AALSTENAARS MAAKTEN EENENVIJFTIGSTE IJZERBEDEVAART f. V De Voorpost - 7-7-78 - 19 irig jaar publiceerden wij een uitvoerig artikel over de bijdrage van de Aalstenaars aan de Eenmalige jubileumbedevaart te Diksmuide. Deze bijdrage bestond toen voor zo'n 90% uit %pstenaars. Ook dit jaar was dat terug het geval. iLSTENAARS Anneer wij even de lijst van de *>lnemers aan de Ijzerbedevaart érlopen merken wij op dat er ons sl wat namen vertrouwd in de In klinken. De regie van de hele ikatie berustte zoals vorig jaar in deskundige handen van Her- n Slagmulder Deze laatste rd bijgestaan door Chris Bom en loipen door Bert Eelbode, Dries yninckx en Diederik Van Dur- Allemaal namen die ons in st goed bekend zijn. der werd de koreografie op :e massaplechtigheid verzorgd jr de Aalsterse Kunstgroep Al- >ne die terug met meer dan hon- •d jongens en meisjes present s. Voor deze groep betekende trouwens een jubileumoptreden nt het was de vijfde opeenvol- nde maal dat zij deze plechtig- id koreografisch verzorgden. De eën voor de koreografieën waa- i ook dit jaar van Oskar Van Mal- Gerd Holvoet en Andrée Bulti- figuratie met de leeuwenvlag- i werd verzorgd door de Aals- je Chiro Maeva en de presenta- berustte in de handen van Kns rbijt en Herman Coessens Tot /er dus allemaal welbekende iterse namen. ItOGRAMMA pt tema van deze enenvijftigste [erbedevaart was opgebouwd hd het door een onbekende sol- wt op de steen van Merken ge- fïreven: «Hier ons bloed, wan- ler ons recht?». f hele plechtigheid startte tradi- toetrouw met een plechtige eu- pristieviering opgedragen door in Vlaming, Richard Peyskens, in Nederlander, Omer Grilliet en In Fransvlaming Willem Deprez. s historische evokatie vatte aan et bazuingeschal. Bazuingeschal it Rik Van de Sompel, ondervoor- Iter van het Ijzerbedevaartkomi- e, inleidde voor zijn oproep tot eun. et eerste deel dat als titel meek- eg «Hier ons bloed» liet ons even rtugblikken in het verleden, oor de steen van Merken zijn drie ierïta belangrijk. eep 20 augustus 1844 had te Mer- irem een feestelijke inhuldiging lul^ats van een monument ter ere ^n hun zeventiende-eeuwse %rpsgenoot. de dichter latinist en 'erbuiet Syderoen de Hoossche die hefch naaf de nnode van die tijd Sid- ||fJnius Hoschius noemde. Zijn ."onzen borstbeeld bekroonde n^en de monumentale dorpskom Zfp 27 oktober 1917 heroverden de enheden van het eerste Franse ie^ger het grondig verwoeste Mer- 6n. Het borstbeeld van de Hoos- the was verdwenen, het arduinen betstuk lag tegen de verpuinde erkmuur. Vlaamse frontsoldaten adden er met bruin-rode letters op éverfd: Hier ons bloed, Wanneer ns recht! Niemand zag die kreet, jj lag naar de grond gekeerd. 4 februari 1934 Schenking door et Merkense gemeentebestuur an het Ijzerbedevaartkomitee van Je door sekretaris Clemens de JDiandtsheer toevallig ontdekte i u|een aan de voet van de intussen iropgebouwde kerk. De letters leesbaar gebleven. Dit gebeuren werd door Kunst groep Alkuone en de Mariakantorij uit Sint-Niklaas treffend geëvo- keerd in allesbehalve gunstige weersomstandigheden Een druile rige regen en hevige wind deden zowel de toeschouwers als de uit- mens dat Ijzerbedevaartkomitee een toespraak waarin hij onder an dere het volgende zegde: De steen van Merkem stelt ook een vraag, de vraag van het oude Vlaamse ongeduld: «Wanneer ons recht?» ontleed, gewogen en afgewezen. Dat was natuurlijk en onvermijde lijk, vrije mensen blijven vrij oorde len en handelen. Na een jaar be vestigen we ons standpunt, omdat het akkoord in wezen hetzelfde is gebleven. Dat akkoord heeft in Vlaanderen een diepe beroering verwekt, die aanhoudt ook nadat het op Stuyvenberg werd aange vuld. In Vlaanderen was de volksnatio- Egmont-akkoord en zijn gewest vorming nu al niet voorbijgestreefd in de optiek van de partijpolitiekere. De meningen zijn gekend: elke au tonomie moet doorgetrokken wor den naar het onderwijs, naar de hulpverlening aan de ontwikke lingslanden, naar het sociaal- en ekonomische beleid en niet het minst naar de fiskaliteit! Alle Vlaamse verkozenen uit Bra bant en Brussel huiveren voor de positie