sa HET MODERNE LANDBOUWBEDRIJF IN DE KIJKER TE LEDE HET DORP IN OOST-VLAANDEREN ZANDSTRALEN: OUDE GEVELS IN EEN NIEUW KLEEDJE GOEDE IDEEEN VINDEN ELKAAR Goedmoedige geveltoeristen Atjru] yoo? m ie m éjMf ZUl- MU. MA/ IN NiSJ fyspjr <3 RAVEN NAAR HET VERLEDEN, iets voor JOU? Te Petegem bij' Oudenaarde staat een oud kasteel, 12 - 23-6-78 - De Voorpost De Leedse afdeling van de Boerengilde en de plaatselijke afdeling van de KVLV gaan ook hun steentje bijdragen tot het Jaar van het Dorp. In samenwerking met de Groene Kring en de Landelijke Ruitersvereniging organiseren zij op zondag 27 augustus een open-deur en zoektocht waarmede zij een tien tal landbouwbedrijven van Lede speciaal in de kijker zullen plaatsen. Op een perskonferentie stelden zij hun prachtig initiatief voor. Dus die bewuste zondag 27 augustus zullen een tiental landbouwbedrijven open zijn en toegankelijk voor het pu bliek. Aan die open-deurtocht is er ook een prijskamp ver bonden. Op ieder bedrijf zullen een tweetal vragen gesteld worden. De bedrijven zullen die dag open zijn van 10 tot 17 uur en de eigenaar zal aan de be zoekers de gewenste uitlec verschaffen over de werking van zijn bedrijf. De inschrijving voor de prijskamp zal plaats vinden in de Bosstraat op hel bedrijf van de heer Gaspar De Loos. Op dit bedrijf zal er ook een tentoonstelling doorgaan waarop uiteraard het kachet van de Boerenbond zal staan. In de Eikelstraat zal er een ty pisch oud bedrijf opgesteld worden, namelijk de hoeve van de heer Jerome Troch, een hoeve waaraan trouwens een historiek verbonden is. Deze hoeve staat in feite beter be kend als de Melckenbeeck- hoeve. Het was namelijk in deze hoeve dat pater Meiken- beeck tijdens de Franse bezet ting in de 19de eeuw in het ge heim de missen opdroeg. Ver der is deze hoeve gebouwd in kwadraatsvorm, wat uniek is voor de streek. Op deze hoeve zal een tentoonstelling van oud-landbouwmateriaal plaatsvinden. Het doel is dus de bezoekers te laten zien hoe dat vroeger gebeurde en dan daarna een bezoek te brengen aan moderne landbouwbedrij ven. De volgende bedrijven zullen opengesteld worden: het snij- bloemenbedrijf van Achiel An- naert op de Speckaert nr. 20 waar voornamelijk anjers ge kweekt worden. Op de Spe- ckaertweg 't fruitbedrijf van Jozef Joos waar tevens een reuze verrassing zal aangebo den worden. In Overimpe zal het witloofbe- drijf van André Lassuydt te be zichtigen zijn. Men zal daar kunnen zien hoe het witloof ge- forseerd wordt en klaarge maakt voor de verbruiker. Ook een gemengd bedrijf werd op genomen, namelijk dit van de heer Paul Ruyssinck in de Reymeersstraat. Op de Wi- chelsesteenweg zal de heer Paul Pieters zijn melkveebedrijf openstellen. Daar zal men de modernste melkinstallaties kunnen bewonderen. Een uniek landbouwmachinepark zal de bezoeker te zien krijgen op het bedrijf van de heer Gas ton Brondeel op de Heipias. In de Groenstraat zal de heer Paul De Korte zijn boom- en rozenkweekbedrijf openstellen en de heer De Lathouwer zijn melkveebedrijf. Een tweede snijbloemenbedrijf zal te zien zijn in de Suikerstraat bij de heer Gilbert Verbeke en op het bedrijf van de heer Paul An- naert in de Bosstraat zal een onthaal- en ontvangstcentrum ingericht worden. Hier zal een lokaal ingericht worden waar een diamontage zal vertoond worden over de verschillende bedrijven. Tevens zal er op dit bedrijf een breughelavond doorgaan. Men zal daar typisch breugeliaanse kost voorge schoteld krijgen en 's avonds zal een orkestje er voor de dansvrolijke noot zorgen. In de namiddag zal de ruitervereni- ging er demonstraties geven en tevens zal de volksdansgroep van