KRIJGT HET PRIESTER DAENSF0NDS 1 F PER INWONER EN PER JAAR? IEDEREEN KAN ZONDAG DE VOGELS ACHTERNA «BREUGEL» MODEL-KAARTERSVERENIGING Uw woord VUEGFEEST AERO-KLUB AALST 4 - 23-6-78 - De Voorpost Vervolg p. 1 (jargon voor iemand de toelating geven om zonder be geleiding te vliegen) kan je pas op je achttien. Uiteraard is er geen beperking in ouderdom als je maar ten gepaste tijde voldoet aan het medisch on derzoek. Lid wordt je voor 3.000 frank per jaar en een eenmalig stor ten van evenveel franken waarborg. Zweefvliegen kost je te Aalst 250 frank voor het «op trekken» (het slepen door een motorvliegtuig) en 2 frank per minuut. De tarieven voor het motorvliegen verschillen naar gelang het gebruikte toestel. Ook hier zijn de prijzen niet ek- Maar promotie voor het vliegen heeft ook nog met wat anders te maken dan het aanzetten van mensen om zelf eens ach ter de stuurknuppel te gaan zit- Aalst terecht kan voor medi sche vluchten (de zgn. che vluchten (de zgn. kinkhoest-vluchten) en dat re- klamemakers er aan de basis prijs van 3.750 fr. een wimpel een uur lang de lucht laten in- slingeren? Het vliegplein van Aalst zou nog een andere funktie kunnen worden weggelegd en dan meer bepaald vanuit de indus trie. De krisis snoeit natuurlijk duchtig in de mogelijkheden wat dat betreft, maar toch kan verwacht dat de zakenlui (neem nu de top-managers van de belangrijkste ondernemin gen in Aalst en omstreken) in de toekomst meer en meer zul len gebruik maken van het kleine luchtvervoer. Je spaart er hopen tijd mee uit en eigen lijk is vliegen verre van onaan genaam reizen Voor de uitstra ling van de stad is dat evenzeer belangrijk, vertelt ons een ta felgenoot, een stad heeft een hogere status wanneer er een vliegveld in is! GEEN MEETING MAAR EEN FEEST Men drukt er in de Aero-Klub ten stelligste op dat de gebeur tenis van zondag geen «vlieg- meeting» is. Immers, het leger werkt niet mee; ook zullen geen vertegenwoordigers van mer ken aanwezig zijn en tot slot is de inkom voor het publiek vol komen gratis. Het gaat dus om een «vlieg- feest» zoals er eerder in 1977 een is georganiseerd. Men doet een beroep op eigen toe stellen en vrijwilligers uit de klub en elders. Komt er dan ooit nog een tweede vliegmeeting (vorige meeting dateert van 76)? Zeker en vast, maar je moet je behoeden van een jaarlijkse editie daarvan, vertelt men. Een meeting is een belangrijke gebeurtenis die moet overko men als een serieuze prestatie van de klub. Mocht je dat elk jaar organiseren dan zou de be langstelling en nieuwsgierig heid bij het publiek na verloop van tijd voor een stuk uitsterven en dat is niet bepaald de bedoe ling. PROGRAMMA Zoals gezegd steekt men van wal om 14 uur. Dat gebeurt dan met het overvliegen in formatie van de 2-zitters «Piper-Cub». Drie toestellen in totaal. Volgt dan een demonstratie van de Siach Marchetti (u kent dit opleidingstoestel van de luchtmacht wel) met aan het roer de burgemeester van Brasschaat. Een verbluffend akrobaat menen we zo te ver staan. Derde luik in het programma is het formatievliegen van de vijf Moranes gevolgd door de pre sentatie van twee Fourniers (motorzwevers) en de zgn. «Tipsy Nipper» (een toestel van Belgische makelij voorzien van een 45 pk - Volkswagenmotor). U ziet vervolgens hoe men het klaarspeelt om een zweefvlieg tuig (in casu de Blanik) de lucht in te trekken. Aan het roer zit instrukteur Omer Van de Vijver die een serie akrobatiën zal uit voeren. Volgt dan de tweedekker «Ti ger Moth» en de SV4 bis «van» Kamiel Lievens MIJNHEER, Het artikel «De Parel van een rusthuis» heb ik in het week blad De Voorpost van 9 juni ge lezen. Daar ik een inwoner ben van het rusthuis en weet hoe de •zaak is zet ik