BLOEMENFEEVERKIEZING NU AL FLOP TEWEEG BEJAARDENZORG 0.C.M.W.-LEDE OP EEN KEERPUNT NIEUWE AUTOWEG AALST- DENDERMONDE- MECHELEN IN DE MAAK? 2 - 4-8-1978 - De Voorpost NOOD BREEKT WET Het /al geen parlementair jaar ge weest zijn zoals een ander. Uit zonderlijke omstandigheden eisen uitzonderlijke maatregelen. Wan neer de openbare financiën uit zichtloos worden, zou men het aan de landsbestuurders terecht kwa lijk nemen indien zij. uiterlijk on bezorgd. het verlof zouden instap pen zonder de noodzakelijke be slissingen te nemen. In de openbare opinie is ook on weerstaanbaar het verlangen ge groeid naar een zij het goed over legde maar toch kordate en spoe dige hervorming van onze staat. Om uit het stadium van de akkoor den en de intentieverklaringen te geraken, wordt niet de nodige vlijt gewerkt aan de totstandkoming tan de wet en de voorlopige ge westvorming. Ook dat vereist een doorgedreven inspanning gedu rende de zomers dagen. Vervolgens wenst men eenzelfde energie aan te wenden voor het wegwerken van strukturele mis- groeingen in ons openbaar bestel. Met veel verwachting wordt bij voorbeeld uitgekeken naar een grondige ingreep in de sociale ze kerheidswereld. Het is maar jammer dat de rege ring hiervoor haar toev lucht heeft genomen tot volmachten. Het uit schakelen van het parlement op de grote ogenblikken is een jarenlang gegroeide misvatting. Er zou ook een einde mogen aankomen. Heeft het parlement de laatste weken niet zijn grote stootkracht en zijn ^rnst bewezen? In weinige dagen werden vele klare beslissingen genomen. Het is wel bevreemdend dat dezelfde sereniteit niet werd opgebracht voor het aanvaarden van de nieuwe regeling inzake alkohol- ferbruik Want ook hier stoten wij óp achterhaalde verbodsbepalin gen die niet meer nageleefd wor den en een hypokriete toestand (moreel en fiskaal) in het leven houden. Een niet-emotionele en eerlijke benadering zal binnenkort leiden tot een aangepaste wetge ving. Het verheugt mij dat mijn wetsvoorstel ter zake zo kort na dien gevolgd werd door herhaalde regeringsinitiatieven. Kamerlid Ghis Willems hervorming van de statuten van de nationale investeringsmaatschap pij in concurrentie zal kunnen tre den met de privébedrijven wegens het uitvallen van de beperking dat staatsbedrijven slechts mogen op gericht worden waar het privéi- nitiatiel in gebreke blijft. De staats bedrijven zullen dus de privébe drijven wegdrukken. Bijgevolg vertoont de staatssector de neiging groter te worden ten nadele van de privésector, d w z dat de uitgaven van de staat stij gen. terwijl de basis, waaruit de fiscale inkomsten moeten worden gehaald, verkleint. Want voor haar financiering is de Staat afhankelijk van de privésec tor. Het besluit, dat men op basis van deze redenering kan trekken. houdt in dat de openbare financiën in nog groter moeilijkheden gaan komen en dat de structuurhervor mingen het oorspronkelijk opzet de gezondmaking van de staats- linanciën gaan kelderen. Wat op zijn beurt nieuwe belastin gen noodzakelijk maakt, wat de verschrompeling van de privésec tor en bijgevolg van de fiscale ba sis nog gaat versnellen Een uit zichtloze toestand Diane D'haeseleer JUBELEN EN JAMMEREN De financiën van een stad moeten ook voor overdrachten instaan zowel in uitgaven als in inkomsten. Die gaan o.m. naar het O.C.M.W.. de verzorgings instellingen, de regies. Aalst gaat sterk gebukt onder deze lasten die de stadskas voor zowat 100 miljoen aderlaten Dit vloeit voort uit de steeds grotere verplichtingen die de regering de gemeenten oplegt In de rekening 1977 