JAAR VAN HET DORP TE BAMBRUGGE WEDSTRIJD VOOR AFGERICHTE HONDEN EEN NIET ALLEDAAGSE GEBEURTENIS: De Voorpost: alles over uw ploeg, uw vereniging, uw dorp, uw parochie De Koninklijke Aalsterse Hondenklub «Sint-Rochus» orga niseerde vorige zondag een wedstrijd voor afgerichte hon den, kategorie I. Vanaf 9 uur kon men terecht Op het ter rein van de klub, Lokerenveldstraat, waar het geheel ge opend werd door een proefhond. Aan de hand van dit dier werden de verschillende proeven opgesteld, die la ter op de dag door de twintig deelnemende dieren moes ten uitgevoerd worden. Een gezellige hond kweken. Sint-Rochus is een honden klub, waar de dieren van de leden kunnen afgericht worden. Dit kan gebeuren met de klemtoon op be scherming bieden, op deel nemen aan wedstrijden of een opleiding geven tot ge zelschapsdier. Dit laatste heeft tot uiteindelijk doel een gehoorzame, gezellige hond te verkrijgen, die nie mand aanvliegt. Zij moeten verschillende honden en mensen gewoon worden en oefenen daarom in groepen van 10 14 tegelijk op het terrein. Met de nodige oe fening thuis, duurt deze op leiding ongeveer zes maan den. Om één van de eerste twee doeleinden te berei ken, kan men geen oplei- dïngstijd vooropstellen hier hangt veel af van het karakter van de hond en de aanleg van zijn meester. Naast het africhten houdt de klub zich ook bezig met de fok en de tentoonstel ling van een kern van ras honden. De eerste zondag van oktober '79 zal te Aalst een grote internationale tentoonstelling georgani seerd worden. Geen gemakkelijk pro gramma Als een hondenklub een wedstrijd inricht,, moet zij rekening houden met de re glementeringen, opgesteld door het Nationaal Verbond van Belgische Kynologen. Vooreerst mogen er maxi mum 20 deelnemende die ren zijn. Iedere hond dient een identiteitsboekje te be zitten, sterk gelijkend op onze identiteitskaart. Hierin worden ondermeer de pun ten genoteerd, behaalt op iedere wedstrijd. Iedere deelnemer moet tevens een speciale verzekering afge sloten hebben. Er zijn steeds twee «vreem de» keurders. In dit geval waren het de heren Fraus- sen (uit Maasmechelen) en Labaere (uit Roeselare). Hun taak bestaat erin met de proefhond een program ma op te stellen aldus wordt vastgelegd hoe de ganse dag, met elk van de twintig titelkandidaten, zal gewerkt worden. Zij zijn e- jveneens verantwoordelijk voor het toekennen der punten. De ringmeester, de heer J. Hicquet, had tot taak het programma, vastgesteld door een proefhond, mee te delen aan iedere deelne mer. Hij zegt dus tegen de meester wat, waar en hoe zijn hond moet doen. De karweiman, de heer H. Hey- man, moet hem hierbij hel pen door verschillende ma terialen op het gepaste mo ment aan te brengen. In een speciaal daartoe neergezet gebouwtje zit een schrijver, de heer L. Wiels. Hij moet de toegekende punten op een deelnemingsblad note ren en samenstellen, de i- dentiteitsboekjes aanvullen en de einduitslag bereke nen. Ten slotte zijn er twee aan- valsmannen nodig. Eén er van loopt gewoon in bur ger. Hij is alleen nodig bij de oefening «bewaken van een voorwerp mét muil korf». Zijn kledij wordt aan gevuld met een borst- en buikbeschermende schort van hard leder. De tweede aanvalsman heeft een dik, juten kostuum aan, ver zwaard met moussen. Daaronder draagt hij nog speciale beenstukken, knie stukken en bescherming voor de onderarmen. Zijn taak bestaat erin het dier te doen bijten en te laten aanvallen. Zelfs het zware, sterke pak behoedt niet volledig 's avonds kan men ménige blauwe vlek vaststellen. Indien de man aan de onbeschermde ach terzijde van het been aan valt, is het een wonde. (De ze achterzijde kan