MINI-FLORALIEN TE HEKELGEM: SAKRAMENTSPROCESSIE TE GIJZEGEM BAARDEGEM: KULTURELE WERKING AVANT LA LETTRE OPENLUCHTMIS OP «DEN BABBELAAR SM «ONS HUIS» VIERT VERDER GESLAAGD PRO- MENADE-KONSERT FANTASTISCHE REALISATIE! De snijbloemententoonstelling werd plechtig geopend door burgemeester Leo Guns die het lint doorknipte in .aanwezigheid van het gemeentebestuur en E.H. Pater Abt Goegebeur van Ajffligem JM zijds «Milieusanering» en an derzijds over «het leven in hun school». Alles bij mekaar een tentoonstelling met allure en standing waarbij ook vereni gingen die er eveneens kunnen bij aanleunen hun duit in het zakje deden als bvb de VELT (Vereniging voor Ekologische Land- en Tuinbouw) en het He kelgems «Groenkomitee» dat ijvert voor bescherming en ver betering van het Leefmilieu in de drie dorpen Essene, Hekel- gem en Teralfene. Daartoe richten ze opkuisakties van sluikstortplaatsen in, boom- plantdagen, knotwilgenak- ties,verkoop van nestkastjes en geven ze voorlichting over de natuur. Vanaf de opening verleden vrijdag tot en met maandag toen scholen, gepensioneer den en allerlei groepen de hitte van de zalen trotseerden was het een grote toeloop die de Hekelgemse bloemisten zeker een hart onder de riem zal ste ken. LH. terd werd. Ook de bloemenvei lingen als Euroveiling en Flora verleenden hun gewaardeerde medewerking evenals het Pro vinciaal en Gemeentebestuur, de Vereniging der Snijbloe mentelers en de Nationale Dienst voor Afzet van Tuin- en Landbouwprodukten, terwijl ook enkele belangrijke firma's hadden bijgedragen om derge lijke prestatie mogelijk te ma ken. Ook een dosis «antiek» scheen hier niet te ontbreken waarbij zelfs de nachtpot te zien was, omgekeerd zoals hij vroeger buiten op een boomtronk werd geplaatst. De verschillende standen schenen hierbij wel als ge plaatst in steeds wisselende thema's zoals bvb een werk plaats waar men aktief bezig was of een muzieksalon waar zelfs de vleugelpiano en het slagwerk niet ontbraken. Ook het Ministerie van Land bouw was present alsmede voorstellingen van verschil lende proefstations. Bij de stand van de Hoger Rijkstech- nische school voor Tuinbouw te Vilvoorde was er om het uur een dia-montage over éner- llee ure 5n 1 In de halle worden prachtige snijbloemen tentoongesteld (JM) In de bonte rij aktiviteiten allerhande die te Baardegem ter gelegenheid van het 50-jarig bastaan van de S.M. «Ons Huis» als weerspiegeling van de vele aktiviteiten gedurende een halve eeuw werd de Akademische zitting uiteraard dé blik- eer vanger. Was ze oorspronkelijk bedoeld om aan het geheel een ir a zeker niveau te verlenen, dan is ze uiteindelijk uitgegroeid tot se p een ware gebeurtenis die veel belangstelling wist te lokken, woi Op een meiavond een honderdtal personen ontvangen om jelij een akademische zitting die normaliter weinig aantrekkings- ga kracht op de gewone man heeft, is dan zeker een prestatie die app tellen kan. Onder de vele aanwezigen bemerkten we volksver- egr tegenwoordiger Jan Caudron, schepen De Neef, Roels en Monsieur en raadslid Isidora Van der Borght-Carlé. Schepen tee Anny De Maght vertegenwoordigde burgemeester D'haese- ha leer op deze plechtigheid. ene Muzikaal stond ook deze zitting op peil met optreden van de tere klas «samenspel» van de Aals den terse Muziekakademie o.l.v. de i Inj heer Laszlo en een optreden van een trio met klarinet, saxo- nek foon a|S vervanger en piano ^od o.l.v. Frans Schollaert. ossj Voorzitster van de SM: Mej Margriet Moortgat, dankte de 1 w vele opgekomenen en stelde 'je dat waar «Ons Huis» een halve eeuw geleden opgekomen was als een noodzaak ook nu nog de SM haar taak vervult als sti- i wil muterende faktor van