J. HET NOODLOT IN DE DRANG NAAR HET ONBEREIKBARE VOV-WASSERIJBEDRIJF N NA EEN JAAR I ULRICH DE NEVE MET FOSSIELEN EN GESTEENTEN GROTE BELOTTING IN DE MIKIS MIKIS ONTVANGEN DE MOEDERS EN DE VADERS VOOR EEN SPECIAAL FEEST Dr. MARC GALLE OVER COUPERUS EN DE LIEFDE v\ 8 - 2-6-78 - De Voorpost Veel belangstelling voor de toespraak van Marc Galle over Couperus (JR) In de trouwzaal r«n bet stadhuis, een dekor waar Louis Couperus zou van gehouden hebben, kwamen ▼orice week donderdag enkele tientallen Uteratuuradepten (zo dachten we toch) luisteren naar een voordracht over de liefde in het leven van Couperus en vooral ln relatie tot z(jn werk. Een zeer Interessante spreekbeurt van Dr. Mare Galle, te meer omdat Galle biyk gaf, niet alleen van een grondige kennis van Couperus en z'n werk, »wr vooral van een gevoelsmatig, doorgrondend begrip ervan. Wat waarschijnlijk tot resultaat zal hebben dat er deze dagen moeilijk een boek van Couperus zal te vinden z(jn ln de stedeigke bibliotheek. In de inleiding leerden we de grote voorliefde kennen van Dr. Mare Galle voor Couperus die hij als een zeer groot schrijver beschouwt wat hij bewees in een proefschrift: «De noodlotsge dachte in het werk van Louis Couperus», en in verschillende boekwerken over hem. Galle voegde dan aan deze inleiding toe dat hij wel als tegengewicht voor de «decadente» Couperus de naturalistische Cyriel Buysse nodig had. Wat in het begin bij ons voor enige wrevel zorgde was de zeer anekdotische manier waarop Dr. Galle ons Couperus voorstel de, nl. een bijna historisch overzicht van zijn leven en werken aan de hand waarvan hij ons z'n ideëen leerde kennen. Naderhand bleek dit echter een zeer effektieve manier te zijn want na afloop van de voor dracht werden deze gegevens naar het achterplan geschoven zodat alleen een totaalindruk als bezinksel overbleef. Een totaal indruk die getuigde van een zeer gevoelige en begrijpende manier van inleven in het werk van Couperus, die ons de mens Couperus leerde kennen en zelfs nadien zorgde voor een enigszins weemoedige stemming, bij ons althans. En dit lag volledig aan de wijze waarop Mare Galle ons deze schrijver voorstelde. Hij maakte er geen intellektueel spelletje van, noch een opeensta peling van gegevens waarmee de toehoorder zijn plan mocht trekken. Hij bracht integendeel op diepgaand menselijke wijze Couperus als schrijver én als mens tussen ons. Louis Couperus werd in de vorige eeuw in het burgerlijke Den Haag geboren en gaf reeds zeer jong blijk van literaire belangstelling: enerzijds voor de rauwe werkelijkheid van een Zola en anderzijds voor de kastelenliefderomantiek van Uï- da (vergeef ons de waarschijnlijk foutieve spelling). Het naturlai- sme van Emile Zola maakte een zeer grote indruk op Cou perus. Dit naturalisme was gebaseerd op het positi visme waarvan Taine een belangrijk vertegenwoordiger was. Daardoor was Zola sterk beïnvloed door Taine die van mening was dat de mens een produkt is van «race, moments et milieu», een fataal produkt van gegevens waaraan hij niets kan veranderen. De indruk die deze stellingen langs Zola om maakten op Louis Couperus hadden tot resultaat dat hij de literatuur en z'n eigen schrijfta lent ging aanwenden als ont snapping uit de harde werkelijk heid. Couperus was zelf homo- sexueel en zei Verlaine niet «l'homosexueel est un franchis- sement de la lourde nature». Dit alles leidt tot de zeer speciale manier waarop Couperus de vrouw en de liefde gaat beschrij- Sedert goed één jaar doet de V.O.V.