jRUSTOORD «VILLA LETHA» IS GEEN HOTEL IKRIJGT LEDE EERLANG EEN GRONDREGIE? OOK STELLE MATUTINA LEDE VIERDE FEEST WIE WIL HET KASTEEL VAN NIESEN TE LEDE? IS SCHEPEN MINNEBO EEN KAMELEON? STRAKS WEER SPEELRUIMTE BIJ De Voorpost - 23-6-78 - 9 Een probleem dat al een paar keer ter sprake gekomen is in de gemeenteraad is de waanzinnig hoge bouwgrondprijzen die In Lede gevraagd (en meestal ook betaald) worden. Dit is onder andere reeds ter sprake gekomen in verband met het BPA voor de wijk Ronkenburg en bij de bespreking van de verhaalbelasting. Het is inderdaad zo dat voor een zeer groot deel van de be volking het praktisch onmoge lijk is zich een stukje bouw- i grond aan te schaffen tegen een betaalbare prijs. Op nog geen tien jaar tijd zijn de bouw grondprijzen in Lede verdub beld, zelf verdriedubbeld en soms hoort men van nog waanzinniger bedragen. Vol gens inlichtingsbronnen be dragen de prijzen heden ten dage zo'n 1.500 a 2.000 fr per vierkante meter en enkele we ken geleden was er zelfs een vriendelijke heer die voor een stukje bouwgrond, dan nog half-open bebouwing, onge in- veer 3.500 fr per vierkante me ter neertelde. Gewoonweg ab surd. Zoiets maakt de prijzen kapot zegt men, men bedoelt latuurlijk dat zoiets de prijzen de hoogte indrijft. Nu is het ge westplan voor de streek goed gekeurd geworden en blijkt lieruit dat Lede niet zodanig veel bouwgronden bijgekregen heeft. Als gevolg van dit plan ligt alles voor een, meer dan waarschijnlijk, lange periode vast. Men weet dus waar men aan toe is. De grondspekulaties kunnen beginnen, alhoewel dit niet de bedoeling is van een gewestplan. Inderdaad, maar het was er misschien de ach tergrond van, nietwaar heren groot-grondbezitters. In een gesprek met schepen Minnebo vernamen we dat hij zinnens is kortelings een voor stel aan het schepenkollege over te maken voor de oprich ting van een grondregie. Het wordt de hoogste tijd dat de gemeente een doeltreffend be leid ter zake uitwerkt, want de huidige toestand en de evolutie in de toekomst zal anders belet ten dat gewone werkmensen of jonggehuwden zich nog een plekje bouwgrond kunnen aan schaffen, aldus schepen Min nebo. Hij schoof de schuld van de hoge bouwgrondprijzen die op dit ogenblik gevraagd wor den, in de schoenen van de ka pitaalkrachtige personen en van degenen die met «zwart geld» zitten. Het is onverstaan baar dat men vandaag 1.500, 2.000 en zelfs meer betaalt per vierkante meter. De gemeente moet gronden ontsluiten en bouwrijp maken en deze dan te koop aanbieden tegen prijzen die betaalbaar zijn voor ieder een. Tot zover schepen Minne bo. Ook het O.C.M.W. heeft be langstelling voor sociale wo ningbouw. Het zou eerlang bouwgronden te koop aanbie den op de wijk Billegem te Wanzele. Het zou de bedoeling zijn jonggehuwden en perso nen die nog geen eigen woning bezitten zekere prioriteiten te geven. Tevens wordt er een in ventaris opgemaakt van de bouwrijpe en verkoopsvrije gronden om ze ter beschikking te stellen van de bevolking. Met de oprichting van een grondregie zou in ieder geval bepaalde groepen van de Leedse bevolking een meer dan helpend handje toegesto- kenMON D.G. Naar jaarlijkse gewoonte pakken de direkties van alle Leedse scholen uit met hun «Groots Schoolfeest», dat zij allen, mis schien wel uit konkurrentieoverwegingen, als een «must» beschouwen. Dit moet dan zowat een kontakt worden in de verhoudingen tussen ouders-leerlingen, leerlingen-school en als derde schakel ouders-school. Het schoolpersoneel laat dan zowat zien aan de ouders wat zij dat jaar met hun lieve zoontjes of dochtertjes gedaan hebben. Ergens is er nog een ander as- pekt aan deze schoolfeesten: namelijk het spreekwoordelijke zaad in het even spreekwoor delijke bakje te krijgen, maar dan via een niet-officiële weg, •maar uit de milde zakken van moeder, vader, oom, tante, me ter en peter, kennissen en vrienden van de direktie, het personeel en de leerlingen. Gewoonlijk verloopt