REGERINGSMEDAILLE VOOR AKTRICE FRANCINE DE BOLLE 11 JULI-VIERING TE ERPE-MERE MAGDA DE MOL: VALERIUS DE SAEDELEERPRIJS EEN WAARDERING VOOR MIJN WERK 'v\ De Voorpost - 7-7-78 - 9 zodatwe nog met drieën overbleven. Ik wil hier echter benadrukken dat het hier niet gaat om de medaille zelf, het is meer een drijfveer voor jezelf! Eigenlijk is de eer voor de Akademie! DV: Wie kan meedingen naar de graad van uitmuntendheid? F.D.: Men moet eerst de stadsmedaille halen. Dit wil zeggen dat men 80% der punten moet behalen. Daarna kan men meedingen naar de regerings medaille, naar de graad van uitmuntendheid, waarvoor 90% der punten vereist zijn. Volgend jaar zijn er waarschijnlijk weer drie kandidaten: Luc De Blieck. Mieke Hendrickx en Carole De Jonkheere. (Deze laatste heeft ondertussen reeds de regerings medaille voordragen behaald!) DV: Hoe ben je ertoe gekomen mee te dingen? F.D.: Van iemand die de stadsmedaille behaalde wordt dat verwacht. Dat volgt er als het ware automatisch op. Ik ben echter nog een jaar verder gegaan omdat ik er zeker van ben dat men altijd toch iéts bijleert. Voor een speciaal jaar, vóór de regeringsmedaille, wordt er nog iets meer gedaan. Het is een hele speciale manier van werken! DV: Nu zou ik een zeer delikate vraag willen stellen: Waarom heeft U gewonnen? Vertel eens iets meer over Uw «konkurren- ten». F.D.: Zoals ik al zei, waren we stadsmedaille. Daar heb ik echter zeer veel tijd voor nodig: wij moeten enorm veel teksten kennen. In het begin gaf het wel een aardig gevoel: ik voelde mij zo alleen en zo verloren vergele ken bij het toneel. Voordragen en toneel zijn dan ook (voor mij altans) twee tegenhangers. De beide richtingen moeten ge scheiden blijven. Zoniet gaat men je verwijten teveel toneel te spelen bij het voordragen of teveel voordracht te geven bij het toneelspelen. DV: Heeft U nog meerdere plannen: is U aangesloten bij een toneelvereniging? Bent U al bezig met het instuderen van een stuk? F.D.: Neen, ik ben nog geen stuk aan het instuderen, wij zijn wel stukken aan het zoeken. Eén ervan staat reeds op het pro gramma: Dansen op kristal. Half augustus starten we weer. Door het jeugdtoneel zal ons seizoen zeker volzitten. Wat betreft Uw eerste vraag moet ik duidelijk stellen dat ik «Arbeid en Kunst» trouw blijf! Daar ben ik bijgekomen door Ronald. Ik treed ook wel eens op bij «De Schakel» of «K.L.V.». Maar in principe zijn wij vrij voor iedereen! Iedere toneel vereniging kan een beroep op ons doen: wij vinden het zeer mooi en verdienstelijk dat men «het juiste type» zoekt voor een bepaalde rol. Wij zijn ook steeds bereid in te vallen als er plots iemand De jaarlijkse Valerius de Saedeleer-prijs van de Stedelijke Akademie viel dit jaar te beurt aan de te Wanzele wonende I.eedse \lagda De Mol, een huismoeder riiet drie kinderen. De jury besliste unaniem over de toewijzing van deze belangrijke jaarlijkse prijs aan haar werk «Differentiatie vaneen tweeling». Voor de laureate is deze toekenning een belangrijke episode in de beoefening van haar hobby, de keramiekkunst. Zij ziet het als de waardering van een intens beoefende liefhebberij om uit de sleur van het dagelijkse lf ven te komen. DIFFERENTIATIE VAN EEN TWEELING Zij had het zeker niet verwacht, want het is een jury, een aantal personen die beslissen over d' al dan niet toewijzing van deze prijs. Zij had er zich wel reeds sedert geruime tijd op voorbereid. Zij had haar werk kwa afmetingen aangepast en zij had er tevens voor gezorgd dat de kwaliteit aanweV-ig was. Maar het is wel moeilijk te bepalen welke kwaliteitsnorm juist nodig is. want