-wasserij te Erembodegem de vuile was van de Aalster» OCMW. Letterlijk, wel te verstaan. Hoe staan, na deze aanloopperiode, de zaken ervoor in dj De industrieel wasbedrijf dat een jaar geleden in het hospitaal de zusters met het^waswate zicf eni ten zeg Ree van textielreiniging van Denderstreek» eiste klare taal en duidelijke afspraken. Die afspraken kwamen er. De VOV zou zich beperken tot het reinigen van ziekenhuislinnen. Met beroepskledij zou men zich niet inlaten. De aktieradius van de VOV ging dus niet verder dan de medische sektor. Daar letten de private textielreinigers scherp op. Wat de tewerkstelling in het bedrijf betreft, is er ook aardig wat inkt uit de pen gevloeid. Er werd ons opmerkzaam ge maakt op het feit dat het perso neel in de VOV-Erembodegem zeer snel wisselt. En zelfs dat een paar mensen met een lei dinggevende funktie namen werden er voorzichtigheids halve niet bijgenoemd «op onbegrijpelijke wijze» werden ontslagen. We kunnen deze mensen dus niet naar hun me ning vragen. Van de zijde van de VOV zei men evenwel dat men snel met de wasserij moest starten. Met mensen uiteraard vooral vrouwendie men vroeger de «blanchisseu- ses» noemde. Bovendien was het werk zwaar, in die zin dat het in een vochtige atmosfeer gebeurt, en wel vermoeiend is. Maar die personeelswisseling blijkt zich na een periode van zoeken te stabiliseren. Ont slagen zouden louter op grond van geschiktheid gebeurd zijn. Ook het zaterdagwerk. het oloegensysteem, en de lonen zijn nu volledig in orde. Wat de lonen betreft, volgt men de tex tielsector in strikte zin De kostprijs zou zeer gunstig uitvallen voor de stad, zo zei men ons bij de VOV. Waar men vroeger in de eigen wasserij op hot kee zelf industrieel wasbedrijf weggoot, en de plaats innam van de hospitaalwasserij? Samen met ait waswater vloeien ook de andere arbeidsplaatsen in de oude wasserij nai andere diensten af, of worden ze niet vervangen. De VOV-wasserij houdt in totaal 20.W bedden proper, en ijvert in de richting van steriel wassen aan goedkope prijs. Aanvankeli qinqen de private wasserijen de VOV wat voor de benen lopen, omdat men vreesde d» wat arbeidskrachten én werk zou worden afgesnoept. Maar de VOV zegt zich te blijven beperk» iets tot de ziekenhuizen. Een peiling naar de oor- van textielreiniging van de sprong geeft het volgend re sultaat: De VOV «Vereni ging van Openbare Verzor gingsinstellingen» is eigen lijk een dochter van de «Ver eniging van Belgische Steden en Gemeenten». Oorspronke lijk was het de bedoeling haar een louter raadgevende en koördinerende taak op de schouders te leggen. Uiteraard beperkt tot de aangesloten Ie pen die meestal de OCMW's waren (die toen nog COO's heetten). Het aktieterrein lag voornamelijk op het juridisch en financieel vlak. Maar men merkte al vlug dat men ook op het praktische vlak tot een meer efficiënte samenwerking kon komen, een samenwerking die bovendien bepaalde werk zaamheden en gezamenlijke aankoop beterkoop konden maken, hr werden VZW's op gericht (zoals deze) die zich met de praktische uitwerking zouden bezighouden. Eén daarvan is dus het VOV- wasserijbedrijf te Erembode gem. Zowat zeven jaar terug werd in Jumet met een dergelijk bedrijf gestart. Later volgde Wijne- gem. Allemaal bedrijven dus van dezelfde familie. Het spreekt vanzelf dat de pri vate wasserijen de zaken van zeer dichtbij volgden (en nog volgen). Gevreesd werd im mers dat