TWINTIGSTE HOPFEESTEN WANZELE GAAT VOLOP FEESTEN TWEEMAAL FEESTEN TE ERONDEGEM VLAAMS CENTRUM VIJZELT KERMIS-MERE OP Meh pikkels of ajontjes PER VLOT DE DENDER VOOR HET LEEFMILIEU WILLEKOM THOOIS Aalsterse flitsen De Voorpost - 4-8-1978 - 3 an 12 tot 15 augustus, kunt u in de wijk van de Kleine Landeigen dom. aan de Immerzeeldreet', terecht voor de twintigste uitgave van de jaarlijkse hopt'eesten. Van zaterdagnamiddag tot Onze Lieve Heer Hemelvaart vindt er een uitgebreid en gevarieerd programma plaats waarbij jong en oud zich kan amuseren op het «Hof Somer- gem-. Niet alleen de bewoners van de w ijk en de aanpalende straten vinden er gratis toegang, maar iedereen die zich geroepen voelt gedurende deze vier dagen de hopduivel te gaan bekampen. De wijk van de Kleine Landeigen dom werd in 1955 opgericht, en in 1958 betrokken de eerste bewo ners reeds de één en tachtig hui zen. Het is reeds vanuit die periode dat de Hopfeesten hun geschiedenis danken. Reeds twintig jaar ijveren de bestuursleden, onder voorzit terschap van Georges Callebout. voor meer en tevens blijvende so lidariteit onder de bewoners van deze typische hopkwekersstreek. Twintig jaar dat zij manifestaties inrichten zonder er een cent voor te vragen maar toch steeds met een goed gevulde affiche. De op brengst van de festiviteiten wordt integraal aangewend tot het men selijk maken van hun leefmilieu. Er wordt als het ware een vriend schapsband mee geschapen die in de drukte van de stad reeds lang verloren is gegaan. Er werd in die twintig jaar werking reeds allerlei mee gedaan. Het sociaal karakter van de organisatie stond steeds op de eerste plaats. Er werden snoep- bedelingen gehouden in het nabij gelegen home voor gerechterlijk geplaatste kinderen. Bij het over lijden van een bewoner van de tuinwijk wordt er een aangepaste kroon aangeboden. Er is het Sint-Maartenfeesi waarbij een ronde wordt gedaan langs de kleinste inwonertjes. Men doet ook zeer tastbare dingen met de winst. Er wordt zo bijvoorbeeld, onder beheer van de werkgroep, tuinmateriaal aangekocht dat tot ieders gebruik klaar staat. De belangstelling voorde hopfees ten is gedurende al die jaren ook in stijgende lijn gegaan en niet in het minst van buiten af. Zelfs een Egyptische gids, de achtbare Has san Ali Ebrahim, kwam ooit eens een kijkje nemen, en de burgerva der der stad bracht ooit eens een groep Israeli's mee naar het amu sante gebeuren. Aangezien de tuinwijk in volle ekspansie is wordt er door de bestuursleden druk gezocht naar een vernieuwde en verruimde aanpak. De verant woordelijken willen de mogelijk heden tot het uitbreiden en het op tillen naar een hoger niveau, nu al gaan onderzoeken om de leesten niet te laten verzanden en gelijke tred te houden met de toenemende groeiZo bijvoorbeeld was de wie lerwedstrijd vroeger voor de ju niores, dit jaar is zij voor de inter nationale liefhebbers. Het zal ze ker de moeite waard zijn er eens een kijkje te gaan nemen. De eerste helft van augustus pakt men in Wanzele traditioneel pit met de reeds zeer gekende Dorpsfeesten. Dit jaar zal dit reeds voor de 12de maal het geval zijn. De organisatoren zorgden dit jaar voor een heel prestigieus programma. Zoda nig zelfs dat het uitgegroeid is tot een vijfdaagse, te weten vanaf vrijdag 11 augustus tot en met dinsdag 15 augustus, met dan nog een staartje aan op vrijdag 18 augustus. Deze aktivi- teiten worden alle georganiseerd op het Wanzeelse Sport- en speelplein en zijn tevens ten voordele van dit rekreatieoord. Alles begint dus op vrijdag 11 augustus om 19 uur in de feest tent op het sport- en speelplein. Deze eerste