mmm DE TINNENHOEKSCHOOL WORDT GEMODERNISEERD :"*M m ANDERE SCHOLEN TE AALST E.H.B.O.-OPLEIDING IN DE RIJKSSCHOOL SCHOOLFEEST IN DE 00R0EGEMSE RIJKSBASISSCHOOL SCHOOLFEEST TE HERDERSEM 12 - 30-6-1978 - De Voorpost Een lange sliert auto's in de Tinnenhoek- en Herbergstraat verleden zaterdag waarbij vele met «Wij steunen de Tinnenhoekschool» toonde reeds voor het betreden van de school de sympatie die deze school met haar 81 leerlingen in de basisschool en 43 kleuters heeft weten te verwerven. Waar de voormiddag het eerder een druilerig weer was toonde de weermaker zich langs zijn beste zijde 's namiddags zodat op de ruime speelplaats, tussen het groen, een spetterend schoolfeest kon doorgaan in bijzijn van vele sympati- santen en kijklustigen. Ook schepenen Herman Roels van Onderwijs en Eddie Monsieur van Jeugd alsme de raadsleden Raymond Uyttersprot en Isidora Carlé en ere-schoolhoofden Paul Lion en Clement De Meyst met onderwijsmensen Jozef De Wever en Jos Muylaert hadden eraan gehouden hun medeleven met de school te betuigen. De ontvangst was in elk geval hartelijk want ieder bezoeker kreeg bij het binnenkomen een gratis verfrissing. Na een openingslied door het schoolorkest «PI en» (Patrick Van Biesen, Luc Pardaens, Erna Wauters en Noël Pardaens) hield schoolhoofd Fred Van Biesen een toespraak waar in hij vooral wees op de niet te onderschatten ver diensten van het Ouderko- mitee. Dit komitee stond inder daad reeds in voor recepties van eerste en plechtige kommunikant.en met hun ouders, nam reeds kontakt op met dergelijke komitees van andere scholen en voerde een aktieve propa ganda voor de school o.a. door het aanbieden van huis tot huis van affiches ten voordele van de school. Ook het schoolfeest van verleden zaterdag was een initiatief van het Komitee dat dan door personeel en leerlingen werd gereali seerd. Schepen van Onderwijs, Herman Roels, beloofde nogmaals de aktieve steun van de stad aan de Tinnenhoekschool. De be staande sanitaire gebouw tjes met bijhorende bergin gen zullen eerlang verdwij nen en per 1 september van dit jaar worden ze vervan gen door gloednieuwe. Tegen 1 september 1979 zal het onlangs geplaatste geprefabriceerd klaslokaal worden weggenomen en vervangen worden door een nieuw gebouwd lokaal. Op 1 september 1980 komt dan een turnzaal van 20 bij 11 m met bijhorende ber ging een stookplaats voor centrale verwarming een leraarszaaltje en een bureel voor het schoolhoofd. De uitvoering van de nieuwbouw wordt voorzien in traditionele materialen t.t.z. baksteen metselwerk met gevelsteenafwerking. Jan Buyl, stadsarchitekt, zorgde ook voor eén hele waslijst werken die in afwachting aan de bestaan- cfe^tpestand zullen moeten verhelpen. Na deze beide toespraken zetten én de kleuters en de bassischool hun beste beentje voor met liederen, dansjes, koreografie en optreden van het jeugdig schoolorkest. Klap op.de vuurpijl waren dan vooral de laatste nummers aange leerd door lerares lichame lijke opvoeding Annie Schol laert-Verbest el met «Waterdans», «In Tiroler- land» en als apoteose een reeks turnoefeningen. Ondertussen was er een doorlopende ballonwed strijd en kon men in de nieuwe klas de tentoonstel ling bekijken van werkjes der leerlingen in de les van handvaardigheid. Ook de plannen van de Dienst Openbare Werken van de stad Aalst met de nieuwe gebouwen in de school hadden veel bekijks. LH In de Rijksbasisschool, Vijverstraat te Lede worden sedert geruime tijd lessen gegeven door de heer Gilbert Van Der Schueren en zijn echtgenote. De leerlingen van het vijfde en zesde leerjaar leren op een prettige wijze hoe ze in de kortst mogelijke tijd iemand in nood doeltreffend kunnen