ST.-LAMBRECHTSKERK TE BAMBRUGGE ZANDSTEEN GROEVE «STEENBERG» 1 De Voorpost - 7-7-78 - 15 PWIMIWI v/fr. aeschilderd. In 1908 en ïG ///?r woont de pastoor. SJ Reeds in het jaar 1117 is er te Bambrugge sprake van een kerk of bidplaats wanneer Burchaard, bis schop van Kamerijk, op verzoek van de Abt van Affligem de kloosterzusters van Vorst in 't bezit van hun goederen bevestigde, hun terzelfdertijd het pa tronaat of de altaarrechten van de kerk van Burst, met aanhangsels Bambrugge en Vlekkem, afstond. Deze afstand werd 19 jaar later, in 1136, door Niko- laas, opvolger van bovenvermelde kerkvoogd, be krachtigd. Het oudste verslag van een dekenaal bezoek da teert van 1574 en ver meldt als patroonheilige Sint Bavo. De parochie van Bambrugge was e- veneens een appendix v. Burst, samen met Vlek kem. In plaats van een kerk was er toen een ka pel er was immers geen sakristie, geen kelk noch kerkgewaden, doopvont, biechtstoelen en relie ken. Er was slechts vier maal per jaar een Heili ge Mis. Zoals men ziet was de „materiele toe stand er weinig schitte rend. In de volgende ja ren wordt er steeds maar geklaagd over die erbarmelijke toestand: in 1631 bijvoorbeeld moe ten muren en dak her steld worden, maar in 1641 is er nog altijd niets gebeurd. Pas in 1682 schrijft de deken dat er nieuwe schaliën op het dak gelegd zijn. Toch is er een klok in Bambrug ge, één schilderij en 2 altaren, die dan nog als lelijk bestempeld wor den. Wanneer deze eerste bidplaats werd afgebro ken en door een nieuwe vervangen, is ons bij ge brek aan aantekeningen onbekend. De huidige kerk, evenals de vorige toegewijd aan de H. Lambrecht, bis schop van Tongeren, werd herbouwd in 1853 en voltrokken in 1974. Het is een eerder een voudig bouwwerk in go tische trant met drie beu ken onder één dak. Het fraai geschilderd koor is door 5 lansvormige ven sters verlicht. Verder zijn er twee zijaltaren ter o- re van O.L.V. en de H. Moeder Anna. Er hangt ook een oud schilderij, «St.-Rochus bij tde pest zieken». Naar deze kerk waren er drie fel bezochte began- kenissen op 13 juni ter ere van de H. Antonius van Padua, op 26 juli of de erop volgende zon dag ter ere van St.-Anna en op 10 september voor de H. Nikolaas van To- lentijn. De kerk van Bambrugge werd vroeger bediend door de pastoor van Burst die er vanouds vijf missen las op de dag De kerk van Bambrugge (SJ) van de kerkwijding, op Driekoningen en op de feestdagen van St.-Bavo, de Kruisvinding en de Kruisverheffing. Dit duur de zo tot 1723 wanneer, na herhaalde klachten v. de inwoners, met de pas toor van Burst werd o- vereengekomen dat hij voortaan om de veertien dagen 's zondags de mis te Bambrugge zou lezen waarvoor hem, samen met de koster, door de gemeente een som van 21 gulden per jaar werd toegekend. Uit een geschrift van 1765 bleek dat de inwo ners van Bambrugge, en ook die van Vlekkem, herhaalde pogingen aan wendden om «geeste lijk» van Burst te worden gescheiden. Daar de pastoor in 1765 overleed wendden ze zich door tussenkomst van «Het Land van Aalst» tot de aartsbisschop van Me- chelen aan wie werd ge zegd dat de tienden van Bambrugge meer dan voldoende waren om er een eigen pastoor op na te houden. Ze verzoch ten hem dan ook hun verzoek in te willigen. Dit verzoek viel echter in geen goede aarde te Mechelen en het was eerst in 't begin der ne gentiende eeuw dat