past de stad verplicht zowat 60 miljoen bij voor het O.C.M.W., nog eens 9 miljoen voor de zieken huistekorten en zoals iedereen nu stilaan al weet ook nog eens 14 miljoen voor het slachthuis. Daarbij komen dan nog in min dere mate de kerkfabrieken en andere diverse posten. Het O.C.M.W. ligt aan de lei ding van deze toelagenkoers. In het kader van de nieuwe wet krijgt het O.C.M.W. een aantal aangepaste taken en opdrach ten en komt onder recht streekse en bijna uitsluitende voogdij van de stad te staan Op financieel vlak betekent dit een massa administratief werk meer voor de stadsdiensten (onderzoek van rekeningen en begrotingen enz.) en het aan wenden van de middelen om de tekorten aan te zuiveren. De verantwoordelijkheid werd hier volledig naar de gemeentekas verschoven. Bovendien zorgt de nieuwe wet op de zieken huizen ervoor dat de tekorten over de gemeenten worden gespreid in funktie van het aan tal verpleegden van elke ge meente. Dit kostte Aalst zoals gezegd in 1977,9 miljoen sup plementair. Dit is voor de stad een nieuwe zware uitgavepost waartegen (veel te zwak) pro test (nog) niets heeft uitge haald. Aan de positieve kant staat anderzijds de regie- waterdienst die voor 1977 een winst voorlegt van 15 miljoen, waarvan 14.3 miljoen van de Regie-Aalst en ongeveer 670.000 F uit de deelgemeen ten (TMVW). Het verslag van de waterdienst noemt dit zelf «schitterend», en komt tot het voor ons positief besluit dat de uitbating van de regie veel goedkoper is dan die van de T.M V.W. Die grote winst (zo stelt het verslag ook) is het ge volg van het verschil tussen aankoop- en verkoopprijs van het water. Deze laatste werd op 30 maart 1977 vastgelegd op 25 F per m3 (vroeger 18 F) om dat de kostprijs was opgelopen tot 16,5 F (vroeger 12 F) De aankoopprijs steeg met 4,5 F per m3; de verkoopprijs met 7 F. Daarbij werd de nieuwe aan koopprijs pas van kracht vanaf 1 april terwijl de nieuwe ver koopprijs werd toegepast met terugwerkende kracht voor gans het jaar. Dit bracht een onverwachte meerwinst op van 4,5 miljoen: Deze meerwinst werd door u en mij betaald. Krijgen we die nu terug? Bij lange niet. Van deze winst gaat 3,6 miljoen naar de stadskas en blijft ér 10 miljoen staan als speciale reserve. De rest is de wettelijke reserve en de terug betalingen aan grote gezinnen en gepensioneerden. Dat Aalst in regie nog altijd de goedkoop ste waterleverancier is in verge lijking met steden als Brugge. Dendermonde, Gent, Knokke e.a. is geen argument om de meerwinst op te stapelen. Op grond van dergelijke argumen tatie zou men dan bv. de opcen tiemen op de grondbelasting moeten verlagen i.p.v verho gen want daar slaat Aalst alle rekords. Met de belofte dat, als de rekeningen van 1978 even gunstig zijn, aan de tarieven zal gewijzigd worden ten bate van alle abonnees hebben we voor lopig niets. Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. J. De Geyter Vervolg p. 1 Een dertigtal publiciteitsborden worden langs de belangrijkste wegen van groot-Aalst aangebracht (inkluis alle invalswegen); affi ches worden aangebracht in alle stations in een cirkel van circa 25 kilometer rond Aalst; betaalde advertenties zullen worden geplaatst in de rekla- mebladen van de streek (Aalst, Ninove, Zottegem, Dender monde, Opwijk en Asse) en tot slot wordt ook dit jaar een jaar beurskrant verspreid. Dit ge beurt in de week voor de ope ning van de beurs met een niet te versmaden oplage van 50.000 eksemplaren. INKOM Zij het dat de pinten weer brok ken van mensen zullen kosten is de inkomprijs opnieuw aan de lage kant