Vrije tribune B.S.P. Kruislicht Uw woord CVP-FRAKTIELEIDER GHIS WILLEMS KONTRA DE STEDELIJKE JEUGDRAAD 2 - 23-6-78 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. SLAG THUISGEHAALD Tindemans heeft zijn slag thuisge haald De meeste partijvoorzitters van de meerderheid zijn het met zijn chantagemetodes met eens, maar ze durven het met zeggen. Achter het braaf aangezicht van deze man op wie al wie rijk is en rechts betrouwt, gaat een diktator schuil die alle knepen van het vak kent, plus de eerzucht en de zwak heden van meelopers en tegenstre vers De BSP-leiding werkt slaafs mee aan het doorvoeren van de po litiek van het grootkapitaal en haar eigen nederlaag morgen, wanneer én rechts én links haar de opgesta pelde fouten en zwakheden zullen verwijten. Wat is er met deze regeringskrizis veranderd? In feite niets. Voor So ciale Zekerheid en Tewerkstelling komen geen bijkredieten. Als bij wonder hebben Spitaels en Califice in ministeriële kelders en verbor gen rezerves niet minder dan zes tien miljard gevonden om de tekor- ten aan te vullen ende sigaret ten zullen nog maar eens vijftien frank duurder worden. De vol machten komen er. In twee keren, als het daarmee ophoudt En Cools weet de socialistische militanten te vertellen dat dit een «berekend ri- ziko» is Het heet verder dat de partijvoorzit ters de premier omtrent de wets ontwerpen van het Egmont-pakt neDben gedwongen een tijd schema te aanvaarden. De editoria list van «De Standaard» heeft de formule ter verklaring van Schiltz te herinneren, schrijft hij dat men er de karwats op legt De parlements- kommissies zullen inderdaad ge durende de hele duur van de vakan tie vergaderen en de Kamer zal ver vroegd teruggeroepen worden. Ze zal nu mogen praten waar ze tijdens de gewone zittijd mag zwijgen Ple zierig of cynisch is wel, dat de edi torialist in kwestie vandaag vergeet te spreken over een «junta»wat hij enkele maanden geleden nochtans met veel brio deed. Wel stelt hij de vraag in hoeverre hier ernstig werk kan verwacht worden. Wie ver wacht daar nu ernstig werk van? Tindemans verwacht alleen van zich zelf «ernstig werk» En dat «ernstig werk» kennen we en het komt er door. Califice zal maar al beginnen met van de werkloze vrouwen niet gezinshoofd een bijdrage te eisen voor de ziek teverzekering. Van Miert, BSP- voorzitter, heeft er aan gehouden te verklaren dat zijn partij niet weigert over de afschaffing van de veer tiende maand kindergeld te praten. De vermindering van alle begrotin gen met twee ten honderd staat al aan de orde van de dag, maar intussen heeft de «Libre Belgique» toch maar bekend gemaakt, dat er 1.189 nieuwe legervoertuigen zul len worden aangekocht, voor de bagatelle van twintig miljard! Ziezo, we zouden eens zien wat we zouden zien wanneer de Volksunie ooit eens mee aan de macht kwam. Ze pedaleert vandaag als laatste van het peloton gezapig mee en slikt alles wat men ze maar doen slikken wil We zouden nog méér zien wanneer de BSP er zich eens zou mee be moeien. Ze slikt, alle verhoudingen in acht genomen, nog veel méér, de volmachten voor Mare Eyskens inbegrepen. Cools heeft zelfs nog tijd voor een soort galgenhumor, waarvan de kleine socialistische kiezer binnen zeer korte tijd de prijs zal leren appreciëren. De vraag is nu hoe ABVV en ACV in hun kongressen de pil zullen ver werken. Gaan we naar een hete herfst, of spelen ze het spel van Tindemans mee? Een winst - ver lies - balans waarbij het ABW met de «veroveringen» van openbare holding en staatsbank uitpakt, kunnen zij de werkers in elk geval best besparen. De prijs ervan zal in te vele huisgezinnen te zwaar door wegen! RAY DE SMET ZIN EN ONZIN VAN DE GEMEENTELIJKE ADVIESRADEN De samenvoeging van de gemeen ten bracht een schaalvergroting tot stand op het vlak van het beleid maar vraagt onmiddellijk