REUSKEGOM WEER EEN MARATON GEMEENTERAAD LIGT ANTWERPEN AAN DE DENDER? Wat is een Freesmachine? "4 - 9-6-78 - De Voorpost'1 au Omdat de boot van de Leedse reuzentent nergens om moest zinken moest de grote rat er ook niet van springen. Laat staan zich laten vangen door de klarinetspeler (EL) Vervolg van blz. 1 en hun reuzin patro nes ervan werd. Zij was vergezeld van een ganse groep mollige grijze ratten. Via St.-Margriete waren ook de reuzen Hans en Griet uit Tirol van de partij, beide keurig op zijn Ti- rools uitgedost. De harmonie De Eendracht uit Baasrode blies daarna met een drachtige krachten wat lustige no ten in de zwoele zomerlucht. De gebuurtedekenij «Steunt Elkan der» uit Eeklo kwamen opdagen met de pompier van de Kaaie, reus Berten. Hij was vergezeld van een ganse groep brandweerlieden. POLYDOOR UIT HAMME OPGEMERKT Eén van de mooiste en meest op gemerkte groepen uit de stoet was ongetwijfeld het gezelschap uit Hamme met de reus Polydoor en Vervolg van blz. 1 Totnogtoe waren er zowat 10 miljoen frank leningen onder de hamer gevallen. Raadslid De Tuck vroeg dat men zich zou bezinnen en met grote omzich tigheid beslissingen zou" ne men, gezien de moeilijke finan ciële toestand». Wat de agendapunten betreft, deed het raadslid het voorstel dat de stadsdiensten telkens een speciaal verslag over de besparingen terzake en over de alternatieve oplossingen zou bijvoegen. Omdat, volgens het raadslid, zowat driekwart van bedoelde gelden naar Openbare Werken ging, antwoordde schepen De Neve dat men inderdaad de kosten scherp zou wikken en wegen. Schepen Van Den Eede had het vervolgens over de ver- haalbelasting. Deze belasting wordt immers over het ganse grondgebied uitgebreid. Maar zo zei de schepen, «we zullen enkel rekening houden met de werken die na 1 januari '77 in opdracht werden gege ven door het nieuwe stadsbe stuur». Dus duidelijk 'n tege moetkoming aan de vorige ge meentebesturen. De schepen had het verder ook in afwikkeling van het agenda over het belastings reglement op de wegenuitrus ting waarbij men de keuze heeft ineens of op 20 jaar te betalen. Ofwel zou bij verkoop van een eigendom de belasting door de nieuwe eigenaar moeten wor den betaald, vanaf 1 jan. van het volgend jaar (met een ver klaring van de notaris), ofwel zou het nog verschuldigd be- dr&g ineens door de verko pende eigenaar worden be taald op het ogenblik van de verkoop. Het stadsbestuur zou in dit laatste geval worden ver wittigd. Intussen belandden we aan de punten 25 en 28 die samen werden behandeld: aankoop van kantoormeubilair voor de politiediensten en het jeugdse- kretariaat. Meer bepaald het vaststellen van de voorwaarden en de wijze van «gunnen», of toeken nen. Hier brak de oppositie weer de kasseien op Raadslid Uyttersprot, bijgestaan door collega ue I urck, kromden de ruggen: «waarom schuwt ge de openbaarheid?». Het ging herr hier immers om de «onder handse aanbesteding» (waar bij het College van Burgemees ter en Schepenen kan beslis sen), op de «openbare aanbe steding» (die op de gemeente raad moet komen). Haaosiid Van Hoorick wees op de voordelen van een «be perkte aanbesteding», en stelde ook voor dit hele pro bleem naar een commissie te verhuizen. Maar het kan niet baten. Voor de oppositie bleef het nee. De VVP-er Van Mos- sevelde stemde ja, evenals minderheids-lid De Bisschop. Bij punt 29 werd de «raad der wijzen» opnieuw in de kruit damp gehuld. De stad zou een freesmachine aankopen. Maar op de (strik)vraag van raadslid Van De Sype waarom men juist deze machine aankocht bleek zelfs dat niemand (tenzij raads lid Vinck, die niet in des burge meesters val trapte) wist wat een freesmachine eigenlijk was, ook niet de betrokken schepen. Een intermezzo waar veel hilariteit in zat. Raadslid Uyttersprot kwam er voor op dat men de materialen onderling