MOET ER NOG SNUIF ZIJN? iüJLJ weer naar het britse dorp bega ven. Daar hadden zij namelijk een afspraak met de schotse dorpssmid uit Gretna Green, het dorp waar men in één twee-drie kan huwen en in vier-vijf-zes weer scheiden. Al thans volgens de Draeckenie- ren En die smid was er, met aambeeld en al. Het is ons ech ter opgevallen dat hij verras send veel gelijkenis vertoonde met een zeker lid van het Feestkommiteit, maar we wil len geen naam vooropzetten. Dat zou kunnen aanleiding ge ven tot verwarring. Een ganse installatie stond er al klaar om trouwlustigen te ontvangen, met radarafsluiting, sierboomp- jes, de nodige aankondigings borden en vooral veel humor en fantasie. Alleszins meer fanta- zie dan er nodig is om stiekum een vlag te verdonkeremanen, maar daar komen we later op terug. Elke Draeckenier had zijn welbepaalde taak toege wezen gekregen en vervulde die dan ook naar best vermo gen. Opdat niet zou kunnen gezegd worden dat zij in de anonimiteit ageren, zoals sommige duistere diefachtige elementen, maar daar komen we later op terug, droeg elk een naamkaartje op de borst ge speld waarop klaar en duidelijk zijn naam stond geschreven. Een greepje: de Opperdraak «It 's a long way and my name is Honoré». De geheymscryvere: «I like a britisch spaniel and I am called Daniel» De ceremo niemeester: «Dolf is my name, for me it's all the same». De heraut: «My name is Piet and I am coming down the street». De muilentrekker: «To be or not to be, Herman she calls me». De bottelier: «I am Frans, I drink Heel simbolisch hadden de Draeckenieren hiervoor een bokshandschoen voorzien Voor bruidjes die inderhaast een of ander mochten vergeten zijn, waren er zelfs een slui ertje, 'n kunstvol bruidsboeket- en een kroontje voorzien, dat ze allemaal gratis in bruik leen konden krijgen. Achter de nadarafsluitingen stonden de kijklustigen onge duldig te drommen. Toen de eerste twee koppels, prachtig uitgedost voor de gelegenheid zich aandienden, werden ze dan ook op applaus ontvangen. En daarmee was het hek van de dam en kon er getrouwd worden, werd de aloude en gelse tekst voor huwelijken voorgelezen door een burge meester die wel een beetje moeilijkheden had met de oude schrijfwijze en werd er op het aambeeld geklopt. Tegen een luttele vergoeding (die prompt in een bus voor steun aan de many Pale-Ale and I find me very well». De kapelmeester: «Right or wrong, my name is Odilon». De tamboerroerder: «My name is Pieter, an I am drinking beer on the liter». De minnestreler-troebadoer: «My name is Gaston and I'm the drummer of the escadron». De vaandrig (zonder vlag, maar daar komen we later op terug): «Frans is my name and I dont love the cricketgame». En tot slot het lid: «My name is Marcel and I hang everything on the bell». Het was een indrukwekkend gezichtEen martiale guardsman in vol ornaat en gewapend met een snelvuur geweer plus bajonet, zorgde voor de ordehandhaving. Een heraut met spreektrompet lokte de trouwlustigen en een cere moniemeester met beurtelings bolhoed of steek, stond klaar om bruiden en bruidegoms naar de officiële tafel te gelei den. Achter die tafel prijkten een Burgemeester (een echte geweest), een schrijver (doet hij soms nog wel meer) en na tuurlijk de hogergenoemde smid met het nodige alaam. Opzij van de tafel een rasechte aalsterse schotse doedelzak speler met mini-instrument. Wie er heel" dichtbij stond kon soms wel enige tonen opvan gen, maar een versterker zorgde intussen wel voor kei harde engelse muziek. Op de tafel lag een stapel trouwboek jes te wachten op de trouwlus tigen, trouwboekjes, die zoals we konden vaststellen wel enig in hun