aktiviteit is een grote schieting op liggende wip. Deze wipschieting wordt aan geboden door schepen Grep- don en wordt georganiseerd door de Wanzeelse karnaval- groep De Gesduikers. Er is een totaal prijzenbedrag van 5.500 fr. De volgende dag is het dan vol op dansen geblazen met het dans- en showorkest The Fa mily Band, tijdens het bal van schepen Grepdon. Dit dansfes- tijn vangt aan om 21 uur. Op zondag 13 augustus wordt er om 15 uur in de namiddag door de kinderen aan de kinde ren gedacht. Dan immers wordt door de kinderen en de bege leiders van het vakantiepatro naat een kindercirkus opge voerd. meer bepaald cirkus «De Speelmolen». 's Avonds om 20 uur is er show van eigen bodem met een optreden van onze populaire Leedse groep «Stampen en Dagen». Op maandag 14 augustus is er een heel speciale aktiviteit voor de gepensioneerden van Groot-Lede. Die dag immers richt de gemeentelijke bejaar- denraad in het teken van het Jaar van het Dorp en om de gemeente beter te leren ken nen. een rondrit in door de an dere deelgemeenten. De rondrit is alsvolgt gepro grammeerd: om 13 uur vertrek met de bus te Wanzele-Dorp, naar Smetlede-Dorp. Daar stappen de deelnemers van Smetlede op. naar Impe-Dorp waar de deelnemers van Impe instappen naar Lede en terug naar Wanzele. De deelnemers krijgen een reisschema en een vragenlijst. Een bekwame gids zal de nodige uitleg verschaf fen om de deelgemeenten be ter te leren kennen. Er wordt dus een vragenspel met inte ressante pnjzen, verbonden aan de reis. Om 16.30 uur dan worden alle deelnemers ver wacht in de feesttent op het Sport- en speelplein. Er wordt een avondmaal aangeboden met bruin brood en kop of kaas en geurige koffie, waarvoor kan ingeschreven worden tegen 20 fr. Daarna is er gezellig samen zijn met orkest. Op dinsdag 15 augustus is er van 10 tot 17 uur een kunst markt. Een initiatief dat vorig jaar een overweldigend sukses kende en waarvoor dit jaar ook reeds talrijke inschrijvingen zijn Daarna is er gezellig sa menzijn in de tent met diskobar Vrijdag 18 augustus is er dan het staartje van de zalm met twee organisaties in het kader van de Leedse Sportweek, met medewerking van de gemeen telijke Sportraad. Om 19 uur is er een propaganda tenniswed strijd op het plein aan de Om- megangweg en om 21.30 uur is er dan een fakkelestafettewed- strijd op het speelplein. Dus een uitgebreid en even wichtig programma voor elk wat wils Zowel voor de sport man als voor danslustigen en de kinderen en de gepensio neerden en de kunstliefheb bers. Het zal wel weer een enorme volkstoeloop worden daar in Wanzele. net als de voorgaande jaren. Mon D.G. Programma: Zaterdag 12-8: 14.30 u.. Internationale wie lerwedstrijd voor liefhebbers. 20.00u. Grote belotting. 10.000 Ir vooruit geld. prijzen. In leg 30 fr Zondag 13-8: 9.30 ii.: H. Mis in de Sint Janskerk. 15.00 u. receptie van stads- magislratuur en delegatie van Kleine Landeigendom. 16.00 u concert door fanfare «Kunst en Vermaak". 20.00 u.: dansavond met or kest «All Martin". Maandag 14-8: 20.00 u.: dansavond met or kest «Flash Back United». Dinsdag 15-8; 15.00 u namiddag voor de Derde leeftijd. Verkiezing van de hoplée t an de derde leeftijd. Mu zikaal verzorgd door Ray Franky en trio. 20.00 u.: dansavond met het bekend orkest «The F.S. Band» onder leiding van zanger- trompettist Marc Decock JVS Nadat Freddy Breek en zijn gastzangeres Vivi vorige week Eronde- gem kwamen versieren met hun zoetgevoosde liedjes, is daarmee de feeststemming pas begonnen. Volgend w eekend start er de jaarlijkse kermis die bijna veertien dagen duurt, en in september heeft de bloemenwijk 't Cauter zijn wijkfeesten. Op 10 september zullen de chiro-jongens de belhamel spelen en een nieuwe poging ondernemen om het rekord liaasjeover in de wacht te slepen. Het volledige programma ziet er zo uit: ZATERDAG 5 AUGUSTUS: te 15 u Wielerwedstrijd voor ju niores B.W.B.: 10.500 F prijzen. Inrichting, sportklub «Sparren- hofvrienden m.m.v. het gemeen tebestuur. Vertrek en aankomst: Kuilstraat. 