ACHTSTE INTERGEMEENTESPEL OP HET TERREIN VAN VLIERZELE SPORTIEF DE GANSE VLAAMSE GEMEENSCHAP MOET HET DEFICIT VAN DE NCC BIJPASSEN GESLAAGD SCHOOLFEEST TE HOFSTADE PERIKELEN OM EEN FREESMACHINE 12 - 9-6-78 - De Voorpost De massa-sport stimuleren is nog altijd het stokpaardje van enkele sport-gangmakers maar om hierin te slagen moet men wel over enkele formules beschikken die het 'doen'. Inderdaad, gewoon sporten, aan titiegeest schijnt zo een instinkt te beweging doen, spreekt de door- zijn dat in ieder van ons leeft, elk snee mens niet zo aan, de meesten individu heeft een zekere drang hierin schuilt dan weer het gevaar dat aan sport doen geen ontspan ning meer wordt maar eerder een zenuwstrijd die het organisme in slechte zin gaat beïnvloeden. Het is daarom dat enkele mensen van Vlierzele SDortief een middenwes Jongens van 12 en 13 vertrekken voor 600 meter lopen (EL) zochten tussen sport en spelzon der het element kompetitie te ver waarlozen en waarbij eveneens de massa zou kunnen deelnemen. Men besloot een Intergemeenten- spel in te richten en dat kende zulk een sukses, dat het nu reeds voor de achtste maal plaats vond op de terreinen van Vlierzele Sportief. Steeds mocht men van een grote belangstelling gewagen alhoewel het dit jaar wel enigszins minder was dan vorige jaren (was de Ommegangstoet te Lede daar de oorzaak van of was het de wieler koers te Impe of was het 'te' goed weer? wie zal het zeggen?), toch waren er entoeziasten genoeg en wat belangrijker is, er waren zeer veel deelnemers. Met zes ploegen gingen ze van start (Berlare, Lede A en B. Welle, Erpe-Mere en Wetteren). De zes ploegen dienden strijd te leveren over tien proeven, elk team kon bij één bepaalde proef een joker inzetten waarbij hun be haalde punten dan werden ver dubbeld. Onnodig te vertellen dat er soms leuke toneeltjes werden opge voerd en dat er ook aardig wat 'sport' uit de mouw werd geschud, emotionele tafereeltjes kon men ook overvloedig bekijken. De strijd tussen de verschillende gemeenten was hevig en fair en men moest tot de laatste proef wachten om te weten wie er eind overwinnaar werd. Het was ten slotte de homogeenste ploeg, WELLE, zij kregen de titel van 'Sportiefste Gemeente'. Om het element sportief nog meer kracht bij te zetten werd elk team bij de prijsuitdeling bedacht met een beker. Welle kreeg weliswaar de schoonste, zij hadden het meeste talent in hun rangen. Maar ook de deelnemers van Lede A, die als laatste eindigden konden terugblikken op een sportieve, ge zonde, en zonnige zondagnamid dag. Wij zijn ervan overtuigd dat elkeen die deelnam tevreden naar huis zal zijn gekeerd, met de ver zekering van volgend jaar weer te zullen keren en misschien zullen jMR Het zag er onder een blakende zon zwart van de deelnemers, ledereen wou in het een of andere spel wel zij kracht bijdragen (EL) 1Welle: 52 punten 6- Lede A: 32 Punten 2. Berlare: 49 punten Proeven waren o.m. défilé, zak 3. Erpe-Mere: 44 punten kenlopen, gezinskilometer, 4. Lede B: 37 punten balslalom, fietsen. 