soort zullen zijn. Ze wer den namelijk opgesteld in di verse talen. Natuurlijk eerst Engels, daarna nog in het Frans, het Duits, het Neder lands en zelfs in het onverval ste Aalsters. Er was ook plaats voorzien voor allerlei inlichtin gen die men anders in een *"V|Dt' kunstambacht markt in het Brits Dorp kende onvoldoende belangstelling (EL) 91 We hebben het hier in ons blad geschreven: die Britse week in de Zoutstraten ging wat worden. Hier en in alle advertentie bladen uit de streek kon men het uitgebreide en welgevulde programma lezen en er was merkelijk voor eik wat wils. Maar zelfs buiten dat officiële programma was er nog een en ander te beleven. En dat ook de Draeckenieren hier hun steentje wel zouden toe bijdragen lag zo voor de hand. Draeckenieren Gretna Green JM normaal trouwboekje zelden aantreft. Volgens de (politieke) voorkeur van de bruidegom (meestal was het echter de bruid die besliste) konden de boekjes in diverse (politieke) kleuren bekomen worden en er werd wel degelijk met een gan- zeveder van dezelfde kleur ge pend. Alles dus om het de aan staande echtgenoten naar de zin te maken. Voor wie ergens belet was, kon er tevens met de handschoen getrouwd worden. Zeg van de Draeckenieren niet dat ze een karnavalgroep zijn, want dan gaan ze steigeren. Neen, zij noemen zichzelf «kul- tureel» en beijveren zich om de kuituur van de lach te spreiden over een gans jaar. En dus niet alleen tijdens de karnavalda- gen. Nog maar pas bekomen van de viering van hun «dag», waarbij ze o.a. het standbeeld van Dirk Martens met een bloemenhulde bedachten, stelden zij zich beschikbaar om on-officieel ook de Britse Week te helpen opluisteren. Ten einde gebeurlijke Britse be zoeker welgevallig te zijn spaarden zij kosten noch moeite en trokken er op zekere avond met man, macht en lad ders op uit om, althans in het stadscentrum de straatnamen te ver-engelsen, alhoewel het voor andere gebeurlijke be zoekers misschien wel hier of daar een beetje moeilijkheden kon opleveren. Om toch nog zoveel mogelijk in de sfeer te blijven waren de engelse be namingen hier en daar wel een beetje ver-aalsterst en moest men er soms een tikkeltje fan tasie bijnemen. Zoals bijvoor beeld de Grote Markt, die het hooa bezoek tijdens de jonaste karnavalstoet indachtig, her doopt werd in «Royal Water Closed Market». Om in hogere sferen te blijven werden het Priester Daensplein en het Kei zerlijk plein onderscheidelijk «Lord Snowdonsquare» en «Margaretsquare». Een beetje oneerbiedig werd in de buurt, namelijk in de Korte Nieuw- straat 't Londense «Soho» in geplant. Waarom de Nieuw- straat nu ineens «Goldfinger- street» werd, weten sommige ingewijden maar dat met «Tri- )ez< podsquare» het Vredeplein be- doj doeld wordt is al wat duidelijker «Crazy Brothersstreet» kwam e' 'voor De Ridderstraat en de Kat- r04 testraat werd omgetoverd tot i«Kittecatstreet». Eveneens in de voedselbranche bleven de '9 jGraanmarkt met «Cornflake on{*Market» en de Boterstraat met 1 e'«Margarinestreet» terwijl men Ma op de hopmarkt kon lezen dat an men zich op de «Chips and Picklescircus» bevond. Wat men in Aalst gewoonlijk «'t gat van de Markt» noemt werd gewijzigd in «Market Gate» en van de Molenstraat werd «Wa- tergatestreet» gemaakt «Black Sistersstreet» kwam in de plaats van Kapellestraat en het Rozemarijnstraatje heette nu voortaan «Rosy Sailorstreet». ar 4 Opvallend is wel dat het prak- jtisch dezelfde straten waren »der c"e en'<e'e iaren geleden, toen de Schaarbeekse burgemees- Do ter Nols in de belangstelling dertkwam' door dezelfde Draecke- e |j nieren werden verfranst, nu flook werden «aangepast». "Zoals