REUGHELFEESTEN LEDE NIEUWERKERKEN ONTVANGT MINISTER WIJNINCKX TERNATIONAL FIELDDAY 978: HOOGDAG VOOR iADIO-AMATEURS èekblad tas Dender - Editie Aalst leuskegom iflfAT IS EEN FREESMACHINE? ij* wc "Ti-lrt"0' 'crrf!n De Voorpost EEN UITGAVE VAN VRIJDAG 9 JUNI 1978 DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A DE CUYPEfi- ROBBERECHT P.V B A Verantwoordelijke uitgever: A. DECUYPER Oude Vest 34 I 9330 Dendermonde 1 Tel.: 052-21.40.60 I PCR 000 0115692.68 I 3 maand: 260 F" I 6 maand: 475 F I 1 i**: SD9F I Redaktie I Pontstraat 64 - 9300 Aalst I Tel 053-70.41.19 V' PORCELEÏN- EN GESCHENKENZAAK ^Oan 1&»ibercien-, HOOGSTRAAT 28 - 9300 AALST - TEL. 21.23.22 KATTESTRAAT 78 - 9300 AAST - TEL. 21156.00 prige zondag trok op initiatief van de Leedse Koninklijke Harmonie St.-Cecilia, de Heemkundige ting en de voetbalvereniging VC Jong Lede. voor een tweede maal een reuzenstoet door de Leedse raten. Eerste editie dateerde van vijf jaar geleden, namelijk in september 1973. Net als toen werd het .ik nu een prachtig kleurenvertoon met dansende reuzen en een opbeurende muziekvertolking door vier luziekmaatschappijen. Een stralend zonnetje had er tevens voor gezorgd dat talrijke belangstellenden Jngs het parcours stonden en dat velen verzameld waren op de terreinen van de mede-organizerende heibal vereniging in de Openveldstraat. Het is daar dat de slotapoteoze plaats vond. MARKIES DE BETTE FIER VOOROP De stoet stak de kop op met de medeorganizerende muziekmaat schappij St.-Cecilia uit Lede voorop, uiteraard gevolgd door hun reuzenpaar Markies de Bette en zijn gemalin Anne-Marie de Horne liepen er fier bij. Willem Bette was heer van Lede en woonde op het kasteel. Gedurende zijn leven werd hij vermaard en geëerd als een wijs gouverneur, als (linke krijgsman en zee- admiraal. Omwille van zijn bui- Breugeliaanse reuzenfeesten rden reeds op zaterdagavond bezet. Dan immers vond er een Iizé reuzedansfeest plaats op het rein van VC Jong Lede. Reuze Jnbola inkluis. idagnamiddag omstreeks 14 Kr. verzamelden zich de deelnc- •nde reuzengroepen in de Rey- persstraat heerste een zonovergoten Kmming zowel bij de deelnemers ft bij de organizatoren. Sommige kizen verloren er hun stuurse blik tengewone verdiensten werd hem de titel van markies verleend. Anne-Marie de Horne was zijn gemalin. Bij de verdediging van Duinkerke overleed de markies in 1658 ten gevolge van verwondin gen, opgelopen in de strijd. Uit Oostakker waren het reuzen- paar Goliath van Walput en Petro- nella van Selleskerst met hun kin deren Tijl en Nele van de partij. Het was Goliath immers die in lang vervlogen tijden de bewoners van Walput verdedigde legen elke vijand, ieder onheil en elke na tuurramp. De weldoener leerde te Gent de beeldschone jonkvrouw Petro- nella van Selleskerst kennen, hij huwde haar en hun gezin werd met de tweeling Tijl en Nele gezegend. Het reuzenpaar Kamiel Van Schoordam en Sidonie van Laag land kwamen uit Lovendegem af gezakt, begeleid door een ganse groep heen en weer fietsende klowns die op hun fantazierijke vehikels allerlei heksentoeren uit haalden. Het kleine dorpje aan de Neder landse grens. St.-Margriete. kwam met twee reuzengroepen opdagen. Enerzijds de reuzin Doke, eertijds een lieftallig meisje van de wijk Corner, waarvan de ingezetenen de spotnaam Corner- ratten kregen lees door blz. 4 zich door de Leedse straten. Op kop het echtpaar uit de eigen heimat (EL) ept.na 7 uur lang hield de ionaste aemeenteraad zich wakker 3n^n 91 agendapunten, die van de geheime zitting erbij. Maar lemde oren mochten maar tot punt 64 worden te luisteren legd. Het was een zwaar, met electriciteit geladen pro- amma. En af en toe spatten er inderdaad vonken uit. Het s warm in de raadszaal. De deuren stonden achteraan ten. En nu en dan dreven er onweerswolken binnen. Een tar keer sloeg de bliksem zelfs in bij meer- en minderheid. 