OUDERS KLAGEN OVER HET BELEID IN DE LEEDSE MUZIEKSCHOOL PEDILUX LEERLINGENKONSERT IN DE GEMEENTELIJKE MUZIEKSCHOOL TE LEDE IMPE VOOR DE 20e MAAL HET MIDDELPUNT VAN DE GEWESTELIJKE 11 JULI VIERING WANDELTOCHT KERKSTRAAT 18, AALST KUNSTMARKT TE WANZELE 10 - 30-6-1978 - De Voorpost Een aantal ouders van leerlingen die school lopen aan de gemeentelijke muziekschool van Lede, zijn hoegenaamd niet te spreken over bepaalde praktijken van de direktie van de school en meer bepaald dan van de direkteur, de heer Aime Schepens. Zij hadden klachten over het bekend maken van de eksamenuitslagen, over het systeem van eksamen afnemen en zij hadden ook reservaties tegenover de wachtlijsten voor sommige instrumenten. Nadat wij een delegatie van de ouders gehoord hadden, hebben wij ook kontakt genomen met de direkteur van de muziekschool om zijn standpunt te kennen. Wij zochten tevens schepen van onderwijs Jules Hendrickx op. Hij hat geen weet van de toestanden in de muziekschool en nam nota met de belofte een onderzoek te zullen instellen. Bij het einde van het schooljaar worden alle scholen aangegre pen door de fameuze eksa- menkoorts. Zo ook wellicht in de gemeentelijke muziek school te Lede Tijdens deze koortsige periode zijn er een aantal zaken gebeurd dié voor een groep ouders al te gortig waren. Wij noteerden hun klachten en legden deze klach ten achteraf voor aan de direk teur. de heer Schepens. Wij la ten beide klokken luiden. EKSAMENUITSLAGEN WORDEN NIET BEKEND GEMAAKT Een eerste klacht welke de ou ders uitten was dat de uitslagen van eksamens die een maand geleden plaats vonden, nog niet bekend gemaakt werden, meer zelfs dat de direkteur weigerde deze bekend te ma ken. Het gaat over de uitslagen van het eksamen notenleer. De leerlingen zelf hadden reeds meerdere malen naar hun re sultaten gevraagd. Zij kregen als antwoord dat de eksamens nog niet verbeterd waren, dat ze nog niet klaar waren, dat ze zouden uitgehangen worden en via de leraar piano kwamen ze te weten dat de uitslagen zouden uithangen na hét leer- lingenkonsert van zaterdag 25 juni. Ondertussen waren de leerlingen aan de weet geko men dat bepaalde leerlingen hun uitslag van die eksamen wel reeds wisten. Hierop trok één van de ouders naar de le raar notenleer en vernam daar dat de direkteur de eksamens zelf verbetert en dat hij de uit slagen houdt. De leraar zelf krijgt nooit de uitslag in handen, ook niet voor kontrole, aldus nog de ouders Daarna nam één van de ouders kontakt op met de direkteur zelf. Het was toen maandag 19 juni. De be wuste ouder vernam daar van de direkteur dat de uitslag nog niet klaar was en dat deze zou uitgehangen worden op vrijdag 30 juni. De ouders vinden deze han delwijze uiterst ongewoon. Meer dan een maand na het eksamen wordt pas de uitslag bekend gemaakt, nochtans zijn er reeds leerlingen de hun uit slag kennen en meer zelfs, voor de andere lessen, dus van diktie en de instrumenten, weet men zijn uitslag reeds een uur na het eksamen. Zij vinden deze toestand niet verant woord daar de kinderen dan een maand lang in de onzeker heid verkeren over het al dan niet slagen, net in een periode dat ze nog een resem andere eksamens op de gewone school te verwerken krijgen. De ouders vinden dit psycholo gisch niet verantwoord. Zij vra gen zich ook af waarom dat nu juist dit jaar voor het eerst ge beurt. Vorige jaren kregen de leerlingen op hun verzoek hun uitslag van de direkteur veel vroeger. Toen wij deze vragen en op merkingen aan de direkteur voorlegden, nam de heer Schepens zijn