gehouden. De in gangstickets gaan voor dertig frank aan de man. Wie na 21 uur naar de Keizershallen af zakt, betaalt evenwel honderd frank. Konsumptieprijzen: 25 frank, BTW inbegrepen, dienst niet inbegrepen JAARBEURSGESCHENK Besloten werd aan de deelne mers aan de jaarbeurs een schets van de kerk van Baar- degem als soevenier aan te bieden. In de komende jaren zal elk van de gefusioneerde gemeenten aan bod komen met een typisch gebouw of hoekje van de gemeente. Even raden wie de eerste schets voor zijn rekening neemt. Voorzitter Frans Wauters. Juist! U wint een gehandte- kende foto van de Actif Club. SPEKTAKELS: LANG LEVE FREDDY! Zoals gezegd steekt de jaar beurs van wal op zaterdag 19 augustus. Vanaf 16 uur wordt de Hopmarkt bloemenmarkt. Op dat ogenblik worden de personaliteiten en genodigden (de bevoorrechten dus) in het stadhuis ontvangen. Het ge heel gaat in optocht en vooraf gegaan van de fanfare van de stedelijke brandweer naar de keizershailen waar het lint na de alomgekende speeches, wordt doorgeknipt. Het hek is daarmee definitief van de dam. Stemmingsmuziek zet het offi ciële bezoek luister bij. «De Jonge Garde» uit Moorsel kon- serteert om 19 uur De 40 uit voerders van het Nationaal Ballet van Senegal maken zich dan klaar voor hun optre den om 21 uur. Op zondag verhuist de bloe menmarkt naar de Grote Markt. Wat overigens niet erg logisch is. Op zaterdag biedt de Hop markt parkeerruimte voor heel wat meer auto's dan de Grote Markt. Op de weinig verkeers drukke zondag laat men dan de Hopmarkt voor wat die is. Nou- ja. Op zondag dus staat Martens in een bloemenbed. Om 19 uur speelt de fanfare «De Terjode- naren» en om 21 uur akteren Oscar Harris and The Twin kle Stars, voor de derde keer te Aalst het Golden Gate Quartet trio Van Haverbeke en BRT's mooiste Luc Apper- mont. Echte appelflauwte kan evenwel pas voor goed op maandag, «bloemendag». Te 16 uur voordracht bloemen- schikken door dame en heer De Smet, bloemenfee Magda als speakerin en Anne-Marie Bruyndonckx aan het hammond-orgel. De Aalsterse postharmonie speelt om halfacht Henk Van Montfoort en Eddy De Latte komen dan een poosje de boel opwarmen, het ijs breken heet dat. En dan, ladies en gentle men, voor de eerste keer te Aalst, jawelde spranke lende danseressen, de wulpse meiden van CLo-CIo, een heet applaus voor lèèèèèès CLO- DETTESÜ! Als u dacht dat de multinational «Claude Francois» na het over lijden van de patron de boeken ging toeklappen, bent u mis. De boetiek draait nog op volle kracht, de Clo-CIo T-shirts lig gen nog te weken in een tra- nenbad en de platen van de maestro zorgen voor een zij het late ontdekking. Om aan dat soort spiritisme te doen komen nu de vroegere Clo-CIo danse resjes naar Aalst. Wacht als straks Jimmy Frey zijn kaars uitblaast dan komt Silvia wel in de ring. De showbiz heeft zo van die cynische trekken Op dinsdag alweer stemmings- en ontspanningsmuziek in de halle, «Kunst en Vermaak» uit Aalst konserteren om hailfacht en worden gevolgd door Jenni fer en het orkest Mc Duff Di mension, de negerzanger Mei Turner, de nederlandse groep Teach Inn (herinnert u zich Ding-a-dong?) en Guske Lan- cier. Op nieuw een hoogkultu- rele avond dus. 