slechts over een periode van zes maand uitstrek ken. doet regelmatig werkaanbiedin gen en dit ondanks de slechte financiële toestand. Produktio- neel schijnt het bedrijf goed te draaien. Voeding: de bedrijfszetel Inco (melkerij) te Idegem zal een zekere rationalisatie doorvoeren waardoor een aantal arbeids plaatsen kunnen in het gedrang komen. Vervoer: in deze sektor valt geen vooruitgang te bespeuren wat de DE ARBEIDSMARKT IN HET ARRON DISSEMENT EINDE APRIL 1978 Volledige werkloosheid: - normaal arbeidsgeschikt - gedeeltelijk -zeer beperkt - totaal - andere verplicht ingeschrevenen Jeugdwerkloosheid: Overige ingeschreven werkzoekenden: tewerkgesteLde werklozen vrije werkzoekenden - niet werkend - werkend totaal Gedeeltelijke werkloosheid gedeeltelijke werklozen werkloosheidsdagen einde april 6459 1438 1265 9162 297 2493 362 104 1633 6803 47944 -169 -65 -24 -1% 4 167 -6 -9 29 Graad van volledige werkloosheid De graad van volledige werkloosheid bedroeg gedurende de maand april 1978 voorde mannen 8,41% voor de vrouwen 21,45% De totale werkloosheidsgraad bedroeg 13,29% UITKERINGSGERECHTIGDE VOLLE DIGE WERKLOZEN IN HET ARRON DISSEMENT AALST PER EINDE APRIL 1978 Gemeente Mannen Vrouwen Totaal Lede Impe Oordegem Smetlede Wanzele 130 21 30 12 9 223 32 71 31 27 353 53 101 43 36 LEDE 202 384 586 NINOVE 469 936 1405 DENDERLEEUW 200 376 526 GERAARDSBERGEN 300 522 822 Erpe 68 82 150 Mere 82 81 163 Aaigem 29 22 51 Bambrugge 19 26 45 Burst 36 49 85 Erondegem 25 50 75 ERPE-MERE 259 310 569 ST.LIEVENS-HOUTEM 126 221 347 ZOTTEGEM 201 345 546 HAALTERT 273 370 643 Aalst 620 937. 1552 Baardegem 17 33 50 Erembodegem 140 253 393 Gijzegem 15 40 55 Herdersem 34 41 75 Hofstade 58 92 150 Meldert 27 35 62 Moorsel 60 78 138 Nieuwerkerken 117 144 261 AALST 1088 1648 2736 HERZELE 154 258 412 Bij Well-Straler (Mova) -gasvu- ren en stoven, is er zeer weinig werk. In deze periode van het jaar is dat bij de firma steeds het geval geweest. Belangrijke werkaanbiedingen van, de firma Magara (is uiteraard een seizoengebonden firma, aangezien er grasmachi nes worden vervaardigd). Bewerkende en verwerkende nijverheid: de firma Petterson' (revisie van verbradings- en ontploffingsmotoren) kent een grote bloei. De toestand van het bedrijf verloopt ongeveer omgekeerd met de algemene ekonomische toestand. In periodes van hoog- konjunktuur is men geneigd oudere vrachtwagens te vervan gen door nieuwe, terwijl in laagkonjunktuur men eerder overgaat tot reparaties: hetgeen dan ten goede komt van het bedrijf. De schoen- en pantoffelnUver- held zit in slechte schoenen en heeft geweldig-te lijden. Fabelta in de scheikundige nfjverheid werkaanbiedingen betreft. Hout: de toestand in de meubel nijverheid is weinig betrouw baar; het ene bedrijf heeft een grote gedeeltelijke werkloos heid, het andere verzekert dat ei een dreiging tot sluiting is als de toestand aanhoudt terwijl bedrijven zijn als Eronda -Erem bodegem die het niet wagen nieuwe modellen op de markt te brengen uit de vrees aan de vraag niet te kunnen voldoen. Firma's die hun kliënteel heb ben in Nederland en Duitsland doen goede zaken, terwijl de firma's die hun verkoop hebben afgestemd op Frankrijk (het merendeel) en op het binnen land het moeilijk hebben. Een en ander heeft te wijten aan de muntschommelingen in de ver schillende EEG-landen. Schrijnwerkerij: geschoolde schrijnwerkers worden nog steeds gevraagd. Aan deze vraag is zeer moeilijk te voldoen omdat de als werkloos ingeschreven schrijnwerkers ofwel te weinig ervaring ofwel ongeschikt zijn. Bedienden: de toestanden evo lueert min of meer gunstig, wat de gewoneweïkaanbiedingen bedreft voor de mannelijke bedienden. Vooral boekhouders met enige jaren ervaring worden veel gevraagd. De vraag naar onderwijzers en onderwijzeressen blijft groot. Kleuterleidsters vinden echter moeilijk werk. In de sektoren hotel en tuinbouw en onder de handlangers is de toestand onveranderd. In de maand april werd één bedrijfssluiting genoteerd, het betreft PVBA Dieann, Grote Steenweg te Oordegem die gespecialiseerd was in dames ondergoed en 28 werknemers naar de stempelkontrole hebben verwezen. Stadsbeleid en middenstand De perikelen rond een mogelijke inplanting van een nieuw waren huis hebben de aandacht afge leid van een belangrijke uiteen