zo'n schoolfeest nogal naar een vast stramien, ledereen kent het wel. Vorig jaar evenwel brak Stella Matutina met deze ouderwetse traditie. Er werd een regisseur aangetrokken en deze bouwde de hele voorstel ling op rond het tema «De boerderij en het buitenleven». Alles was toen in de gepaste sfeer gebracht. Die sfeer van vorig jaar was er nu nog maar dit jaar ging men het zoeken in de wedstrijdvorm. Het tema werd ditmaal «Sport en spel». De leerlingen werden in spel en kompetitievorm tegen el kaar uitgespeeld en moesten allerlei opdrachten vervullen. Aldus voerden den kleinsten ook nog een reeks volksspelen uit, die nog stammen uit groot-moeders tijd. Zij kunnen evenwel ook hun mannetje staan in karweien uit het dage lijks leven zoals de was ophan gen, zichzelf met allerlei spul len aankleden en zelfs huizen hoge torens bouwen. De zon zorgde ervoor dat er een zeer grote opkomst was en bijgevolg was het entoesiasme en de be langstelling navenant. Bij de zon komt uiteraard de dorstige keel van de entoe- siaste vader en ook dit hadden de organisatoren voorzien. Er waren de nodige gerstenatjes voorzien en ook de bodega was in trek bij de aanwezigen, 's Avonds was er dan voor de jongeren en danslustigen een diskobar aanwezig die voor de nodige geluiden zorgde. Het werd een geslaagd feest tot in de late uurtjes. MON D.G. Om dit kasteel te Lede is er reeds heel wat te doen geweest. De Stichting die eigenares is van het Kasteel en het omliggende domein heeft de opdracht dit kompleks te gelde te maken. Daarom wilde zij dit van de hand doen tegen de in Lede geldende bouwgrondprijzen. Aanvankelijk stelde de ge meente wel belangstelling, maar zij vond de prijs veel te hoog. Ondertussen werd het domein geklasseerd als parkzone. Te gen dit klasseringsbesluit heeft de Stichting een proces aan hangig gemaakt bij de Raad van Staten. Jt" Tijdens de gemeenteraadszitting van vorige week dinsdag interpelleerde de oppositie over het gebruik van het Leedse Dorpsplein naar aanleiding van speciale gelegenheden. Fraktieleider meester Ruyssinck gaf enige uitleg bij de vraag. u~ Enkele weken geleden werd het dorpsplein voorbehouden m voor de wagens van de ouders en familieleden van de plech tige kommunie om dezen toe te laten een gemakkelijke par ti- king te vinden ter gelegenheid van deze plechtigheid, waarbij izo'n 180 families betrokken waren. Meester Ruyssinck en zijn an groep treedden deze beslissing volledig bij. Dit was niet het geval met de Aalsterse afdeling van Humanistisch ver- ;h Dona. In een persmededeling drukte zij haar ongenoegen uit De over deze beslissing, die diskrimenerend is voor de anders- st denkenden aldus de nota. Ook 't schepencollege ontving een scnrijven in deze zin. [Meester Ruyssinck maakte de opmerking dat het dorpsplein e bok reeds voor tal van andere 'Raken voorbehouden werd. Zoals de wekelijkse marktdag pp dinsdag, jeugddagen, op treden van muziekkorpsen, an enz. Spreker vroeg zich dan 2e bok af waarom deze mensen bij ,at andere gelegenheiden niet ge protesteerd hebben en dit nu !r)i juist doen bij deze gelegenheid en was de mening toegedaan dat het Humanistisch Verbond zich hier belachelijk maakt. In de mededeling stond tevens dat schepen Minnebo zou pro testeren bij het schepenkollege tegen deze beslissing. Meester Ruyssinck wenste te weten of schepen Minnebo inderdaad heeft geprotesteerd bij het schepenkollege, en zo ja, welke het standpunt van het kollege is in de zaak. Burgemeester Gravez ant woordde dat de zaak in het schepenkollege besproken werd en dat een brief verstuurd werd als antwoord op het schrijven van de vertegen woordiger van Humanistisch Verbond te Lede. In zijn ant woord schrijft het schepenkol lege dat het voorbehouden van het dorpsplein ook nog in de toekomst zal gebeuren als zij dit wegens omstandigheden nodig acht en dat dit voor om het even welke gelegenheid of groepering kan gebeuren, om het even welke de filosofische of