HET HOOFDSTUK OPENBARE WERKEN TE LEDE LEEDSE GEMEENTERAAD STEMT TWEE VLAAMSE MOTIES IMPE OP HET RANDJE AF MET HET DAVIDSFONDS LEEDSE SPORTTERREINEN WORDEN OP PLAN VASTGELEGD STADSSEKRETARIS CHRIS WILLEMS HOUDT LEZING VOOR DE K.V. LEUVEN LEEDSE RAAD GEEFT OOK EEN DERDE VOORSTEL TOT GRENSKORREKTIE EEN NEGATIEF ADVIES MEERDERHEID EN OPPOSITIE ROEPEN GEMEENTERAAD SAMEN TE LEDE 8 - 9-6-78 - De Voorpost Tijdens de gemeenteraadszitting, vorige week dinsdag, heeft de Leedse raad twee Vlaamse moties gestemd. Het betreft een motie in verband met het taalgebruik ter gelegenheid van een studiedag over «informatika en gemeentebeleid» enerzijds en een tweede motie welke handelt over de bijdrage van de Vlaamse gemeenschap voor de redding van de staalnijver- heid. Op donderdag 27 april greep er in een riant Brussels hotel, met gekende naam, een studiedag plaats over het gebruik van en de problemen met de informa tieverwerkingssystemen in het gemeentebeleid. Deze studie dag richtte zich tot al de ge meenten van het land, dus ook tot de Vlaamse. Nochtans is slechts één vijfde van die ver gadering die dag in het Neder lands geschied en waren twee sprekers die een referaat in het Nederlands zouden geven toe vallig afwezig. Op deze gang van zaken hebben de Neder landstalige afgevaardigden dan ook gereageerd. De burgemeester van Geel, de heer Van Rompaey, heeft met zijn gemeentebestuur een mo tie hierover gestemd en heeft ook een afschrift gestuurd naar al de andere steden en ge meenten van het Vlaamse land, met het verzoek zijn motie te steunen. In deze motie wordt het feit aangeklaagd dat er al leen franstalige informatiedes kundigen waren op het kon- gres, dat de ter beschikking ge stelde brochure ter plaatse in een erbarmelijk nederlands was gesteld, onbegrijpelijk voor enig Nederlandstalig persoon. Tevens had de sekretaris- generaal van de Vereniging voor Steden en Gemeenten na de studiedag een brief ge stuurd naar alle Vlaamse ge meentebesturen waarin hij zich verontschuldigt voor de afwe zigheid van de twee aange kondigde Nederlandstalige sprekers, doch ook dit doku- ment was in een zeer onorto- doks Nederlands gesteld. De gestemde motie zou over gemaakt worden aan de Minis ter van Binnenlandse Zaken, en aan deze van Vlaamse aan gelegenheden en aan de direkteur-generaai van de Ver eniging van Steden en Ge meenten. Meester Ruyssinck wenste te weten of iemand van Lede op die studiedag aanwezig is ge weest en toen het antwoord negatief was, zegde het raads lid dat dit allemaal misschien wel kan juist zijn, maar dat het toch ongewoon was zich te bemoeien in een zaak waar men niet aanwezig geweest is. Raadslid De Pauw maakte hierop zijn partijgenoot diets dat men niet genoeg Vlaamse moties kan steunen, maar ik hoop, aldus nog De Pauw, dat de FDF-minister van Binnen landse zaken met onze motie dan rekening houdt. Er was geen bezwaar meer in oppositiekringen om de motie mee te stemmen op het ogen blik dat, op verzoek van enkele raadsleden, burgemeester Gravez een tweetal passages uit het schrijven van de sekretaris-generaal als voor beeld voorlas. De motie werd eenparig goedgekeurd. Redding van de staalnijver- heid Daarna legde burgemeester Gravez een tweede motie ter stemming aan de raad voor en deze luidde als volgt: «De ge meenteraad van Lede, verga derd in zitting van dinsdag 30 mei stelt vast dat de beslissin gen die op de staaltop zullen genomen worden van enorm belang zijn voor de Vlaamse gemeenschap Het gaat mede over de tewerkstelling en over de ekonomische en financiële toekomst van Vlaanderen. Er wordt gevraagd aan de Vlaamse gemeenschap voor tientallen miljarden bij