m 0 KAMPIOENSCHAP MODELVLIEGEN TE BAARDEGEM PLECHTIGE UITREIKING VAN DE GETUIGSCHRIFTEN VOOR HULPVERLENER IN DE BEDRIJVEN MELDERT ZEGT HET MET ZANDSTEEN! HARMONIE ST.-MARTINUS UIT 00RDEGEM OPNIEUW BELGISCH KAMPIOEN AFFLIGEM GONST VAN AKTIVITEITEN ïtyÈÊdz— De Voorpost - 7-7-78 - 7 Op haar terrein te Baardegem aan de Elderberg, zo ver mogelijk afgelegen van de bebouwde kom, hield de plaat selijke klub «The Eagles» verleden zondag de derde schif ting voor het Nationaal Kampioenschap. De twee vorige gingen door te Tongeren en te Mellert en de laatste volgt te Meerbeke. De organisatie ervan berust steeds bij de lokale of regionale klub. Voor een paar jaar had de klub wel moeilijkheden want een petitie ging naar het stadsbestuur omdat de «geluidsmuur» qua toelaat bare decibels ruim overtrof fen werd. Sinds tracht men deze geluidshinder te be perken door steeds slechts één enkel vliegtuig in de lucht te laten komen. Na de vier schiftingen ne men de drie best geselek- teerden het tegen elkaar op. De organisatoren werden door de weermaker niet op gevrijd want het regende pijpestelen en na de mid dag scheen het nog te ver slechten. Opdrachten waren o.a. het maken van loop ings, rollen (tonneau want de voertaal was er de taal van Nols), pirouettes (draa ien om eigen as), stationair vliegen, achteruitvliegen en landen op aangeduide stre pen en punten. Tien helikopterpiloten wa ren opgekomen en toen men eraan dacht er wegens de ongunstige weersom standigheden mee te stop pen, ook al voor het risiko aan de tuigen die tussen de 35 en de 50 duizend frank kosten, stond Emma nuel Prévinaire, ook reeds de beste verleden jaar, aan de leiding gevolgd door De Proft en Bernard. De tuigen worden per radio bevolen en deze bevelen kunnen worden overge bracht tot op een afstand van 3 km doch zulks heeft geen zin want eens meer dan 200 m verwijderd ziet men het toestel praktisch niet meer. Deze toestellen zijn anders niet zo klein en hebben een spanwijdte of vleugelbreedte van ruim 160 cm en worden aange dreven door een relatief zeer krachtige motor van 1,05 tot 1,07 paardekracht die draait aan 12 a 15000 toeren per minuut. Derge lijke tuigen besturen vraagt o.m. veel geduld en veel oefening en buiten 't week end oefenen de meeste le den ook nog zoveel moge lijk in de week. Verder zijn er ook zweef vliegtuigen voorzien van een hulpmotor om op de gewenste hoogte te komen De derde schifting voor het Nationaal Kampioenschap Helikoptervliegen ingericht door de vliegklub - The Eagles-. Hier een helikopter op lage hoogte. (JM) en eveneens vliegtuigen op andere klubs o.a. met vlieg tuigen van 1,20 tot 1,70 m en zelfs tot 2,08 m met een motor van 3,5 a 10 cc. Deze vliegtuigen kunnen ander halve kg vracht meenemen om bv. te droppen en zijn ook in staat een vlag om hoog te hijsen. Melden we tenslotte dat buiten leider Prévinaire ook Bernard Machtelonck regel matig deelneemt aan inter nationale wedstrijden. schaalmodel, getrouwe ko pijen op 1/100 van de echte Pipers en meer andere. «The Eagles» telt onder het voorzitterschap van André Nols een twintigtal leden en van ter plaatse is er van Meldert Mare De Boeck en verder drie van Moorsel, 1 van Opwijk en twee aspiran ten van Buggenhout. Verder zijn er uitwisselin gen met en bezoeken aan Wegens de aanhoudende regen waren echter geen belangstelenden opgeko men om dit toch wel boei end spektakel de visu mee te maken. Bedoeling van «The Eagles» is wel met Baardegem-ker- mis, in augustus, een échte helikopter naar Baardegem te brengen als attraktie- stunt voor de klub. LH Al deze fervente knutselaars druk aan het weerleggen over luin boeiende hobby het helikoptervliegen (JM) Vrijdag 30 juni, had in de gebouwen van het Centrum voor Middenstand en Nijverheids-securex, de uitreiking plaats van de brevetten voor hulpverlener in de bedrijven. De heer Van Dorpe, direkteur, verwelkomde schepen Blommaert, de af vaardiging van de algemene direktie van Securex en de aan wezige werkgevers en laureaten. Hierna volgde een korte uit eenzetting over de werking van de Interbedrijfsgeneeskundige dienst «De Verenigde