EERDEGEMSTRAAT TE BAARDEGEM, EERSTE STRAAT DIE DE VERHAALBELASTING MOET BETALEN DE MOLEN «VAN DER HAEGEN» TE MERE HARMONIE M00RSEL HERONTDEKT REEDS ONTDEKTE STERREN PAJOTTENFEEST TE HEKELGEM MUZIEKKRANT VAN DE HERDERSEMSE TENTOONSTELLING OP PIKKELING 78 HARMONIEFEESTEN WEER EEN SCHLAGEI is i™ fë is IS AALST EEN DODE STAD? op li In de Eerdegemstraat te Baardegem is het beginnen roken sinds men daar vernam dat de straat tot op 12 meter verbreed zou worden, en er zelfs spraak was dat er 17 huizen zouden worden afgebroken. De Eerdegemstraat is een rustige en landelijke straat, met hier en daar een voortuintje vóór de gevels. Een straat die totnogtoe haar rustiek landelijk karak ter heeft behouden. Maar men vreest dat daar nu verandering in zal komen. Wat betreft de onteigening van de voorhoven, is men van oordeel dat de verwor ven sommen weer naar de verhaalbelasting zullen gaan. En dat zal wel zijn. Het voorstel van de bewoners was de straat te behouden zoals ze was, maar wel met een vernieuw de wegbedekking, en vooral om hygiënische redenen een nieuwe riolering, waar er momenteel nog een open riool langs het wegdek loopt, wat vooral in de zomer bezwaarlijk is. Het grootste bezwaar is evenwel dat men het landelijk karakter van deze straat gaat tenietdoen, waar dit helemaal niet nodig was. Indien men de straat verbreedt, (en verkeers technisch zou daar niet de minste reden toe bestaan, gezien de nauwere Terha- gerbaan en Eikenstraat), zullen de auto's er nog een stuk sneller doorheen gaan rijden dan nu het geval is, en zal de veiligheid, plus het landelijk karakter hele maal stukgereden worden. Met alle gevaarlijke gevol gen vandien. Men vraagt zich af waar de stad deze plannen vandaan gehaald heeft, terwijl het vroeger gemeentebestuur enkel op vernieuwing aanstuurde. Waarom wil men hier het groen weghakken en de mentaliteit van de stad- straat opdringen, zo vraagt men zich verwonderd af, terwijl dit hier toch hele maal niet nodig was. En waar zit de stad dan met haar insDraak? Wat men nu zinnens is, betekent verhaalbelasting die uiteraard door de bewoners zal moeten be taald worden. Zonder dat naar hun mening werd gevraagd. En zelfs niet eens nodig was? W.L. Eerdegemstraat te Baardegem (EL) Deze houten standaardmolen, komend van het Kleinmolen- veld te Nieuwerkerken, staat sinds 1924 op de Kleine Kruis- kouter waar de huidige Schoolstraat begint nabij de Oude Heirbaan, heden Diepestraat genoemd, op ongeveer 45 m hoogte te Mere. HISTORIEK Oorspronkelijk hoorde hij toe aan de Jezuïeten van Aalst en wordt dan ook wel eens «Je zuïetenmolen» genoemd. Deze orde vestigde zich te Aalst in de Nieuwstraat in 1620 en ver huisde reeds in 1622 naar de Pontstraat. De paters werden dra met allerhande goederen begiftigd, zo ook te Nieuwer kerken en te Lede. Hebben zij op deze goederen een molen opgericht met het doel zich in komsten te verschaffen of kwam hij gewoon door schen king in de handen van de Je zuïeten? Een aanduiding betreffende de ouderdom geeft ons het staak ijzer van het middelste koppel stenen waarin langs beide zij den, naast het molenaarsmerk, het jaartal «1632» staat gegrift. Op een dwarsbalk lezen we «Doet elck u werck - Ik 't mijn I - D - Backer wou mij alsso stel len» Zijn deze inskriDties als jaar schriften bedoeld? Wel merk waardig is dat beide regels precies hetzelfde jaartal, nl 1768, aangeven, 't Zou dus best kunnen dat deze molen in dit jaar te Nieuwerkerken werd opgericht ook met materialen van oudere molens. Nauwkeuriger worden we inge licht vanaf 1773 wanneer bij bevel van keizerin Maria- Theresia de orde wordt opge heven en de goederen van het kollege in «De Drie Koningen» (nu