beter kon uitwisse len. Er was trouwens al een freesmachine, en Lambert Van de Sijpe vond dat een tweede machine kosten op het sterf huis waren Vervolgens kwam raadslid Chris Borms met de vraag naar voor, wat er gaat gebeuren als er ooit brand uitbreekt in de herbouwde zolders in het stad huis (voornamelijk hout), waar overigens slechts een houten trap heenloopt. Antwoord: de brandweer zal worden inge schakeld om de nodige voor zieningen te treffen De oppositie mobiliseerde op nieuw bij punt 53, waar het ging over een gehuurde bureel ruimte voor de dienst «Perso neel» in een privé-eigendom aan de Kapucienenlaan. Raadslid Uyttersprot blies de klaroen, en had danig bezwaar tegen de prijs van 16.000 F per maand. Hij vond het hoege naamd ook niet normaal dat een openbaar bestuur een waarborg van 3 maanden huur betaalt (48.000 F). Bovendien mocht alleen de dienst «Perso neel» dit huis betrekken. Hij vreesde dat de stadsdien sten op die manier uiteen kon den worden getrokken, en dat de verstandhouding op hol zou slaan. Schepen Blommaert zei dat ook andere gebouwen wa ren geïnspekteerd, en dat er zelfs aan een prefab achter het stadhuis was gedacht. Op de Capucienenlaan integendeel kon men dadelijk binnen, en waren er om zo te zeggen geen kosten. De burgemeester wees op het feit dat de Personeels dienst in erbarmelijke omstan digheden werkte Raadslid Uyt tersprot stelde vragen over be schikbare ruimte die blijkbaar niet officieei v.zs geweten, wat door schepen De Neve werd tegengesproken. Schepen De Maght sprak van ongeveer 150 m2Volgens Uyt tersprot ging het er hem voor namelijk om, dat een particulier gebouw werd ingehuurd terwijl openbare gebouwen leeg stonden. Hij wees op het in houdelijk verschil tussen een dienst die werkzaam is in «ei gen» gebouwen zelfs al lig gen die verderaf dan in ge huurde privé-woningen Het zijn vierling. Deze reus had, al thans volgens de legende, zijn kol- lega uit Tielrode verslagen na een harde kamp en koos daarna Hamme uit als standplaats. Op zijn hoofddeksel draagt hij fier de spotnaam «De W uiten». De Hamse studentenvereniging ver rijkte de held met een vierling. Een folkloristische dansgroep luis terde de uitbeelding op. Buurdorp Serskamp was er ook met het romeinse reuzenpaar Ce- sar en Ccsarinne. Naar de legende als zou ooit Julius Cesar zijn ten ten opgeslagen hebben te Sers kamp tijdens één van zijn Galli sche veldtochten. De grootste groep reuzen kwam uit Evergem. Zij waren met zijn achten: Pierken en Sabbas, Jaco bus en Jacoba, Slissen en Cesa- rine, Dokus en Isabella, om het dan nog niet te hebben over het reuzenkind waarmee de vroed vrouw uit het vergezellend fami liekransje, zich had geladen. Volgde dan een tweede Eeklose reuzengroep. Het was de gebuur tedekenij «Vreugde en zorg» die met een volkse boerengroep de reuzen Wieze van 't Kruisken en Gust Pompom begeleiden. De Nieuwpoortse Reuzengilde was er met het reuzenpaar Goliath en Griete. Het was deze gilde die vijf jaar geleden kwam opdagen met reus Turpijn, oud burgemeester van Nieuwpoort, de grootste reus van Europa die elf meter meet. Deze reus was de at- traktie vijf jaar geleden. Uit Overmere kwamen het reu zenpaar Philippo en Isabella met hun zoon Philiep, allen in jachtor- naat. Uiteraard, want de vroegere bos- en waterrijke streek van Overmere vormde een uitgelezen jachtgebied voor de edele reuzen- familie. De Schellebelse harmonie «Een dracht Maakt Macht» zorgde er dan voor dat er nog wat machtige no ten in de oren van de kijklustigen vloeiden. Zij werden op de voet gevolgd door de Wetterse Pom pierreus Jaek. Deze reuzengrote pompier van de reuzengilde «Vrijwillige Brandweer» was ver gezeld van een veertigtal kleine pompierkes. Een levendige be doening. Het Waarschootse feestkomitee was aanwezig met het reuzenecht- paar Simon