SLACHTHUISBEDRIJF STOPT EKSPL0ITATIE ZAL «DE LEEUW» KLAUWEN? KLEURIGE GALARECEPTIE VOOR SAMARITANEN VAN MALTA FEESTEN IN DE LUCHT Editie Aalst «RIDDERS VAN MALTA» TE GAST IN AALST mammmammmmiaimmatm EEN UITGAVE VAN De Voorpost VRIJDAG 30 JUNI 1978 31e JAARGANG NR. 26 - 20 F. DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPiA ROBBERECHT P.V B A Verantwoordelijke uitgever. A DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052-21.40 60 PCR 000.0115692 ^8 6 maand: Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70.41.19 SLACHTHUIS s*. De vloot van de Aero-klub te Aalst wacht op het startsein van het tweede vliegfeest van de vereniging. Een foto-reportage van deze hoogvliegende gebeurtenis binnen in JM Juli kent twee hoogdagen, 11 en 21 juli, veijaardagen enerzijds van de Slag der Gulden Sporen en anderzijds van de Intrede van Koning Leopold I In ons land en Nationale Feestdag. 11 juli wordt dit jaar te Aalst plechtig gevierd. Vooreerst is er het welkomstwoord van de voorzitter van het Stedelijk Feestkomitee Frans Wauters. Daarna zorgt tStampen en Dagenvoor enige afwisseling en komen twee sprekers aan de beurt. Burgemeester Louis D'haeseleer en professor van de Rijksuniversiteit Gerlo. Het ge heel wordt dan besloten met de groep Alkuone die reeds inter nationale faam wist te verwer ven. 21 juli werd in Groot-Aalst, volgens een enquête door het Verbond der Vaderlandslieven de Verenigingen, minder ge vierd. In de deelgemeenten werd hier en daar sporadisch eens een bloemtuil gelegd aan het ge denkteken der gesneuvelden en enkel in Moorsel en Nieuwerker- ken had er een echte viering plaats, in Moorsel met bijwonen van een te Deum en optocht met een muziekmaatschappij naar het Gedenkteken waarna de oudstrijders werden ontvangen ten gemeentehuizen en even tueel eretekens werden uitge reikt.' Lees verder p. 4 Het slachtshuisbedrijf van Aalst is een veelbereden paard geweest in onze stad. Sommige barrages heeft het glansrijk genomen zeker niet tot financieel ongenoegen van wel enige betrokkenen («Alleen het slachthuis zelf verdient niet aan zichzelf"zo ongeveer schreven we vroeger) maar over de beslissende muur van het deficit is het uiteindelijk niet meer geraakt. Het is met voor- en achterpoten blijven steken in een plas rode cijfers. En daar heeft men het beest moeten afmaken. Op maandag 26 juni. In speciale kommissie, w aar de zwarte vlag al boven de ingang hing, heeft dit bedrijf de hamer op eigen kop moeten laten vallen. Lang heeft dit beest niet meer rondgesprongen, sinds het in die dure «manége" aan de Albrechtlaan werd op stal gezet. Dat was in 1973. of bij sluiting de terugbeta ling van toelagen wel noodzake lijk was. De kabinetchef van staatssekretaris De Wulf, vroeger burgemeester Van Landen, waar zich een identieke situatie als die in Aalst had voorgedaan, had im mers te verstaan gegeven dat ook Aalst die toelagen niet zou moeten terugbetalen. (De toelagen zelf hingen immers niet meer af van Volksgezondheid Op vragen hieromtrent van de stad, werd door adviseurs bij het ministerie van Volksgezondheid geantwoord dat betoelaging (voor de frigoruimte) ingevolge de re gionalisatie afhing van het staats- sekretariaat van de heer De Wulf, wat we reeds vermeldden. Verder wilde men nieuwe slachthuis oprichtingen afremmen, en zou elk slachthuis een export- slachthuis moeten zijn (naar EEG-normen, en dus zwaarder. Aalst voldeed hieraan). De stad vernam ook dat bij sluiting geen schadeloosstelling mocht worden verwacht, en dat terugbe taling van toelagen moet gebeu ren, hoewel hiervan «zou» kunnen afgeweken worden (wat in 1971 in Landen het geval was). Let wel: «zou». De heren Cobbaut en Bruyneel, adviseurs, vonden evenwel dat het toch wel spijtig was, dat 't slacht- huis al na 4 jaar zou moeten slui ten. Zij drongen er op aan eerst alle saneringsmiddelen te onderzoe ken. Een onderzoekskommissie werd opgericht, zoals we reeds zegden (gemeenteraad 21-12-1977), om de oorzagen van het deficit op te Het slachthuisbedrijf is