Vrije tribune KLARE TAAL OVERSTAAL B.S.P. PENSIOENEN NU HET GOED WEER IS... Kruislicht Uw woord 2 - 9-6-78 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. minister de show stal. Anderzijds is de V.Uniet te spre ken over het KMOplan dat i n de anti-krisiswet wordt ingelast en waardoor de kleine en middelgrote ondernemingen voor grote finan ciële lasten worden geplaatst. Stof genoeg dus voor het politiek kernkabinet dat al deze problemen zo vlug mogelijk dient uit te pra ten. Terwijl de regering doktert aan een groots plan om uit de krisis te geraken, dient zij ook - tussen twee besparingsvoorstellen door - geld te vinden voor Minister van .Arbeid en Tewerkstelling Spi- taels. Inderdaad, de regering heeft het nu officieel bevestigd: er is op de begroting van Minister Spitaels een tekort van 12.647.900.000 (12 miljard 647 miljoen 900.000 frank). Dit resulteert allicht uit het feit dat de regering te optimistisch is ge weest toen zij sprak over de daling van de werkloosheid. Op de be groting was een daggemiddelde van 220.000 werklozen voorzien. De regering geeft nu toe dat het daggemiddelde momenteel nog steeds veel hoger ligt; nl. 290.000 werklozen. Wie sprak ook weer van 100.000 arbeidsplaatsen? Diane D'haeseleer ZEVEN UUR LANG EN ZIELIG VERTOON Tot 2.30 uur 's morgens heb ben de Aalsterse gemeente raadsleden onder mekaar ge- bakeleid, gevit, rode koppen gekregen en onbenulligheden het stikkend warme feestzaal luchtruim ingestuurd. Zeven uur lang hebben ze ons ver geefs laten wachten op dat ene lichtje dat het geheel nog had kunnen redden. Ze hebben ons zelfs dat niet gegund zodat we moe en ietwat bedrukt zelfs de moed niet meer opbrachten dit korzelig gedoe met een slok fris bier op de Grote Markt door te spoelen. En dat vinden we erg. Spijts de zo prijzenswaardige als naïeve oproep van Marcel De Bisschop tot betere sa menwerking tussen meerder heid en minderheid, tot meer begrip ook langs weerkanten, spijts de herhaalde bevestiging dat elkeen lief voor mekaar wenste te blijven is het debat nooit uitgegroeid boven het trieste peil van een caféruzie over de Ronde van Frankrijk. Bert Van Hoorick heeft de wonde even open gelegd en gevraagd de details uit de openbare zitting te houden en er alleen de ernstige dingen werkelijk grondig te debatteren. Er werd zelfs niet naar hem ge luisterd en hij liet zich ook meeslepen in het peilloos ver toon dat zijn orgelpunt kreeg toen over de Delhaize-zaak zo werd geruzied tot er bedekte dreigementen en chantageme- toden bij te pas kwamen. Op gezopen van zichzelf, verstrikt in smalle partijkontoeren met elektoralistische gronden, kon den de raadsleden van eender welke bank ons niet overtuigen dat ze daar in het belang van de Aalsterse bevolking aan het vergaderen waren. Dat belang vereist een andere ingesteld heid dan wat door het spektakel werd geboden. Dit spektakel kwam heus niet van één kant. Zowat iedere fraktie heeft er een goede steen toe bijgedra gen. De CVP had gelijk toen ze het probleem van het huren van een prive-woning voor stads diensten hekelde en de groot ste openbaarheid van de aan bestedingen bij aankoop vroeg. Ze had eveneens gelijk toen ze bepaalde mistoestanden (HUISVUIL Nieuwerkerken, grasmaaien in de deelgemeen ten) aankloeg maar ze zweeg als vermoord als de verhaalbe- lastingen, de laatste in de reeks, voor gans het grondge bied werden gelijkgeschakeld op het peil van Aalst, dat, hoe kan het anders, het hoogste is. De CVP had