DE MEEST VERDIENSTELIJKE GAST OP HET STADHUIS MARNIXRING 10 JAAR SERAV Meh pikkels of ajontjes HULDE AAN MISSIONARIS VAN LAETHEM VLAAMSE SERVICEKLUB GROEIT VERDER HARMONIE ST. MARTINUS BENELUX-LAUREAAT TE LIER KULTUURRAAD SAMENGESTELD AZOEI NI GEBOERD HEIN! De Voorpost - 9-6-78 - 3 De 74-jarige missionaris en stadsgenoot E.H. Gustaaf Van Laethem werd op maandag 5 juni 's ochtends gehuldigd op het kabinet van de burgemeester. Aldus onze burgervader tegen zijn gast: «Toen ik uw levensverhaal hoorde vatt ik dat meteen samen als overgave, zelfvergetel heid en naastenliefde». Daarmee leek inderdaad het essentiële gezegd over het vijftig jaar lange priesterschap van gehuldigde. E.H. Gustaaf Van Laethem is sinds 2 juni jl. vijftig jaar pries ter. Het is een voorrecht, aldus spreker, deze «Darshan» in het stadhuis op bezoek te hebben: «Hij is wellicht de meest ver dienstelijke mens die ooit dit kabinet heeft betreden». R.D.W. «In de egoïstische sfeer van het moderne leven is naastenliefde een woord dat volstrekt in on bruik geraakt is en dat Jan- met-de-pet nauwelijks nog in de mond neemt», zei burge meester D'haeseleer in zijn welkomstwoord. Hij herinnerde eraan dat oud-minister Willy De Clercq in zijn toespraak enkele dagen voordien in hetzelfde stadhuis als een van de belang rijkste oorzaken van de krisis onze leefgewoonten, onze le vensstijl en ons gedragpatroon zag. We leven in een zelfzuch tige maatschappij van verwor ven rechten. Deze bemerking om te bena drukken hoezeer Gustaaf Van Laethem's leven schril afsteekt tegen dat van de doorsnee mens: «de drijfkracht en de mo tieven van uw leven zijn een waar toonbeeld voor ons, mo derne mensen». NIEUWERKERKEN E.H. Gustaaf Van Laethem is een geboren Nieuw- Aalstenaar. Het is immers in Nieuwerkerken dat hij op 13 ju ni, precies 74 jaar geleden, het levenslicht zag. r Hij liep school bij de Zusters te Sint-Denijs Boekei tot maart 1914. Als zijn geliefde moeder over lijdt, brengt hij 4 maanden door in het Bisschoppelijk Kollege te Geraardsbergen onder de hoede van E.H. Cosijns, gewe zen onderpastoor te Nieuwer kerken. HARTZIEKTE Zijn verdere studies doet hij af wisselend in Aalst en Brugge. Als hij op 12 april zijn intrede doet in het klooster te Edingen >9~ heeft hij voor het eerst te kam- j pen met een hartverzwakking. Maar zijn wilskracht dwingt 'nc* hem om door te gaan. van sep tember 1922 tot 1925 studeert "3 hij Wijsbegeerte bij de paters Kapucienen te Aalst, de vol- J gende 4 jaar Teologie te Ize- yg gem eveneens bij de paters Kapucienen. ijdN De 2e juni 1928 wordt Gustaaf Van Laethem te Brugge tot priester gewijd. b Leuven, waar hij het baccalau- j reaat haalt in Thomistische Wijsbegeerte en de vrije kur- sussen in scheikunde, fysika, eytl hygiëne en psychologie met 8 onderscheiding doorstaat, pr >er* INDIE De daaropvolgende jaren is hij professor van Frans en reken- kunde in het klein seminarie der j~3 Pateers Kapucienen te Brugge, p» ,ot hiJ in oktober 1932 naar 'ej> Indië vertrekt. Tot juli 1936 is hij er professor in de wetenschap- pen aan de «Catholic Missio- p.nary High School, Dalwal.Pun- jab. India» en na die datum !l a ad mo door «typhoïd fevér» id« missionaris in Amritsar