zetting door de schepen van openbare werken tijdens de laatste vergadering van de middenstandsraad. Schepen De Neve behandelde inderdaad op één avond een reeks van 26 vragen, gesteld door het verbond der Dekenijen. Het ging over de verlangens die sedert jaren door de middenstand worden geuit, en die tal van algemene proble men rah"^_ i I -4 De uite» ig van de schepen bewees 'ue waarde van de waakzaamheid van de plaatse lijke middenstand, die het stadsbeleid reeds in menig opzicht gunstig kon beïnvloe den. Het Verbond der Dekenijen noemde zich opgetogen over alle voorziene maatregelen, waatVan hierna de samenvatting. Tussen de twee zuiveringssta tions voor het denderwater in de omgeving van Aalst, zullen alle afval- en rioolwaters via twee grote moerleidingen uit de Dender gehouden worden zodat het stadscentrum wordt gesa neerd. De doortrekking van de grote ring rond Aalst, met aansluiting aan de Albrecht- laan, zal het zware verkeer nog beter uit de stad houden. Het ontvolkingsprobleem in het cen trum laat zich ook reeds te Aalst voelen. Om dezelfde redenen zullen fabrieksdepots en louter groothandelsbedrijven geleide lijk uit de stadskern worden gewerkt. De strijd tegen lawaai en stank door nijverheid evo lueert verder tot eenieders voldoening. Door het klasseren van het stationsgebouw komt de beloofde uitgang voor voetgan gers tussen pendelparking en Werfplein tijdelijk in het ge: drang. De beslissing tot blauwe zone in de Burchtstraat werd één jaar opgeschort. De parkings van de nieuwe Keizershallen zullen voorbehouden worden aan lang- parkeerders die over voetgan- gersuitwegen zullen beschikken langs Keizerlijk Plein en Kalf- straat. De huidige parkeerruim te in de Pontstraat wordt met drie vermenigvuldigd in het geplande parkeergebouw, doch de streefdatum voor de inhuldi ging kan nog niet voorzien worden. Voor het nieuw zwembad te Mijlbeke wordt enkel nog op de subsidies gewacht. Het herstel len van de voetpaden verloopt veel te traag maar de nutsbedrij ven met hun ondergrondse leidinceiu steken dikwijls stok ken in de wielen. Het schandaal van de COO-gebouwen in de Kattestraat zou nu toch een oplossing nabij zijn. De gevraag de proefperiode na invoering van verkeerswijzigingen wordt door de schepen stellig beloofd. Het gedeeltelijk ingebruikna- men van het kultureel centrum zal nogmaals overwogen wor den, alsmede het maximaal gebruik van de grote leegstaan de ruimten in de voormalige Filature du Canal. De Zwarte Hoek-brug zal door een nieuwe vervangen worden, maar de tijdelijke voetbrug tijdens de werken is nog geen zekerheid. De parkeermeters in het cen trum van Aalst leveren zowat 3,5 miljoen op per jaar, doch die opbrengst zal niet afzonderlijk bestemd worden voor nieuwe parkings, zoals in sommige steden gebeurt. Op de plaats van de bouwvallige school aan de Moorseibaan kan de stad geen parkeerterrein aanleggen omdat Vliegen hier lanst alle kanten verboy mèn venster en verboy de deir die oepe stoot binsjt da 'k beizeg ben méh op méh schroyfmasjintjen te roefelen. D'ien meh teerlingen of zooikes in heren bek en d'ander nog méh hoei of stroie in heren bek vér agaa nog iveranst tissen de pénnen of achter 'n kornis nen nest te moaken. 't Es echt schoein om afzing. In nen boeim rechtoever mèn keiken zitj nen nest loysters. Gediereg es dat dor nen af en oon en ge ziet al schoein elke kieren nen hoeip kopkes nor boeve kommen meh nen bek woagewoyd oepen. En tèn werd er dor iveranst nen teerlink in gedaven. Beike .mor die bizjekes schoynen da goed te vinnen en 't moet heer goe bevallen want ge zie ze méh den dag groeien. Verleide zondag kwamp ek in een hoois da nog in opbaa es en woor dat er nog gin deieren of veinsters in 'n stonten. Door was 't er zelfs een zwollem beizeg teigen die mensjen van wie dat dad hoois was: lodj dad hangen mensjen; dad 'n heid allemaal ni in zé kot en ne zwollemnest da bringt gelik oon! Allien zelle ze die bizjekes wel moeten dresseiren tegen dat er de roamen en de deiren in stoon en heer liere kloppen vér heer binnen te loten .of booiten vanoyges oeik. Binsjt komt mèn vraa oever mèn schavers sjoeren en ze zeit: wa ne viezen titel hee dor naa gepakt? 