te dra gen voor de redding van de staalnijverheid. De gemeente raad meent dat men over de voorwaarden voor het leveren van deze bijdrage moet onder handelen van gemeenschap tot gemeenschap» Meester Ruyssinck maakte de opmerking dat deze materie niet tot de bevoegdheid van de gemeenteraad ligt. Schepen Hendrickx antwoordde hierop dat het probleem belangrijk, ak- tuee! en dringend genoeg is om deze motie te stemmen en over te maken aan de bevoegde in stanties. Raadslid De Pauw trad deze zienswijze bij. Ook deze motie werd eenparig goedgekeurd. Zij zal overge maakt worden aan de Minister van Ekonomische Zaken en aan de Voorzitters van de Vlaamse partijen. M.D.G. De Davidsfonds-afdeling van Impe is duidelijk één van d< aktievere verenigingen van Groot-Lede. Na een geslaagd) gespreksavond met Louis De Lentdecker over «Geweld, ter reur, en processen» maakt het Impse Davidsfonds eer nieuwe afspraak op zondag 11 juni voor een prachtige wandel tocht in het kader van het «Jaar van het Dorp». Deze wande ling die nogal wat grenzen van Impe aandoet, kreeg terech als motto «Impe op het randje af». Daar komt over een tijd het Leedse sportkompleksDe nivelleringswerken zijn er weer op gang. Een punt van diskussie op de gemeenteraad. Het Leedse sportcomplex is reeds op verschillende manieren in het nieuws gekomen. Feit is dat er nog niets staat of ligt, alhoewel de plannen reeds meer dan 10 jaar bestaan. Toch is, sinds enkele maanden een aannemer bezig met de nivelleringswerken, die heel wat vertraging opgelopen hebben als gevolg van de natte winter. Gezien de toestand van de grond aldaar was het werken met machi nes en vrachtwagens onmogelijk. Tijdens de gemeenteraad vorige week dinsdag werd een princieps beslissing genomen inzake de aanleg van de sportterreinen. Schepen van Openbare Werken De Paepe meldde bij de aanvatting van dit punt dat de aannemer nu opnieuw volop aan gang is en dat één dezer dagen meerdere graaf machines zullen ingezet worden om de werken in de kortst moge lijke tijd te kunnen beëindigen. Tijdens de gemeenteraad was het nu de bedoeling om de toelating te geven aan het schepenkollege om een ontwerper aan te stellen die plannen zou maken van de aanleg van de verschillende sportter reinen, evenals van de noodzake lijke draineringswerken in deze drassige grond. Raadslid De Brouwer wenste te weten of het kollege al enig idee had over de indeling van de ver schillende sportterreinen. Burge meester Gravez antwoordde hierop dat de raad vorig jaar de beslissing genomen had om twee voetbaltcrreinen aan te leggen, re kening houdend met het ontwerp. Sommige zaken zouden nu even wel gewijzigd worden en ook wel ondergebracht worden in één plein, waarop dan in de mate van het mogelijke verschillende sport- takken zouden kunnen beoefend worden. Rond het voetbalveld zou een atletiekpiste aangelegd wor den en voor bepaalde sporttakken zouden de aldus beschikbaar ge komen hoeken eveneens gebruikt worden. De burgemeester onder streepte nog eens dat een goede drainering van enorm belang is op het zware terrein. Raadslid De Cuyper vondt het al lemaal spijtig dat de sportterreinen langs één bepaalde kant van de gemeente liggen, zodat Oordegem en Smetlede er niet zullen kunnen van genieten. Het is spijtig dat een ganse gemeente moet betalen voor iets dat éénzijdig wordt ingeplant, aldus nog de heer De Cuyper. Raadslid De Brouwer vroeg toen of er ook een terrein zou voorzien worden voor de beoefening van de ruitersport, zoals dit door de Leedse ruitervereniging gevraagd is geworden. Burgemeester Gra vez zegde nog niet met zekerheid te kunnen bepalen welke terreinen er zullen