Industri eën», door de heer Bafort. leder jaar start een lessency- klus van hulpverlener in de be drijven. Dit gebeurt in uitvoe ring van het K.B. van 4 juni 1965, dat voorziet, dat alle be drijven van minstens twintig werknemers wettelijk verplicht zijn. minstens één hulpverlener in dienst te hebben. Het vast en erkend opleidingscentrum, ge vestigd te Aalst. Keizerlijk plein 4, wil voorzien in dit tekort in de streek van Aalst. Het wil de mogelijkheid bieden aan de bedrijven om aan deze ver plichtingen te voldoen. Daartoe worden acht lessen van twee uur (gespreid over acht weken) gegeven op donderdagnamid dag van 14.30 u tot 16.30 u. De heer Bafort wees vooral op de degelijke werking van de dienst en bovendien op de menslie vende taak die vervuld wordt door de opleiding tot hulpverle ner Hierop volgde dan de prokla- matie van de laureaten. Grootste onderscheiding: Hel- derweirt Lutgart uit Erondegem en werkzaam bij Pionier Elec tronics Manuf te Erpe. Rooms Christian uit Westrem maar werkzaam bij dezelfde firma bekwam het getuigschrift met grote onderscheiding. Vijf kan didaten behaalden het getuig schrift met onderscheiding: Van Quickelberghe Alain uit Mariakerke (firma Ets. De Graeve Paragon te Mariaker ke), Van Wijmelbeke Gabriël uit Lokeren (Neproma Aalst), Vel- deman Willy uit Gijzegem (firma Jean Alan Gijzegem), Vercauteren Karei uit Moer- zeke (Vatenhandel C. Moens Grembergen-Dendermonde) en Ronny Bonne uitZwijnaarde (Ets. De Graeve-Paragon te Mariakerke). Tenslotte behaal den zes kandidaten het brevet met voldoening: De Backer Lu- cien uit Wetteren (firma Jean Alan, Gijzegem), De Brul Olga uit Aalst (firma Free Dress), Roels Monique uit Gijzegem (Pioneer Electronics Manuf. te Erpe), Van Den Bossche Gus- tave uit Denderhoutem (Firma Vijverman uit Denderhoutem). Van Goethem Franky uit Den- dermonde (Vatenhandel C. Moens te Grembergen) en Vrebosch Nadia uit Aalst (PVBA Technocrome te Erem- bodegem). Als schepen van personeel en Volksgezondheid, sprak de heer Antoon Blommaert het slotwoord van deze plechtig heid uit. Hij zei dat Midden standsorganisaties belangrij ker zijn dan ooit. We leven in moeilijke tijden. De schepen wou daar niet op in gaan. om dat somberheid en pessimisme niets oplossen. Hij verklaarde zelf geen pessimist te zijn. De krisis, aldus nog steeds de schepen, is naar het mij voor komt vooral een sociologisch Als U deze regels onder ogen krijgt staat te Meldert in het «parksken» op de oude dorpsplein wellicht reeds het stenen zandgedenkteken waarmede Meldert wil herinneren aan het feit dat dit dorp in de Middeleeuwen het voornaamste centrum was, gelegen tussen Aalst en Brussel. Deze bekendheid had het te danken aan zijn zandsteen- groeven waaruit steen kwam die niet alleen voor kerken en gebouwen uit de omgeving diende maar waaruit ook, al- tans gedeeltelijk, kerken als de O.L.V. katedraal van Antwer pen en de Finisterraekerk te Brussel werden opgetrokken. Bedoeling is een zandsteen te halen uit het natuurgebied «de Genst» (brem) met een voet stuk van een 5m doormeter waarop een tweede kleinere sokkel zou komen, bekroond door een vertikale hogere zandsteen. Waarschijnlijk komt dan in de zandsteen het em bleem van het «Jaar van het Dorp» met de inskriptie «Mel dert» Hierbij dan ook het schema van de feestelijkheden die voorzien zijn voor de Meldertse Dorps feesten einde augustus. Op vrijdag 25 oogst: 20 uur: opening van de zand steen. 21 uur: optreden van de Fan fare St-Cecilia in de tent in de pastorietuin treedt Walter De Buck op. Op zaterdag 26 oogst: 17 uur: opening van een aloude Vlaamse Kermis 18.30 uur: optreden van de Ko ninklijke Fanfare St-Cecilia. 20.30 uur: volksbal met de Tho- risblaaskapel Op zondag 27 oogst: 9.30 uur: jeugdmis met als voorganger aalmoezenier De Sutter vokaal verzorgd door het Scoutskoor van Aalst. Bij goed weder gaat de mis door in open lucht, anders in de tent. Tegelij kertijd is er de gewone mis in de kerk. mini-jamboree: 250 scouts houden een ganzespel en andere volksspelen op het verkeersvrije dorpsplein. 