mm! 4>rrh\ t;,'i/tv/i kleinigheid 14 - 23-6-78 - De Voorpost Op zaterdag 24 juni ek. om 17 a start In het kompleks van het Oriëntatiejaar, Sint Annalaan 168 een grootse Jnbelviering van 25 jaar Oriëntatiejaar. Aan de hand van historische schetsen, pedagogische bedenkingen, fotomateriaal uit de rjjkgevalde diamontage en teksten alt het jubileumprogramma brengen wij n een eksklnsieve reportage over wat n daar zal geboden worden. In voorbereiding van het feest wordt het openluchtpodium door eigen Er was eens... Zo beginnen alle sprookjes, waarin de werkelijkheid tot droom wordt omgebouwd. 22 september 1952 Mijlpaal in de geschiedenis van het Vrij Technisch Instituut, start van het Oriëntatiejaar: een droom wordt werkelijkheid. Verwachting Sedert maanden haalt een nieuw gesprekstema de bovenhand bij al de bekenden van het Vrij Technisch Insituut van Aalst; dit jaar leeft, werkt en studeert aan dit instituut de vijfentwin tigste lichting van het oriëntatie- jaar. het basisjaar van dit uitgebreide en alom goed beken de instituut. De inzet en het antoesiasme waarinee vorig jaar gewerkt werd voor het projekt «Techno- te tonen dat het instituut leeft, werkt, beweegt en groeit. In zijn aktie O.J. 25 viseert het instituut in de eerste plaats de meer dan zevenduizend leerlin gen die zijn oriëntatiejaar mee maakten, als opvolgers van de eenendertig leerlingen die op 22 september 1952 de eerste oriën tatieklas hebben gevormd. Springplank Vanuit het oriëntatiejaar heb ben zij hun weg gekozen. Eerst in de vele branches van de technische school, later in de puzzel van de beroepswereld. Aan al deze oudleerlingen, aan al de prominenten, aan al de sympathisanten wil het instituut tonen hoe het, vanaf de basis, meeleeft en meegroeit met de wisselende inzichten van de pedagogie, met de steeds wijzi- opgetimmerd (SJ) dagelijks de baan op om de ouders ervan te overtuigen dat het een geluk voor hun zoon zou zijn de lessen te kunnen volgen, dat het derven van het karige loon van de leerjongen een grote vooruitgang en waardevolle elan zou betekenen voor gans zijn verdere leven. De tijden waren toen anders van vandaag: de boterham die nu vergooid wordt, moest toen nog gedeeld worden en voor vele gezinnen vergde de studie van een zoon grote opofferingen. Waardering Tesamen met de technische ontwikkeling werd ook de vor ming van de persoonlijkheid verzorgd. De nieuwe generatie stielmannen moest ook, dank zij haar algemene vorming, haar plaats kunnen innemen naast de was begonnen, vooraleer hij zijn houding kon bepalen tegenover de voor hem ongekende grond stoffen en gereedschappen. De oplossing van de ene moeilijkheid was tegelijk een remedie tegen de andere kwaal. De leerlingen zouden, vooraf gaandelijk aan hun stielkeuze, kennis maken met de verschil lende afdelingen, met hun vereisten en disciplines. Daarom zouden zij parallel met de andere leerlingende stap naai de middelbare school zetten nu de derde graad. Het technisch onderwijs zou dezelfde zesjarige struktuur krijgen als het algemeen onder wijs. Het V.T.I. van Aalst zette de stap in 1952, het oriëntatie jaar was geboren. Jonge mensen op de drempel van het leven krijgen inzicht in eigen moge lijkheden. leren zichzelf als mens ontdek ken. Moge het feest O.J. 25 een loflied van dankbaarheid zijn aan de stichters, om hun profetische blik aan de leraars, die het beste van zichzelf hebben gegeven in het moeilijke zoeken en tasten van de eerste dagen, aan de ouders, die hun kinderen in stil vertrouwen aan het Oriëntatiejaar hebben toevertrouwd. Groei En zo zijn de jaren gekomen en gegaan, en zo zijn de kinderen gekomen en gegaan. Ze waren heerlijk jong, giechelen om alles, deden soms baldadig en dom, huilden om een dode vlinder, stonden stil voor een bloem en zochten hun weg door het leven. Van één klas breidde het oriëntatiejaar zich uit tot een piek van twaalf klassen werd bereikt; het aantal stabiliseerde zich de laatste jaren op tien klassen. -V;-'k V ra V >uU tj. V/A 'i De rijke beloften van het prille begin werden in korte tijd ingelost. 