van de Vlamingen te Brus sel en voor het Vlaams karakter van Halle-Vilvoorde. De Vlaamse arbeiders bepalen hun eigen houding in het staalkonflikt. In elk geval is het voor Vlaanderen nu het ogenblik om het blitzoffen- sief van de frankofonen resoluut te rug te slaan. Wij zijn geen verslagen volk en wij gaan niet verder onder het cau- dijnse juk van imperialisten die ons straks 150-jaar uitbuiten en ons grondgebied blijven aanvreten Wij strijden verder, zoals het hier in reuzeletters staat afgebeeld: voor ons Brussel, voor ons Brabant, voor écht zelfbestuur in een échte staat! Al wie de Vlaamse staat in zijn pro gramma schrijft moet met ons mee in eendracht voor het grote doel, in strijdvaardigheid en in waardig heid. Op deze vlakte van de bezinning stellen we duidelijk dat overleg en gesprek tussen allen die van goe den wille zijn, steeds gewenst en vereist zijn Waar het gaat om de fundamentele rechten van ons volk kunnen zij Kunstgroep Alkuone tijdens de evokatie van De moeder- een getoonzet gedicht van Anton Van Wilderode dat de bloemenhulde voorafging (Sj) Tijdens de eedaflegging en de slotapoteose vormde de Aalsterse chiro Maevo de erehaag met leeuwevlaggen (SJ) voerders verkleumen van de kou de Zoals telkenjare was ook dit jaar de bloemenhulde een van de hoogte punten uit het bedevaartgebeuren. Honderden bloemstukken werden van de nieuwe Ijzertoren naar de Paxpoort gedragen Een indru kwekkend moment Het eerste deel werd besloten met het lied «De Flaminganten», ge bracht door Herwig en Paul Va gant. Het zoveelste antwoord aan Brei. Het tweede deel ging onder het tema «Wanneer ons Recht», en hier werd vooral het heden en de toekomst onder de loepe geno men. Het hoogtepunt van dit tweede deel vormden echter de toespraken. TOESPRAKEN Jozef Coene, nog een in Aalst ver trouwde naam, voorzitter van het Ijzerbedevaartkomitee, hield na- De taaie bedevaarder, bezield door de verheven ideale en de onkreuk bare beginselen van het testament en de geest van de Ijzer, stelt zich nog steeds deze vraag. Hij doet dit nu meer dan een halve eeuw. hij volhardt, hij eist een antwoord in trouw aan het wezen en de traditie van deze jaarlijkse tocht. De bedevaart heeft nooit aan par tijpolitiek gedaan. Hij heeft veel par tijpolitiek, vele regeringen, vele re geerverklaringen zien komen en zien gaan Hij blijft pal staan op zijn hoge be tonnen toren en roept elk jaar de Vlamingen op, om te getuigen, schouder aan schouder, in een qe- zamenlijk Vlaams bewustzijn, voor de heropstanding van het Vlaamse volk. Verleden jaar stonden we hier voor een regeerverklaring, die ook het Egmont-akkoord bevatte We hebben dat akkoord zakelijk de vlakte te Kaaskerke (SJ) wind kwamen toch.nog dan 30 000 bedevaarders ndanks regen regie: verkleumde maar blije gezichten om het welslagen van het gebeuren. V.l.n.r. Dries Bruynincks. Bert 'Eelbode. Mevrouw en Herman Slagmulder, in gesprek met de Vaganten (Sj) nale strijd gerijpt tot een politiek programma dat aansluit bij het tes tament van de Ijzer: federalisme met twee. Meer dan vijftig Vlaamse strijd- en kuituurverenigingen delen dat standpunt, het Egmont-akkoord heeft ze samengebracht in een eendracht die in Vlaanderen tot nog toe niet werd bereikt. De strijd gaat dus onverdroten ver der voor een écht zelfbestuur. Vlaanderen kan en moet eendrach tig blijven op het hoge vlak van de strijd voor waarachtig zelfbestuur, uit te bouwen in de Vlaamse staat. In de realiteit en schematisch be schouwd: houden de Egmont- Stuyvenbergakkoorden een sterke unitaire Belgische staat in stand, die geen plaats gunt aan een Vlaamse staat; ze ontwerpen een drieledige gewestvorming, met toegevingen te Brussel en in Vlaams-Brabant, die alle Vlamin gen pijn blijven doen en onze toe komst in het gedrang brengt. Deze gewestvorming zou gerealiseerd worden vóór elke grondwetsher ziening: morgen, konstant en kon- kreet Ze voorzien een begin van tweeledig federalisme met be perkte bevoegdheden. Dit zogenaamd federalisme krijgt maar zijn beurt na een nieuwe grondwetsherziening die eerst haar kans krijgt na de huidige legis