DAVIDSFONDS BAMBRUGGE BRENGT KULTUUR MET GROTE K HET BESTE ZANGKOOR VAN DE DEKENIJ ZIJN ER GEEN SCHOLEN, DAN IS ER TOCH JEUGD SCHIJNWERPER OP BAMBRUGGE ■groeve olijks 28£ telde en Reeds ii meente ondergii 1225 «B de chai deze sc latere n zodat k |ben me ■banal» ■ook de W plicht v F ovens» ^«Ban» lof ook Jsoonsni Iwaafbij alleen zou he «Bam» voor ii men z en «Bj tende nu ze Het is geen klein bier om in een landelijk dorp als Bam- brugge aan hoogstaande kuituur te doen. Mensen die van aanpakken weten, zijn er namelijk op je ene hand te tellen. En toch zijn er uitzonderingen. Bambrugge is er één van. Het Davidsfonds heeft zich een bestuur ge vormd dat wijd en zijd gekend is om zijn organisatiezin en werkkracht. Deze mensen weten een goeje keuze te maken tussen het kaf en koren in de kulturele mogelijk heden. Ze zijn niet bang om samen te spannen met andere verenigingen en spelen dan graag hoofdorga nisator. Koordinatie van de goede krachten is voor hen dan een koud kunstje. Uit de geschiedenis van Bambrugge blijkt dat deze gemeente een diep gewor telde entiteit bezit De fusie Erpe-Mere zal daar wellicht weinig aan veranderen. Daar is dan ook de reden te zoeken waarom de kultu rele aktiviteiten zo massaal bijgewoond worden. Dit dorp leeft nog als een echte gemeenschap. De mensen komen dan ook graag sa men als er eens iets te doen is. Door het hoge peil van de aktiviteiten die het Davids fonds brengt, is dit publiek veeleisend geworden. Je stuurt deze mensen niet zomaar met een kluitje in het riet. Drempelvrees is hen onbekend geworden. Hen is geleerd dat kuituur uit het volk komt en geen eliteschermwoord is. In Bambrugge wordt aan alle Vlaamse Davidsfond- safdelingen het voorbeeld gegeven hoe het moet. Het Davidsfonds wil namelijk een kristelijke beweging zijn ter ontwikkeling van het Vlaamse volk en zijn taal. Puur kuituur dus. En in Bambrugge is men nog niet vergeten hoe het moet. Lid zijn van het Davidsfonds betekent in vele gemeenten gewoon voor het minimum bedrag aan boeken kopen. Meer ambities kent men er niet. Bambrugge zoekt het hoger op. En op het ogen blik dat men spreekt dat het verenigingsleven dood is, krijgt men hier meer dan ooit de mensen bij elkaar. Op 4 september 1980 zal het 50 jaar geleden zijn dat men met deze plaatselijke afdeling van start ging. Van voor de oorlog herinneren zich nog velen de grote openluchtspelen die door gingen in de steengroef «Steenberg». Staf Bruggen was er de regisseur. Het was een alom gekend evenement. Van overal in Vlaanderen kwam men naar Bambrugge om te ge nieten van een prachtig schouwspel met de natuur als dekor. Oude kranteknip sels en foto's zijn de stille getuigen van die gloriepe riode. Na de tweede wereldoorlog begon voor het Davidsfonds opnieuw een periode van hoogaktiviteit. Zonnegem en Vlierzele waren destijds onderafdelingen van Bam brugge. In 1950 kende men een rekord aantal leden: 128. Nadien bleef het lede naantal schommelen rond de 40. Doch een ledenwer ving voerde hen dit jaar naar het streefgetal 100 Niettemin is dit cijfer nooit echt representatief geweest voor de belangstelling van de bevolking voor de aktivi teiten. Altijd kwam er een ruim publiek opdagen. Wat stond er dan allemaal wel op het programma? Studie- en ontspannings- reizen naar West- Vlaanderen. de Ardennen, Walcheren, de abdij van Orval. een brouwerij te Ma ter. Frans Vlaanderen, de Gentse kanaalzone, het hel lend vlak van Ronquières, het kasteel van Hooidonk, de steenkoolmijn van Wa terschei, het Donkmeer. Gespreks- en informatiea vonden: gezinsleven en ge luk, een kijkje in de wereld van de sport, de Brusselse onderwereld, huwelijk strouw. kultureel werk, 3500 maal Vlaanderen, Amerika, ruimtelijke ordening, Egyp te, humor in de sport, de Vlaamse Beweging. Israël, homofilie, drugverslaafden, alkoholisme en nog veel meer. Toneelbezoeken wa ren ook regelmatige kost. Vlaamse dansavonden, wandelingen, fietstochten zorgen voor de vermake lijke kant. Alle aktiviteiten opnoemen die deze groep in