nog bestaande op de Kei zerlijke Plaats) werden ver kocht. Op 4 januari de ver koping duurde van '74 tot '80 werd de molen gekocht door Simon Van Landuyt die de molen in 1794 naar het Klein- molenveld verplaatste. Dit jaar tal vinden we terug op een van de 4 voetstukken waarop de molen rust. Na Simon volgden in 1835 Bernard, in 1865 Phi lemon en in 1892 Cyrille die twee van de oorspronkelijke wieken verving evenals de wie- kendrager door stukken af komstig uit Ruddervoorde. Niet minder dan 141 jaar bleef de molen in handen van de familie Van Landuyt doch in 1921 werd hij aangekocht voor 40.000 fr. door J. Van der Haegen. De Kleine Kruiskouter leek hem een geschikte plaats om de mo len opnieuw in te rich ten In 1922 begon hij met de afbraak en in 44 ritten bracht hij het met wagen en boomezel, ge trokken door paarden, persoon lijk over naar Mere. Met zes man zwoegde men er zes we ken aan om de molen terug vol op in werking te krijgen. In 1924 had Mere dan weer een molen. In 1942 echter brak een der wieken en richtte de storm grote schade aan. De trap stond zeer bouwvallig zodat de toegang werd afgesloten. Zou deze molen het lot van vele soortgenoten delen en zijn on dergang tegemoet gaan? Neen, de staat zou de molen als monument klasseren en dank zij de inspanningen van eigenaar, belangstellenden en openbare besturen kon de firma Mariman van Zeleih 1961 tot restauratie overgaan. Op 26 augustus 1962 ging dan ook een stoet uit en hadden er grootse molenfeesten plaats waaraan gemeentebestuur en kulturele verenigingen niet vreemd waren. WAREN. In 1972 sloeg echter bij een storm de vang los en ontstond brand in de kap van het sterre- wiel en de koningsas. De her stellingswerken zijn toever trouwd aan de gekende broe ders Peel uit Gistel volgens het advies van de kommissie van Monumenten en Landschap pen. Ook een as van 30 cm diameter is gebroken. Het vorige gemeentebestuur had plannen voor restauratie die ongeveer 837.000 fr zou Van het Kabinet van de heer Bur gemeester mochten we reeds een reaktie op een vorig artikel ont vangen waarbij werd gezegd dat daaraan in 't vervolg zou verhol pen worden. In het eerste deel van de brochure, kwarto-formaat op 29 pagina's, prijken uiteraard de hoofdstad en de provinciehoofdplaatsen met vele aktiviteiten. Doch ook steden als St.-Truiden en Doornik en de Poperingse Hopstreek komen kosten. 15% zou ten laste val len van de eigenaar, 15% voor de gemeente en 70% zou door de staat worden gedragen. Nu ijvert burgemeester De Lat ervoor dat de restauratiewer ken ten spoedigste kunnen be ginnen. TECHNISCHE BIJZONDER HEDEN Op het snijpunt van vier in be ton vastgezette ijzeren balken rust de «standaard», recht ge houden door acht schuine bal ken. Deze standaard, een eik van 8,5 m lang en 2,37 m om trek, is het centraal punt waarop de hele molen rust en waarrond hij draait. Aldus kan men de stand van de wieken goed uit de verf. Brabant organi seert Dagtrips, Luik «Kwaliteits weekends» en «Mooie Zondagen» en de vele aktiviteiten erin ver meld van toeristische plaatsjes in de Ardennen zijn.niet te tellen. Ook het kasteel te Hingene en de kasteelfeesten te Groot- Bijgaarden om er slechts een paar uit de omgeving te vermeiden werden in deze brochure opgeno men met de passende kommen- taar. aanpassen aan de heersende wind. Via het draaipunt, «de maan», is de standaard ver bonden met de bekisting, de karkas, ruim tien meter hoog met een grondvlak van 6 bij 4 m. Er zijn drie verdiepingen: de bovenste verdieping bergt het mechanisch gedeelte en drie koppel molenstenen. Op de tweede verdieping is de maal zolder waar het reeds gemalen maar nog ongezuiverde graan wordt opgevangen