80 km over 10 ronden, te 18 u.: Opening van de kermis feesten met rondgang van de plaatselijke fanfare St. Cecilia, te 19.30 u.: Kermis T.-Dansant in zaal Claudia, met d.j. Lucien. Gratis toegang. ZONDAG 6 AUGUSTUS: Vanaf 10 u.; allerlei vermakelijk heden om en rond het dorpsplein te 16 u.: grote voetbalwedstrijd Erondegem - Bambrugge in het kader van het voetbaltornooi «Erpe-Mere» - medewerking van het gemeentebestuur, te 18 u.:T-Dansant in zaal Claudia met Disco Soul Sound. D.J Lu cien: 50 F. MAANDAG 7 AUGUSTUS: te 9 u.: PI. zielemis voor de over leden parochianen met bezoek aan het kerkhof. te 15 u Wielerwedstrijd Interna tionale liefhebbers «Grote Prijs Erondegem - Sportief-, m.m.v. gemeentebestuur en neringdoe ners. 16.000 F prijzen - afstand 100 km vertrek Café Keper Lorie en aan komst: Zandstraat, te 19 u.: derde T.D. in zaal Clau dia - 50 F toegang, te 22 u.. Groot vuurwerk, aange boden door het gemeentebestuur - Nicuwstraat. DINSDAG 8 AUGUSTUS: te 15 u wielerwedstrijd voor ju niores B.W.B.: «Grote prijs Erondegem Sportief- m.m.v. het gemeentebstuuren neringdoeners. 12.000 F prijzen - afstand 74 km - vertrek Nieuwstraat - aankomst Zandstraat. 20 u.: Trekking monstertombola wielerklub Erondegem Sportief in het lokaal Claudia. Hoogstraat. ZATERDAG 12 AUGUSTUS: te 19 u T.D. in zaal Claudia ten voordele van de gehandicapte kin deren van Erpe-Mere: inkom 50 F. Inrichting: Frans Van Boxtael en H. Van Nieuwenbergh. ZONDAG 13 AUGUSTUS: te 16 u.: voetbalwedstrijd Eronde gem - Aaigem. te 16 u.: Jubileum kriterium voor Internationale liefhebbers met 25.000 F prijzen. Er worden 10 ronden gereden over de gekende omloop Zandstraat, Nieuwstraat, Hoogstraat en Dorp. Aankomst in de Zandstraat. ZONDAG 27 AUGUSTUS: te 16 u.. voetbalwedstrijd Eronde gem - Burst in het kader van het tornooi Erpe-Mere. De f eesten op bloemenwijk 't Cau ter nemen een aanvang op vrijdag 8 september met belotting en bak- schieten. Op zaterdag 9 september richt de VTB-V AB een grote voet tocht in. waarna dezelfde voeten kunnen gesmeerd worden tijdens een groot bal 's avonds. Op zondag 10 september te 10 uur gaan de Chiro-jongens in de clinch om het wereldrekord Haasje-over te verbeteren. Vorig jaar slaagden ze erin maar een andere groep nam ondertussen dit gegeerd wereldre kord over. En dus feesten maar! WH Zoals reeds eerder werd aangekondigd plant het I.C.D., Initiatief Comité Denderstreek (Zonnestraat 35 te Den- derhoutem, tel. 053/77.77.67) een grootse vlotaktie op de Dender. Hierdoor wil deze nieuwe aktiegroep de aandacht vestigen op de noodsituatie in de Dender streek, zowel op ekonomisch, sociaal als ecologisch vlak. De aktiegroep ziet de vervuiling van de Dender als een symbool van de totale verloedering van de streek. De Dender is bovendien de rode draad die de ganse streek verbindt. gemeerd, zullen de medewer kers en muzikanten een kleine optocht houden tot aan het dichtstbijzijnde centrum, waar er pamfletten zullen worden uitgedeeld. ledereen wordt uitgenodigd aan deze manifestatie deel te Daarom wil het I.C.D. met een zelfgemaakt vlot (2,5 meter op 6 meter) de sluizen die de ver schillende Dender-gemeenten van elkaar scheiden, doorbre ken. Voor de mensen die het gebeuren in hun gemeente