een aan- Hd tal verenigingen enerzijds door >k fl het ter beschikking stelten van een gemoderniseerde zaal en U anderzijds door het verlenen i van toelagen. De winsten van de samenwerkende maat schappij worden trouwens tel kens weer in «Ons Huis» geïn vesteerd. Voor de akademische zitting was niemand minder dan de Voorzitter van de Vlaamse Kul- tuurraad. de heer senator Mau- rits Coppieters uitgenodigd die zich zeer lovend uitliet over de vete aktiviteiten die in het kleine Baardegem ter gelegenheid van het «Jaar van het Dorp» aan bod komen waarmede ze hun eigenheid willen bewaren en verstevigen. De vete aktiviteiten die gedu rende de laatste vijftig jaar door «Ons Huis» werden georgani seerd of gestimuleerd noemde de voorzitter kulturele werking, «gemeenschapsbouw» avant la lettre. De senator trok ook een parallel tussen de 50 jaar werking «Ons Huis» en 50 jaar Vlaamse beweging in de ruime zin van het woord. Aktiviteiten organiseren betekende 50 jaar geleden reeds doen aan volks verheffing waarbij destijds vooral «petits vicaires» en dorpsonderwijzers aan bod kwamen. Ook Baardegem kende dergelijke werkers als Meester Blindeman, stichter van de vakschool en propa gandist voor de snijbloemen teelt te Baardegem. Ook Mees ter Moortgat, Inspekteur Benoit De Clerck en kunstschilder Jos De Bie deden elk op hun eigen terrein hun duit in het zakje ter verbetering van het kultureel niveau van de Baardegemse gemeenschap. Ze keken niet uit naar verschijnen van om het even welk dekreet, ze aasden niet op subsidies allerhande maar staken de handen uit de mouwen. Voorzitter Coppieters noemde dit een les voor het huidige Vlaanderen waarbij vrijwillige inzet en kreativiteit niet mag wijken voor de zoge noemde professionele kultu rele werkers. Tenslotte hield Maurits Coppie ters een warm pleidooi na de evolutie van het Vlaams platte landsdorp te hebben geschetst voor pluralistische verdraag zaamheid en openheid in de kulturele werking waarbij ver nieuwing niet uit den boze is maar waarbij anderzijds toch steeds dient te worden terug gegrepen naar het rijke verle den. Schepen Annie De Maght felici teerde «Hoop in de Toekomst» voor de gestage voortdurende werking waarbij ze nogmaals beklemtoonde dat elk dorp best zelf kan instaan voor de vrijwa ring van zijn eigen entiteit. Te Gijzegem werd op zondag 28 mei de jaarlijkse sakraments- processie gehouden. Wie ter plaatse was kon getuige zijn van een vrij talrijke opkomst. Rond halt-elf verzamelden zich de processiegangers aan de St-Martinuskerk. Van daar be gonnen zij, onder leiding van E.H. Van Hocht, een rondgang langs de Dries om, na een stukje steenweg, terug in de Dorp straat te belanden. De Gijzegemse Chirogroepen waren even eens van de partij evenals de Koninklijke Fanfare Vrucht en Vrede, die aan het geheel een feestelijke tint gaf. Als de tijd van toen Pratend met omstaanders, die plichtsgetrouw brandende kaarsen voor het raam hadden geplaatst, voelden wij het heimwee naar vervlogen tijden aan. De dorpsbewoners die deze traditionele plechtigheid reeds hun hete teven hebben zien voorbijtrekken, en van wie de familienamen reeds van vo rige eeuwen in de doopregis ters staan opgetekend, betreu ren ten stelligste het teloor gaan van de luister die bij dit soort gelegenheden hoorde. Inderdaad, de tijd toen een pro cessie nog gepaard ging met het optrommelen van figuran ten, is voor vete gemeenten reeds lang voorbij. De tijd toen men nog heuse engelen met gouden pruiken en witte vleu gels over zanderige weggetjes kon zien paraderen. Toen nog iedereen ijverig meepaternos- terde en zelfs de boerepaarden mee defileerden. Maar de fol klore gaat verloren, de zand weggetjes