en op de onderste etage wordt gebuild en opgestapeld voor vervoer. De wiekendrager is een gietij zeren stuk van 1.450 kg en 2,5 m lang. Elke wiek is 12,5 m lang en 1,6 m breed. De openingen in de roeden laten toe er een Aktiviteiten i.v.m. «Het Jaar van het Dorp», Tentoonstellingen, Beiaardkonserten, Recitals, Zo merfeesten, Stoeten, Boerenfees ten, Markten, Auto- en Paarden- wijdingen. Kermissen, Ruiterij- feesten, Ommegangen, Krite- riums, het komt er allemaal in voor. Van Aalst of de deelgemeen ten echter geen spoor te bekennen. En wij die meenden dat hier toch zo veel gebeurde en vaak van het éne naar het andere moeten hollen om het allemaal te "kunnen ver slaan. Zelfs Pikkeling '78, die nu reeds aan zijn negende editie toe is en toch reeds burgerrecht verwierf ver buiten de streek werd niet zodat de uitslag hierdoor niet aan objektiviteit kon winnen. Vanzelfsprekend kwamen naast enkele klassieke aria's en evergreens de airs a la mode meest aan bod. De pers hield het bij Berth Mo nica met een uitstekende ver tolking van «Comme un enfant» doch het publiek verkoos de streekgenoot Goeman Richard met zijn «Wirkmens» Nadat nog voor wat sensatie werd gezorgd door het niet la ten optreden van het duo Logghe (overschrijden van de In dankbare herinnering aan Grietje Coppens, 15-jarige doch ter van muziekdirtgenl Jef Cop pens die nog 4 zonen bij de Har monie telt als spelende leden, ver scheen een speciale uitgave van «De Muziekkrant». We profiteerden van de gelegen heid even te spreken met de uitge ver en bezieler van deze Muziek krant», sekretarts en duivel-doet- al Gustaaf Lambrecht. Zo vernamen we dat elke maand 340 gezinnen dit nummer in hun bus krijgen. Dit speciaal hulde nummer heeft een oplage van 450 exemplaren. De illustratie wordt rek in te bevestigen waarop zeilklederen worden gespan nen. Het monyeren van de zei len, het kleden van de molen, het aanpassen en opensprei- den van de zeilbedekking aan de windsterkte behoort tot de vakkennis van elke flinke mo lenaar. Op de koningsas zitten drie tandwielen die de draaiende beweging overbrengen op het lantaarnwiel, op de bovenste molenstenen of lopers. Als de wieken soepel doordraaien doen ze ongeveer 17 toeren per minuut en dan bedraagt de snelheid van de molenstenen 50 toeren per minuut. De droge graankorrels worden tussen de zware stenen geplet. De fijn- vermeld evenmin als de vele an dere interessante aktiviteiten in het hele gebied. Misschien kan de Dienst Feeste lijkheden of de Dienst Toerisme hier verhelpen want een leemte in de kommunikatie is er alleszins. Aalst mist hierbij alvast een kans om zich op hoger niveau te heffen. Ook partikulieren kunnen infor matie ter publikatie verstrekken en zulks steeds een maand vóór het Informatieblad van de pers komt, nl. op de eerste van elke maand. Adres: Kommissariaat - Generaal voor Toerisme, Persdienst, Grasmarkt, 61, 1000 Brussel, tel. 02-513.90.90. LH ouderdomsgrens) en het laten hernemen van een lied wegens een technisch defekt werd het Duo Verbouwhede Marianne en Rosane met een prima ver tolking van «The Rivers of Ba byion» en mocht een draag baar televisietoestel mee ne men Tweede werd Johny Van Els- lander met een inslaande A«Beautlfull Nois» en 3* kwam Berth Monica, uitstekend in «Comme un enfant». Volgens de jury zou deze de eerste prijs verdiend hebben. Hopelijk wordt voor volgende editie van deze stilaan klassiek wordende wedstrijd een for mule uitgekiend die objektief en volledig waterdicht is. LH verzorgd door Mcj. Ann Somers uit St. -Katelijne-Waver, studente aan de Mechelsc Akademie. Op stellen en op stencil brengen is voor Gustaaf een taak die een hele zondag in beslag