PIKKELING STOND MODEL VOOR JAAR VAN HET DORP PIKKELING '78 V.V.V. DE FALUINTJESSTREEK TOERISME IN DE DENDERSTREEK IN MEM0RIAM GRIETJE C0PPENS DORPSFEESTEN MELDERT De Voorpost - 30-6-19" In Gasthof Vonck te Baardegem waar de pers in groten getale was vertegenwoordigd en ook burgemeester en mevrouw D'haeseleer en schepenen Monsieur, Hooghuys, Bourlon, Roels en Blommaert aanzaten aan de reeds alom gekende «Faluintjestafel» met een weelde en óvervloed aan gastronomische specialiteiten van de streek hield voorzitter Lambert Van de Sijpe een perskonferentie waarbij hij niet alleen de komende Pikkeling die nu te Herdersem doorgaat en reeds aan zijn negende editie toe is toelichtte maar waarin hij vooral de zorg van de VW uiteenzette in verband met het gaaf houden van de Faluintjesstreek. '"Vi A Je kunt toch niet alle Jagen de lakens uitdelen. Burgemeester D'hueseleer lijkt een aardig hulpje in de keuken te zijn (JM) Blikvanger blijft natuurlijk altijd de Pikkeling, een rekreatieve manifestatie met een gans bi zonder karakter. Voor de ver eniging zelf was dit tegelijk een troef en een uitdaging. De on gedwongen, gemoedelijke sfeer waarin deze festiviteiten verlopen viel dadelijk op en in 1970 zal wel niemand eraan gedacht hebben dat deze Pik- feesten model zouden staan voor de aktie «Jaar van het Dorp» in 1978. In dit «Jaar» zijn er tal van dorpsgemeenschappen die hun eigenheid willen terugvin den met het samenbrengen van de inwoners in feeststem ming op een hoeve en met in grediënten die teruggrijpen naar de landelijke sfeer. Ande ren hebben ondertussen ont dekt dat sfeer en ruimte van een binnenhof zich wel speci aal kunnen lenen tot toneel voorstellingen. Weer anderen waren terecht van oordeel dat een oude hoeve best als lande lijk kuituurhuis kan worden aangewend De Pikkeling heeft ondertussen niet alleen aan bekendheid en belangstelling gewonnen maar ook de inhoud ervan werd ver breed en uitgediept. Wat in 1970 zich bepaalde tot één dag is nu uitgegroeid tot tien dagen. Weliswaar vormt de hele cyclus van het bewerken van het ko ren vanaf het pikken tot het bakken van de ovenkoeken nog steeds de basis maar toch kwamen er ieder jaar elemen ten bij die samen een gekoör- dineerd geheel vormen: ge leide wandelingen doorheen landelijke en natuurgebieden, een manifestatie met het oog op het behoud van dit patrimo nium, de tentoonstelling met werken naar dit tema, het bloementapijt te Moorsel, de feesttooi van de wijk waar de Pikkeling plaatsvindt e.z.m. Blijft de Pikkeling de manifesta tie van de VW bij uitstek, ook tussenin gebeurt heel wat! Zowel het behoud van de vruchtbare akkergrond als de bescherming van de nog gaaf en mooi gebleven natuurge bieden zijn belangrijke streef doelen. Na in '17 de aandacht te hebben gevestigd op het Kravaalbos dat ondertussen geklasseerd werd wordt nu de aandacht gevestigd op het na tuurgebied «de Biezebroeken». Later volgen andere gebieden als bvb de Faluintjes zelf, het gebied tussen de Meldertse PROGRAMMA Week van de Landelijkheid Hoeven Van Nuffel Boskant Herdersem, Fortweg Moorsel. vrijdag 21 juli te 19 uur: opening van de tentoonstelling. zaterdag 22 tot vrijdag 28 juli in het kader van «Het Jaar van het Dorp» levende boerderij. dagelijkse arbeid op hoeve, in de stal en op het veld binst de oogsttijd. elke dag vanaf 14.30 uur geleide wandeling door natuurgebied «Biezebroeken» elke dag te 17 uur pikken, binden, stuiken op koren veld. elke dag te 18 uur, vlegeldorsen en vlegeldansen op de hoeve. elke dag tussendoor vlechtdemonstraties, bakken en proeven van