Zandsteenmonument uit eigen Meldertse bodem Impe vierde voor de 20e maal onze Vlaamse feestdag Vlaanderen geeft geen morzel grond meer vrfj Dienstjaarrekening niet zo rood als verwacht ©ifcllai tan laaitr - Editie Aalst Wimbergen-, 11 JULI-VIERING TE AALST: armx 9300 AAST - TEL. 21.56.00 DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPEfi- ROBBERECHT P.V.B.A. Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052-21.40.60 PCR 000.0115692 X8 6 maand: 1 jaar Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70.41.19 De Voorpost VRIJDAG 14 JUL11978 - 31e JAARGANG NR. 2 EEN UITGAVE VAN PORCELEIN- EN GESCHENKENZAAK HOOGSTRAAT 28 - 9300 AALST - TEL. 21.23. kijkje nemen in het natuurgebied «DeGensjt» die naam wordt deze plaats in de volksmond I Wieeven iets uniek in de streek wil zien komt spoedig (Genst, ginster. génêt betekenen gewoon brem en n: genoemd). Wanneer je aan het Meldertse dorpsplein, waar de aandachtige kijker reeds een verrassing w acht, de straat naar Asse-Tcrheide. de aloude, gekasseide Putstraat in rijdt kom je na een paar honderd meter jjlinksaaneen veldbaan juist voorbij een boerenhof. Ga of rij daar in en een houten bord met -DeGensjt» I toont je datje op de goede weg zijt. Even verder, op een open plaats van ruim anderhalve hektare tussen het vele groen, merkje een zee van zandsteen, voor een klein gedeelte als voorbereiding van Meldertse I aktiviteiten in verband met het Jaar van het Dorp, blootgelegd. Met een krachtige kraan en een bulldozer tracht men deze grote zandstenen boven te halen. Het was vroeger een heuvel waarop het «kasteeltje» in werke lijkheid een herenhuis met trappen hoog gelegen en de omgeving do minerend), er in 1913 gebouwd werd door Achiel Vereecken. Ook (de Duitsers in wereldoorlog I von den de plekke strategisch interes sant en «logeerden» er enkele sol daten. Na wereldoorlog II verdween ech ter dit kasteeltje en vóór een ze vental jaren werd het hele gebied uitgezaveld door Oscar De Jonghe. Deze grond werd. en I zulks gedurende vele weken met niet minder dan zestien vrachtwa gens. naar de Aalsterse Osbroek overgebracht. Wegens onenigheid over het al dan niet blijven voort bestaan van een voetweg door de «Zavelput» werd het werk hori zontaal beperkt (het baantje is er nog) maar ook vertikaal kwam een eind aan de uitzaveling, want men stootte alom op zandsteen. Meldert was immers gedurende de Middeleeuwen het voornaamste centrum tussen Brussel en Aalst door zijn zandsteengroeven. Met Meldertse (men sprak toen liever van Affligemse steen) werden tal van kerken gebouwd in de omge ving doch ook ver daarbuiten wer den Meldertse zandstenen ge bruikt zoals in de Antwerpse O.- L.-V.-katedraal en in de hoofdste delijke Finisterraekerk, Vele to poniemen te Meldert verwijzen inderdaad nog naar deze voor de gemeente dan toch roemrijke pe riode. «Putstraat» en «Hof te Putte- staan vanzelfsprekend in nauw verband met de uitbating waar de harde zandsteen, steen die vooral hard werd eens hij aan de buitenlucht werd blootgesteld, maar ook «Travoljeveld» (waar aan de steen «getravailleerd» werd) en «Huizekens» waar steenkappers in nederige wonin gen toefden dateren uit die tijd. «Doment» komt voort van «Thi- daumont», een gemeente in het zuidelijk deel van de provincie Luxemburg van waar de Waalse steenkappers die de Meldertse steen zouden bewerken voort kwamen. Via de «Parijsstraat» (vermoedelijk doelend op de rijk dom en welstand die deze steen