KURSUS REGIE-INITIATIE NEEMT VASTE VORMEN AAN VALERIUS DE SAEDELEER-PRIJS VOOR WANZEELSE MAGDA DE MOL KAMPIOENENVIERING BIJ DE «SLOEBERS» OPROEP INITIATIEKOMITEE DENDERSTREEI OOSTVLAAMSE HEEMKRINGEN HIELDEN GOUWDAG TE ZELE: De Voorpost: alles over uw ploeg, uw vereniging, uw dorp, uw parochie ELI'S PILS CO AUTORALLY DE 12 U VAN AALST Uw woord 6 - 23-6-78 - De Voorpost Wij berichten reeds in april dat de heer Martin Hutsebaut, voorzitter van de bestuurskommissie van de akademie voor muziek, ballet en toneel van de stad Aalst, een speciaal initiatief zou willen nemen. Onder het vorig stadsbestuur werd inderdaad een kursus regie ingericht die echter veel te zwaar bleek. Gedurende drie jaar moesten de amateur-toneelspelers, de moed opbrengen om na de gewone dagtaak nog de lessen te volgen en in te studeren. Gevolg hiervan: slechts twee regisseurs hielden vol. Het pakket bleek te zwaar en de deelnemers hadden té grote verplichtingen. Door de nieuwe kommissie (1977) werd gezocht naar een andere formule, waarbij de hoge kwaliteit op elk gebied toch gegarandeerd bleef. Daar het einde van dit schooljaar nadert, wilden wij toch meer vernemen over dit «voorbereid» initia tief. Zou er een vaste planning bestaan voor volgend akademisch jaar? Wij gingen te rade bij de heer Martin Hutsebaut. Wij vroegen hem op de man af, hoe het zat met de planning. Een brede glim lach garandeerde reeds een positief antwoord, dat wij inderdaad kregen. Vanaf september '78 zal er een kursus regie-initiatie ingericht worden. De nieu we formule is veel interes santer dan de vorige. Vooreerst zullen de lessen beter verteerbaar zijn, wat een groot voordeel is voor de deelnemers. Verder duurt de kursus maar één jaar: een initiatie in de regie met een grote nadruk op de praktijk. Het geheel zal uit meerdere disciplines be slaan, die alle bij de regie komen kijkende kostume ring, de belichting, de grime... De kursus is bestemd voor de mensen van de toneel verenigingen, hoewel stu denten van de toneelscho len ook aanvaard worden. Ten slotte is het initiatief gegroeid uit de plaatselijke behoefte. De leerlingen kunnen in het geheel nog kiezen: ofwel kunnen ze de ganse cyclus volgen, ofwel kiezen ze de hen interrese- rende discipline. Zo wordt het mogelijk dat een akteur zich alleen laat inschrijven voor grime, of voor bewe gingsleer.» Met de nieuwe formule rekent men erop dat de mensen die zich voor de zaak inzetten, het kunnen uithouden tot het einde. Daarom worden er drie trimesters van een kleine drie maand elk voorzien, waartussen een noodzake lijke pauze. De lessen worden gegeven in de lokalen van de Akademie en wel op zondagmorgen van 9.30 uur tot 12.30 uur. Sommige lessen zullen doorgaan in de stads schouwburg maar de kursisten zullen dit wel tijdig medegedeeld krijgen. Hoe is dit alles nu in zijn werk gegaan? De bestuurskommissie nam reeds geruime tijd geleden een beslissing: zij wilden lessen regie-initiatie inrich ten. Er werd een kon kreet plan uitgewerkt dat ter goedkeuring aan het stads bestuur wordt voorgelegd. Door middel van een brief van 8 mei, deelde schepen Herman Roels mee dat het kollege van Burgemeester en schepenen in principe akkoord gaat, indien de financiële lasten voor de stad niet te groot zouden worden. Door de medewer king van I.C.V.A. (Interfe deraal Centrum Vlaams Amateurstoneel) hoeft men hiervoor niet te vrezen. De technische direkteur van deze vereniging, de heer Miel Geysen, beschikt over de mogelijkheid te werken met leraars. Hiervoor ont vangt de vereniging vol doende subsidies. Vervolgens werden de to neelverenigingen van Groot-Aalst aangeschre ven: men wilde immers bij voorbaat vaststellen of het te nemen initiatief wel een behoefte was. Ook hierop kwam een positief antwoordop deze eenvou dige eerste vraag werden reeds 41 inschrijvingen genoteerd, van mensen uit negen toneelverenigingen. Daarom werd een konkreet programma op poten gezet, dat nu verstuurd werd naar