agenda en kon- troleerde de eksamendata. Hij zegde dat het schriftelijk eksa men, samen met diktie, voor notenleer plaats gevonden had op 24 en 26 mei en dat voor diezelfde klas het eksamen zingen en lezen plaats gevon den had op 17 juni. De direkteur voegde er aan toe dat de uit slag in zijn geheel wordt be kend gemaakt en dat het nooit gebeurt dat men een uitslag halfweg een eksamen bekend maakt, doelend op de periode tussen 24 mei en 17 juni. Toen wij informeerden waaron de uitslag na 17 juni niet bekend gemaakt werd, antwoordde de heer Schepens dat dit de vorige jaren wel is gebeurd, maar dat hij daar dit jaar vanaf gezien heeft omdat ieder jaar vastge steld werd dat. nadat de uitslag bekend gemaakt was. de leer lingen niet meer naar de klas kwamen, nochtans gaan de lessen na het eksamen verder. Dus na de laatste les van noten leer die plaatsvind op woens dag 28 juni, zal ik de uitslag bekend maken, aldus de direk teur Toen wij de opmerking maakten dat voor alle andere eksamens de uitslag onmiddel lijk wordt bekend gemaakt, antwoordde de heer Schepens dat er een verschil is tussen de lessen notenleer en de lessen voor instrumenten Meestal is er 'n zekere vorm van min achting voor de lessen noten leer omdat de leerlingen dat niet graag volgen, daar zij naar een muziekschool komen om een instrument te leren bespe len en degenen die instrumen- tenleer volgen komen wel nog na het eksamen, maar voor no tenleer zou dit niet het geval zijn. Om dit te vermijden wor den de uitslagen dit jaar na de laatste les bekend gemaakt, aldus de direkteur. Wij vroegen toen of het juist was dat bepaalde kinderen hun uitslag reeds kenden. Hierop antwoordde de heer Schepens dat het inderdaad zo was dat het zoontje van de heer Mi- noodt naar de uitslag was ko men vragen en dat hij gezegd had aan deze leerling dat hij zich geen zorgen moest ma ken, dat hij en zijn zusje er wel zouden door geweest zijn. WAAROM WORDEN EKSA MENS DOOR DE DIREK TEUR AFGENOMEN EN VERBETERD? De ouders vonden het beden kelijk dat de direkteur de eksa mens van notenleer verbetert, zonder dat de leraar zelf inzage krijgt van de verbetering en van de toekenning van de punten. Dit voor het schriftelijk gedeel te. Zij vonden het nog erger dat het mondeling eksamen afge nomen wordt door de direkteur zelf. Zij zegden dat er in de klas notenleer voornamelijk kleinere kinderen zitten, van zo'n zeven a acht jaar en dat het voor deze kinderen een on overkomelijke psychologische handikap is eksamen te moe ten afleggen bij iemand die zij nooit eerder gezien hebben, dan nog bij de direkteur. Deze kinderen komen daar voor een muur te staan en meestal falen zij dan ook bij het mondelinge gedeelte gewoon uit schrik voor de direkteur en niet zozeer omdat zij hun stof niet kennen, aldus de ouders. De ouders zijn de mening toe gedaan dat het niet verant woord is dat de direkteur de ek samens afneemt en verbetert omdat hij het systeem van les geven van de leraar niet kent en daarom ook niet degelijk kan oordelen over de kennis van de leerlingen. Wij hebben de in druk, aldus nog de ouders, dat er iets mank loopt tussen de direkteur en de leraar notenleer en wij vinden het spijtig dat de leerlingen daarvan het slachtof fer zijn. Direkteur Schepens ant woordde op deze opwerpingen van de ouders dat het zo is in alle muziekscholen dat de di rekteur het eksamen afneemt en beoordeelt. Dit is trouwens in het reglement van het Minis terie van Nationale Opvoeding voorzien dat de direkteur voor zitter is van de eksamenjury. In datzelfde