niet alleen arbeids krachten zouden worden weg getrokken (hoewel dit argu ment toch minder speelde) maar voornamelijk dat men het werk van de private wasserijen zou afnemen. Altans tot op ze kere hoogte. Deze wasserijen meer bepaald de «Federatie een kostprijs van 45 a 50 UI mocht rekenen, kwam het VO\| niet hoger dan 27 fr, mede pc door de concentratie van aangesloten ziekenhuizen dus voor een «grotere oplage zorgde: OCMW Aalst, Lokerer Vilvoorde, Oudenaarde, St. Ni klaas. AZ Gent, Universiteits klinieken St. Rafaël Leuver Voorzitter van de VOV is tra wens Dr. Van De Putte, direl teur van het AZ Gent. Bij het OCMW hoorden we dj wai de kostprijs toch nog hoger laj P™ dan aanvankelijk verwacht. E dat het linnen vlugger verslete raakt dan vroeger. Het VOV antwoordde hieroj de normen van het industrie! wassen zijn strenger gestelj Waar vroeger een zuster ziq plichtsbewust ontfermde ovi I het zorgzaam opbergen en tx handelen van de was, kunne wij daar uiteraard niet dezelfó aandacht aan geven. En indié bij ons iets vlugger verslijt, da vervangen wij dat ook. Vervar gen is in de kostprijs inbegtt pen. Zeker geen slechte zaï dus. Bovendien wassen we ni alleen, maar stereliseren w ook. We hebben afzonderlijk j vrachtwagens voor vuil en va proper linnen. Vuil linnen wort nooit met een wagen vervod waarin gereinigd linnen won ter plaatse gebracht. We staa momenteel aan 250 ton pt maand. Ons doel is niet allee wassen, maar ook vertiurq i van dit linnen. Bij ons weten-i en het is allerminst onze bedot ling hebben we de privaj wasserijen helemaal niets a genomen. Wilfried l Mare Galle tijdens zijn toespraak (JR) ven. ik smachtte naar liefde maar niijn noodlot verlangde dat ik nimmer minnen zou...» De schrijver gaat de vrouw vergelijken met de witte lelie, symbool van het onbereikbare, het absolute. Daarnaast staat ook de onwerkelijke, onnatuur lijke manier waarop hij de vrouw beschrijft glanzend wit als marmer steen...» antieke vaas met gouden veile omwonden...» Het onnatuurlijke moet het natuurlijke bedekken Deze speciale liefde-ervaring resulteert in een eerste roman «Eline Vere» waarin de liefde door de hoofdpersoon onwezen lijk en van op afstand ervaren wordt. En doorheen gans Cou perus' werk blijft de liefde als iets subliems, doch onbereik baar boven hem staan. De witte lelie, de volmaakte bloem, duikt dan ook regelmatig op in z'n romans en gedichten. De depressie die de schrijver aan dit alles overhoudt leidt tot z'n twee volgende romans waarin hij nogmaals de literatuur ziet als ontsnapping: ik ben zoals ik ben in het werkelijke leven en anders in de literatuur. Langs z'n werk om zal Couperus trachten het «absoluut onbereikbare toch te bereiken. In de roman «De boeken der kleine zielen» rekent Couperus af met de kleinzieligheid in Nederland, dat hij zal verlaten, en duikt een tweede leitmotief, z'n tweede noodlot, op in z'n werk. «Aiies wordt, mets is!». Vriendschap, liefde, gezin, staat, alles is onderworpen aan vernietiging en vergankelijk heid. Daarom gaat hij zich weiden aan een studie van de oude kuituren om deze vergan kelijkheid te vergeten en om zichzelf te metamorfoseren in historische figuren, om zichzelf niet te moeten zijn zoals in het werkelijke leven. Langs z'n werken projekteert Couperus zichzelf en z'n noodlot in deze personages en hij realiseert zich dat hij datgene wat hem verscheurt slechts kan verzach ten langs deze metamorfose, langs de ervaringen van deze figuren en