de KLJ van Wichelen en kele dansen ten beste geven. Hier zal dan ook de prijsuitde- ling plaatsvinden van de prijs kamp verbonden aan de tocht. Deze tocht zelf is ongeveer 18 km en mag met alle mogelijke verplaatsingsmiddelen onder nomen worden. De bedrijven zelf zullen voor de gelegenheid bevlagd worden. Bij de in schrijving zullen de deelne mers een mapje ter beschik king krijgen met een korte be schrijving van ieder bedrijf en er zal tevens een plannetje bijzijn om de goede weg niet te verlie zen. De deelnameprijs aan de prijs kamp bedraagt 50 fr en voor jeugdbewegingen en groepen in uniform is de prijs 25 fr. Aan deze prijskamp zijn tal van prij zen verbonden met als eerste prijs een poney. Met deze organisatie beoogt men een minder gekend aspekt van de samenleving wat meer bekend te maken bij de bevol king. Met een dergelijke aktie zijn de landelijke gilden reeds van vorig jaar bezig In dit kader doen de meeste gemeentelijke gilden één of andere aktiviteit. In gans België worden aldus dergelijke demonstraties ge geven. MON D.G. Verleden donderdag werd in de gebouwen van de Krediet bank op de Kouter te Gent in samenwerking met de Provinciale Federatie voor Toerisme van Oost-Vlaanderen de tentoon stelling «Het Dorp in Oost-Vlaanderen» in aanwezigheid van gouverneur De Kinder en burgemeester Placiede De Paepe plechtig geopend. Gouverneur De Kinder hield de openingstoespraak en tot en met 2 juli worden diamontages vertoond over «de Meetjes- landse Krekenroute» en «de Moervaartroute». Tevens wordt een studiedag gepland met de Gewestelijke en plaat selijke VW's in verband met de toeristische toekomstmogelij- heden van onze Oostvlaamse dorpen. Naar aanleidng van deze ten toonstelling wordt door de Fe deratie tevens een kunstmap uitgegeven met kleurenteke ningen van 12 Oostvlaamse dorpskernen van de hand van kunstschilder Herman Ver- baere met erbij een viertalige begeleidende tekst. Deze tentoonstelling is vrij toe gankelijk alle weekdagen van 9 tot 16 u behalve de zaterdag. Ze is ook open op zondagen van 10 tot 13 u. Direkteur De Moor verklaarde dat de Fede ratie er niet heeft naar gestreefd een oeeia op te hangen van alle Oostvlaamse dorpen maar veeleer heeft getracht belang stelling te wekken voor al het geen de rijke dorpen in de pro vincie te bieden hebben. Hierbij werden de dorpen, zoals reeds vroeger in «Toe risme in Oost-Vlaanderen» keurig uit de doeken gedaan, geklasseerd in kerkdorpen, kasteeldorpen, rivierdorpen, straatdorpen, enz. Ook zit de bedoeling voor de autotoerist te sensibiliseren om de uitgestippelde autorou tes intensiever te gaan gebrui ken. Gepleit wordt ook om het hoeve-toerisme in Oost- Vlaanderen te propageren. De studieavond gaat door op vrij dag 30 juni. Ir. Geldhof, projekt- leider van de aktie «Jaar van het Dorp», typeert het opzet dan ook feilloos: «We mogen van onze dorpen geen «Bokrijk- jes» maken en we willen voor komen dat stedelingen met bussen volgeladen op onze dorpjes worden losgelaten. Wat hier uiteindelijk telt is de leefbaarheid van de dorpen zelf!». LH In het kader van de aktie «Jaar van het Dorp» gaat in het Stedelijk Sportcentrum te Eeklo, onder de auspeciën van Mw De Backer-Van Ocken, Minister van Nederlandse Kuituur en Vlaamse Aangelegenheden en van Minister Jos Chabert van Verkeerswezen en Toerisme een ideeënbeurs door van zater dag 24 tot en met dinsdag 27 juni. De beurs met doorlopende Workshop is elke dag open van 10 tot 18 uur in de Burgemeester L. Pussemierstraat. Je merkt het tegenwoordig her en der. Oude huizen en gevels waarop de tand des tijds duidelijk sporen naliet, krijgen in een mum van