KLEURIGE GALARECEPTIE VOOR SAMARITANEN VAN MALTA SLACHTHUISBEDRIJF STOPT EKSPLOITATIE ZAL «DE LEEUW KLAUWEN? 4 - 30-6-1978 - De Voorpost priester daetis FRANK i AU 6 Vervolg p.t vanJe. ruzalem, beter gekend onder de naam «Ridders van Malta» en «Ridders van St. Lazarus van Jeruzalem». Deze laatste ridderorde werd in de 4de eeuw gesticht, en was toen reeds een vervolg op een reeds be staande organisatie ten be hoeve van lepralijders. Keizer Justinianus (527-529) richtte een hospitaal op te Je ruzalem voor deze zieken. Veel later, in 1326, werd er ook bij ons in Gent een hospitaal op gericht door deze ridderorde, en een «commanderije» St. La zarus van Castille werd officieel geïnstalleerd in Gent, in 1712. In Brussel werd eveneens in 1712 de commanderije St. Michel opgericht. De hoofdzetel van de orde be vindt zich momenteel in Malta op het kasteel «Lanzem». Vlaanderen is afhankelijk van de «Baleiage der Lage Lan den», met als ere-voörzitter Prins Bertrand de Merode en voorzitter Prof Dr. Graaf Bo- gaerts. Het bestuur is verder samengesteld uit vice- president: H.E. Paul Pourbaix; Secretaris-generaal: Baron Frangöis Gericke-Herwijnen; schatbewaarder: Roger De- keyser; en «hospitaier» (hospi taalridder): Dr. Jacques De- neef. Volledigheidshalve moet nog worden vermeld dat er verschil lende ordes van Malta zijn. Maar de diverse groepen heb ben als hoofddoel het helpen van zieken, het oprichten van ambulance-korpsen, het bou wen van hospitalen, in één woord: helpen van armen en behoeftigen. In België zijn de akties meer bepaald gericht op hulp aan gehandicapten, ou den van dagen en stervenden. Vooral: helpen in stilte en zon der vee! omhaal. «De eedaf legging is één der aktiviteiten die als hoogtepunt in het ver enigingsleven aanzien wordt, zo wordt ook gemeld, zij wordt dan ook met luister gevierd» En inderdaad, aan luister ont brak het niet. Prof. Dr. Bogaerts: «Inder daad met luister. Onder ons maar in feite «schuwen» we publiciteit, omdat je sociaal werk niet aan de grote klok moet gaan hangen. Wij werken bijvoorbeeld in verarmde wij ken, of richten ambulance diensten op. Een praktisch voorbeeld: «Villa Nazareth» in Rome, een inrichting waar 300 wezen onderdak en scholing krijgen. Een volledig door ons onderhouden worden. Alleen de bijdragen van de leden, en onze werking financiëren der gelijke projeicten. De lidgelden die jaarlijks worden betaald zijn groot. Zelfs groter naarmate het «inkomen». Maar iedereen kan zelf beslissen wat er met zijn geld gebeurt. De leden be talen zelfs de administratiekos ten. Er blijft hoegenaamd niets hangen. Het is inderdaad duur. En of we elitair zijn? Uiteraard zijn we elitair, alleen al gezien onze werking. Gezien de kos ten die we maken, zijn de bij dragen hoog. Maar niet alleen financieel worden er hoge ei sen gesteld. Ook ethisch zijn we op sterke tradities geba seerd. Dat moet als je ten dien ste van de mensen wil staan. Deontologisch worden zware eisen gesteld aan de leden. Dus niet alleen geldelijk. En die uiterlijke «militaire» rangorden? Die gelden uiteraard alleen binnen de vereniging. Dat wordt aanvaard. Het is ook ge makkelijk: je ziet dadelijk wie je vóór u hebt. «Meerderen» buiten de vereniging kunnen erbinnen bijvoorbeeld «onder geschikt» zijn of omgekeerd. Dat schept geen problemen. Door die uiterlijke tekenen is dat meteen duidelijk. En ge makkelijk. Meer behelst dit niet. Er zit wel een erg oude traditie achter. Verder zijn we nauw aan het Vaticaan verbonden. Maar we zijn ook een sterk oecumeni sche vereniging. We werken ook met anderen samen. En wat betreft dat «ridder slaan»: we horen liever en dat is het ook «volwaardig lid wor den». We