NFEEVERKIE LOP TEWEEI PIKKELING '78 EEN SCHOT IN DE ROOS 1 E A ffoekbiad van Dend ditie lira «1st ScM er- Idestreek 1© ©1 LEES BINNENIN: UEIVII iJ De Voorpost EEN UITGAVE VAN ►X DRUKKERU-UITGEVERIJ A DE CUYPER- ROBBERECHT P V B A. Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.- 052-21 40.60 PCR 000.0115692 68 3 maand: 260 F 6 maand: 475 F 1 Jaar 900 F Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70.41.19 VR IJDAG 4 AUGUSTUS 1978 31e JAARGANG NR. 31 20 F Zuster Rafaël en haar mariale ikonografie Oud-burgemeester Blanckaert 75 jaar Apoteker Albert Van Neck «Eu verdeken»! Twintigste Hopfeesten. geteisterd altans vc spaard moeilijk gen zich maar je toe werden quasi stor- jes in de schuur geïnstalleerd Voor de eerste maal sinds de eerder bescheiden start van de Faluintjes-pikfeesten te Meldert leek het weder opperbest en waren de vooruitzichten dan ook fantastisch. Pikkeling '78 profiteerde inderdaad van de echt zomerse natuur waarbij iedereen er naar snakte buiten te zijn, al werden wel de lommerrijke plaatsjes uitverkoren. De belangstelling was dan ook bij de opening op zaterdag, na een zeer geslaagde «Week van de Landelijkheid» waarbij honderden genoten o.a. van het natuurgebied «De Biezebroeken», imponerend groot al was de opkomst voor de veldaktiviteiten op zaterdag, waarschijnlijk wegens de té grote hitte, eerder klein te noemen wat dan op zondag juist het tegendeel zou worden. Scliajrijd op hel stoppelveld vfhar boerentrippen werden gedronken. (JM) Aan de hittegolf scheen echter een einde te zullen komen en waar aan de kust het eerder koel en winderig was met een hevig onweder op zondagna middag rond 16 uur en ook Wal lonië door een ware storm werd met stortvloed en hagelbuien bleef Herdersem, voorlopig, van ontij ge- Duizenden mensen, te schatten, verdron gen zich dan ook niet alleen op ruime binnenkoer van de hoeve van Oscar Van Nuffel ook de ruime zitgelegen heden achter de hoeve, al de binnenplaatsen tot het laatste lang. Toch zou het feest doorgaan en al dropen uiteraard een massa mensen, teleurgesteld, af toch was het aantal dat bleef en zo goed en zo kwaad als het ging een schuilhoekje zocht, impo nerend groot Dat de dapper in de regen doorspelende Faluintjeskapel en de met het publiek dansen de volksdansgroep «De Zwin gelaar» uit Ternat aan de konti- nuïteit van het feest niet vreemd waren was zonneklaar Voor overmacht moest toch geweken worden doch onder tussen had het orkest zich net- omgeving gelegen korenveld op «Koekeloere» met burge meester D'haeseleer en zijn dame op de kar en bij de vele al dan niet in typische ouderwetse kledij gestoken volgers en volgsters, schepen Anny De Maght die. niet verwittigd door de stadsdiensten, de vorige dag aan het bloementapijt on-- verrichterzake was terugge keerd, en schepen Gilbert Bourlon met echtgenote. Ook raadsleden Julien Vinck, Wil lem Willems. en leden van het Feestkomitee Frans Wauters, Daniël Jacobus en Willy Alloo zouden hun belangstelling to- belandde men weer aan de feesthoeve. AMBACHTEN Vóóór, op en rond de hoeve Van Nuffel waren verschillende mensen aktief met typische of ouderwetse ambachten. Niet alleen was er de klompenma ker waar men de visu de ge boorte van een klomp, met al lerlei primitief gereedschap kon meemaken, maar ook vond men er een op fluweel schilde rende dame, een man die de monstreerde hoe korven en manden moesten worden ge vlochten en Maria Lampers van Zwijnaarde, ingeschreven in de ««Oorkonde van de Spinsters» die met woltrekkers uit de ruwe wol de draden evenwijdig trok en dan met het spinnewiel druk bedrijvig was. Hubert De Neef was de man die erwten «kaste» zoals voorheen en velen lieten ze zich dapper smaken. DE BUURT Klaarblijkelijk leefde de hele buurt mede met het oogstge- beuren. Lees verder p. 4 De Faluintjeskapel zorgde voor de avondstemming. (JM) Hf! n lambiek ook door burgemeester D'haeseleer en zijn dame Om de eenendertigste Aalsterse jaarbeurs alweer aantrekke lijk te maken voor de in het verleden alsmaar stijgende pu blieke belangstelling heeft het stedelijke feestkomitee zich ook dit jaar de beurs gegeven («beurs geven», dixit dikke van Dale: zich krachtig inspannen). Tien dagen lang, met name van 19 tot 28 oogst, is de kommercie aan de orde met overdag het rondkuieren in de standjes allerhande en met 's avonds afwisselend interessante en ongezouten shewprcgramma'p-. Voor de bloemenfeeverkiezing zijn dit jaar amper twee kanou daturen in het stadhuis dienst feestelijkheden binnen gesijpeld. Op deze avond wordt het straks weer hard lachen geblazen Het feestkomitee wil de pers beter informeren, lezen we tus sen de regels in het recente kommunikee. Zeer vriendelijk is dat. Na elke algemene ver gadering volgt nu een officiële persmededeling en wat de jaarbeurs betreft worden de Aalsterse penneridders zelf bedacht met twee perskonfe- renties. Wat overigens zal no dig zijn om de verstrekte infor matie te spekken met krokante details over het reilen en zeilen in deze in