5 minderheid leek zich in een paar punten stevig te hebben Bstgebeten. Maar ook de meerderheid loste niet. Toch werd met een freesmachine in verlegenheid gebracht. De stad eJt ook met maaiproblemen. En raakt blijkbaar ook haar )e ugdraad-pukkels niet kwijt. Ook nu zat het venijn in de nn(|aart. «Delhaize» mobiliseerde beide kampen in deze «raad er wijzen». naam van de oppositie wen- Ghis Willems schepen 'l J>oghuys een spoedig weer - - been toe. irgemeester D'haeseleer las n verzoekschrift voor van de J... >stvlaamse Goeverneur De ider die ronselt voor het «Po- eopleidingscentrum van ent» waar blijkbaar nog altijd ntje bij kan, en inderdaad u dit ergens wel deugd doen "adslid Floris De Winter VP) viel dan meteen met de ur in de vuiligheid, aandacht lende voor het huisvuilpro- im in Nieuwerkerken, waar in alweer de vuilnisemmers ee ophaalbeurten als ver- itde wachtposten langs de veis had laten staan. (We iren er trouwens zelf getuige n, en aan die willekeurigheid ag wel een einde komen) adslid Gracienne Van Nieu- inborgh vroeg of men in Aalst tijd had stilgezet. Nee, niet Itijd. Wel was de klok van het Belfort stilgevallen en had men die, zo zei Schepen De Neve, op 12 uur gezet. Zo kon ieder een zien dat wel de klok, maar niet de tijd was stilgevallen. Er komt trouwens een nieuwe klok. De bollen worden vervan gen, zodat de belforttoren zijn lyrische bijnaam weer zal ver liezen Men babbelde gezapig over de eerste 13 punten heen, alle maal leningen met het Ge meentekrediet: grondinnemin- gen langs de Keppestraat te Erembodegem (95.000 F), verwerven van eigendommen in de Hoogstraat te Baardegem (1 800.000 F), aanpassings- werken aan telefooncentrale stadhuis (406.000 F), saldo schrijnwerken burelen Hop markt (121.000 F), restaura tiewerken Belfort (643.000 F), saldo rioleringswerken St.- Anna - en Overbroekstraat te Hofstade (570.000 F). Saldo voor de verbeterings- werken in de Meuleschette- jtraat, J. Meganckstraat en A. Marcelstraat (160.000 F) Saldo van de verbeteringswer- ken in de Geraardsbergse- straat (396.000 F), ereloon ontwerp verbeteringswerken buurtweg nr. 1 te Nieuwerker ken (1.097 000 F), plaatsen openbare verlichting in de Dr Carlierstraat in Erembodegem (97.000 F), bouw van sociale woningen in de Schietbaan en Rerum Novarumstraat (2.847.000 F). Verwarming gemeenteschool Herdersem (445.000 F) En toen botste men tegen de minibus van de Stedelijke Jeugdraad aan: 442.000 F waarvan Ghis Willems geen bijzonderheden kon losvijzen. Geen naam, geen beschrijving. «Maar vaagheid», die de oppo sitie andermaal de brand in de pijp deed trekken. Een aan te kopen klepelmaaier (samen met traktor: 862.000 F) zette raadslid Uyttersprot in het zadel: «de aankoop hiervan werd op 30 nov. 1977 in de Gemeenteraad goedgekeurd en op 29 dec. aanbesteed. Waarom duurt het dan 6 maan den vooraleer hetleningdossier op de gemeenteraao komt? Want intussen duurt het nog drie maanden eer die in dienst kan genomen worden. Maar het gras wacht niet met groei en». Schepen De Maght zou er een legertje van 28 met de zeis gewapende Spitaelsers op af sturen. Het ging Uyttersrot niet tegen de aankoop van deze klepelmaaier, maar wel tegen de administratieve traagheid, terwijl de graskanten in de deelgemeenten weeral goed hoogte hebben gekregen. Schepen Van Den Eede wees erop dat deze vertraging ook aan het Gemeentekrediet zelf kan gelegen zijn, waarop Uyt