om een schaalvergroting tot stand op het vlak van het beleid In het licht van deze werkelijkheid van vandaag moet dan ook de gro tere betekenis gezien worden van de gemeentelijke adviesraden. Niet elke fuziegemeente schijnt zich' te bedienen van dit ernstig inspraak medium. In Aalst, met een 20-tal adviesraden, werd alleszins geop teerd voor een ruime vertegen- woordigingsdemokratie. Het proces maken van de Aalsterse adviesraden na één jaar werking, zou voorbarig zijn en getuigen van een te grijpgrage kritiek. Men mag aannemen dat het voor eenieder, ook voor de bestuursverantwoor- delijken, nog steeds gewennen is aan de nieuwe inspraakmogelijk heid. Nochtans, terugwijzend op de kortstondige Aalsterse ervaring, is het bilan van de adviesraden niet rooskleurig te noemen Er is slechts inspraak in een beleid mogelijk, als er een beleid is. De inspanningen van een paar sche penen met te na gesproken, zullen de leden van de adviesraden niet kunnen getuigen dat zij door het schepenkollege ernstig betrokken worden in het complexe proces van de besluitvorming (probleemfor mulering voorbereiding van de be slissing, de beslissing, de uitvoe- ing, de evaluatie). Waarachtige in spraak situeert zich niet aan het einde van de besluitvorming, wan neer doeleinden en middelen, prio riteiten en administratieve proce dures grotendeels vastliggen Het gaat veeleer om een onderbroken samenspel tussen bestuur en ad viesraad. Zoals gezegd, de fraktionele be handeling van (heel weinig) beleids problemen in de Aalsterse advies raden, doet grote leegten vermoe den: ofwel in het beleid van de be trokken schepenen, ofwel in hun wil om de onder hen ressorterende adviesraden te informeren of er mede te kommunikeren. Dit kan leiden tot een schijndemo- kratie waarin de overheid de indruk geeft een open bestuur te zijn maar waarbij de vertegenwoordigings organen op ontoelaatbare wijze de valueren. Wij hopen maar dat het schepen kollege zich ernstig bezint over een meer duidelijke werking van de ad viesraden. Dit is niet bedoeld als kritiek want wij zijn nog niet uit de experimentele faze en het blijft nog een zoeken. Men mag evenmin denken dat het de taak van de adviesraden is een verdoken oppozitie te voeren op bazis van een alternatief beleid sprogramma. De onvervangbare rol van de inspraakbeweging is veeleer de beleidsformulering en uitvoering te verfijnen. Voor ons is de overheid niet een a priori weinig betrouwbare of geloofwaardige ge sprekspartner, wiens voorstellen men aan een «tegenexpertise» moet onderwerpen. GHIS WILLEMS VRAGEN WAAROP GEEN ANTWOORD KOMT De Regering en de meerderheids partijen zijn het deze week maan dag eens geworden over de grote knelpunten, waarover vorige week donderdag een politieke krizis los barstte. De Eerste Minister is erin geslaagd om de hoeken af te ronden en de leden van zijn koalitie te verzoenen Een uitkomst die iedereen scep tisch stemt. Het grote publiek loopt een beetje verloren tussen de aangekondigde kalenderprioriteiten of voorrangs regelingen. De man in de straat krijgt het gevoel een spektakel bij te wonen dat eigenlijk niet voor hem is bestemd. Men krijgt inderdaad stilaan de indruk dat geen enkel regeringslid nog weet waar hij van daan komt of waar hij naartoe wil. Geen dag gaat voorbij of wij wor den overspoeld door verschillende tegenstrijdige ministeriële medede lingen. Maar op de precieze vraag: «Wat is nu de uitkomst», komt maar geen antwoord. Fundamentele vragen worden ver waarloosd ten voordele van poli tieke schermutselingen, waardoor men alle kanten uitkan om te ver mijden duidelijke taal te spreken Duidelijke taal spreken? Dat betekent o m het land duideljjk inlichten over hef exact bedrag van de bugettaire tekorten, het land precies inlichten over de vele miljarden die men vinden moet wil men