15 uur: opening van de Vlaamse Kermis 18 uur: optreden van Doedel zakspelers. drie beurten 19.30 uur: optreden van de Fa- luintjeskapel Werken mede aan deze feeste lijkheden: het stadsbestuur door te zorgen voor de gedenksteen en andere materiële en finan ciële hulp. scouts met volksspelen Jins Genesis met wafelbak op zondag vanaf 18 uur. KOM met visserij. CKM met ballonwedstrijd op zondagnamiddag. KVLV met snoep en ijsroom. Koninklijke Fanfare met frie tuur en restaurant met op za terdag koud buffet en op zon dag maaltijden in de zaal Van Mol. de Kravaalruiters: rondritten met paarden. Eendracht Meldert: balspel in pastorietuin. Gouden Wiel: pensen en boerenbrood. «Sotternijen» allerhande Jong Talent met eigenaar dige tentoonstelling. probleem, dat zal worden opge lost op het ogenblik dat we het als zodanig erkennen. De dag dat algemeen wordt aanvaard dat we samen een hebberige maatschappij zijn, de maat schappij van verworven rech ten, welnu, op die dag is alles weer mogelijk! Daar wachten wij op. Ik ben erger begaan met de middenstanders die het niet alleen gaandeweg moeilijker rooien, maar op de koop toe verdrinken in paperassen en een overvloed van wettelijke en administratieve procedures. Een kleine zelfstandige moet vandaag bijna een genie zijn. Grote bedrijven hebben des kundigen, maar zij staan er al leen voor, waren er niet de middenstandsorganisaties waarop zij, gelukkig, een be roep kunnen doen. Ik herinner mij ondermeer dat de groep Securex een aankondiging plaatste in de informatiebro chure van de stad, met een waaier van diensten aan be drijven en handelszaken. Ik neem de gelegenheid te baat U daarvoor van harte te danken, maar ik wil vooral beklemtonen hoe lang en ingewikkeld die lijst van dienstverlening is Vandaag heb ik het genoegen, aldus de heer Blommaert. daar één facet van te beleven. On der auspiciën van het Midden- standsverbond, gaf Securex een kursus voor bedrijfshel- pers. De mensen die daarin geslaagd zijn zijn een syno niem voor meer veiligheid in de bedrijven en van een gestadige verbetering van het leven in die bedrijven. Veiligheid gaat tenslotte boven alles! «Als we maar gezond zijn» zeggen we zo dikwijls, al was het maar om andere problemen te verdoezelen. Eén aspekt lijkt mij even belangrijk: de sociale relatie binnen de bedrijven, waarin men als men zo ge lukkig is het grootste deel van zijn leven verslijt. De tijd van het paternalisme en zelfs het wetenschappelijk ma nagement is voorbijgestreefd. Vandaag zoekt men naar meer menselijke middelen om de werknemers te betrekken "bij het bedrijf, te motiveren en te laten werken met inzet en ar beidsvreugde. Als schepen van personeel heb ik daar zelf een hele kluif aan. de midden standsorganisaties ook. Zij zijn het die een klimaat kun nen veranderen Ik zeg dat zo nadrukkelijk omdat alle veran deringen aan de basis, van on deren af, plaats hebben. Als schepen van Volksgezondheid wens ik de geslaagde kandida ten van de kursus bedrijfshel- per, zeer veel sukses toe. met de hoop dat zij hun bedreven heid in eerste hulp bij ongeluk ken slechts weinig zullen moe ten aanwenden. Tenslotte be sloot de heer schepen met de woorden: Als woordvoerder van de bur gemeester en het kollege, feli citeer ik U allemaal, de organi satoren van de kursus. de lera ren, de medewerkers, de leer lingen. kortom: iedereen die door zijn bijdrage ook heeft bij gedragen aan het leven van onze stad. R. Devijver De vroegere uitstraling van de aloude abdij Affligem, voor een paar decennia nogal vervaagd, is weer volop voel baar in de hele streek sedert de oprichting van het Kultu- reel Centrum Affligem met voor het ogenblik, na het ver scheiden van de diep betreurde Dom Servaas Visser als ziel en animator Dom Idesbald Verkest. Vorige zondag heeft de Koninklijke Harmonie St. Martinus uit Oordegem haar eksploot van vorig jaar hernieuwd. Zij werden opnieuw Belgisch Kampioen, nadat zij voor enkele weken reeds de provinciale titel op zak hadden gestokken en hierdoor mochten deelnemen aan de Belgische kampioenschappen. Voor twee weken werden zij tevens Beneluxlaureaat te Lier. De Harmonie St. Martinus