31 hadden zich de eerste maal aangeboden. Hun aantal groeide, bleef maar groeien tot een piek in 300 werd bereikt. Denken en doen, en met omgekeerd; goede planning is de basis van goed werk (SJ) tek 77» blijkt geëvenaard te worden door de zorg en initiatie- venregen waarmee de actie O.J. 25 wordt omringd. Technotek 77 was vooral be doeld voor de industriële wereld en de technische instituten van gans het land en oogstte dan ook een welverdiende bijval en sympatie. Tot op heden bereiken uitingen van lof en waardering de inrichters en verantwoorde lijken. Ir. Valeer Van Haver, tans algemeen direkteur van K.I.H. O. - Katolieke Industriële Hoge school Oost-Vlaanderen - mikte in de roos bij het lanceren van deze studiedagen over het tech nologisch denken in het tech nisch tekenen. Na deze uitstraling over gans het land en tot over de grenzen, na het afsplitsen en toch ter plaatse blijven van de afdelingen voor het behalen van het diploma van Technisch en Industrieel Inge- tiier, is men geneigd te denken dat de fut er uit zou zijn, dat het vuur voor een tijdje op een kleine vlam zou branden, dat de werkkracht zou afzwakken. Niets is minder waar. Belofte Opnieuw staan een trits leer krachten klaar om aan de streek gende maatschappij, met de schommelingen van vraag en aanbod in de industrie, met de nieuwe inzichten en ontwikke lingen van de wetenschappen, met de variërende eisen die aan de jonge mens worden gesteld in de wereld van vandaag en morgen om zichzelf te realiseren en zijn persoonlijkheid in even wicht te laten openbloeien. Pionier Inde na-oorlogse periode is de mens op zoek naar een nieuw tijdsbeeld en een nieuw imago. De razendsnelle evolutie van de techniek holt ons mens-zijn voorbij. In gans het Land van Aalst is het bekend hoe de sociaalvoelende André De Waegenaere in 1911 de start gaf aan een onderwijs instituut dat voor de ganse streek van grote betekenis zou worden. In de periode van de ambacht school Sint-Jozef werd aan zoveel mogelijk jongelingen de kans geboden een betere stiel kennis te verwerven om zodoen de de weinig aantrekkelijke, minder betaalde en niet gewaar de leerjongensperiode in te korten of over te slaan. In die tijd moest de stichter nog afgestudeerden van het alge meen middelbaar onderwijs. De technici moesten een goede karriëre veroveren in de kaders van de industrie. De school moest uitbreiden en de kans bieden aan haar leerlingen zich verder te vervol maken. Er ontstonden A2-afde- lingen, die een diploma van technikus afleveren. Later wer den de studiemogelijkheden bekroond met een Al-afdeling, waar het diploma van technisch ingenieur kon worden behaald. Kiezen-Delen Bij al de zorgen voor de uitbreiding naar boven werd ook de basis niet vergeten. De beginleeftijd van veertien jaar (na de vierde graad van de lagere school) werkte nadelig op de selektie van de leerlingen. Inderdaad, in de middelbare scholen van het algemeen onder wijs werd de studie aangevat op twaalfjarige leeftijd. Wie de kapaciteiten en financiële moge lijkheden had zette na de derde graad de stap naar kollege of ateneum, een voor de technische scholen nadelige situatie. Daarbij kwam dan nog het feit dat de leerling een afdeling (hout-metaal-textiel, moest kiezen vooraleer hij in de school Planning De programmatie van het oriën tatiejaar is meegegroeid, meege- wijzigd met de noden van de leerlingen, met de voorschriften van hogerhand. De uit het niet ontstane programma's werden bestudeerd en aangepast, uitge test en bijgewerkt, vergeleken en op punt gesteld. De praktische oefeningen kre gen steeds meer een estetische vormgeving en het gereedschap werd steeds beter aangepast aan de jonge, dus kleine en onerva ren leerlingen. Het Oriëntatiejaar was een begrip geworden, had zijn eigen identiteit gevon den. Eigen identiteit, die een duide lijk gelaat kreeg in de nieuwe gebouwen, waar aan zovele handen dagen en dagen belangloos hebben gewerkt met de stille inzet en de grimmige verbetenheid eigen aan ons Vlaamse volk. Nieuwe gebouwen, en vertrouw de omgeving, waarin gevoeld en geleerd werd hoe goed het is te houden van mensen, en blij te zijn dat mensen elkaar kunnen vinden elkaar niet meer kunnen missen, geloven in elkaar, en vanuit die vriendschap de hele wereld willen omhelzen. Kennismaking