KANADESE STUDENTEN TWEE MAAND TE GAST BIJ AALSTERSE GEZINNEN PAARDEN IN DE BELANGSTELLING il «RECHTSHULP» OOK IN AALST EEN FEIT? TENTOONSTELLING «BURST VROEGER EN NU» RMSHSf 4 - 7-7-78 - De Voorpost Vervolg p. 1 die heel wat roet in het eten kan gooien. Te vermelden valt trouwens dat een dergelijk ini tiatief heel wat organisatie vraagt om ze tot een goed einde te brengen. Hier in België liep er in het be gin zelfs wat mis met de organj- satie. De gastouders, en dit is een term waar we straks nog op terugkomen, wisten dat er Ka- nadese studenten bij hen kwamen logeren, maar daar mee was het dan ook al. ORGANISATIE Vlaamse studenten die in Ka- nada gaan werken hebben het eigenlijk gemakkelijk. Zij vin den een onderkomen op de 'farms' waar zij gaan werken. Zij hebben daar gratis kost en inwoon en de verdienste is voor hen zuiver. Voor België ligt dit probleem he lemaal anders. Vooreerst moesten er fabrieken of instel lingen gezocht worden waar de studenten konden tewerkges teld worden voor twee maand. In de toeristische branche of in de Horecasektor moest men nog niet gaan zoeken. De Ka- nadese vakantiemaanden val len immers twee maand vroe ger dan de onze. In feite kwa men zij dus werken voor het 'hoogseizoen'. Gelukkig wer den er een drietal instellingen gevonden die jobstudenten wilden tewerkstellen. Voor de streek van Genk waren dat de Fordfabrieken, in het Brusselse waren dat bankinstellingen en in het Aalsterse was dat Tec- nocrome, een fotografisch be drijf dat deze goedkope hulp-' krachten bij het begin van het hoogseizoen graag zag aan rukken. Daarnaast was er het probleem van de huisvesting. Geen van deze drie instellingen kon de studenten onderdak verschaf fen. Er moest dus een andere oplossing gevonden worden en Alle paarden werden netjes opgetuigd alvorens gekeurd te worden. Jm De zwarte merrie wordt geinspekteerd door een kundige jury. (JM) de «kampioenschappen» voor reeds in andere prijs kampen geprimeerde paar den. De jury bestaande voor de trekpaarden uit Gaston Van Doorslaer uit Wolvertem, R. Verdonckt uit Destelbergen en Kamiel Janssens uit Kruibeke en voor de zadel- paarden Alois Van Cauwen- bergh uit Wannegem-Lede, Hubert Van Pucke uit Hui- se en J. Gevaert uit Wan negem-Lede bijgestaan dr sekretarissen Dr veearts W. Beeckman van Aalst, Dr veearts De Mey, eveneens uit Aalst en Lieve Daem uit Nieuwerkerken stond dan ook voor geen makkelijke taak. Zowel staande als op stap en dravend werden de paarden nauwkeurig getest waarbij lief voorkwam dat de loslopende veulens geen stap van de moeder weken. Alhoewel het al dan niet «stamboekvee» zijnde hier niet te pas kwam waren het toch hoofdzakelijk derge lijke dieren die hier aan bod Een andere taak van het centrum zou er in bestaan hulpvragenden te verwijzen naar reeds be staande gespecialiseerde diensten. In dit verband noemt het advies o.a. vak bonden (arbeidsrecht), mu tualiteiten (sociale zeker heid), beroepsverenigingen, medische wachtdiensten, instanties voor rechtshulp of konsumentenhulp, enz... De werkgroep vestigt ook de aandacht op het telefo nisch doorverbinden. Een drukknopverbinding met de meest gevraagde diensten van het O.C.M.W. en van de stad alsook een verbinding met binnennummer naar de andere diensten van het O. C.M.W. en van de stad. Tel kens het opvangcentrum echter een hulpvragende naar een andere dienst ver hijst, is het de bedoeling dat iemand van het centrum voor een passende intro- duktie zorgt en ook dat hij de zaak volgt tot na haar af werking. Uitgebreid advies en bij stand, evenals procesbij stand zou men ook bij het centrum kunnen verkrijgen. Daartoe