's Anderendaags, broeksrie- men even los nu, de spette rende Freddy Breek. Deze woensdag had men beter «bloemendag» genoemd. Zoals gewoonlijk zullen onze mooisten (moeder en dochter eensgezind) ons aller Freddy bedenken met een karrevracht ruikers. Vivi zal in haar hoekje staan toekijken en Ro Burms zal de Fred voor een toegiftje terug op de planken roepen. Voorspelbare avond dus van deze toegegeven han dige vakman. Even vermelden dat in de vooravond de harmo nie «al groeiend bloeiend» in de schijnwerpers staat Donderdag 24 oogst. Om 17 uur geleid bezoek aan de jaar beurs aangeboden aan de mandatarissen van het arron dissement. Konsert door «Hand aan hand» uit Aalst en later op de avond show met de soulgroep Tony Sherman and the Sherman Brothers en de polderpopgroep Pussicat. Jos Baudewijn komt de zaak aan- eenpraten. Vrijdag, «karnaval- dag», officieel «Aalsterse avond» genaamd. Keizer Ka- miel presenteert en de prinsen kamer blijft thuis omdat het feestkomitee voor deze geen uitzondering wou maken en niet bereid was deze partisipa- tie te vergulden met de ge vraagde 20.000 franken. Za terdag: Bloemenfeeverkie- zing «Sint Cecilia» uit Meldert toetert eerst. Veel verkiezen zal er niet aan zijn vermits zoals supra geschreven twee kandi daten zich aanboden. Het be treft mejuffer Margot (zetsters opgelet) Wojtulenski (wacht als René Van der Speeten die naam moet uitspreken) uit Sinaai-Waas. Zij is van beroep mannequin. Tweede kandidate is een dame, mevrouw Nora De Boitselier-Van der Meirsch utit de Affligemdreef te Aalst. Zij is van beroep zoals de helft van de stad wel al weet. bediende. Stadsbediende ei genlijk zodat kan verwacht worden dat haar supporters nauwelijks zullen te tellen zijn en dat de moedige Margot van een kale reis zal moeten terug keren. Opgelet, niemand mag het vel van de beer verkopen voorHoedanook, «Margot s en va-t-en-guerre». Zondag. Konsert in de feest zaal van het stadhuis door de symf. «Door Eendracht Groot», in de halle speelbeurt voor de Centrale Akkordeonschool van Paul Herry en show met het orkest Sergio Popovsky, the Ginger Dancers het drietal van de Two Man Sound en Pol Van Camp. Maandag, apoteosedag. «Sint Cecilia» uit Hofstade speelt. Wat ook gedaan wordt door het orkest Bobby Setter met Dea Dole Carine, de Dutch Rytm Steel Band en animator Lou Marcel. Het hoeft nauwelijks gezegd dat ook De Voorpost zijn standplaats heeft op deze jaar beurs Allemaal vrienden onder mekaar daar!!! R De Witte GEJAAGD DOOR DE WIND Gelukkig /.ij die in West Duitsland Wonen! Hun Minister van Finan ciën heeft hen immers ter kennis gebracht dat voor I978 en I979 de (belastingen zullen verlaagd wor den met ongeveer7 miljard Duitse tnarken. Bij ons schuwt de Regering elke vorm van belastingsverlaging als de pest. Alles wijst er trouwens op. niettegenstaande de officiële ontkenning, dat dooréén of andere kunstgreep de belastingsbetalers weldra meer zal moeten betalen. Niettegenstaande sommige Minis ters hoog oplopen met hel feit dat het inflatieritme in ons land licht jes is afgeremd en hierdoor de staatssecretaris voor begroting een vermindering van ongeveer 15 miljard in zijn staatsuitgaven heeft kunnen inbrengen, waarvan 55 gebonden zijn aan de evolutie van de prijzenindex. valt het sterk te betwijfelen of hiermee alle putten zullen kunnen worden gevuld. Want inderdaad, de optimisten voorzien een deficiet van om en bij de 80 miljard voor komend jaar. terwijl anderen een bedrag van 110 miljard vootuitschuiven! Het vaartuigje waarin de staatsuit gaven zijn geladen lijkt op een door de storm op drift geslagen sloepje. Een paar maanden terug voorzag het planbureau dat de ra mingen voor de periode 1976- I980 volkomen vervalst zouden worden door de uitgaven die ge bonden zijn aan de regionalisatie en door de al de nieuw op te rich ten organen. Dit is inderdaad verleden weck in de Senaat bevestigd geworden toeneen raming werd gegeven van