de voorbije jaren uit werkte zou ons te ver lei den. We zien in de loop der jaren wel een verschuiving van louter ontspanning naar informatie en kulturele ma nifestaties. Aktiviteiten die jaar in jaar uit op het pro gramma staan zijn: een elf juli mis of viering, eigen to neelopvoeringen en biblio- teek. Deze twee laatste ak tiviteiten zijn zo ver uitge groeid dat ze zowat onaf hankelijk zijn gaan werken. Populair zijn ze in elk geval. Zo kreeg men bijvoorbeeld vóór drie jaar 1200 mensen bijeen op 4 voorstellingen van het toneel. Even kennis maken met de bezielers van deze or ganisatie. De voorzitter Constant De Winter weet zich in alle krin gen te bewegen en is een graag geziene figuur in de gemeente. Jules Colen is inwijkeling Hij wist de taak van sekretaris echter goed over te nemen Als pro grammator fungeert Marcel Van den Bossche. Irène Baeyens is feestleidster. En zo heeft iedereen zijn taak; Herman De Somer (ex- burgemeester van Vlek- kem), Alfons Gabriels. Ed- mont Rottiers, Herman Bourgeois, Roger Ottoy, Aimèe Opdekamp, André Henderickx en Maurice Eeckhout. Een voor een keiharde werkers die vele van hun vrije uurtjes opoffe ren om de Bambruggena- ren bijeen te krijgen. En ge lukkig is Bambrugge een gemeente wiens inwoners durven buiten komen. Wat niet van alle dorpen of ste den kan gezegd worden Davidsfonds Bambrugge is een overtuigend voorbeeld om aan te tonen dat kuituur centralisatie in raden en komitees niet direkt hoeft. Ze springen maar wat graag in de bres met andere ver enigingen om door tijdelijke samenwerking prachtresul- taten te bekomen. Dit jaar bijvoorbeeld; het 11-juli komitee van Erpe-Mere vond er een behoorlijke gas theer en hoofdorganisator, terwijl ook het feest in het teken van het jaar van het Dorp opgeluisterd werd door onder andere ditzelfde Davidsfonds. Erpe-Mere- Kultureel vond er eveneens een goed medewerker in voor zijn galakonsert te Burst. Kortom: Davidsfonds Bam brugge laat zich nooit onbe tuigd als het om kuituur gaat Voor volgend seizoen zijn er reeds plannen: het toneel zal zijn traditionele voorstel ling geven. Dit «Hoger Stre ven» brengt het er dit jaar ongetwijfeld terug degelijk van af. Er zijn plannen om, in samenwerking met Erpe-Mere-Kultureel een eindejaarskoncert te geven. En, samen met Davids fonds Burst, zal men trach ten één der grootste phil- harmonieën van Europa hierheen te brengen. Na men wil men vooralsnog niet kwijt. We houden u wel op de hoogte, het loont al leszins de moeite om even over te wippen naar deze kleine gemeente! Het Davidsfonds zal u dan wel van harte welkom he ten. Mark Van Impe Hel parochiaal zangkoor St.-Cecilia uit Bambrugge (JM) Niet zonder enige fierheid zeggen ons voorzitter Maurits Eeckhout en koster Marcel Van der Hoeven, ook een fervente van de atletieksport, dat Bam brugge fier mag zijn op zijn parochiaal zangkoor. Het repeteert inderdaad regelmatig, het heeft en kele zeer bekwame krachten en reakties van mensen van andere ge meenten bvb bij huwe lijksmissen getuigen van de gedegen kwaliteit van dit koor dat een vijftien tal mannelijke leden telt, bij gelegenheid versterkt door enkele dames. Officieel bestaat het St.- Ceciliakoor van Bam brugge vanaf 1920 en het repertorium gaat van ou de polyfonie tot de mo dernste werken. Profaan treedt het echter niet op en evenmin a capella. Het telt onder zijn leden twee oudere zangers die gelauwerd werden voor een paar jaar wegens 'n halve eeuw trouw lid maatschap en die verder nog steeds aktief zijn Gustaaf Goossens die di rigeert als de koster be geleidt en Kamile aVn d. Veken. Onlangs nam het koor nog deel aan de dekana- le zangstonde te Resse- gem waar o.m. werd ge tracht via het nieuw lied boek «Zingt Jubilate» het repertorium voor de ker kelijke diensten uit te breiden en meer eenvor mig te maken. Het oude orgel, nog af komstig van Sinaai waar niemand minder dan EdF)ru99e gard Tinei het nog heeft Ouden bespeeld, is geklasseerd Een gi sinds 1977 en wacht nuze ge op restauratie. vroege Met zijn St.