niet be schermd worden, omdat het been moet plooibaar blij ven). De man in aanvals- pak heeft het dus niet on der de marktimmers hoe voller en hoe krachtiger de hond bijt, hoe meer pun ten hij behaalt. Welke honden kunnen mee dingen Iedere hond die afgericht is en waarvan de meester denkt dat hij rijp genoeg is, mag meedoen aan een wed strijd. Hiervoor is heel wat inspanning vereistvijf, zes jaar africhting en drie vier maal oefenen per week, zijn onvermijdelijk 'n minimum. Op honderd hon den, aldus de sekretaris v. de klub de heer De Beul, zijn er misschien twee of drie die rijp zijn voor een wedstrijd. De eigenaar moet nu een identiteitsboekje aanvragen bij de klub. Dan pas mag de hond proberen eervol uit een wedstrijd te komen. Hij start in de kate gorie III. Als hij gedurende het wedstrijdjaar twee maal 70 th. der punten behaalt, (280 punten op een maxi mum van 400) mag hij het volgend seizoen naar ka tegorie II. Nu wordt het moeilijkerom in kategorie I te geraken, dient hij twee maal 85 th. der punten te behalen. (340 punten op 400). Een hond die het bij zonder goed doet in deze eerste kategorie, kan deel nemen aan kampioenschap pen. Rust staat niet op het pro gramma Van zodra meester en hond het terrein betreden, begint de wedstrijd. Op de eerste plaats komen de gehoor zaamheidsoefeningen de hond moet volgen aan de leiband. Bij deze oefening mag hij geen halslengte voor of achter de meester blijven. Nadien volgt dezelf de oefening, maar dan zon der leiband. Nadat het dier een afstand in rechte lijn aflegde, (het mag niet schuin lopen) moet het één minuut liggen, zelfs bij af wezigheid van de meester. Indien de hond rechtkomt, moet de baas hem herplaat sen, maar verliest hij pun ten. Ook de houding van het dier wordt uitgetestvan op een grote afstand moet het de bevelen opvolgen: recht, zitten, liggen, recht. Hierbij moet de hond in een vier kant van twee bij twee me ter blijven. De vereenzelviging bestaat erin een stok te gaan zoe ken in één minuut tijd. Op een bepaalde plaats liggen reeds drie gelijkaardige stokken. De meester legt er een vierde bij, dat de hond moet terugbrengen. «Met deze enkele bladzijden wil Bambrugge aan de Ministers van Nederlandse Kuituur en Vlaamse aangelegenheden, van Verkeerswezen en Toerisme en van Landbouw laten voelen dat hun oproep niet ijdel is.» Aldus het begin van de brochure die de Bambrug- se verenigingen in alle bussen van de gemeente deponeerden. Weerom blijkt dat men er van aanpakken weet. De ganse viering viel vorige zondag letterlijk in het water. Let terlijk, maar zeker niet figuurlijk want het zu llen enkel de toeschouwers geweest zijn die de kouwelijke gutsende regen zullen gevoeld hebben. De beoogde dorpssfeer was de ganse dag troef. De regen kon er enkel voor zorgen dat men een uurtje later begon dan gepland. ledereen beleefde pret aan de gerrebolling. (JM) Om te beginnen versche nen, druipend van de regen,' de allerkleinsten aan de start van de eerste reeks in de loopkoers. Zes en zeven jaartjes oud waren zij die zorgden voor het eerste plezier. Eventjes de (voor zover gekende) uitslagen 6 en 7 jaar, gemengd 1) Marleen Ottoy; 2) An Van der Hoeven; 3) Carla Lam mens; 4) Kathelene De Win ter; 5) Wim Van Pamel. 8 en 9 jaar, jongens 1) Johan De Korte; 2) Eddy Lammens; 3) Wim Eeckhout. 10 en 11 jaar, jongens: Winnaar werd Rik Eeckhout. 12, 13 en 14 jaar, jongens Als eerste kwam Marnix De Troyer over de streep. 8 en 9 jaar, meisjes 1) An Van Impe; 2) An Lam mens; 3) An Vanden Bosch. 