IMPE 1959-1978 VLAAMSE STRIJD 5(1 IA AD 12 - 7-7-78 - De Voorpost Een zicht op de talrijke aanwezigen tijdens de Eucharistieviering in de Iemand die heden ten dagen de naam «Impe» hoort siteren, associeert daar onmiddellijk de Vlaamse strijd en zijn roemruchte 11 juli-vieringen aan. Inderdaad, zonder die fameuze laarlijkse vieringen van de Vlaamse-Nationale Feestdag, zou Impe nu nog steeds het klei ne, landelijke dorpje zijn, ergens tussen het groen verscholen in de streek van Aalst. Het zou verder zijn vredig en rustig bestaan gekend hebben, met zijn spelende kinderen rond de kerktoren, met zijn typische oude Vlaamse dorpsherberg in de schaduw van de kerk, zijn Maria-grot op het Dorpsplein en met als enig jaarlijks feit in het gemeenteleven, name lijk de dorpskermis. Ten minste als men in alle rust en vrede ook deze niet zou vergeten, zo als dit vorig jaar het geval was. Maar in dit rustig dorpsbestaan brachten zo'n 20-tal jaren geleden drie Vlaamse strijders wel enige verandering. Er gebeurde iets met de Gulden Sporenherdenking op 11 juli in het zicht. Er was een 11 juli-viering. Oorspronkelijk nam dit toch ook niet zulk een hoge vaart. Het verliep allemaal in de stijl van dit rustig dorpje. Tot dan de periode 1965-66 daar ver andering in bracht. Samen met de B.O.B. de Rijkswacht, de pers, de radio en zelfs de tele visie, vonden talrijke Vlamingen opeens de weg naar Impe. Het vredige, landelijke dorpje kreeg een grote Vlaamse klank. Sindsdien kreeg Impe tevens een benijdenswaardige Vlaamse bijnaam, men ging het «Klein Diksmuide» noemen. Een naam waar de Impenaren en de organisatoren van de Impse 11 juli-viering prat op gaan. En terecht. Ondertussen vinden er reeds in bijna alle Vlaamse gemeenten Gulden Sportenherdenkin- gen plaats, worden in de grote Vlaamse steden 11 juli-toespraken gehoudën die de kranten koppen halen. Maar ondanks alles kan Impe blijven prat gaan op het feit een pionier te zijn in de viering van de Vlaams-Nationale Feestdag. Impe is een naam die zal blijven klinken in Vlaamse oren. tiefnemers hoegenaamd niet. Zij besloten dan maar een autonoom orgaan op te richten welke zich jaarlijks met de organisatie van een 11 juli-feest zou bezig hou den. Aldus werd het 11 juli- Alles begon dus in 1959, zo'n 20 jaar geleden, toen enkele Vlaamse strijders uit Impe het initiatief namen om ook aldaar rond 11 juli de Vlaamse gedachten op een passende manier naar gel, huidig raadslid te Erpe- Mere. VERJONGING In datzelfde jaar 1961 ver liest het nog jonge 11 juli- komitee één van zijn stich- 1964 Ime verlaten. Het ko- mitee moest uitgebreid worden en dit gebeurde met de jonge licenciaat Gerard Impens die tevens voorzitter werd. Denis De Pauw werd van dan af sekretaris en sa men met de man van het eerste uur, Dolf Boterberg, zorgden zij voor een ruime uitbreiding. Het komitee werd versterkt met Remi Van den Eeckhout, Frans Keieman, Alfons De Vuyst, Herman Delclef, Roger Lal- mant, Frans Godefroit, Frans Meuleman en Oscar De Kerpel. Bekend door een Leeuwevlag. In 1965 begonnen Impe en zijn viering meer in de be langstelling te komen. Ge aard Impens en Denis De Pauw wilden dat op die dag de leeuwevlag wapperde op net gemeentehuis, iets wat /oordien nooit gebeurd was. Zij togen dan ook naar het toenmalige gemeente bestuur met een drieledige De rijkswacht houdt een oogje in 't zeil op het Impse dorpsplein. Met geen vijf samen of... 11 JULI-VIERING vraagop de dag van de 11 juli-viering de leeuwevlag op het gemeentehuis uit steken, de toelating om