5. Wetteren: 36 punten WILLY RAE meerderen, na vandaag, de drem pelvrees om aan sport te doen, overwonnen hebben. DE EINDSTAND: Een aflossingskoers met dames en heren Hier ziet u de aankomst (EL) Een groot aantal ouders en sympatizanten woonden op 'n zonovergoten namiddag, helaas 's avonds gestoord door een fikse bui, het schoolfeest bij van de Hofstaadse Gemeenteschool op de speelplaats in de schaduw van beschuttende loofbomen. In zijn verwelkoming verheugde schooldirekteur Antoine Pari- daens zich eens te meer over de belangstelling van de ouders voor al wat de school betreft. Na een bezoek van burgemeester D'hae- seleer en schepenen Roels en De Neve wordt gedurende de ko mende maanden zeker gewerkt aan de vernieuwing van de turn zaal. de sanitaire installaties en de centrale verwarming zodat liet ge heel een fris uitzicht zal hebben. Verder beklemtoonde de heer Pa- ridaens de goede samenwerking met de vrije meisjesschool waar van ook de direktrice en de voor zitter van het ouderkomitee Her man Goossens aanwezig waren. «Gelukkige kinderen zijn het, zegt de direkteur, die de eigenheid van hun dorp in hun dorpsschool mo gen ontdekken, en dit met een ploeg entoeziaste begeleiders. De aktiviteiten dit schooljaar wa ren talrijk: een tentoonstelling met werken van Van Lierde en De Cooman, een gespreksavond in het ^tadhuis. een (financieel inte ressante) avond met Urbanus van Anus en de uitgave van een publi- cileitsboekje ter gelegenheid van de -Week van de Gemeente school-, en met als kroon het schoolfeest. Ook Dr. Gravez, voorzitter van het Ouderkomitee, deed zijn duit in het zakje en stelde een film voor met als tema «Het leven in onze dorpsschool-, film die hij samen met zijn dame rcalizeerde Schepen Herman Roels stelde het embleem van de gemeentescholen voor. De leerlingen, keurig uitge dost in een gele T-shirt met «stede lijk onderwijs», konden beginnen. Turnoefeningen onder leiding van turnlerares, Marijke Robijns, wis selden af met liederen aangeleerd door Emi Van den Ecde- Capimerman. Deze aktiviteiten slorpten geen extra-tijd op en wer den gedurende de normale lesuren bijgebracht. Perfektie werd dan ook niet nagestreefd, wel beklem toning van de opvoedende en lu dieke waarde. De avond kende nog tal van aktivi teiten als het barbecuefeest, het optreden van Los Embajadores uit Paraguay en de prettige tonen van «'t Klein Muzieksken» in sfeervol samenzijn op de dansvloer. Het ouderkomitee. met als werk paard en stuwende motor de heer Malschaert werd om de vele akti viteiten in de bloempjes gezet. Er was inderdaad het St.- Maartensgeschenk, de abonne menten (gratis) op Zonnekind, nuttige geschenken voor de plech tige kommunikanten. een aange name namiddag voor de eerste kommunikanten samen met de ouders en in volle samenwerking met de kloosterschool en tenslotte het schenken van bovengemelde t-shirt. Vrucht hiervan: 24 leerlin gen voor het eerste leerjaar werden ingeschreven en wellicht volgen er nog en keren kinderen die reeds elders gingen terug naar de vroe gere schaapstal. Wellicht kan dan volgend school jaar een klas worden gesplitst en komt men korter bij het gestelde doel: zes afzonderlijke klassen! BELANG VAN HET LEEFMILIEU IN HEI LEERPROCES Rijksinspekteur Norbert Zenner. verantwoordelijk voor schoolkan- ton Aalst 1, hield een interessante toespraak waarbij het belang van het eigen milieu van het kind bij het leerproces met talrijke voor beelden uit de doeken werd ge daan. Dergelijk schoolfeest noemde de spreker zinvol omdat men ermee inzicht krijgt in de schoolgemeen schap, van gedachten kan wisse len over de waarde van de dorps school. mekaar beter leert kennen in een sfeervolle omgeving en komt tot een open dialoog ten bate van de hele schoolgemeenschap. Een hele weg werd reeds afgelegd om te komen tot een gestoffeerd schoolfeest en dat in een riante omgeving. In het kader van de aktie «Jaar van het Dorp- past het ook dat de dorpsschool in de kijker wordt geplaatst. Vaak vertikken grotere De etische waarde van de Vlaamse deelstaat zal gemeten worden naar de ondersteuning van de Vlaamse deelgemeenschap in Brussel, zei volksvertegenwoordiger Jan Caudron (VU) in de toespraak die hij verleden woensdag (6 juni) hield tijdens de begrotingsbesprekin gen in de Nederlandse Kultuurraad. «Wanneer wij Vlamingen, aldus spreker, het echt goed menen met onze slogan Vlaanderen - laat - Brussel - niet - los dan moeten wij ook de moed opbrengen er de materiële middelen voor bijeen te brengen.