'-SVE0 BOLS HET GEWESTELIJK 11 JULI PROGRAMMA De Voorpost - 7-7-78 - 13 IN «KLEIN DIKSMUIDE» Het Schaarbeeksefrankofone monument werd reeds meermaals het mikpunt tijdens de 11 -julivieringen te Impe ring deelden leden van het komitee briefjes uit waarin de 11-juli-vierders verzocht werden zich waardig te ge dragen. Dit gebeurde ook. Slechts twee personen wer den opgeleid, onder hen de huidige voorzitter van het 11 juli-komitee de heer Ro bert Baeyens, die aldus 2 uur In het Impse, onbevlag- de gemeentehuis vertoefde. De enige gastspreker van de Impse 11 juli-vlering die dus nooit in Impe heeft gespro ken maar dus wel op de Leedse weide, in de scha duw van de Impse kerk, was Bernard Van Dijck uit Lan den,toen ondervoorzitter van de Vlaamse Volksbe weging. Door deze moeilijk heden kreeg Impe dat jaar heel wat belangstelling in pers, radio en T.V. Het werd dan ook de definitieve start van de massarijke vierin gen. Heel wat gemeenten in Vlaanderen gingen hun vie ring schoeien op de leesf van de Impse 11 juli-vlering. Impe werd aldus een pio nier. In de eucharistieviering dat jaar had de befaamde Kurt Fleming Vlaamse liederen gezongen en een fietsrally sloot de dag af. EEN GEWESTELIJKE VIERING Door dit enorm sukses wel ke de viering in 1966 kende kon het Impse 11 juli-komi tee de organisatie niet lan ger alleen aan en in 1967 werd een gewestelijk 11 ju- ll-komitee opgericht. Ro bert Baeyens, uit Ottergem, die tot dan hard in de 11 ju- li-vieringen had medege werkt zou hierin een toon aangevende rol spelen. Hij werd voorzitter van het Ge westelijk 11 juli-komitee. Het bestuur werd aangevuld met leden uit Lede, Aalst, Mere, Erpe, Erondegem, Ottergem, Vlekkem, Bam- brugge, Burst, Wanzele, Oordegem en Vlierzele. In 1967 steeg de belangstel ling vanzelfsprekend en op 10 juli sprak voor een zee de kerk van Impe: het dekor voor de jaarlijkse 11 -julivieringenIn de nok wappert fier de Vlaamse Leeuw van volk de jongste volks vertegenwoordiger van het land en de held van de Vlaamse jeugd, Mik Baby- Ion uit Roeselare. In 1968 werd de viering nog meer uitgebreid. Naast het klassieke senario der eu charistieviering, met of ferande en de kanselrede waaraan hun medewerking verleenden pater Pil Huyens, Van Daele, Van Laere, Wies Pee, Herman Slagmulder, delegaties van Broederband, Priester Daensvrienden, St.-Maar- tensfonds, VNJ, KSA, Chi- ro enz...werd ook een ge westelijke auto-rally inge richt. In dat jaar was het de grote Vlaming Professor Raymond Derinne, toen schepen der stad Antwer- He' rollend pen en voorzitter van de bemerkt Zaterdag 8 juli 1978 15.00 uur: Kerkhof Lede: bloemenhulde op het graf van Jef Cool en daarna bloemenhulde op het graf van Amedee Godefroit op het kerkhof te Impe. 19.30 uur: beiaardkonsert door de heer Jozef Heir- mans. 20.00 uur: gemeentelijke 11 juli-viering in het Kultu- reel Centrum te Lede. Gastspreker De Rouck uit Ronse. Optreden van de groep 't Snaartje. Zondag 9 juli 1978 10.30 uur: traditionele 11 juli-mis in de kerk St.-De nijs te Impe. Kanselrede door E.P. Aernoudts. Orgel Wies Pee. ZangChris Pee met medewerking van het parochiaal koor van Impe. Bindteksten: Frieda Dael- man Na de mis: 11 juli-toespraak door prof. Provoost, be stuurslid IJzerbedevaartkomitee en V.O.S. Deelname van broederband, VNJ, KSA, Priester Daensvrienden, en St.-Maartensfonds. 13.00 uur: Feestmaal in gasthof Godefroit. De ganse dag tentoonstelling van portretten van Vlaamse figuren van de hand van John Pape in het gasthof Godefroit. iijks overrompeld met hon derden Vlaamse vierders. In de annalen van het 11 ju li-komitee lezen we voor 1969 bijvoorbeeld: «tot hiertoe de meest suksesrij- ke viering! Wies Pee speelt doorvoeld het orgel in de 11 juli-mis, terwijl de Aalster- se tenor Herman Slagmul der op ontroerende wijze Vlaamse liederen zingt. «Vlaanderen» van de pas overleden Renaat Veremans wordt op een enig mooie wijze door hem ten aanhore gebracht. Deze 11 juli-mis is de allerlaatste mis te Im pe opgedragen door de volkse pastoor Achiel Sme- kens die op zondag 13 juli te Wichelen wordt aange steld. Pater Dominikaan Van Laere houdt op een treffende wijze de kanselre de. De 11 juli-reden wordt op het dorpsplein gehouden door niemand minder dan Volksvertegenwoordiger Hugo Schiltz, raadslid te Antwerpen de meest gelief de der Vlaamse fiuren in de inrichters voor de eerste keer moesten ervaren dat er nog ander weer is dan goed weer. Inderdaad, het regen de pijpestelen, maar toch was de Vlaamse massa aan wezig. De 11 juli-viering in Impe valt noch staat met de weersomstandigheden. Het is een monument. In dat jaar ook richtte het gewestelijk 11 juli-komitee aan alle burgemeesters van het gewest een schrijven met het verzoek om op 11 juli de gemeentehuizen te bevlaggen met de leeuw en een dag vrijaf te geven aan hun personeel. Het werd een slag in de duisternis. In 1973 was aanvankelijk voorzien dat Jaak Van de Meulebroecke, spreker na mens de jeugd op de Ijzer bedevaart er het woord zou voeren. Jammer genoeg was hij tijdens de week vóór de viering het slachtoffer van een verkeersongeval. Hij moest noodgedwongen vervangen worden. Maar 1973 was ook het jaar dat talrijke TAK-betogingen op hef maakten, dus geen pro bleem voor de Impse orga nisatoren. Piet De Pauw werd bereid gevonden op voorzitter van de Neder landse Kuituurkommissie te Brussel, in een verward klimaat. Er was zeer veel volk van de partij. Inder daad, een steeds weerke rende vaststelling. 