levensbeschouwelijke opvat tingen zijn. Tevens voegde de burgemeester in zijn atnwoord aan de oppositie eraan toe dat het gebruikte woordje «protest» in verband met de tussenkomst van schepen Minnebo wel wat scherp was gesteld. Op aandringen van raadslid Ruyssinck, die wenste te weten of schepen Minnebo geprotes teerd had in de schoot van het schepenkollege, antwoordde de schepen zelf dat protest hel wat anders is dan de zaak te onderzoeken en er over te praten Via het BSP-bureau was mij gevraagd, aldus sche pen Minnebo, om de zaak eens te onderzoeken. Ik heb dit ge daan en er is nu gebleken dat het voorbehouden van het dorpsplein voor iedereen mo gelijk is, als zij dat wensen en de omstandigheden dit verant woorden. De uitleg die ik ge kregen heb op het schepenkol lege. was deze dat de burge meester als hoofd van de politie die beslissing getroffen had, aldus nog de schepen. Hierop noemde meester Ruys sinck, schepen Minnebo een «kameleon», omdat hij twee gezichten zou aannemen. Enerzijds bij het bureau van zijn partij waar hij zou gezegd heb ben: «Ik zal het hen daar eens gaan zeggen», en anderzijds in het schepenkollege waar hij zich braaf solidair verklaart met de leden van het kollege. Schepen Minnebo protes teerde tegen deze uitspraak omdat hij niet de opdracht zou gekregen hebben, noch zou gezegd hebben te zullen pro testeren bij het schepenkolle ge, maar wel de zaak te zullen onderzoeken en daar ligt een groot verschil, aldus de sche pen. Meester Ruyssinck wenste dan nog te weten of schepen Min nebo de houding van die men sen van het Humanistisch Ver bond afkeurde. Hierop ant woordde de schepen dat die mensen het recht hebben hun mening over iets te hebben, of dit nu een minoriteit of een ma joriteit is. MON "D.G. Er zou een procedurefout ge slopen zijn in het klasserings besluit. Volgens bepaalde ge ruchten zou er over enkele maanden een uitspraak mogen verwacht worden van de Raad van State over het bezwaar dat door de Stichting gemaakt werd. Intussen is er opnieuw nieuws onder de zon. Na de openbare zitting van de gemeenteraad vorige week dinsdag, deelde burgemeester Gravez mee dat in het zopas goedgekeurde gewestplan het domein inte graal als parkzone werd opge nomen. Dit betekent dus dat de bezwaren welke de Stichting had geformuleerd tegen het voorlopig gewestplan in ver band met de opname van het domein als parkzone, verwor pen werden Reeds meerdere werkgroepen te Lede hebben zich bekom merd om de bestemming van dit prachtige gebouw en do mein. Er is ondertussen terug een nieuwe werkgroep terzake ontstaan. De heer Muller, voor zitter van de CVP-Lede, die van deze werkgroep deel uit maakt, zegde na de medede ling van burgemeester Gravez dat het nodig is dat er een kon- kreet bestemmingsplan opge maakt wordt. Tot op dit ogen blik is er op dit gebied weinig bruikbaars uit de bus gekomen, aldus de woordvoerder, die eraan toevoegde dat uit Kontak ten met verschillende minister ries gebleken is dat de gebou wen meestal ontoereikend ziin. Ofwel zijn ze slechts met zeer veel kosten in te richten als kan toorruimten, ofwel vreest men de onderhoudskosten die on getwijfeld zeer hoog zullen op lopen. ledereen blijkt het erover eens te zijn dat het goedkoper zal zijn een nieuw gebouw op te richten als men de diensten te Brussel wil decentralliseren. Ook de provincie heeft bewe zen er hoegenaamd geen inte resse voor te hebben en het is een feit dat de gemeente Lede het financieel zeker niet aan kan. Via een dienst van het Ministe rie van Nederlandse Kuituur, die zich specifiek bezig houdt met het zoeken van een be stemming voor alles en nog wat, hoopt de werkgroep nu in het najaar met alle betrokken partijen aan de tafel te gaan zit ten om uit te maken wie er eventueel belangstelling zou hebben en wie er het gebouw of een gedeelte van het gebouw zou kunnen gebruiken. Als partners aan de tafel wordt ge dacht aan de verschillende mi nisteries en andere staatsdien