Worden onze auteurs-komponisten in eigen land genegeerd? Een witboek van Sabam Johan De Belie: «Hoed je voor literaire prijzen!» Johan Pieters: «De moderne komponisten zijn inderdaad te zeer vervreemd van hun publiek, maar misschien noq meer van de mensen die hun werk moeten uitvoeren» Jacques Raymond: «BRT vijandig tegenover ons» 10 - 4-8-1978 - De Voorpost SABAM, de Belgische vereniging van auteurs, komponisten en uitgevers, heeft zopas een «witboek» laten verschijnen (eigenlijk is het maar een brochure: 24 blz.), waarin zij in naam van haar leden haar verontwaardiging uitdrukt over het uitblijven van maatregelen van overheidswege om het eigen werk, dus van Belgische kunste naars, meer bekendheid te geven. Vooral het mediabeleid (radio, televisie) wordt op de korrel genomen, daar de BRT een staatsinstelling is. SABAM eist 25% zendtijd op, evenwichtig gespreid over de hele duur van de uitzendingen, voor haar leden en verwijst hierbij naar Canada waar premier Trudeau een wet heeft laten goedkeuren waarin 30% zendtijd werd afgedwongen. SABAM wijst erop dat de kwaliteit van de programma's daaronder niet heeft te lijden gehad, daar dit de eigen produktie ten zeerste heeft gestimuleerd. Ook werd een enorme kapitaalsvlucht aan auteursrech ten naar het buitenjand tegengegaan. Tenslotte werd op die manier ook meer werk gelegenheid gekreëerd, toch niet onbelangrijk in deze krisisperiode. Daar de brochure nogal heterogene vraagstukken behandelt, namelijk het toneel, de ernstige en de lichte muziek, hebben wij geoordeeld dat het informatief gezien het beste was de stellingen van SABAM te toetsen aan de mening van drie mensen uit het Waasland die op de diverse terreinen kreatief zijn. Voor toneel werd dat dan Johan de Belie uit Sint-Niklaas, voor de lichte muziek Jacques Raymond uit Temse en voor de ernstige muziek één der zeldzame jonge komponisten, Johan Pieters uit Kieldrecht. Johan De Belie is in het Waas land één van de meest belo vende auteurs Naast kortver halen en gedichten heeft hij reeds twee (voorlopig onuitge geven) romans op zijn aktief staan, waarvan wij de jongste «Gwendolyn Alvarez», «bij de gratie van de Graal geschre ven», zeker niet onvermeld mogen laten. Maar Johan is vooral een teaterman. Ik hoorde zonet nog in Kramiek een interview met Romain De Coninck en alhoewel het een vreemde vergelijking lijkt, toch is het zo dat ook Johan zelf stukken schrijft, ze regisseert, akteert. Alleen dekors bouwen doet hij bij mijn weten nog niet. Op achttienjarige leeftijd zorgde hij reeds voor een ver rassing met zijn stuk «Het Ge zag» dat een paar jaar later door Sint-Genesius gekreëerd werd in Sint-Niklaas. Een ge durfd initiatief dus voor een amateurgezelschap Nadien kreeg hij voor «Umbilicalis» de Pol de Montprijs van de provin cie en kreëerde hij met zijn ei gen Stokteater «Iris of het spie- gelkraam». Nu werkt hij met diezelfde mensen aan de mon tering van de rock-musical «De Kat», waarover wij vorige maand reeds uitvoerig bericht hebben Vooraleer wij met Johan over de eigenlijke brochure praten, komt iets anders aan bod, dat toch heel nauw verband houdt met ons onderwerp: Johan is namelijk géén lid van SABAM Dat eist een verklaring. JDB: Ik wil me niet als een ge ïndustrialiseerd, gekomputerd kreatief genie voelen, ik rotzooi liever maar wat aan. Ook we gens de aanhoudende geruch ten over geldgekJungel bij SA BAM. Hoeveel ze wel vragen van gezelschappen en hoeveel de auteur daar dan wel van on der ogen krijgt. Let wel, dat zijn geruchten. Ik beschuldig dus ook niet rechtstreeks, want ik heb geen zin in een proces met SABAM. want daar lijken ze soms wel rap mee te dreigen, dat is bewezen: vergeet alsje blief geen éénaktertje aan te geven wanneer je niet weet waar het precies vandaan komt! Daar