de manier waarop zij hun noodlot dragen, dat hetzelf de is als van hemzelf, en er een oplossing voor zoeken, of er aan ten onder gaan. Na enkele jaren onderbreking van zijn werk schrijft Couperus opnieuw over z'n witte lelie, over de onbereikbare illusie, de vrouw die staat «boven de sterren, ja zelfs boven het noodlot». En dit beschrijft hij ten volle in z'n laatste, prachtige roman «Iskander». Z'n homo- sexualiteit was een surrogaat voor de liefde voor de ultieme vrouw die hij nooit kon bereiken. En het streven naar dit onbe reikbare is op zichzelf reeds een illusie en geeft ons de indruk dat alles wat de mens onderneemt niets is en tot de nietigheid zal behoren. Hieraan gekoppeld beschrijft Couperus de liefde als artificieel wanneer ze ingaat tegen de natuurwet der vergan kelijkheid, wanneer ze een onverbreekbarc, onnatuurlijke band wordt. Louis Couperus beschreef ons in z'n werk z'n eigen noodlot, z'n schuldgevoel dat hij is zoals hij is, de onbereikbare, absolute liefde als de witte lelie. Gans z'n leven ging naar één punt toe waarover hij niet heeft kunnen gaan. Hij heeft de harde, bittere strijd tegen zichzelf verloren. Mare Galle besloot terecht: «Couperus en de liefde of beter, Couperus en de dubbele liefde: enerzijds zoals hijzelf ze ervaar- de en anderzijds zoals hij ze graag had gehad maar nooit heeft kunnen bereiken.» Hugo DeTroyer Nauwelijks veertien jaar heeft student aan het VT1 Ulrich De Neve in het ouderlijk huis in de Denneboomstraat bij de Im- merzeeldreef reeds een merkwaardige kollektie fossielen en gesteenten allerhande, reeds meer dan 300 stuks samen. Zaterdag 27 mei werd aan ver schillende tafels gestreden om een ereplaatsje in de einduit slag van de belottersavond. De kaartklub «De vier Azen» had weer gezorgd voor een lekker bomvolle zaal. Rond elf uur konden de winnaars hun prijs afhalen Ziehier de einduitslag: 1 Louisa De Waegeneer 4.640 ptn. 2. Florentine Dumoulin4.553 ptn. 3. Yvonne De Waele 4.524 ptn. Hiermee bewezen de dames voor de zoveelste keer niet tot het zwakke kaart-geslacht te behoren. Zij deden volgende heren de baard af: 4 Edgard Sorgeloos 4.474 ptn. 5. Pierre De Decker 4.456 ptn. 6. Frans Petit 4.360 ptn. 7. Gaston Dierickx4.348 ptn 8. Leopold Van Sande 4.123 ptn. 9. Jacques Van de Velde 4.116 ptn. Marcel Breuylandt 3.900 10. Frans Stuyver 4.058 ptn. 11 Palmire Van de Velde 4.027 ptn. 12. P,n- Na de uitreiking der prijzen, die wel de moeite loonden, werd nog menig pintje besteld en ge ledigd; de kaarters en hun fami lie genoten nogmaals van de prettige sfeer, die de Mikisklub uitademt. R.D.V. Waar gebaggerd werd, waar gegraven werd, waar grondho- pen te zien zijn komt Ulrich (en ook de geïnteresseerde vader komt wel eens mee) met kleine spa en truweel geduldig het al les eens grondig doorwoelen op zoek naar fossielen, naar gesteenten of weet ik veel. Telkens Ulrich even tijd heeft trekt hij er op uit in het Aalster- se. Reeds van in zijn prille jeugd, op zesjarige leeftijd, had Ulrich reeds deze interesse om nog niet te spreken van passie voor fossielen en gesteenten. In zijn verzameiing zitten o.a. beenderen van de mammoet, wervels van een walvis en be enderen van de oeros. Wat Ul rich heeft komt van een van de 20 soorten oerossen, nl. de Eu- ropeus uit het neolitisch tijd perk. Ook slakken in zandsteen uit de Meldertse groeven en haaientanden (maar die wor den wel zeldzamer) en schelp dieren en afdrukken allerhande op zandsteen behoren tot