helpen. Dit is een degelijke aktiviteit van het Rode Kruis, in dit geval afdeling Lede. Het is een essentiële taak van deze dienst de jongeren vlug en goed te leren helpen. Veel kollega's zullen teruggrij pen naar het leerplan om te bewijzen dat alleen waar neembare dingen mogen aan gepakt worden. Zij zullen te vens beweren dat gezond heidsleer zeker niet systema tisch mag gegeven worden en dat kunstmatige ademhaling toegepast door een 12-jarige een moordpartij kan worden. Nochtans is het noodzakelijk dat een 12-jarige een apoteek- kastje durft te openen en dat hij weet wat hij er moet uithalen om de eerste zorgen toe te die nen. Met deze kennis kan hij de leerkracht op school of de ou ders thuis een grote dienst be wijzen. De leerlingen dienen ook te weten wat er hen te wachten staat als zij bepaalde produkten opsnuiven of drin ken. Een juist aangebrachte kunstmatige ademhaling, uit gevoerd door een leerling van het zesde leerjaar, kan veel meer helpen dan een massa kletskousen, die alleen hun tong ten dienste stellen van hun naaste in nood. Deze kursus, die de bedoeling heeft de jongeren vertrouwd te maken met de beginselen van E.H.B.O., kan zeer gemakkelijk ingeschakeld worden in de leerstof van de derde graad. De bedoelde kursus, die gratis ge geven wordt door de leden van het Rode Kruis, omvat tien de len. In de eerste' plaats wordt ge sproken over de vragen: Hoe wordt ik een flink helpertje?, Hoe bel je de hulpdienst 900 op en Wat moet er in je eigen E.H.B.O.-trommel? Het tweede deel wordt gewijd aan de ademhaling: hoe gebeurt, de hygiëne en natuurlijk de kunstmatige beademing. Bij deze lessen wordt een speciaal daartoe ontworpen pop ge bruikt, die op dezelfde manier werkt als het menselijk li chaam. Het derde lesdeel han delt over de bloedsomloop en de verschillende soorten bloe dingen. Er wordt aandacht be steed aan de bij kinderen veel voorkomende neusbloeding. Nadien krijgen de leerlingen een beter inzicht in de struktuur van het geraamte, waarbij de aandacht gevraagd wordt voor breuken en ontwrichtingen. Vervolgens wordt gesproken over spieren, verstuikingen. Het gebruik van doekverban- den en draagdoeken wordt praktisch ingeoefend. Tijdens het zesde deel wordt de tijd verdeeld tussen de spijsverte ring en de vergiftiging. De vol gende lessen handelen over het zenuwstelsel, de zintuigen (ogen en oren). Het praktische gedeelte maakt de leerling ver trouwd met het driehoeksver- band. Deel acht gaat over het gebruik van een rolverband. Er wordt gesproken over brand wonden en wat er moet gebeu ren met wonden. Het voorlaat ste gedeelte omvat de bezwij mingen. Hier wordt ook prak tisch geoefend: iedere leerling leert (en probeert) hoe iemand moet verplaatst worden en hoe het vervoeren dient te geschie den. Deel tien bestaat uit een lang en leerzaam gesprek om ongevallen te voorkomen. Er wordt eveneens aandacht be steed aan de eigen hygiëne en de werking van het Rode Kruis wordt ekstra toegelicht. Gelukkig hebben de verant woordelijken van de Rijksba- Erasmusschool, Priester Daensplein 2 Aalst 053/21. 84.55. Volledig vernieuwd modern onderwijs, in samenwer king met de bedrijfswereld en leidend naar een modern beroep. Geen wiskunde, wetenschappen, geschie denis. Hostess, sekretariaat, boekhouding, verkoopkun- Ook de leerlingen van de Oordegemse Rijkslügeresehool hadden een schoolfeest (EL) Vorige zaterdag, 24 juni vond er in de Rijksbazisschool van Oordegern een traditioneel schoolfeest plaats. Non-stop vanaf 14 uur konden de ouders en sympatizanten er terecht om de leerlingen het beste van zichzelf te zien geven in een aantal nummertjes, opgevat als sport en spjl. Er was tevens een