reglement staat ook dat de leraar van de leergang waarvan eksamen afgenomen wordt niet mag zetelen in de jury. Dit is ook begrijpelijk om dat men bevoordeling van zo genaamde «lievekindjes» wenst te voorkomen. Aldus nog de direkteur die eraan toe voegde dat hij niet alleen 't eksamen notenleer afneemt en beoordeelt, maar alle eksa mens van alle instrumenten, uitgenomen deze van zijn ei gen leerlingen piano. Daar heb ik niets in te zien, aldus de heer Schepens. Over de handikap voor jongere leerlingen die met de direkteur gekonfronteerd worden op het eksamen zegde de heer Sche pens dat die konfrontatie van belang is voor de leerlingen om later plankenkoorts te leren overwinnen als zij moeten voor een publiek optreden, zoals dat bijvoorbeeld het geval is bij het leerlingenkonsert. De ouders hadden ook opge merkt dat er geen punten ge geven worden op dagelijks werk, terwijl dat in andere scho len wel het geval is. Dit vond de direkteur belachelijk. Hij zegde geen enkele school te kennen waar dit gebeurt en in Lede is dat ook nooit gebeurd, op één uitzondering na en toen werd dit verworpen door de be stuurskommissie. Dit mag niet aldus de direkteur, nogmaals om iedere vorm van bedriegerij uit te sluiten, wat ook de reden is waarvoor de leraars niet zelf het eksamen van hun eigen leerlingen mogen verbeteren. Op de opmerking als zou er iets wringen tussen de leraar notenleer en hem weigerde de direkteur in te gaan om geen onnodige moeilijkheden te scheppen Verder hadden de ouders ook nog een belangrijke opmerking geformuleerd in verband met hereksamens die vorig school jaar hadden plaatsgevonden. Deze ouders hadden hun in formatie ingewonnen bij de di rekteur van de Muziekakade- mie van Aalst en deze had er zijn verwondering over uitge drukt dat er hereksamens plaatsgevonden hadden. Dit is namelijk niet toegelaten in het kunstonderwijs. Wel is er een mogelijkheid tot deliberatie. Tevens hadden de ouders pas acht dagen vóór het hereksa- men vernomen dat hun kinde ren een nieuwe kano kregen, namelijk bij de inschrijvingen in september Deze periode was dus te kort omdat de leerlingen zich zouden kunnen voorbereid hebben. De direkteur gaf toe dat er in derdaad geen hereksamens mogelijk zijn, maar dat deze vo rig jaar toch plaats gevonden hebben in opdracht van het be- stuurskomitee. Deze moesten dan wel doorgaan, daar hij als direkteur, zijn opdrachten krijgt van de bestuurskommissie. Op het feit dat de leerlingen laattijdig werden op de hoogte gebracht van de mogelijkheid hereksamens af te leggen, wenste de direkteur niet in te gaan om geen namen in op spraak te brengen. WAT GEBEURT ER MET DE WACHTLIJSTEN? Ten slotte hadden de ouders het ook nog over de wachtlijs ten die er zijn voor bepaalde instrumenten en meer bepaald voor de leergang piano. Het systeem van de wachtlijsten zelf vonden zij normaal, omdat het zo is dat de vraag naar les sen veel groter is dan de uren die mogen onderwezen wor den. Maar toen één van de ou ders met zijn kind in de muziek school aanwezig was, ont moette hij daar een ouder die zijn kind kwam laten inschrijven om de kursussen piano te vol gen volgend jaar. Als uitleg voor het vroegtijdig laten in schrijven, zegde de vader dat wie te laat is op een wachtlijst moet. Ofwel voegde hij er aan toe, moet men zich een piano aanschaffen via de direkteur en dan krijgt men van hem piano les en moet men niet op de wachtlijst. De ouders vroegen zich dan ook af voor wie deze wachtlijs ten zijn en hoe er geselekteerd wordt uit de wachtlijst als er