te Meldert bracht) raakte de steen dan te Herdersem verscheept op de Dender. Verleden week begon men nu met het merkwaardig uitgestrekt ste nen plateau bloot te maken en men zag er een zee van grote zand- stcenblokken, gemiddeld een halve meter dik en variërend van vorm en grootte. Stenen van 2 m bij I m waren ver van een zeld zaamheid. Met een krachtige grij per verrezen deze stukken een na een zodat men dra een overzicht kreeg van de mogelijkheden die Lees verder p. 4 De opgegraven zandstenen ongeveer 60 cm. (jm) de -Zavelput-. nu natuurgebied -De Gensjl- genoemd, hebben een dikte van Het was niet dat traditionele lekkere weertje waarmee de 11 juli-vierders naar Impe afzakten. Integen deel, dreigende onweerswolken hingen boven het feestelijk bevlagde dorp. Gelukkig lieten deze wolken hun inhoud niet los, zodat alles in het Kleine Diksmuide normaal zijn verloop kreeg. En alles bleef ook bij het normale, het oude. De organizatoren hadden de twintigste viering niet aangegrepen als een gelegen heid om wat vernieuwing te brengen. We kregen dan ook het klassieke beeld van ieder jaar en wij kregen dan ook de indruk dat de publieke belangstelling daar stilaan ernstig begint onder te lijden. Misschien ook wel te wijten aan het feit dat hel fenomeen der-l I juli-vieringen overal de kop op steken en ieder Vlaams-kulturcle vereniging het als zijn taak aan voelt rond die bewuste elfde juli met een viering uit te pakken. Eén van de gevolgen daarvan is dan bijvoorbeeld dat de gastspreker te Impe, professor Guido Provoost, de avond voordien gesproken had op de II juli-viering te Erondc- gem. amper een paar kilometer verwijderd van Impe. Misschien wel van het goede teveel. Impe /as een pionier in de II juli- ieringen, maar staat nu niet meer alleen en dit voelt het zeker aan. TRADITIONELE 11 Jll LI-MIS Alles begon zondagmorgen om half elf met de traditionele eucha ristieviering in de parochiale kerk van St.-Denijs te Impe. Hiervoor was een massa volk opgekomen en de kerk zat dan ook proppens vol. Lees verder p. 4 Professor Provoost van de Rijksuniversiteit Gent tijdens zijn - boeiende - rede. (jm) Dinsdagavond vond op de Grote Markt een feestprograrrma plaats ter viering van de Feest dag van de Nederlandse Kuituurgemeenschap. Het Sradolijk Feestkomité kreeg van het stadsbestuur opdracht voor de organisatie van de viering. De leden ervan mogen voor deze realisatie alvast een pluim op hun hoed steken. Mede door het zachte weer, was de publie ke belangstelling, gelet op de vakantieperiode, re/atief groot. De belangstelling groeide zienderogen, naarmate de voorbijgangers geïnteresseerd raakten door de aktiviteiten op het podium. Op dit podium, dat wel wat ongelukkig met rood flu weel als achtergrond voor de gehesen Leeuwevlaggen was gedrapeerd verwel komde Frans Wouters, voorzitter van het Stedelijk Feestkomité, de aanwezige prominenten en het opge komen volk. Hij deed aan ieder een oproep om niet alleen op 11 juli Vlaming te zijn maar ook op de daarop volgende driehonderdvier enzestig dagen. Hierna nam burgemeester Louis D'hae- seleer het woord. In zijn re de stelde hij dat het recht van elk volk is over zijn ei gen lot te kunnen beschik ken. Doelend op het Eg- mont0akt, zei hij dat deze realisatie wel niet voldoet aan ieders verlangen, maar meende evenwel dat elke Vlaming zich gelukkig kon achten met de idee en het feit van de gewestvorming. De gemeenschappen moe ten hun eigen lot kunnen