tersprot zei niet te zullen vra gen wanneer de lening aange vraagd werd. Bij punt 17 prikte men zich ook al aan de doornen. Op de be graafplaatsen wil men nl. voor 182.000 F rozen planten. Uyt- tersport«dan toch niet zoals in Moorsel rond de kerk waar ze nu 80 cm hoog staan, zoals ver leden jaar, ongesnoeid en dus ook niet in bot». Lees door blz. 4 Zaterdag 3 juni viel Nieuwerkerken inderdaad de grote eer te beurt de minister van Pensioenen te mogen ontvangen (in zaal Rio), samen met Dr. Marc Galle die de Minister inleidde. Het was voor een volle zaal dat Dr. Galle zijn vreugde uitsprak hier de minister te kunnen begroeten. Minister Wijninckx zelf nam uiteraard ook het woord. Hij hield een bijzonder belangrijke toespraak met elementen erin die hier voor het eerst te horen waren, voornamelijk in verband met de anti-krisiswet die intussen ook al noodweer heeft gekend. We lichten die toespraak uitvoerig toe. Vooraf lichtte Dr. Mare Galle de figuur van Minister Wijninckx toe. «Wat hem treft, is zijn een voud», zei de heer Galle (wat we achteraf ook duidelijk kon den meemaken). En verder: «hij is op weg om van de pensi oenen een grootse zaak te ma ken. Kort samengevat, is de socialistische leer een streven naar een zo groot mogelijke ge lijkheid onder de mensen, wat geen gemakkelijke opgave is. We zijn verplicht altijd kom- promissen te sluiten Minister Wij Wijninckx is bezig dingen in de anti-krisiswet te schrijven die van groot belang zijn. Hij toont ook aan waar de grootste on rechtvaardigheden liggen: bij de pensioenen.» Aanwezig waren o.a. ook de heer Georges Aalders van de dienst «Public Relations» van het Minis terie van Pensioenen, en Mau- rits Vleurinck, voorzitter van de Ouderlingenbond Nieuwerker ken. Minister Wijninckx toonde zich verheugd hier het woord te kunnen voeren en één en ander te kunnen meedelen om trent de pensioenen, voor velen nog een grote onbekende. «Met 107,1 miljard is de begro ting van pensioenen tweede belangrijkste, na de Nationale Opvoeding. Wanneer alle beta lingen in alle stelsels en rege lingen worden opgeteld, komen we tot een jaarlijkse geldbewe- ging van 300 miljard. In ons land trekken 2,2 miljoen men sen op een of andere manier pensioen. Lees door blz. 6 n snikhete eerste /.ondag van juni. Een weide te Moorsel waarop enkele tenten staan. Daartussen tershoge antennes. Een groepje zonnekloppers? Niemand ligt echter languit in het gras te braden. Hand zit twintig meter hoog op een antennemast. Beneden wat heen en weer geloop. Men schreeuwt de nduidingen naar hoven toe. Je gaat op een tent af en je weet niet wat je ziet. Een aantal mensen zit tonccntrcerd voor en rond een paar krakende, piepende, ruisende apparaten. Men luistert, draait Kknoppen, drukt toetsen in, regelt frekwenties. De potentiometers trillen en de morsetonen vullen de "lit. Dan wordt het duidelijk, we hebben de velddag voor radioamateurs gevonden. Eindelijk. verwelkomd. De n van de sektie Aalsi Moorsel op 4 juni die daar te en gastvrij. Er heerste een gemot hun velddag delijke sfeer en wc hadden het gt voel alsof we reeds jaren met deze •Old Men» vertrouwd waren. Toch hadden we hen nog nooit ontmoet en omdat we evenmin no ties hadden van deze weinie be kende hobby, kregen we honderd uit informatie en inlichtingen. Een velddag is een internationale wedstrijd, onder radioamateurs. Lees door blz. 6 ,s De VHF-ploeg aan het werk tijdens de velddag. Zoveel mogelijk kontakten, met zoveel mogelijk landen tor stand brengen in een tijdspanne van vierentwintig uur. dat lioudl zo'n internationale wedstrijd in (EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 1