het evenwicht kun nen herstellen om België opnieuw budgettair en monetair leefbaar te maken. Helaas, het heeft er alle schijn van dat de Regering de zaken opnieuw op een klassieke manier zal verdoezelen en dat de rampza lige financiële toestand opnieuw zal «geïnterpreteerd» worden Maar er is nog een tweede belang rijke, zo met dé belangrijkste, zaak. De Regering blaast hoog van de toren met haar voorgenomen be sparingen. Graag zouden wij eens het rezultaat kennen van de terzake gedane in spanningen Kan of durft de regering ons mede delen op welke punten en voor hoeveel de regering zelf bespaart? Want het is inderdaad zeer eige naardig dat, terwijl de Regering heen en weer praat over besparin gen, ten minste twee ministers in grote geldnood zitten. Beide beheren een deel van de so ciale sektor en zij vragen forse be dragen, Minister van Arbeid en Tewerkstelling Spitaels vraagt méér dan 20 miljard en zijn köl- lega van Sociale Voorzorg, Cali fice, is tevreden met 7,5 miljard. Hun begrotingen zijn ontoerei kend omdat er meer werklozen zijn en blijven komen dan zij had den geraamd toen zij in 1977 de inkomsten en de uitgaven naast el kaar legden. Maar de oplossing is al gevonden. De Regering gaat over tot een plundering van alle sociale kas sen, die nog maar enigszins over rezerves beschikken. Zo wordt een deel van de fondsen gevonden in de pensioenkas voor werknemers. Zij is al enkele jaren verlieslatend en_Jiaar rezerves ge raken stilaan uilgeput. Toch oor deelt de Regering dat hieruit kan worden geput omdat er nu geld nodig is. Deze beslissing is zonder voorgaande en zij leidt er meteen toe dat zeer ivlug naar nieuwe fi nancieringsmogelijkheden zal moeten worden uitgekeken wil men de komende jaren de pen sioenen blijven betalen. De Regering speelt een spelletje, waarin de Ministers plannenma kers zijn en de bevolking de ver liezers. Plannen zijn er genoeg, maar de uitkomsten zijn karig. Nemen wij bv. het «Plan Spi taels». Hiermee trachten de socia listen duizenden en nog eens dui zenden werklozen uit de statistie ken te halen op kosten van de overheid. Tijdens de regeringskri zis van voorbije week, heeft men mu eindelijk toegegeven dat een belangrijk onderdeel van dit plan Spitaels een mislukking is geble ken. Met het BTK (Biezonder Tij delijk Kader) wou men vele werk lozen tijdelijk laten aanwerven door plaatselijke overheidsdien sten. Hun aantal werd op 25.000 geraamd, maar slechts één vierde van dit streefgetal werd bereikt. Minister Spitaels besloot nu het geld dat hij op zij legde voor het biezonder tijdelijk kader aan te wenden voor de betaling van het stempelgeld. Het ganse drama van de huidige krisis ligt besloten in de vele en gevaarlijke «vragen waarop men geen antwoord weet» DIANE D'HAESELEER PLEIDOOI VOOR EEN STE- DEBOUW EN RUIMTELIJKE ORDENING OP MENSEN MAAT De Stedebouw en de ruimte lijke ordening, die in ons land lang op zich heeft laten wach ten, is nu niet meer weg te den ken uit onze samenleving. De socialisten hebben steeds een democratische Stedebouw en ruimtelijke ordening bepleit ten einde de ontwikkeling van ons fysisch leefmilieu onder controle te kunnen houden. Voor de socialisten telt hierbij slechts één zaak, nl. het welzijn van de burgers. Maatschappelijk welzijn moet primeren Al te lang heeft de ontwikkeling van ons fysisch milieu op wille keurige wijze plaatsgegrepen. Financiële belangen bepaal den vaak de oriëntatie van de ontwikkeling. Tegenover deze financiële belangen stellen de socialisten het welzijn van de mens, kortom het maatschap pelijk welzijn. Een democra tisch ontworpen en uitgevoerde stedebouw en ruimtelijke orde ning moet aan de bevolking een aangepaste woon- en leefoïngeving waarborgen, waarin het goed is te leven, te wonen, te winkelen enz... Dit aangepast leefmilieu kan al leen tot