aangelegd worden, maar dat het een feit is dat veel ruimte zal gewonnen worden door de groepering van sportterreinen. Raadslid De Brouwer was niet te vreden met dit antwoord en ver zocht de burgemeester om niet rond de pot te draaien, en vroeg of de opdracht zou gegeven worden aan de ontwerper om een terrein voor de paardesport te voorzien. Hierop antwoordde burgemeester Gravez dat het stom zou zijn van wege het schepenkollege om za ken te laten voorzien voor vereni gingen die er niet zijn en dat men anderzijds een bloeiende vereni ging als/le Leedse ruitersport zou remmen door voor hen de nodige .akkomodaties niet tc laten aanleg gen. -Dus er zal 'n terrein voorzien worden», drong raadslid De Brouwer nogmaals aan. waarop de leden van het schepenkollege in koor bevestigend knikten. De princiepsbeslissing voor de aanleg van de sportterreinen werd dan ook één parig genomen. Tijdens de bespreking liet de bur gemeester zich ook ontvallen dat het kollege kortelings heel goed nieuws mag verwachten van ho gerhand in verband met de realiza- tie van hel sportcomplex. MON D G. De wandeltocht loopt immers voornamelijk langsheen de kronkelende Molenbeek waar nog vele ongekend mooie plek jes van Impe te vinden zijn (deze tocht raadt men ook de Impenaren aan, want zij zullen versteld zien hoe enig mooi hun dorp wel is). Start wordt gege ven om 14 uur aan de Impse Dam en zo wordt dan de Mo lenbeek gevolgd tot aan de eeuwenoude watermolen van de familie Props. Van daar gaat men naar de Molenberg waar op de top de gekende tukmolen staat. Vervolgens gaat men naar de Papenberg op de grens met Papegem en dit langsheen de Wellebeek die de natuurlijke grens vormt met Smetlede. De tocht eindigt aan de oude dorpsherberg «De Oude Mol» op het Impse Dorpsplein. Hier heeft een gezellig samenzijn plaats en is er bovendien gele genheid om de Impse kost te proeven. Onder de deelnemers worden ook waardevolle prij zen verloot. Alles is gratis. Deze tocht wordt warm aanbe volen zowel aan Impenaren al aan niet-lmpenaren Maa hiermede eindigen de aktivitei ten van het Davidsfonds-Imp nog niet. Integendeel. De be langrijkste aktiviteit staat no op het programma: de fameuz 11-juli viering op zondag 9 jui In het najaar staat er dan no een fietsrally op het progran ma. Daarna zal de aktieve be stuursploeg van voorzitter G( rard Impens, met proost Cyrit Pieyns, ere-voorzitter Gerat Van der Snickt, onde voorzitter Gustaaf Rasschaet sekretaris Denis De Pau\ schatbewaarder Jozef Va Wesemael, public-relatior Remi Van Den Eeckhaut e bestuursleden Etienne Vt Herreweghe en Piet Room zich klaarmaken voor het vo gendejaar. 1979: Zilveren jub leum van het Davidsfonds. Ondertussen afspraak met wandelaars en natuurliefhel bers volgende zondag. MON D.l Vorige week dinsdag werden tijdens de gemeenteraadszitting eveneens een aantal beslissingen genomen die verband houden met openbare werken. Het waren in totaal vier punten die toegelicht werden door schepen van Openbare Werken De Paepe. De vier punten werden allen éénparig goedgekeurd. ROOIPLANNEN Een aantal rooiplannen moesten voorlopig vastgelegd worden. Dit is onder meer het geval in de Speckaertweg, buurtweg 87. Hier moet een rooilijnplan worden op gemaakt om op het verzoek van de bewoners te kunnen ingaan en de riolering in deze weg aan te leg gen Een gedeelte van de Speckaertweg is voorzien als landbouwruimte en een ander deel als woonruimte. Raadslid Roelandt pleitte om de voorziene weg in de woonruimte ook door te trekken in het land bouwgebied, in plaats van een keerpunt te maken aan het einde van de woonruimte. Voor het rooiplan in de Katstraat waren er twee mogelijke oplossin gen. Een eerste zou zeven huizen treffen, bij de tweede zouden er dat slechts vijf zijn. Het kollege stelde voor de meest gunstige van de twee te kiezen. Ten slotte moest een vroeger be sluit in verband met het rooiplan van het St.