ongelijk de toon van de interpellaties en de ge bruikte taal in direkte aanvals- stijl te zetten. De hamassen werden aangesnoerd, de ste kels uitgestoken, de lange te nen werden uiterst gevoelig en 't spel zal nog maar eens op de klassieke ruziewagen die grote mensen met verantwoordelijk heidszin onwaardig is. Aalst verdient vast beter dan dat. J. De Geyter DE ANTI-KRISIS WET NOG NIET OVER DE LAAT STE HINDERNIS HEEN De werkzaamheden in de schoot van de regering i.v.m. de anti- krisiswet schijnt niet te vlotten zoals verwacht. Dit zou erop kun nen wijzen dat de meningsver schillen tussen de regeringspar tijen over bepaalde hoofdstukken van de krisis wet groter zijn dan men eigenlijk laat doorschemeren. Vooral de stniktuurhervormingen (t.t.z. de grotere staatstussenkom- sten en de hervormingen inzake de pensioenen vormen grote struikel blokken en maken vooral bij de C.V.P. en de V.U. het voorwerp uit van enige schuchtere kritiek. Zo maakt de Christelijke Vakbond voorbehoud voor het energiepro gramma van Minister Claes. De C.V.P. tqont zich verrast door Minister Wyninckx verklaringen in verband met de pensioenen. Nochtans is algemeen gekend dat de C.V.P. niet gekant is tegen de invoering van een maximumpen sioen en ook niet tegen een cumu latieverbod voor pensioenen. De C.V.P. vindt het allicht weinig passend dat door die verklaringen die vooruit lopen op een rege ringsbeslissing terzake - een V.U. teit van alle arbeiders over de taalgrens heen en die de recente besprekingen om Fabelta heb ben meegemaakt, zijn van een ontnuchterde reis weergekeerd! Het groepsegoïsme van Fabelta- Tubise heeft duidelijk aange toond dat hun solidariteit met Fabelta-Zwijnaarde en Fabelta- Ninove fijn kon gestolen worden als de Waalse schaapjes maar op het droge waren!! Met het toekomstig zelfstandig Vlaanderen voor ogen zal de Volksunie desnoods alleen de strijd aanbinden om te bekomen dat de behandeling van het staaldossier zou geschieden in fiinktie van een opén en zakelij ke politieke onderhandeling van gemeenschap tot gemeenschap. Jan Caudron Naast de koningskwestie en de schoolstrijd is het staaldossier een der zwaarste problemen waarmee het na-oorlogse België geconfronteerd werdOm de staalnijverheid te redden zijn er tientallen miljarden nodig. De staalnijverheid ligt hoofdzake lijk in Wallonië. De vele miljarden, waarvan het grootste deel uit Vlaanderen komt, gaan dus hoofdzakelijk naar Wallo nië. Maar inmiddels eisen de Walen zogenaamde kompensa- ties voor iedere frank die in Vlaanderen uitgegeven wordt bvb. aan Zeebrugge en de uitbouw der havens. De Walen rekenen met dubbel krijt, de Vlamingen betalen de dubbele rekening. Daaraan moet een einde komen!! Het is duidelijk dat Vlaanderen geen belang heeft bij de ineen storting van de Waalse staalnij verheid. Arme buren kunnen moeilijk goede klanten zijn. Het verval van Wallonië tot een ekonomische woestijn dient de Vlaamse belangen niet en het ontstaan aan onze zuidergrens van een permanente haard van sociale onlusten en politieke instabiliteit kunnen wij beter missen. Daarom zijn wij als Vlaamse gemeenschap betrok ken in het staal-debat. Wanneer gevraagd wordt dat de Vlamin gen tientallen miljarden betalen voor de redding van de staalnij verheid, dan is het normaal dat de Vlamingen ook een vinger in de pap hebben. Over de Vlaam se bijdrage voor het redden van het Waalse staal moet dus een gesprek tussen Vlaanderen en Wallonië gevoerd worden, moet er onderhandeld