op het dorpsplein te mogen spreken en een toelage voor het 11 juli-komitee. Het Impse gemeentebestuur antwoordde bevestigend op de drie vragen, maar er was een probleempje, zij had namelijk geen leeuwevlag. Daarom zegde ze tegen de leden van het komitee er één te kopen en deze er zelf te hangen. Het ijverige ko mitee liet zich niet pramen en die bewust zondag van de 11 juli-viering werd de leeuwevlag aan het ge meentehuis gehangen, om zes uur 's morgens. Dit had den een aantal gemeente raadsleden zeker niet ver wacht en er wérd nogal duchtig heen en weer gete lefoneerd. Het gevolg was Tak voorzitter Piet De Pauw (van het I -juli komitee) dat zij de leeuwevlag ver wijderden en er de Bel gische in de plaats hingen. Dat was uiteraard olie op het Vlaamse vuur en de toenmalige schepen, Marie Godefroit verwijderde op haar beurt de belgische vlag en hing opnieuw de leeuwe vlag aan de vlaggestok. De ze vlag heeft er toen de ganse dag gehangen, on danks vele diskussies en hier en daar een licht, wat men noemt, handgemeen. Die bewuste leeuwevlag zou Impe en zijn 11 juli-viering naar de bekendheid voeren in het ganse Vlaamse land. De viering kende in dat be wuste jaar 1965 heel wat be langstelling. Denis De Pauw sprak dat jaar de 11 juli-rede uit en namens de Vlaamse Oudstrijders werd het woord gevoerd door dokter Gravez. Op deze vie ring was het de eerste maal dat de gekende Aalsterse tenor Herman Slagmulder, tijdens de H.Mis zijn talent liet horen, steeds bijge staan door Wies Pee aan het orgel. E.H. De Brouwer die dus toen niet meer te Impe stond, droeg de eu charistieviering op en hield de kanselrede. Ook toen werd voor het eerst een op tocht gehouden met KAJ, VNJ, Chiro Lede, KSA Le- Sint-Denijskerk te Impe. de, de Leedse ruiters, en de harmonie St-Cecilia uit Er- pe. Diezelfde avond werd in de toenmalige zaal August De Vriendt een dansavond met heel wat bijval inge richt. 1966 zou dan, dank zij die bewuste leeuwevlag, een hoogtepunt worden. De vie ring vond immers weerklank in gans Vlaanderen. Het Impse 11 juli komitee trok met dezelfde drieledige vraag als in 1965 naar het gemeentebestuur. Dus het vroeg om het Impse ge meentehuis te bevlaggen met de leeuwevlag, de toe lating om op het dorpsplein te spreken en een betoela ging. Het antwoord luidde ditmaal heel wat duidelijker door een rijkswuchte- dan het voorgaande jaar. Het was een korte «neen». Het gemeentehuis te Impe. onhevlagd en bezet scorte Wat betekende dat de vie ring verboden was op d grond van de feiten van he voorgaande jaar. Tw© raadsleden stemde voor di viering, namelijk Coppen; en Godefroit, de andere vij stemden tegen. Maar voo wie de geografische struk tuur van Impe wat kendt was er vlug een oplossinj in zicht en uiteraard were naar deze oplossing gegre pen door het 11 juli-komi tee. Immers net achter dt Impse kerk en het Impse dorpsplein ligt de grens scheiding met Lede, wat dus betekent dat het Impse dorpsplein, toneel van het jaarlijkse 11 juligebeuren. aan Lede grenst. Uiteraard opteerde het 11 juli-komitee voor de oplossing 50 metei uit te wijken van de tradition nele plaats en op een naas1 het dorp liggende weide de toespraak te laten door gaan, want deze weide ligt immers op het grondgebied Lede. Hiertoe werd toela ting gegeven door de toen malige Leedse Burge meester Raes. Het komitee kreeg zelfs een schriftelijke toestemming. Het licht stond op groen, want de 11 juli-eucharistieviering in de kerk kon immers niet ver boden worden door het ge meentebestuur. Het norma le 11 