graag een puntje op de i. De reporter die het artikel ge schreven heeft is zeer stecht ingelicht geweest. Er is maar één persoon aan wie de eer toekomt en dat is zuster overste. Gans de vernieuwing is haar werk. Zij alleen heeft daar een parel van gemaakt. Geen enkele gemeentelijke, noch de heer pastoor van de parochie, noch de onderpas toor, noch een inwonende priester heeft in het rusthuis wat te zeggen. De opgebroken blauwe tegels waren stuk op vele plaatsen. Van twee oude kelders is men luiken van onze stad, die ons een Omstreeks halfvijf wordt ge toond hoe men een reklame- paneel optrekt en hoe men even later het ding weer aan de grond krijgt. De zwever «Zug- vogel» zie je dan presteren net vóór de gijrocopter van de aero-klub Brugge. Brugge ook toont om 17.44 u de «delta» (een zeilen driehoek met een waaghals daaronder; u kent de filmpjes uit de bergen wel). Klublid en moniteur- zweefvlieger Gilbert Tassent laat om 18 uur als slot-act zijn luchtballon -op. Als alles naar schema verloopt vangen precies één minuut la ter de luchtdopen aan. Daar voor zijn vier toestellen inge schakeld. Men verwacht nogal wat kandidaten gezien het suk- ses verleden jaar 100 luchtdo pen op drie toestellen). Tijdig inschrijven is dus aangeraden. Kostprijs is 300 frank per per soon. Bij het ter perse verne men we ook dat de para's uit Lokeren omstreeks kwart over drie een parachutesprong zul len uitvoeren. Met hoevelen zij zullen springen wist men ons in de Aero-klub niet precies te vertellen. BAL Ook al om de klubkas te spijzen en wellicht niet het minst voor de leute houdt de Aero-Klub nu zaterdag (morgen dus) in de hangar naast het vliegveld, een verkleed bal. Inkom; 100 fr. Je zou kunnen denken dat in een klub met amper 2 vrouwe lijke vliegende leden op het vo rengenoemde zeventigbal, niet veel zal gedanst worden. Niets van, niet-klubleden (hetzij ken nissen of niet) zijn van harte welkom. Men hoopt in de Aero-Klub het sukses van verleden jaar te kunnen herhalen. Dat staat dan voor de vleugelslag van drie honderd paar dansende be nen. Allen daarnaartoe gevlin derd! René De Witte bezig twee schone plaatsen te maken. In de hof mag niemand wat doen, alsook geen eten ge ven aan de dieren. Ik geloof dat onze zuster over ste een rectificatie mag heb ben. Wij hebben alles aan haar te danken. Graag zou ik in de volgende editie van uw weekblad de ree- tificatie lezen. NAAM op DE REDAKTIE BEKEND Kaarters verenlnglng «Breugel» is straks aan haar vijftiende verjaardag toe. Gesticht door Bert Van der S pee ten en Nest Van Langenhove werd Inderdaad in lokaal «De Uzeri op 21 november 1964 gestart met een Kampioenschap waaraan niet minder dan 24 nieuwe leden deelnamen. Dit aantal zou nog oplopen en een eerste bestuur werd aangesteld na verkiezing. Architekt Bert Blancquaert werd voorzitter, Hendrik Meganck ondervoorzitter, Lode Van de Weg he penningmeester en Bert Van der S pee ten sekretaris. Technische bestuursleden werden Nest Van Langenhove en Luc Van de Putte. Algemeen werd gefluisterd dat de bond ten dode was opgeschre ven en roemloos zou verdwijnen doch na te hebben gewezen op enkele doelstellingen als uit breiden van de vriendenkring, aankweken van sportiviteit waarbij nederlagen moeten wor den aanvaard en men in de overwinning liefst ootmoedig blijft, waarderen van de samen horigheid e.d.m. kon men na de viering van de eerste Koning, Arseen Carlier, starten met de tweede editie van het Kampioen schap met 33 leden. De «geest» was er. Er werd gestreefd naar kontakten met andere vereni gingen en de vereniging had, nadat voortdurend werd geha merd op een mentaliteitsveran dering, de wind in de zeilen. Toen de ondervoorzitter zelf kastelein werd