tot juli 1940. Zijn gezondheid wordt opnieuw ondermijnd, ditmaal De twee eerste oorlogsjaren is hij missionaris te Pasroer Hij ne| wordt opgeroepen om dienst te etn nemen bij de Belgische strijd ige) krachten, maar de komman- «of dant van het vertrekkende schip weigert de missionaris sen aan boord te nemen. In Karachi werd hij voor de derde maal door een zware ziekte getroffen, namelijk een dubbele dysenterie. Hij keert terug naar Dalwal in ieW oktober 1942 als professor in de wetenschappen en wordt daar door de inlandse mensen lot «Daktar Sahib» uitgeroe pen. een blijk van uitzonderlijke waardering en genegenheid. Nogmaals wordt hij door een zware uitputting ondermijnd. TERUG OM ZIEKTE Hij wordt in oktober 1945 naar België teruggeroepen om re den van geestes- en lichaams zwakte. Toch blijft hij op be wonderenswaardige wijze werkzaam als missiepropa gandist te leper en te Brussel. In 1951 doceert hij te Herentals en in 1951 te Doornik, tot hem in 1955 uiteindelijk een ver plichte rust wordt opgelegd te Edingen en te Bergen, waar hij tenslotte ten prooi valt van een zware zenuwinzinking. erS Zijn vader wordt zwaar ziek in 1958 en terwijl hij te Versailles onderhandelt met Magister Renard om met vader in een ouderlingengesticht als aal moezenier te mogen verblijven, sterft deze. Magister Renard neemt hem dan aan als hulp priester bij de zieke pastoor van Vaucresson Daar blijft hij dag-op-dag 4 jaar, tot 20 okto ber 1963. Tenslotte stelt de bisschop hem voor om pastoor te worden van Saint-Clair-sur-Epte. Hij aanvaardt, wordt er benoemd en is er vandaag nog steeds in dienst. VEELZIJDIG MAN Burgemeester D'haeseleer be schreef dit verhaal als een on noemlijk verdienstelijke en bij wijlen dramatische levensge schiedenis van een veelzijdig man, als jongeman reeds kam pend met een zwakke gezond heid en ondanks dat toch uit zonderlijk bezorgd om zijn me demens, zijn veelzijdigheid on derstrepend door de vertaling van verschillende teologische werken uit het Frans en het En- De man met de lange baard is E.H. Gustaaf Van Laethem. Burgervader D'haeseleer offreert de toast In een gepaste sfeer en bijzonder suksesvol werd het tweede lustrum van deze Vlaamse Serviceklub gevierd in een over volle Elizabethzaal të Antwerpen. O.a. werd opgevoerd «De Schelde» van Peter Benoit (27.5.78). Deze Serviceklub, de Marnixring, betekent heel wat voor heel Vlaanderen. De intitatiefnemers kwamen uit de Vlaamse Ar dennen en uit de Denderstreek. Aalst speelde hierbij een niet geringe rol. De eerste nationale voorzitter was trouwens een gekende Aalstenaar: Fritz De Bisschop. De bron voor de oprichting lag evenwel bij wijlen Dr. Jef Goos- senaerts. Maar luisteren we naar Fritz De Bisschop zelf, die in het feestprogramma de Ge nesis van de Marnixring op maakte. In 1967 zaten Paul Van de Noortgate en Remi Bogaert (in de Kalvaar te Voorde) te praten over de oude droom van wijlen Jef Goossenaerts om een soort Vlaamse Service-klub op te richten. Tijdens de eerste jaren na de oorlog leefde die ge dachte in heel wat Vlaamse clubs, o.a. te Aalst. Ideeën werden uitgewerkt, en men kwam terecht bij Fritz De Bis schop, die tegenover deze idee aanvankelijk wat skeptisch