GRONDREGIE KOMT GOED VAN DE GROND DE KMO HOEFT OP DE BUITENLANDSE MARKT GEEN ZWAK BROERTJE TE ZIJN Aalsterse flitsen ZIJ WONNEN EEN REIS NAAR ENGELAND MET TOWNSEND THORESEN KLODDERONNEN OOK IN MEI KARNAVALESK De Voorpost - 2-6-78 - 5 Sedert de oprichting en het personeelskader van de nieuwe stedelijke regie de Grondregie die het hooi van een efficiënt grondbeleid op haar vork heeft genomen, in decem ber vorig jaar in principe door de Gemeenteraad werd goed gekeurd, heeft men totnogtoe de tijd gebruikt om voorberei dend werk te doen. Want hoewel de grondregie officiéél op 1 januari 1978 uit de startblokken ging, is deze regie nog niet helemaal operatio neel. Maar dat zal binnekort wel het geval zijn. Er zijn stapels werk verricht. In feite loopt er in Aalst al jarenlang de kwestie van een op te richten grondregie (waar Bert Van Hoorick helemaal achter stond). Maar dit bestuur heeft de zaak erdoor gedrukt. Op de historiek ervan gaan we hier nu niet verder in. Wel is het zo dat Schepen De Maght de zaak volledig ter harte nam. Zij ver wacht veel van de «grondregie» die beantwoordt aan een noodzaak om op dit vlak voor de bevolking iets te doen. Ook hier moest heel wat worden op punt gesteld. zullen hierdoor afgevlakt wor den. Dit moet o.a. de sociale woningbouw ten goede komen. Er zit dus verder ook een coör dinerende funktie in de «grond regie» waar men sterk opkomt voor openheid. Op de gemeen teraad moeten nu nog de be ginbalans en de begroting wor den vastgelegd. Men vernacht evenwel stellig dat op 1 juli dit jaar met een werkelijk opera tioneel beleid kan worden ge start. Men verwijst op het vele werk dat hier al werd verzet, en op de noodzaak om eindelijk tot een efficiënt grondbeleid in onze stad te komen. Daarom werd deze afzonder lijke regie opgericht (dus buiten de algemene diensten van de stad). Zij zal haar geloofwaar digheid in de toekomst moeten bewijzen. Want ook hier ver wacht men een gezond finan cieel beleid, omdat eventuele tekorten door de stadskas moe ten worden bijgepast, een kas die al zwaar genoeg is belast. WILFRIED LISSENS Bart rijdt met de fiets door de straat en bots tegèn een voetganger, die prompt tegen de keien gaat. Tierend springt de man overeind, maar Bart klopt hem op de schou der en zegt Nu heb je echt geluk, lieve man! Gewoonlijk rijd ik op dit uur met een tientonner! Inlichtingen werden ook in an dere steden genomen, steden waar men met een «grondre gie» al aardig wat weg had af gelegd, en waar bleek dat een dergelijk organisme noodzake lijk was geworden. Het goed en het kwaad werden samen op de weegschaal gelegd. Men woog de mogelijkheden af voor de situatie in Aalst, waar men eigenlijk nooit aan een grond beleid toe was, zoals men dit tegenwoordig ziet. Er werd ge twijfeld aan het nut van een dergelijke regie, daar men de werkzaamheden terzake in goede handen oordeelde in de bestaande infrastruktuur, meer bepaald in het «grondbeleid». Die twijfels werden ook op ge meenteraden verwoord. Het is er dan toch van geko men. In meer dan één rond schrijven kwam staatssekreta- ris Mark Eyskens op voor in ventarisatie van gronden in goedgekeurde verkavelingen en gronden in eigendom van de openbare besturen (12-12- 1975, 10-1-78, 20-1-78). Door de stad werden begin dit jaar ook verdere inlichtingen geno men op dit staatssekretariaat. De stad kreeg ook positieve reakties van de hogere instan ties J WANT WAAR GAAT HET EI GENLIJK OM? T Het is de bedoeling van de grondregie aktief te zijn in de aan- en verkoop van gronden (wat de sociale woningbouw ten goede mget komen), en in het regelen van de «markt» van gronden (dus duidelijk tegen ongebreidelde