zou heel wat op- zoekingswerk nodig zijn, en men zou bovendien op ju risten en advokaten moeten kunnen rekenen. Om dit te kunnen verwezenlijken be oogt de werkgroep een be spreking met de Orde van Advokaten. Als basis van deze bespreking formuleer de men reeds enkele voor stellen. Bj elke raadpleging zouden steeds drie advoka ten of juristen-niet advoka ten aanwezig zijn, waaron der minstens 1 oudere. De zen zouden behoren tot een team dat bestaat uit1 ad- vokaat-vrijwilliger of jurist met minstens'tien jaar prak tijk. Het zou worden bijge staan door twee assistenten (advokaten en/of juristen) met rijpe ervaring. Andere medewerkers (advokaten en/of juristen) met twee of meer jaren praktijk zouden hen helpen. Een voorwaar de die de werkgroep stelt, is dat deze advokaten en ju risten niet tot de eigen streek behoren. Zij zouden zittingen houden in het op vangcentrum en dit elke week, telkens gedurende twee uren op een werkdag van 19 tot 21 uur. Het aantal wekelijkse zittingen zou worden aangepast aan de behoeften. De raadplegin gen zouden voor de hulp vragers gratis zijn. De werkgroep stelt voor dat de advokaten en juristen 700 fr. per uur aanwezigheid kwamen. Trekpaarden worden zeld zaam. Er zijn niet zoveel goede fokkers meer. En juist nu toont het buiten land belangstelling voor het Belgisch trekpaard, inter nationaal bekend. Vooral de Verenigde Staten en in zonderheid Californie maar ook Duitsland zoeken van deze sterke dieren al ware het maar om oude bierwa gens van brouwerijen te la ten trekken als blikvangers. Zadelpaarden komen nu ze ker aan hun trekken. Ze moeten echter, om waarde te hebben, goed afgericht zijn, dus gemakkelijk te za delen, vlot in de behande ling en aan het verkeer ge wend. Van zadelpaarden schijnt de markt nu echter oververzadigd alhoewel de kwekers vaak voor proble men stonden dr het voort durend veranderen van ty pe. Waar voor een paar decen nia vooral gekweekt werd uit hengsten uit Gelderland bleken deze dieren als za delpaarden te log en te zwaar. Overgeschakeld werd dan naar Franse paarden doch die bleken dan naast hun overvloed aan temperament voldoende uithoudingsver mogen te ontberen. Uitein delijk werden het dan de huidige Hannoveranen, ge makkelijk te behandelen en ook gebruikt in springkon- koers en jumpings. Toch blijkt een paard niet tegenstaande alle voorzor gen steeds een onbereken baar dier te blijven wat dan ook bleek door de trap die een te kort bij het dier ge komen persoon moest in- k.asseren. Voorzitter Dokter Dieren arts R. Van der Schueren uit Aalst en sekretaris Alois Geeurickx uit Opwijk met hun voltallig bestuur be staande uit Maurice Baert, Arthur De Bolle, Dr Jozef Daem, Odilon Meerschaut, Kamiel Moereels, P. Roman de Mettelinge, Henri Van Buggenhout, Victor Van d. Haute, Hector Van Muylem, Marcel Vermeir, Willy Wi- nant, dr veearts W. Beeck man en De Mey, Paul De Vis en Luc Berlengée halen alleszins eer van hun werk. Maurice Baet, uit Meldert, ontvangt eerlang voor zijn vijfentwintigjarig lidmaat schap van het Landbouw- comitee de zilveren palmen van de Kroonorde. LH. ontvangen. Verplaatsingen en opzoekingswerk inklu- sief. Deze uitkering zal ge beuren aan de Orde van Ad vokaten en/of de instanties bij wie de juristen hun hoofdbetrekking hebben. Beide laatste stellen dan een volledige reeks wetboe ken ter beschikking. Het ge bied waarvoor het opvangs- centrum zal werken, is afge bakend door de grenzen van Nieuw-Aalst. Het ganse systeem is bestemd om vastgelegd te worden in een akkoord, voor de duur van 1 jaar. Dit akkoord zal dan worden afgesloten tussen het O.C.M.W. en de Orde der