tijd een kompleet ander uitzicht. Ze staan er dan weer fris bij, doen nieuw aan, maar bewaren tegelijkertijd de waardigheid en de klasse van de gevorderde leeftijd. Dan is de zandstraler langs geweest, de vakman die vanop zijn steiger stofkap over het hoofd, achter een juten gordijn, de gevel een flinke schoonmaakbeurt geeft. Op het eerste gezicht een louter stofferige be doening. Bij nader inzien een vak, dat heel wat meer kennis en kundigheden vergt dan de leek zou kunnen vermoeden. Tot die vakarnen we althans, na een gesprek met één van hen: Lebbekenaar André Perdaens, die al vijftien jaar lang gevels opkalefatert, maar een zestal jaar geleden resoluut voor het zandstralen opteerde. UIT ENGELAND Met het zandstralen kwam de- Lebbekenaar een zestal jaar geleden voor het eerst in kon- takt. Toen zag hij in Antwerpen, aan het Vleeshuis, Peter Cox aan het werk, een Engelsman die het zandstralen in ons land introduceerde. Op dat moment wendde men bij ons, voor het opfrissen van oude gevels, nog altijd de ou- werwetse metodes aan, als het afschuren van de stenen met een stalen borstel en het gebruik van rubberen schijven, waarop schuurpapier was be vestigd. In die stiel zat A. Per daens overigens reeds lang. Vader Perdaens was immers stukadoor en samen met een com van hem, verzorgde André het buitenwerk. Wat hij in Antwerpen te zien kreeg interesseerde hem der mate, dat hij prompt bij Peter Cox aan de slag ging. Zonder loon overigens. Hij gaf er zijn ogen stevig de kost en kwam tot het besluit dat dank zij deze nieuwe metode niet alleen vlugger kon worden gewerkt, maar dat de kwaliteit van het afgeleverde werk overduidelijk beter was. ZAND, GLAS EN LUCHT Het principe zelf van het zand stralen is anders vrij eenvou dig. De drie ingrediënten, zand en glassplinters verzameld in een «sableuse» en de lucht samengeperst via een compressor worden door heen een fijne buis, met regel bare kop, op de stenen gespo ten. Naargelang de hoeveel heid druk en de hardheid van het behandelde materiaal, wordt een miniem laagje van de stenen afgehaald. Een paar mi- limeter ampèr. Voldoende ech ter om de stenen hun oor spronkelijk uitzicht terug te schenken. Vanzelfsprekend ontstaat bij dergelijk werk een enorme hoeveelheid stof. Een gezonde bezigheid kan je het zandstra len dan ook geenszins noe men. Ter bescherming vein oe lucht wegen wordt een stofkap over het hoofd gedragen. En om alle eventuele gevaar te vermijden, wordt maandelijks van de lon gen een röntgenfoto gescho ten. Het is ook zo dat, ter preventie van mogelijke letsels, in som mige landen, in Nederland o.a., het stralen met zand niet langer toegelaten wordt. Ook in be paalde steden in ons land, werd op het gebruik van zand een verbod uitgevaardigd. In derge lijke gevallen worden vaak, waar het natuurlijk mogelijk is, ijzeren korrels gebruikt. IJzer- slakken, precies dezelfde die de landbouwer op zijn akker strooit. VERSCHILLENDE METHODES Niet iedere steen is geschikt om te worden gezandstraald. De kennis en eigenschappen der verschillende soorten bak stenen, is erg belangrijk in ons beroep verzekert ons A. Per daens. Er bestaat immers een enorm verschil in de hardheid van de stenen. Niet alleen de plaats van de kleiwinning speelt hierbij een belangrijke rol, maar zelfs de plaats in de over. Zo verschilt een pape steen, gebakken aan de binnen kant van de oven heel wat van een papesteen gebakken aan de buitenkant ervan. Daarom ook vergewissen we ons steeds van te voren welke soort steen moet worden be handeld. Papesteen, net als klinkaart zijn best geschikt om te worden gezandstraald. Grote «boerstenen» die