D£VOcPp0St IL^ euk verlof DE KLACHTEN VAN DE BEWONERS VAN HET BEGIJNHOF WAREN GEGROND Meh pikkels of ajontjes VIERING 21 JULI IN GR00T-AALST GULDENSPOREN TE AALST jstöi SCHRIJNEND TEKORT AAN ZWEMBADEN De Voorpost - 7-7«78 - 3 Reeds maanden hebben de bewoners van het Begijnhof en omliggende straten een erge last van «een doordringende stank». Midden juni vertrokken dan ook twee brieven: de een naar het kabinet van schepen De Maght, de andere naar de stank-veroorzakende-firma Amylum. Het schijnt dat de ze akties werkelijk resultaat opleverden: op 28 juni werd op aandringen van het Begijnhofkomitee, gesticht om de be langen van de bewoners te verdedigen, een vergadering be legd op het stadhuis. Naast schepen De Maght en vertegenwoordigers van het Beginhofkomitee, waren twee direktieleden van Amylum en een delegatie van de Aalsterse Werkgroep Leefmilieu aanwezig. De vier punten, geluidshinder, stof, weeë reuk en de stank, werden afzonderlijk behan deld. GELUIDSHINDER De normen van de geluids verstoring werden door de Bestendige Deputatie aan Amylum overgemaakt. Ze bedragen 60 decibel over dag, 50 decibel 's nachts en nul op zon- en feestdagen. Daar Amylum een kontinu- bedrijf is, tekende de firma tegen dit laatste een beroep aan. Het bedrijf deed metin gen aan en in het huis De Paepe, waar men 45 tot 60 decibel noteerde. Dit was iets hoger aan de huizen Sorgeloos en Van Caelen- bergh, waar de meters 57 tot 60 decibel aanduidden. De bewoners van laatstge noemde huizen zouden ver klaard hebben dat de hinder niet overmatig groot is. E kon ons voor deze geval len niet gezegd worden waar de metingen juist wa ren gebeurd. In elk geval was dit niet 's nachts! De bewoners van het Begijnhof hebben nieuwe metingen geëist: én overdag én 's nachts. Verder vroegen zij dat de metingen zouden gebeuren in tegenwoordig heid van Amylum én de stadsdiensten. Dit zal ge beuren en maandelijks her haald worden, zo gauw de stad over de meettoestellen beschikt. OP HET DAK Buiten de bekende «sneeuwvallen» (dit is wit poeder-suiker dat de hele omgeving met een laagje bedekt) verklaren de direk tieleden niet te weten van waar het stof zou kunnen komen. Zij vragen verwit tigd te worden wanneer het erg en goed merkbaar is. Tegelijk vroegen zij de toe stemming om op de daken een opvangtoestel te mo gen plaatsen. GEEN HOGE SCHOUWEN Er wordt toegegeven dat de ze reuk wel prikkelend en schadelijk kan zijn. Er werd een toestel (Scrubber ge noemd) met goed resultaat getest. Het toestel dient echter speciaal gemaakt te worden. In de toekomst zal het definitief geplaatst wor den. Er zal daardoor echter niet minder damp zijn. Maar de «mist» zal gewassen en geïnniseerd worden (elek trisch geladen), zodat de stofdeeltje die de reuk ver oorzaken zullen kunnen op gevangen worden. Het apT paraat zou 21 miljoen frank kosten en zou in het voor jaar '79 geplaatst worden. Hogere schouwen plaatsen, heeft volgens Amylum geen zin. Ze zouden trouwens te zwaar wegen voor het ge bouw. DE STANK ZAL VERMINDEREN De onverdraaglijke stank komt inderdaad van het wa terzuiveringsstation en van de stokagetank ernaast. In de betonnen konstruktie onderaan het station, wordt nu lucht gezogen die dan door de schouw boven wor den afgevoerd. Daarom blij ven er gaten open. De stank komt echter meer