feitelijk alttijd maar dieper in de rode cij fers weggezonken. Dat blijkt dui delijk uit de jaarverslagen en be grotingen. In 1964 werd met de bouw van een nieuw slachthuis aan de Albrecht laan begonnen. Maar pas negen jaar later kon het in gebruik wor den genomen. De bouw had toen 100 miljoen gekost, 40% hoger dan aanvankelijk werd gedacht: 56 miljoen eigen leningen, en 44 mil joen subsidieleningen. Het vervolg is ook gekend: verlies in 1974: 7 miljoen; 1975: 8 mil joen; 1976: 10 miljoen; 1977: 12 miljoen, en in de begroting voor 1978 voorzag men een verlies van bijna 15 miljoen (14,7 om juist te zijn). Als oorzaak van deze zware ver liezen werden de leninglasten aangehaald, de afschrijvingen, het waterverbruik (hoewel men eigen waterputten had laten boren), en de zware personeelslasten. Men stelde ook vast dat er een wanverhouding bestond tussen slachtkapaciteit en de koelruimte die veel te klein zou zijn indien men op volle kracht wou slachten. Over de uitbreiding van de koel ruimte is trouwens nog heel wat te doen geweest. Men kwam ook moeilijk tot een vaste prijs. In de begroting voor 1978 voorzag men een prefab-frigo voor 9,5 miljoen, plus de aanpassing van de be staande koelruimte voor 3.5 mil joen: maar ook nieuwbouw voor 40 miljoen was ter sprake geko men. De stad voelde zich verder ook sterk benadeeld door de eenvor mige slachthuisrechten die voor alle slachthuizen provinciaal wa ren vastgelegd. Deze zouden veel lager liggen dan de kostprijs. Niet weg te denken en misschien wel doorslaggevend zijn evenwel ook de klachten dat het slachthuis te Aalst op het kommerciële vlak onderbeheerd werd. Zelfs har slecht, waardoor zelfs polentiele klanten niet verder geïnteresseerd bleken. Want het is eveneens ge weten dat het Stedelijk Slachthuis door slechts enkele zij het dan grote (maar wat als die wegval len?) klanten werd recht gehou den: G.B. en Lokerse vleesvei ling. Het stadsbestuur zag dus in dat er dringend naar een oplossing moest gezocht worden. Er werd een kommissie opgericht die een grondig onderzoek naar de renda biliteit van het slachthuisbedrijf moest instellen. Men zou besparingen onderzoe ken wat betreft personeel en kos ten, nieuwe rechten buiten het ei genlijke slachten (waarde stad dus wèl kon aan veranderen) en verder wat betreft administratieve en technische reorganisatie. Ook de kommerciële kant van de zaak zou aan een grondig onder zoek onderworpen worden. Het kollege van Burgemeester en Schepenen oordeelde het evenwel nuttig dat er vooraf over de pro blemen gepraat zou worden op het Ministerie van Volksgezondheid (waaronder de Slachthuizen res sorteren), meer bepaald o.a. over de betoelaging bij eventuele uit breiding van de kelder-, ruimte, en over het feit sporen en te onderzoeken, en om maatregelen uit te werken om tot een meer rendabele uitbating te komen. Ook zouden voorstellen worden geformuleerd over voortzetting of sluiting van het bedrijf. Ook deze kommissie vond dat de kostprijs van de bouw te hoog lag (over-investering), dat de koel ruimten niet in evenredigheid Ia- gen met de slachtkapaciteiten, en- zoverder.. Zaken die hier al wer den aangehaald. Merkwaardig is wel dat in een verslag wordt ver meld dat «alleen de regie met ver lies werkt. Al de anderen werken, door het slachthuisbedrijf, met winst.» Sedert de oprichting van deze bij zondere onderzoekskommissie werd er in het stedelijk slachthuis bedrijf erg druk vergaderd. 30-1-78: installatie-vergadering, waarin de oprichting van sub kommissies wordt besproken die elk een specifiek probleem zullen onderzoeken. 13-2-78: stoppen of voortdoen..., werkgelegenheidspeciale Voorwaarden aan de Lokerse Vleesveiling en de pvba Euro- slachters en G.B. wa terputten die geen debiet geven.. 