in de streek van Opwijk en meer naar Brussel toe meestal werden gebruikt, zijn daarentegen niets waard. Men kan het er natuur lijk op wagen, maar na een paar jaar begint die steen water te zuigen. En tijdens een vorstpe riode gaat hij onherroepelijk af brokkelen. Daarom wordt bij dergelijke stenen een andere methode toegepast. Naast het zuivere zandstralen (zand en glas) bestaan er im mers nog andere metodes voor het opfrissen van gevels. Zo kunnen stenen chemisch ge reinigd worden. De gevel wordt dan met een soort deeg inge smeerd, die na het opdrogen verwijderd wordt met stoom uit de hogedrukpomp. Vooral bij gevels waarin zandsteen (Ba- legemse steen bvb) verwerkt zit, wordt dergelijk procédé aangewend. Mocht men in der gelijke gevallen de zandstraal gebruiken, de steen zou ge woon worden verpulverd. Een andere methode bestaat erin de gevels met stoom te reinigen. In weer andere geval len gebruikt men gewoon de hoge drukDomn mat waarmee je bij 180 kg druk, zó een betonnen blok in stukken kan blazen. Vanzelfsprekend komt het er op aan naargelang de omstan digheden, hét meest geschikte procédé toe te passen En tot die omstandigheden behoort niet alleen de hardheid van de steen, maar evenzeer dé plaats, waar moet worden gewerkt. Binnenin een woning kan je sowieso niet zo'n stofwolk laten ontstaan als dat buiten het ge val is en moet je bvb. aan de slag bij een beenhouwer die ondertussen nog wenst verder te werken, ja dan moet je de stofontwikkeling tot het abso lute minimum beperken Zelfs de weersomstandighe den spelen een bepalende rol. Een natte, beregende gevel le vert je één dikke brij op en schijnt de zon te fel, dan moet je rekening houden met weer kaatsingen. Voegen in de brandende zon is al evenmin aan te raden. Om de hele bedoening geens zins eenvoudiger te maken, heeft de vakman nog de keuze uit verschillende soorten zand die hij kan gebruiken: gebrand wit zand van drie, vier korreldik tes, bruin zand, ijzerkorrels. Tegenwoordig blijkt men in Nederland zelfs reeds plastic korrels te gebruiken. WERKMETHODE Bijkomende problemen stelt een bepleisterde gevel. Dan moet eerst de bepleisterina wuraen weggekapt. En dan kan alles en nog wat te voorschijn komen: muren en deuren die vroeger werden dichtgemet seld. Vaak in een steen die ver schilt van de rest van de gevel of muur. Dan worden de voegen uitge slepen en uitgekapt. Rekening houdend met de steen die te voorschijn kwam, wordt dan één of andere metode van ge velreiniging toegepast. Het voegsel wordt dan vernieuwd en tenslotte wordt een laag sili cone aangebracht, een kleur loze plastiek film, die water en vuil afstoot. Dat is echter vaak lang niet al les, want heel wat mensen ma ken van de gelegenheid ge bruik om de vakman te vragen even de dakgoot bij te schilde ren, een venster te verkappen, zelfs een stukje roofing te branden. Zodat een zandstraler, wil hij kompleet en verzorgd werk af leveren, zowat van alle mark ten thuis moet zijn. De opdrachten variëren zo erg dat onlangs nog A. Perdaens in Lokeren een haan van de kerk- Voor de kulturele manifestaties en voor de animatie gelden volgende data an uren. ZATERDAG 24 JUNI 10 uur: Kinderen zingen en musiceren met Greet Huyghe 11 uur: Wandelkonsert door plaatselijke fanfares 11.30 uur: Officiële opening 14.30 uur: Film «Het Dorp» 16.30 uur: «Stampen en Da gen», skifflegroep 17 uur: Verteluurtje voor kinde ren vanaf 6 jaar 19 uur: Wandelkonsert door plaatselijke fanfares 20 uur: Cirkus Johny ZONDAG 25 JUNI 10 uur: Kinderen zingen en musiceren met Greet Huyghe 11 uur: Wandelconsert door de plaatselijke fanfares 12 uur: Film «Het Dorp» 14.30 