was het Robert De Pot die hem in zijn taak opvolgde, taak die later door Arseen Carlier zou worden overgenomen. Alles evolueert en ook het bestuur kende wijzigin gen: Marcel Carlier werd pen ningmeester, Freddy Thybaert en Julien Schelfhout technische bestuursleden en Bendikt De Cock en koning Bert Ernst werden in het bestuur opgeno- Buiten de gewone kompetitie werden nu meerdere speciale prijskampen ingericht zodat de horizon van de aktiviteiten steeds weidser werd. Na 15 jaar is «Breugel» gezonder dan ooit: er werden 140 kompe titiewedstrijden gespeeld, er wa ren bovendien 26 speciale prijs kampen, er waren de onvergete lijke Guldensporenprijskam- pen, de ereprijskampen «G. De Kegel» en «Standing», er werd deelgenomen aan prijskampen van «Levensvreugde», van het «Hof Somergem» en aan prijs kampen van de Stad Aalst ingericht in het kader van de Vrijetijdsbesteding. Breugel speelde daarenboven 8 twee kampen tegen «Onder Ons», steeds met terugwedstrijden en eveneens tegen «Ikaros» van Oudegem. Er waren tot op heden 160 bestuursvergaderingen en er werden ruim 7000 uitnodigingen verstuurd door de aktieve sekre taris. Ook werd een trip door onze «Vlaamse Ardennen» ge maakt, en met sukses. Breugel kende niet alleen feeste lijke dagen. Menig vriend verliet hen voor eeuwig en telkens kwam de solidariteit, de groeps- verbondenheid er bij te pas, ook in droeve dagen. Misschien dan vooral. Van de «mannen van het eerst uur» resten er nog vijf: Arseei Carlier, reeds vele jaren voorzit ter.Bert Van der Speeten.stich ter en sekretaris van bij het ont staan, Staf Van Cauter, steed op post, Raf Sterck door ee ongeval ettelijke maanden ui het midden gehouden en Lu Van de Putte medestichter. Andere verdienstelijke lede zijn Emiel Moens (14 jaar lid) e Bert Wellekens 13j). «Koningen» waren achtereenvo gens Arseen Carlier. Bert Blar cquaert. Bert Geeroms, Prospt Van den Brempt, Pol Geeromi Freddy Thybaert, Bert Ernsl Miel Roels, Benedikt De Cock Henri Schoonjans, Bert Van de Speetenen Désiré Temmerman Voor het ogenblik bezint he bestuur zich over de viering va het 15-jarig bestaan waarb oud-leden, leden en koninge zullen worden betrokken. Het Kampioenschap zal teru van start gaan op zaterdag september te 19.30 u in «D IJzer», Vlaanderenstraat 13. D «Koningenviering» volgt dan o een nader te bepalen datum. DAENSWANDELING Na de plechtige eucharistieviering in St. Martinuskerk in stoet naar het stadhuis voor de akademische zittit (EL) TENTOONSTELLING Deze tentoonstelling kwam tot stand op initiatief van de Priester Daensvrienden (Aalst). Er werd aan het publiek een overzicht ge boden op de geschiedenis van het Daensisme. Allereerst de voorge schiedenis van deze Vlaams- demokratische stroming en ook over de verschillende groepen en personen die zich later in de «Kris- tene Volkspartij» zouden vinden Plancquaert en Ducatillon met hun Vlaamse sprekersbond in de streek tussen Oudenaarde en Kortrijk. Jan Baptist Van Langenhaeke met zijn leerlingen de Roelanders, in het Ninoofse. Priester Daens met zijn weekbladen De Werkman en Het Land van Aalst, in het Aals- terse. Marcel De Bisschop, voor zitter van de afdeling Aalst van het Priester Daensfonds, stelde in zij openingswoord of wij ook van daag met, in de geest van het Daensisme, als revolutionaire moeten optrekken voor een recht vaardige maatschappij. Archivari D'Haese legde de nadruk op hei wetenschappelijk aspekt van dez( tentoonstelling, die vanaf volgen jaar het Vlaamse land zal afreizen JV idee geven van de omstandighe den waarin de arbeiders toen leef den. Via de Klapstraat is de Pont straat te bereiken waar het Kollege van de Jezuiten te zien is. Het da teert van 16.30 u. Priester Daens