worden van gemeenschap tot gemeenschap. Hoe kan men een dergelijke inspanning vragen van de Vlaamse gemeenschap zonder dat wij de zekerheid hebben dat bvb. de havenverdragen goedge keurd worden, en dat wij in de toekomst ook op ekonomische en financieel gebied over een voldoende ruime autonomie zul len beschikken? Best vanal zou zijn dat iedereen zijn eigen rekening betaalt: de Vlamingen willen gerust de uitbouw van de havens die nochtans ook Wallonië ten goede komenzelf en alleen betalen, als de Walen zelf en alleen betalen voor het redden van hun staalnijverheid. En als de Walen niet in staat zijn om zelf hun staal te redden, als zij daarvoor de hulp van Vlaande ren nodig hebben, dan zullen zij moeten leren dat de Vlamingen ditmaal waarborgen willen. Het Mac Kinsey-verslag heeft uitge wezen dat Sidmar in Zelzate het enige gezonde staalbedrijf is in ons land. Hoewel het geen Vlaams bedrijf is dankt het toch zijn vitaliteit aan de werklust en de vindingrijkheid van zijn Vlaamse arbeiders en kaderper soneel. Wanneer de Walen naast een bom Vlaams geld nu ook een produktievermindering van Sid mar gaan eisen dan moeten wij ze toch duidelijk maken dat zoiets niet kan doorgaan. Aan alles zijn grenzen, zelfs aan het zogeprezen Vlaamse geduld. Onze Vlaamse vakbondsleiders, die vroeger met zoveel harts tocht spraken over de solidarti- EEN JAAR EGMONT BEDROG ARBEIDERS, BEDIENDEN, WERKNEMERS! Wanneer men U wil doen geloven dat de Vlaams- Waalse kwestie en de herrie rond het zg. Egmontak- koord alleen de taal betreffen en de leden van de zg. Vlaamse kuituur- en strijdverenigingen aangaan, wel dan tracht men U te bedriegen. Al deze kwesties en de oplossing die zal gegeven worden aan het fameus «communautair probleem» hebben een directe invloed op uw materiële belangen, uw inkomen, uw sociale rech ten, op uw toekomst en die van uw kinderen. OORDEEL ZELF: Het Vlaamse volk vormt 61% van de Belgische bevolking en 65% van de Belgische werkende bevol king; het Vlaamse volk produ ceert 60% van het Belgisch Nationaal Product; het Vlaamse volk betaalt 60% van de Belgische belastin gen; het Vlaamse volk stort 60% van de Belgische RMZ-bij- dragen het Vlaamse volk spaart 61% van het Belgische spaargeld. Maar indien het Egmontak- koord wordt verwezenlijkt zullen de Vlamingen slechts bekomen: 51,86% van de gelden die naar de ge westen gaan en 54,42% van de gelden die naar de gemeenschappen gaan. Gezien men beweert dat er ongeveer 200 miljard naar de gewesten en gemeen schappen zullen gaan, betekent elk verschil van een percent een verlies voor Vlaanderen van 2 miljard! Dit betekent, dat het Vlaamse volk véél minder terug zal krijgen dan wat het inbrengt door zijn arbeid en spaarzin. Dit betekent, dat het Vlaamse volk jaarlijks voor miljarden zal bestolen worden. Wij eisen het geld dat ons toekomt of beter nog, wij willen dat het Vlaamse geld in Vlaanderen blijft. Vooral in deze tijd van ekono mische krisis en werkloos heid willen wij ons eigen geld zelf gebruiken om nieuwe arbeidsplaatsen te vestigen in Vlaanderen. Het afremmen van onze eigen ekonomische ontwik keling en welvaart denk maar aan Sidmar heeft nu lang genoeg geduurd. De Egmontplannen zullen daarenboven direct een verlies van ongeveer 30.000 werkplaatsen medebrengen in Brussel en in Brabant ten nadele van de Vlaamse gemeenschap van U. De Vlaamse strijd in de eerste plaats in Brussel en Brabant is een sociale strijd! De Nederlandse taal. Uw taal is in Brussel overwe gend de taal van de kleine man, van de arbeider, van de bediende. Eerbied afdwingen voor deze, onze taal, die ook de taal is van de meerderheid van de Belgen, is gewoon eerbied opeisen voor de volksmens en voor zijn sociale ontvoogding. Door het Egmontakkoord zouden de Vlaamse werk nemers te Brussel overgele verd worden aan de willekeur van de anti- Vlaamse en anti-sociale F.D.F.