-Rochusbaantje herzien worden, daar de provinciale tech nische diensten niet akkoord wa ren met de voorziene aansluiting op de Rijksweg. Daarom zal er een keerpunt voorzien worden en zal de doorgang tot de Rijksbaan al leen toegelaten zijn voor voetgan gers en fietsers. Deze drie voorstellen werden één parig aangenomen. AANPASSEN WATERNET Ingevolge wegenwerken moet het walernet in de Ledezijdestraat aangepast worden, om te voorko men dat dit onder het wegdek zou komen te liggen. Dit net moet daar verlegd worden over eea afstand van 170 meter en dit zou 323.668 fr. kosten. Raadslid Roelandt vroeg aan het schcpenkollege om eens na te gaan wat de kosten van de werken zou den zijn indien zij met eigen per soneel uitgevoerd zouden worden in plaats van door de TMVW. De aanpassing werd éénparig goedgekeurd. RIOLERING IN WUSTRAAT Een volgende punt was de goed keuring van de aanleg van riole ring in de Wijstraat te Lede, dit ter vervanging van de afvoer in de waterloop nr. 2. Reeds enige tijd geleden was dit behandeld gewor den in de gemeenteraad. Nu heeft de Technische Dienst van de pro vincie zich niet akkoord verklaard met hel afsluiten over zo'n grote oppervlakte van de waterloop voor het oppervlaktewater dat erin komt. Het voorstel is nu dat de waterloop zou gereinigd worden, geprofi leerd en alleen nog als opvang voor het oppervlaktewater zou dienen en niet meer voor het af valwater. Daarom zou er een nieuwe riolering in de Wijstraat gelegd worden voor de opvang van het vuil afvalwater. Om dan te kunnen aansluiten op het be staande rioleringsnet zou er even tueel een kleine onteigening moe ten gebeuren. Daardoor zou ook de vraag van de bewoners kunnen ingewilligd worden in verband met de open waterloop, zodat er alleen nog proper water zou door lopen bij regenweer. Ook dit voorstel werd éénparig goedgekeurd. VOETPADEN TE OORDEGEM Bij de werken aan de Beekstraat en Dries te Oordegem zijn er supple mentaire werken gekomen als ge volg van de aanleg van voetpaden. Dit was oorspronkelijk niet voor zien. Doch de voetpaden werden er nu wel geplaatst. Dit betekent een meerkost van 1.132.627 fr. Deze meerwerken werden éénpa rig goedgekeurd. ONDERHANDSE VERWERVINGEN Ten slotte maakte schepen De Paepe nog melding van twee re cente beslissingen bij Koninklijk Besluit betreffende het onder hands verwerven bij onteigenin gen in de Beek- en Rodtstraat in de deelgemeente Oordegem. De onteigening in de Rodtstraat werd goedgekeurd door de ge meenteraad in de zitting van 21 november 1977 en deze van de Rodtstraat in zitting van 27 fe bruari 1978. Men kan hier dus on getwijfeld gewagen van een zeer snelle behandeling bij het bevoegd departement. Schepen Minncbo was na de raadszitting dan ook fier dat hij ons een kopij van het Ko ninklijk Besluit terzake kon voor leggen. Hij deed dit met de woor den «dat ze nu nog eens zeggen dat wij niets kunnen gedaan krijgen op de Ministeriële departementen». Voorde grondverwerving langs de Beekstraat werd cr ccn bedrag vastgesteld van 2.107.516 fr. en voor de Rodtstraat bedraagt de som 2.167.912 fr. Als gevolg van deze K.B. kan de gemeente be ginnen met de uitbetaling van de bedragen. Tot zover het hoofdstukje open bare werken. MON D.G. Donderdag 25.5 hield stadssekretaris Chris Willems, een lezing over «Formulierenbeheer» voor de K.U. Leuven, Vervolmakingscen- trum voor Overheidsbeleid