daarover oor deelt uiteraard de jury. Maar zij was unaniem bij" de toekenning van de prijs. Haar gelauwerd werk kreeg de ti tel: «Differentiatie van een twee ling». Het zijn twee aparte wer ken, koppen, die samen een groep vormen en ondanks het feit dat zij uit eenzelfde grondvorm ontstaan zijn, zijn ze bij het uiteindelijke resultaat toch helemaal verschil- Een der uitzonderingen die zijn 11 juli-vieringen op 11 juli zelf geven is brpe-Mere. Het is tevens een uitzondering omdat het initiatief van de viering in handen ligt van een komite dat samengesteld is uit een 15-tal kulturele en socio-kulturele verenigingen van gans de gemeente. Een lovenswaardig ini tiatief dat tot navolging strekt. Vorig jaar werd dit Tl juli- komité onder impuls van het Vlaams Centrum van Mere op gericht. Zij hadden de nood zaak aangevoeld om op alge meen gemeentelijk vlak de jaar lijkse guldensporenviering een kontinuïteit te geven. Deze kon inderdaad niet gewaarborgd worden door de vieringen die_ uitgingen van een of meerdere' verenigingen Er was teveel tweestrijd geweest om goed te zijn. Van bij het ontstaan was er ge steld dat elk jaar een andere hoofdorganisator zou gekozen worden tussen de medewer kers. Aldus zal elk der fusiege meenten eens de hoofdaktivi- teit van de viering op zijn grondgebied huisvesten. Deze hoofdorganisator dient voor de algemeenheid in het pro gramma te zorgen. Hij zal er tevens over waken dat het pro gramma van dien aard is dat het bijdraagt tot de verspreiding van de Vlaamse gedachte. Dit jaar is hoofdorganisator Da- vidsfonds Bambrugge won derwel in dit opzet geslaagd. Er werd een programma uitgedok terd dat kan wedijveren met de beste vieringen uit het Vlaamse land; op dinsdag 11 juli 1978 vertrekt om 14 uur op het indus triepark te Ottergem een auto karavaan die al de fusiege meenten van Erpe-Mere zal aandoen. Om 16 uur wordt er gestopt aan de kerk van Mere waar kunst groep Alkuone met internatio nale vermaardheid een optre den zal ten beste geven. Onge veer 25 minuten lang zullen ze een gevariëerd koreografisch programma van dans, ritme en vlaggezwaaien aan het publiek aanbieden. Hun nummers «Exodus». «Snijssens», «Evo catie» en «Parade» werden we reldwijd gewaardeerd. Om 20 uur zal in het Centrum St Anna te Bambrugge (thuis- gemeente van de hoofdorgani sator dus) een avondvullend programma zijn verloop ken nen. Het is echt de verplaatsing uit alle andere fusiegemeenten waard, toegangsprijs 40 fr. +60-ers: 20 fr. Letterkundige André Demedts zal de ope ningstoespraak op zich nemen. Hij is de aangewezen persoon om te komen spreken over Vlaamse bewustwording en weerbaarheid van het Vlaamse volk. Tine Ruysschaert zal een bloemlezing geven uit de Vlaamse poëzie die ons allen nauw aan het hart ligt. Deze voordrachtkunstenares heeft genoeg begaafdheid om ieder een gedurende lange tijd te boeien. Luk De Mot (zang) zal op piano begeleid worden door Kristiaan Van Ingelgem. Zij, als zeer gewaardeerde artiesten, zullen een selektie maken uit een gamma van populaire klassieke Vlaamse gezangen. De avond zal afgerond worden door de Brabantse kleinkunst- groep 't Kliekske die iedereen nog zal kennen van zijn suk- sesrijke huifkartournés. Op hun oude instrumenten brengen zij een reeks prachtige liederen die onze oude volksmuziek ei gen is. Wie dan nog blijft voor het ge zellige samenzijn zal geen spijt hebben van zijn avond. We mogen zeggen dat hier een programma gebracht wordt van hoog Vlaams-kultureel niveau. Hiervoor staan borg: Davids- fonds Bambrugge als hoofdor ganisator, Erpe-Mere- Kultureel voor de artistieke vormgeving, Jeugdzorg Otter gem voor hét financiëel beleid en V.T.B.