-potentaten. En waarom moeten de francofonen uit Brussel, die op school een verplicht en versterkt onderricht in het Nederlands genoten, zich voor het openbaar gebruik niet aanpassen aan de streektaal, aan de taal van de volksmens, wanneer zij uitwijken naar Vlaams Brabant, daar waar de Vlaamse arbeiders die omden brode uitweken en uitwijken moeten naar Wallonië zich wel moeten aanpassen en dit ook doen? De inschrijvingsrechten en de uitbreiding van de faciliteiten die door het Egmontakkoord aan de francofonen in Vlaams-Bra bant worden toegekend zijn niet anders dan asociale kaste-privilegies! Egmont is diefstal, Egmont bedreigt uw sociale rech ten. Daarom: het schadelijk en schandelijk Egmontakkoord nooit!!! Willy Van Mossevelde deelgemeente als Gijzegem in centrum, bekend door eigen stand te houden, moet dergelijk mensen en bewust van eigen noden, blijven bestaan. Eugeen Van der BI gemeenteraad] Minister Wijninckx heeft een belangrijke bijdrage geleverd tot de anti-crisis- wet. Of ze door zijn collega's zal worden aan vaard, is nog niet bekend. Hij stelt voor een «absoluut plafond» in te voeren voor het geheel van pensioenen die aan een enkel be gunstigde worden uitbe taald. Dit soort van «maximumpensioen» zou gelijkstaan met 75% van het salaris van een secreta ris-generaal van een depar tement op het einde van zijn loopbaan. Ook wordt een «relatief» plafond ingevoerd voor alle rustpensioenen die tot 75% van het beroepsinkomen beperkt zouden blijven. Dit zou niet worden toegepast op de al toegekende pensioenen. Zoals velen al weten, bestaat sedert 1 januari 1977 een fundamentele discriminatie tussen nieu we en oude pensioenen door het systeem van de bijkomende jaren. Ook hier zal een gelijke pensioenbe rekening worden toegepast. Een inhaalprocedure van de verdere pensioenen zal worden ingesteld. Wijninckx zal tenslotte ook de annulatie regelen tussen het uitoefenen van een activiteit en het ontvangen van een pensioen. Ten aanzien van de openbare sector zal ieder een op 60 jaar met vervroegd pensioen kunnen gaan, ook in het onderwijs.. Een kleine rechtzettingten onrechte verscheen in een krant iets over het hoge pensioen van de ministers. Die journalist heeft daar een steekje laten vallen. Een minister krijgt geen pensioen. En een parle mentslid moet 20 jaar «zetelen» voor hij 75% krijgt van de parlementaire ver goeding. Dr. Mare Gal Ie In de deelgemeente Gijzegem bestaat een Sport- en Recreatie centrum (de vroegere hovingen van de paters Oblaten). Op initiatief van het vroeger ge meentecentrum werd een ge meentelijke V.Z.W. gelast met het beheer van de gronden en de gebouwen. Elke onbevooroordeelde bezoe ker aan dit prachtig domein zal kunnen vaststellen dat de V.Z. W. prachtig werk heeft geleverd en nog levert. Zo zorgde zij ervoor dat de door velen elitair geachte tennissport in het bereik werd gebracht van eenieder: tegen een schappelijke prijs staan de beste terreinen van de stad voor wie ook ter beschik king. In deze lusttuin vindt de stad- en buitenmens alle ge wenste verpozing en in de ruime lokalen is er