het St.Jorisstraatje dat ^^nu «Green Crosstreet» werd, net|de Hoogstraat met «Higway», r rtde Arbeidstraat herdoopt in $«Out 'Vlaai DJ Out of Workstreet» v... "anderenstraat die «Black Brotherstreet» als naambord kreeg. Och ja, ook het Sluier straatje moest er aan geloven en daar wordt nu van «One Manstreet» gesproken. Ver melden we ook nog dat voort aan de Vrijheidstraat «Fire Bri- gadestreet» genoemd wordt. Toen op vrijdag 19 mei de En gelse Week officieel werd ge opend, waren een aantal Draeckenieren leden van het Feestkomiteit present bij de recepties in de Feestzaal van het Stadhuis en kwamen er zodanig onder de indruk van de muzikale prestaties van de en gelse band dat zij spontaan een nieuw liedje creëerden «I like a tikkeneiken in the morning Deze komende schlager werd door hen voor de eerste maal ten gehore gebracht vanop de bovenste verdieping van de dubbeldekker en nog diezelfde avond alras geestdriftig mee gezongen door al de bezoekers-tooghangers in de beide engelse pubs. De dag der bolhoeden, dat was op maandag 22 mei, moest na tuurlijk ook door de Draecke nieren worden meegevierd. Is immers de bolhoed geen on ontbeerlijk onderdeel van de typische ceremoniekledij der Draeckenieren? Zij waren er dan ook in vol ornaat en hun onderafdeling, ook nog het «Corum Alosstum Imperiale» genoemd, was aangerukt met grote trom, trommel en zelfs een versterker. Daarbij werd ook publiciteit meegevoerd van typisch-engelse produkten en voorwerpen waar anders niet zo direkt aan gedacht wordt. Zoals bijvoorbeeld engels gras, engelse sleutels, engelse vin gerlingen, engels zout, engelse sjikken en niet te vergeten de ingewikkelde engelse maten zoals duimen en voeten. Je moet er maar aan denken. Be nevens de nieuwe schlager van dat «Tikkeneiken» werden nog talrijke andere engelse mee zingers ten gehore gebracht: A Yellow Submarine, My Bonnie, Tipperary en de Siegfried Line Om het niet te eentonig te ma ken, afgewisseld met populaire aalsterse songs. In de beide pubs van het tijdelijke engelse dorp werd met volle borst mee gezongen en toen daar op ty pisch engelse manier het laat ste glas werd aangekondigd met belgeklingel, werd er nog een laatste toevlucht gezocht ergens in de Zoutstraat en later zelfs nog op de Markt. Velen waren er ten zeerste verbaasd over dat de meeste Draecke nieren een vloeiend mondje engels (met aalsters haar op) konden praten, maar ja, 't schijnt dat zij toch deel uitma ken van een internationale Draecken-associatie met hoofdzetel te New York De klap op de vuurpijl moest er echter nog komen. En die kwam verleden zaterdag toen de Draeckenieren met of zonder vlag maar daar ko men we later op terug, zich op zaterdag van de O stendia Schotten met hun daverende drumband (JM) De trouwringen zorgde voor de officiële voltooiing van het huwelijk (JM) We zegden het reeds (aldus een woordvoerder van hen), humor moet er zijn, maar hij mag niet «goedkoop» zijn. Hij mag echter ook niet te duur zijn en 250.000 fr. valt wel wat duur uit. Wie weet zouden de Drae ckenieren niet akkoord gaan om te onderhandelen over een symbolische vergoeding. Op één voorwaarde allicht, dat het losgeld besteed wordt aan een instelling voor «mentaal ge- handikapten» dan hebben de kapers er misschien ook nog iets aan A.B. I.R.A. verdween) kregen de koppels dan hun trouwboekje overhandigd en werden ze zelfs op de gevoelige plaat ver eeuwigd. Eens voor de lol en daarna nog eens voorgoed, maar dan wel op een aiouae manier, je weet wel: zo een plaat waar je je hoofd moet doorheensteken. Op die plaat een keurig huwelijksbootje en het opschrift: a nice souvenier from Gretna-Green. Het