latuur, normaal in 1981. Vlaanderens optiek in de staats hervorming is steeds geweest: de Vlaamse staat door een integraal federalisme met twee en geen nieuwe toegevingen meer Voor de Brusselse frankofonen is de staatshervorming het Brusselse gewest, Ie grand Bruxelles. waar ze alle macht nemen. Voor de Walen is de staatshervor ming het Waalse gewest, waar ze een sociaal-ekonomische politiek zullen uitbouwen naar hun zin en zich verder zullen laven aan de na tionale solidariteit Wat stellen we nu vast? Nog vóór de definitieve wetsont werpen klaar zijn. in een ingewik kelde en voortdurend betwiste ma- tene. staan het FDF en de Waalse regeringspartijen te trappelen van ongeduld om de Egmont- en Stuy- venbergakkoorden in een onzinnig ijltempo door te drukken en hun gewestvorming binnen te halen. Alle Vlamingen beseffen wat onheil dat brengt voor de Brusselse Vla mingen. voor Vlaams-Brabant en voor gans Vlaanderen. Lukt het dan wordt Brussel vanal 1979 gepacificeerd tot een Vlaams kerkhof, blijft Brusselnaar de let ter beperkt tot de negentien ge meenten, maar springt in werke lijkheid de «carcan» tot diep in Vlaarhs-Brabant. Vlaanderen kan met langer het dik- taat ondergaan van de frankofone imperialisten Bij de grondwetsher ziening van 1970, moest het de af grendeling van zijn demokratische meerderheid in het parlement be leven; moest het de pariteit in de ministerraad en de zogenaamde vrijheid van het gezinshoofd te Brussel toestaan De triomfante toon van de FDF- profetën maakt het duidelijk dat de frankofone opmars sistematisch verder gaat. Het is natuurlijk dat in het voorbije jaar. en niet het minst door Vlamin gen aan de top. ernstig werd nage dacht over het Egmontpakt en zijn ontworpen gewestvorming. Rijst hier meteen niet de vraag: is het zich sociaal aanpassen door ABN te spreken en de wet te gehoorza men. Tegenover sympatieke en ver standige Brusselaars staan stads genoten die leven in een primitieve haat en minachting van het Neder lands; die hebben een grondige mentaliteitsverandering nodig. Ze mogen van de Vlamingen dialekt- loos ABN eisen, maar de Vlamin gen mogen van hun vlotte ABN- beheersing vragen; achterwege la ten van taaiagressie; volledige ge lijkstelling van ABN en Frans Het is erg belangrijk dat alle Vla mingen konsekwent ABN gebrui ken in hun kontakten met alle Brus selaars. APOTEOSE De apoteose van deze enenvijftig ste Ijzerbedevaart bestond uit een vlaggenhulde gebracht door Al kuone, onmiddellijk gevolgd door de Eed van Trouw voorgezegd door Julien Segaert. Bij deze laat ste gebeurtenis vormden de Chiro jongens van Maeva een erehaag met leeuwenvlaggen. Tot slot van een ingekort Ijzerbe- devaartprogramma werd dan tens lotte naar jaarlijkse traditie besloten met de drie nationale liederen. S.J. -Hier ons bloed, wanneer ons recht- op de steen van Merkem. vormde het tema rond de 51* Ijzerbedevaart (SJ) Voorzitter Jozef Coene tijdens zijn rede (SJ) echter maar zinnig zijn, wanneer zij gevoed worden aan de klare bron die hier ontsprongen is: het testa ment van de Ijzer, de geest van de Ijzer, de Ijzeren rechtlijnigheid. 33 jaar na het einde van de laatste wereldoorlog stellen we vast dat er in het laatste regeerakkoord geen woord staat over amnestie België klopt hier een treurig rekord. Na de samenzang «Groeninge» kwam de Groet uit Noord- Nederland gebracht door Prof. dr. P C. Paardekooper. Deze spreker oogstte vooral bijval bij het publiek door op humoristische wijze rake klappen uit te delen aan de Frans sprekende Brusselaars. De inhoud van zijn redevoering is in het kort als volgt samen te vatten: De Ijzerfront-soldaten vochten voor de vrijheid van België (tegen de Duitsers); maar ook voor taal vrijheid (tegen hun eigen officie ren) Die laatste strijd duurt nog al tijd voort; taalvrede door taalgelijk- heid moet het doel zijn. Dat eist taaiaanpassing van de franskiljons in overeenstemming met de geest van de taalwetten: in Vlaanderen enkele Nederlands. Wil een franskiljon een goeie staatsburger worden, dan zal ie z'n hoogmoedige houding afleggen en

De Voorpost | 1978 | | pagina 19