spekulatie). Ook het aanleggen van indus- trieterreie«en behoort tot. de doelstellingen Niet alleen voor de grote industrie, maar ook j voor de KMO's. Ook wil men de bevolking ken- nis laten nemen van de be schikbare gronden (daar was het staatssekretaris Eyskens ifwei 00k om ,e doen) nees ter inzage liggen. En de bevol king zal worden ingelicht. Hiermee viseert men meerdere doeleinden. De grondregie heeft al een heel dossier aan gelegd van de gronden die ei gendom zijn van de stad. Die gronden kunnen voor ver schillende doeleinden worden aangewend, bijvoorbeeld sport- akkomodatie, maar hier en daar liggen ook kleinere grond- restanten beschikbaar, bij voorbeeld overblijfselen van onteigeningen voor aanleg van straten. Die kleine restanten zouden bij voorkeur aan de «aangelanden» worden over gedragen. Het betreft hier meer bepaald kleine stukken grond die eventueel verwaarloosd liggen, en waar aanpalende ei genaars maar blij zouden mee zijn, indien ze deze stukkken aan hun eigendom konden toe voegen. Dit zou o.a. ook de netheid van de stad ten goede komen. Wat de grotere eigendommen betreft, kan de stad die uiter aard voor eigen projekten aan wenden. Maar eventueel kan de stad ook tot verkoop over gaan. Het spreekt vanzelf dat verkoop niet willekeurig zal kunnen gebeuren, daar elke verkoop langs de gemeente raad moet passeren. Door het kenbaar maken van beschikbare bouwgrond, wil men ook de spekulatie tegen gaan. De gronden zullen gekend kunnen zijn, en dit feit zou eveneens positief inwerken op de prijsbepaling. Maar de stad kan ook grond reserveren voor sociale woningbouw. Bijvoor beeld stelselmatig grond voor dit doeleinde van de hand doen, aan prijzen die stabiel blijven. Die prijzen worden wel vastgesteld op basis van schat tingsverslagen. Maar de gekke schommelingen (in de hoogte) Eerste prijs: heen en terug reisbiljet voor 2 personen en auto: de Heer Marcel de Neef. Schoolstraat 33. 9300 Aalst. Tweede prijs: overtocht voor 4 personen op routes en data naar keuze: de Heer Slegèrs Johan, Zavelstraat 219440 Erembodegem. Derde prijs: overtocht voor 2 personen op routes en data naar keuze: de Heer Galle M.Y., Ploegstraat 18. 9300 Aalst. Een van Townsend Thoresen's 6.386 ton metende Super Viking-die de car ferry dienst op de overtocht van het Kanaal verzekertleder schip biedt plaats aan 1.200passagiers en 2 75 wagens en is uitgerust met restaurants, bars. salons, taksvrije winkels en hutten, in vele gevallen met eigen douche en toilet. In 1978 viert de maatschappij haar 50ste verjaardag met verlaagde tarieven op de overtochten, een record aantal overvaarten op de acht routes naar Engeland - waarvan 'n nieuwe lijn Rotterdam (Europoort) - Felixstowe. 50% vermindering voor caravans en met een heel nieuwe reeks goedkope trips naar Engeland. De Townsend Thoresen routes zijn: vanuit Zeebrugge naar Felixstowe en Dover, Calais-Dover, Rotterdam (Europoort)-Felixstoween Le Havre en Cherbourg-Southampton en Portsmouth. INFORMATIEAVONDEN STADHUIS Een inventaris zou ter beschik- gëï k'n9 ''99en- n'e' alleen wat be- lCj bji treft de gronden die door de dal stad worden beheerd (dit be- erga ^eer wordt nu overgedragen rtjngj aan de «Grondregie»), maar ieten ook wat betreft de onbebouwde gronden in goedgekeurde ver- i nar kavelingen. ri dei ^en s,uurt dus aan op een iter, l °Pen beleid terzake. Een Bniy Qrondregister hieromtrent zal ïr er )unt be den xi' tV: irlooi tgeru ijzers 1en wor< 3P ien w Koll met j van en b ip var jeme De voorlaatste vergadering in de reeks informatieavonden voor onze KMO en waar burgemeester D'haeseleer zich graag de initiatiefnemer wordt van genoemd was