wil len bijwonen of aan het initiatief willen meewerken, vermelden we graag de uren van aan komst waar het vlot zal aanleq- gen: Donderdag werd vertrokken te Geraardsbergen en na een tocht over Zandbergen, Appel- terre en Pollare wordt om 17.30 uur te Ninove aangemeerd. Op vrijdag 4 augustus vertrekt het vlot om 10.00 uur te Ninove en zal het achtereenvolgens Okegem (11.30 uur), Liede- kerke (13.00 uur). Dender leeuw (14.30 uur). Welle (16.00 uur). Erembodegem (17.30 uur) en Aalst (19.00 uur) aan doen Op zaterdag 5 augustus wordt dan in Aalst om 10.00 uur ver trokken voor de laatste tocht naar Dendermonde Om 11.30 uur is het vlot te Hofstade, om 13.00 uur in Herdersem. om 14.30 uur in Wieze, om 16 00 uur te Mespelare en omstreeks 17.00 uur in Oudegem. De tocht eindigt te Dendermonde om 19.00 uur. Op het vlot bevindt zich elke dag een aantal muzikanten, zo onder meer Orjazzme en Vol- jier, of andere vrijwilligers die de aandacht op dit ludieke ge beuren moeten vestigen. In de gemeenten waar wordt aan- E£N UNICUM IN DE WEREt.fi U erf op Ter gelegenheid van de kermis te Mere organiseert het Vlaams Centrum in 't Hof Ten Dale een kunsttentoonstelling. Hun initiatief alt op tussen de dagelijkse danspartijen, nu mallemunt in het water ge\allen is. Men legt deze keer de nadruk op de promotie van plaatselijke kunstenaars. Niet minder dan tien (misschien amateursi-kunstenaars pronken op het lijstje. Het initiatief zal in dank genoteerd worden door iedereen die doen en pogingen waar deert. Dc tentoonstelling in 't Hof ten Dale gaat door van zaterdag 19 tot donderdag 24 augustus. De hele kermisweek kan men dus een vleugje kuituur bewonderen, af komstig van eigen bodem. Het Vlaams centrum nodigde hiertoe alle kunstbeoclenaars san Erpe- Mere en omgeving uit. Hun werken verschillen van gen re. hetgeen hel geheel in aantrek kingskracht doet stijgen. Kooplus tigen krijgen ook hun kans. Keuze genoeg» zal de marktkra mer roepen. Het lijstje van de kunstenaars ziet er als volgt uit: Frik De Grom. brandglas. Francois Deshommes verf op doek Jozef D'Haese. oliev doék en akvvarellcn. Herman Lievens. olieverf op doek. Paul Lievens. olieverf op doek. - John Paepe. tekeningen. Eggy Redant. pentekeningen. Bart Suys. olieverf op doek Ral Verscheiden, pentekenin gen l'rbain Schans lieger. olieverf op doek. De tentoonstelling is elke dag. ti|- dens de openingsuren van 't Hof ten-Dale, te hezicluiuen. iw-.h.» On aal degein die verom gekomme zen ooit konzjei en die naa vandaog verom ver heren ieste kier here Veirpost in heer hanne kroygen, willekom en bleift naa nog 'n betjen! Ik hoep dagge allemool 'n goei vakanse g'had hedj, te minsj- ten toch beiter ad die mensjen die geer in Sponjen op azoei 'n schrikkelèkke manier on heer doeid gekomme zen. "k Weit het, 't er zen der allicht nog veil mier onder de boon gebleiven meh aksidenten, of deir d' ien of d' ander zikte iveranst op de vrémden, mor toch! Op azoei 'n manier gelèk as da geer gebeird es, da sprékt mier tot de verbeldjink omdat er dad in iene kier zuveil woren. Mor ja zé, ge kentj gèh hier oeik eh malheir hemmen, ge moedj gè doveir ni veir goon. Teigewoerdeg komme z' ha op annen délper al oe- verroyn... Doraf hem ek ik sjans da mennen delper ienegte meiters van 't stroot leit, mor toch, ik kost ekik eivegoed van meh lirken gevalle zén binsjt da 'k mennen plafong on 't afwasse was. Kom, 't es na iene kier gepasseird, 't es gralèk spoyteg ver die mensjen en ver degein dad allien oeverblei- ven. Mor aal d' ander die weir thoois zèn, kenne vertellen oever aal 't gein da ze gezing hemmen, da ze meigemokt hemmen en 't