vergader- en ontspanningsruimte in over vloed en naar ieders maat. In ons «Jaar van het Dorp» mag het initiatief van het recreatie centrum te Gijzegem eens in het licht gesteld worden. De bloei van het centrum bewijst eens te meer dat de concentratiezucht die men weer eens bij fusiege meenten aantreft, uit den boze is. Om het dorpsleven in een Als men nu, in de kerk, aan kinderen vraagt: «Wie is dat?», wijzend op het beeld van het «Heilig Hart» dan weten ze niet wie dat wel kan zijn. Toen wij kind waren herkenden wij een Heilig Hart straten-ver. Het is één van die devoties die hevig maar kort hebben gebloeid. Vroeger dacht ik dat vereringen van deze of gindse heilige of van één of ander aspect van de Godheid spontaan voortkwa men uit «de basis», uit de massa van de gelovigen. Nu weet ik dat ze altijd, meestaai in één of andere kloosterorde, werden gewild, gepland en gepropa geerd. Zo is het ook gegaan met de verering van het Heilig Hart. En het heeft 'n tijd succes gehad. De duizenden beelden over Vlaanderen verspreid getuigen ervan. Maar de jonge mensen weten niet meer wie het is. Is dit betreurenswaardig? Ik meen van niet. De kristenen van 1978 zijn nuchterder, kritischer, ja harder dan die van de 1945-1965 periode. Maar ze zijn ook verdraagzamer, opener en eerlij ker. Lees er de katholieke tijdschriften van die jaren maar eens op na, of lees al de jaargangen van de katholieke literaire bladen maar eens door. Wedden dat ge u schaamt, of tenminste verbaasd staat, voor zoveel enge kliekjesgeest, zoveel gescheld en zoveel naiëve onvol wassenheid!? In zijn boek «Ik ben o.k.; jij bent o.k.» zegt Thomas Harris dat de mensheid KUNT GD DE LIEFDE MISSEN? in de jaren '60-70 psychisch zo'n grote sprong voorwaarts of opwaarts gemaakt heeft dat men die kan vergelijken met de periode in onze evolutie dat de mens rechtop ging lopen. Het kan. In onze evolutie valt toch onmiskenbaar een langzame maar zekere opgang te bespeu ren naar meer menselijkheid, meer begrip voor de andere mens met zijn andere ideologie en meer kritische zin om te gaan naar de kern van alle dingen. Laten we dan de heilig-hartvere- ring en de heilig-hartvroomheid maar stilletjes uitdoven en laten we ons bezinnen over wat daar wordt uitgebeeld alsof men dèt kin uit-beelden!de liefde waarmee Jezus van Nazareth zijn medemensen tegemoet trad. Zoals priester Daens zei in 1907: «Ik heb medelijden gehad met de miserie van deze mensen. Wat heb ik misdaan?» zo heeft Jezus dit gezegd: «Ik heb medelijden met de massa». En toen ze hem ter dood brachten zal hij zich ook wel hebben afgevraagd: «Wat heb ik mis daan?» Want al wat hij deed en zei getuigt van een diepe en ernstige liefde tot de gewone mens van zijn tijd. Geen kwezelarij, geen vrome vertelsel- kens maar harde taal, taal van volwassenen onder elkaar. Geen prietpraat zoals wij ze nu nog wel in de blaadjes die men in onze brievenbus stopt kan te lezen krijgen. Echte liefde is ernstig, stil, optimistisch en vreugdevol. Echte liefde he geen flauwheid nodig. Ecl liefde heeft eigenlijk niets nod Wie Jezus echt lief heeft, zijn mens-zijn in al de pijn en vreugde die aan dit mens verbonden is, écht wil belei (wie daarvoor zacht-moedig noeg is) die heeft geen vro praktijken nodig. Die heeft gi God als een «hulpje-in-na nodig, geen Deus ex machi geen stoplap-God, geen doe en doe-dat voor mij God! Wie liefde van Jezus naar waa schat moet de persoon van Je eerbiedigen, niet mis-bruik niet gebruiken. Het