neemt. De vol gende dag worden dan de boekjes samengebundeld, geadresseerd en gefrankeerd. Volgend jaar is men hiermede reeds aan de tiende jaargang toe. Wie dit maandelijks informatie blad wenst te ontvangen dient eerst erelid van de vereniging te worden. L.H. heid van het graan hangt niet alleen af van het gewicht van de loper maar ook van de snel heid van de draaiende molen, van de toestand der sneden en van de opening tussen beide stenen. Het kappen van de ste nen is vakkundig werk en door een vernuftig hefbomenstelsel kan de molenaar de afstand tussen ligger en loper regelen. Om de molen stil te leggen en te houden is een stevige rem aangeDracnt rondom t vang wiel. Afremmen moet zeer ge leidelijk gebeuren want "de wrijving van de vang op het vangwiel doet hoge temperatu ren ontstaan. RESTAURATIE Vader is gestorven doch moe der en beide zonen willen abs luut dat de molen weer draa «Hopelijk in 78», zegt ons ij moeder, «kan onze molen wet draaien want onze molen is nf meer waard dan een chieke vi lal». 's Zondags komen er af en tij groepen op bezoek. Op aai vraag kan U de molen bezot ken onder leiding van meestt Jozef D'Hoker, Kleisteenstraj Het molenhuis, de vroegej herberg «In de Grenadier» 4 naderhand «In de vier wegeri zou met de molen toeristisd moeten kunnen worden uitgt baat. «Maar eerst moet t draaien, en zulks iedere zot dag», zegt ons de enthousiasj molenaarsweduwe. De «Ontdek de ster-wedstrijd» ingericht door de Belgische Unie voor Visueel gehandikapten van de Braille-Liga, afdeling Aalst-Ninove kende in de zaal Katolieke Kring te Moorsel een ware toeloop van «vedetten», meestal op professioneel vlak maar helaas minder belangstelling van de plaatselijke bevol king. Wel spijtig voor deze groep die zich tijd noch moeite had gespaard om van het hele geval een sukses te maken. Een twintigtal zangers en zan- Deze had het uiteraard niet geressen, waaronder ook Spaanse en Italiaanse en zelfs een neger boden zich aan met een meestal flink ingestu deerde song waarbij het bege leidend orkest «The Mirky's» dat vaak slechts op het aller laatste ogenblik een pianoparti- tuur voor de neus geduwd werd waarmee de hele formatie het dan maar moest waar maken, het niet steeds gemakkelijk had. De jury onder voorzitterschap van de voorzitter van de ver eniging, de heer Eric Smekens, was verder samengesteld uit Etienne Van Nuffel, Frangois Van de Velde, Yves Treuttens en Johan Braem. gemakkelijk bij de beoordeling, temeer dat de gestelde normen van de verschillende organen die punten konden toekennen nogal uiteenlopend waren. Be schikte de jury inderdaad over 100 punten en de pers over 50 dan speelde ook het publiek mede doch dan op een eerder ongelukkige wijze. Willekeurig werden immers aan een tiental personen uit het publiek elk tien punten toegekend en welke nonnen deze mensen toepasten is niet zo maar te achterhalen. Vast stond in elk geval dat de beoordeling van het publiek van verre noch van bij die van de dan toch eerder professio neel ingestelde jury benaderde Op zaterdag 8 en zondag 9 juli e.k. richten VVKS en VVKM - Hckelgem in het kader van de aloude abdij Affligcm, ten voor dele van de Scouts- en Gidsengroep van Hekelgcm hun twaalfde PAJOTTENFEEST in. Op zaterdag 8 juli treedt te 18 u. het «Jong Talent» op van Meldert en te 20.30 u. is er avondkonsert door de Koninklijke Fanfare «De Katolieke Gilde» en de Koninklijke Harmonie «St.-Cecilia» beide van Hekelgem Op zondag 9 juli treedt te 15 u. Volksdansgroep «De Zwingelaar» uit Ternat op en vanaf 18,30 u. de «Falluintjeskapel». Verder zijn er volksspelen en vermakelijkheden in een Breughe- liaanse sfeer met spijs, drank en dans. Deelname in de onkosten 25 F. L.H. Ook dit jaar gaat ter gelegenheid van de Oogstfeesten van s< de VW «De Faluintjesstreek» een tentoonstelling door en c meer bepaald te Herdersem op de Pontweg (Boskant), in de b omgeving van de Hoeve Van Nuffel. 