is werkelijk onklopbaar op showgebied. Reeds vorige zaterdag begonnen de schiftingen tussen de 24 muziekkorpsen die toegelaten werden tot het Belgische kam pioenschap. Telkens de drie beste korpsen per provincie waren geselkteerd. Uitgenomen voor de provincies Luxemburg en Namen die respektievelijk slechts over één en twee show korpsen beschikken. Gezien de zeer slechte weersom standigheden konden de finales zondag niet doorgaan op de Grote Markt van Heist en werd een toevlucht genomen tot de grote sporthalle van Knokke zelf. Het korps van Oordegem deed het voortreffelijk en behaalde de eerste plaats, vóór een ander prachtig korps uit de streek, meer bepaald het muziekkorps van Herdersem. Zij gingen Gits vooraf. Tevens werd de hoofd majorette van St. Martinus van Oordegem uitgeroepen tot 1ste hoofdmajo rette van België. Het werd dus een dubbelslag voor het Oorde- gemse korps. De harmonie zelf werd derde gerangschikt. Hier was het korps uit Herdersem het beste, vóór Aartselaar en dus Oorde gem. Het werd dus opnieuw een groot feest voor de uitgebreide groep van vertolkers, familiele den en sympatisanten van de Oordegemse Harmonie St. Mar tinus. De bekroning kregen zij dan maandagavond, tijdens een speciale showavond in het Kul- tureel Centrum van Knokke. Dit was opgevat als de slotavond van de driedaagse kampioenschap pen. In de aanwezigheid van de burgemeesters van Knokke en Sluis gaf het Oordegemse korps nogmaals een gesmaakte show ten beste. Zij traden daar op in hoog gezelschap, want ook de Amerikaanse kampioenen wa ren aanwezig, namelijk het korps uit Ontario en de Europe se kampioenen uit St. Laurent du Var in Frankrijk. De Oordegemse hoofdmajorette Karine Bockstael trad ook individueel op en verschillende majoretten gaven teamwork ten beste. Zij kregen aldus een enige gelegenheid zich te meten met de Amerikaanse en Europese kampioenen. De Harmonie St. Martinus uit Oordegem leverde een unieke prestatie op Belgisch gebied Voor het ogenblik loopt er, tot en met zondag 16 juli. een merkwaardige groeps tentoonstelling waarna tot en met 6 augustus Omer De Landsheer en Maurice Eeckhout aan bod komen. Dit week-end grijpt op de abdijhoeve het negende Pajottenfeest van de Scouts plaats en van 12 tot 19 augustu» is er weer een archeologisch werkkamp voor jeugd en volwassenen met oudheidkundig onder zoek naar de oorsprong door voor een tweede maal de titel van Belgisch kampioen te grijpen. Morgen zaterdag 8 juli nemen de Oordegemse Klaproosjes deel aan de provinciale kampioen schappen in de verschillende reeksen en kategorieën. die doorgaan te Haaltert. Deze provinciale kampioenschappen geven toegang tot de Belgische individuele kampioenschappen twirling. MOND.G. van de abdijkerk, restau ratie van vondsten, uitbrei ding van het museum, mi lieustudie, heemkunde, enz. De deelnemers worden ge huisvest in de abdijhoeve, waar ze over ruime slaap vertrekken beschikken. De kampleiding op haar beurt zorgt voor maaltijden, we tenschappelijke bekeleiding en ontspanning. AWA-leden betalen 1800 fr. voor volle dig verblijf, niet-leden be talen 2.000 fr. Betaling en inschrijving op rekening nr. 000-0120158-72 van Flor De Smedt, Mollestraat 5, 1700 Asse. Als tentoonstelling komen daarna aan de beurt - Stijn Streuvels en zijn tijd van 11 tot 17 augustus. - Kunsttegelkeramiek Dries Van den Broeck van 1 tot 17 september. - Ambachtelijke metaalkunst en batiek uit Indonesië van 22 sept. tot 23 okt. - Allerheiligenfestival van VTB-VAB van 27 oktober tot 1 november. - Kunstschilder Edm. Cop- pens van 3 tot 19 november. - Het geschenk uit vreem de landen 1978 van 24 nov. tot 31 december. Als voordrachten zijn voor het najaar gepland - «Ervaringen en herinnerin gen» door Aalmoezenier F. Willems op maandag 11 september. - «Keukenkruiden, een ge schenk van de natuur» door Herman Gerlo op maandag 16 oktober (met dia-mon tage). - «Mens en samenleving. - Relatie - (on)kansen» door prof. Piet Nijs op maandag 13 november. LH. ALS IU\ Mv AMMaRooy uvaajiaan yeuK j e W»Tsoet-rsoe* NIKS. MTjy Mfr F IETS. I

De Voorpost | 1978 | | pagina 7