is niet vrouw die een man voor alles nog wat nodig heeft, die waar bemint. Echte liefde laat maakt vrij en is maar liefde zover zij vrij laat. Ik las d week (van een vriend wi dochtertje aan kanker stie «De dag dat kanker werkelijl genezen zal zijn, zal God nog flink stuk doder zijn Nietzsche bedoelde. «Ik beg de bitterheid, de machtel woede tegen de dood en teger ziekte die ons ons eigen vlees bloed wegrooft en een wo laat die nooit meer geneest, ik begrijp de spot met een die minder zal kunnen (e dan de dokters. Men zal kunnen missen. Maar Johan schrijft over Jezus «God liefde». Liefde... wanneer zu we dat kunnen missen...? aleidis dier Mijnheer de Voorzitter, U hebt een manifestatie ge houden bij het standbeeld van Priester Daens te Aalst op 30 april. Wat mij verwondert en er gert, is dat men daarbij een spreker heeft laten optreden van het tegen het Priester- Daensfonds gerichte, Daens- actiefonds. U weet nochtans dat deze ver eniging ten onrechte de bena ming «Daens» en «Fonds» ge bruikt. aangezien er reeds ja renlang een Priester- Daensfonds bestaat, met als zetel Aalst. U hebt op deze ver eniging nochtans geen beroep gedaan om een spreker aan te duiden, maar U hebt wél dat andere vooral op Antwerpen steunende Anti-Daensfonds uitgenodigd. Aldus draagt men bij tot het vergroten van de ver warring. Wij tellen vele VU- leden uit Aalst en omliggende, en elders, tot onze actieve le den. Ik richt mij tot hen en tot U om te verhinderen dat het Priester-Daensfonds schade lijdt in zijn actie. Dacht U dat het zo gemakkelijk was, sedert 1957, te strijden voor de erkenning van priester Daens en zijn medestrijders? Wil U medewerken om de fi guur van Daens opnieuw te ver troebelen? Of ze te gebruiken door politiekers? Steeds wordt de verwarring moedwillig ver groot. Zo stuurt het actiefonds zijn bulletin naar de Antwerpse biblioteek als komende van het Priester-Daensfonds! Elders gebeuren gelijkaardige zaken. Ik noem dat intellectuele oneer lijkheid. Moegetergd hebben wij, reeds geruime tijd, een kortgeding in gespannen (dat lang duurt door politieke beïnvloeding). U hebt dat dezer dagen kunnen ver nemen via De Standaard ei Voorpost. In die omstandij den had men, om corre< zijn, zich op zijn minst kui onthouden één van beide enigingen uit te nodigen. Nu kiest U partij voor Daens-actiefonds en U wl tegenstanders van Priester-Daensfonds te introduceren. En dat dan nog bij het monument door 't Fonds werd o| en Dekostigd. Zij die dat standbeeld hel opgericht, worden beschi als «niet bestaande» Ik zie mij, bij deze uitdad genoodzaakt aan dit protei nodige ruchtbaarheid te ge» Wie zwijgt, wordt medepliCT Ik neem hierbij mijn ver woordelijkheid op. Anderen len de hunne opnemen Met Daensistische strijd> digheid, Luc Delafo Voor? Priester-Daensfo zetel te A CHIRO SJALOOM EN DE VAKANTIEATELIERS '78 Tot onze verwondering hebben wij vastgesteld dat in de folder van de vakantieateliers '78 NIETS vermeld staat in ver band met de vakantiewerking in de vele jeugdbewegingen van de stad. Dit werd ons ten stelligste beloofd in een ge sprek van een afvaardiging van het kristelijk geïnspireerd jeugdwerk met schepen Mon sieur op 20.12.77. De schepen heeft dan uitdrukkelijk beloofd dat op de folder van de vakantie ateliers '78 ook de aktiviteiten van de jeugdbewegingen zou den vermeld worden. Opnieuw hebben we vastge steld dat 't kristelijk geïnspi reerd jeugdwerk niet gewaar deerd wordt door het stadsbes tuur. ledereen