0 Deze tentoonstelling gaat door van zaterdag 22 juli tot en n met30juli Opening op vrijdag 21 juli te 19 uur en proklama- - tie op vrijdag 28 juli te 20 uur. Sl Buiten het normale bezoek is er elke dag een geleide wan- deling met o.m. bezoek aan de tentoonstelling. Aan gans de onderneming wordt voor zover nog nodig een grote rucht- N baarheid gegeven zodat U zich aan een opmerkelijke be- ni langstelling kan verwachten. Als aanmoediging koopt de VW elk jaar het bekroonde werk. j k) Tema van deze tentoonstelling is uiteraard het boerenle- w ven, inzonderheid dan het oogstgebeuren en anderzijds de m schilderachtigheid van de Faluintjesstreek. Graag zag de al Beheerraad ook «levende kunstuiting», schilderen of het m gebruik van om het even welke plastische techniek onder as het oog van het publiek leder medewerker mag maksimaal drie werken tentoonstel- st len Zo geen levende kunst ter plaats kan het werk niet voor h, bekroning in aanmerking komen. Verkoop gebeurt uitslui- i ie tend via een tussenpersoon van de VVV, de heer Arseen uj Van der Jeught. Om haar financies wat in orde te houden Ve ziet de VW zich verplicht 15% te vragen bij elke verkoop. h< Om praktische redenen dienen de werken voor de tentoon- j a- stelling ten laatste op woensdag 19 juli te worden afgege- st. ven bij de heer Arseen Van der Jeught, Pontweg 26 te I je Herdersem. cP LH d( HERDERSEM Ondanks de droeve stemming nog voelbaar na het overlijden vj Grietje Coppens en de uiteraard minder uitbundige feestelijkhedt in de klaslokalen op de Kouter was ook deze aktivitcit een sukse niettegenstaande de blokperiode van vele jeugdige leden. Het bestuur toonde zich eens te gende gemeenten waren ook bu meer rijk &tn initiatief: zo werden gemeestcr D'haesclccr cn echtgt steunkaarten met tombolanum- note en de Herderscmse raadsli mers erop verkocht die dan in het den Valentine Moens, Pai gelegenheidsrestaurant voor de- Stockman cn Willem Willems va zelfde som korting zprgden. Ge- de partij, evenals raadslid Juliaa tri zien de grote voorverkoop was Vinck. de opkomst verzekerd. Misschien wordt het feest volger PI Reeds verleden zaterdag bij de Jaar ecn Paar weken, vóór opening kwam men opdagen en de blokperiode, gehouden maar a ouders wezen aan hun kroost, niet leszins werd ook nu weer ee zonder enige emotie, de plaats meevaller, waar zij destijds op de schoolbank zaten bij deze of gene meester. Hierbij dan de lijst van de wi Op zondagmiddag was het aantal nendc nummers: gasten zo groot dat, waar aanvan- 'r Pr'js: schilderij 1474 kei ijk slechts één klaslokaal ijls reservenummers 1977 en 1319 restaurant was bedoeld, men zich I '4 1465 1264 1020 1626 10* moest uitbreiden tot niet minder '232 1511 1094 1017 1603 16* koms.éch.gLdm noemen.j«J j»» 1826 ,55, j3j prijs een schilderij geschonken 1812 1728 1188 door Arseen Van der Jeught. Prijzen af te halen tot 1 augusti Benevens bestuursleden van fan- 1978 in 't Muzieklokaal «'t Klul fares en harmonieën uil de omlig- huis» Koutcrbaan 32. Alhoewel het niet de eerste maal is dat we in onze pen klimmen om de aandacht te vestigen op het feit dat in het «Informatieblad van het Kommissariaat -Generaal voor Toerisme», blad dat een ruime ver spreiding kent, zelden of nooit iets te merken valt van wat in Groot- Aaist aan Feestelijkheden of Kulturele of Sociale aktiviteiten ge beurt vinden we in het nummer van juni 1978 terug NIETS.

De Voorpost | 1978 | | pagina 10