spreken niet zozeer meer van «ridders». Hoewel het «zwaard» toch nog wel zijn betekenis heeft, ten strijde trekken, voor de Kerk. Dit doen wij nu op onze manier. Als er gens de noodklok luidt, kunnen we soms verrassend snel over de grenzen heen tot goeie resultaten komen. We richten één of andere aktiviteit in. Muzikale soirées, om maar iets te noemen. Of bijvoorbeeld de «Artiestenmis» in Antwer pen. Dat komt ook van ons». Legden de plechtige eed af: Graaf Van Waardhuizen, Ro ger Dekeyzer, Dr. Jacques De Neef, Dr. Roger Vandekerck- hove. Mister Mayne (die nog betrokken was bij de bevrijding Tijdens het ontvangst van de Ridders van Malta trad het Bachkoor uil A ntwerpen opo.Lv. Michael Check JM Vervolg p. 1 zou uitgevoerd worden (investering van 17,5 miljoen) een besparing van 3 miljoen mogelijk zou zijn. Althans voor dit pro- jekt. onderzoek naar mogelijk debiet van de geboorde putten... een nieuwe broeiketel werd ge plaatst (op eigen initiatief van...) enzoverder. 9-5-78:... sombere toekomst... zo kan het niet verder.toekomstvi sie...onbekwame direktie...slacht- huisbedrijf in feite in faling, maar in leven gehouden door de stad... de zaak is niet meer op te lossen... ultimatum aan pvba - Eu roslachters» Het gaat dus blijkbaar van verga dering naar vergadering bergaf met het slachthuis. De stemming wordt steeds bedrukter, wanneer men de verslagen doorneemt. De moed zinkt steeds verder weg. En het komt ons voor dat de stad uit eindelijk misschien wel gelukkig zou wezen met het opdoeken van heel dit verlieslatend bedrijf, «wel jammer voor de arbeidsplaatsen» En dat is dus nu gebeurd. De on- derzoekskommissie heeft uitein delijk de knoop doorgehakt. Voorzitter van de kommissie was schepen Van Den Eede. Leden: E. Bogaert, A. Roggeman, M. Galle, S. Bogaerts, A. Doorns, O Redant, L. Van Der Helst, F. Jansegers, R. De Smet en W. Van Mossevelde. Technisch bijgestaan door P. Wailly, A. Ermens, en H. Lievens. Uit het verslag van de Technische Sub-kommissie bleek dat het no dig was de koelruimten uit te brei den om meer te kunnen slachten (investering van zeker 20 mil joen), waarbij geen subsidies zou den verstrekt worden Die finan ciële lasten zouden alleen te ver antwoorden zijn indien minstens 50% slachtvee méér zou worden aangetrokken. De Subkommissie - Boekhouding becijferde dat afschrijvingen en in tresten samen 6 miljoen bedragen, dat men voor 'n efficiënte eks- ploitatie tot 158.000 slachtingen zou moeten komen (i.p.v. de 61.000 nu!) dat men van de G.B. in de toekomst met meer zo erg zeker kan blijven, en dat de over heidsmaatregelen in het E.E.G.- kader in de nabije toekomst al evenmin rooskleurig zouden zijn. Men is van oordeel dat geen ver hoging van de slachtingen te ver wachten is (hetzij van de Lokersc Varkcnsvcilingen). en dat het dus ook niet verantwoord is de koel ruimte uit te breiden. Er werd reeds voorgesteld de slacht-installaties ter beschikking te stellen van bijv. «Euroslach ters» of G. B. Maar hierop werd niet ingegaan. Tot slot merkte men ook op dat de negatieve resultaten verder niet op de gemeentelijk begroting, en dus op de schouders van de bewoners zou mogen drukken. De vergadering (zeer belangrijk!) van de onderzoekskommissie van 19 juni 1.1. was al even somber geweest. Behandeld werdo.a. een schrijven van G.B van 1-6-78 (als antwoord op een brief van de voorzitter van 18 mei). G.B. wenste geen loka len te huren, zoals vroeger voor zien. Er werd wel een verhoging van het aantal slachtingen voor zien, maar G.B. wenste hierover geen verbintenis aan te gaan. Ook zou er geen overname van perso neel gebeuren in geval van kon cessie. Op verzoek van het Kollege van burgemeester