-V.A.B. Mere voor de organisatie van de autokara vaan. De algemene en techni sche uitwerking ligt in handen van Jeugdhuis Dido van Erpe. Dansgroep Horra van Bam brugge. het Vlaams Centrum uit Mere en het Willemfonds, afdeling Erpe-Mere. De steu nende verenigingen zijn: Da- vidsfonds Burst en Mere, to neelgroep de Merelaar uit Me re, werkgroep Gudrun uit Mere en de Heemkundige Kring van Erpe-Mere Daarbij zijn er nog de sympathiserende vereni gingen Jefi uit Mere, de Stro halm uit Erpe en het Dr H Uyt- tersprotcentrum uit Erpe-Mere De viering gaat door onder auspeciën van het Ministerie van Nationale Opvoeding en Kuituur, dienst Volksontwikke ling en loopt in samenwerking met het gemeentebestuur van Erpe-Mere. Deze ganse reeks verenigin gen is de beste garantie voor een feest voor ALLE Vlamin gen. Ze onthouden zich van elke politieke achtergrond Ze willen enkel Vlaams zijn en aan alle inwoners van Erpe-Mere tonen dat men daar fier mag over zijn. Hun initiatief is van dien aard dat ze zouden bijge sprongen moeten worden door alle verenigingen van de ge meente. 11 JULI VIERING TE ERON- DEGEM De Vlaamse Kring van Eronde- gem brengt ons zondag een 11 juli-viering in de zaal Claudia Ze brengen er een gevariëerd programma om de Guldenspo renslag te herdenken. lend. Het heeft de laureate, Magda De Mol, heel veel plezier gedaan dat zij deze prijs kreeg. «Het is fantas tisch te ervaren dat uw werk ge waardeerd wordt. Dan nog van mensen die er ongetwijfeld een zeer grote dosis verstand van heb ben en de nodige kennis en erva ring in huis hebben», aldus de Zij kreeg van vrienden en beken den uiteraard de nodige bloempjes en er was ook reeds een speciale felicitatie van V.U.-voorzitter HugoSchiltz. «Het moet ook mijn echtgenoot heel veel plezier ge daan hebben. Het is een zeer kalme mens en men kan geen emo ties of zo bij hem aflezen, maar hel was wel de eerste keer dat hij mee- gewccsl is naar een prijsuitdeling Dit wil toch veèl zeggen. Ik vind het maar goed ook voor hem. want mijn hobby vraagt van mijn echt genoot zeer veel begrip. Ik ben eraan begonnen in de Akademie om uit de sleur van huisvrouw te geraken. Dit betekent evenwel dat hij praktisch iedere avond van de week en de ganse zaterdag alleen is met de kinderen. Daarom vind ik deze prijs ook van zeer groot belang voor hem»Magda De Mol noemt zich tevens het voorbeeld van een geëmancipeerde vrouw. GEEN EINDPUNT Het begon bij Magda De Mol al lemaal in Aalst in de Rijkslechni- sche School voor meisjes. Daar volgde zij de richting sierkunsten en keramiek genoot haar speciale aandacht, van toen reeds. Na de beëindiging van haar studies werkte zij twee jaar in de publici- teitssektor. Maar drie kinderen op evenveel jaren tijd maakten van haar een huismoeder. Tot het da gelijkse leventje van huismoeder haar teveel werd en zij uit die da- gel ijkse sleur wenste los te komen. In I974 NAM ZIJ DAN HET BE SLUIT OM AAN DE Aalsterse Akademie haar geliefde hobby van keramiek verder te zetten. In de richting socio-kulturele promo tie volgde zij de specialisatie ke ramiek. F.ersl hij mijnheer Vinde- voghel, later bij de heer Muys en ten slotte bij mevrouw Muylaerl. Zij heeft nu de cyklus van vier jaar doorlopen en is dus in feite afge studeerd. Maar dit is zeker geen eindpunt voor Magda De Mol. Zij zal zeker verder doen aan de Aka demie. Wat juist weet zij nog niet. Wel zal zij verder gaan in de ke ramiekkunst, maar waarschijnlijk zal zij er sierkunsten bijnemen. KOLLEKTIEVE TENTOON STELLINGEN In de richting keramiek zou zij nu willen