10 en 11 jaar, meisjes: Winnen deed Chantal De Korte. Bij de veteranen wonnen natuurlijk de jongsten eerste werd André D'Haese, voor Gerard De Winter en Patrick Ottoy. Ondertussen was men reeds lustig aan het oefenen voor het bakschieten en het ger- rebollen. Terwijl de man nen zich klaarmaakten voor de kaatsing, waren de vrou wen aan het touwtjesprin gen geslagen. Het was me vrouw Marleen Goossens die de langste adem had 201 maal sprong ze over het draaiende touw. Denise Van Geyt bracht het er ook niet slecht af met 138 maal en Bernrce Gabriels volgde haar op de voet met 105. De kaatsers hadden af te rekenen met felle wind en de onophoudende regen. Toch brachten verscheidene spelers het er goed van af. Er werd bewezen dat som mige handen reeds de kaatsbal gehanteerd had den. Voor al deze sportieve mensen hier de uitslag de winnende ploeg Van den Bossche Marcel - De Waele Jan - D'Haese Kamiel - De Rouck Herman - Eecke- man A. Terug in de Sint Anna zaal konden de heren zich ver maken door naar de esta fette te kijken die de dames ten beste gaven. Het werd een aan- en uittrekken van oude kleren van jewelste. De ploeg die het snelste kon verwisselen van kleren bestond uit de dames Mar leen Goossens, Denise Van Pamel, Kristine De Feyter, Marie-Rose Goossens en Lucie Foket. Vóór de meesten was het nu tijd om eventjes naar huis te lopen om een stukje te eten. ledereen was ech ter spoedig terug voor het avondprogramma. De lege stukjes hierin werden op gevuld door de gepensio neerden met 'n volksdansje, een toneelstukje en een ras echte demonstratie in het dorsen met de vlegel, ledereen die gestart was in de loopkoers en de win naars van de andere wed strijden werd op het podium geroepen om een prijs te kiezen. Niet minder dan 60 prijzen waren door de or ganisatoren bijeengezocht. Nadien werden de beze- koeken uitgedeeld die de te droge mastellen moesten vervangen voor het «pintje- dek». Dit oude gebruik, waarbij iedereen een gratis pintje met daar boven op een mastelle, werd hier te Bambrugge in eer hersteld. De zangwedstrijd bracht zeven kandidaten op het podium. Christa De Neef, Ronny De Paepe, Christel De Neef, de gezusjes De Vos (Miriam, Carla en In- grid), Armand Paque, Aline Pardon en Roger De Paepe. Het waren deze laatste twee die de punten voor de eerste plaats moesten de len. De gezellige avond kon van start gaan. Deze viering in het teken van het jaar van het dorp was groots. Ze krijgt nog een staartje met een vriend schappelijke voetbalwed strijd onder de Bambrugge- naren die geen aktieve voetbalspelers mogen zijn. Deze wedstrijd gaat door op 23 juli eerstkomend. Voor deze organisatie ston den in: K. B. Gepensioneer den, Dansklub Horra, het zangkoor, Davidsfonds, het K.V.L.V., de C.V.P., Volks unie, Voetbalklub, de Oud strijders, de B.G.J.G., de Kerkraad, K.S.A., A.C.V. en de wielerklub Bambrugge Sportief. Een variëteit van verenigingen die enkel in een gemeente als Bam brugge vruchten kan afwer pen. Ondanks het bar slechte wt van Si-Jozef (JM) Nadien werpt de baas een grillig, moeilijk te grijpen voorwerp weg dit moet te ruggebracht worden binnen een halve minuut. Nu volgen de vijf lenig heidsoefeningen versprin gen over een gracht van 3 meter, over een gracht van 4 meter, hoogspringen over een haag van 1 meter 20 hoog, geplaatst achter een gracht van twee meter. Nadat de vaste haag (1 me ter 20) heen en terug over schreden wordt, komt een moeilijke oefeninghet dier moet over een houten schutting van 2 meter 30 heen en terug klauteren. Rust staat niet op het pro gramma na deze inspan ningen moet het dier begin nen aan de aanvalsoefenin- gen. De muilkorf wordt om gedaan. De opdrachteen voorwerp bewaken. De aan valsman in burger probeert het dier af te leiden eerst met een rollende hoepel, nadien met