ovenkoeken met platte lambiek, vla, boerenwormkruidkoeken. elke dag te 22 uur, feestvuur op de weide met zang en gezelligheid. vrijdag 28 juli te 19 uur: opening van bloementapijt op het Dorp te Moorsel. Pikkeling '78 Zaterdag 29 en zondag 30 juli op en bij Hoeve Van Nuffel Herdersem Veld- en schuuraktiviteiten met optreden van zangensem bles «De Vlegels» en «Hotse-Botse», volksdansgroep «De Zwingelaar, «De Vlaamse Doedelzakspelers», «De Faluin- tjeskapel» Verder doorlopende kruidenmarkt, demonstratie van typi sche ambachten. Regionale gastronomie met ovenkoeken, met smout, boerenworsl koD, vla. bruin brood, lambiek. Vlegeldans: enkele, dubbele, drie- en vierslag. Te 22 uur feestvuur met zangstcnde. Einde bij dageraad. Op de perskonferentie van de VW «De Faluintjesstreek» die uitgroeide niet alleen tot een kulinair festijn maar ook tot een spiritueel steekspel waarbij de bal steeds over en weer werd gekaatst zodat zowel de leden van de Raad van Beheer als de politiekers, de mensen van de televisie vooral dan in de per soon van de heer Coolsaet die het humoristisch opnam voor de Brusselaars en uiteraard ook de vertegenwoordigers van de geschreven pers en van de radio aan bod kwamen werd zowat een round-up gemaakt van de vele problemen die, op toeristisch gebied, in de Denderstreek hangende zijn. Vrederechter Otte, voorzitter van de overkoepelende VVV «De Denderstreek» die onder haar bevoegdheid Geraards- bergen, Ninove, Aalst en de Fa luintjes heeft, had het vooral over «Het Land van Aalst: een historische evokatie» die te Ge- raardsbergen in de St- Adrianusabdij loopt en. alhoe wel ze zich uiteraard vooral richt tot een enigszins gespe cialiseerd publiek reeds ruim 700 bezoekers telde, wel be moedigend voor de organisato ren waarbij stadsarchivaris en sekretaris van «De Dender streek» Karei Baert zeker de hoofdrol speelde Opgericht in 1970 heeft «De Denderstreek» reeds heel wat merkwaardige aktiviteiten op haar aktief. In deze tentoonstelling worden 130 merkwaardige stukken, waarbij getracht werd de ver schillende deelgemeenten te betrekken, ten toon gesteld, écht uniek in zijn genre. In de Middeleeuwen was het «Land van Aalst» een bloeiend ekonomisch gebied dat uit groeide tot een der machtigste kasselrijen van het Graafschap Vlaanderen Deze ekonomi- sche welvaart werd dan vooral bepaald door de lakennijver heid en de vlaskultuur met de fabrikatie van lijnwaad. Ook was er de hop waarvan de zuidelijke Nederlanden in de 16e eeuw de voornaamste producenten in Europa waren Ook werd er tenslotte aan tabak-, koolzaad- en aardap pelverbouwing gedaan. Een- dergelijk gebied kon dan ook kultureel geen braakland zijn. Het «Land van Aalst» bezat dan ook een grote schare geleer den en kunstenaars. Vooral de kloosters en abdijen waren de kuituurcentra «avant la lettre». De Franse Omwenteling was echter fataal voor de welvaart van onze kontreien en mede door de teloorgang van de tek- stielindustrie stortten de poli tieke en ekonomische struktu- ren in mekaar De streek verpo- letariseerde en niettegen staande de vele kunstige rem- effekten de laatste decennia voelen we er nog steeds de ne- fatse invloed van. De tentoonstelling omvat na genoeg uitsluitend stukken uit het patrimonium van de streek zelf en kan vrij representatief worden genoemd. Een derge lijk stukje historie wordt niet ie der jaar voor het oog gebracht. Karei Baert Heeft het over de valorisatie van de Dender streek op kultureel en toeris tisch gebied Aalst deed reeds merkwaardige inspanningen om belangrijke figuren in het daglicht te