Uitenhove en Marga- retha De Busschere, en aanver wante pageknapen. Deze ridderen zijn echtgenote bewoonden Waar schoot in 1630. Opgemerkt was ook de verschijning van een tweede Leedse reuzengroep. meer bepaald uit Wanzele. In het jaar 1843 werden de hoofden gesneden voor de Wanzeelse reuzen die des tijds de naam droegen van Goliath en Flora. Deze reuzenkoppen zijn de oudste uit de streek. De reuzen kregen, enkele jaren geleden, een nieuwe kledij en ook andere na men. De voornamen herinneren aan Jacobus (Kobe Van den Bos sche, burgemeester van de ge meente en overleden in 1867) en zijn echtgenote Theresia Du Bois. Sfeervol was vooral de begelei ding door de volkskunstgroep «De Sterreman» uit Wanzele. Bohemers kwam uit Wichelen en was vergezeld van vier reuzen: Moriaan, zijn echtgenote Sarina en hun twee kinderen lraldo en Esmiralde. Deze grote groep zi geuners met zigeunerkar, getrok ken door een zigeunerponey en te vens zeer kleurrijk en smaakvol uitgedost, oogstte heel watsukses. Als laatste groep was er dan nog een leuke verzameling reuzen koppen vertolkt door de jeugdsjx Iers van VC Jong Lede. De Grimbergse fanfare «De Wai Vrienden», sloot de stoet. Al deze reuzengroepen en de vii muziekkorpsen werden dan ve zameld op het terrein van VC Jon Lede. Onder leiding van de he< Arthur Van Migerode speelden de deelnemende muziekmaa schappijen een gesmaakte teoze en begeleiden aldus de me dan veertig reuzen in een uniel reuzendans. Een gesmaakt nur mertje. Daarna kon het Breugt feest op volle toeren draaien. I breugeliaanse kost was natuurli een grote aantrekkingskracht de talrijke hongerigen. Daan werden de dorstige kelen wat g spoeld en kon er duchtig gedan worden op de tonen van Tl Swinging Band. Een echt Breug liaans festijn in een uniek kade Hanen steken de bek in de reuzestoet (EL) kwam tot een stemming waarbij Van Mossevelde zich nu bij de oppositie voegde. Schepen Van Den Eede had het over het ortslag dat de stad zou willen geven in het Inter communaal Sanatorium «Den- deroord», dat verlieslatend is (In totaal al voor 16.685 F) Schepen Van Den Eede had het over het ontslag dat de stad zou willen geven in het Inter communaal Sanatorium «Den- deroord», dat verlieslatend i3 (In totaal al voor 16.685.000 F) Dit rustoord betekent een ader lating voor de stad Het ligt er bovendien te ver af, om voor Aalst dienstbaar te zijn. Heel wat stof waaide er ook weer op bij de punten waarin de stedelijke vervoerdienst voor jeugdorganisaties aan bod kwamen: het reglement van orde en inwendige dienst, en de retributie op het vervoer van de stedelijke jeugdorganisa ties. Elders kan U de interpella tie lezen van CVP- fraktievoorzitter Ghis Willems, maar evenzeer het antwoord hierop van schepen Monsieur, die zich ook niet zomaar om de oren liet slaan. De CVP zou ook op deze punten tegenstem men. Raadslid De Bisschop onthield zich. Het spreekt van zelf dat er vóór deze stemming ook heel wat gekibbeld was tussen meer- en minderheid Schepen Monsieur: «dit jeugd beleid staat diametraal tegen over het vroegere partijpoli tieke jeugdbeleid» Ghis Willems «het wordt een politieke jeugdraad». Lambert Van de Sype: «Wat is de representatieviteit van de adviezen?». Raadslid Bogaert «Waar blijft het financiëel ver slag?» Van Hoorick: «Wat is voor de CVP een goeie jeugd raad?». Raadslid Jan Caudron wil, in een interpellatie, een voorstel naar voor brengen om in de Gemeenteraad een jaarlijks verslag te geven door beheer raadsleden die Aalst in de vijf voor onze stad belangrijkste In tercommunales vertegen woordigen: Edas, Interdender, TMVW, Gemeentedienst van België, Intercommunale Land van Aalst. Ook de GOMOV zou hiervoor in aanmerking komen. Het is de bedoeling betere in formatie te brengen, en het be leid van die intercommunales wat doorzichtiger te maken, waardoor de