de stad (voor goedkeuring) en naar de heer Miel Geysen. De officiële goed keuring vanwege het stads bestuur zal niet lang uitblijven, daar er geen enkele financiële steun nodig is. De heer Hutsebaut voorziet dan ook een definitieve start op zondag 17 septembere.k. De lessen zijn volledig gratis en wie de 75 uur (de volledige kursus) volgt, krijgt op het einde ervan een attest. Het programma ziet er als volgt uit: zes lessen van drie uur over regie-initiatie (17/9 tot 22/10), gegeven door Miel Geysen of Rolf Matthijs drie lessen van drie uur over grime (29/10—12/11), gegeven door Carlos De Tremerie. Tot 7 januari kunnen de kursisten een eerste maal ademhalen: hier wordt een pauze voorzien in de lessenreeks. van 7 januari tot en met 21 januari worden drie lessen van elk drie uur gegeven over dekor, door Mon Govaerts. tijdens drie lessen van drie uur (28/1 tot en met 11/2) gaat de aandacht naar de belichting, onder de leiding van Jan De Bruyn of Etienne Huyghebaert tenslotte wordt de kursus kostumering gege ven door Diane De Ghouy: twee maal drie uur op 18 en 25 februari Een tweede pauze zal er voor zorgen dat de studen ten het geheel lessengam- ma kunnen doorwerken. Tot 22 april zijn ze weer vrij. twee maal drie uur wordt bewegingsleer gegeven door Jeanine Bernet op 22 en 29 april 1979. de lessenreeks wordt afgesloten met een zeer belangrijk gedeelte: 6 les- Nu maandag, 26 juni heeft de prijsuitreiking plaats van de stedelijke Akademie voor Schone Kunsten. Naar wij heb ben vernomen zal de belangrijkste prijs die dan zal worden toegekend, namelijk de Valerius De Saedeleer-prijs, een prijs die op nationaal vlak heel wat te betekenen heeft, te beurt vallen aan mevrouw Magda De Mol, echtgenote Kep- pens, uit Lede - deelgemeente Wanzele. Deze prijs wordt ieder jaar toegekend door een jury aan een verdienstelijk eindwerk van een leerling van de Stedelijke Akademie. Magda De Mol is zeer gekend om haar keramiekkreaties welke een zeer persoonlijke stijl vertonen. Vorig jaar werd deze prijs toegekend aan Albert Herregodts uit Zottegem voor zijn werk «Kind met boekentas». Toen was er kritiek van de zijde van kunsteksperten die van oordeel waren dat de kreaties op een te weinig artistiek hoog peil stonden om een dergelijk belangrijke prijs eraan toe te kennen. MON D.G. ALBERT D HOKER (MERE): REINAERT PRIJS Vorige zondag hield het verbond van de kringen voor Heem kunde hun gouwdag te Zele. De deelnemers werden verwel komt door de plaatselijke voorzitter Dokter Moens, die bij deze gelegenheid enige verduidelijking gaf over de Zeeise Naaldkant, want het was in het uniek kader van de Kantten toonstelling dat de Oostvlaamse Heemkundigen hun jaarver gadering hielden. Ondervoorzitter Robert Ruys nam dan het woord en deelde mee dat voorzitter Dr Gysse- linck, wegens zijn drukke ambtsbezigheden niet meer in de mogelijkheid verkeerde om de bestuursvergaderingen bij te wonen en in die optiek de voorzittersfunktie niet kan uit oefenen. De persoon van Dr Gysselinck is, volgens de Heer Ruys, evenwel niet weg te den ken uit de Oostvlaamse Heem kunde. Zijn personaliteit als man van de wetenschap en zijn presence zijn belangrijk en daarom werd de vergadering voorgesteld om hem als ere voorzitter aan te nemen, het geen bij handgeklap werd be vestigd Ook was de vergadering ak koord om Ondervoorzitter Ro bert Ruys tot nieuwe voorzitter aan te stellen. De Heer Robert Ruys zag zijn taak in het licht van de goede werking van het verbond: «In dien alle kringen naast mij en met mij het Verbond verder wil len uitbouwen, dan pas kan ik de taak van voorzitter naar be horen - uitoefenen. Samen smeden aan de ketting die het verbond moet samenhouden moet de leuze zijn. De Oost vlaamse gouw staat op natio naal vlak aan de top en is de enige erkende voor subsidie. Dit is de beste maatstaf om aan te tonen dat het een verbond is dat werkt waar er iets gedaan wordt.» De nieuwe voorzitter was ver heugd dat de