stand komen wanneer de mensen zelf hun woord kunnen meepraten omtrent de na te streven ontwikkelingén. Dat heet: democratische plan ning. Gewestplan Aalst is klaar Zopas werd het gewestplan Aalst bekrachtigd. Het is dus van nu af aan bindend. De be stemming van de Aalsterse bo dem werd aldus vastgelegd. Tevens komen aldus een aan tal opties inzake wegenbouw vast te liggen. Zopas nog ont ving BSP- Volksvertegenwoordiger Mare GALLE een officieel schrijven van Minister van Openbare Werken Mathot waarin deze aan Mare GALLE de verzeke ring geeft dat het sluitstuk van de Aalsterse Ring er komt. De afwerking van de ring komt trouwens ook voor op het ge westplan. Binnen een paar jaar zal met de werken kunnen be gonnen worden. De verbinding tussen Albrechtlaan en E5 is voorzien achter het Stadspark van Aalst. Structuurplan van Aalst: dringende noodzaak Binnen het kader van het Ge westplan moet nu dringend werk worden gemaakt van het Structuurplan van Groot-Aalst. Er werd reeds al te lang ge talmd hiermede. De socialis ten willen dat onmiddellijk werk wordt gemaakt van dit plan teneinde maximaal maat schappelijk nut uit het gewest plan te kunnen halen. Immers, teneinde zo spoedig mogelijk plannen van aanleg te kunnen opstellen zijn vooreerst klare structuur-opties nodig. Zorg voor duidelijkheid en rechtszekerheid Al deze plannen moeten niet al leen op democratische wijze opgemaakt, maar ook in duide lijke bewoordingen aan de bur gers verklaard te worden. Im mers ieder burger heeft er recht op te vernemen wat er met zijn gronden gaat gebeuren, waar de groenzone begint en waar ze eindigt. Rechtszekerheid vereist in eerste instantie dui delijke informatie voor de bur gers. Deze informatie kan best tezamen met de voorbereiding van het structuurplan plaats vinden. Het is onze hoop dat dit vlug zal kunnen van start gaan. Martin HUTSEBAUT Pol. Secret. BSP Bij een verjaardag. Op 21 juni 1963 werd Giovanni Battista Montini tot paus geko zen, de «kroning» had plaats op 30 juni 1963: nu vijftien jaar ge leden. De vader van de paus was ad- vokaat; toen zijn zoon, Giovan ni, besloot priester te worden, was het voor velen duidelijk dat een diplomatieke carrière voor hem als het ware natuurlijk was. Priester gewijd in 1920 olgde hij lessen aan een ro meins instituut, die hem inder daad zouden voorbereiden tot een dergelijke loopbaan. Zijn eerste post bracht hem naar Warschau: hij was toen 26 jaar en de jongste diplomaat van de pauselijke staat en de kerk. Giovanni had geen sterke ge zondheid; het klimaat in Polen was hem te hard en vrij spoedig kwam hij terecht te Rome op het staatssecretariaat of het ministerie van buitenlandse be trekkingen. Hier zou hij het tot de hoogste funktie van staats secretaris brengen. In 1955 werd hij tot aartsbisschoD van 't grootste bisdom in Italië be noemd, nl te Milaan: de stad met de meeste arbeiders en de grootste fabrieken van Italië. De reden van die benoeming was destijds niet al te duidelijk: volgens sommigen was Pius de twaalfde het niet eens met de progressieve gedachten van zijn eerste medewerker; vol gens anderen oordeelde de paus dat Montini eens zelf paus zou worden en dus best enige jaren zou doorbrengen in de gewone zielzorg Toen Pius de twaalfde stierf, was Montini nog geen kardi naal en dat was wel een kleine hinderpaal om hem in 1958 tot paus te kiezen. Het was Joan nes XXIII die hem in het zelfde jaar tot kardinaal benoemde; toen de volksgeliefde «over gangspaus» stierf, was Montini de grote kandidaat en hij werd de 262ste paus van de rooms katholieke kerk. Indien wij een stemming moes ten houden om te weten wie van de twee: Joannes of Pau- lus de «grootste» paus zal zijn geweest voor de kerk, dan denken wij dat Joannes het gemakkelijk zou winnen; zeker nu nog. Het zou ons nochtans niet verwonderen