WILFRIED WESEMAEL: «ik heb geduldig aan mijn loopbaan als prof renner gebouwd» ZIJN VIERDE TOUR DE PRANCE 1 WERD ZIJN BESTE Hij debuteerde als piepjong «klein ventje-. Precies oud genoeg om een «licentie» als nieuweling te krijgen van de «bond». Louis Wesemael en zijn Celrna waren naar de «Cude Uil» komen wonen. Die «Uil» was jaren lang de bierwinkel waar alle Gijzegemnaars en «passanten» een pint kwamen drinken. Bij Jef uit den uil. Een volkse figuur, een échte café baas. Goedlachs en een die zelf een glaasje uitkon. Louis en Celina bleken aldra het aeschikte koppel om de naam van die «afspanning» hoog te hcuden. Maar het gebouw verdween de eisen van het eigentijds verkeer zijn onverbidde lijk. De straat werd verbreed, «De Uil» gesloopt. Er werd verhuisd. Naar de Stationsstraat te Gijzegem, waar ook vandaag die «Cude Uil» de pleisterplaats van velen is geworden. financiële en kommerciële be langen van de Tourdirektie te dienen. Een renner is ook een mens en daar wordt erg weinig rekening mee gehouden. Dat de toeschouwers bedot werden. Inderdaad. Maar Lévitan ook. De burgemeester van het stadje trok als een bezetene van leer tegen de renners, doch ik ver onderstel dat de man gelooft dat de ganse aardbol rond zijn "patelin" draait. Er wordt verteld dat je de "lijfwacht" van Jan Raas bent. Bij ons rijdt iedereen voor ie dereen. Wie wint, is niet altijd het belangrijkst. De ploeggeest torent boven alle andere over wegingen uit Ik heb ergens gelezen dat Thaler op de vin gers zou getikt zijn omdat hij te veel aan zichzelf dacht. De Duitser is pas laat prof ge worden. Hij heeft steeds voor zichzelf gekoerst. Vorig jaar werd rond hem een (kleine) ploeg gebouwd tijdens de Spaanse Vuelta. Hij was dus een "kopman". Nu heeft hij andere opdrachten. Het heeft enige aanpassing gfevergd, doch Thaler heeft gedaan wat hem was opgelegd. Hij ontpopte zich tot een jongen die geschikt is voor "teamwork". Bepaalde Journalisten schreven dat de ploeg Post (Kuiper) en Gulmard (Hlnault) onder één hoedje speelden. Ze leidden dat af uit een "verklaring" van Kneteman die tijdens een be paalde etappe zou geroepen hebben dat Hlnault niet alleen in het kopgroepje zat, doch dat hij, Kneteman, er ook nog was. Allemaal larie en apekool Vergeet niet dat de journalis ten niet tussen de renners rijden. Ze vernemen links en rechts ook iets dat van nabij of van ver de waarheid niet benadert. Wij hebben nooit met enige andere ploeg "in een slag" gezeten. We deden ons werk en daarmee gedaan. Is die Hinault werkelijk een nieuwe Merckx Afwachten. Het is in elk geval een kraan van een ren ner. Een vechter ook. Maar voor jou laten opdraaien. Ik heb het op dat stuk goed ge had een prima thuis, onge huwd, en vader of moeder kwamen me nooit de oren van de kop zagen omdat de wiel rennerij zo duur is. Ik ben ze daar trouwens zeer dankbaar voor. Zij hebben me in de gelegenheid gesteld "de stiel" te leren zonder dat ik me met financiële problemen moest in laten. Mijn geduld is beloond, de inspanningen van mijn ouders zijn dat eveneens. In 1978 was je aan je vierde Tour de France. Over de vorige mag Je-bezwaarlijk zeggen dat ze voor jou een sukses wer den Twee keer stapte ik uit de ronde. Vorig jaar werden we met 31 naar huis gestuurd. Zonder pardon. We kwamen te laat toe met "de bus" Een moeilijke en slopende bergrit deed ons de das om. Ik was al blij de arrivee te bereiken. Ik marcheerde niet. Waarom naar verontschuldigingen zoe ken. Nu liep het allemaal ners voeren ze naar bestver mogen uit. Het is niet goed als een sponsor zich persoon lijk met de sportieve aangele genheden van een team be moeit dat moet aan de vak man worden toevertrouwd. Een belangrijke faktor is ook het al dan niet bijeenfietsen van suksessen met Raas, Thaler en Kneteman hielden we verscheidene dagen de gele trui in huis. We wonnen bo vendien het leeuwedeel van de etappes en met Hennie Kuiper hadden we een tijd lang een favoriet waarmee Hinault en Zoetemelk nog zouden af te rekenen hebben. Kon Kuiper die Tour nog win nen Zijn achterstand was niet klein Kuiper was als één van de grote favorieten gestart. Doch eerst viel hij wat tegen Nadien ontpopte hij zich tot de beste man. Op het ogenblik dat die onfortuinlijke val hem uit de Tour haalde, was hij twee klassen sterker dan alle ande ren, Hinault incluis. Om in extremis de gele