de te verwachten uitgaven met be trekking tol de in de krisisweter- vatte structuurhervormingen. Deze structuurhervormingen om vatten ondermeer de omvorming van de nationale investerings maatschappij tot een zuivere staatsholding, die zelf met staats geld ondernemingen zou oprich ten. Het Vlaams Economisch Verbond heeft dit soort overheidsinitiatief verworpen als -een politieke crea tie die een aansluiting is van de essentiële economische regels. Het is inderdaad juist dal het eco nomisch overheidsinitiatief na de DE BRUSSELSE GEWEST RAAD In de Commissie die in de Kamer van Volksvertegenwoordigers op dit ogenblik het -wetsontwerp houdende diverse institutionele hervormingen- behandelt, heb ik een amendement voorgesteld waarbij de griffier van de Brus selse Gewestraad, het bewijs zou moeten leveren van een grondige kennis van het Nederlands en het Frans. Dit amendement heeft een zekere opschudding verwekt. Is het nochtans niet duidelijk, dat die griffier die de notulen van de Raad moet opstellen en aan het hoofd staat van het personeel, tweetalig moet zijn? Waarom was er dan verzet bij sommigen? Het moet nu eens en voorgoed ge zegd worden, dat wij erop staan dat het personeel van die Brusselse Gewestraad, een elementaire, voldoende of grondige kennis zou hebben van de tweede landstaal, al naargelang de functie die de per soneelsleden uitoefenen. Het is dus niet te veel gevraagd, dat de grote chef van dat personeel er een grondige kennis van zou hebben. De regering heeft over mijn amen dement beraadslaagd. Achteraf heeft ze een duidelijke verklaring laten voorlezen in de commissie: de griffier moét tweetalig zijn. Een ruime meerderheid van deze commissie heeft zich daarmee ak koord verklaard op voorwaarde dat die verklaring volledig in het commissieverslag zou worden op genomen. Dat is gebeurd. Moraal van deze geschiedenis: telkens weer moeten wij blijven vechten, ook om over klaarblijke lijke aangelegenheden een duide lijke regeringsverklaring te ver krijgen. De Vlaamse commissieleden heb ben bcwezeo dat ze eendrachtig zijn. telkens wanneer het nodig blijkt. Mare Galle Volksvertegenwoordiger Vervolg p. 1 alleen herberging aan de op genomen bejaarden aanbie den. Teveel argumenten plei ten immers voor het behoud van validen en invaliden in de zelfde inrichting. De zogeheten rusthuizen worden zeer vroeg met invalide bejaarden gekon- fronteerd. zodat zij naast hun herbergingsfunktie ook bijzon dere verzorging en zelfs ver pleegkundige en medische zorg aan de opgenomen be jaarden dienen aan te bieden. Stervensbegeleiding en ster ven in de vertrouwde omgeving van het rusthuis kunnen hier niet losgekoppeld worden. Dit wetsontwerp zal dus tot ge volg hebben dat het OCMW zich meer en meer zal gaan bewegen op het domein van het bejaarden- en gezond heidsbeleid. Het is dan ook de duidelijke wil van het Leedse OCMW zich voor te bereiden op die toekomstige wet, dat dus nu nog wetsontwerp is. In dit kader zal een uitbreiding van de bestaande infrastruktuur nodig zijn om aan die nieuwe behoeften een opvang te ge ven. In het kader van de sociale in tegratie van de bejaarden is één van de belangrijkste prin cipes in ieder geval het behoud van de bejaarden in hun eigen vertrouwd milieu. Daarom op teert het OCMW tevens voor de realisatie in de verschillende deelgemeenten van de ge meente van gemakkelijke woonkernen. Op dit ogenblik wordt reeds in die richting ge werkt door middel van de bede ling van warme maaltijden aan huis en eveneens door middel van de bejaardenhulp aan huis. OOK EEN DIENSTENCEN