van de slib-stokagetank, van het slib dat later tot vee voeder wordt verwerkt. Deze tank zal in de komende we ken totaal afgedekt worden. Het waterzuiveringsstation beantwoordt verder aan de normen door het ministerie gesteld. Uit de gekregen antwoor den, blijkt overduidelijk dat de klachten van de bewo ners van het Begijnhof ge grond waren! In het bijzon der dan over de stank. Nu wordt het afwachten: welk resultaat zullen de beloofde werken geven? Inzake de geluidshinder werd verno men dat Amylum nog schermen zal laten aan brengen. Het begijnhofko mitee blijft verdere metin gen eisen. Schepen De Maght heeft beloofd dat zij in samenwerking met het ministerie van Volksge zondheid in de stad ver schillende metingen met snuffel palen zal laten uit voeren. Amylum verzekert dat het water dat naar de Dender wordt afgevoerd, aan de ge stelde normen voldoet. Als de plaag niet toeneemt, kan er voorlopig verder niets meer gedaan worden. Normaal gesproken zou het binnen enkele weken moe ten gedaan zijn wat betreft de stank. De prikkelende geur wordt in het komend voorjaar geweerd. De schepen van leefmilieu zal de geluidsmetingen van nabij volgen. Positief voor de bewoners van het Be- begijnhof is ook dat in de gemeenteraadszitting van 5 juli een kommissie inzake leefmilieu opgericht werd. Zo zal de heel zaak beter kunnen gevolgd worden. De heer Ray De Smet (Be gijnhof 46) vraagt alle be woners van het Begijnhof de gebeurtenissen inzake milieustoring te noteren met datum en uur en/of hem hiervan te verwittigen. R. Devijver 1. AALST CENTRUM 9.45 UUR: Samenkomst van de personaliteiten op het binnenplein van het stadhuis. 9.55 uur: Vertrek in optocht naar de Sint-Martinuskerk. 10 uur: Plechtig Te Deum 10.20 uur: Optocht van de Sint-Martinuskerk langs: Markt, Molenstraat, Kapellestraat, Esplanadestraat, Vrij heidsstraat, Vredeplein: neerleggen van bloemen op het monument, Nieuwstraat, Grote Markt, Binnenplein van het Stadhuis. 10.45 uur: Toespraak door de Burgemeester. Neerleg gen van bloemen op het monument van de Onafhankelijk heidsstrijders. 11.15 uur: Concert door de Koninklijke Harmonie De Oude Garde op de Grote Markt. VOLGORDE STOET: 1. Koninklijke Harmonie «De Oude Garde». 2. Stadsvlag met politie-eskorte. 3. Stadsbestuur en Personaliteiten. 4. Vlag van het Verbond van Vaderlandse Verenigingen. 5. Bestuur van het Verbond van Vaderlandse Verenigin gen. 6. Vlaggen van de andere verenigingen. 7. Andere afvaardigingen. 2. MOORSEL 8 9.15 uur: Samenkomst aan het vroegere gemeentehuis van Moorsel. 9.25 uur: Optocht naar de Sint-Martinuskerk van Moor sel. 9.30 uur: Plechtige H. Mis gevolgd door Te Deum. 10.30 uur: Optocht naar het monument van de Gesneu velden in de Stationsstraat (neerleggen van bloemen), via Dorp, Nieuwstraat en Stationsstraat. Vervolg van de op tocht via Kloosterstraat en Beugemstraat naar Dorp. 3. NIEUWERKERKEN Te 9.300 uur: in de O.L.V. Ten Hemelopnemingskerk Plech tige H. Mis gevolgd van Te Deum. LH In een brief aan de Minister van Nederlandse Kuituur en Vlaamse legenheden. Aangelegenheden, Mevrouw Rika De Backer, drukt de heer E. Monsieur, schepen van sport, jeugd, vrijetijd en gezinszorg van de stad Aalst het ongenoegen uit van de Aalstenaars wegens het uitblij ven van eeen betoelaging voor de Bouw van het nieuwe