stellen, zo bvb Pries ter Daens en Dirk Martens. In de toekomst zou er met de wer ken van Pieter Coucke een merkwaardige tentoonstelling kunnen worden opgezet Het Brussels «Manneke Pis» is niet het oudste. Dat van Ge- raardsbergen is, tot grote vreugde o.a. van schepen Hooghuys. een eeuw ouder wat J Coolsaet de bedenking ontlokt dat het Brussels «Man neke» zijn vuile manieren in «Giësbergen» heeft geleerd. Ook de HK Gudula komt uit de Faluintjesstreek, nl uit Herder sem en Moorsel en werd ons door de hoofdstedelingen ont nomen. Frans Wauters, voorzitter van het Stedelijk Feestkomitee, be klemtoont andermaal dat zijn Komitee zich niet wil moeien met de problemen van de deel gemeenten maar dat het wel voor steun en samenwerking vatbaar is. Om te trachten de deelgemeenten beter te inte greren zal bvb op de komende Jaarbeurs te Aalst, de 31e, aan de exposanten een herinnering worden aangeboden en dit jaar wordt het een ingekaderde ets van Baardegem. Volgende ja ren komen dan de andere deelgemeenten aan bod. Al wat het Feestkomitee pres teert, zegt de voorzitter is slechts mogelijk door de goede samenwerking met schepen van Feestelijkheden Gilbert Bourlon. Raf Bonte vroeg wat overge bleven is van het voorstel dit jaar op de Dender te varen. Lambert Van de Sijpe vindt dat het projekt te veel risiko's biedt, dat de kostprijs te hoog en voor de vereniging niet haalbaar is maar dat de idee evenwel wordt aangehouden voor de toekomst. Jos Muylaert houdt dan een oproep tot de plastische kun- Als hoogtepunt van de viering van «Het jaar van het Dorp» te Meldert gaan op het einde van de vakantie te Meldert Dorps feesten door. Topper en blikvanger van het hele gebeuren is het plaatsen van het zandstenen monument in het parkje voor de kerk als herinnering aan de Meldertse zandsteengroeven waardoor ons dorp in de Middeleeuwen was uitgegroeid tot het voor naamste centrum tussen Aalst en Brussel. Op vrijdag 25 augustus is te 20 uur in de scoutstent die zal worden geplaatst vóór de pas torij ter gelegenheid van de in huldiging van de «steen» een receptie waarbij ook een plaat selijke muziekvereniging op treedt. Vanaf 21 uur komt Walter De Buck op het podium. Op zaterdag 26 oogst speelt de Oberbayernkapel «Thoris», een formatie met 13 uitvoer ders Inkom 50 F. Kaarten wor den aan huis aangeboden Op zondag 27 augustus is er om 9.30 uur in openlucht op het pleintje vóór de pastorij een Scoutsmis waaraan een drie honderdtal scouts uit de hele Lambert Van de Sijpevoorzitter VVV Faluintjes. opende de perskonjerentie in aanwezigheid van het Stadsbestuur en het VVV bestuur (JM) Mooie Molen en het Moorsels Waterkasteel. De talrijke water lopen vormen een mooi ele ment in ons landschap. Later kunnen ze rekreatief als «stoeibeken» worden aange wend voor jeugd en gezin. Voorwaarde hierbij is uiteraard dat ze zuiver zijn. Dit wordt met de lokale, de gewestelijke en de nationale ijverheid aange pakt. Met centraal de boerderij en de landbouwaktiviteiten wil de VVV bizonder oog hebben voor het behoud van beboste heu vels die diepte aan het pano rama geven en eveneens aan de groene beekstroken die er de intimiteit van vormen. Plan nen tot bebossing van die mar ginale gronden worden mo menteel getekend uitgaand van het Gewestplan. De VW ijvert onomstreden voor het revaloriseren van de dorpskernen. Baardegem en Moorsel, allebei prachtige dorpspleinen, worden helaas nog door het doorgaand ver keer van de rijksweg uit elkaar gereten. Voor het plein van Meldert wordt een klasserings procedure op gang gebracht, bestrating inkluis. Aan