fancy-lair die voor de nodige stemming zorgde en voor de kinderen was er tevens een ballonwedstrijd voorzien. Voor de ouders en vrienden was er een bodega en voor de hongerigen een restaurant, s Avonds konden de danslustigen terecht op de school voor een groot bal. De schepenen De Paepe en Minnebo verzorgden de trekking van een reuze-tombola met als eerste prijs een fiets en talrijke waardevolle prijzen. Het werd een geslaagde namiddag en avond. Op de Rijksschool kunnen de kinderen tijdens de vakantie ook terecht voor de speelpleinwerking, verzorgd door gebrevetteerde monitoren en monitricen. Het speelplein is open elke dag van 3 juli tot en met 12 augustus en alle kinderen tot 12 jaar zijn hartelijk welkom. Voor inlichtingen kun je terecht op de school zelf. MON D.G Er was heel wat sfeer tijdens het schoolfeest in de gemeentelijke school TinnenhoekEn als we de schepen vd onderwijs mogen geloven zullen er begin volgend schooljaar beslist nieuwe sanitaire installaties komen (JM\ sisschool het nut van deze E.H.B.O.-vorming ingezien. De leerlingen zijn er hen trouwens dankbaar voor, want deze doe-kursus bezorgt hen naast de opgedane kennis nog een twintigtal plezierige, ongewone uren: de lessen worden zeer praktisch en aktief opgevat. We moeten tevens de heer en me vrouw Van der Schueren dank baar zijn, want E.H.B.O.- kennis verspreiden betekent als het ware mensenlevens redden! Daarom kunnen wij dit gelukkig initiatief maar toejuichen. R. Devijver Het ouderkomitee van de gemengde gemeenteschool Tinnenhoek-Moorsel heeft reeds heel wat op haar aki (JM) Waar we verleden week trachtten U een inzicht te geven in de mogelijkheden op onderwijsgebied in Groot-Aalst voor de drie traditionele netten, het gemeentelijk, het vrij gesubsidieerd en het rijksonderwijs brengen we U nu enkele «andere» scholen van het minder gebruikelijke type. Voor aanvulling op dit stuk houden we ons gaarne aanbevolen. de, handelskorresponden- tie, dactylo, steno, étalage, mannequin. Talen: Nederlands, Frans, Duits, Engels, Spaans, Pools, Russisch. Autorijschool Erasmus, Priester Daensplein 2 Aalst 053/21.84.55. Teoretische lessen ver keersreglement. Aanvang praktisch elke maandag. Praktische autorijlessen doorlopend tijdens de dag, 's avonds, week-end. Ver- volmakingslessen voor wie reeds leervergunning of rijbewijs heeft week-end- lessen onderhoud en kleine defekten aan auto opsporen en zelf herstellen. Autorijschool VAB: Pont straat 66 Aalst. Teoretisclie lessen van 19 tot 21 uur. Duur: één week. Praktijklessen. Vooraf verwittigen VAB Krekelstraat 12 Aalst 053/ 70.17.27. Na 16 uur bij VAB-vertegen- woordigers Herman Tal- loen, Parklaan 93 053/21. 21.90. of A. Machiel, De Saedeleerstraat 25. Instituut Piet Vermeir, Dirk Martensstraat 58 Aalst 053/21.05.16. Daglessen, week-end-lessen, vakantie- lessen, privélessen. Steno- dactylo (4 talen), bestuurs- sekretariaat, alle Europese talen, handelskorrespon- dentie (4 talen), Boekhou ding (Bankwezen, belastin gen, sociale wetten), etala ge, ponsen. Geen aanvangsdiploma ver eist. Gemov, Wijngaardveld 053/70,40.60. Het Centrum voor Midden standsopleiding en Be roepsvervol making omvat verschillende afdelingen 1. Middenstandsopleiding voor leerlingen met leer- kontrakt tewerkgesteld in bedrijven. 1 volle dag kursus per week. Momen teel zijn er zo een achthonderd. 2. Patronaatsopleiding: 1 dag per week of twee avonden. Toelaatbaar vanaf 18 jaar. In Aalst nu een 450. Sinds het besluit van 28 maart 1978 is Aalst voor het hele Vlaamse land de énige inrichting voor wat betreft centrale verwarming. Er is een door het Ministerie van Volksgezondheid goed gekeurd en erkend laborato rium. De kursus omvat 60 lesuren, hetzij in dag- of in avondonderwijs. Reeds een 550 kandidaten legden de proeven af en er is een wachtlijst met meer dan 100 namen. Het getuigschrift is 5 jaar geldig. 