en schepenen werd een bijkomende onderzoeksstudie verricht («Europees Ekonomisch Bureau) waarvan de besluiten overeenkwamen met deze van de stedelijke kommissie: er mogen geen nieuwe investeringen meer worden gedaan. Er is teveel kritiek onderling, en er heerst een echt wanbeheer en komiptie. Gunstta rieven bevoordeligen enkele gro ten, 3/4 van het stadspersoneel werkt slechts 50% voor de stad, laksheid is een overwegend ver schijnsel. De -Inspektiedienst Ministerie Binnenlandse Zaken«: (over de boekjaren 1976-1977): goedge keurde slachthuisrechten worden niet toegepast wel gunsttarieven Het dossier van de broei kuip was niet in orde. De fakturatie van de bakteriologische onderzoeken ge beurde tegen alle regels in. Het goedgekeurde personeelskader wordt met 5 eenheden overschre den, met als laatste dit lakonieke punt: de rekeningen 'zullen slechts- worden goedgekeurd na rechtzet ting van de feiten. Du alles kan worden opgemaakt uit een schrijven van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Bestuur van de Openbare Bedrijven, van 12 juni 1978, dat als inleiding deze woorden bevatte: «Naar aanleiding van het rekeningennazicht van de boekjaren 1976 en 1977 van... werd vastgesteld dat, inzake toe zicht en beheer, de bedrijfsover- heid ernstig in gebreke is geble ven-. Onder meer werden volgende on regelmatigheden begaan: 1Slachthuisrechten: (De tekst is hier heel wat scherper dan het kommissieverslag laat zien). Be paalde klienten genieten een ver minderd slachthuisrecht. Deze ta riefafwijking werd niet door de gemeenteraad vastgesteld. De be- drijfsoverheid bleek zelfs niet op de hoogte te zijn van het bestaan ervan. 2. Plaatsen broei kuip geschiedde zonder machtiging van het Kol lege van Burgemeester en Sche penen. Tevens blijkt het leningen-dossier nog niet rond te zijn. 3. Bakteriologische onderzoe ken: Wegens het ontbreken van schriftelijke bewijsstukken is hieromtrent geen kontrole moge lijk. Bovendien stemmen, door de gevolgde handelswijze, de in de boekhouding opgenomen bedra gen niet overeen met de op de fak- turen vermelde sommen. 4 Personeelskader: het goedge keurde personeelskader. werd met 5 personen overschreden. Deze overschrijding is niet ge rechtvaardigd, gelet op: het bestaan van een overkoepe lende administratieve dienst 'der regies. het feit dat het slachthuisper- soneel helpt bij de pvba «Euro- slachters». het verrichten door de bedien den van administratief werk dat normalerwijze door de keurders zelf dient te gebeuren. Als voorbeeld hoe het niet moet, kan dit wel tellen. Er bleef de Kommissie slechts nog over twee vragen te stellen: het slachthuis sluiten (en via openbare aanbesteding of het geven van een andere bestemming) het geheel li- kwideren. Ofwel verder de uitba ting voortzetten, maar dan met toepassing van alle tarieven, reg lementen, en het doorvoeren van ernstige besparingen en bezui nigingen. De sluiters argumenteerden dat het onmogelijk was de markt verder uit te breiden, dal het slachthuis als openbare dienst geen prestatie leven voor de gemeenschap, de bedrijfsleiding geen kommcrciële initiatieven heelt genomen, het verlies beter anders kan geïnves teerd worden, dat alleen "Euro- slachters- enzoverder wel gevaren zijn bij het slachthuis, dat de zwakke kontrole onaanvaardbaar was. dat de start lichtzinnig was (te hoge kosten), dat het personeel kan overgeheveld worden, enz... Zij die voort willen doen geven wel toe dat er bij de oprichting stommiteiten zijn gebeurd, maar dat 'l slachthuis daar geen slacht offer mag van zijn. Dat de bezui nigingen nog moeten uitgetest wor den, dat het netto-verlies kan wor den gedrukt tot een bedrag gelijk aan