het verleden reael- matig omstreden groep olijke feestneuzen. Zo wordt in de koelisse gefluisterd dat het ge heel aan showprogramma's een budget van 1,4 miljoen meekreeg. Bevestiging volgt. Het dient gezegd dat het feest komitee er verleden jaar in ge- slaaad is om de boeken van deze mammoetorganisatie die de jaarbeurs toch wel is, met een batig saldo van iets meer dan honderdduizend af te sluiten. Wat natuurlijk een lo venswaardige prestatie is. PUBLICITEIT Hetzelfde wenst men ook dit jaar te bekomen. Natuurlijk daagt de bezoeker niet op wanneer hij niet op de hoogte is van het gebeuren Om het pu bliek warm te maken voert het komitee een belangrijke pro- moliekampagne.Leesverderp2 in een rusthuis verblijven, het recht hebben om ter plaatse verzorgd te worden en hiervoor niet noodzakelijk in een zie kenhuis moeten worden opge nomen Ongetwijfeld hebben ekonomi- sche imperatieven in de tot standkoming van dit wetsont werp meegespeeld. Maar in het geheel van de te nemen maat regelen, gericht op een sa menhangend bejaardenbeleid, zouden enkel menselijke over wegingen de bovenhand mo gen krijgen. Hier is overigens een belangrijke taak voor de OCMW weggelegd De ervaring toont aan dat we gens gebrek aan inzicht, maar vooral ook aan «hart», de so ciale dienstverlening voor me nige COO een holle kreet was. Het is onder meer onmogelijk vol te houden, dal bejaarden tehuizen zich enkel tot validen zouden richten en als zodanig Lees verder p. 2 In de programmatie die het OCMW-Lede opgemaakt heeft voor de toekomsi oevindt er zich tevens een vrij uitgebreide brok bejaardenzorg. Met bejaardenzorg is men te Lede reeds lang bezig, maar de programmatie voor de toekomst laat duidelijk zien dat er heel wat nieuwe objektieven geviseerd worden. De bewering dat de bejaardenzorg op een keerpunt staat, zal over weinige tijd dan ook wel duidelijk worden. Altans indien het OCMW de kans krijgt haar prestigieus programma te realiseren. Sedert geruime tijd reeds beheert het OCMW, vroeger de COO, een rustoord voor bejaarden, namelijk «Villa Letha». Dit rusthuis beschikt over een kapaciteit van 84 bedden, die allen bezet zijn, en richt zich enkel tot valide bejaarden. Het koren wordt op struiken gezet om te drogen in de menderhand ingepalmd zodat zelfs de als eretafel bedoelde plaatsen niet voorbehouden konden blijven door de ware toeloop. Rond 19.15 uur keken voorzit ter Lambert Van de Sijpe en de •eden van de beheerraad ech ter meer dan beteuterd toen het lajgevreesde zich voordeed Het regende! «Vruchtbare druppe len» zou Lambert achteraf zeg- 9en maar er kwamen er wel wat veel en het duurde vooral nogal en hield er met vrolijke melodi eën afgewisseld met luister stukjes de stemming in. Uiteindelijk, rond 23 uur. werd het weer droog en trok ieder terug naar de normale plaats De show must go on. VELDAKTIVITEITEN Reeds in de vroege namiddag reden pikkers, bmdsters. stui- kers en zanters met de met paarden bespannen oogstwa gens naar het even buiten de Op het korenveld trachtte ge wezen schepen Albert Stock man aan de burgemeester de eerste beginselen van het pik ken aan te leren en ook Gilbert Bourlon hanteerde niet onaar dig dit voor hem altans onge bruikelijk instrument terwijl Mw D'haeseleer een pikkeling op bond. Na de traditionele schafttijd met bruin brood en hete worst be goten met frisse platte lambiek werden de wapens geladen en EEN UITBREIDING NODIG Al de bedden van het rusthuis zijn niet alleen bezet, maar er is tevens nog een lange wacht lijst Inderdaad, de aanvragen tot opneming zijn zeer talrijk en een aanzuivering van de lange wachtlijst dringt zich meer en meer op Om hieraan te verhel pen en om tevens aan een reeks andere noden tegemoet te komen, wordt er in de schoot van het OCMW ernstig gedacht aan een uitbreiding van het be staande rustoord. In die uit breiding zou er een afdeling opgenomen worden waar een betere bediening wordt verze kerd en een afdeling voor semi- en invalide bejaarden, met uit zondering van mentaal gehan- dikapte bejaarden, gewoon omdat er ergens een lijn moet getrokken worden, aldus het OCMW. Het was vroeger ook zo dat de bejaardentehuizen zich voor namelijk richtten tot de valide bejaarden van de derde leeftijd Hierin komt echter een posi tieve wijziging en onze maat schappij wil nu meer en meer dat de bejaarden zolang moge lijk in hun vertrouwd milieu kunnen blijven vertoeven Dit brengt met zich mee dat veel meer invalide bejaarden van hoge leeftijd een beroep gaan doen op een instelling. Als gevolg van deze evolutie spreekt het OCMW in haar nieuw reglement van inwen dige orde niet meer over w-rust- huis». maar wel over «rust- en verzorgingstehuis». In deze zin spreekt ook het wetsontwerp nr 85 «tot wijzi ging van de wetgeving op de ziekenhuizen en betreffende sommige andere vormen van verzorging». Het artikel in ver band met de verzorging van be jaarden en kronische patiënten spreekt zich duidelijk uit voor het feit dat zieke bejaarden die

De Voorpost | 1978 | | pagina 1