trui nog te kunnen veroveren moest Hennie een paar minuten voor sprong nemen op Hinault, want de kampioen van Frankrijk is beter als tijdrijder. Een moei lijke opdracht. Maar toch. Hoe dan ook het zou een totaal ander Toureinde zijn geworden met Kuiper erbij. Nu had Hi nault nog slechts met één man af te rekenen Zoete melk. Denk niet dat Joop een sukkelaar is. Integendeel. Nor maliter had hij zich beter ver dedigd, doch de Nederlander was de laatste dagen ziek. Een bronchitis. In die omstandig heden kon hij tegen een klas- bak als Hinault onmogelijk op tornen. HET GEVAL POLLENTIER Er wordt veel over die "af faire" verteld en nog meer gezeverd. Ik was er natuurlijk niet bij toen de Westvlaming werd betrapt. Ikzelf ben twee keer naar de dopingkontrole geroepen. Ik vond dat het ernstig gebeurde shirt om hoog. broekje naar beneden Zo hoort het Frauderen zou on- Louis en Celina zijn twee ras echte Aalstenaars. Maar ze hebben zich onmiddellijk inge burgerd. En werden door de bevolking aanvaard. Wilfried. een jong "kadeke" toen hij met pa en ma in Gijzegem arri veerde, heeft *'ch intussen ontpopt tot één van de popu lairste figuren van de nu tot "buitenwijk" van fusiestad Aalst gedegradeerde gemeente. De "Uiltjesvrienden" peppen sinds jaar en dag Wilfried Wesemael moreel op, en steeds bleven ze in hun poulain ge loven. Ook al liep het al eens minder goed en was de loop baan van Wilfried niet steeds even glorieus. Na de jongste 'Tour de France" mochten de "Uiltjes vrienden" terecht hoge ogen gooien Wilfried Wesemael won een etappe, al moest na die zegevierende spurt te Compiègnes verdergereden worden, en hij fietste zich een benijdenswaardige reputatie bijeen Wilfried Wesemael heeft nU ook internationaal een en ander te betekenen. Als nieuweling keken de kon- kurrenten met een scheef oog naar de "kleine". Groot van stuk was hij niet. Maar hij kon "vlammen" als het erop aan kwam. En spurten ook. Nog geen klein beetje. Toch wan delde hij in de jeugdkategorie- en niet van de ene zege naar de andere r toen reeds had Wilfsied Wesemael zich voor genomen geduldig en zonder overhaasting aan zijn toekomst als koereur te bouwen Dat hij het bij het rechte eind had, is nu bewezen op 28- jarige leeftijd heeft hij een piek bereikt die velen hem benijden. Hij heeft trouwens nog enkele "goede jaren" voor de boeg- Hoe oud was je toen Je een profkontrakt ondertekende Precies 24. Hoe het komt dat ik zo lang amateur ben gebleven Daar waren ver schillende redenen voor ik had lang op de wielerbanen gereden, pakte enkele nationale titels mee en werd naar ver scheidene internationale mee- de ploeg Post. Een grote ploeg en ik ben daar erg gelukkig mee. De piste Misschien wel. Vorige winter nam ik slechts aan I zesdaagse deel: die van Rotterdam. We zullen tings, tornooien en kampioen schappen uitgezonden. Ik had misschien al eerder beroepsren ner kunnen worden, maar ik lag er niet op gebrand zo spoedig mogelijk bij een of ander merk onderdak te zoeken Als je een kontrakt onderte kent moet het de moeite lonen. Waarom gaan de amateurs vandaag zo vroeg op zoek naar een "merk" Als ze vandaag 22 worden, willen ze morgen prof zijn? De ene renner is de andere niet. Er zijn natuurtalenten die je al op prille leeftijd hun kans zou mogen gunnen. An deren moeten langer "rijpen". Het is natuurlijk gemakkelijk gezegd "wacht liever je tijd aF'. Sommigen moeten geld verdienen, ze zijn gehuwd, staan voor een gezin en je kan of mag je vrouw toch niet veel beter. Een klimmer ben ik niet, maar op mijn eigen tempo geraak ik over de cols. Voor een renner die geen "berggeit" is, komt het er op aan niet te veel tijd te ver liezen in de eerste beklimming Je moet trachten aan te klam pen en met een of ander pelo tonnetje mee naar boven te rijden. Nadien/ zak je langzaam maar zeker af, doch als je gezond bent, moet je absoluut niet in paniek slaan alles komt terecht. Je bent geen klimmer. Maar in het voorseizoen heb je toch knappe prestaties bijeengefietst in "bergritten" Je moet dat natuurlijk ne men voor wat het waard is. Ikzelf neem aan voorjaarsronden en klassiekers deel. Het bete kent dat ik liefst zo vroeg mogelijk de goeie konditie moet te pakken krijgen. De échte "bergarenden" stemmen hun seizoen af op do Giro d'Italia of de Tour de France. Die mannen hebben dus nog al de tijd. Er wordt veel trager