die verantwoordelijk heid draagt voor de jeugd in de stad probeert aan zoveel moge lijk jonge mensen een vor mende en ontspannende vrijet ijdsbesteding te geven zonder te vragen naar de kleur van de partijkaart. Waarom worden alleen initia tieven uitgaande van de stede lijke jeugdraad financieel ge steund door het stadsbestuur? Nochtans krijgt elke jeugdbe weging prachtige tenten GRA TIS in bruikleen van het minis terie en worden vele kampen gesubsidieerd door het kinder- wilzijn. Hoeveel heeft het stadsbestuur reeds betaald aan de vele leid(st)ers van de jeugdbewe gingen (ie aan duizenden kinde ren reuze spelnamiddagen hebben gegeven? Die leid(st)ers hebben het niet ge daan voor 300 fr. per dag, maar om de kinderen gelukkig te ma ken. Wij hopen dat de scholen en de jeugdbewegingen geen folders van de vakantieate liers zullen verspreiden, zo lang de aktiviteiten van de jeugdbewegingen er niet in vermeld worden. Het stadsbestuur heeft vrijwillig nagelaten onze vakantiewer king bekend te maken, daarom doen wij dit nu: met ongeveer 50 jonge mensen verblijven wij gedu rende 12 dagen in Italië en dit van 12 tot 23 juli. ongeveer 135 kinderen en jonge mensen zullen een tof bi vak meemaken in Oostmalle en dit van 14 tot 24 augustus. Inlichtingen kan men steeds bekomen bij de 21 leidsters van chiro Sjaloom (ook bij de groepsleidster A. De Veyt Dirk Martensstraat, 48, 21.28.13, of hij H. de pr E.H.M. Bekaert, Denj IN mondse steenweg, 20, 21.32.16) Bekaert Mie onderpast Dendermort Steenweg A REGERINGSMEDAILLE KLARINET: NJET! Op zaterdag 27 mei hadden de openbare eksamens van de Akademie voor muziek, ballet en toneel, afdeling houten en koperen blaasinstrumenten plaats te Aalst waarbij ik aan wezig was. Er werd door de leerlingen vol gens de afdeling waartoe ze behoorden goed gepresteerd. Ook beide kandidaten voor de regeringsmedaille klarinet wa ren goed maar de eerste kan didaat was hier merkelijk beter dan de tweede en kreeg niet waarop hij recht had. Men heeft de indruk dat men de geit heeft geslacht om de kool te sparen. In de jury zetelden twee muzi kanten van de Gidsen en was er mogelijkheid de zaken naar de hand te zetten en hun kollega-leraar van een der kandidaten een plezier te doen ten nadele van de beste kandi daat. Men kan zich hierbij wel a gen of 't bestuur der Akad geen juryleden zou mo do zoeken die bereid zijn in de lijke omstandigheden hun antwoordelijkheid op opdat het in 't vervolg niet i mogelijk zou zijn leerling^ kr; benadelen door een «o| da slist» uit te spreken. Het plicht van het bestuur de lingen te beschermen door leden te kiezen waarbij he mogelijk wordt een meei zie heidsgroep te vormen voor dul leerling, om het even wie leraar is. Er is een tijd gew dat deze mannen daar hebben gestaan in het van hun muziekstudiën waarschijnlijk denken ze per aan niet meer. In het belang van de schot zou het goed zijn in de komst daaraan meer zo besteden. Albert Veldei Hof stl, WERKTEN MEE AAN DIT NUMMER: REPORTERS: Dolf Boel, Peter Dauwe, Mon De Gendt, André De Groeve, Re J Witte, Roger D'Hondt, Lieve Haverals, Erich Van der Eist Hostens, Wilfried Lissens, Rik Devijver, Jean-Paul Van Stee hem, Willy Raes, Marc Van Impe FOTO'S EN TEKENINGEN: Carien Bornauw, eddy Lamin, Jan Muylaert, Jan Strickx, Jo R SPORT: Mare Marcel, Gilbert De Pauw, André De Wit, Eric Van Aersjzi)n Jef Van Hove, Beno Van Winckel. 195 one REDAKTIE: Per Roel Van de Plas. °vd scl No In 1

De Voorpost | 1978 | | pagina 2