een in teressante bijeenkomst. Niet zozeer om de aanwezigheid van minister van buitenlandse handel Hector De Bruyne die al bij al een matig spreker bleek te zijn en na zijn cijferfesti- val in de netjes voorgelezen rede nog weinig aan bod kwam (en daar ook niets voor deed) maar wel om de kennisma king van het toch wel gering aantal belangstellenden met het ESIM. m De Klodderonnen deden hun kommunie en werden op het Brits Dorp ontvangen (EL) Onder de gulheid van de eerste zomerzon hebben leden van de Aalsterse karnavalvereniging De Klodderonnen op zondag 28 mei de straten van onze stad onveilig gemaakt. Naar jaarlijkse traditie, want deze werd vorig jaar in het leven geroepen, hernieuwden deze karnava- listen hun «zooipbeloften on Bachus Karnavalus». Een soort plechtige kommunie waarbij nieuwe leden over de doopvont worden gehouden. Wel te verstaan werd hierbij geen gebruik gemaakt van gewijd water. Het feestvarken dit jaar was Gilbert De Neef die als doopnaam «Berken 't Voil Blad» kreeg toebedeeld. Hij werd onder het schuim bedolven door voorzitter Eddie Cornand, in intiemere vriendenkring, beter bekend als Den Dikken» Voor de gelegenheid, en omdat men toch niet elk jaar een echte Engelse pint kan pakken, waren zij te zien in het Brits dorp op het Collinetplein. Reden waarom zij er zo prat op gingen dit jaar hun «Engelse kommunie» te doen. Samen met de getuigen «Pctjcn Polle Bergaf» en «Metjen Dina SherTy» werden de «destige zielkes» van de Klodderonnen nog lange tijd gelaafd. ESIM staat voor het Eko- nomisch en Sociaal Insti tuut voor de Middenstand, officiële instelling onder de voogdij van de minister van middenstand en dat als doelstelling heeft het verbe teren van de situatie van de zelfstandige (ambachts man, bedrijfsleider van een KMP alsook de zelfstandi ge). Kort gezegd heeft het ESIM voor het vervullen van deze taak vier diensten achter de rug: een inlich tingendienst (biblioteek, in formatieblad e.d.), een dienst planologie, een stu diedienst en een sektie «technische bijstand». Ver schillende instanties kun nen een beroep doen op het ESIM: de minister zelf, de staatssekretarissen voor streekekonomie, de profes sionele en interprofessione le federaties alsook de zelf standigen. Voor deze laatsten zijn de «bedrijfs- konsulenten» verbonden aan het ESIM welgekomen specialisten wiens hoofd taak bestaat in de advies verlening, zowel mondeling als schriftelijk. In een taal voor de bedrijfsleider ver staan gemaakt, wordt een analyse gegeven van zijn onderneming met voorstel len tot verbetering. Daaraan wordt vaak zo lang als no dig geacht een periode van follow-up verbonden. Waarover wordt zoal ad vies gegeven? Over de meest fundamentele pro blemen, nl. marktonderzoek: bestaand potentieel kliënteel, klan tenzone, konkurrentie; winkel: vestigingsplaats, gevelfront, winkelbouw... aankoop: samenstelling van assortiment, aankoop politiek en budget... verkoop: technieken, pro motie... administratief: kostenana- lyse, boordtabellen, kost prijsberekening, beheers en boekhoudingsdokumen- ten enz. enz. De opdracht aan het ESIM is ruim, zo vertelden spre kers Verlinden, Van Daele en De Clercq. Het instituut heeft zijn specialisten voor alle sektoren en funkties. «Wij zijn ambtenaren, wij trachten steeds onderne mers te zijn samen met de ondernemers die een be roep doen op ons. We zijn niet beperkt door tijd en zijn voor meer dan 100 procent gebonden door het be roepsgeheim.» Minister De Bruyne had een goed woord voor de Vlaam se KMO wat betreft hun mogelijkheden tot aktie op de buitenlandse markt. Hij gelooft in de vitaliteit van de ondernemer hier maar is bereid toe te