zwembad. De schepen brengt begrip op voor beperktheid van de begrotingskrei- dieten ter zake, maar dringt er toch op aan dat een gedeelte van de subsidie zou worden uitgekeerd. De tekst v an de brief luidt als volgt: Geachte Mevrouw De Minister, Betreft: nieuw zwembad aan de Aelbrechtlaan. Als schepen van Sport zou ik de aandacht van de Minister willen vestigen op de bouw van het nieuwe zwembad te Aalst. De be volking van Aalst is het wachten, en het uiblijven van deze betoela ging beu. Ik wil de Minister er aan herinne ren dat op 27 september 1973 op de gemeenteraad te Aalst het ont werp voor hel tweede zwembad werd goedgekeurd. Op 23 april 1976 kreeg de stad van de toen malige Minister van Nationale Opvoeding tijding dat er princi piële betoelaging van 41 miljoen 633.000 F werd voorzien. Met deze hoop volgde de aanbe steding van het dossier op 16 de cember 1976, en op 23 december 1976 volgde reeds de toewijzing door het Schepencollege. In fe bruari 1977 werd het dossier door provinciale overheid doorgestuurd naar het Ministerie van Neder landse Kuituur en Vlaamse aange- Het is sinds die dag dat Aalst op de goedkeuring en het bekomen van de vaste betoelaging wacht. Op 18 mei jl. stelde Volksverte- woordiger Jan Caudron een parlementaire vraag in verband met het nieuw zwembad te Aalst. In uw antwoord wees U erop dat de prioriteiten voor toekenning van de beschikbare kredieten voor investeringen aan gedecentrali seerde opnbare besturen worden bepaald in funktic van de nood wendigheid, hetzij voorde Kultu- rele infrastruktuur. hetzij voor de sportinfrastruktuur, hetzij voor restauart ie werken. Rekening houdend met de omvang van de toe te kennen subsidie en met de beperktheid van de begro tingskredieten, kon slechts priori- Het programma van de Guldensporenherdenking te Aalst op dinsdag 11 juli is nu definitief. Schepen van Feestelijk heden Gilbert Bourlon zorgde voor een uitgebalanceerd programma dat geopend wordt door Frans Wauters als voorzitter van het Stedelijk Feestkomitee. Daarna komt de Burge meester met een korte ge legenheidstoespraak aan het woord waarna de Leed- se folkgroep «Stampen en Dagen» zorgt voor de no dige stemming. De feestrede wordt dan ge houden door professor A- lois Gerlo, pro-rektor van de Vrije Universiteit van Brussel en algemeen voor zitter van het August Ver meylenfonds. Deze feestavond wordt dan besloten met een optreden van de Aalsterse groep «Al- kuone» die reeds zijn spo ren heeft verdiend. Voor de viering van 21 juli hadden «vaderlandse vere nigingen» als konditio voor hun deelname aan de plechtigheid van de Natio nale feestdag waarbij ook de «Vlaamse Leèuw» zou worden gespeeld gesteld dat op 11 juli dan ook de «Brabangonne» zou aan bod komen. Wait and see LH HET PL&M 3PITAEL5 «De stad had beter een klepelgrasmachine aangekocht dan een haar onbekende freesmachine zeggen de vier Spitaelsen die beurtelings met de éne zeis maaien... teit verleend worden voor één of een gedeelte van deze sektoren. Wat Aalst betreft werd prioriteit verleend voor het stedelijk Kultu- reel Centrum, zodat voor de op richting van het stedelijk zwem bad tot op heden geen prioriteit in overweging kon genomen wor den. Laat me toe, mevrouw de Minis ter, hier even op in te gaan. Voortgaande op de BLOSO rap porten zal U wel weten