TRUM In de optiek van de nog te ves tigen nieuwe infrastruktuur denkt het Leedse OCMW te vens aan de realisatie van een dienstencentrum. Een dien stencentrum dat er niet uitslui tend voor de bejaarden zou zijn, maar toch voornamelijk voor hen Het behoort inder daad tot de normale opdracht van een openbaar centrum voor maatschappelijk welzijn voor de bejaarden een dien stencentrum op te richten dat tevens een verzorgingscen trum zou kunnen zijn. Er wordt gedacht aan de opname in het dienstengamma van een res taurant, een ontspanningsruim te, een terapiezaal, en een ad ministratief centrum. Het restaurant zou, zoals bij de bedeling van de warme maal tijden aan huis, ter beschikking zijn van bejaarden, minder- validen en personen die om wille van één of andere sociale reden niet in staat zijn zelf een warme maaltijd te bereiden en die zich dus kunnen verplaat sen naar dit restaurant. De ont spanningsruimte zou kunnen ter beschikking gesteld worden van alle personen. In de deelgemeenten zelf zou den de bestaande openbare gebouwen een bepaalde pe riode in de week, bijvoorbeeld een halve dag, kunnen open gesteld worden voor bejaar den, voor de organisatie van ontspanningsaktiviteiten zoals kaarten en dergelijke. Voor de terapiezaal wordt ge dacht in de richting van kinesi- terapie en voetverzorging. Maar ongetwijfeld kan een der gelijke akkomodatie veel meer mogelijkheden bieden Het administratief centrum zou naast het doel op zichzelf ook nog een tweede funktie kunnen vervullen, namelijk deze van het hulpmiddel tot het overwin nen van een zekere drempel vrees die er ongetwijfeld zal bestaan voor dergelijke instel ling. De basisideeën van het Leedse OCMW zijn in ieder geval toe te juichen, evenals de toekomst gerichte viwie waarmee er ge werkt wordt. Hopelijk worden deze ideeën dan ook niet ver grijsd door de realisatie ervan, want een gemeente als Lede heeft zeker op dit ogenblik reeds een reële behoefte aan een dergelijke instelling D.G De heer-Guy Mathot, Minister van Ojvenbare Werken, heeft een voorstel overgemaakt aan het Vlaams Ministerkomitee van de aanleg van een nieuwe autoweg Aalst - Dendermonde - Mcchc- len. Eerlang zal het Vlaams Ministerkomitee een advies geven over de definitieve versie van het gewestplan Dendermonde. waarop de betrokken autoweg A 29 zou kunnen worden ingetekend. Daar tegen verzet de Bond Beter Leefmilieu - Vlaanderen zich op grond van tal van argumenten die eerder ineen bezwaarschrift tot het Ontwerp -gewestplan Dendermonde door RALDES (Regio nale Akticgrocp Leefmilieu Denderen Schelde) werden geformu leerd. Bovendien voorzien noch het gewestplan Halle - Vilvoorde Asse (K B. van 7 maart 1977) noch hel gewestplan Aalst (K.B van 30 mei 1978) de aanleg van de A 29. evenmin worden alternatieven voor deze A 29 aangeduid. Bijgevolg is deze A 29 thans juridisch niet reali/eerbaar. BBL - Vlaanderen vroeg dan ook in een telegram aan Mevrouw R. De Backer - Van Ocken. Voorzitter van het Vlaams Minister komitee. om het voorstel negatiel' te adviseren. WERKTEN MEE AAN DIT NUMMER: REPORTERS: Dolf Boel, Peter Dauwe, Mon De Gendt, André De Groeve, René De Witte, Roger D'Hondt, Liéve Haverals. Erich Van der Eist, Willy Hostens, Wilfried üssens, Rik Devijver, Jean-Paul Van Steerteghem, Willy Raes, Marc Van lmpe,: Marleen Bornauw. FOTO'S EN TEKENINGEN: Carien Bornauw, Eddy Lamin, Jan Muylaert, Jan Strickx, Jo Raes. SPORT: Mare Marcel. Gilbert De Pauw, André De Wit, Eric Van Aerschot, Jef Van Hove. Beno Van Winckel. REDAKTIE: Roel Van de Plas.

De Voorpost | 1978 | | pagina 2