toeval wou dat ze juist boven hen de nagemaakte dakpannen van een der pubs kregen zodat ze meteen een dak boven het hoofd hadden Om de tal rijke aanwezige kijklustigen een beetje op te vrolijken deelde de ceremoniemeester links en rechts snuifjes uit. Real Englisch Snuff. Zodat de mees ten letterlijk en figuurlijk de tra nen in de ogen kregen Langs alle kanten werd er pro sit geniesd. Iemand vroeg waarom de tafel was versierd met een engelse vlag en niet met die der Draeckenieren, maar daar komen we later op terug Tot afscheid werd aan elk kop pel nog een koele engelse pint aangeboden en de Opperdraak overhandigde hen ook nog een geschenkje. Een riiet- opgeblazen ballon (waarvan de meesten de bedoeling niet di rekt snapten) en een muizeval, iets wat ze veel vlugger door hadden, gezien de nodige uit leg er bij werd verschaftHet trouwregister kreeg vlug ette lijke bladzijden vol en gezien het warme weer moesten soms wel sommige verantwoordelij ken uit de een of de andere pub worden gehaald. Zoals op het ogenblik toen twee mannelijke kandidaten zich aanboden. Geen bezwaar echter, men trouwde er verder op los. En er werd duchtig met de snuifdoos rondgegaan. Dat alle nieuwbakken paartjes in hun nopjes waren bewijst het feit dat 's anderendaags er nog steeds op zwier waren met hun versierde open wagen en zelfs nog aangetroffen werden tot op de Boudewijnlaan Ook de niet-trouwlustige toe schouwers waren in hun nop jes. Ze hadden zich weer eens een pint goed bloed kunnen la chen, bij een pint goed engels bier. En ook de Draeckenieren wa ren in hun nopjes, want zij had den weer eens bewezen dat zij weten wat humor is. En dat zij hem kunnen aan de man bren gen. En daarmee is de kous af. Of nee toch, we hebben al ge zegd dat we nog op iets moes ten terugkomen. Zouden we? Loont het wel de moeite? Maar kom. we hebben het beloofd. Zoals verleden week in dit blad gemeld, hebben zekere ele menten het in hun hoofd ge- j haald, de Draeckenieren eens i op de korrel te nemen. En hun vlag gekaapt. Op zichzelf al geen huzarenstukje als men weet dat deze vlag, zoals ge woonlijk in een vergaderzaal in i hun lokaal, aan de vlaggestok, I stond uit te rusten van haar tocht op Draeckendag, een j paar weken geleden. Tot deze vergaderzaal hebben nog,tal rijke verenigingen steeds me- kaars attributen gerespek- teerd. Stiekum een vlag losma- i ken en er mee uitmuizen, kan j men misschien wel nog als j stunt aanvaarden. Tot daar. Kapingen zijn nu eenmaal «in». En elkeen tapt de humor uit het kraantje waarover hij beschikt. Wat enkele Draéckenieren echter menen niet te moeten j nemen, zijn de verdachtmakin- j gen en de insinuaties in het ar tikel van verleden week. En waarmee de schijn gewekt j wordt dat zij «profiteurs zou den zijn die argeloze adver- j teerders op een loense manier geld aftruggelen, zoals het in dat artikel heet. Waarmee voor buitenstaanders de schijn wordt gewekt dat het hen alleen voor winstbejag te doen is. En dat begint zo verdacht naar «eerroof» te ruikenEr mo gen dan nog zoveel «dreigbrie- j ven» en «telefoontjes» op de «redaktie» toegekomen zijn! Ware het niet dat aan deze vlag sentimentele herinneringen verbonden zijn een ge schenk van een inmiddels over leden bestuurslid deze re gels zouden niet geschreven zijn. Nu voegen we er echter een zachte wenk. om niet te zeggen: een verwittiging, aan toe. Moest bewuste vlag bin- j nen de veertien dagen na het j verschijnen van dit artikel niet terug zijn, dan zullen de Drae ckenieren zo werd ons stellig verzekerd zich verplicht zien de maatregelen te treffen die zij nodig oordelen.

De Voorpost | 1978 | | pagina 7