meer op haar eigen verder werken, alhoewel dit niet gemak- kei ijk zal zijn daar zij niet overeen eigen installatie beschikt Een professionele aanpak vindt zij evenmin een oplossing want het is praktisch niet rendabel. Zij zou het wel willen, maar het is een utopie. Tevens is het wel zo dat zij als hobby de keramiekkunst veel vrijer kan beoefenen, terwijl bij een professionele aanpak de dwang en de verplichting om te presteren er is. Bij een hobby is het anders, als men met tevreden is overeen kreatie. kan men gewoon herbeginnen, ook al is het half af gewerkt. Dit is niet meer zo het geval wanneer men het allemaal professioneel ziet. Dus Magda De Mol houdt het werkelijk bij de kunst om de kunst. Haar werken zijn allen te zien bij haar thuis. Zij is nog niet naar bui ten getreden met tentoonstellin gen, omdat men dan een massa werken nodig heeft en dit is voor haar niet het geval. Wel zou Zij graag aan groepstentoonstellingen deelnemen. Misschien zit er dit wel in het komend seizoen. MON L).G. wegvalt! DV: Mag ik, als laatste vraag, nog weten wat je echte droom wens is, wij spreken over bet Aalsterse toneel! F.D.: Mijn grootste wens is een degelijke schouwburg krijgen in i de stad, waar we stukken KUNNEN brengen, die we zouden willen brengen. In de stadsschouwburg, die we nu mogen gebruiken, durven we dergelijke stukken niet te bren gen! Een tweede grote wens is dat er een goede samenwerking komt tussen de verschillende nu bestaande toneelverenigingen. Dit is echter reeds een «verre toekomst», hoewel ik ervan overtuigd ben dat het zal komen, dank zij de stichting van O.C.A.T. Deze goede samen werking zou kunnen leiden tot een maximum van drie toneel groepen. in Klein-Aalst. Vereni gingen van buiten Klein-Aalst zullen mogen verder bestaan. Hierdoor zullen wij totaal ande re stukken kunnen spelen. Indien er maar drie groepen bestaan, kunnen wij meer ge bruik maken van de schouw burg. Wij krijgen meer moge lijkheden om te spelen. Naast de twee suksesstukken, die er moeten zijn om de kosten te kunnen dekken, zouden wij dan één wensstuk kunnen opvoeren, waaruit de mensen iets kunnen leren. Dat kunnen wij nu niet brengen... Wij wisten genoeg. Wij felici teerden Francine nogmaals met het behalen van de regerings medaille en dankten haar voor de hartelijke ontvangst. Met de wens «...en nog veel sukses!» R. Devljver Met Guido Klinck, voor twee jaar winnaar van de regenngsmeaanie in -Een zondag in New York(Archieffoto) Wij hadden enkel een tekst: waar niet veel in stak. Er waren geen nota's regie voorzien, men kon met die tekst alle kanten uit! Daarom hebben wij het dekor volledig zeifin elkaar gestoken: een stoel in isomo gevat, een spiegel geprepareerd, enz. We hebben zelf de kostumes ont worpen en laten naaien, de muziek opgenomen en de moei lijke belichting verzorgd. Ik ben echter zeer tevreden dat wij dit fragment opgevoerd hebben! «Ophelia» daarentegen, was een zeer gevaarlijk stuk. Daarmee konden we vallen of blijven staan: dit was reeds een uitdaging op zichzelf om het voor het publiek en voor de jury te brengen. Maar de scènes waren goed te beleven, wij konden ons gemakkelijk in de verschillende karakters inleven. De tweede oorzaak dat ik dit fragment koos was, dat ik de film toch zo mooi vond. De tekstontleding bleek wel moei lijk. maar onze leraar heeft ons de verschillende gevoelens uitge legd en «meegegeven». Dat is wel het voornaamste werk: de opzoekingen doen, zoeken wat de bedoeling is om de essentie te kunnen begrijpen. DV: Welke waarde heeft de titel «regeringsmedaille»? F.D.: Geen! Ik heb de akademie gevolgd uit