en Bestuur. In de meeste nieuwe gemeentebesturen, die tot stand kwamen na de fusies van gemeenten en ten gevolge daarvan heel wat groter en complexer geworden zijn dan voorheen, dient men meer en meer zijn toevlucht te nemen tot de voorhanden zijnde moderne technie ken van beleidsvoering. Eén ervan is een doeltreffend formulieren- beheer, d.i. het beheer van vooraf bestudeerde en uitgewerkte do- kumenten, waarmee men gemakkelijk en eenvoudig in de eigen administratie kommunicatie geeft of taken opdraagt. Om dit formulierenbeheer vak kundig uit te werken, dient men zich aan regels te houden. Doét men dit niet, dan kunnen de inge voerde formulieren van aard zijn om een massa onduidelijkheden en slenter méér te veroorzaken. Zij hebben ook de welbekende nei ging om een administratie tc overwoekeren zoals «paarde bloemen»: Er komen er steeds bij en zij hebben allemaal een taai lc- Aan de vele aanwezige gemeen temandatarissen en~topambtena- ren, die met deze problemen wor stelen en daarom naar Leuven wa ren gekomen, werd niet enkel de uitleg gegeven over de theorie van zo'n formulierenbeheer, maar gaf stadssecretaris Willems ook toe lichting bij een viertal toepas- singsgcvallen te Aalst. Het langst werd stilgestaan, bij een experiment, dat men te Aalst momenteel uittest, over de opvol ging van alle belangrijke be leidsdossiers. Al tc vaak verliest men in een openbaar bestuur niet alleen de detailkwesties uit het oog. maar ook de belangrijkste dossiers. Iets wordt in de openbare sector met kloeke moed in gang gestoken, maar stokt vaak al on middellijk na het startschot, om zich vervolgens langs een einde loze administratieve kalvarietocht voort te slepen tot zijn al te ver verwijderd eindpunt. Er is m.a.w. gecn parate opvolging. Soms is de reisroute van een belangrijk dos sier niet eens goed gekend of al leszins niet af te lezen uit het dos sier zelf. In Aalst is men begonnen van elk belangrijk beleidsdossier een «op volging» te organiseren, door te bepalen welke de fasen ervan zijn, die het dossier te doorlopen heeft tot en met de eindfase, en door er telkens het tijdstip bij te plaatsen, waarop elk van die fasen zich zou moeten voordoen. Dit alles gebeurt met behulp van ccn formulier of, zoals zij ge noemd wordt, een «opvolgingsfi che». Door het lezen van deze fi che kan men alle overschreden ti mings in een of andere fase van de beleidsdossiers gemakkelijk vast stellen. Op elk ogenblik kan men overigens de precieze stand van Tijdens de raadszitting van dinsdag 30 mei moest de gemeentera een advies uitbrengen over een aangevraagde grenskorrektie do de gemeente St.-Lievens-Houtem. Er werd voorgesteld om het deelte van Oordegem, gelegen over de autoweg E5, bij deze meente te voegen. Dit >oorstel steunt zich op een afspraak gemat tussen de gemeenten Oordegem en Bavegem om samen een fuzie v: deze beide gemeenten aan te vragen. Deze fuzie is er niet gekomen nu roept St.-Lievens-Houtem de toenmalige overeenkomst in om e deel van Oordegem binnen te rijven. zaken controleren. Lopen de dossiers een onvoor ziene en ongewenste achterstand op, dan stellen de fichcn het be stuur in staat dit onmiddellijk te weten en in te grijpen. Kortom, de belangrijke beleidsdossiers zijn permanent gekend en worden, zo men er aan houdt, niet vergeten of verwaarloosd. Zoals gezegd, loopt dit systeem momenteel in Aalst, nadat stads secretaris Willems vergeefs had uitgekeken in België en Nederland naar een dergelijk systeem, dat bruikbaar is voor de gemeentebe sturen. Het bestaat blijkbaar nog niet, zodat het wel eens zou kun nen dat wat in Aalst nu ontwikkeld wordt en wat stadssecretaris