dat de ge schiedenis, later, tot een ander besluit moest komen. Paus Paulus is inderdaad een zeer grote paus! Hij is niet een volks type zoals Joannes er een was; diens goedheid en frisse humor ontwapenden zelfs zijn «vijan den». Paulus is meer een intel- lektueel man. wat moeilijk te benaderen, maar iemand die grote beslissingen durft en kan nemen. Hij is het toch die het tweede vatikaan concilie tot een goed einde heeft geleid. Nu zijn er wel velen die denken dat dit concilie niet de ver wachte veranderingen heeft gebracht, dat het voor vele kwesties nog een tasten en een zoeken is, dat men vandaag met de ene hand geeft om het morgen met een andere hand terug te nemen (bv. op gebied van de liturgische hernieu wing). Gods molen - en ook die van de kerk - maalt langzaam. De kerk is geen parochie of een bisdom: zij is de ganse wereld; een wereld met kristenen van verschillende strekkingen, met gelovigen en ongelovigen, met kristenen en gelovige niet- kristenen: voor allen voelt de paus zich verantwoordelijk. Een belangrijke beslissing kan een paus maar nemen, wan neer hij de weerslag van zijn beslissing onderzoekt voor vandaag maar ook voor de vol gende jaren en decenniums, voor de vrienden en voor de «vijanden». Paus Joannes had niet alleen de vensters van het vatikaan open gezet, hij had ook beko men dat iedereen naar hem luisterde en elkeen wist dat hij voor alle mensen een vader - een papa - wou zijn. Denkt maar aan het bezoek van voor aanstaande kommunisten op het vatikaan. Geen paus heeft zo veel gereisd als Paulus: Hij bezocht het H. Land, India, de Verenigde Staten (Uno), Fa- tima en Turkije, Zuid-Amerika samen met de bisschoppen van dat werelddeel, Geneve en de wereldraad der kerken, Afri ka. Zijn bezoek aan Polen en Rusland werd door die landen verhinderd. Geen paus heeft belangrijker brieven geschreven als hij: po- polorum progressio, lumen gen tium, humanae vitae. Niet ie dereen zal met alle stellingen van de paus altijd akkoord zijn, maar niemand kan twijfelen aan het feit dat Paulus VI in eer en geweten handelt. Meer dan welke andere paus laat hij de bisschoppen meespreken in het beleid van de kerk o.a. door de driejaarlijkse bisschoppen synode; hij heeft de bisschop pen bewust gemaakt van hun collegialiteit onder elkaar en van het feit dat de katholieke kerk een eigen beeld moet hebben zo wel in Afrika als in Europa. Paus-zijn was nooit zo moeilijk, omdat nooit de problemen zo groot en zo talrijk waren en dit door het feit dat de wereld één dorp is geworden, dat de toe standen op tien jaar meer ver anderen als vroeger op een eeuw, dat alle volkeren en deelkerken gelijkberechtigd wil len zijn. De paus wil een kerk die haa dienende taak vervult in de we reld: hij leeft mee met de moei lijkheden tussen de volkeren met het probleem van oorlog er vrede, hij waarschuwt tegen de onzinnige bewapeningswed loop, hij gelooft dat er toekoms is voor de jeugd in de wereld er in de kerk. Wie kwam niet onder de indrul bij de lijkdienst van Aldo Moro toen de grijsaard uit het vati kaan meeleefde met family van de overleden politicus er van de vermoorde lijfwachtersj Daarom is het billijk dat wij heilige Vader-onze Paus-i ons gebed deze dagen gedei ken, dat wij het doen in ieder eucharistieviering; is het gr en nodig dat wij met Hem mei leven en meewerken om vi onze Kerk een «Licht voor volkeren» te maken. C.D.V Omdat de Aalsterse Jeugdraad in een brief aan de gemeenteraadsle den had meegedeeld zich niet te w illen mengen in het steriele partij politieke steekspel tussen meerderheid en oppositie over het nieuwe stedelijk jeugdbeleid, en gevraagd had om meer spoed te zetten achter een aantal projekten voor de jeugd (bivakterrein, vervoer- service, hervorming van speelpleinen,...), is CVP-fraktieleider G. Willems scherp uitgevallen