persoonlijke interes se. Ik kon op die manier mijzelf uittesten, ondervinden wat ik nog meer kon dan een blijspel spelen. Aldus kon ik eens een beter stuk proberen te spelen. Wij waren met zijn zessen om mee te dingen naar de graad van uitmuntendheid. Spijtig genoeg is één kandidaat verongelukt en hebben twee anderen de exa mens niet kunnen afleggen. oorspronkelijk met zijn zessen. Spijtig genoeg zijn er drie kandidaturen weggevallen. Wij waren er echter van overtuigd dat we alle drie hetzelfde aantal kansen hadden. Daar we alle drie 90% der punten behaalden, hebben we eigenlijk ook alle drie gewohnen: dit is het mooiste bewijs dat de jury ons evenwaar dig vond. De grote vraag is echter: Hoe komt het stuk over bij de jury? Dit speelt een grote rol! Heeft een jury-lid het stuk al eerder gezien, zelf gespeeld, geregisseerd...? Indien men iets nieuws brengt, kan het erg tegenvallen. Maar als het goed is. wordt het ook als dusdanig gewaardeerd! Ik had wel een voordeel: Iemand had Ophelia een week voordien ook gezien en toen was het tegengevallen! Het was misschien niet zo goed gespeeld... DV: Wil dat nu zeggen dat de beide andere kandidaten al hun moeite voor niets leverden? F.D.: Zeker niet! Ook zij hebben gedurende het ekstra jaar wel iets bijgeleerd. Tegelijk kregen zij beiden ook een prijs. Ronald kreeg de (zeer te waarderen) prijs van de Schepen van Kuituur: een prachtig werk in twee delen. Het doek gaat op (door Van Thiemen). Olivia De Roo kreeg de prijs van het toneel, eveneens een mooi boek werk. Ikzelf verwierf de prijs van de voorzitter. (De idioot, van Dostojefski) DV: Welke zijn nu Uw verdere plannen? F.D.: In de eerste plaats ga ik de «nieuwe» kursus regie volgen, (zie ons blad van 23 juni). Verder ga ik dit akademisch jaar naar de «Hoger 2» Voordragen. Ik kan nu beginnen voor de Francine De Bolle behaalde de graad van uitmuntendheid, beter bekend als de «regeringsmedaille», op de toneelauditie van donderdag 8 juni '78, met haar vertolking van: Ophelia (Hamlet van W. Shakespeare), Leopold (Tango Palace van Fornez) en Marianne (Scènes uit een huwelijk van I. Bergman). Zij deed dit op uitmuntende wijze, waardoor ze de leiding nam met 93% der punten. Ronald Schollaert en Olivia De Roo, beiden eveneens kandidaat regeringsmedaille, behaalden 90% der punten. In teorie verdienden zij dus ook een regeringsmedaille! Maar ere aan wie ere toekomt! Daarom gingen wij een praatje maken met de winnares: Fran cine De Bolle. D VU heeft de regeringsmedail le gewonnen. Heeft U daar erg veel inspanningen moeten voor leveren? F. De Bolle: ja, wij zijn daar reeds zeer lang mee bezig: eigenlijk van vorig jaar. Reeds van vóór het verlof moesten wij stukken kiezen, uitproberen, teksten aanpassen, schrappin gen aanbrengen... D.V.: Zijn de fragmenten, die U vertolkte, opgelegd of vrij geko zen? F.D.: Wij kozen de fragmenten zelf. Er was wel één verplichting: er moest een klassieker bij zijn. Onze leraar, Roger De Wilde kwam met het voorstel «De Gecroonde Leersse» op te voe ren, wat Olivia De Roo en Ronald Schollaert ook gedaan hebben. Maar in hoofdzaak was het een vrije keuze. «Ophelia» boeide mij wel, ik vond het het proberen waard, met het gevolg dat ik het opvoerde. D.V.: Waren de teksten «gesne den koek»? F.D.: Neen, zeker niet! Aan «Tango Palace» bijvoorbeeld, was er zoveel werk, vooral technisch, dat het niet volledig het gewenste resultaat opbracht. Ook in-Het prieelvoor Francine een glansrol(archieffoto) <unt»ic L.W.1C. ui.«-no,, in a toneelstuk Harten twee. harten drie- van Paul Rodenko. (archieffoto)

De Voorpost | 1978 | | pagina 9