-Ceciliakoorvan V< heeft Bambrugge op kul-gen. C tureel en muzikaal ge-had ei bied alvast een topper, de «M LH. begin bunde pachtf oppen de X\ aan d In Bambrugge vind je een diretal jeugdverenigingen. Je hebt er de KSA - Sint-Maarten, de V.K.S.J., en de dansklub Horra. We pikten er één uit; en het werd: de V.K.S.J. Die namiddag belden we, overigens geheel onver wacht, aan op het nummer 25 van de Steenweg te Bam brugge. We werden er gastvrij ontvangen door de ver antwoordelijke leidster Martine Van Boxstael. Martine, een frisse drieëntwintiger, die met een scherpe blik en vlotte spraakvaardigheid haar intelligentie ver raadt, stond ons bereidwillig te woord. Aanvankelijk was er geen georganiseerde meisjes jeugdbeweging te Bam brugge. De nood hieraan werd echter steeds sterker aangevoeld door een groep jonge mensen die mekaar troffen naar aanleiding van enkele okkasionele bezin- ningsavonden. De idee kreeg langzamerhand meer vorm tot men de knoop doorhakte en besloot tot ak- tie over te gaan. Er werd een dokumentatie-avond gep land waarbij enkele mensen van het provinciaal bestuur werden uitgenodigd. Op deze manier kregen zij een inzicht in de struktuur en de werking van een jeugdbe weging. Er volgden nog een paar samenkomsten en het entoesiasme groeide. Toen werd aan de hand van de richtlijnen van het be stuur overgegaan tot le denwerving, wat resul teerde in een groots opge vatte en tevens geslaagde openingsdag. Deze voor geschiedenis dateert van voor drie jaar. Sindsdien is de V.K.S.J.-Bambrugge onder de vaste leiding van Martine Van Boxstael uit- De St. Anna zaal liet kultureel centrum van Bambrugge (SJ) gegroeid tot een goed geor ganiseerde onafhankelijke beweging, die geniet van de steun en sympathie van de ouders en familieleden. Op dit ogenblik telt de bewe ging een zestigtal leden. Bij de aanvang lag dit hoger, maar zoals steeds vielen ook hier een aantal nieuws gierigen uit, toen ze aan voelden dat dit soort geor ganiseerde ontspanning toch niets voor hen was. De mentaliteitsverandering bij de jeugd is hier zeker niet vreemd aan. Een probleem stelt zich echter bij de lei dingwerving. V.K.S.J.- Bambrugge begon met leidsters zonder brevet. Temeer daar heel wat leden nog te jong waren om de verantwoordelijkheid over de anderen te dragen, drong zich de noodzaak van een leidsterkursus op. Naast het vaste aktivitei- tenpakket dat een jeugd beweging eigen is. kent Bambrugge ook nog andere vormen van ontspanning. Zo is er zeker het filmforum en eveneens de samen werking met de K.S.A. zij het dan sporadisch. Niet te vergeten is het eveneens de jaarlijkse ouderavond die hier echter niet in het keurs lijf van technische perfektie wordt gedwongen, maar heel spontaan en kreatief de ouders laat meeleven in het stukje geluk dat de kin deren daar vinden Hoogtepunt van de jaar werking is natuurlijk het kamp, waarvoor iedereen zich ten volle inzet. Op het programma stonden reeds Harre-Saint-Antoine, Louise Marie en Stanbert. Dit jaar gaat hun voorkeur uit naar Langdorp. Een zeer grote steun ook krijgt de groep ook van Zuster Brigit te, een religieuse uit de orde der Franciscanessen. Het kan niet genoeg gezegd, zo onthuld ons Marline, welke steun zij van haar krijgen. Ook op sacramenteel ge bied zoekt de groep naar vernieuwing. Dit vooral on der impuls van hun proost, Eerwaarde Heer Brondeel, leraar godsdienst aan het Seminarie te Gent en de Normaalschool te Sint- Niklaas. Samen met zijn leidsters deelt hij een grote bekommernis om zijn be schermelingen en zoekt hij naar nieuwe sacramentele vormen die de jonge men sen vandaag kunnen aan spreken. V.K.S.J.-Bambrugge is een jonge beweging in een kleine gemeente die voor ziet in een behoefte van de plaatselijke jeugd en die bewijst dat ze leeft. Martine. hou je taai! JVS Caroli beste In 18* boerc één v 10 to van 5 De nog in werking zijnde maar omgebouwde oude watermolen um Bambrugge. (SJ) Sluikstorten vindt men er ook (SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 16