sten, de provincie en vooral de gemeente Lede zelf. Zou er dan na de zomer toch schot in de zaak komen? MON D.G. De bespreking in de gemeenteraad van het reglement van inwendige prde en van de overeenkomst tussen de bejaarden en het verzor gingstehuis -Villa Letha enerzijds, en een artikel gepubliceerd in bun partijweekblad door de BSP-vertegenwoordigers in het I b.C.M.W., mevrouw Alice De Coensel en de heren Kamiel Berk- moes en Frans Temmerman, anderzijds, deden veronderstellen dat er in het O.C.M.W. één en ander niet pluis was of is. Het is een feit dat er zeer weinig informatie gegeven wordt over de werking van |iit orgaan. Het is zowat een stille werker, zouden we zo zeggen, maar blijkbaar woeden er soms wel eens stormen in de stilte. Uit de Informatie verschenen in het partijweekblad van de BSP en uit hetgeen we te horen kregen tijdens en na de gemeenteraadszitting (lebben we gepoogd een beeld te vormen van de huidige situatie in het D.C.M.W. Jit het voornoemd artikel hebben vij dus vernomen dat, zoals ten nderc voorzien is in de wet op de C.M.W.'s, een vast bureau en i ten bijzonder komitee voor de so- iale dienst verkozen werden. Met Ie verkiezing van deze beide or- ;anen zouden de problemen ont- taan zijn. )NDERLING VERTROU- VEN ïESCHOKT lis gevolg van die verkiezingen ou er toch wel een en ander ge- eurd zijn met de koalitiemeer- erheid in hetO.C.M.W,, waarde erhouding zes tegen vijf is. In un partijweekblad schrijven de rie BSP-afgevaardigden: -In het ast bureau werd de kandidatuur oorgedragen van Kd. Frans 'emmerman, die dan ook verko en werd. Toch stond de BSP hier eeds voor een eerste verrassing. >e CVP had namelijk 2 verkoze- icn, hetgeen onmogelijk was zon- ler de steun van de koalitiemeer- lerheid Wij waren dan ook be- licuwd wat de stemming voor de ocialc kommissie ging brengen. lierin droegen wij de kandidatu- en voor van Gez. Alice De Coen- sel en Kd. Berckmoes. En zoals wij enigszins verwacht hadden gebeurde 't. Kd. Berckmoes diende met gelijke stemmen de baan te ruimen voor een CVP- tandidaat, daar hij de jongste was-. En zij voegen er dan aan oc: «Hierdoor ging het onderling vertrouwen in de koaliticmecrder- heid enigszins aan het wankelen» HET GEWRAAKTE ARTIKEL 5.3 Het vertrouwen moet inderdaad verder gewankeld hebben, want in een latere stemming werd nog maals vrij verdeeld gestemd. Hierover schrijven de BSP- vertegenwoordigers: «Tijdens de stemming over het Reglement van inwendige orde en de overeen komst tussen de bejaarden en het Rust- en Verzorgingshuis werden de BSP-afgevaardigden, die arti kel 5.3 wilden doen schrappen, opnieuw in de minderheid ge steld.» Dit artikel werd toen be houden met zes stemmen tegen vijf. Voor het behoud stemden toen zowel meerderheids- als op positieleden, net zoals een opposi tielid meestemde met de overblij vende meerderheid om het artikel te doen schrappen. Het schepenkollege kon zich niet akkoord verklaren met de opname van het artikel 5.3 in de overccn- komst tussen de bejaarden en de instelling en de vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur, schepen Grepdon verdedigde in het O.C.M.W. de stelling van het schepenkollege. Wat houdt nu dit gewraakte artikel in? Voor de dui delijkheid geven wc het ganse ar tikel 5. «Maximum bijdrage van de kostganger. 5.1De bewoner is ter zake van de huisvesting en de gebruikelijke huishoudelijke- en gezinsverzorging aan het O.C.M.W. een bedrag verschul digd van 2% F (voor Lede. bewo ners van buiten Lede 350 F) per dag, aan de ontvanger van het O.C.M.W. te voldoen, mits afle vering van het kwijtschrift. In ge val de kamer in de loop van de maand ter beschikking van de be woner komt, is deze alsdan en voor de eerste maal het met het resterend deel van die maand overeenkomende deel van dit be drag verschuldigd. 5.2) Zijn niet begrepen in art. 5.1 de kosten voor: de Speciale verpleegkundige zorgen voor zover hiervoor een vergoeding van het RIZIV bestaat; de medische, para-medische en farmaceutische verstrekkingen. 