een plaats vrij komt. De behande ling bij de direkteur vonden zij diskriminerend ten opzichte van mensen die reeds thuis een piano bezitten of die er via persoonlijke weg één wensen aan te schaffen. Als besluit voegden de ouders er nog aan toe dat zij de indruk hebben dat de mentaliteit de volgende is: «het zijn toch maar kinderen en wij kunnen ermee doen wat wij willen». Zij zouden graag zien dat er aan die situa ties iets verandert. Daartoe hebben zij ook kontakt opge nomen met de burgemeester die beloofde de zaak te zullen behandelen op het schepenkol lege. De direkteur van zijn kant meldde ons dat er enkel wacht lijsten zijn voor viool en gitaar in Lede en zeker niet voor piano. Wel zou er een wachtlijst moe ten zijn voor piano, maar de leerlingen die daarop zouden staan, en dat zijn er 19, geef ikzelf gratis les, aldus de direk teur, die eraan toevoegde: als direkteur moet ik geen lessen piano geven en ik word daar ook niet voor bezoldigd, ik krijg gewoon mijn wedde van direk teur. Verder voegde de heer Sche pens eraan toe dat die zaak over de aanschaf van een piano met zijn bemiddeling grove leugens zijn. «Dit is mijn naam slecht maken, bepaalde mensen wensen mijn naam door het slijk te halen en ik be grijp niet waarom. Ik vind het niet eerlijk dat men leugens ge bruikt om tegen mijn persoon op te komen, ik zou graag eens met die mensen in kontakt ko men die de nonsens over de aanschaf van piano's door mijn bemiddeling, durven te vertel len». De direkteur vervolgde nog: «het zou dom zijn van mij om mij bloot te stellen aan op merkingen en zelfs ontslag, vanwege de bestuurskommis sie, bij het toepassen van der gelijke praktijken. Dat doe ik niet». Tot zover de direkteur. Wij gingen ook schepen van onderwijs Jules Hendrickx op zoeken. Hij wist niets af van de ganse zaak en beloofde deze toestanden te zullen onderzoe ken. Wel wist schepen Hen drickx ons te melden dat korte lings de nieuwe statuten voor de muziekschool zullen klaar komen. Deze zullen zeker klaar zijn tegen het volgende school jaar. Dus tegen september van dit jaar. MON D.G. Ook te Smetlede, een nog rasecht Vlaams dorp, wordt iets gedaan aan het jaar van het dorp. Voor enkele weken reeds pakten enkele initiatiefnemers uit met een tentoonstelling van schilderwerken van hun dorpsgenoot en beroepskunstenaar Marcel Beeckman. Het werd een overweldigend sukses. Nu hebben de plaatselijke ver enigingen opnieuw de handen in elkaar geslagen en zij heb ben een wandeltocht door Smetlede in elkaar gestoken. Deze wandeltocht gaat door op zondag 2 juli aanstaande en vertrekt om 14.30 u aan het Veerleheem. Er wordt gere kend op een massale opkomst van Smetledenaren en vooral van niet-Smetledenaren. die de schoonheid van dit rustige dorpje zullen ontdekken en on dergaan. Van het Veerleheem gaat men naar de kerk waar E H. De Roover uitleg zal verschaffen over de bezienswaardigheden in de kerk. Na dit geleid bezoek trekken de lustige wandelaars door de velden en de bossen van de wijk den Briel, om zo langs de Bovenweg naar het Veerleheem terug te keren, 's Avonds dan kan men bij een fris biertje en een belegd broodje genieten van het op treden van het St. Veerlekoor en van de volksdansen die de chiromeisjes zullen ten beste geven. Over het verloop van de wan deltocht wordt een wedstrijd georganiseerd voor de jeugd en hieraan zijn talrijke prijzen verbonden. MON D.G. GEEFT MEER KOMFORT rQt AAN UW VOETEN y Schoenen in verschillende t J i breedten /""L A,1 Voetverzorging f IJl, Steunzolen 1 Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1/632/25/001 1/6/40/25302 Telefoon 053-21.59.23 Lieve Venneman droeg tijdens het ieerlingenkonsert van de Leedse Muziekschool een paar gedichten voor (EL) Traditioneel ter gelegenheid van het einde van het schooljaar wordt aan de muziekschool van Lede een lecrlingenkoncert gegeven. Een aantal leerlingen van de verschillende disciplines geven dan het beste van hun kunnen ten gehoor aan een telkens zeer talrijk opgekomen publiek. De zaal van het Kulturecl Centrum is telkens te klein. Ook dit jaar was dat het geval. Het was de sekretaris, de heerEtienne Van Hauwermeiren die de gemeenlenotabelen, de leden van de bestuurskommissie en de direktie van de school zelf verwelkomde samen met de talrijke ouders en sympatizanten. Daarna kwamen Nclc De Koker, Kathleen Hunninck, Lieve Venneman, Hilde Coppens. Marc Roelandt, Giselle Baeyens, An D'Haese en de zusjes Christel en Marleen Bosteels aan bod op de piano. Pierre Lcmmens, Mare Hoebeek, Bart Verhoeven zetten hun beste beentje voor op de klarinet en op trompet waren dat Johan De Meyer, Jan Bonnaerens, en Steven De Smedt. Op cello kwamen Machteld De Smedt en Hilde Verhoeven aan bod en op viool waren dat Luc Van Hauwermeiren en Joost De Smedt. Marie-Berthe Chanterie gaf een staaltje van haar kunnen op dwarsfluit en Johnny De Neef en Paul Sluyver kwanten aan bod in een nummertje solozang. De muzikale nummers werden passend afgewisseld met voordrachtnummertjes en een toneeltje van de leerlingen van de diktie-aldeling. Nadat een lid van de bestuurskommissie zijn tevredenheid uitdrukte over de prestaties van het inderdaad geslaagde koncert en veel moed had gegeven aan de leprlingen voor het volgende schooljaar, konden de aanwezigen naar huis met de wetenschap dat de Leedse gemeentelijke muziekschool zeker kwaliteit beoogt en deze kwaliteit ook aflevert. MON D.G. Inderdaad, dit jaar jubileert Impe met zijn 11-juli vieringen. Dit jaar zullen voor de 20ste maal honderden Vlamingen in hart en ziel het «Klein Diksmuide» bestormen voor wat één van de meest luisterrijke en beroemde vieringen van het ganse Vlaamse land is. De viering van de Vlaamse feestdag te Impe, later uitgegroeid tot een gewestelijke viering, heeft steeds de 11-julimis en de strijdrede na deze mis op het Dorpsplein tot hoogtepunt gehad. Ondanks de uitbreiding van de geweste lijke viering blijft ieder jaar het zwaartepunt gesitueerd te Impe. Ter gelegenheid van de 20ste viering te Impe, zal ook een kleine herdenking plaatsvinden van twee prominente Vlaamse figuren uit Groot-Lede Meer bepaald op zaterdag 8 juli zal om 15 uur op het kerkhof te Lede een bloemenhulde plaatsvinden aan het graf van de heer Jef Cool en vandaar zal men dan naar de Impse be graafplaats trekken voor een hulde aan het graf van één van de stichters van de Impse 11- juliviering, Amedé Godefroit. ZATERDAG 8 JULI TE LEDE Op zaterdag 8 juli zullen de Vlaamse strijders verzameld worden te Lede in het Kultureel Centrum. Vooraf, tussen 19 en 19.30 uur zal de beiaardier, de heer Heirmans, een beiaard- konsert geven. Om 20 uur dan begint de viering in het Kultu reel Centrum, in samenwerking met het Gemeentebestuur en de Gemeentelijke Kulturele Raad. Het welkomstwoord zal uitgesproken wórden door de voorzitter van de Kulturele Raad. de heer Roger Quintijn en daarna zal de sekretaris van voornoemde raad, de heer An- toon Mertens, een Bormsher- denking houden Daarna is er een eerste optreden van de volkskunstgroep 't Snoertje. Daarna komt de gastspreker van de avond, toekomstig