bepalen, zo zei de burge meester en zag de Bel gische realiteit als deze van twee volksgemeenschap pen waaraan moet tege moet gekomen worden. Evenwel zag hij ook een pijnlijke schaduwzijde aan dit akkoord doordat twee buren leven op eenzelfde rchtsgrond, die nooit in staat geweest zijn elkaar te begrijpen. De burgemeester zei dat het vertrouwen van de Vlamingen in hun politici geschokt is door het onont warbaar kluwen van onaan vaardbare kompromissen. Het land is niet te redden met strukturen alleen, zo zei hij, we moeten ons her bronnen en bewust zijn van onze Vlaamse waardigheid. Louis D'haeseleer eindigde met de uitroep: «Leve Vlaanderen!» Als afwisseling tussen de toespraken, nam de Leedse formatie: «Stampen en Da gen» plaats op het podium. De groep kwam goed op dreef nadat zij te lijden had den gehad van wat, bijna traditioneel, geknoei met de geluidsinstallatie. Zij zorg den voor zeer aangename ontspanning met hun, vlot te gebrachte nummers, waarin geestige en juist ge- dosseerde humor zat vervat. «Stampen en Dagen» is een uitmuntende, ontspannen de muzikale formatie die ei genlijk nog veel te weinig wordt gehoord. Na afloop van dit optreden introduceerde Frans Wou ters de gastspreker van de avondProfessor Doctor Alois Gerlo, pro-rektor van de Vlaamse Universiteit te Brussel, en tevens alge meen voorzitter van het Au gust Vermeylenfonds. Pro fessor Gerlo zei dat Vlaan deren door de grondswets- herziening van 1970 een ei gen vlag, een eigen hymne en een eigen kultuurpakt had gekregen. Onafgezien hiervan moest het zevenja rig immobilisme doorbro ken worden. In deze tijd spanne waren alle proble men naar het kommunautair vlak verschoven. Door het gemeenschapspakt is dit immobilisme vandaag ge broken. De professor stelde dat aan Vlaamse zijde vol strekt geen aanleiding tot paniek of wanhoop moet zijn. Hij voegde er aan toe dat Vlaanderen geen morzel grond meer zal prijsgeven. Brussel, zo zei hij, blijft be perkt tot de negentien ge meenten. Men moet bereid zijn aldus de spreker, de Vlaamse toegevingen niet louter inhoudelijk te zien Lees verder p. 4 De laatste gemeenteraad was een lang koord met niet minder dan 125 knopen erin die alle ontward moesten worden. De éne al wat vaster dan de andere: met zelfs een gordiaanse knoop erbij, die de oppositie niet wilde doorhakken, maar er wel de tanden in zette: de dienstjaarrekening 1977, of hoe het stadsbestuur het er in cijfertjes had vanaf gebracht. Nochtans zaten de stadsfinanciën volgens schepen Van Den Eede minder vast dan men in de begroting voor datzelfde jaar 1977 had gevreesd. Het werd intussen weer een vergadering met stokjes in de ogen, want de vertoningen van juni én juli had men tot één avondvullend programma omgevord. Een vakantieprogramma dan. Stadssekretaris Chris Wil- bergh Scribtor was. De lems was al naar de zon op schepenen Monsieur, Bour- zoek, zodat dienstdoende Ion en Roels waren enkel sekretaris Van Vaeren- door hun lege zetel verte genwoordigd. Maar sche pen Hooghuys was terug, hoewel nog moeilijk te been. De raadzaal was van een nieuwe geluidsinstallatie voorzien «aangekocht, huur was te duur» die door burgemeester D'hae seleer met gretig genoegen werd gedemonstreerd. Wit, zwart en rood knopje (geen blauw). De micro's kan hij uitschakelen, maar zal het niet doen. (Dus knopje te veel). Ook dit jaar nun lil men te Aalst terug op een ruime belangstelling rekenen (si) Lees verder p.6

De Voorpost | 1978 | | pagina 1