- scholen het, ook al wegens hun ligging, de neus buiten te steken wat leidt naar slaafs volgen van het leerboek waarbij grotendeels naast het échte leven van het kind wordt gegrepen. Qua materiële uitrusting kan de dorpsschool wedijveren met om het even wie op voorwaarde dat er een degelijk beleid is. Door het openstaan voor iedere opinie, het eerbiedigen van elke ideologie draagt de dorpsschool bij tot een ruimere levensvizie op de weg naar de pluralistische school Met klem werd door de inspekteur geponeerd dat leer- en leefmilieu in de bazisschool in de grootst mogelijke mate dienen samen te vallen. Het belang van het rechtstreekse, het nabije milieu voor het didak- lisch handelen van elke dag is im mers zonneklaar. Niemand zal willen betwisten dat de school een voorbereiding moet zijn op het le ven. Dat kan echter alleen door er in te leven, door opvoeding en on derwijs te richten vanuit hel leven, het eigen milieu zelf. Niet de grootte van de school be paalt haar kwaliteit. Wel haar streven naar de uitbouw van een échte schoolgemeenschap waar door en voor het leven, via dialoog In concreto had Jan Caudron het over het geakkumuleerd deficit van NCC (Nederlandse Kuituur kommissie) dat op een verontrus tende manier groeide naar het hui dige tekort van tachtig miljoen. Dat tekort van de laatste jaren (de NCC werd opgericht in 1971 als grondwettelijk autonoom li chaam) zou kunnen aangezuiverd worden door een konsol idatiele- ning die op haar beurt kan afgelost worden door de ganse Vlaamse gemeenschap. Een beperkte werkgroep ad hoc van alle partijen zou zich daarenboven kunnen be zinnen over de subsidiëringspoli- tiek van de NCC. Verder in zijn toespraak pleitte volksvertegenwoordiger Caudron voor de uitbouw van een departe ment dat struktureel en funktio- neel te vergelijken zou zijn met w^t in Nederland CRM heet, één organische cel van Kuituur, Re- krcatic en Maatschappelijk Werk. Vandaar ook de optie van de Volk sunie om, in het kader van de staatshervorming, de notie «per soonsgebonden materies» door te drukken en struktureel te vertalen, zei Caudron. Hij had het verder over het recht vaardigheidsbeginsel met name voor een politiek van verdelende rechtvaardigheid, voor het tegen gaan van het «Mattheuseffekt», voor het bieden van gelijke kan sen, voor politieke bekommernis voor wie om een of andere oorzaak «minder» is, de marginalen, de zieken, de bejaarden. Punt 29 van de gemeenteraad van 31 mei laatstleden vermeldde: «Leveren van een freesmachine voor het stadspark en de stadstuin tjes. Bestek 39/ 78 - 862.2. Ontwerp goedkeuren». Dit agendapunt gaf aanleiding tot een hevige en interessante woor denwisseling (zonder slechte bedoelingen!) tussen oppositieleden en schepenen. Lambert Van de Sijpe (CVP) vroeg met welk doel dergelijke machine werd aangekocht. Sche pen De Neve van openbare werken probeerde ergens het gevraagde te omzeilen. Hij zei dat de dossiers openbare werken terug te vinden waren in de totale begroting. Er moest verslag uitgebracht worden om zo rationeel mogelijk en zo financieel voordelig mogelijk «goed» te doen. Alles werd be sproken in de kommissie van Openbare