juli-programma zou zijn beloop krijgen. Doch het Impse gemeentebestuur kreeg lucht van de gekozen wisseloplossing en dit was een doorn in haar oog. Zi; kon nog één zaak doen en: dit deed zij ook. Zij vaardig-1 de een samenscholingsver bod uit, want van de uit-j gang van de kerk tot op het; grondgebied van Lede: moest er ongeveer honderd' meter afgelegd worden. Er: was dus een samenscho-: lingsverbond. Met niet meer- dan vijf personen samen of...Die bewuste zondag; waren B.O.B. en Rijks wacht vroeg van de partij met waterkanonnen en al.l Er heerste een gespannen sfeer. Bij de uitgang van de kerk na de eucharistievie- De taaie Vlaamse figuur Flor Grammens houdt zijn toespraak op de kerkmuur te Impe. voor te brengen. De noeste Vlamingen van het eerste uur waren E.H. De Brouwer, een Vlaams nationalist sinds zijn jeugd, en de he ren Amedee Godefroit en Adolf Boterberg, twee har de Vlaamse figuren van vóór de oorlog in het VNV. Ame dee Godefroit was toen raadslid te Impe en Adolf Boterberg was lid van de Vlaamse klub te Lede en te vens een persoonlijke vriend van Jef Cool. Deze drie eminente Vlamin gen vonden dat er te Impe een 11 juli-viering meer dan op zijn plaats was en zij zouden dit organiseren. Zij legden de nodige kontakten met de plaatselijke Davids- fondsafdeling. Het toenma lig bestuur van deze vereni ging voelde er niets voor. Zij vonden deze Vlaams- Nationaal gerichte aktiviteit veel te ekstreem en zij kon den zich bijvoorbeeld hoe genaamd niet verzoenen met de idee dat de Vlaamse Leeuw in de kerk zou ge speeld worden. Deze zienswijze ontmoedig de nochtans de drie initia- komitee geboren. De eerste viering, dus in 1959, beperkte zich tot een piëteitsvolle eucharistievie ring, opgedragen door de voornoemde dorpsherder, E.H. De Brouwer, in de pa rochiale kerk van St-Denijs. Ondanks vele tegenkantin gen was er een bomvolle kerk die uit volle borst Vlaamse liederen meezong tijdens de eucharistievie ring. Zij werden hierbij be geleid door de befaamde Antwerpse organist Wies Pee, die nu nog steeds van de partij is. Na de H. Mis was het Toon Van Over- straeten, zoon van Jozef Van Overstraeten, voorzitter van de VTB-VAB, die de eerste 11-juli-rede uitsprak op het Impse dorpsplein, op de muur van het toen nog bestaande kerkhof rond de kerk. De vieringen de volgende ja ren verliepen alle volgens die identiek stramien. In 1960 was de Mechelse se nator Wim Jorissen gast spreker en in 1961 werd de 11 juli-strijdreden uitge sproken door Piet Vindevo- ters, de heer Amedee Gode froit, voor velen een te vroeg verlies. Er werd ge zocht naar versterking en dit betekende tevens ver jonging, want het was de student Denis De Pauw die tot het 11 juli-komitee toe trad. Het was de tijd na de beruchte marsen op Brus sel. Het was ook de tijd dat de Vlaamse strijd hevig be gon op te laaien. In 1962 kreeg het nieuw lid, Denis De Pauw tevens de taak op zich om de 11 juli-redenaars in te leiden, een taak welke hij nu nog steeds vervult. De eerste spreker die hij mocht inleiden was Wim Jorissen, die in 1962 voor een tweede keer van de par tij was en in 1963 keerde Toon Van Overstraeten eveneens voor een tweede 11 juli-rede naar Impe terug De gekende pater Theo Brauns was de gastspreker in 1964. In de winter van 1964 op 1965 kreeg het 11 juli-komi tee, toen nog spesifiek Imps, een algemene en jeugdigere tint. E.H. De Brouwer had in september De Antwerpse orgnaist Wies Pee reeds de eerste van de partij in 1959 en nog steeds is hij er bij te Impe.

De Voorpost | 1978 | | pagina 12