de afschrijvingen. Dat de landbouwers en wie aan 't slacht huis zijn boterham verdient de slachtoffers zijn. En alle middelen moeten worden uitgeput vooraleer te sluiten. De voorzitter gaf vervolgens le zing van de twee modelteksten die hij voorbereid had om voor te dra gen op het C.B.S. en de Gemeen teraad. Er volgden intense bespre kingen waarna bleek dat de meer derheid de zaak liever wou slui ten. De kommissielden wilden evenwel de tekst voor CBS en Gemeenteraad eerst ter inzage krijgen. Daarom maakte een be perkt komitce een modeltekst De Ridders van Malta in galauniform (JM) van Brussel en Antwerpen, en o.a. als gevolg hiervan zich in een rolstoel beweegt), Prof. Baldwick uit Oslo (Noorwe gen), Mr Lievre, Arsène Van Hollebecke, prins Bertrand De Merode, Mister Northon, en Lord Clews, burgemeester van Coventry. In zijn gelegenheidstoe spraak Nederlands, engels en franstalig, met een Italiaans (maar dan toch kortgeknipt) staartje eraan herinnerde burgemeester D'haeseleer aan de vele hoge gasten die hier in deze feestzaal al werden ver welkomd. «Er wordt gezegd, zo zei de burgemeester, dat het geen regelmatig gebeurt, zel den mensen in beweging brengt». Maar naar deze recep tie had hij vol verwachting uit gezien. «We hebben het privi lege gehad getuige te zijn van een oude traditie, de voortzet ting van een bijna duizendjarig stuk geschiedenis». Hij vroeg begrip gezien de omstan digheden dat hij niet veel nederlands zou spreken». Voor de betekenis van de vereni ging, zo vervolgde hij, moest ik geschiedkundige boeken raadplegen die gingen van de 11e eeuw tot de tijd van de Kruistochten. Ik las over de herberg voor pelgrims die werd gesticht in Jeruzalem, en toe gewijd was aan Johannes de Doper. De herberg stond onder toezicht van de Benedictijnen, en stilaan kreeg de orde een militair karakter, en stond zij in voor de bescherming van het Heilig graf. Ik las de bewogen geschiedenis van de Orde der Zwaarden van St.Jan van Jeru zalem, zijn reis van Jeruzalem naar Cyprus en Rhodos. De Turken bestreden Rhodos in 1523 en kort daarna gaf Karei V U het eiland Malta. In dat op zicht was het voor mij mogelijk een binding te vinden met de Samaritanen van Malta, zoals U wordt genoemdIk vond een zekere evolutie in de ge dragslijn van de orde mos lims uit Palestina verjagen en het H. Graf bewaken». Hij her innerde aan de woorden van een bekend kultuurfilosoof: «Indien mensen niet zouden spreken in termen zoals «mijn» of «uw», maar «ons» bezit, dan zou het vraagstuk van de juiste opvoeding van een generatie in wording (die morgen de wereld zal leiden) reeds gedeeltelijk opgelost zijn. Dit vraagstuk dient grote aan dacht te krijgen van de gezag dragers. Ik geloof, zo zei de bur gemeester nog, dat het wel deze bedenking was die de orde inspireerde met betrek king tot de zorg voor de zwak ken, de zieken en de armen Ook uw orde zal nog een be langrijke evolutie doormaken. Wie begaan is met het welzijn moet zijn horizon uitbreiden, en de fundamentele oorzaken overwegen van de problemen, die ook menselijk, moreel en kultureel zijn. We leven in een zelfgenoegzame wereld met verworven rechten, die onder geen omstandigheden kunnen gewijzigd worden. Daarom is onze nood vandaag ook een nood aan kuituur, menselijk heid, verstandhouding, een heid, offervaardigheid en naas tenliefde. Het maakt me geluk kig dat er dergelijke krachten werken in een vereniging, ge dreven door rechtvaardig heidszin. Alleen vind ik het spij tig dat u zo bescheiden bent dat weinig mensen u kennen. Aan de ene kant is dit te bewonde ren, aan de andere kant ben ik de mening toegedaan dat emi nente mensen de toortsdragers moeten zijn voor de