uur: Volkszang door zanggroep P. Loutie 16.30 uur: Film «Het Dorp» 17 uur: Jazz-recital Mill Combo 20 uur: Popkonsert «Stewball» MAANDAG 26 JUNI 10.30 uur: Bekroning scho lenwedstrijd 14.30 uur: Poppentheater «Taptoe» Poëzieprogramma «Stemmen uit het Dorp» 15.30 uur: Film «Het Dorp» 17.30 uur: Verteluurtje voor kinderen vanaf 6 jaar 20 uur. Debatavond: «Een kans voor het Jaar van het Dorp?» Cirkus Johnv DINSDAG 27 JUNI 10.30 uur: Film «Het Dorp» 11 uur: Poëzieprogramma «Stemmen uit het Dorp» Poppentheater «Taptoe» 15 uur: Chris Leysen in gesprek met jongeren 16 uur: Film «Het Dorp» 17.30 uur: Verteluurtje voor kinderen vanaf 6 jaar 20 uur: Cirkus Johny Alle manifestaties zijn gratis. U kan er rustig een familiale trip van maken. Kinderen worden op bizonder prettige wijze inge leid in de problematiek van het Dorp. Zowel tekenen, schilderen, mime-spel als toneel zal hen ongetwijfeld aanspreken. De aktie- en ideeënbeurs is «een idee voor een dagje uit» en «een dagje uit voor ideeën». I H toren haalde en hem achteraf opnieuw ter bestemming bracht. Er werd hem daar ook gevraagd dat hij in de 40 m ho ge, spitse toren, de klokken wou gaan meten. Wat hij ook deed. Vaak moet in de letterlijke zin van het woord, de gevel «ge restaureerd» worden. En dan gaat het niet alleen om het ver vangen van een «zoete» steen, die sterk kontrasteert met de overige, maar ook om het bij werken van arduinen balken, of het toevoegen van een blok witte zandsteen. Soms wordt door middel van een rozet of een band namaakarduin de al te hoog aandoende gevel «ge broken». Ankers die zich nog in de muur bevinden en die je voor de ste vigheid van het huis niet mag verwijderen, worden vakkundig gecammoufleerd, zodat nie mand er nog wat van merkt. Sommige stenen vragen om met steenrood te worden bijge schilderd. En stenen bestaan er in verschillende tinten. Kor tom, uit al die handelingen blijkt, dat een zandstraler meer dan één pijl op zijn boog nodig heeft. Ook de keuze van de kleur en de samenstelling van het voegwerk zijn van belang. Wanneer erom wordt gevraagd en de gevel leent er zich toe, worden er twee kleuren ge bruikt, om bvb deuren en ra men beter tot hun recht te laten komen. Het zandstralen beperkt zich overigens niet alleen tot het behandelen van binnen- en buitengevels. Een spiksplinter nieuwe eikenhouten koffer: to ver je in een paar minuten met zand- of ijzerkorrels om, tot een antieken pronkstuk. Ook ge- oxydeerd of van verschillende verflagen voorziene metalen voorwerpen, kan je zandstralen: radiatoren en chassis van wa gens... We zeiden het reeds. Op het eerste gezicht een louter stoffe rige bedoening, dat zandstra len Maar bij nader inzien een vak, waar heel wat kennis en kunde bij te pas komt. Tekst: P. Van Rossem 'l MAfcJÉT - KAw tN- OOK A/'£TS zpot^J gebouu?cTm'deX VII'eeuxo.Uit distqtxscKe bronnen lueten uofy dat:er reeds inde iX'eeuao eenKaroti-naische burcht urns. nfl j p \l Karei de Kale tekende er, in 86H een lllai ||loorkonde Y??! ER is ook sprake uaneen. keck met begiaaf-1 plaats. JËLi Later bouiode QwydLe uanl T/hfr Dampiern» er een kasteel a<>O Door tangen trachten xoe de ge - helmen van hecT*?rleoLen blootte^Lg^gen. f-/ier$oor richt de nationale dienst uoor opgravingen vijf kamp toeken in. Tel kers van-maandag morgen tot vrijdag avondVanaf 2H ju.11 tot 2.5 augustus. Mi- nlm-um leeft yd 16 jaar. Hieraan kunt ook u deelnemen Er loordtook ge3orgd voor denodigeontspanning ensauonds iun er activiteiten georganiseerd- 1/oov meer inlichtingen moetje by Lutqard vC Tc a ute ren jgti,Kem^ekestaavn°5 1180 BeLseie. Sint-Ni Klaas.

De Voorpost | 1978 | | pagina 12