dat er in Aalst kwestie sportinfrastruktuur nog heel wat dient gedaan. Indien we de zwembadakkomodaties in Aalst bekijken en we de Bloso- normen (ttz. 0,015 m2 waterop pervlak per inwoner) zouden toe passen op Aalst dan zou deze stad van 80,000 inwoners volgens de normen voorgesteld door Bloso over ongeveer 1.200 m2 waterop pervlak moeten beschikken. Mo menteel beschikt Groot-Aalst over slechts 312,5 m2 wateroppervlak. Zoals U kunt opmerken een schrijnend tekort. Volgens deze cijfers is een tweede zwembad alsmede de betoelaging een abso lute noodwendigheid geworden voor Aalst. In een antwoord op een brief van Volksvertegenwoordiger Dr. Mare Galle deelde U op 17 no vember 1977 mede dat het tech nisch onderzoek van het aanbeste dingsdossier volledig was afgeslo ten Doch dat het U onmogelijk was in 1977 een definitieve beslis sing te nemen om reden van de uitputting van de kredieten voor het lopend jaar. Voorts werd ver zekerd dat bij de vaststelling van de prioriteiten voor 1978 dit dos sier zonder twijfel van de prioritei ten voor 1978 dit dossier zonder twijfel in overweging zou geno men worden. Wij hebben echter moeten vast stellen dat voor 1978 voor de op richting van het stedelijk overdekt zwembad geen prioriteit in over weging kon genomen worden. We kijken dan ook hoopvol naar de toekomst en meer bepaald naar een toekenning van een betoela ging in 1979. Ik kan begrijpen. Mevrouw de Minister, dat U dient rekening te houden met de beperktheid van uw begrotingskredieten en de omvang van deze subsidie. Doch wij zouden hier in Aalst reeds tevreden zijn indien wc in 1979 slechts een gedeelte van de subsidie zouden krijgen. Dit zou immers de start kunnen betekenen voor de bouw van het nieuw zwembad Want ik zou het tenslotte nogmaals willen onder strepen dat het nieuwe zwembad een absolute noodzakelijkheid is voor Aalst, en Mevrouw de Minis ter we worden hier in Aalst het eeuwig wachten op de betoelaging stilaan beu. Tot daar de brief die is onderte kend door schepen van sport, jeugd, vrijetijd en gezinszorg. E. Monseur. KOM BINNEN en weiremt a La zojje teigewoerdeg moete zeg gen, want de léste daogen es 't nog sjans damme weiten da 't zoemer es, want anders zojje kenne pei- zen damme stillekesoon nor allerhoylegen goon. Regen en windj en allesbalven eh weir vér in anne sjort of in annen bikini te loeipen. 't Er komt dor tèn azoei van toyd tot toyd ne kier 'n betje zonne piepen, zwustekes genoeg ver ons loten te voelen da ze dor nog es. Mor in elk geval, op de moment da 'k teis zit te schroyven ben ek kontent da men stoef brandt. Woor es den toyd as meh kinjeren woren en dammen op den delper zaoten te bakken in 't zon- neken. Dat de mensjen in de gebieren meh ne gieter woter kwampe stroein ver 't stof te blissen en toch 'n tieterken koeltje te kroygen. Dagge a on de schei- len van d'ontvangers (ge wetj wel hein, tèn woren d' ontvangers nog azoei meh eh groeit oyzere scheil en èrdooinen konkerkes lans woor da 't wo ter en de perestront nor de rioelen liep) awei, dagge a hand nie 'n kost haven op azoei eh scheil, gelèk as dat dad hiet gestoefd was in de zonne. En as 't tèn al ne kier regenden, was da mor iveranst vér ienegte menieten en noding loy 't stroot te dompen. En op nen ik en ne goy was de kassoy verom droeig. Mor ja, de toyden