Bambrugge een eigen herder kreeg. De pastorij, gebouwd in 1803, wordt ook beetje bij beetje vergroot. In 1863 wordt een verdie ping op het bestaand ge bouw geplaatst en in 1869 worden er twee, an- nexen gebouwd. Het eerste torenuurwerk werd geplaatst in 1868 en kostte toen 300 fr. Zoals hoger vermeld was het koorgebouw nog 'n oud gebouw. Dit werd in 1872 vernieuwd. In 1876 is het orgel aangekocht van de kerk van Sinaai voor 900 frank. Voor dit orgel te kunnen plaatsen moest er eerst een hoog- zaal gemaakt worden. De plaatsing, herstelling en bijkomende werken om het orgel speelbaar te maken lieten de kos ten stijgen tot 1.907,45 fr. De biechtstoelen werden aangekocht in 1885 in het kollege van Ge- raardsbergen. Zij zijn ge beeldhouwd door Speek. De stallen in het koor dateren van 1891 en zijn gebeeldhouwd door De Sestre uit Geraardsber-; gen. De zijaltaren zijn v. ditzelfde jaar en zijn ver sierd door Petrus Bau- wens uit Letterhoutem. In 1902 wordt de kerk geschilderd. In 1908 en 1912 is er kiezing voor Kamers en Senaat. De toenmalige lijsten waren de Katolieken, de Libera len en de Daensisten. Onder pastoor Dupont wordt in 1909 een groot Vaandelfeest ter ere van St. Anna georganiseerd. Door giften van pastoor, burgemeester, gemeen teraadsleden en leden v. de kerkraad wordt een vaandel gekocht voor de som van 219 frank. Het Vaandelfeest brengt 2000 man bijeen van Burst, Vlekkem, Ottergem, E- rondegem, Erpe, Mere, Aaigem, Heldergem, Vlierzele, Letterhoutem en natuurlijk Bambrugge zelf. Elektrisch licht wordt de 1ste maal aangelegd in 1927. Van de oorlog heeft Bambrugge niet veel te lijden gehad de Duitse soldaten verbleven er slechts in de nacht van 19 op 20 mei 1940. In de latere jaren wer den kerk en meubilair steeds maar verbeterd en vernieuwd, o.a. een grondige herstelling aan het orgel en in 1957 de elektrifikatie van de klok. In 1966 volgde door een schenking de geluidsin stallatie en verleden jaar werd de kerk mooi her- schilderd. LH. De St.-Annagroj, bet Bambrugse bedevaartsoord. (SJ) De vermaarde St.-Annakapel die nadat een auto nogal wat onheil aanrichtte, vernieuwd werd. (SJ) Pastoors van Bambrugge. J. du Baillon 1803 F. de Cuyper 1807 C. van de Keere 1835 J.-F. Genetello 1850 K.L. Mannaert 1865 H. Poelaert 1875 F. Vierendeel 1889 Dupont 1908 Huybrecht 1925 Van den Bossche 1931 Van Migem 1939 Gierts 1963 Van den Bossche 1969 L.H. De zandsteengroeve, gelegen In de huidige noord- oosterhoek van de deelgemeente op een 350 m. westwaarts van de steenweg Aalst-Oudenaarde en 200 m. ten oosten van de «Meulebeek» behoorde vroeger tot dat deel van Belgie dat gans overspoeld werd door de zee. Waarschijnlijk heeft zich toen op de bodem van de zee een grote inzakking voorge daan zodat het waterpeil verlaagde en zandbanken boven het water uitstaken. Door aanspoelingen van klei en zand werd het zeezand overdekt en vormde zich een soort eiland. Ontelbare krabben, schelp en schaaldieren die deze bevolkten lieten er samen met talloze vissen hun geraamte achter. Hoe de steen zich vormde. Door de ontbindende kracht van de grond kwam de kalk der schel pen los en spoelde met de doorzijpelingswaters naar de onderliggende zandlaag waar zich dan in de loop der tijden de steenvorming voordeed. Een tweede, gelijkaardi- doch veel dikkere steen vorming zou zich later hebben voorgedaan bij een tweede