stond, omdat al zoveel Vlaamse initiatieven verkeerd uitgelopen waren. Maar voor de Vlaamse zaak deed hij het dan toch maar weer. Om te beginnen zou deze «Vlaamse-Service-Klub» plu ralistisch zijn. Eerste kontakt- vergadering: 18 januari 1968 te Voorde. Afgevaardigden voor deze eerder zakelijke bijeen komst, waren uit gans het Vlaamse land komen opdagen. Men had toen nog geen naam voor de vereniging. Die kwam pas op een van de volgende bijeenkomsten. Het was Dr. H. Elias die de doorslag gaf voor de benaming (om raad ge vraagd hieromtrent door Fritz De Bisschop). In juni 1968 ging een beslissende vergadering door. Remi Bogaert bracht ver slag uit van een belangrijk ge sprek met Marcel Notebaert en José De Schaepmeester dat plaats had dank zij de tussen komst van de Aalsterse kunst schilder Etienne Lecompte. Remi Bogaert en Fritz De Bis schop vertegenwoordigden het eerste bestuur dat verder be stond uit Paul Van den Noort gate, Raymond Vindevogel en Jos Mertens. Op 13 juni werd dus besloten dat de Marnixring definitief zou starten. Eerste gewesten: Z.O.-Vlaanderen, Brussel, Antwerpen, Kortrijk en Gent. Officiële stichtingsver gadering: 3 december 1968 te Voorde (Kalvaar). In de eerste Raad van Beheer was Fritz De Bisschop nationaal voorzitter. Het is verder ook zo, dat Dr. Goossenaerts, zelf een over tuigd katoliek, fel opkwam voor een nauwe samenwerking tus sen gelovigen en vrijzinnigen. In zijn flamingantisme stond de mens vooraan. Hij hechtte sterk aan de solidariteitsge- dachte, ongeacht filosofische of politieke overtuiging. De Service-Klub zelf komt trou wens voor dezelfde gedachten op: trouw aan de eigen vlaamse kuituur, maar ver draagzaam op humaan vlak, zonder grenzen. Wilfried Lissens. a'° Gedurende de periode van 1929 tot 1931 is hij student aan de katolieke universiteit van De Koninklijke Harmonie Sint-Martinus uit Oordegem heeft vorige zondag nog een prachtig resultaat aan hun rijkgevuld palmares toegevoegd. zes troleeen te gaan lopen naar hun Zij namen dan deel aan de haard. Zij werden uiteraard ook Bcnclux-showkampioenschappen uitgeroepen tot het beste show- te Lier. Gedurende de ganse zater- korps van de Benelux. De uitslag dagnamiddag en de zondag voor en namiddag waren er voorselek tie en sclektie voorde grote finale die 's avonds plaats vond en waar toe acht korpsen toegelaten waren. Deze acht korpsen waren overge bleven na de strenge selekties tus sen de talrijke Belgische, Neder landse en Luxemburgse show korpsen. De finale vond plaats op de Grote Markt te Lier in aanwezigheid van de Lierse burgemeester en een ver tegenwoordiger van de Minister van Nederlandse Kuituur. In dit selekt gezelschap slaagde de vol tallige Harmonie St.-Martinus uit Oordegem erin om met in totaal zag er als volgt uit: St.