zèn veranderd, 't weir oeik. En doboy, de kassoyn zèn oeik weg, perestront 'n vindje mor in 'n maneezj nemier of meh karnaval as de zjandarremen nog iensj meh heer peren booite kommen en d' ontvangers 'n zen oeik dezelste ni- mier. As men dor naa op verompeizen en 'n betjen spoyt hemmen omdat dad allemol verboy es, tèn es da ghielzeikes oeik omdammen in ons binneste spoyt hemmen omdat ons schoein kinderjoren oeik ribbedebie zèn. En noeit nimmer verom 'n kommen! Mor meh aal da zitte men weiral on de konzjeis en 't zal noyg moete veranderen of de weirmaoker zal d' er vér zérgen da 't weiral ne kier 'n bescheite mèrt es. Moeje der tèn van verschieten dat er zuveil mensjen nor de vrémden trekken, in d' hoep da 't door beiter weir zal zèn Ik in elk geval bleif van de joor ne kier foyn thoois. 'k Wil hier van 't goe weir profeteiren en 't most na ne kier woor zèn En as 't te slecht es, tèn hemmen toch nog attoyd den teivei. En door zérge ze vér ons zee Wajjer hemmen al 'n ghiel mondj voebaal g'had. Zelf de groeistje amateurs woren der op den dier van oever- eiten En naa gommen 'n ghiel mondj, alle daogen, koers kroygen 't Zal aal Ronde va Frankerèk zèn dat de klok sloot. Ver veil mensjen eh schoein dingen, mor 'n peize ze tèn noeit ne kier ni op de mensjen die liever ne kier iet anders zing as standvasteg sport, sport en nog ne kier sport De die betolen toch zeikes oeik heren taks En naa dammen toch twie netten op den teivei hemmen, zolle ze da toch zei kes ne kier kennen beiter arranzjeiren Of 't woort da ze van zin zèn van azoei alle monjen ne kier 'n ghiel mondj 't zelde te geiven. Gelèk as meh 't joor van 't dérp, 't joor van 't kindj en wa weit ek nog allemool. Allicht kroyge men 't noste mondj 'n mondj vol polletiek. Want dad es oeik azoei iet woor dad allemaan geren nor ziet. En tèn 'n mondj konkoers in 't belotten of in 't schaoken Mok meh op toyd wakker hein as ze ne kier beginnen meh de mondj van de plezierege dinges, iet woor ne mensj ne kier kaan meh lachen Want de lésten toyd 'n hemmen dor toch ni veil okkozje nimmer veir. Nog 'n sjans dat er vanachter op de brifkes van den almanak al manak alle daogen eh vortjen stoot. Mor de die zèn ofwel zu onnoeizel as kaa pap, ofwel hemme ze nen boord van hiert tot geertEn kejje alle dao gen vortjes vertellen oever d' hollanders, nieg hein. Worom da ze in Holland gin oyskassen 'n willen Mor de die kejje oeik al lank. Mor kejje de die van die vraa die ba de spichijater gink. Vér here maan die peisden dat 'n 'n oyskas was. «Hejje dor last af, vroeg den doktoer. «Awei, ba nie 'k, oeverdag goot da nog, menier den doktoer, mor 's nachts ,in ons bedde!» - «Denne spichidinges, most ne kier jgrimmelen. «Es 'n zoei kaad geworren, missching, madam - «'t N es da ni, zoy ze, mor in den don keren en as 'n moe gaopen, es dad ambetant dat da lichteken attoyd begintj te brannen!» Zé, domei wedje wa te vertellen on anne melboer, of on annen bakker, of on annen bienhaveras ze ni in kon- ziei 'n zen. En as ge ni op zoek 'n zet ver on annen biet te qeraoken, dant dad es in de vakanse oeik eh spel hein En wad 'n oyskas 'n zojje ni moeten hemmen vé a vér ghiel dennen toyd te verzing van alles. En doboy, wie heit er na attoyd imand ba hem meh azoei ne groeite mond DOLF,

De Voorpost | 1978 | | pagina 3