provinciale toe lage voor 1978 120.000 F zal bedragen, dit is een verhoging van 30.000 F en ook is er een staatstoelage van 20.000 F. In dit verband vroeg hij aan bur gemeester Geerinck van Zele, aanwezig op de gouwdag om als senator zijn beste beentje voor te zetten om de Oost vlaamse Heemkunde te Brus sel aan te bevelen als de subsi dies verdeeld worden. Voorzitter Robert Ruys stelde de vergadering voor om in de toekomst de gouwdag voor te behouden om echt aan heem kunde te doen en de admini stratieve punten op de be stuursvergaderingen af te han delen. ALBERT DHOKER (MERE) REINAERT PRIJS. Om zijn bijzondere aktiviteiten in verband met de heemkunde ontving Albert Dhoker uit Mere de jaarlijkse Reinaertprijs van de Oostvlaamse Heemkringen. In september 1959 lag Albert Dhoker samen met enkele vrien den aan de basis van de oprich ting van een heemkring te Me re. Van bij de aanvang was hij de grote bezieler en heeft de grote verdienste de laten te la ten uitgroeien tot wat hij heden geworden is. In 1960 trad de kring toe tot het «Verbjnd voor Heemkunde» en in oktober van hetzelfde jaar kondigt Albert" Dhoker het eerste nummer van het tijdschrift aan, dat onder zijn kritische leiding steeds ver zorgd en interessant voor ie dereen is geweest en geble ven. Albert Dhoker was eveneens aanwezig op de stichtingsver gadering van het «Verbond voor Heemkunde in Oost- Vlaanderen» einde 1964 en te vens was hij bestuurslid, een funktie die hij jarenlang be kleedde. In 1965 loopt hij voor op de fu sierage en bereidt de heem kundige aktiviteit uit tot het buurdorp Erpe. Albert Dhoker is steeds de spil geweest van de Heemkundige kring van Erpe-Mere en de liefde die hij voor eigen aard en de lokale geschiedenis ge toond heeft laait nog steeds op in hart en nieren. Om al die redenen en nog vele anderen heeft het Verbond van de Oostvlaamse Heemkringen gemeend hem de Reinaertprijs 1978 te moeten toekennen. Het is wel bijzonder interessant om enkele bijdragen aan te ha len van Albert Dhoker: De He ren en Barons van Mere; De Meerse loteling onder de rege ring van Willem: Het ontstaan van de parochie St Bavo te Me re; De Franse overheersing; Onze Pauselijke Zouaven; Ma riaverering te Mere; De bur gerwacht te Mere in 1707; De demografische evolutie te Me re; Erpse en Meerse Poorters van Aalst en Geraardsbergen; Evolutie van ons kiesstelsel; Oude herbergnamen te Erpe-Mere en Erondegem; Wie werd te Mere in de kerk begra ven? Met de keuze van Albert Dho ker als laureaat van de jaar lijkse Reinaertprijs heeft het Oostvlaams verbond zeker goed gekozen. BENO Biljartklub - De SloebersA huldigde zijn kampioenen. Voor de reeks A was dat Omer Van Lierde. In de reeks B werd het Julien De Smet. Beiden in het midden van de groep (SJ) Vorige vrijdag vierden de Sloebers hun kampioenen in hun klublokaal «De Volkskring» in Nieuwerkerken. Deze biljartvereniging bestaat sinds 1969, dus bijna 10 jaar. Het is de bedoeling gewoon wat amusement te maken onder elkaar. Maar de vereniging nam snel uitbreiding zodat men ze moest splitsen in een reeks A en een reeks B elke vierde zaterdag. Hun souper, zoals nu ter gelegenheid van de kampioenenviering houden ze uiteraard samen. En zoals op de foto blijkt, is daar telkens heel wat volk mee gemoeid. «Hoe meer zielen hoe meer vreugde», gaat hier inderdaad goed op. Kampioenen dit jaar zijn in reeks A: Omer Van Lierde en in reeks B: Julien De Smet, beiden naast elkaar midden op de foto, die vlak voor de festiviteiten werd genomen. Het bestuur bestaat uit Julien Croonen, voorzitter; Robert Ottoy, ondervoorzitter; Karei De Wint, penningmeester-secretaris; en Freddy Van Hoorebeke, bestuurslid. WX. sen van drie uur elk over de praktijk. Deze zullen plaats vinden van 6 mei tot 10 juni. Zij worden geleid door Joost Noydens en/of Yvan Collinet. Nadien is er nog een zondag voorzien voor de uitreiking van de certifika- ten. Wie nog verdere inlichtin gen wenst, J<an steeds terecht