advokaten en/of de in stanties bij wie de juristen deze was de studenten onder te brengen bij 'gastouders'. GASTOUDERS Gastouders is een term die ge bruikt wordt om die gezinnen aan te duiden die meestal be langloos studenten of groepen onderdak verlenen voor een beperkte periode. Te Aalst werd de vraag gericht tot E.H. Arnouts. bezieler van de Bouworde. Deze speelde de vraag naar gastouders door aan kunstgroep Alkuone, we tende dat deze groep gewoon lijk ook gebruik maakte van gastouders bij het organiseren van buitenlandse tournees. Voor een dergelijke jeugdgroep die gewoonlijk jaarlijks toch een buitenlands tournee maakt is dat een goedkope manier om in een land te verblijven. Evenwel gebeurt de uitwisseling in dat geval gewoonlijk wel tussen groepen onderling, dus weder zijds. Een klein voorbeeldje dat aan de aktualiteit gebonden is. Vorige maandag was de jazz band van Blue Lake (USA) te gast bij gezinnen van Alkuone. Gedurende het komende tour nee doorheen de VSA, nl. van 24 juli tot 16 augustus, logeren de leden van Alkuone ook ge ruime tijd bij die gëzinnen in Blue Lake. In feite bewijst men elkaar een wederdienst en spaart een jeugdgroep dure ho telkosten uit. De gezinnen van Alkuone wer den dus aangezocht om gedu rende twee maand een of meerdere Kanadezen te huis vesten. In totaal vier jongens en vijf meisjes. Twee meisjes von den een onderkomen in Erem- bodegem, een in Erpe, twee in Gijzegem. Verder werden er drie jongens gehuisvest in Aalst, en één in Lebbeke bij een oudstudent die destijds ook deelnam aan de tabakoogst in Kanada. FINANCIEEL De financiële kant van de zaak werd zowel voor de studenten als de organisatoren een ver rassing. Een eerste bericht dat aan de ouders werd doorge stuurd was dat zij een vergoe ding zouden ontvangen van Tecnocrome. Dit bleek al vlug loos alarm te zijn. Tecnocrome, een op Amerikaanse leest ge schoeid bedrijf dat via mini mumlonen een maksimum wil bereiken, hapte niet toe. Men deed er of zijn neus bloedde en wimpelde af. De organisatoren «Vlamingen in de wereld» zaten hiermee verveeld. Op 7 juni werd er dan ook een brief gestuurd naar de studenten waarin gevraagd werd een bedrag van 150 tot 300 fr te betalen aan de gast- families. De meesten, om niet te zeggen allen mochten echter het geld in hun zakken houden. Vriendschap koopt men niet met geld. Ook de wedden waren een ver rassing. Vooreerst was er, vol gens onze Belgische wetge ving, het onderscheid dat er gemaakt werd tussen minder en meerderjarigen wat betreft uurloon. Dit viel vooral voor de jongsten tegen. Bij de uitbetaling van hun lonen kregen zij nogmaals een klap te verduren en konstateerden zij dat zij zich nogmaals misre kend hadden. Ongeveer een 25% (taksen) zagen zij in de handen van de fiskus verdwij nen. Op financieel vlak werd deze job-werkers een ferme veeg uit de pan gegeven. De daarna geplande trips en uitstapjes, gekoppeld aan eventuele ver- blijven in het buitenland, moes- j ten door velen besnoeid wor- den. VARIA Om het eens op zijn Aalsters te j zeggen «het waren toffe gas ten, die Kanadezen». Zowel wat betreft aanpassing als kwa voeding was er voor hen geen enkel probleem. Wel deden er zich enkele grappige en soms minder grappige voorvallen voor. Zo bemerkte een jongen die zijn oom en tante in het Gentse was gaan bezoeken en in de vroege ochtend de trein terug nam naar Aalst maar pas in Aarlen dat hij zich van trein ver gist had. De afstanden hier in België zijn ook zo klein en nietig vergeleken met de honderden en duizenden mijlen waarmee in Kanada gerekend wordt. Een andere jongen brak zijn vinger en moest volgens