democratie zou gediend zijn Raadslid P. Vanderbeke stelde vervolgens een vraag betref fende de verkeersonveiligheid op de ringlaan, bijzonder de Al- brechtlaan en de Leopoldlaan. Schepen De Neve lichtte de programmatie terzake toe. Maar hierover werd reeds vroeger in de Voorpost bericht. Hetzelfde raadslid ondervroeg het stadsbestuur ook over de mogelijkheid van het invoeren van «speelstraten» tijdens het groot verlof. Technisch gezien blijkt dit moeilijk te verwezenlij ken. Alleen de aanduiding «speelstraat» zou volgens het raadslid moeten volstaan om de weggebruikers tot voorzich tigheid aan te manen. Raadslid Van Hoorick stelde vervolgens een vraag omtrent de organisatie van de Gulden- sporenviering. Hij kwam ervoor op de datum 11 juli zelf te be houden (wat zal gebeuren). «Het feest zal door het Feest- comitee worden ingericht», al dus Schepen Bourlon. Raadslid Pyck ijverde voor een aangepast politiereglement ten gunste van de duivenliefheb- bers, dat de duiven in gunstiger omstandigheden moet laten vallen. Vervolgens hield raadslid De Bisschop een pleidooi voor meer herwaardering van de gemeenteraad: betere ver standhouding en samenwer king tussen de raadsleden. Hij deed zelfs enige praktische voorstellen. Raadslid Van Hoorick heeft hierop wel enige kommentaar: «De minderheid heeft de plicht de meerderheid op de vingers te kijken. Soms moet men din gen in meerderheid goedkeu ren. Maar in het belang van het demokratisch systeem moet er ook oppositie zijn». Het raads lid was er wèl voor dat, om de Gemeenteraad op een hoger niveau te trekken, kleinere pro blemen in de commissies uit voeriger konden besproken worden. In het kader van het «Jaar van het Dorp» en de «Week van het Leefmilieu» hield Lambert Van de Sype een merkwaardige en poëtische interpellatie die ook bij de burgemeester zeer in de smaak was gevallen. Ge antwoord zal worden op de konkrete vragen die in deze ly rische voordracht geformu leerd waren. Raadslid De Turck wou weten wat er van zijn voorstel tot het oprichten van 'n «bureau voor Rechtshulp» geworden was (19-2-78). Volgens de burge meester was men wel degelijk met de voorbereidingen bezig. Binnen het College werd het voorstel gedaan om zo snel mogelijk met drie vertegen woordigers van alle partijen (dus 12 in totaal) een beperkte werkgroep samen te stellen. Ook raadslid Etienne Bogaert hield zich op deze raadszitting niet onbetuigd. Zijn interpella ties hadden betrekking met de nadelige jx>sities van de mid denstand met betrekking tot de kattestraat en het nog op te richten grootwarenhuis «Del- haize» aan het Rond Punt. Wat de Kattestraat betreft had hij het over de schade die werd aangebracht door een derge lijke «dode, vuile ruimte», die de handelswaarde en de aan trekking van de straat enorm had geschaad (zie elders). Schepen De Neve antwoordde dat er nog slechts één moeilijk heid bestond: de concessie van de ondergrond (die als parking wordt voorzien, ook onder de H. Geestkapel) die eigendom is van de stad. Over de Denderstraat en de Nieuwbrugstraat (zie ook el ders) waar de werken (o.a. Zwarte Hoekbrug) in het nadeel van de handelaars zouden kunnen uitdraaien, zei schepen De Neve dat er onderhandelin gen liepen met het bestuur van de waterwegen met «Bruggen en Wegen» zou ook over een eventuele voetbrug gesproken worden. Een derde punt van de interpellatie betrof de taks op tewerkgesteld personeel en op de drijfkracht (zie verder in dit blad). De heer Bogaert pleitte voor afschaffing Later kon er evenwel tot afschaffing worden overgegaan, «Maar dan geba seerd op cijfers, en niet op de magogie», zoals schepen Van Den Eede zei. Bovendien zou deze belasting niet 11 maar 20 miljoen opbrengen. Het venijn zat in de staart, ook op deze gemeenteraad. Raadslid Bogaert had het nog uitvoerig over de inplanting van het