bij de heer Mar Hutsebaut, Drievelden\^ 55 (77.89.72) of in Stedelijke Akademie, Schoolstraat 19 (21.38.85 R. Devij Een honderdtal deelnemers uit gans het land hadden ingeschreven voor de autorally «P 12u van Aalst», op zaterdag 12 juni. Deze belangstelling van teams, zelfs zeer bekend bewijst de belangrijkheid van deze wedstrijd. Er was een gezellige drukte reeds van 10u de voormiddag. Op de foto de start van een Porche op het afgesloten circuit va Erpe-Mere. Dat de dender stinkt weten we allemaal. Wie hem ooit proper heeft geweten zal wel van de jongste niet meer zijn. Maar wat erger is: DE DENDER IS DOOD, MORSDOOD en er stijgen zelfs gevaarlijke gassen uit op in Dendermonde. Het probleem is al zo oud en ver trouwd dat de bevolking van de denderstreek geneigd is bij de pakken te blijven zitten en groenlachend zijn neus toe te nijpen. De denderstreek heeft immers nog heel wat andere katten te geselen: na jaren ijveren voor werk in eigen streek en dat ook (zeer) gedeeltelijk te hebben verwezenlijkt, wordt het nu anno 1978 weer duide lijk dat onze oude pendelstreek bij de eerste en zwaarst getroffenen zit. De werkloosheidscijfers behoren tot de hoogste van het land. (Vb. de werkloosheidsgraad van het arrondissement Aalst bedroeg in 1977 11,4% tegenover slechts 9,3% voor het ganse land.) De denderstreek is gelegen tussen de industriële en administratieve centra Gent, Antwerpen, Brussel, Bergen en Doornik en wordt door deze steden voornamelijk ber schouwd als opslagruimte voor arbeiderspotcntieel dat naar eko- nomische behoeften kan worden leeggepompt of afgestoten. Na generaties pendelen en vele van haar beste krachten te hebben zien vertrekken ziet de denderbevol- king dat, wanneer zij iets terug vraagt voor de leefbaarheid in ei gen streek, enkel stank voor dank krijgt. En van stank gesproken We komen terug met onze neus boven de dender terecht. Het wordt duidelijk dat wanneer de streek haar onderlinge rivaliteit tussen de steden langs de Dender niet laat varen en haar partijpoli tieke verdeeldheid niet opzij zet om grondig haar streekproblemen aan te pakken, zij altijd de speelbal zal blijven van industriële en fi nanciële machtsblokken. Het Initiaiicfkomitee Dender streek (ICD) is een groep die deze verdeeldheid wil doorbreken en zich daarom tot doel stelt: een bij drage te leveren tot de werkelijke verbetering van het algemeen leefmilieu in de Denderstreek door: alle lagen van de bevolking aan te zetten tot zelfonderzoek, bewustwording en kritiek; inzichten te verwerven in de gestelde problemen en ze te ver spreiden; oplossingen voor te stellen; de nodige akties te koördine- ren. De eerste aktie wil ICD inzetten op de vervuilde Dender, waarin de vereniging gans de problematiek van de Denderstreek weerspiegeld zien. Wij stellen een ludieke aktie voor om de bevolking zo ruim mogelijk te bereiken en gevoelig te maken voor de problemen. Ziehier in het kort ons plan: Begin augustus vaart ICD met een zelf gemaakt vlot de Dender af. Op dit vlot speelt een groep muzi kanten. Aan elke gemeente en stad wordt halte gemaakt om o.a. pam fletten uit te delen met een sch van de Dendersituatie. Om het partijpolitiek karakter milieuakties te doorbreken ra ICD alle verschillende groepen personen op om aktief en kreat mee te werken aan deze vlotakt Een kontaktvergadering met deze geïnteresseerde groepen personen heeft plaats te Ninove woensdag 28 juni om 20 u. in zaaltje van de -Fikken», C raardsbergsestraat 41 te 9400 nove. ICD hoopt iedereen te ontmoet om ideeën uit te wisselen en sam het plan verder uit te werken eni een goed einde te brengen. Indien U verder op de hoogte w gehouden worden van de aktivit ten van het OCD of wenst sluiten bij het initiatiefkomitt neem dan zo vlug mogelijk ko takt op met: ICD p/a Eric Tembuyser, Zont straat 35, 9480 Denderhoutem. 055-45.56.32 (Etienne Vayens 053-77.77.67 (Eric Tcmbuyset 091-23.34.05 (Tuur De Decke

De Voorpost | 1978 | | pagina 6