'kZeg: awei, wa mankeirt er oon hè? Hejje gè al ne kier in de gazetten gezing, wa dat er door allemool instoot? Nie mor echt hein, ge zodj schrikken en beiven teigewoerdeg. Gelèk as vandoas stonten der ghiel zeikes weir ting, twèllef moeirden in. Zonder tèn nog te klappen oever sa spel geer in Afrieka. Door doeng ze 't effenaf in 't groeit. Mor 't zèn verom de klein die betolen Lanst alletwie de kante zee, want zoei naas 'n werd er dor nu nor gezing. As 't on sommegste mor op 'n bringt! Wajjer zèn effenaf aal da geweldj al zudoneg gewoein dammen dor allénsj nimmer op 'n letten. Hoeip en aal nog ne kier meh onze kop schidden en ne kier zeggen: 't es toch vried hein. En domei zèmmen da weiraal vergeiten. Ajja, 't sanderdaos stoon de gazetten toch verom vol meh gralèkke dinges, 't Schantj dad in Itoljen de stoeffers naa al mankennen op stroot loeipen. Want door werren de royke mensjen op stroot azoei in heer bienen geschoeten .Eh momentjen hein .'k moen dor iest ne meerloon gon van tissen mèn radoyzen joagen. Den diene peist zeikes da 'k ik da vér hem gezooid hem? Ja, hè es weg, mor garantie dat 'n dor binnen ting menieten verom zitj. En 'k 'n kaan toch allegedieregen nie ophaven hein. Wannier zol ek anders kleer kommen meh da spelleken hier? Hejje der al insj op gepeisd hè da 't verom pekanst konzjei es? En as ge dor meh imand oever klapt es 't ieste da ze vroagen: woor gojje goy nor toe dè? Ja, woor moe ne mensj na nog nortoe goon? Zojje ginne schrik kroygen van nog te stap te verzetten. Gojje meh 't vliegmasjiem tèn riskeirde da ze da kapen. As ze 't tèn nog ni doen omploffen of nor beneen vallen es 't nog zekken eirg ni, mor ge 'n kendj noeit ni weiten. Of gojje meh den troyn, sprekt door ne kier meh nen Hollander oever .Gojje meh den ottombil nor 't booi- teland tèn moeje attoyd peizen; de naftpompen 'n zeilen hier toch zeikes ni in stoakink goon? En azoei es 't attoyd iet. En woor gojje nortoe? Nor Holland? 't Zol iest likken dat de Molukkers geer nog ne kier heer kwintj kroygen en ten stojje dor veiren 't maneken. Nor Dosjland? Door loeipen der zu doneg veil terroristen rond da ze ze al moete loten oonloi- pen ooit de prisongs. Nor Itoljen? Past oo ajjer bienen hein. Nor Frankerèk? Door beginne ze oeik al heren nest te drooin en de kisten hange vol mazoet. Nor Sponjen? 't 'n Deigt geer volges da 't schantj oeik al nimier, meh die kwèddelen meh de Basken. En nor Ingeland? Jaan watten, de die kommen al nor hier heren nest drooin in de Zaastroot! En as ge peist da 't beiter es van veil voejer te goon: ochod, 't es oeveraal iet. 'k Begin der serjeis op te peizen van ne kier bravekes thoois te bleiven, meh ne kier op meh gemak t'haven en meh ne goeien te koeipen. En ne kier te doeng woor da 'k al lank goeste op hem. Wa, dad 'n zeg ek ni. Doboy da moet elk ver zèn oygen zichzelven ooitmoaken. En godweit hoeveil «Pikkels en Ajontjes» dat er door nu zeilen ooitkommen. Want: 't gelik zitj vantoyd op eh klein plosken, gelèk as die vraa zoy die here maan zenne mater nest gevonnen hooi DOLF het om privé-bezit gaat, waar schijnlijk bestemd voor een nieuwe verpleegstersschool voor de kliniek. In de Alfred Nichelsstraaf werd het leegstaand huis naast firma Panné door de stad aangekocht om er later de verbreding van de kleine city-ring mogelijk te maken. Na de mislukte onder handelingen om de koer van de Pupillenschool publiek voor parkeerders open te stellen op zaterdagen, reageerde de sche pen gunstig op een nieuwe vraag -van de Dekenijen om de parkeerplaats van het stadsper- soneel in de Kapellestraat vrij te geven op zaterdagen. De drie grote parkeerplaatsen op invals wegen naar de stad, destijds gesuggereerd ter gelegenheid van het struktuurplan 1976, behoren wel degelijk tot de vooruitzichten van Openbare Werken. Een laatste vraag ging terloops over de huidige stand van zaken in verband met Delhaize. Toen bleek dat twee naast elkaar zittende schepenen een tegeno vergestelde mening verdedig den. En toen kwam de kat op de koord. R.D.W. Leolux bouwt m meubelen de schoon heid van de natuur in. Hout, echt leder en fraaie stoffen, verwerkt door vakmensen. Een meubel van Leolux is daarom jarenlang een rustpunt in uw Interieur. En Uweet immers: Echt wonen begint waar onrust eindigt. Leolux meubelen vindt U bij O E D A If MOLENSTRAAT, 70 OCIlHV TEL 053-21.76.08 WOONINRICHTING AALST

De Voorpost | 1978 | | pagina 3