onze Belgische dokters drie weken in het gips. Een telefoontje naar zijn ouders (de vader was chi rurg) had tot gevolg dat zoonlief even terug moest naar Kanada om zich te laten verzorgen. Na een tiental dagen was het feit vergeten en de vinger gene zen. De Kanadese studenten zijn alvast met een rijkere woor denschat terug naar hun vader land. Woorden zoals begijnho ven, belforten en schorsenelen zijn geen ijle woorden meer. Ook voor Alkuone, een groep met wie zij meerdere uitstap pen maakten, was het een ver rijking en een goede voorberei ding voor hun komend tournee over het Amerikaanse konti-; nent. S.J. Een verzameling van kunstwerken van het jaar van het dorp. (JM) Vervolg p. 1 De bezoekers aan deze ten toonstelling konden zich hier een degelijk beeld vormen over de historiek van de gemeente. Verschil lende kerkschatten werden er tentoongesteld, ook een schilderij van de voorlaatste kerk van Burst, die in 1852 werd afgebroken, kon men er bezichtigen. Verder toon den tientallen oude prent kaarten hoe de gemeente er vroeger moet uitgezien hebben, een makette van de oude koornwindmolen was er ook te bewonderen. Meerdere lijsten onder an dere bevolkingsregisters (1847), militielijsten (1831), uit de kerk werd tentoongestld in de parochiezaal te Burst, ter gelegenheii aanwezigheidsregisters van de gemeenteschool (1872) zijn bewaard gebleven en lagen hier ter inzage. Ook vele oude affiches van de vroegere toneelgroep «De Toekomst» gaven een beeld van het kulturele leven van deze levende gemeente. Burst telde ook een schrij ver onder zijn inwoners nl. Victor Mertens, zijn twee enige werken die hij schreef «Toontje Poes» en «Pierken Pladijs» waren ook te zien tussen de vele oude doku- menten van Oud Burst. Ook hing er een foto van de veelbesproken kanunnik Ost tussen de kerk en klooster- oudheden, hij was een oud leraar in godsgeleerdheid, werd geboren in 1806 en aan hem heeft Burst de hui dige kerk te danken. Bo vendien waren er nog vele zaken te zien die min of meer een duidelijk beeld konden oproepen hoe het Burst van vroeger er moet uitgezien hebben. Het Davidsfonds had ook een tekenwedstrijd voor de kinderen ingerichtde be kroonde werken kon men hier ook bewonderen. We kunnen zeggen dat het Davidsfonds Burst werkelijk in hun opzet is geslaagd met 't organiseren van een dergelijke tentoonstelling. Willy Raes. hun hoofdbetrekking heb ben. De raadplegingen, georga niseerd door het opvang centrum zullen worden voorbehouden voor eigen lijke rechtsproblemen. Voor een gewoon menselijke nood zal de hulpvrager ver wezen worden naar reeds bestaande diensten. Het opvangcentrum zal open staan voor iedere rechtzoe kende, zonderonderscheid. Volgens de leden van de werkgroep kan het opvang centrum bij het begin van zijn bestaan best geleid worden door een «raad». Die «raad» kijkt toe of de ge wenste inzet en bezieling aanwezig is bij de onmid dellijke medewerkers en of zij zich neutraal gedragen bij hun werkzaamheden. De werkgroep diende een algemeen advies in bij het C.B.S. en drong erop aan dat men zo spoedig moge lijk zijn standpunt zou be palen Ook om zo gauw mo gelijk met het opvangcen trum te kunnen starten drong men aan op een be slissing vanwege het O.C. M.W. Verder wijst de werk groep «Rechtshulp» erop dat men bereid is zich ter beschikking te houden om de zaak te helpen uitwer ken. Wij met z'n allen, kunnen hopen dat er spoedig een positieve beslissing volgt vanwege het C.B.S.en het O.C.M.W. en ook dat de uit werking en het tot stand ko men van dit initiatief in de toekomst geen vergeefse arbeid zal blijken. M.B.

De Voorpost | 1978 | | pagina 4