weze nog aan toe gevoegd dat ik nu, onarnanke- lijk, ook niet veel geld te zien krijg voor mijn geschriften, maar ik weet het tenminste, ik zie er geen graten in en blijft niet plakken aan mijn onverschil lige vingers. Bovendien, Hugo Claus is ook niet aangesloten bij SABAM. is het niet? En nu ben ik uiteraard stukken beter dan Hugo, maar dat heeft er niets mee te maken DVP: Worden volgens jou de Vlaamse auteurs gene geerd? JDB: Tuurlijk. Waar zouden ze anders hun bergen frustraties vandaan halen, tenzij ook uit besef van eigen onkunde, maar zo geniaal zijn de meesten nu ook weer niet. Vooral officiële gezelschappen laten hen nogal links liggen (NTG in Gent dus voorziet voor volgend seizoen geen enkel nieuw Vlaams werk, als reden geven zij op dat er geen goede voorhanden zijn, red.), al laat het pro gramma van KNS-Antwerpen voor het komende toneelsei zoen de hoop weer opflakke ren. Wat van SABAM trouwens jositief is: zij hebben een bro chure uitgegeven over Vlaamse auteurs en stukken die bij hen verkrijgbaar en be taalbaar zijn. (Deze brochure is vooral bestemd voor amateur- gezelschappen. Wanneer het een kreatie betreft, kunnen zij hiervoor zelfs een premie krij gen, red.). Maar niet enkel de nationale toneelindustrie is verantwoordelijk, amateurs grijpen ook nogal gemakkelijk naar buitenlandse kas- en lachsuksessen. De beroeps zeggen dan: zij moeten het juist doen, dingen uitproberen, omdat ze minder financiële risi- ko's hebben. Maar dat is lul koek natuurlijk. Wie krijgt zo veel subsidies om Amerika en Engeland na te apen? En een amateurgezelschap kan nu eenmaal ook niet zonder geld. En geen mensen in de zaal is gelijk aan bijna geen centjes. Of mogen zij ook niet eens een etentje organiseren op het einde van het seizoen voor al die niet betaalde sukkelaars? Enfin, dat etentje doet er na tuurlijk niet toe, ik bedoel maar: je kan in een hobby ook niet konstant tijd en geld stoppen en dan geen kat naar je zien kij ken. Maar ik ben aan het zwammen geloof ik, de literaire rivier treedt weer buiten haar oevers. DVP: De overheid tracht de kreativiteit van de eigen mensen te stimuleren door li teraire prijzen JDB: Hoed je voor literaire prij zen. Het geld moet je niet weg gooien natuurlijk, maar denk je dat ik op de honorering van «Umbilicalis» ook maar één reaktie gekregen heb? Je zou toch denken: de bedoeling is iemand een kans te geven. Welnu, die kans zit er dan mooi niet in. vergeet het maar. Brief jes van duizend en een ove rigens mooi diploma van André Roelant waren het laatste wat ik gehoord heb. Geen dooie muis, noch beroeps noch ama teur heeft interesse betoond, hoewel er van officiële zijde en van de pers uit voldoende aan dacht aan werd besteed. DVP: In haar brochure pleit SABAM ook voor een gelijk schakeling wat subsidiëring e.d. betreft van amateur en professioneel toneel JDB: Pro natuurlijk. De echte liefde voor het vak vind je meer bij liefhebbers dan bij diploma-op-zak akteurs. En ta lent, ocharme laten we erover zwijgen. Er wordt wat afge- klungeld in dit wereldje van ons. Het gevaar is natuurlijk niet denkbeeldig dat amateurs zich een professionele houding gaan aanmeten en dan kan de hele boel de pot op voor mij DVP: Heb je zelf nog onmid dellijke toekomstplannen, naast «De Kat»? JDB: Er ligt een stapel gedich ten klaar, vervloekt weliswaar maar mooi omdat ze schrijnend zijn. Zo denk ik er morgen zelf ook niet meer over vermoede- Jolnin De Belie-Ik ben uiteraard xtiikken heler tlinie dan Hufin Claus lijk, ik ben nogal onstandvastig en neurotisch. Nog een beetje regisseren en dan naar Blon- die, Patti Smith en Rod Stewart luisteren, wat vrijen met het vrouwtje, de kat strelen (maar ik heb er geen) en mijn zoon opvoederen. Ook leuk meege nomen Johan (Jan) Pieters is een jong