geven dat daarmee alleen de konkur- rentieoppositie van België op de internationale markt niet voldoende brandstof heeft. Onze handelsbalans is ziek zowel aan de invoer- als uitvoerszijde en de ten dens tot herstrukturering gebeurt zeer traag. Maar de tijd dringt. Hoe minister De Op de dagorde van de vijfde gemeenteraad van dit jaar staat als punt 27 «Aankoop van politie-uitrusting». De verouderde bewapening wordt vervangen en snelheidsmeters worden aangeschaft. Automobilisten opgelet! Langsheen de oevers van de Dender worden veiligheidsstootban- den geplaatst. Binnen een paar maanden zullen de werken begin nen. Eindelijk zou men kunnen zeggen. Hoeveel mensen reden er reeds met hun wagen in de Dender? Dr. P.P.J. Vanderbeke maakt zich ook ongerust. Vorige woensdag vroeg hij op de gemeenteraad hoe men de toene mende verkeersonveiligheid op de Ringlaan, inzonderheid de Albrechtlaan en de Leopoldlaan tracht op te lossen. Het BSP-bestuur Groot-Aalst. samengekomen op 22 mei stelde volgende motie op: 1Spreekt zijn medeleven uit met de onderdrukte bevolking van Zaïre die lijdt onder de voortdurende terreur van het Moboetoere- gime. 2. Eist van de regering de onmiddellijke stopzetting van elke militaire, ekonomische of financiële hulp aan dit komipte re gime. 3. Dringt bij de regering aan op een openlijk en scherpe veroor deling van het Franse militaire optreden dat hoofdzakelijk ge beurt ter ondersteuning van dit regime en die wellicht een andere humanitaire operatie door een internationale hulporganizatie ver hinderd heeft. 4. Betreurt dat bij deze aktie in Sjaba alleen gesproken wordt over «blanken» alsof er geen andere buitenlanders aanwezig zijn. 5. Is van oordeel dat de pers zijn informatie zal vrij kunnen vervullen. Ook het ACW gaf een motie uit met betrekking tot de Ruimte lijke Ordening, het Grondbeleid en de Huisvesting. Naar aanleiding van een studiedag over «Ruimtelijke Orde ning», Huisvesting en Grondbeleid» gehouden op zaterdag 20 mei 1978 te Aalst, drukt het Algemeen Kristelijk Werkers- verbond van het arrondissement Aalst zijn bekommernis uit in verband met het grondbeleid van de overheid. Het ACW stelt vast dat: de gewestplannen een drastische beperking van de bouwmogelijkheden tot gevolg hebben waardoor een be perkte groep van eigenaars het monopolie van de bouwgrond wordt toegekend: er anderzijds ruim 470.000 bouwkavels voorhanden zijn in goedgekeurde verkavelingen die aan de grondspekulatie worden overgelaten; de jonge gezinnen geplaatst worden voor onbetaalbare grondprijzen; vanwege de regering geen enkele doelmatige sociale maat regel inzake grondbeleid wordt genomen, daar waar de wet voorziet dat de ruimtelijke ordening ook vanuit sociaal oog punt wordt ontworpen. Het ACW eist met klem dat in de reglementering op de toepassing van de gewestplannen, voorschriften worden op genomen die de sociale woningbouw zowel in de woonzones als in de uitbreidingsgebieden vrijwaart, ondermeer door de woonuitbreidingsgebieden uitsluitend voor te behouden aan initiatieven van de openbare instanties. Het ACW klaagt een grondbeleid aan waarin de sociale doel stellingen totaal afwezig blijven. Willy Alloo schreef burgemeester D'haeseleer omtrent het on derhoud van het standbeeld van Priester Daens. Na een kleine maand wachten kreeg hij van onze burgervader nog geen ant woord. Hij zal wellicht binnenkort persoonlijk optreden om het erepark in orde te stellen. Marcel Van Nuffel reed in de Langestraat en op de Moorsel- baan tegen vijf gestationeerde wagens aan. Hij richtte niet alleen veel schade aan maar werd daarbij gewond. Een paar weken terug werd V.B., moeder van drie