Werken. Elk dossier is trouwens volledig: we vinden een totale raming van het ontwerp, om hoeveel het gaat, welk soort aan besteding het is en waar het op de begroting ingeschreven is. Lam bert Van de Sijpe vroeg echter, niet uit zijn lood geslagen, welke* de reden was om juist een frees machine aan te kopen. Schepen De Maghl antwoordde: het mate riaal dat in Klein-Aalst aanwezig was is gering. Daarom moet er aangekocht worden, er moet ver anderd worden. Een freesma chientje is zeer gemakkelijk, ook voor kleine werken. Het is één van de aangewende middelen om de handenarbeid te verminderen. Maar hiermee was Lambert Van de Sijpe niet tevreden. Hij vroeg prompt: Waarom dan juist een freesmachientje? Dat heeft toch bijzondere eigenschappen. Het is geen maai - noch 'n sproeima- chien! Het kan alleen aangekocht worden vooreen welbepaald doel Ik veronderstel, gezien de uitleg van de schepenen, dat men een machientje koopt, waarvan men niet weet waartoe het dient! Ik vraag aan de schepenen: Welk is het doel? aldus Van de Sijpe. Burgemeester D'haeseleer wenste op dat ogenblik te weten wat een freesmachientje eigenlijk is, maar Vinck rcplikeerdc: de vraag is ge steld aan het schcpcnkollegc! Schepen De Neve wou hier een rechte lijn trekken: Het is de vraag van de tuiningcnicurs om een der gelijk toestel aan te kopen, wij hoeven niet te weten waarom! Hierop antwoordde de heer Stockman: Maar er is reeds een frccsmachicn gekocht voor de kerkhoven. Heeft dat reeds zijn werk gedaan? Waarom is er nu een nieuw nodig? Lambert Van de Sijpe gaf einde- Op een schoolfeest tonen de kinderen graag hun kunnen. De kleurrijke ballons zorgden voor een frisse noot lijk de ware bestaansreden voor (EL) het toestel: het dient om de grond en overleg, wordt gewerkt met ge loof in de mens. waar het hart pri meert op de geest, waar de harmo nische ontplooiing voorgaat op de diklatuur van de kennis, in één woord waar het milieu waarin we leven de bron is van het weten en van het zijn. LH Volgend jaar vieren wij DUI ZEND JAAR BRUSSEL, zc Caudron in zijn slotwoord, wij w ten dat Brussel in het verleden ce stad was met een uitgesprokc Vlaams karakter, waarover bvb Voltaire zich smalend bcklocg Wanneer wij willen dat Brusst onze Vlaamse hoofdstad blijf dan moeten wij er de nodige offet voor over hebben. De VU vraaj de nodige budgettaire schikkinge te treffen opdat het Vlaams verli den én het Vlaamse heden én i Vlaamse toekomst in deze vicrir zouden gegarandeerd worden. Tot daar in vogelvlucht de tussei komst van de Aalsterse parleme tariër. klaar te maken om op te zaaien Schepen De Maght verklaart dankbaar te zijn voor de uitle Maar de sportterreinen en kleine tuinen hebben een bode en een gazon dat niet meer li zoals het zou moeten. Er moctt werken uitgevoerd worden om herzaaien! Indien de stad tw machines zou hebben, kan er du bel werk verricht worden. Van de Sijpe merkte langs neus op: Wij zijn gelukkig dat vj U op de weg geholpen hebben! De heer Uyttersprot meende ec •ter dat er geen twee machines n dig waren, als de ene dienst zi materialen wou doorgeven aan e> andere! De koördinatie onder de versch lende diensten van de stad mo beter voorzien worden. Schep Monsieur wou zijn kollega gcru stellen: de betreffende eert freesmachine op het kerkhof reeds gebruikt op het sportterre van de stad. Waarop Van de Sij dadelijk vroeg: Wat doet ge ermt op een sportterrein? Tot slot werd de diskussie afgesK ten met de woorden van schep! Monsieur: -Wij zullen dat in <f kommissie bespreken!» R.n.v

De Voorpost | 1978 | | pagina 12