1977. Het Egmontsjaar! Pol Daels die een harde rol speelt in het anti-Egmont verzet sprak te Impe voor de tweede keer. Het werd een zeer opgemerkte rede tegen de Egmontakkoorden en een oproep tot waakzaam heid bij alle Vlaamse vier ders. Ondertussen had sinds 1969 het komitee samen met de familie Godefroit er voor gezorgd dat in de na middag de 11 juli-vierders de innerlijke mens konden versterken in het gezellige gasthof Godefroit. Telkens werd dit omlijst met het op treden van een koor, ham mondorgel en een ballon netjeswedstrijd. Dit jaar wordt het dus een lustrumjaar. Een 2üste vie ring. Het programma vind je elders. Mon D.G. MON DEGENDT Een zicht op de talrijke aanwezigen tijdens de toespraken op et Impse dorp. Op de voorgrond de fanfares va K.S.A. en V.N.S. materiaal van de rijkswacht te Impe in slagorde. Achteraan de waterkanonnen. De organisatoren op een Leedse miteeleden, Gerard lm pens en Denis De Pauw zeer ak- tief geworden in de Vlaam se Volksbeweging. Zij zetel den beiden in de Algemene Raad ervan. Dit bracht met zich mee dat de Algemene voorzitter van de VVB, nota ris Pol Daels uit Mechelen, in 1972 fungeerde als gast spreker op de Impse 11 juli- viering. In dat jaar werd te vens voor de eerste keer de leeuwevlag in de kerktoren gehesen. Ondertussen is dit reeds een traditie. 1972: het jaar van Flor Grammens, de taaie onver woestbare man van de daad. In het voorjaar had hij met de verfspuit: de taal wetten toegepast in het be ruchte lokettenstandhuis van Nols te Schaarbeek en meteen de aanhef van een jarenlang non-stop offen sief op Nols en zijn trawan ten. Hij sprak hetzelfde jaar in Impe op een viering waar de het laatste ogenblik in te springen. In 1974 was Jaak Van de Meulebroecke dan wel van de partij op het spreekge stoelte aan de kerk te Impe. Ondertussen was hij de jongste volksvertegen woordiger voor Vlaanderen geworden. Hij hield een op gemerkte strijdrede. Op ini tiatief van Mark Corthals werd dit jaar de viering een meer verzorgd uiterlijk ge geven. Een prachtige dia loog, een satire op de ak- tuele politieke situaties, werd ten tonele gevoerd door Mark Corthals zelf, sa men met Monique Van der Eist. Het werd een fel toe gejuichte viering met een massa aanwezigen, en een steeds prachtiger bevlag- ging van Impe. In 1975 was TAK-voorzitter Piet de Pauw opnieuw van de partij. In 1976 het jaar der gemeenteraadsverkie zingen, sprak Hugo Weckx, Vlaamse T.V.-debatten. De heer Robert Van der Gucht, voorzitter van de Vlaamse Volksbeweging arrondis sement Aa^st brengt de groet van een Waals federa list. Chiromeisjes, KSA en VNJ stappen op in de op tocht. Prachtige viering. Er hangen 31 leeuwevlaggen te Impe. Een sukses!!» Tot zover het relaas over de vie ring van 1969, opgemaakt door sekretaris De Pauw. In 1979 was het een zeer harde tijd voor het Vlaams On derwijs te Brussel. Het Et- terbeekse gemeenteraads lid Szandor Szondy slaagde erin met beperkte middelen een Vlaamse peutertuin in het frankofone Brusselse oase op te richten. Het was dan ook maar logisch dat hij op de viering van het Vlaamse hoogfeest te Impe, de lijst van zijn bekende voorgangers kwam aanvul len. Ondertussen waren de ko- Vlaamse Professoren te Leuven, die voor een zee van volk de jaarbalans van Vlaanderens wel en wee op maakte. Eveneens in dat zelfde jaar 1968 had het ge westelijke 11 juli-komitee voor een viering op drie plaatsen in het gewest ge zorgd, met Impe als mid delpunt. Onder impuls van komiteelid Roger Quintijn, thans voorzitter van de Leedse kultuurraad, werd met de 11 juli-viering be gonnen in Lede, de dag vóór de viering in Impe. Ook deze viering in Lede is nu reeds een traditie gewor den. Na de zondagvoormid dag in Impe, was er dan een derde viering in Mere in het patronaat met Al bert D'Ho- ker en Paul Van der Heyden als basismannen. De publieke belangstelling bleef maar stijgen in deze jaren, leder jaar opnieuw werd het een enorm sukses. Het kléine Impe werd jaar- De Impse 11 -julivierders samengetroept op een weide te Lede. Hier gold geen samenscholingsverbod.

De Voorpost | 1978 | | pagina 13