tegen de Stedelijke Jeugdraad. Dit was meteen de start van een nieuwe anti-kampagne van raads lid Willems tegen de jeugdorgani saties, tegen de schepen van jeugdbeleid Eddie Monsieur, tegen de Jeugdraad, tegen de JONGSOCIALISTEN. De JONGSOCIALISTEN zouden «het ene kamp tegen het andere opzetten» (welke twee kampen?), de Jeugdraad zou een «politieke» raad zijn en zich teveel macht toe eigenen, de jeugdorganisaties zouden niet meer vrij kunnen be slissen maar gedwongen en gema nipuleerd worden tot bepaalde standpunten door de socialistische schepen en de Jongsocialisten (psychologische beïnvloeding en hypnose wellicht...), de aanwe zigheden op de algemene verga deringen van de Jeugdraad zouden zeer laag liggen (een raadslid sprak zelfs van 1/ 5 aanwezighe den, hierbij blijkbaar vergetend dat 50 van de stemgerechtigde leden moet aanwezig zijn om geldig te kunnen vergaderen...), enz... enz... Ten aanhorc van de hele gemeen teraad en de pers betwistte Wil lems op 26.4.78 bovendien de Jeugdraad het recht om nog onge vraagd adviezen aan de stad uit te brengen... Tijdens de gemeente raad van 31.5.78 ging hij zelfs nog verder en zei dat onder de huidige omstandigheden de Jeugdraad het best kon opgedoekt worden... Even voordien had de CVP- fraktie, op aandringen van Wil lems geweigers het éénparig ad vies van diezelfde Jeugdraad met betrekking tot dé vervoerservice, goed te keuren. Men kan de vraag stellen naar het WAAROM van dit konfliki en het WAAROM van deze reeks bitsige aanvallen... Inderdaad, reeds een gans jaar zijn twee gemeenteraadsleden, beide behorend tot de burgerijvleugel van de CVP, fraktieleider Ghis Willems en Oud- schepen van jeugdbeleid Etienne Bogaert, zeer bedrijvig om al wat het huidige jeugdbeleid aangaat scherp op de korrel te nemen en in een negatief daglicht te stellen. Al deze zware kritiek scheen op het eerste gezicht wel verwonder lijk, daar scheiden Monsieur in persoonlijke gesprekken en in kommissievergaderingen van vele mensen, zowel van de meerder heid als van de oppositie heel wat lof ontvangen voor zijn talrijke in itiatieven en de manier waarop hij de zaken aanpakte. De nieuwe Aalsterse aanpak inzake jeugdbe- gcleiding genoot zelfs belangstel ling buiten de grenzen van Groot-Aalst. Het Ministerie van Nederlandse Kuituur vroeg dat Aalst deel zou uitmaken van een kommissie die een dekreet voorbereidt over «ge meentelijke jeugdraden» en over «jeugdkonsulenten». In het tijd schrift van de katolieke jeugdraad te Brussel, werd een sociaal arti kel gewijd aan het nieuwe Aals terse jeugdbeleid, dat een voor beeld werd genoemd voor andere steden. Het beleid van Eddie Monsieur was zeker geen verder- zetting van het jeugdbeleid zijn voorganger Etienne Bogaer En hier nijpt het schoentje... Wi Bogaert met kon verwezenlijke tijdens zijn ambtsperiode van z( jaar. realiseerde E. Monsieur loop van de eerste zes maandei een effektief werkende jeugc dienst (het jeugdsekretariaat), ee demokratischc jeugdraad (m< vertegenwoordiging van allj si jeugdorganisaties), en de opvan en begeleiding van kinderen in d vakantiemaanden in de Vakantit jeugdateliers... We kunnen begrijpen dat uit pa tijpolitiek oogpunt voor de C\ deze open en vernieuwingsg zindc jeugdpolitiek van Monsic ongewenst en gevaarlijk wot geacht. Vooral daar ook in de kringen de kristelijk - geïnspireerde jeug organisaties deze nieuwe meer en meer aan waardering wi en men steeds met minder hein wee terugdenkt aan het out jeugdbeleid a la Bogaert, dit t ergernis van Ghis Willems blijl si baar si' zi We kunnen ons nu afvragen, d pt woorden van G. Willems gebrui h( kend, WIE probeert -het kamp tegen hel andere op te ten», de Jongsocialisten of Gl Willems? Wil hij absoluut twi kampen? Moet er tussen de jeu^ organisaties ook aan opposii gedaan worden? Indien hij dat