ge klommen en het is dus veel gemakkelijker om zich vooraan te handhaven. Heb Je dit jaar de "Tour" in idealer omstandigheden kunnen voorbereiden dan vroeger De voorbereiding was alles behalve je dkt. Ik had uitste kend gepresteerd in de ronde van Luxemburg en was zelfs 2e in het eindklassement. Doch om de dagen tussen "Luxem burg" en de start van de Tour op te vangen, was ik op de kermisritten aangewezen. Dat is geen goeie zaak. Vooral als de weersomstandigheden bo vendien zo erbarmelijk zijn dat je voortdurend moet vrezen een verkoudheid of een bronchitis op te doen. Tijdens de eerste etappes van de ronde heb ik hard op de tanden moeten bijten. Maar naarmate de ritten vorderden, kwam ik er beter in. Ik voelde me gezond. Wél moest ik halfweg even op adem komen, maar erg was het niet. Je zat dit jaar in een zeer suksesrijke ploeg. Maakt dat een verschil uit Inderdaad. Vooral de sport bestuurder vertolkt een be langrijke rol. Peter Post ként de wielrennerij. Bovendien is hij ook de baas. Hij smeedt de taktische plannen. De ren- Wellens kreeg zelfs Ti-Raleigh j een plaats. Nee. ik ben abso luut niet ontgoocheld. Integen-1 deel. Ik ben tevreden. Mare MARCEL Wilfried Wesemael middellijk worden vastgesteld Voor mij kan het niet 'serieus' genoeg gebeuren. Ik moet niet "foefelen" zoals sommigen. De opschudding die de zaak Pol- lentier teweegbracht heeft de wielrennerij geen goed gedaan: we worden ten onrechte over dezelfde kam geschoren. Als er in een straat één dief wodnt, zijn het daar dan alle maal dieven Er is ook een opzienbarende stakingsaktie geweest. Was dat een komplot, ging iedereen ermee akkoord of werden de kleintjes door de groten ge dwongen het spelletje mee te spelen Ten slotte werden de toeschouwers toch bedot Als je nooit iets onder neemt, lappen de Tourbazen alles aan hun voetzolen. Pro testeren of klagen helpt geen barst. Na de etappe naar Pla d' Adet liep het de spuigaten uit eerst met de kabelbaan naar beneden, achteraf 80 km ver hotsen en botsen met eer bus naar het hot®l waar pas om 10 uur je avondmaai hebt genuttigd. 's Anderen daags weer uit de veren om 6 u. voor 2 halve ritten. Hadden ze daar nu één enkele etappe van een goeie 200 km van gemaakt, dan zou alles prima zijn geweest. Nu moesten we wat ommetjes maken om de dit jaar was er geen "grote" Thevenet, Merckx heeft dé boeken dichtgeklapt. Kuiper viel in het begin wat tegen en ging er nadien met een sleutelbeenbreuk uit. En Pol- lentier. Ja, het "geval Pollen- tier" moeten we niet opnieuw uit de doeken doen. En Freddy Maertens Die reed zeer sterk, spurt misschien minder snedig dan vroeger, maar is als all-round- renner verbeterd hij gaat ge- zwinder de cols op en 'werkt' onderweg hard. Misschien werd hij in de groepsspurten niet ideaal "gepiloteerd". Maar eerlijk gezegd Freddy mag je niet onderschatten. Hoe moet het n" verder met jou Ik heb een massa kontrakten voor kriteriums op zak, ver scheidene in België, een aantal in Nederland en twee in Duitsland. Tussen de vlagen door neem ik aan enkele ker- miskoersen deel en misschien komt daar ook nog een kleine rittenwedstrijd bij, met het oog op de laatste klassieker van het jaar. Wesemael omringt door enkelei van zijn talrijke supporters En volgend seizoen Op de laatste dag van de Tour heb ik een nieuw kontrakt ondertekend. Het wordt weer De revelatie van de Tour '78? Paul Wellens. Peter Post had het goed bekeken hij liet de Limburger zijn ganse seizoen op de Ronde van Frankrijk afstemmen. Uit Zwitserland kwam hij als laureaat. In de Tour del France was hij de revelatie. Peter Post had het dus weer eens goed bekeken Op het kriterlum te Aalst was veel minder volk dan de vorige Jaren. Betekent dit dat de mensen zich minder aan de wielersport gaan interesseren? Zo zou ik het niet stellen. De Tourlaureaat was er niet. Merckx lokte geen duizenden meer want hij kapte ermee. Lucien Van Impe speelde, na zijn sleutelbeenbreuk, de rol niet die van hem in normale omstandigheden kon worden verwacht. Laat morgen een Belg wereld kampioen worden en er wordt weer storm gelopen. Wilfried Jijzelf bent niet aangewezen voor het wereldkampioenschap. Er zijn verscheidene geselek- teerden dié het minder goed zouden doen* dan jijzelf. Ik meen dat het een goede selektie is. Zowat alle merken zijn vertegenwoordigd. En met

De Voorpost | 1978 | | pagina 16