een stoel. Als de aanvalsman binnen een kleine cirkel komt moet het dier bewijzen verstand te hebben van aanvallen, zelfs met een muilkorf. Voor de vaste aanval wordt het aanvalspak aangetrok ken de hond moet het slachtoffer vasthouden, waarbij de kracht van aan val en beet punten opbren gen. Als de meester fluit (vanaf de andere zijde van het terrein) moet het dier binnen de vijf sekonden los laten. Hierna moet het dier bewij zen zijn meester te kunnen beschermen. Door allerlei gebaren en situaties wordt En ze zijn niet van plan het hierbij te laten. Aldus hun brochure «De bedoeling is echter niet alleen een soort heimwee op te roepen. We leven immers in het jaar 1978. Wel moeten we zor gen dat het dorpse karakter niet helemaal verloren gaat. Ons dorp moet 'leefbaar' blijven. We moeten er ons echt thuisvoelen. Daarom moeten we toezien dat lan delijke wegen en paden blijven voortbestaan, dat er terug bomen langs deze wegen aangeplant worden, dat de sluikstorten verdwij nen, enz... Het vraagstuk zal door de werkgroep na de feestelijkheden verder on derzocht worden». Stof genoeg om nog lang mee bezig te zijn. Mark Van Impe. r toch nog hondenafrichting op het U Sportwedstrijden voor de jeugd tijdens de viering vn het Jaar r, (JM) 7 het DorpHier de 5 tot 7 jarigen aan de start het dier afgeleid. Zola zijn eigen meester niet aan gevallen wordt mag hel echter niet bijten. De span^ nendste oefening is het be waken zonder muilkorf. Ook hier wordt het dier afgeleitj door een zak, waar het on derdood of over moet sprin gen om de aanvalsman te bijten en vast te houdenj zonder echter het te bewa ken voorwerp kwijt te ra ken Het wordt nogmaals getestnu gebeurt de af leiding door een reeks blik-j ken bussen, een vuilnisbak.; Voor het opzoeken (of na-; speuren) van een booswicht* krijgt de hond één minuut de tijd. Hij moet eveneens helpen bij het opleiden van de misdadiger, die 3 maal een poging doet om te ont-' vluchten. Ook de houding' van het dier bij vuurschoten' wordt nagegaan. Tot slot; komen nog een onderbro ken en een vaste aanval. Bij de eerste wordt het dier afgeleid door autobanden tegen elkaar te slaan. De meester fluit op een gege ven ogenblikde hond moet terugkeren zonder ge beten te hebben. Bij de laatste moet het dier bijten en blijven vasthouden, tot de eindbel weerklinkt. Frans Sanders- en Dr. Roelandtprijzen. Aan deze wedstrijd zijn 2 prijzen verbonden de 31ste Grote Prijs «Frans Sanders» en de Ereprijs DLokter Roe- landt. Frans Sanders was de stichter van de klub. Hij o- verleed in 1945. Daar hij 'n man met grote verdiensten was hebben de klubbestu- ren de prijs naar hem ge noemd. Hij bestaat uit een mooie schaal, toegekend aan de eerst geranaschikte om het even van welke klub de deelnemer is. Dit jaar viel deze eer te beurt aan de heer A. Rogge (klub Deurnese P.H.) met de hond B'Racky. Hij behaalde de ze prijs met 362,5 p. voor de heer J. Nulens met Deb- ber (van dezelfde klub) die «slechts» o61,5 p. van de jury kreeg. De derde werd de heer R. De Mits met Dick II, van de klub D.V.S. Waar schoot met 360,5 p. De Ereprijs Dokter Roelandt dankt zijn ontstaan aan de waardering van heel Aalst voor de dokter, die eertijds voorzitter van de Sint-Ro- chusklub geweest is. Hij was een speciaal honden liefhebber, gekend door de Aalstenaars, zowel als dok ter, als door zijn dagelijkse wandeling langsheen de Parklaan met zijn vier of vijf boxers. Deze prijs, een mooi beker tje op marmer, wordt toege kend aan de eerst geklas seerde van de klub zelf. De eer viel dit jaar te beurt aan de heer W. Cobbaut met zijn troeteldier Eclair. R. Devijver.

De Voorpost | 1978 | | pagina 8