de ach terkant van de kerk van Her dersem blijft nog ruimte om wat te doen. Van haar ontstaan af had de VW ook bekommernis voor het kultuurgoed van de streek: rekreatie. natuur en kuituur zit ten praktisch in elkaar gewe ven. Door telkens als toneel voor de Pikkeling uit te kijken naar de mooiste hoeven wordt de belangstélling voor deze monumenten groeiend. Uiter aard behoren diverse kerken, kapellen, landhuizen, molens e.a. tot hetzelfde streefdoel. Een inventaris hiervan dringt zich dan ook op. Daarnaast is er ook de plaatse lijke geschiedenis met figuren als.de H. Gudula, ons door de Brusselaars afgesnoept, de abt van Croy, niet altijd onbespro ken, Jan Frans Vonck en folklo rist Alfons De Cock. Deze kun nen inspirerend werken voor al lerlei volkse manifestaties. Kravaalwandelingen gebeuren tans wekelijks en sommige herbergen genieten reeds van eendagsbezoekers het hele jaar door. Inzake wandelpaden werd dit jaar het Alfons De Cockpad te Herdersem inge wijd. Het sluit aan op de Den- derroute. Van Minister Chabert werd de toezegging verkregen een fiets- en wandelpad aan te leg gen op de oude sooorbeddina van «Leireken». Dat vormt dan een begin van een 25 km lang fietspad Aalst-Faluintjes-Aalst dat langs de Affligemdreef, ge scheiden van de rijweg, voorbij loopt langs en doorheen Mel dert langsheen het Kravaalbos in Baardegem aan het station aansluit. Akties worden in het vooruit zicht gesteld om merkwaardige bomen te inventariseren en de achterzijden van de huizenrijen opnieuw te omgeven met boomgaarden van hoogstam- fruit. Op sommige plaatsen schreeuwen de wegbermen om bomen. Een uitgebreide folder in 1979 zal de eerste tien jaren afsluiten en tegelijk een optie nemen voor de volgende periode. LH stenaars terug deel te nemen aan de tentoonstelling gedu rende de Pikkeling, echter met maksimaal 3 werken per expo sant. Nadruk wordt gelegd op «levende kunst», dus op het werken met de schildersezel in 't publiek ter plaatse gedurende de festiviteiten zelf. Arseen Van der Jeught van de Herder- semse Pontweg staat in voor de praktische realisatie van deze tentoonstelling met als themata het landelijk leven, vooral dan het oogstgebeuren en anderzijds typische gebou wen of hoekjes uit de Faluin tjesstreek. Robert De Pauw, «de Felle» dixit Lambert, maakt van de ge legenheid gebruik om ook de Baardegemse Faubourg- Jaarmarktfeesten even in het zonnetje te zetten. Dit jaar is men ermee op dinsdag 29 au gustus aan de 29e editie toe. Men wil er inderdaad de aloude plaatselijke folklore doen her leven en aldus een bijdrage le veren tot het behoud van het dorpskultuurpatrimonium. Op zaterdag 26 augustus wor den de festiviteiten geopend met een «pottenbal» waar dan de 7e Jaarmarktfee en de 5e Jaarmarktprins door het pu bliek worden gekozen. Hopelijk krijgen deze laureaten dan als officiële vertegenwoordigers van de Faluintjes een plaats naast Prins Karnaval en de Bloemenfee. Er is verder een Handelsexpo, een tekenwedstrijd open voor alle kinderen waar ze ook schoollopen en een koffietafel voor de Derde Leeftijd. Hoog tepunt van het hele gebeuren is dan uiteraard de Fauboura- Stoet die als temata merk waardige feiten uit de plaatse lijke geschiedenis zal realise ren. Details hierover versche nen reedsjn een vorig nummer. Raymond Uytlersprot gaf dan enige kommentaar bij de bloe- mentapijten, een geïntegreerd deel in de Pikkeling. Beschei den begonnen wordt het nu een tapijt van ruim 40 m2 aan de voet van de Gudula-kapel op het Dorp te Moorsel. Het tema van dit tapijt is dat van «Het Jaar van het