P u AMBRUGGE EN ZIJN STEENBERG WELDRA GEEN EIGEN SCHOOL MEER TE BAMBRUGGE BAMBRUGGE EK0N0MISCH ■Bambrugge, vooral gekend wegens zijn zandsteen- ^ijroeve op Steenberg, is een gemeente met nauwe lijks 289 ha oppervlakte die in 1816 486 inwoners 'telde en in 1885 805. ifleeds in 1119 ontmoeten we de naam van deze ge meente die sedert eeuwen zeer weinig verandering onderging. Wel schreef men in 1167 «Bambruege», in 1225 «Bambruchge» en in 1229 «Bambruche» doch de charters zijn geschreven in 't Latijn zodat van deze schrijfwijze weinig is overgebleven. De meeste latere middeleeuwse akten geven «Bambrugge» aan ,zodat kanunnik De Smet wel gelijk zou kunnen heb ben met zijn vertaling van «Ban-brugge» in «pont banal» of «pont de la seigneurie» zoals men destijds ook de «banmolens» had waar de onderhorigen ver plicht waren hun graan te laten malen en ook «ban- ovens» waar het brood werd gebakken. Ban» kon echter ook fgeleid zijn van «baan» if ook van de oude per- loonsnaam Banno aarbij Banbrugge dan alleen «brug van Banno» zou hebben betekend. «Bam» komt echter ook voor in oude plaatsna men zoals in Bambeke en «Bamburg» te Wes- tende en een wijk «Bam- Ed- brugge» van Mater bij efl Oudenaarde. ïrdEen groot deel van de- nu ze gemeente behoorde vroeger aan de abdijen •orvan Vorst en van Dron- ul-gen. Deze laatste abdij je-had er een pachthof op r. de «Mottendriesch» in 't f. begin der XVe eeuw 28 bunder groot. Een ander pachthof, 26 bunder in oppervlakte, behoorde in __de XVe en XVIe eeuw aan de Aalsterse familie Van Ipersele en werd in 1450 verhuurd voor de jaarlijkse som van 110 Carolussen en 4 stenen vlas. In 1524 was het vr «14 pond groote» en e- venveel vlas, «van den besten». In 1846 telde men er 133 boerderijen waaronder 1 van 25 tot 30 hectare, één van 12 tot 15, drie v. 10 tot 15, twee van 8 tot 9, één van 6 „tot 7, drie van 5 tot 6, één van 4 tot 5, 4 van 3 tot 4 en 7 van 2 tot 3 ha. De landerijen golden er gemiddeld 3000 fr. de ha. Waren er in 1846 35 paarden, in 1880 telde men er nog slechts 16. De bevolking evolueerde van 485 in 1816 via 805 in 1885 naar de huidige dertienhonderd. Franken Eerste kern van Bam brugge zou zijn de be zetting door de Franken van de «Steenberg» tus sen de jaren 358 en 406. De Steenberg zou een versterking, een strate gisch punt geweest zijn dat ze gebruikten bij hun inval tegen de Romeinen en als aanknopingspunt diende met Oudenaarde, over Zottegem. De Steenberg, een heu velbuit van waar men meer dan 20 kerktorens kan tellen, Gent inbegre pen, bestaat uit gemak kelijke zandgrond en men vond er, bijna aan de oppervlakte, zachte arduinsteen. De Romei nen gebruikten deze steen bij het aanleggen van hun heirbanen. Naar verluidt zouden de Ro meinen een eigenaardi ge manier gehad hebben om die stenen te splij ten. Ze sloegen immers in de steen houten spie- en die ze 's avonds nat goten, 's Nachts zwollen de spieen en de steen spleet. Leenroerigheid Bambrugge behoorde reeds vroeg aan de He ren van Moorsel en daar na gedurende vele jaren samen met Burst, Bors- beke, Kampen en Cot- tem aan de adellijke fa milie van Ressegem. In Bambrugge was 'n goed in de handen van de ab dij van St.