komponist, musicus, muziekle raar ook, die uit een zeer muzi kale familie stamt uit Sint- Niklaas. Jan is een buiten beentje tegenover zijn kolle ga's. Bij hem wordt kompone- ren bijzaak, al is dat dan zeker niet pejoratief bedoeld. In zijn pogingen om toch met de men sen in kontakt te blijven en hen warm te maken voor de ern stige muziek in het algemeen, maar ook voor de eigentijdse Belgische komponisten (waar over dus sprake in de SABAM-brochure) die het ver dienen, bewandelt hij zelfs an dere muzikale paden: zo is hij o.m. arrangeur en optekenaar van volksmuziek bij Reintje Vos uit Kemzeke. Verder heeft Jan ook nog een Gregoriaans koor in Sint-Niklaas. DVP: De ernstige muziek vormt in de SABAM- brochure een uitzondering in die zin dat de Belgische komponisten weliswaar ook onvoldoende aan bod ko men, maar dat dit niet de schuld is van de overheid, die wel degelijk pogingen doet om het talent te stimule ren en te verspreiden. JP: Ik denk dat ik dat moet bij treden, want ik ben nogal libe raal van gedachte op dat punt: inmenging van de overheid vind ik niet zo gelukkig. Zij kun nen trouwens ook niet meer doen dan b.v. een wedstrijd in richten. Misschien ook subsi diëring voor platen enz., al be schouw ik dat reeds enigszins als een inmenging. In de Natio nale Mediateek mocht men (al leszins tot voor kort) werk van Belgische komponisten gratis meenemen, maar toch bleven die liggen, omdat niemand die muziek kent. Men neemt niet zomaar een plaat mee omdat daar de naam van Louis De Meester of Kerstens op staat Het zou dus meer uit het kon- certleven moeten komen. DVP: Daar heeft men in de brochure dus juist kritiek op. Men zegt dat de vervreem ding van de hedendaagse komponisten ten opzichte van hun publiek vooral te wij ten is aan de festivalpolitiek die de overheid vanaf 1930 gevolgd heeft. Dat betekent: men ging buitenlandse «ve detten» uitnodigen en die dan ook vertrouwde kompo sities (kassuksessen») la ten uitvoeren JP: Het is juist dat men daar geen risico's wil nemen met nieuwe werken van eigen men sen, maar dat is niet specifiek de schuld van de overheid, dat gebeurt ook privé. En het is ook de schuld van de komponisten zelf in die zin dat zij vervreemd zijn van hun publiek door de manier waarop zij schrijven. Zij schrijven om te schrijven, dat wil zeggen: ze schrijven iets, la ten we zeggen een symfonie, en dan moet die door iemand gespeeld worden. Maar ik vind het een veel betere politiek van te zeggen: wat heb ik? In welke kringen heb ik invloed? Waar ben ik zelf aktief? En daarvoor te schrijven. Als men zich na tuurlijk al gefrustreerd voelt als men voor een strijkkwartet moet schrijven of zelfs voor een amateurskoor, ja dan! Dus: men schrijft meestal los van Een kort gesprekje met Jacques Raymond leest u hierna, in afwachting van het uitgebreide interview dat we tot vol gende week hebben opgespaard. DVP: Je wist van het verschijnen van het witboek niets af. dus heb je er ook geen inspraak in gehad? JR: Neen. DVP: Maar ben je er toch over tevreden? JR: Het klopt allemaal. We zijn er in die twee jaar nog niks op vooruit gegaan, 't Zal altijd zo blijven Volgens mij ligt het een beetje aan de mentaliteit van onze eigen mensen Als het uit het buitenland komt, is het goed. Het is zover geko men dat ik durf beweren dat de toestand nog slechter is dan hier in deze brochure staat. De mensen van radio en televi sie staan niet alleen onverschillig, maar zelfs vijandig te genover ons. Ze willen ons eenvoudigweg diskrimineren. Want als ze programma's maken met vreemde artiesten hebben zij geen last. Als ze immers met Vlaamse mensen een programma maken dan zeggen anderen telkens weer: ja maar. het is weer met die en die, waarom niet met deze of gene? Want er is een verschrikkelijke onderlinge ijver. DVP: Dat heb je ook ondervonden wanneer je aktie gevoerd hebt destijds. Er was weinig solidariteit. De Kluger-stal heeft heel demonstratief geweigerd mee te doen (Tura. Christy. Verminnen JR: Natuurlijk Dat zou ook te gek zijn. dat zijn de enige platen die nog gedraaid worden. Die hadden dan ook op dracht gekregen van Kluger dat ze aan onze akties niet meer mochten deelnemen. DVP: Waar nogal wat meningsverschillen over beston den was. ging het nu eigenlijk om meer Nederlands gezongen liedjes of om meer Belgische produkties m.a.w. was het een soort flamingantische aktie of eer der een ekonomische (om het kapitaal van de auteurs rechten meer in België te houden)? JR: Ja. men heeft daarin verward, maar het ging wel dege lijk om Belgische komposities Ook mensen die in andere talen zongen hoorden daar dus bij als ze maar zelf hun materiaal komponeerden. zoals Trinity en Dream Express b.v. praktische mogelijkheden Als ik kijk naar moderne buitenlan ders die toch toonaangevend geweest zijn, en mijn favoriet is dan Bela Bartok. die is in Roemenië en Hongarije rond gegaan bij die volksdansorkes- tjes en zo, die heeft daar mee gespeeld, optekeningen ge daan: dat heeft allemaal een di- rekte aanspraak op Jan Publiek Dat is muziek die men herkent, waaraan men ook kan deel nemen. Mijn opvatting is dat een komponist nog eerder voor de uitvoerders moet schrijven dan voor het publiek. Dus niet zozeer om het applaus en de grote bekendheid, dat kan ko men, maar men vergaloppeert zich als men zich daar specifiek op afstelt. En zo moet hij probe ren er op die manier mee op te springen en de mensen uit de amusementswereld weten dat zeer goeddat het publiek ook een beetje uitvoerder moet zijn. Al was het maar introvert: als het publiek iets herkent, dan gaat het er toch in op. DVP: Uzelf hebt de muziek geschreven voor de be kroonde tekenfilm van Johan Dehandschutter. JP: Toevallig, omdat men het me heeft gevraagd. Nu blijkt dat het meest bekende te zijn. al hoewel ik dat niet graag als meest representatieve zou be schouwd zien. want bij een film en zeker bij een tekenfilm ben je natuurlijk erg gebonden Verder schrijf ik meestal een voudige stukjes, b.v. voor een meisje in de klas die me haar poëzieboek geeft. Iemand an ders zou daar iets inschrijven, wel ik schrijf daarvoor dan een stukje, dat dan niet zo maa; «een stukje» is hoor. Maar zal dat kind dat begrijpen? Ik weet het niet. Later op een dag mis schien En dan schrijf ik ook nog werk voor orgel om uitge voerd te worden door mijn vrouw of door mezelf En waar voer je dat nu uit? Wel, in de kerk of zo. hé. Ik moet dus niet klagen dat nog niets van mij op een koncert is uitgevoerd want ik heb nog nooit iets voor 'n konceri geschreven en ik zal dat ook niet doen. zolang men het mij niet vraagt of zolang ik niet voel dat er nood aan is. Of misschien eens als ik met weet wat doen. maar dan zal ik er niet over klagen als het niet uit gevoerd wordt DVP: Denkt iedereen er zo over? JP: Neen Als je mijn direkteur zijn mening daarover zou vra gen. dan zal je zien dat die erg verbitterd is. wat de inspannin gen van de overheid en de BRT betreft Alhoewel ik vind dat hij het juist erg ver geschopt heeft a ook meer aanbod ue laatste tijd schijnt daar echter een ken tering in te komen. Misschien onder druk van de overheid, ik weet het niet. Een nadeel is na tuurlijk wel dat moderne kom ponisten dikwijls te moeilijk schrijven zodat ze enkel door beroepsorkesten kunnen uit gevoerd worden en als die naar de provincie trekken, dan gooien ze er ook met hun pet naar, nietwaar? Plaatselijke amateursorkesten wagen zich niet aan dergelijke moeilijke dingen, tenzij waar het wel ge beurt dat is in hat kader van harmonie- en fanfaremuziek. Maar dan is het weer dikwijls Jan Pieters stimuleert een