Dorp». Wel wordt er nu voor gezorgd dat de op stelling meer vertikaal zal ge beuren waarbij de zichtbaar heid zal winnen. Het laatste woord was dan aan burgemeester D'haeseleer die met zijn lof voor de organi satoren niet karig was en hen pluimen van allerlei kleur toe wierp. Dat dit alles gebeurt in nauwe samenwerking met het stadsbestuur mocht ook wel eens worden gezegd. De orga nisatoren hebben het in hun oor geknoopt voor volgend jaar als men aan de tiende editie toe is. Nadat dan nog wordt gebek vecht over het verschil tussen «pikkeling», «piekeling» en «prikkeling» en Karei Baert nog eens haarfijn uit de doeken deed waarom men voortaan «Faluintjes», waarschijnlijk niet afkomstig van «vallei» maar wel van «Falaen», met één «I» schrijft werd tot meer ludieke aktiviteiten overgegaan. «Aalst voelde zich «thuis» in «de Faluintjes». Vast en zeker. LH streek zullen deelnemen Vanaf 15 uur begint dan de «Vlaamse Kermis» met mede werking van het Centrum dat de dienst verzekert in de tent, de Kulturele Kring die een bal lonwedstrijd met mooie prijzen organizeert, de KOM met ver schillende kermiskramen, «Het Gouden Wiel» met pensen en kop, de KVLV met ijsroom en snoep en tal van andere ver enigingen. Ook een andere plaatselijke fanfare verleent hierbij haar medewerking. «De Kravaalruiters» richten rondritten in met oude koetsen. Te 18 u.. te 19 u en te 20.30 u. is er een optreden van Doedel zakspelers en vanaf 19.30 uur speelt de Faluintjeskapel een gratis volksbal De tent wordt geplaatst in de grote pastorijtuin waar ook voor aangename zitgelegenheid wordt gezorgd. Om 22 uur volgt dan een kamp vuur georganiseerd door de Scouts. LH De droeve mare deed de ronde te Herdersem: Grietje Coppens, dochter van muziekdlrigent Jef Coppens, zuster van gewezen muzikanten Piet en Anne en van muzikanten Jan, Bart, Pol en Gert werden bij het terugkomen van de schooi te Aalst, per flets, door een auto gegrepen. De slag was hevig en beloften, gebeden noch doktershulp konden baten. Na enkele dagen niet meer tot het bewustzijn te zjjn weergekeerd ontsliep ze zachtjes op zondagmorgen. Juist op die dag zou de Harmonie haar tweede plaats in de Beneluxbeker te Lier moeten verdedigen en, wie weet, naar de eerste plaats oprukken. Deze prestatie ging wegens het afster ven van Grietje, kleine klarinet van de Harmonie, niet door en voorzitter Cayet en sekretaris Lambrecht vertolkten bij de rouwende ouders het medevoe- len van de muziekmaatschappij. Een laatste hulde werd haar dan bij de begrafenisplechtigheid gebracht. De Harmonie was present met 104 gekostumeer- den, het zangkoor waar ze een altpartij vertolkte was aanwezig, haar schoolvriendinnetjes bege leidden haar naar haar laatste rustplaats. De kerk met haar 430 zitplaat sen was nu veel te klein voor de ruim 110 medevoelenden die aan de offergang deelnamen. Een plechtige stoet begeleidde haar naar het kerkhof waarbij kampioene Karine Arts op een versierd kussen de kleine klari net van Grietje droeg. Zelden speelde de harmonie, nu onder leiding van onderchef Gustaaf Arts, zo mooi. zo zacht, zo meevoelend. Pastoor Mussche hield een treffende homilie en bij het open graf vertolkte sekretaris Gustaaf Lambrecht nogmaals het mede- voelen van eenieder en van de Harmonie in 't bizonder. «Grietje blijft onder ons voortle ven door haar aanstekelijk voorbeeld van jeugdige over moed en dienstbaarheid, door haar blije vriendschap en spon taniteit.» De «Last Post» en het «Vaarwel mijn broeder» besloten deze pakkende teraardebestel ling. LH 4* Av r

De Voorpost | 1978 | | pagina 7