-Truiden die het reeds bezat voor 1167 vermits Berner van Moorsel daar in dit jaar door zijn zoon Iwein als leenhouder werd opge volgd. Toen de laatste heer van Ressegem, Robrecht, in 1271 stierf volgde zijn zoon hem op doch nu voltrok zich de scheiding van Bambrugge van Res segem. Op de plaats van de watermolen Van San- de zou een versterkt kasteel gekomen zijn waarvan de funderingen nog te zien zijn. Beweerd wordt dat bij delven de kelders vrij goed te onderscheiden zijn. Godsdienstberoerten Wat te Bambrugge is voorgevallen in de 2de helft der 16e eeuw en meer bepaald in januari 1568, en zulks door rondlopende Spanjaar den wordt als volgt be schreven «Zij deden er zoo groot overlast dat jammer was en ic niet up thonderste deel be- schryven en can. Te Meere en in die prochien daeromtrent als te Bam- brugghe, Nuwerkeercken ende eldere ghynct al verloren». Twee jaar vroeger, in 't begin der beroerten, was de gemeente bezwaard met Spaanse ruiters er gezonden om het predi ken van de nieuwe leer te verhinderen. Hun te genwoordigheid was vr de dorpelingen echter allerschadelijkst wegens de overlast en de moed willigheden die zij hen aandeden. Fransen In het laatste vierde der volgende eeuw scheen het er nog erger aan toe gegaan te zijn. Het wa ren deze keer de Fran sen en de legers van de Verbondenen die de be volking ondraaglijke moeilijkheden aandeden. Gevolg was dan ook dat een groot deel der inge zetenen verplicht waren have en goed achter te laten om in de steden eën veiliger schuilplaats te vinden. Van 1689 tot 1694 werd er te Burst en te Bambrugge een schade vastgesteld van ruim 84.000 gulden. Patriotten Toen o.a. Vonck en Van- dernoot in opstand kwa men tegen de Oosten rijkse keizer Jozef II, ,de Keizer-Koster, en dit in de Brabantse Omwente ling, ontpopten de Bam- bruggenaren zich tot wa re «Patriotten». Ze vorm den inderdaad een vrij willigerskorps dat op 27 september 1790 op de Vrijdagmarkt de eed van trouw aflegde aan de Staten. De laatste heer van Bam brugge, Jan Frans Xa- veer Dierickx vluchtte echter naar Frankrijk en bleef er. Zo kwam Bam brugge na de Omwente ling rechtstreeks onder het bestuur van de Cen trale Instellingen. Van dan af werden dan ook burgemeesters aan gesteld over Bambrugge en Burst samen, nl. Joost de Vogelaer tot 1800 en Dooreman tot 1803. Van dan af werd Bambrugge zelfstandig. Qua bevolkingsaantal e- volueerde Bambrugge v. 350 inwoners in 1666 o- ver 572 in 1801, 872 in 1893 en 1320 in 1939 naar 1445 in 1959. L.H. mrws. Als kleine gemeente had Bambrugge het uiteraard moeilijk met het instandhouden van de eigen scho len. Bambrugge Erpe-Mere V Beide, zowel de gemeen telijke als de gesubsidi eerde vrije, werden dan ook gefusioneerd met de scholen uit Burst van hun overeenkomstig net. In Bambrugge telt de ge meenteschool voor het genblik nog slechts tien leerlingen en alles laat voorzien dat deze klas waar nu Mw Hermans- Aelbrecht werkzaam is na de vakantie wordt op geheven. Toen Meester Foket, schoolhoofd te Bambrug ge, na het ontslag van Meester De Vos, school hoofd te Burst, deze laat ste opvolgde trokken reeds verleden school jaar een hele sliert leer lingen samen met «hun» meester, mee naar Burst, de grote nieuwe school die nu 139 leerlingen telt. Toen dan in de vakantie getalmd werd of er al dan niet een fusie in zat voor de gemeenteschool te Bambrugge raakten de ouders in de onzekerheid en hadden hun definitie Tïust De Sutter, alias de champetter var, i Bambrugge (SJ) Burgemeesters van Bambrugge samen met Burst Joost de Vogelaer 1791 Dooreman Domien 1803 zelfstandig van Bockstae! 