-Martinus Oordegem 91.9% 2) Oostende 87.1% 3) Venlo (Nederland) 82,6% 4) Baarle-Hertog 5) Hobo ken 6) Merchtem 7) Tessenderlo 8) Meerhout. Uiteraard was het groot feest ach teraf bij de Oordegemse suppor ters die met 3 autobussen en een lange sliert personenwagens naar de Pallieterstad waren afgezakt om hun korps aan te moedigen. Nu maakt het koips zich klaar en konsentreert zich ten volle op de volgende belangrijke opdracht, namelijk op zondag 2 juli in Knokkc-Heist waar de Belgische titel op het spel staat. MON D G. Nadat eerst Voorzitter, ondervoorzitter en sekretaris werden ver kozen door de afgevaardigden van de kulturele verenigingen uit Groot-Aalst werden vóór enkele weken nog negen leden verko zen. In overeenstemming met de statuten en het dekreet moesten alle disciplines vertegenwoordigd zijn zodat een verkozen lid de plaats moest ruimen voor een afgevaardigde van de kategorie «diensten», in casu Mw Mia Bosteels - Van Nuffel. Ook de verschillende deelgemeenten moesten een vertegenwoor diger in het bestuur krijgen en slechts Aalst. Erembodegem en Gijzegem waren reeds vertegenwoordigd bij de twaalf verkoze- nen zodat nog in Baardegem. Herdcrsem, Hofstade. Meldert. Mooisel en Nieuwerkerken voor een vertegenwoordiger diende te worden gezorgd. De aanduiding van deze leden geschiedde verleden dinsdag te 20 u. gelijktijdig in de dienstcentra van de zes verschillende deelge meenten en dit onder leiding van telkens twee leden van het reeds verkozen bestuur. Bij het ter perse gaan kennen we enkel het resultaat van Herder- sem en Meldert. Voor Herdersem werd het Jef De Smet, verte genwoordiger van de Davidsfondsafdeling, die met algemene stemmen werd verkozen. Voor Meldert werd het Jos Muylaert, afgevaardigde van de Meldertse Kulturele Kring, eveneens una niem. Nadere détails over de verdere samenstelling van de «Stedelijke Raad voor Kuituur en Kulturele Vrijetijdsbesteding» leest U zeker in volgend nummer. LH ARGEDTINIE Naa beginne ze al den titel van mén pikkels of ajontjes af te snoyn. 'k Vraog meh af worom. Allei, op wa trok da na verleide weik? Da begost dor al zu aal meh ne kier meh: Vliegen hier lanst alle kanten verboy mén veinster.As ge da na leisdegen gelèk as dat da dor stont, tèn zojje gon peizen da 'k on 't vangen ben en da 'k begin meh pikkels of ajontjes verboy zing te vliegen. En 'k was pertank broeidnichter zee. Zelfs al hooi da na azoei ni geweist, tèn 'n zien ek nog gien pikkels, ajontjes of gien roze oelefantjes verboy vliegen. Wa da 'k tèn wel zing, 'n zal ek ajjer toch ni vertellen, da zén ajjer affeeres ni. Mor 't gein dat er most stoon da was «Voegelen»...'k Vraog meh na woorlèk af worom da ze da zolle kennen wegloten hemmen? Door es toch niks kontroor' oon zeikes? Mor ja kom, da zal zeikes weiral ne kier 'n drikfaat geweist hemmen? Wa peisde gajjer? Voesj van de rest es alles toef, kinne en ieste klas. B'halven da 't er geer in de Kongao verom ai ne kier boeveneirems opzitj. Lanst den iene kant zén ze kood omdat er volges dat ze zeggen, Rissen en Cubaneizen zollen tisse zitten. Lanst den andere kant zén ze lasteg omda ze zeggen dat d' Ameirekonen en de Fransmans en zelfs de Belzjen geer heren bebbel gon roeren. En lodj ons na zeggen da ze alletwie geloyk hemmenWorom lote ze die mensjen geer zelf heer potjen ni koeken? En zuwel van den ienen as van den andere kant heer poeiten thoois haven. Mor ja, der zitten der dor «elangen» tissen gelèk as ze da noemen. En dad es de Groeite Polletiek, woor dammen wajjer toch niet on te réttététten hemmen. Allien mor knikken en jaa zeggen en op toyd in onze zak schieten. In wieze zak