V.U-senator De Rouck uit Ronse aan het woord voor de 11-julistrijdrede Na de pauze is er opnieuw een optreden van 't Snoertje en als slot zal sche pen van kuituur, Jules Hen drickx nog aan 't woord voeren waarna de eerste dag van de gewestelijke viering zal beslo ten worden op de tonen van de Vlaamse Leeuw. ZONDAG 9 JULI HOOGDAG TE IMPE Het hoogtepunt van de viering wordt dan zoals telkenjare, het gebeuren te Impe De 20ste viering te Impe wordt ingezet om 10.30 uur met de traditio nele 11-julimis in de parochiale kerk van St-Denijs te Impe, met offerande De kanselrede zal gehouden worden door E.P. Aernoudts. Het orgel zal zoals steeds bespeeld worden door Wies Pee en Chris Pee zal sa men met het parochiaal kerk koor van Impe voor het zang gedeelte zorgen De bindtek- sten tijdens de H. Mis zullen ge lezen worden door Frieda Daelman. Na de mis op het Dorpsplein is er dan de traditio nele 11-juli strijdrede. Deze maal is het prof. Provoost, be stuurslid van het Ijzerbede- vaartkomitee en V.O.S., die de strijdrede zal uitspreken voor de aanwezigen. Verder is er de deelname van VNJ, KSA, Priester Daensvrienden, Broe derband. St-Maartenfonds. 's Middags is er dan feestmaal in het Gasthof Godefroit in de Langehaag te Impe Op het menu: soep, tong met madei- rasaus en ijskoupe, dit voor de prijs van 220 fr. Inschrijven kan men bij de familie Godefroit in de Essestraat te Impe op het telefoonnummer 053-21.29.24 of bij Denis De Pauw, Dorp 13 te Impe op het nummer 053- 21.81.28 De uiterste inschrij vingsdatum is donderdag 6 juli. De ganse dag zal in 't Gast hof Godefroit een tentoonstel ling doorgaan van portretten van Vlaamse figuren, van de hand van de heer John Pape uit de Leo de Bethunelaan te Aalst. Men zal er akwarellen en pentekeningen te zien krijgen van onder andere de gebroe ders Daens, Cyriel Verschae- ve, Staf De Clercq, Dr. Gravez en tal van andere Vlaamse strijders. Het zal dus ongetwijfeld op za terdag 8 en zondag 9 juli op nieuw een Vlaamse hoogdag worden in Lede en vooral in Im pe. een waardige viering voor de Vlaamse feestdag. Als nu nog de zon op de afspraak is, dan zal er nog een typisch 11- juli weertje over Impe hangen. MON D.G. Net zoals vorig jaar, gaat ook dit jaar een kunstmarkt door te Wanzele. Dit jaar staat deze in het teken van het Jaar van het Dorp en deze zal doorgaan op dinsdag 15 augustus. Vorig jaar werd deze markt een echt grandioos sukses. Het goede weder had er voor gezorgd dat er talrijke belangstel lenden kwamen opdagen en ook van de zijde van de kunst ambachten was er een goede opkomst. Er.bing een eniqe sfeer over deze markt. Het was dan ook te verwachten dat er dit jaar opnieuw met een dergelijk initiatief zou uitgepakt worden. De organisator van deze kunstmarkt, de VZW Familieont spanning. bij monde van zijn voorzitter Alfons Grepdon en zijn sekretaris Walter Van Geem, doen dan ook een beroep tot alle beoefenaars van kunst en kunstambacht Van deze personen wordt een aktieve deelname verwacht met daad werkelijke demonstratie van hun kunst of ambachtelijke vaardigheid. De verkoop van hun produkten is vrij, maar personen die uitsluitend hun produkten verkopen, zonder demonstratie zullen hun biezen mogen pakken. Aan de kunstenaars zal net zoals vorig jaar een warme maaltijd aangeboden worden 's middags De geïnteresseerde kunstenaars en beoefenaars van am bacht kunnen zich richten tot de sekretaris, Walter Van Geem, Bosstraat 63 te 9312 Wanzele of op het telefoon nummer 091-69.28.12. MON D.G.

De Voorpost | 1978 | | pagina 10