maak-muziek, een beetje naar ensemble van Reintje Vos. het kommerciële overhellend.! Een beetje te veel banale din- DVP: De vervreemding van gen komponisten DVP: Wat harmonie- en fan- J °m /n da hand 9e" faremuziek betreft, ook hier- ,n£.r.».eVe" d=oïuï aan "°rdl aan bea,ie Plaa'a necnoïiH a, °P gespendeerd in de brochure gespeeld wordt, een zender van SABAM. Zij stellen o.m. ?ien,a°°' ee" "er aa9 P"- vast dat op twee Limburgse SïanadfbeVOlk'n9be- muziekfestivals er niet min- dar dab 26 Nederlandse crtoe-zenders elk hun («Hollandse») werken wer- h^h ,°P?ra.chl kregen, den uitgevoerd op een totaal heb ik me toch afgevraagd of Van dertig! het positief is dat elke zender zich nu richt tot «zijn» publiek en dat publiek dus naar de mond praat. Ik vind dat spijtig. Nu. het verwijt dat BRT 3 al te geleerd zou doen, dat gaat de laatste tijd niet meer zo op. Ze doen werkelijk een inspanning een groter publiek te bereiken. Ik denk aan programma's als «Ad Libutum» en «Da Capo» Maar Jan Publiek weet daar gewoon het bestaan niet af. DVP: Is 1930 inderdaad een scharnier voor die negatieve evolutie? JP: Ik denk dat sinds 1930 het koncertleven nog maar goed is beginnen leven, vooral in de provincie. En de laatste tien jaar zijn ook de jongeren zich weer sterk voor de ernstige muziek gaan interesseren, zo danig dat zij een groot procent van het koncertpubliek uitma ken. Ik vind dus dat we sinds 1930 wel vooruitgegaan zijn. maar het zelf muziek maken is door televisie, radio en noem maar op wel fel achteruit ge gaan. Niet in kwaliteit maar in kwantiteit. B.v. thuis of in vrien denkring muziek maken, een paar strijkers die bijeen komen, twee klarinettisten die een duo vormen of zo, dat zie je niet meer. Vandaar ook trouwens dat komponisten vooral aan koncerten denken Nochtans, als een komponist die dingen niet zou verwaarlozen, een voudige klaviermuziek en zo. dat hij dan later in de koncert- zaal veel meer belangstelling zou krijgen Want zoals het nu is. is het voor een organisator inderdaad een risiko uit te pak ken met een modern werk Al hoewel ik vind dat op elk pro gramma tenminste één modern en één Belgisch werk zou moe ten voorkomen. Men doet dat ook elders, maar ja, die landen zijn veel groter, men heeft dus dertig! JP: Het aanbod uit Nederland is dan ook zeer groot. Het is muziek die er goed ingaat met nogal veel show enz. Sterk op effekten belust. Trouwens als Nederlandse muziekkapellen hier komen spelen, moeten ze het in de eerste plaats hebben van de show, niet dat ze geen degelijk werk leveren, maar het muzikaal aspekt ligt wel onder tegenover majorettenkorpsen en noem maar op. Maar in de provincie Oost-Vlaanderen was het verplichte stuk voor de laatste wedstrijd er één van Parcel Poot. Natuurlijk, som mige harmonieën behouden dat dan ook gewoon als ver plicht stuk Maar kom. het is een begin, want we komen toch van ver. nietwaar? Als men ziet dat een harmonie of een fan fare oorspronkelijk diende of wel om eens goed uit te gaan ofwel om de belangen van één of andere partij te dienen, dan stelt me" nu vast dat er weer twee richtingen zijn ofwel de show verzorgen ofwel wat meer aandacht besteden aan de muziek zelf En dan mag je toch niet direkt verwachten dat zij een stuk van Marcel Poot als liefhebberij gaan spelen! Niet dat het geen knappe muziek is integendeel DVP: Opnieuw ruimer ge zien, ook wat ernstige mu ziek betreft, komt het Belgi sche repertoire genoeg aan bod op koncerten in het Waasland? JP: Ik denk niet dat het beter kan. Als komponist van ern stige muziek moet je trouwens niet gaan denken: kom. ik ga me binnen zoveel jaar een prachtige villa bouwen Het mag trouwens geen materiële ambitie zijn. dan hoor je eerder thuis binnen de amusements muziek Jan Segers

De Voorpost | 1978 | | pagina 10