1803 M. de Vuyst 1808 Sebastiaan J. de Vuyst 1812 F. Lievens 1836 Eugeen de Mulder 1655 B. de Feyter 1867 K. Van Bever 1900 August Danckaert 1930 Amaat Gabriels 1934 Deze burgemeester hield niet minder dan 42 jaar de burgemeesterssjerp omgord en werd, juist voor de fusie, in 1976, plechtig gevierd voor de diensten die hij tientallen jaren aan de bevolking bewees. Sinds de fusie is het nu Prosper De Lat die samen met de andere deelgemeenten Bambrugge helpt be- j sturen. L.H. ve schoolkeuze al achter de rug als op het einde van de vakantie de fu sie een realiteit werd. Gevolg nog slechts tien leerlingen, een onhoud bare toestand. Ook de Gesubsidieerde Vrije school telt nog slechts één klas en ook deze school is reeds ge fusioneerd met de Vrije school te Burst. Over afzienbare tijd heeft Bambrugge dan bijna zeker geen eigen school meer. LM. Een grote titel voor wat er in deze gemeente te beleven is op dat vlak. Bambrugge, een landelijke gemeente met een bloeiende tekstielnijerheid SJ Sunvatley. de plaats r hei admimstratiej centrum v Na de uitputting van de la gen in de steengroeve «Steenberg» is Bambrugge een typevoorbeeld gewor den van de povere lokale industrievoorziening van het land van Aalst. Het na bije industrieterrein van Erpe-Mere-Ottergem is te beperkt om voor deze ge meente van enig nut te zijn. Dus iedereen op naar Brussel. Pendelaars met de vleet vertrekken dagelijks uit de stations van Burst en Aalst, voor Bambrugge de best bereikbare, naar hun Brusselse werkgevers. Maar kom. de «lof» over deze toestanden is reeds genoeg bezongen Het is echter triest te moeten vast stellen dat, buiten de ty pisch Belgische kleine on dernemers er slechts één bedrijf van enige betekenis is: het konfektiebedrijf Go- bert. Dit familiebedrijf heeft zich door de jaren heen op gewerkt tot een volwaardig fabrikant van allerhande kledingstukken. En, zoals geweten, textiel en werk loosheid zijn broer en zus. Dus wordt ook hier al het mogelijke gedaan om het bedrijf rendabel te doen blij ven. En daarmee is de kous ook af Ook op agrarisch gebied is Bambrugge geen hoogvlie ger: slechts een vijftal vrij Erpc Mere een onderkomen moet vinden. (SJ) kleine landbouwbedrijven hebben zich overeind qe- houden. Het grootste hier van heeft nog niet zo lang geleden zijn veestapel tot nul herleid om zich op de kweek van witloof te wer pen. Een duidelijk voorbe eld dat er iets schort. En wie zou durven ontkennen dat de kans er dik inzit dat over enkele jaren ook hier de stedelijke zucht naar «fer- mettekes» kan toeslaan Arm Vlaanderen, .arm Bambrugge. Mark Van Impe. ]an de Sunva! es het landell In de buurt van de Sunvalley vernielen kriskras opgetrokken weekendhuisjes het landelijke karakter. (SJ) y' Él mm* i «AA mm A In het museum van -Jejken- D'Haese vindt men van alles en nog wat. oudefietsplalen. allerlei /lessen, enige processiebootjes, rieten manden, tabaksnijders e a. (SJ) De Voorpost - 7-7«70 - 17

De Voorpost | 1978 | | pagina 17