zijn reeds lang be tonnen racecircuits geworden en de kinderen zijn lang zo en gelachtig niet meer. De goe gemeente niet lijdzaam toe en pinkt een nostalgische traan weg. Misschien is het tijd om deze typische gebeurtenissen wat vernieuwend vuur in te blazen. JVS Processie te Gijzegem (EL) Op de vierde zondag van de meimaand, waren wij er getuige van dat de kristelijke leefgemeenschappen van onze lande lijke omgeving, nog lang niet uitgebloeid of inspiratieloos geworden zijn. Bewijs hiervan vonden wij in een sfeervol natuurkader waar de eucharistieviering, ter gelegenheid van de grote jaarlijkse sakramentsprocessie, in open lucht werd opgedragen. In deze prachtige boomgaard, aan het oog onttrokken door een mooie gave boerderijge vel, verdrongen zich de aan wezigen van de wijk Babbelaar-Eeckhout te Hof- stade. Een stukje aards para dijs waar men zich voor elkaar ekskuseerde als men per onge- luk zijn zondagse schoen in het bloemenperk plantte. Eigenaar Michel Bayens, die welwillend zijn tuin openstelde voor deze gelegenheid, zal zeker niet treuren om een vertrapt vi ooltje, nu hij deze unieke ge beurtenis heeft rtigaen helpen realiseren. Uniek inderdaad. Voor de eerste maal in de plat telandsgeschiedenis van deze processie, mocht de wijk Bab belaar de eer opstrijken zijn straten open te stelten voor deze uiting van kristelijke dorpsdevotie. In vroegere jaren waren de bewoners van Den Babbelaar steeds gedwongen zich te begeven naar de andere wijken van Hofstade, die met een beurtrolsysteem de pro cessie verzorgden. Een beetje dorpsrivaliteit misschien maar dan toch zeer vredelievend. De heilige mis werd opgedra gen door pastoor De Vos, die de gelovigen aanspoorde om terug te keren naar wat hij noemde: de praktijken en plich ten van het kristendom. De eu charistieviering werd daarbij nog opgeluisterd door het koor van de Chiromeisjes, onder lei ding van juffrouw Franpoise Bayens. Na afloop hiervan vormde de talrijke gemeenschap een pro cessiestoet die van Den Babbe laar naar Den Eeckhout trok. Ze werd hierbij begeleid door de fanfare St-Cecilia uit Hof- stade, die haar melodieën sa men met de wierookdamp de blauwe lucht inblies. JVS Een volle week een gemeenschap interessant bezighouden is wel een hele krachttoer. Daarin gelukte Baardegem wis en zeker. Verleden vrijdag kwamen Bob Boon met zijn dame, niet om zelf te zingen maar wel om de Baarde- gcmnaars te laten zingen tot de kelen er droog van zouden staan. Voor lafenis was echter in de vorm van lambik en cider met daarbij een selektie kazen wel gezorgd zodat de nodige stemming niet ontbrak. Zichzelf begeleidend op de akkordcon bracht Bob Boon een hele reeks liederen zodat het repertorium van de aanwezigen alvast rijkelijk werd verruimd. Wat Willem De Meyer is voor het Vlaamse volkslied wil Bob Boon zijn voor het Europese waarbij uit eraard het eigen Vlaamse vol doende aan bod komt. Zo werden naast liederen in de moedertaal Engelse, Italiaanse, Spaanse tot zelfs Finse liederen aangeleerd en met brio meegezongen. De open zangstonde was dus alleszins een meevaller. Ook de voetspeurtocht, ingericht door Urbain De Ridder met echt genote Rosette en zuster Marie- Jcanne op een parcours uitgestip peld door Willem De Ridder en Gilbert De Block werd een mee valler. Er kwamen inderdaad niet minder dan 107 speurders opdagen. Hier bij hadden de inrichters dan wel gezorgd voor enkele eerder venij nige vraagjes. Niet iedereen maakte het onder scheid tussen een «wereld- en een Belgisch kampioenschap» en en kele zullen wel hun gewijde ge schiedenis moeten doornemen als ze de mening zijn toegedaan dat het stallcke niet in Bethlehem maar wel in Nazareth stond. Ook