Wil lems tc Leuven ging toelichten, het embryo wordt van een opvol gingssysteem van de belangrijke beleidsdossiers in de gemeente besturen. Het gedeelte over de autoweg, waarover het voorstel handelt, is 54 hektare groot, er wonen 17 per sonen en er staan 7 woningen. De tegen-argumentatie van het Leedse schepenkollege bevat on geveer de volgende elementen. Het gedeelte ten zuiden van de E5-autoweg is met drie toegangs wegen verbonden met de dorps kom van Oordegem. Er zijn dus geen problemen om de leefkern van deze gemeente te bereiken voor de inwoners ten zuiden van de E5. Bijgevolg steunt de bewe ring van de gemeente St.- Lievens-Houtem als zouden deze 17 inwoners op het centrum van Bavegem aangewezen zijn, ner gens op. Tevens wijst het sche- penkollegc erop dat de deelge meente Oordegem veel meer te bieden heeft op gebied van han- dclswinkcls, verenigingen en ont spanningsleven. De gebondenheid tussen de Oordegemse bevolking is zeer groot en er is een zeer sterk aan elkaar gebonden verenigings leven. Verder wordt cr in het voorstel ook niet konsekwent doorgedacht over het voordeel van de rechtlijnige gemeentegrens en het schepenkol lege vraagt zich dan ook af waarom er als logisch gevolg in hel voorstel niet ingeschakeld is dat Lede het gedeelte van St.- Lievens-Houtem zou nemen dat ten noorden van de E5- autosnelweg gelegen is, namelijk de wijk Strijmcers van Vlierzele. Raadslid Galle vroeg of de inwo ners van het betrokken deel van Oordegem hiervan op de hoogte zijn. Burgemeester Gravez ant woordde dat er volgens goed inge lichte bronnen één gezin van de 7de aanhechting bij Bavegem wenst en dat deze een petitie geor- ganizeerd hebben en dat deze brief zou getekend geworden zijn door bijna alle 17 inwoners. Het vermoeden bestaat dat die rebel de anderen zowat opgemai heeft, tot ze niets anders m< durfden dan tc tekenen. Toen kwam er een opgemerl tussenkomst van het Oordegen raadslid Albert Van Achter. Dit nu het derde voorstel tot grenskt rektie, aldus spreker, en alle di zijn ze even dwaas, dit laatste misschien nog wel het dw van de drie. Het is misschien mogelijk dat enkele mensen ten zuiden van de E5 wonen licv bij Bavegem zouden aansluit om familiale redenen, maar het onbegrijpelijk dat in het voors dan met gesproken wordt over wijk Strijmeers, want deze wi behoort werkelijk tot Oordege en Papegem, De inwoners v deze wijk leven meer met de woners van Oordegem en Pap gem dan met deze van Vlierzei waar de wijk nu toe behoort, aansluiting van de wijk Stnjmet bij de nieuwe entiteit Lede zou ker demografisch en sociologis verantwoord zijn. Ik blijf bijg volg bij mijn standpunt, aldus n< de heer Van Achter, ik vind veel te dwaas om over dit voors te spreken. Ten slotte voegde hij nog een belangrijke oproep a toe: -Wij moeten Strijmeers vi gen». Raadslid meester Ruyssin merkte op dat het voorstel i grenskorrektie met St.-Lieven Houtem door arrondissements-kommissaris wordt gesteund en dat dit toch ze belangrijk is. Ten andere, aid nog meester Ruyssinck, zie ik gens het logische van dit voorst in om dat stukje dat over de aul strade ligt bij Bavegem aan te sli ten. Maar uiteindelijk gaf ot meester Ruyssinck ccn negati advies aan de grenskorrektie, als de andere raadsleden. MON D.< Na de mislukte zitting van 30 mei en van dinsdag 6 juni heeft de oppositie de gemeenteraad opnieuw samengeroepen op woensdag 14 juni e.k. De bestuursmeerderheid was hen echter te vlug af en heeft een gemeenteraad aangevraagd voor dinsdag 13 juni. Aan het programma van de zitting van 6 juni werden door het schepenkollege enkele punten toegevoegd.

De Voorpost | 1978 | | pagina 8