begon er zijn middelbare studies in 1852 en was er «primus perpe tuus-. Zes jaar later trok hij naar het noviciaat te Drongen en werd Jezuiet. Hij zou twaalf jaar in deze orde blijven alvorens terug te ke ren naar Aalst. Het was nu maar een stap tot aan de Sint Martinus kerk waaraan veel herinneringen zijn verbonden. Adolf Daens werd hier gedoopt, deed er zijn eerste kommunie en droeg er in 1873 zijn eerste mis op. Eveneens in deze kerk werd op 17 juni 1907 zijn begrafenismis gelezen. De kerk langs de noordzijde verlatend be reikten de wandelaars 't Oud Hospitaal. Hier las Daens van 1896 tot 1905 de mis nadat hem door de bisschop verboden was dit nog in het openbaar te doen. Langs de Burchtstraat en de Oude Vis markt werd de Werf aangedaan, waar de oude Dender stroomde en er vroeger een eiland lag, in de volksmond «Chipka» geheten. Midden op de Werf staat het ge denkteken van Priester Daens, ge beeldhouwd door de Aalstersc kunstenaar Mare De Bruyn dat in 1957 werd onthuld. Langs de Mo lenstraat wandelden zij naar de Grote Markt. In het huis nummer 11, in 1914 vernield, nam hij bij zijn nicht Maria Delafortrie- Daens, zijn intrek. Hij overleed er op 14 juni 1907. Verrotgp. 1 „n kortge- ding ingespannen. Kortgeding dat evenwel reeds een jaar aansleept. De heer Delafortrie dankte ook burgemeester De Leenheer, van Haaltert, voor zijn initiatief om aan het fonds één frank per inwo ner en per jaar over te maken. Hij vroeg of Aalst, als geboortestad van Daens, dezelfde inspanning zou kunnen opbrengen. Burgemeester D'haeseleer repli keerde hierop, tijdens zijn rede voering, met de belofte dit ver zoek op de dagorde van het eerst volgende schepenkollege te plaat sen. De burgemeester verklaarde dat onze stad fier mag zijn op een figuur als Priester Daens en vond het dan ook gerechtvaardigd over te gaan tot de oprichting van een museum met archief. Hij verhulde echter niets nieuws toen hij zei dat een voorlopig onderkomen hier voor was gevonden in het kasteel Ter LindenLater op de dag moch ten wij van schepen van Openbare Werken De Neve vernemen dat de stad het museum en het archief zal onderbrengen in het oud huis van de familie De Vis in de Molen straat. Akademische zitting van Priester Daensfonds (EL Het standbeeld van Dirk Martens, op de Grote Markt, diende als ver zamelplaats voor de talrijk opge komen wandelaars. Van de markt begaven zij zich naar de Kerk straat waar, op het huidige num mer 11, in de negentiende eeuw een torenhuisje stond. Hier werd Adolf Daens op 18 december 1839 geboren, en in 1842 zijn broer Pie- ter. Langs het Sluierstraatje kwa men zij in de Lange Zoutstraat waar vroeger op nummer 36 het lokaal van de Daensisten was on dergebracht (191 1-1927). Door de Sint Jorisstraat en over de Hop markt bereikten zij de Boterstraat Aan de rechterkant tussen de Bo terstraat en de Korte Nieuwstraat bevond zich omstreeks 1850 een school van de Broeders van de Kristelijke Scholen waar de jonge Adolf Daens de voorbereidende afdeling volgde. Op het Keizerlijk Plein, richting Zoutstraat, zijn nog steeds de negentiende eeuwse hui zen te zien waar de kopstukken van de Konservatieve Partij des tijds woonden. De Korte Zoutstraat door en de Hoogstraat in om de kerk van de Theresianen te bereiken. Hier kwam Priester Daens de laatste twee jaar van zijn leven dagelijks, achter gesloten deuren, mis lezen. In de onmiddellijke omgeving van de kerk staat nog steeds de ingang Levionois, één van de laatste be- Wandeltocht door de straten van Aalst ging langs de plaatsen waar Priester Daens leefde (EL) Na de wandeltocht werd de tentoonstelling over Priester Daens en zijn werk geopend in de Belfortkelder El

De Voorpost | 1978 | | pagina 4