geme schap: uw idealen moeten spreid worden». De bur meester sprak tot slot vreugde uit, de gelegenf gehad te hebben «Ridders de Orde van Malta» te kum ontvangen. Hij noemde dit i eer en een voorrecht. Hierna werden herin ringsgeschenken overh digd schotels met het sta wapen erop Markies Don K. Vella Hat Groot-Prior, dankte de bur meester en de aanwezi* heel in het kort, en overh digde de heer DTHaesele evenals de ambassadeur Ivoorkust het grootlint van Orde van Malta. Mgr. Galavoti had het ver nog over de armenzorg in «Villa Nazareth», en dan eveneens de burgemees1 Daarna werd het aanschui\ om het gulden boek te teken terwijl het Antwerps Bachk dan toch de verhoopte lieder zong. Het was een merkwaar* gebeuren, daar in de feestz van het stadhuis, waar je dichtbij die heel aparte wer kon benaderen, waar je veraf alleen maar vermoede van had: een wereld met zu stevige tradities nog v sterkt door de drang om de zelfs in de kledij te benadrt ken tradities waarvan je genlijk had verwacht dat door de mazen van de tijd w ren gegleden. Maar die duia lijk nog in dienst van de me* behoeftigen worden geste Hier bij ons waren ze er ind* daad al doorgegleden. Prof C Bogaerts heeft evenwel, vc een paar jaar, het net herst© Langzaam komen de maz weer dichter. Er is nog ve nood om gelenigd te worder Wilfried Lissei klaar. Op de laatste vergadering terzake, vorige maandag 26 juni, waarop het verslag zou goedgekeurd wor den, werd 't evenwel definitief, nee. Het slachthuis zal zijn poorten sluiten. Na amper 4-5 jaar. Water met die dure gebouwen zal gebeu ren is nog niet zeker. Ook niet of de stad zal vrijgesteld worden om de miljoenen staatshulp terug te betalen. De stad heeft een keuze gemaakt. Er moest iets gebeuren! Een beslissing die volgde op een poging tot sanering. De sanering had evenwel vroeger moeten ing zet worden. Het slachthuisbedriif werd te dui De stad heeft deze blok van li been geschud Maar financic zullen de gevolgen zich zeker n< laten gevoelen. Het heeft ons ge gekost, maar zal dit nog doen Wilfried Lissei Nu tracht het genoemd Verbond het geheel te centraliseren in de stad zelf en wil een oproep doen tot de oudstrijders op die dag massaal naar Aalst te komen om de plechtigheden bij te wonen. Er zou evenwel een kink in de kabel komen want op de vergadering verleden donderdag kwam het spelen van de Vlaam se Leeuw op 21 juli ter sprake en gedreigd werd aan de plechtig heid niet deel. te nemen of alleszins niet in de kerk binnen te gaan als de «Vlaamse Leeuw» er zou worden gespeeld... Sommige lieden zijn dus blijk baar nog steeds allergisch voor het lied dat nu toch officieel het Lied der Vlaamse Kuituurge meenschap is. Het Verbond redeneert als volgt: «Als op 11 juli de «Braban^onne» niet wordt gespeeld moet op 21 juli de «Vlaamse Leeuw» evenmin aanbod komen». Alhoewel dit lied in het verleden klaarblijkelijk misbruikt werd en diende voor zaken waar he niet thuishoorde moet het n\ toch van het hart dat dez lieden, ruim dertig jaar ni Wereldoorlog II, geen blijl geven van realisme. Op gebiet van patriottisme onverdacht al reserve-kolonel van de Land macht zijn wij toch van oorded dat het Verbond de bal misslaai en door weldenkende mensej niet kan worden gevolgd. 11 jul is immers het feest van dj Vlaamse KultuurgemeenschaJ en daar past absoluut «Dj Vlaamse Leeuw». 21 juli is dj Nationale Feestdag voor het hel* land. voor de beide, en ook d< Brusselse, taalgemeenschappen en daar passen dan uiteraard beide liederen, het «Belgisch Volkslied» én de «Vlaamse Leeuw». Gaat men een Nationaal Feest misbruiken om incidenten tj verwekken en de klok achteruit zetten? LH

De Voorpost | 1978 | | pagina 4