enkele verdoken vragen werden niet steeds beantwoord. Uiteinde lijk was de uitslag; althans van de eerste zeven, als volgt: 1Eny Stobbelaer; 2., 3. en 4. de familie Nuelant uit Meldert; 5. Leen De Bie; 6. Maria Spinoy en 7. Mare De Bie; allen met twee strafpunten en enkel gescheiden door een schiftingsproef. Ook het volksbal verleden zater dag met de uitreiking van de prij zen van de zoektocht en opgeluis terd door «The Family Band» kende het verwachte sukses. L.H. De Koninklijke Simfonische Kring «Door Eendracht Groot», vereniging die over een achttal jaren aan haar eeuwfeest toe is, hield in de feestzaal van het stadhuis een geslaagd Lente- promenadekonsert onder de leiding van Oktaaf Boone, op volger van Raoul Ladeuze. Openluchtmis in Babbelaar te Hofstade (EL) Na een flinke uitvoering van «La Gazza Ladraé», een niet gemakkelijk maar steeds dankbaar werk, toonde Piet Kiekens, de trompet van het gezelschap zich langs zijn be ste zijde aan de piano in een delijk naar de Nieuwe Wereld werd overgeschakeld met een selektie uit «Porgy and Bess», van George Gershwin wat de Kring dan toch iets minder goed scheen te liggen wegens het to taal andere karakter ervan te genover het gewone repertoire. Even verwijten met A.W. Ketél- bey in het oosten met de be schrijvende ouverture «Chal Romano» vóór orkestmeester Achiel Kiekens op een sub lieme manier, met gemak en zwier zich door de vete moei lijkheden van motieven uit de romantische opérette «Maga- nini» werkte. Echt af en mees terlijk. Presentator Roland Van Gin- derachter zorgde voor een vlot verloop en anekdotische kom- mentaar bij de vertolkte werken wat door het talrijk opgekomen publiek steeds zeer in de smaak valt. L.H. De «Vriendenkring van de Hekelgemse Bloemisten» heeft zich ter gelegenheid van de viering van hun vijfjarig bestaan en in het kader van het «Jaar van het Dorp» absoluut overtrof fen en dat is dan nog wel het minste dat men ervan kan zeggen. Reeds kort voorbij de kerk van Hekelgem Centrum stonden wagens geparkeerd en waar men eerst dacht dat er ergens iets abnormaals was gebeurd zodat het verkeer werd opge houden moest men dra vaststellen dat het één lange rij gepar keerde wagens gold tot aan Boplaco en uiteraard met het zelfde fenomeen in de andere richting. Het was een ware begankenis van en naar de grote lokalen Boplaco, uitverkoren om te fungeren als nieuw gemeente huis van de fusiegemeente wegens zijn centrale ligging. Men waande zich inderdaad in de Gentse Floraliën niet alleen wegens de uitgestrektheid van de tentoonstelling zelf, maar ook wegens de presentatie waarvoor de overtreffendste superlatief nog te mager zou uitvallen. Hierbij was duidelijk de hand van kenners en des kundigen voelbaar wat niet zo verrassend bleek als men wist dat de heer De Clerck, voorzit ter van de Hekelgemse Bloe misten leraar is van de Hogere Rijkstuinbouwschool van Vil voorde die met man en macht, en vooral met ideeën stoelend op jarenlange ervaring, was bijgesprongen en waar dan uit eraard ook hun eigen instituut in het zonnetje kon worden ge zet. Het werd een tuin van Eden met een pracht van bloemen al lerhande. De snijbloemen wa ren van Hekelqem. de andere planten kwamen meestal uit Vilvoorde. Met turf als onder grond, afgeboord met groene graszoden, houtblokken of bakstenen werden de bloemen aan het publiek getoond in op timale kondities. Tussenin zag men boerenalaam en boeren- gerei van kruiwagen over kar naar wagen en boerenmachi- nes van allerlei slag. Ook vijver tjes ontbraken niet en vanzelf sprekend kwamen daar bij fon teinen van pas zodat het werke lijk een énig kijkstuk werd waardoor ook de leek begees-

De Voorpost | 1978 | | pagina 9