terugkeer v. de zee naar het vaste land. Beide lagen ver schillen nu 5 6 m van diepteligging. Steendelvlng. Ten NO van de huidige groeve zou in het Ro meins tijdvak een groe ve zijn ontstaan nadat tengevolge van de water afvoer naar de Meule beek de bovenlaag zou zijn meegesleept zodat de steen blootkwam en door de Romeinen werd gebruikt bij de aanleg v. heirbanen of de bouw v. hun villae en castella. Toen de Franken de Ro meinen verdreven lieten de Romeinen er beitels, wapens en gereedschap achter die later bij op gravingen werden terug gevonden. In de Middeleeuwen werden andere schach- te gebruikt. Vele kerken en kapellen uit die perio de werden gebouwd met steen uit deze groeven. Ook dorpels van oude huizen en putstenen kwamen van hier. Bij ge brek aan vervoer raakte de steen uit Balegem im mers niet tot hier. In het midden der vorige eeuw was geen spoor v. uitbating meer te zien het was weer een gewo ne heuvel. Rond 1880 werd de «Steenberg» echter en zanduitbating en zo kwam weer veel steen bloot. De echte delving zou echter eer der bij toeval een aan vang nemen. In 1909 werd de spoorlijn van Aalst naar Burst aange legd en ter hoogte van de «Dibboutskouter» stootte men op 'n steen laag, dezelfde die voor komt in de Steenberg. In hetzelfde jaar werd te Gent aangevangen met de bouw van het St.-Pie- tersstation die moest worden uitgevoerd in Ba- legemse steen. Men be gon ook het terrein van de spoorlijn uit te baten doch dit bleek ontoerei kend zodat door de heer Domien Van Impe uit Me re en bouwkundige Val- cke uit Ledeberg het he le terrein van de Steen berg van de verschillen de eigenaars werd afge kocht, nagenoeg 2 ha. Er werd ook steen geleverd voor'" de restauratie van de kerk van Roeselare, voor de ontvangerij van de posterijen te Gent, voor het nieuw seminarie te Gent en voor de res tauratie van de St.-Mi- chielskerk. In 1919 werd het hele gebied verkocht aan de maatschappij «Gobertange» en veel steen ging nu naar Ne derland voor herstelling van monumenten te Mid delburg, Delft en Bergen- op-Zoom. Deze steen diende ook voor de bouw van Neder landse watertorens, voor de stadspomp te Loke- ren, het kasteel te Zout leeuw, het nieuw ge rechtshof te Oudenaar de. Tot 1924 werd het,een briljante bedoening doch vanaf 1925 bleven bestel lingen uit. In 1926 verkocht de so ciëteit van Gobertange de groeve weer aan de heer Domien Van Impe uit Mere en aan H. De Winter uit Bambrugge zelf en nu wordt er nog enkel «zavel» uitgehaald. Wel wordt de hoeve nog bezocht door toeristen, was ze het kader van o- penluchttoneelspelen en wordt een rekreatiecen- trum. De steen zelf, verbinding van zand en kalk, wordt «Balegemse steen» ge heten. Het is de hardste en duurzaamste zand steen die nauwelijks één millimeter per eeuw ver slijt en bestand is zo te gen hitte als tegen vorst. Sinds een tiental jaren is de plaats van de Steen berg geevolueerd tot 'n rekreatiecentrum met, naar de trend van nu, de Angelsaksische naam «Sun Valley». Het is er een kamping en kara- vanning met eetgelegen heid en, waar vroeger steengroeven waren, nu vijvers. Een wel fraaie gelegenheid in werkelijk heid zo kort maar schijn baar zo ver buiten de bewoonde wereld. LH. Deze oude muren naast een lusttuin zün alles wat nog rest van de oudste watermolen van Bambrugge (SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 15