Op 29 mei 1978 kregen wij reeds ruim de kans om ter gelegenheid van de jaarlijkse infodag van het instituut, inzage te nemen van wat leeft in het oriëntatie- jaar. In het oriëntatiejaar maken de leerlingen kennis met de grond stoffen die in de verschillende beroepstakken worden ver werkt. Aan de hand van eenvoudige oefeningen leren zij de gereedschappen en hun gebruik kennen. Zo ontwaakt stilaan bij elk van hen de persoonljke voorkeur voor één of andere grondstof, verder loopbaan groot genoegen kan beleven. Zo wordt hij een tevreden en gelukkig mens, bekwaam om zijn levenstaak met voldoening voor zichzelf en zijn medemensen te vervullen. Aan de lezers die nog niet de kans te baat genomen hebben om kennis te maken met het leven van een oriëntatiejaar raden wij reeds nu aan dit volgend jaar te doen ter gelegen heid van de jaarlijkse infodag. een paar weken na Pasen. Vorming Dat het technisch onderwijs niet ten achter is gebleven met de algemeen vorming van zijn leerlingen werd reeds meerdere malen bewezen. In vele toneelopvoeringen maak ten we kennis met het talent dat daar leeft en ontwikkeld wordt. In voordrachtkunst en welspre kendheid zagen we leerlingen uit dat onderwijs met gunstige Het is de droom van alle mensen zich altijd ergens thuis te voelen een blik, een gebaar, een woord, ze vertellen het ganse verhaal: het verhaal van mensen, die kunnen blij, gelukkig, dank baar zijn om de vele mooie kanten van het leven. Een verhaal van mensen die kunnen lachen. Tijdens een plechtige Dankvie ring te 17 uur wordt de nieuwe O.J.-vlag gewijd en ingezwaaid. Ere-Inspekteur-Generaal Oc taaf Declercq houdt een korte feestrede en brengt meteen de groet van de generatie die vijfentwintig jaar gelden de vlam heeft aangestoken. In een treffende en kunstvolle evokatie worden te 18 uur verleden, heden en toekomst van het oriëntatiejaar opgeroepen. De leerlingen vertolken de aanwezigen hun herinneringen, hun leven en werk van elke dag. finalisten van het kwisprogram- ma hun laatste punten. Ook de muzikanten zowel leraars als leerlingen) komen aan bod in een hoogstaande auditie van vokale en instrumen tale muziek, afgewisseld met voordracht. De zo gewaardeerde dia-reeks over de geschiedenis van het oriëntatiejaar wordt opnieuw gepresenteerd in het klassenpa- viljoen. Het feest wordt tenslotte afge rond te 21ul5 met een daveren de taptoe-apotheose. Kunstgroep Alkuone verleent gaarne zijn medewerking. Al deze activiteiten worden gepresenteerd door de leerlingen van het oriëntatiejaar 1977- 1978. Kortegolfkommunicatie houdt kontakt met vrienden van hein- deen verre. 25 juni zijn voorbij gegaan, het verleden wordt almaar groter. De toekomst ligt vol beloften voor ons. En elke dag zal weer nieuw zijn en anders. SJ. voor één of andere beroepstak. In een reeks studiebezoeken maken zij verder kennis met de ruime gamma aan keuze-moge lijkheden en gaan zij zich een persoonlijke idee vormen in verband met hun steilkeuze, die ook met hun ouders wordt besproken. P.m.s.-mensen en leerkrachten kunnen hierbij raad geven aan ouders en leerlingen. De jonge man krijgt aldus meer de kans zich een beroep te kiezen dat hem ligt en waaraan hij in zijn resultaten aan bod komen. We kennen allen de kunstgroep Alkuone, waarvan de bakermat in het V.T.I. van Aalst ligt. Feest Wat in een oriëntatiejaar kan gepresteerd worden op kultureel gebied zullen we kunnen vast stellen en waarderen op 24 juni aanstaande, ter gelegenheid van het feest O.J. 25, dat plaats heeft in het eigen Oriëntatiejaarkom- pleks van het V.T.I., Sint-Anna- laan 168 te Aalst. hun dromen voor de toekomst. Happening Vanaf 19 uur worden de ouders en sympatisanten vergast op een adembenemende happening. De tien klassen betwisten elkaar het leiderschap in een spetterend jeugdspel met grenzen. In de tot toneelzaal herschapen turnzalen brengen de OJ.-ers het toneelstuk «De Maanezel» van K. Verleyenvoor het voetlicht. In de ateliers verdienen de De toekomstige technikus maakt kennis met moderne produktieprocédes (SJ) Persoonlijk gesprek in het PMS-centrum: deskundige raad is goud waard (SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 14