da 't noding terecht komt dad es 'n ander kelkesjoos en dad 'n zelle men ni klappen. Mor ge meigd zeikes zèn da 't toch attoyd in dezelde zakken zal zèn. Mor ni in den onzen... En dènne zwèrte menier geer, meh da moesjken op van biestevel, zol verom al ne kier kood zèn op ons. Want wajjer 'n doeng volges hem nog ni genoeg. Wajjer zollen nog mier moeten afdokken en nog mier jonges van ons kanten nor geer stieren...mor ge 'n meigd ni zeggen dazoyn sadoten broekschoyters zén zee...Nie....de die zeilen 't geer allemool ne kier kleren...as 't al lank al deir ander gedoon es. En es 'n hè kood, hè moed hè da weiten....mor dat 'n tèn iest aal dènne klaa veromgeift .die 't ons hier al kommen aftroesjelen es. En damme wajjer allemool moeten lammeren hemmen. Mor ja, dat 't er geer niet zuveil koeper en kobalt en hoe hoeiten allemol die kostelèkke dinges, mosten in de grond zitten, 't 'n zol zuveil babaa ni oever gemokt werren. En de Fransmans en d' Ameirekonen 'n zollen zu noyg ni in de weer zèn vérdorvliemasjiemen en sadoten nor toe te stieren. Ze 'n komme zeer hier wel ni helpen as 't er meh Karnaval ienegte vremde looizen ambras komme maoken meh pintjen kapot te smoyten en mensjen af te taroeven...En naa roepe ze allemool ochiere oever die sikkeleers van neigers. Mor wa zoy 'n ze tèn in den toyd as die zélde sikkeleers hier 'n droeige kést kwampe verdienen meh ne lange versleite pardessi oon en ne platao op here kop meh zwèrte bollen van Boma-Boma? Goed ver de vallink en ver de dikke tèt...Of 'n es 't ni woor missching? Allemaan peist da en allemaan wetj da, mor nimmand 'n mag da ni zeggen. En sertoe ni op de radejo of op den teivei. Want wie dat er door teift oever grippen vliegt meh zèn klikken en klakken booiten. Wie weit 'n kroyg ek hier t' noste weik oeik mennen bong ni? Allei, wajjer zeilen nog zing. Mor wada 'k weit dad es daas ze naa nog ne kier willen oerlog maoken vér de krisis op te lossen-, da ze 't naa ne kier op 'n ander meigen doeng. Wajjer hemmen hier al genoeg van de genieten g'had! Peist na ni da 'k ajjer hier beizeg ben meh benaad te maoken, mor 't mag toch allemool ne kier gezeid werren hein. En as ge oever iet anders wiltj hoeiren, legt tèn ajjeren teivei ne kier op: 't es toch alle daogen voebaal. 'k Weit van ienen die hem spesjool nen teivei in koleiren gekocht heid ver nor da spel geer in Arzjentienen te zing. Allen aovenen. En naa es 'n kood omdat den baal toch nog in wit-zwart es...Worom 'n kenne ze dennen baal na oeik ne kier ni in ander koleiren maoken, al was 't morverdenne moeielèkken mensj kontent te stellen. Moy 'n kaan 't ni schillen zee, want ik 'n zing dor toch ni noor. 'k Hem ander weirk, per eksempel zérgen dat er hier 't noste weik verom oever pikkels of ajontjes gesproeke wert. Morlifst meh den titel van boeven... DOLF Leolux maakt gestoffeerde meubelen zoals geen ander dat kan. Met waardevolle materialen, echt rundleder en hoogwaardige stoffen scheppen vakmensen zitcomfort en woonsfeer waarvan U jarenlang m volle rust kunt genieten. U wèet immers: Echt wonen begint waar onrust eindigt. WOONINRICHTING Leolux meubelen vindt U bij MOLENSTRAAT, 70 TEL 053-21.76.08 AALST

De Voorpost | 1978 | | pagina 3