distributiebedrijf «Delhai- ze» en het niet raadplegen van de adviesraad. Het raadslid trok de wettelijkheid van de in planting in twijfel. Hij vond de bouwaanvraag «in strijd met het bijzonder plan van aanleg. Verkeerstechnisch was de inplanting onverant woord, zo zei hij ook, en ten slotte zou de inplanting vroegere Deieidsopties in gevaar bren gen, en zou ze indruisen tegen het struktuurplan. Het feit dat het stadsbestuur het niet nodig vond de Midden- standsraad te raadplegen zat hem bijzonder hoog: «geen voorlichting, geen openheid en geen gevraagd advies. Ooki 75-dagen periode om te sen werd niet gerespekteei Hij klaagde het verlies aan een paar tientallen zelfstani winkeliers, en wees op de kt tering die er op nationaal kwam ten gunste van KMO's. Burgemeester D'haeselé wees in zijn antwoord evenvj op de wettelijkheid van de zaak, waarin het stadsbestij deze zaak gewoon niet zi kunnen tegenhouden hebbfl Hij wees op het onderscM tussen beleid en reglement* Raadslid Van Hoorick vroj zelfs of de heer Bogaert wel) naam van de oppositie sprj en hekelde het feit dat het er, heer Bogaert om te doen z geweest zijn dit bestuur bij I middenstand in diskrediet I brengen. Schepen (o.a. van midde stand) Bourlon, weerde ook zeer om de middensti ders te bewijzen dat hij ze niet tegen hen gekant was» Intussen was het al goed na geworden. De rangen van schaarse aanwezigen warei goed uitgedund. Slechts en middenstanders hack zich overeind gehouden. Toen moest de geheime zitt nog plaats hebben. Maar het optrekken van de zitp< ningen van 1000 tot 1.25( scheen men daar toch ga problemen te hebben WILFRIED LISSE In «Dat leuke land» bracht de BRT verleden zondagavond een bonte spiegel van het gevarieerd leven in ons landje. Daarin de op het eerste zicht wel absurd klinkende vraag of «Antwerpen aan de Dender ligt», Aalst, Ninove en Geraardsbergen liggen er inderdaad aan en vormden destijds althans een bloeiend gewest. In de St-Adrianusabdij kan U ten andere een historische evokatie meemaken over het «Land van Aalst». Gesteld werd hierbij dat de H. Gudula die leefde in de 8e en 9e eeuw te Moorsel op het Dorp een kapel heeft. Door de Hertog van Brabant werd de H. Gudula te Brussel vereerd met een katedraal en zo vormt ze op dit ogenblik een twistpunt tussen Brussel en Aalst. Ander twistpunt is het Geraardsbergse «Manneke- Pis» dat een eeuw ouder is dan dat van Brussel. Volgens geleerden zou er wetenschappelijk gezien weinig twijfel over bestaan dat Dender en Schelde, door verande ring in de bodemgesteldheid, in de loop der tijden van bedding zouden zijn verwisseld zodat Antwerpen i nderdaad aan de Dender heeft gelegen. De Dender was destijds de belangrijkste rivier van Vlaanderen en slechts bij toeval zou Antwerpen nu aan «het Schelde» liggen. Deze hoofdrivier van Vlaanderen zou zijn ontstaan in Arte- sië en bij Cambrai zou dan de splitsing zijn gekomen tussen Schelde en Dender. Eigenaardig hierbij is dat, als men Vlaanderen bekijkt van zuid naar noord, 't rechts heuvel achtig en links of westwaarts zeer plat is Door deze effenheid en gebrek aan natuurlijke remmende hinderpalen zou de initiële rivier zich hier in de mogelijkheid hebben gezien een tweede bedding te zoeken. «Tenera», (rivier) is etimologisch dan ook kort bij «dender». Uiteraard zal de echte sinjoor hierbij misschien de schou ders even ophalen of protesteren. «De Schelde» hoort bij Antwerpen, vindt hij. Zo was het altijd en zo moet het blijven. Dender of Schelde, het blijft steeds één vuile pot nat! Het interview werd afgenomen van de heer Jan De Block, bestuurslid van de V.V.A.K. L.H. Klowns. de grapjassen, fratsen en grollen op fietsen waar de jongens van de rijkswacht alleen maar aan de rand van een reuzenstoet kunnen mee lachen (EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 4