6-3-78: met vooral belangstelling voor syndikale aangelegenheiden (aanwezigheid van het syndikaat van de Verenigde Vleeshouwers), allerhande verspilling (verwar ming, electriciteit), teveel perso neel... verloren geld bij het boren van waterputten (omdat eerst de insallatie werd geplaatst, en pas daarna begonnen werd met naar water te boren)... Er blijken ook teveel keurders te zijn. 4-4-78: vergadering Technische subkommissie (aansluitend op de vergadering van 21-3-78) waaruit blijkt dat in geval een bepaald pro- jekt tot uitbreiden van de koel ruimten Lees verder p. 4 Aalst was vorige zaterdag het trefpunt van een even merkwaardig als voor het grote publiek althans onopgemerkt gebeuren van internationaal formaat. De «Belgische Vereniging van de Samaritanen van Malta» had onze stad opgezocht voor een bijzondere plechtigheid waarop delegaties uit verschillende landen aanwezig waren. In de kerk van het klooster der zusters Karmelietessen (Hoogstraat), werd een eredienst opgedragen (ter ere van Sint Jan de Doper, onder wiens patronaat de vereniging staat) door Mgr. Galavoti, Aartsbisschop en vertegenwoordiger van de Paus. Na die eredienst werd door een tiental nieuwe ridders de plechtige eed afgelegd. De ambassadeur van tie Ivoorkust tekent het Gultien Boek. Naast aurtbisschop Gavalotti staat Prins Bertrand de Merode (met bril) (JM) Vroeger zou men die eedaf legging «tot ridder slaan» ge noemd hebben. «Maar van dit taalgebruik is men toch afge stapt. zo zei ons prof. dr. Graaf Bogaerts, voorzitter van de Samantanen Benelux en Bel gië want het is eigenlijk veeleer «volwaardig lid» wor den van de vereniging». Dat die eedaflegging bij de Karmelie tessen te Aalst gebeurde, was. te danken aan het feit dat de zuster van één van de nieuwe ridders Dr. Vandekerkchove daar kloosterlinge is. Als te genprestatie restaureerden de «Samaritanen» de kerk binnen in grondig, op nauwelijks 8 weken tijd. bn kreeg de kerk een geluidsinstallatie cadeau De eredienst zelf werd opge luisterd door het prachtig Ant werps Bachkoor o.l.v. Michael Scheck. Burgemeester D'hae seleer was de ganse tijd ere- genodigde van de vereniging. Maar ook burgemeester D'haeseleer liet zich niet onbe tuigd. In het stadhuis werd de vereniging een receptie aan geboden door de stad. Hele maal in de feestzaal, en die wordt uiterst zelden voor recep ties gebruikt! Toen het gezelschap stilaan binnenliep, leek het ér meer en Mgr Gavalotti, aartsbisschop van het Vaticaan ontving een tinnen schotel van gala-burgemeester D'haese leer Naast MgrGavalotti zier u Dr. Bogaerts. voorzitter voor de Benelux (JM) meer op dat het hier inderdaaa een gala-gebeuren betrof. Op de uitnodigingen stond het trouwens vermeld. «Kledij: groot gala met eretekens». Er volgde immers nog een gala banket in de «Borse van Am sterdam». Vanwege de stad zelf was er overigens niet zo 'n grote be langstelling merkbaar. Aanwe zig waren slechts, naast bur gemeester en mevrouw D'hae seleer. schepen en mevrouw Bourlon. Schepen Blommaert, en OCMW-lid mevrouw Blancquaert-Bourgeois, ver gezeld van haar echtgenoot Het was 'n bijzonder merk waardig en kleurrijk gezel schap dat de helverlichte feest zaal vulde. Rode en zwarte mantels, met maltezer-kruisen erop. Militair-aandoende, hel rode uniformen, gouden épau- lettes met rijen kleurige erete kens eronder. En hier en daaar het zwaard om het middel ge gord. De dames uiteraard in het lang. Als bijzonderste genodigden noteerden we: Mgr. Gavalotti. Aartsbisschop en vertegen woordiger van de Paus. Graaf Losego (Rome), «Grootmees ter Chevalier de la Paix». Prins Bertrand de Merode. ere voorzitter. Markies Don K. Vella Haber. internationaal Groot- Prior (Malta). Prof. Dr. Graaf Bogaerts, voorzitter «Samari tanen» Benelux en België De ambassadeur en de direkteur van de Nationale Bank van Ivoorkust. Prof. Dr. Paelinck. Orde St. Lazarus en sekretaris van H.M. de Koningin. Lord Clews (Ridder van Malta), bur gemeester van Coventry. En verder: delegaties uit Frankrijk. Engeland, Zweden, Noorwe gen. Denemarken. Portugal en Italië. En uiteraard ook uit Mal ta. O.a., de broer van de presi dent. «De Samaritanen van Malta» is een vereniging (VZ.W sa mengesteld uit leden van de Ridderorde van St. Jan Lees verder p. 4

De Voorpost | 1978 | | pagina 1