zijn reeds merkwaardige verzame ling waarvan vele stukken op fossielenbeurzen te Gent en Antwerpen door deskundigen als écht werden verklaard. Vindplaatsen zijn er in het Aals- terse zeer veel doch ze zijn vaak via ingewikkelde wettek sten en reglementeringen niet toegankelijk zodat veel voor de gemeenschap verloren gaat en liever door bulldozers wordt platgedrukt Waar Ulrich deze zoniet financiële dan toch voor hem zeer waardevolle voor werpen vindt in het Aalsterse wil hij voorlopig dan ook liever niet verklappen. In zijn aktiviteiten heeft Ulrich zeker steun aan een kameraad die wel geen fossielen maar dan toch mineralen verzamelt en leiding krijgt hij van arts Fermon die het ook op dit ge bied al ver heeft geschopt. Ge- als ha steenten komen ook gedee» va lijk uit het Aalsterse maar a ze veel komt van buitenlandse n ee zen. Eens gearriveerd wo» Of nagegaan waar mogelij ee vindplaatsen zijn en dan ga kri vader en zoon maar dapp tel aan 't werk, op hoop van zegt tej M< Het kunnen gewone gestee Ar ten worden maar toch ook ha ie< edelstenen om nog iets spreken van echte edeistenfl Mi op Zo werden reeds zeer inters kU santé voorwerpen gevonderi tei Tirol in de omgeving van Ini he brück. verdqr wordt de verzamel uitgebreid via ruilen en vc door deel te nemen aan fo: lenbeurzen. Ulrich wil de ingeslagen v blijven volgen en zijn vrije gebruikt hij graag aan deze teressante en leerrijke hob Om zich verder te scholen beter in kontakt te komen wi weldra lid worden van Ho» ta (Homo et Natura) die ook e he afdeling te Aalst heeft. es U ar i Vé ds foi Andermaal was het feest in de Mikisklub: de vrouwenvereni ging voor vrede en welvaart hielden eraan de moeders en de vaders eens extra te bedenken. Op zondag 28 mei bewezen de talrijke aanwezigen dat het initiatief in goede aarde viel. Het klubhuis was bijna te klein om de talrijke bezoekers vol doende ademruimte te verschaffen. Een vader- en moederfeest werd georganiseerd in de Mikisklub samen met een lekkere koffietafel (JM) Vrij vlug zat iedereen in de feestsfeer De mooie achter grondmuziek zorgde voor een paar meezingers, waardoor de stemming opperbest was. Aan de rijke koffietafel, met de tradi tionele bestanddelen en door gespoeld met wat iedereen het liefst had, werd de namiddag gezellig en onvergetelijk. Er was voor elk wat wils. Het eer ste punt van het programme was het uniek optreden van de illusionist en zakkenroller Bo rah met zijn charmante helpster Sandy. Zij wisten de aanwezi gen met allerhande trukjes te verrassen. Door een fijne mop tussendoor werd de zaal ge vuld met plezier en gelach. Van vaardigheid gesproken: een aantal ringen werden door vrij willigers uit de zaal hopeloos in elkaar geknoopt. Van ontwar ren was geen sprake meer en de illusionist vertrok met de hele kraam geringd in zijn Droek. Tijdens de pauze werden de aanwezige vadere bedacht met een petje en een permanent ball-calender. De moeders mochten een nuttig gescht in ontvangst nemen: zij kreg een foto-album Tegelijkertijd werden vele lo van een pracht-tombola v kocht: de prijzen logen er om: poppen, kussens, aart werk... Voor een tweede maal trad zakkenroller op. Uit de brt van een kelner werd een derbroekje getoverd. Uit binnenzak van een heer t verdacht voorwerp gehaald: BH van...? Het hoogtepunt van de ave was het optreden van een cordeonist. Met een aantal kende en gekende wijsjes w^ de feestviering een waar si ses. R. Devijt

De Voorpost | 1978 | | pagina 8