5.3) Benevens de bedragen ver meld in art. 5.1 en 5.2 zal voor volgende kosten een individueel supplement worden aangerekend dat hetzij maandelijks, hetzij on middellijk zal worden voldaan: huur van bijzonder verzorgings materiaal (krukken, karretjes, sta len verpleegster, enz.) - kamerbe diening; - bijkomende kamerak- komodatie (TV- Telefoon - distri butie, enz.) - linnen (alle, persoon lijk) - niet in de gewone maaltijden begrepen voeding en drank; - be waargeving, - bewindvoering». Het standpunt van het schepenkol- lcge hierover was dat door artikel 5.3 van het verzorgingstehuis, dat een instelling is van openbaar nut .van en voor de gemeenschap, dus iedereen, dat van deze gemeen schapsinstelling een hotel zou ge maakt worden waar kosten zouden aangerekend worden voor alles en nog wat en dat uiteindelijk de meerbegoeden bevoorrecht zou den worden en dat de meer behoef- tigen, die een opname werkelijk nodig hebben, de kans niet zouden gekregen hebben. Dc meerbegoe den zouden dus in het verzorgings tehuis komen wonen zijn tegen een vrij gunstig tarief en zouden zich nog wat ekstra laten verwen nen hebben met een ekstra bedie ning tegen een supplementaire prijs die zeker niet tegen de sup plementaire kost zou opgewogen hebben. Zie bijvoorbeeld de kamerbedie ning waarvoor ekstra personeel zou nodig zijn. Het schepenkol lege is dan ook van oordeel dat degenen die een luksueuze bedie ning wensen, dat zij zich naar een privé-instelling moeten begeven waar dit mogelijk is. maar dat zij niet voor een groot deel op kosten van de gemeenschap rijkelijk moe ten komen leven, terwijl er echt behoeftigen niet zouden kunnen geholpen worden. Het schepen kollege nam dus een echt sociaal standpunt in. dat ten andere volle dig gerechtvaardigd is. Het schepenkollege wenste dus op haar beurt het artikel 5.3 uit de overeenkomst te laten schrappen, maar aangezien er tijdens de ge meenteraadszitting het zieke raadslid Siau afwezig was, en dus de meerderheid en de oppositie even sterk waren, vreesde sche penkollege dat zij haar slag niet zou thuis halen. Te meer daar er bij de oppositie raadslid Frans Roelandt was, die als O.C.M.W.-lid in de vergadering van dit orgaan tegen de schrapping van bewust artikel gestemd had. Tijdens de raadszitting behan delde schepen Grepdon dit punt Hij stelde dus dat deze passage niet strookte met het sociaal doel van het O.C.MW.. Ten andere was kamerbediening in tegen spraak met het reglement van in wendige orde dat zegt dat iedere bewoner in de eetzaal moet gaan eten, tenzij de dokter er anders over oordeelt om medische rede nen. Bewaargeving en bewind- voering speciaal doen betalen was in tegenstrijd met dc overeen komst zelf, waar in artikels 9 en 10 bepaald wordt dat bewaargeving en bewindvoering mogelijk zijn, zonder enige prijsbepaling, dus gratis. Schepen Grepdon stelde dan voor artikel 5.3 te schrappen en de bepalingen over de huur van het bijzonder verzorgingsmate riaal en de bijkomende kamerak- komodatic onder te brengen in ar tikel 5.2. De oppositie stelde zich integraal achter deze wijziging, samen met negen van de twaalf meerderheidsleden. Drie leden onthielden zich omdat het punt toch behandeld werd in afwezig heid van de voorzitster van het O.C.M.W., mevrouw Siau. Dus raadslid Frans Roelandt, die in de O.C.M.W. -vergadering niet be reid was gevonden bewust artikel in het O.C.M W er wel te doen schrappen, was in de ge- meerderheid moet zijn voor de meenteraadszitting wel voor de schrapping van dit a-sociaal arti schrapping ervan, zodat in prin- kei. cipe, bij de nieuwe behandeling MON D G Foio boven toont de Guido Gezellestraat te Hofstade waar ze uit geeft op de Bergweg (EL) Foto onder toont de Bergweg met zicht op de Guido Gezellestraat waar de S bocht zal gemaakt worden. Hier zullen kinderen speelruimte krijgen (EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 9