wil bereiken, zal lii nog veel werk voor de boeg heb M ben... R Ondertussen aan iedereen... prettige vakantie, thuis of op "Ne De Jongsocialisten ANTWOORD AAN RIK MULLER Cvp. voorzitter lede (vrije tribune 16.6.78) Is C.V.P. Aalst reeds in verlof of moe, dat u, Rik Muller, voorzit ter C.V.P. Lede, hun Vrije Tribune moogt innemen om mij als «overloper» en «verrader» te zwartverven in het arrondisse ment Aalst waar de lezers het kiesverloop Lede niet beleef den. Of zijn het de vele slechte kritieken die C.V.P. Lede krijgt waarvoor U in mij het persoonlijk trauma van de etterende C.V.P. Lede zoekt. d« Ed| KORT EN DUIDELIJK Op de C.V.P. lijst Groot Lede stonden 3 kandidaten burge meesters. Er was een akkoord «Meest stemmen burgemees ter en Schepenen». Op die voorwaarde ben ik op de C.V.P lijst gekomen. Dit akkoord werd zeer duidelijk aan de kiezers voorgesteld door mijzelf, De Cuyper en voorzitter Ruyssinck. Op 10 ok tober behaalde de C.V.P. de volstrekte meerderheid met 5.747 stemmen (13 zetels) waarbij 2.013 naamstemmen voor Grepdon, 1.805 voor Roe- landt en 1.674 voor De Cuyper. Na deze duidelijke uitspraak van de kiezers moest normaal de voordracht als burgemees ter voor mij plaatsgrijpen. Maar de keuze van de C.V.P. kiezers was niet naar de zin van rente nier De Cuyper en aannemer Roelandt die het burgemees terschap bleven opeisen. Voorzitter Ruyssinck kon en wou zijn verantwoordelijkheid niet opnemen, de 3 moesten het maar zelf uitvechten. Op 20 oktober beslisten de 13 verko- zenen (van de 25 kandidaten) over het al of niet bestaan van een akkoord waarnaar onze 5.747 kiezers gestemd had den. Het akkoord werd verbro ken door 7 neen stemmers en 1 onthouding op de 13. Daar is door de C.V.P woordbreuk en kiesbedrog gepleegd tegen over de kiezers en tegenover mij. Op dezelfde vergadering werd De Cuyper voorgedragen als burgemeester met 11 hand tekeningen (Grepdon en De Bruyn, beiden A.C.W. kandida ten werden aan kant gezet, zelfs als schepen). Met deze woordbreuk en dit kiesbedrog kon ik niet instem men, ik had de C.V.P. meer derheid helpen behalen en was door de kiezer als burgemees ter aangeduid. Ik kon me niet laten aan kant zetten om aan de oneerlijke politiek en de grote pretentie van een De Cuyper te helpen voldoen want dan was ik in de ogen van mijn kiezers een «uitgekochte». Zelfs na deze uitstoting wou ik mijn kiezers niet in de steek la ten. Terwijl De Cuyper zocht naar de 2 ontbrekende handte keningen voor zijn voordracrtOp als burgemeester bij lijst Gra-dar vez en BSP. werd ik zelf doot Are lijst Gravez aangezocht tot coa- iaai litie. on<j Muller, ge ziet het verraad pas 8eb niet bij mij, ge moet het zoeker 'Te bij de woordbrekers van uv»In «zeer positieve oppositie». I"00 Gij, die nog maar een paar jaar-dat tjes als big-boss te Lede geve»" tigd zijt, eeh paar maande!!"31 voorzitter C.V.P. bij gebrek aar 8C0 kandidaten, een «groentje in d Leedse politiek». Gij wilt d rechtvaardige rechter spelen i navolging van de vroeger^ voorzitter Meester Ruyssinc beiden «meesters in het rech! ten???» Als kristen demokraat zal i samen met mijn politiek anderj samen met m'n politiek anders] denkende vrienden loyaal er ganse bevolking en voor mij (n al die politieke viezigheid) is nt zekerkleur van geen tel meer Grepdon Alfons, Schepe Led WERKTEN MEE AAN DIT NUMMER: REPORTERS: Dolf Boel, Peter Dauwe, Mon De Gendt, André De Groeve, René C Witte, Roger D'Hondt, Lieve Haverals, Erich Van der Eist, Wil Hostens, Wilfried Lissens, Rik Devijver, Jean-Paul Van Steerte) hem, Willy Raes, Marc Van Impe. FOTO'S EN TEKENINGEN: Carien Bornauw, eddy Lamin, Jan Muylaert, Jan Strickx, Jo Raes SPORT: Mare Marcel, Gilbert De Pauw, André De Wit, Eric Van Aerscho Jef Van Hove, Beno Van Winckel. REDAKTIE: Roel Van de Plas.

De Voorpost | 1978 | | pagina 2