3. Bijscholing: elektriciteit, woninginrichting, betonbe- kisting, automechaniek. Momenteel wordt een kur sus van 60 uren gevolgd dooreen twintigtal mecani ciens uit het Aalsterse. 4. Studiedagen en Semina ries: ééndagskursussen of avondzittingen. Sedert maart '78 waren er voor centrale verwarming 4 zit tingen, lessen van drie uur, met gemiddeld 20 aanwezi gen. Seminaries voor onderne- mingshoofden en kaderle den over boekhouden, bedrijfsekonomie, tech nische problemen. Voor grote maatschappijen, seminaries over oprichten van maatschappijen en gelijkaardige onderwerpen door advokaten en bedrijfs revisoren. Centrale Beroepsschool Bauwensplein 5 Aalst. Naai- en Snijkursussen. Daglessen en vroeger ook avondlessen doch deze laatste zijn nu vervangen door zaterdag lessen. Diplo ma na twee jaar. Toegelaten zonder aanvangsdiploma, na de leerplicht (14 j). Vooral praktijk. Algemene vakken slechts waar abso luut voor het vak noodzake- lijk. Autorijschool Baetens, Sta tionstraat 27 Aalst 053/21. 23.24. Toegankelijk vanaf de ou derdom van 15 jaar 9 maanc voor het bromfietsattest er vanaf 17 jaar 9 maand vooi het rijbewijs. De kursus duurt tien uur; hetzij een week elke avond van maandag tot vrijdag var 19 tot 21 uur. Buiten dez^ teoretische lessen is er l praktijk. De lessen gaa, door om de veertien dager en in drukke periodes om d( week. Het maximum aanta leerlingen per kursus, vast gesteld, door het ministe rie, is dertig. Normaa1 wordt dat aantal elke kursuj behaald. Na de kursus moe men na het examencen trum te Erembodegem. Autorijschool Baetens is dt énige in de streek die ooi bevoegd is voor buschauf feurs, rijbewijs B. Lf Slechts door enkele regendruppels even gestoord kende het schoolfeest in de Herdersemse Gemeenteschool veel suk- ses. Er was een flinke opkomst, schepen van Onderwijs Her man Roels was voor zijn zoveelste schoolfeest trouw op post. mevrouw Paula Geeroms, directrice in de Binnenstraat was eveneens aanwezig en de leerlingen boden een zeer geniet baar programma. Waarbij geslaagde dansjes, mooie liederen en humoristische voordrachtstukjes zorgden voor een aan gename sfeer. Schoolhoofd Louis De Meyst daadwerkelijke steun om het verwelkomde de talrijke aan wezigen en Frans De Meyst, voorzitter van het Ouderkomi tee, dankte eenieder: de ou ders voor hun aanwezigheid en het vertrouwen dat ze in de school stellen, de leerkrachten voor de toewijding en de goede samenwerking, met het komi tee. Hij deed ook een oproep tot gemeentelijk onderwijs niet al leen in stand te houden maar hoger op te tillen. Zowel de kleuters van mw. Magda en Mw, Roggeman als de leerlin gen van de basisschool zetten hun beste beentje voor. Mw. Francine Biebaut liet met het eerste leerjaar «scheepjes va ren» en beeldde een gedicht, «Hansje Pek» uit. Meester Jo zef De B rauwer zorgde vooi voordrachtstukjes en een mu zikale poppendans. De tweede graad bracht een uitbeelding van «Oom Mol, mi fa sol» en de klas van schoolhoofd Louis De Meyst bracht een dans, zo voor meisjes als voor jongens. Ook een lid van het Ouderkomitee, Mw De Wolf-Vinck spande zich hierbij aktief in. Met dansjes en 'n reeks turn oefeningen, vooral spronger aan de verschillende toestel len, rondde turnlerares Annie Verbestel het geheel af. Achte raf kwamen ook nog de gastro nomische Faluintjesspecialitei-: ten aan bod. LH De kinderen van de Herdersemse gemengde ge aanwezigheid van hun fiere ouders (JM) •Hike school brachten heel wat r,

De Voorpost | 1978 | | pagina 12