kinderen uit Nieuwerkerken aangehouden wegens mishandeling en toebren gen van brandwonden aan haar zoontje. Nu blijkt dat de vader D.V. eveneens het kindje mishandelde. Ook hij werd aangehou den terwijl de twee kinderen in een instelling werden geplaatst. De toestand van het mishandelde jongetje evolueert gunstig. K.V.D.V. uit Aalst poogde Gcrmaine V.E. uit e Aalsterse- steenweg 13 te Moorsel te wurgen. Dit was 't gevolg van een hevige ruzie. De vrouw kon zich los rukken en verwittigde de rijkswacht. Theo De^ Meersman kreeg het bezoek van dieven. Er werd ter waarde van 17.000 fr. gestolen. De rijkswacht volgt een spoor. Konijnen voeren kan gevaarlijk zijn. De Hofstaadse gepen sioneerde postontvanger Gilbert Redant liep rond 7 u. vrij dagmorgen in zijn tuin. Plots kreeg hij een geweer onder de neus en kreeg het bevel zich onmiddellijk naar het postkan toor te begeven. Daar Gilbert Redant reeds vijfjaar gepensioneerd is, trachtte hij de franssprekende overvaller uit te leggen dat hij niet meer in het bezit is van een sleutel. Toen sloot de gangster de man op in de konijnenstal. Na een tiental minuten werd hij bevrijd door zijn echtgenote. Onmiddellijk werd de huidige postontvanger verwittigd. De rijkswacht en het parket stelde een onderzoek in, maar er is geen enkel spoor van de ver dachte. Een defekte dampkap was een oorzaak van brand in de woning van Emma D'Haese te Hofstade. Uitbreiding van de brand werd voorkomen door een spoedig optreden van de brandweer. De bestuurskommissie van de Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel heeft unaniem beslist de heer Herman Van Santen voor te dragen aan de stad voor aanstelling als nieuwe direk- teur van deze Akademie. Het regie-initiatief van dezelfde Akademie kent een groot sukses. Zo'n dertigtal kandidaten werden door de toneelverenigingen voorgedragen als leerlingen. Het projekt wordt definitief uitge werkt. Het stadsbestuur keurde het goed. De Brusselse schilder Vanden Abeele vervalste gekende wer ken van Valerius De Saedeleer. Een 11-tal schilderijen wer den in beslag genomen. De nijveraar-kunstverzamelaar Pol Guns uit Aalst handelde ter goeder trouw toen hij als tussen persoon de vervalste doeken met een kleine winst doorver kocht. Op een algemene vergadering van de partijleden van de PVV, kanton Aalst, die in het lokaal «Graaf van Egmont» onder het voorzitterschap van L. D'haeseleer plaats had, werd overgegaan tot het aannemen van herziene statuten en de verkiezing van een nieuw bestuur. Voorzitter is André Doorns, gemeenteraadslid. Als ondervoorzit ters werden verkozen Raymonde Reynaert en Roger Van Goe- them. Zeven bestuursleden werden verkozen: Mevr. Temmerman-De Duffeleer, Julien De Cremer (Lede), Georges De Langhe (Erpe-Mere), Marcel De Saedeleer (Mere), Pierre Everaert (Oordegem-Lede), Johan Noel (Erpe-Mere) en Willy Van Renterghem. Ambtshalve zetelen in het dagelijks bestuur: Diane D'haeseleer, schepen Anny De Maght, schepen Cyriel, Noel, Antoine Paridaens, Romain Schollaert en Benonie Van de Steen. De vrouwen worden vertegenwoordigd door Elza Noel-Van Impe en de jeugd door Michel De Gols. André Doorns stelde in zijn toespraak voor burgemeester L. D'haeseleer als ere-voorzitter aan te stellen. Onder applaus heeft de burgemeester dit aangenomen. ROEL VAN DE PLAS Bruyne de wolken denkt te kunnen zien wegdrijven blijft de toehoorders echter in de konklusie nog altijd onduidelijk: we moeten de investeringsneiging stimu leren, een goed klimaat kunnen scheppen en stre ven naar technologische specialisatie aangepast aan onze Vlaamse onderne ming. Wat we natuurlijk al wisten. RDW

De Voorpost | 1978 | | pagina 5