gein da ze g'heiten hemmen. Verleide zoterdag was ek azoei ne kier nor de mert gegoon en dor tissen aal da volk (want 't er was veil volk, ajja 't was goe weir) men oeiren ne kier oepegezetj. En ge 'n hoeirden gè dor ni anders as van: hoe hejje 't g'had hè? Schrikkelèk goed maan, wajjer hem men wel nen dag of twie regen g'had, mor voesj van de rest, allei, ge ziet hoe brooin damme zèn... - Want door kom het vér de miest' op oon: ze moeten brooin zing, as 't kaan zu brooin as 'n kastanje. En tèn zèn ze kontant, want tèn kaan allemaan zing da ze veir weg geweist hemmen. Nor't zooi den, gelèk as ze zeggen. Ze zeggen vantoyd dat de moede van toyd tot toyd ne kier verom komten on de klieren zojje da somtès zeggen oeik. Want naa ziede verom al lange klieren meh kantjes oon en in de gazet spreike ze verom van de wespentolje in te voeren, meh korsei en roykoeiren en ghiel dennen santaboetiek. Mor kwestje van brooin of bliek, da komt meh-dinkt-meh, toch ni verom. Want in den toyd van vroeger tèn dreige ze ne parasol, ver schoein bliek te bleiven. En wie da 'n betjen geschoete was van de zonne of 'n tieterken brooin da was «'n boerinne» of «'n schippe- rinne»! Boerinne of schipperinne zèn dad es naa moede en 't leit er hem nor oon dat da moede zal bleiven. Ajja, de mensjen die aal die oele en die ander vèttege klodden ver op nen ik en ne goy brooin te brannen verkoeipen moeten toch oeik leven hein. Mor 'k vin da toch vies: hoe minder da ze leven gelèk as de mensjen va vroeger joren, hoe liever da ze der gelèk as die zelste mensjen willen ooit zing. Klieren draogen gelèk as ons métjes, mor alle daogen klod den ooit doeizen eiten. Brooin zing gelèk as 'n aa boerinne, mor ooitzitten tot mier as half nacht en ooit heren beddebak kommen op den noeng en allensj nog 't verschil ni ken nen tissen nen tingel en koningin-der-weiden om dor mor iet te noemen... Mor 'k hem dor op de mert nog ander dinges hoeire vertellen zee. Azoei hoeirden 'k dor iene zeggen: 't schantj da ze naa met die Pikfiesten of met die Pikkilink (ni verabuzjeiren meh Pikkels astablieft) nor Brissel aoon vér on Mannekepis eh kostim van de Falontjes t' offreiren! 'n Hejje goy gin ooit- noeidigink gekreigen gé? Ikke, ba nie 'k maan, woveir zol ik da na kroygen? Awei, 't schantj petank dad aal de zjiekers van Olsjt ien gekreigen hemmen!... 'k Loot ajjer na grooin wie dat er lachtegen en wie ni... En nog 'n ander. Oever ne koereur die hem lotj tikken meh klodden in zeh woter die der normooi ni zolle meigen in zèn, was es da? Nie, gien naomen noemen hein... mor azoei imand dad es ne koerskeimel! 'k Hoeirdegen dor zelfs vertellen oever ienen die nog geren acht daoge konzjei zol boy gekreigen hemmen en doveir ba zennen doktoer gink. Hè hooi zjier in zenne kop, en in zèn zoy, en in zènnen rigge. allei, as g' hem mocht geloeiven loy 'n pekanst op steirven. Den doktoer pakten hem insj goed op snei en hooi 't sebiet gespannen dat de knol beizeg was meh zèn karot te trekken. Kom vrindj, zoy 'n, pist hier ne kier in da potjen da 'k ne kier a woter noorzing. Jommer menier den doktoer, da goot zu gemakkelèk ni zee. 'k Ben ekik ginne koereur. Awei jong, komt tèn meiren insj verom en bringt a woter mei! Dennen tip was in zèn wiek geschoeten en traptegen 't af nor hoois. Wacht, zoy 'n, 'k zal denne lenkort van nen doktoer ne kier vast hemmen. En hè paktegen 'n betje... woter van zèn vraa, 'n betjen van de goyt van zenne gebier en hoy-zelf vildjegen de rest boy Domei trok 'n 't anderdaos verom ba den doktoer, die da flesken oonpakten en zoy: ja. 't es goed... wacht 'n betjen in de wachtzool. En door zat denne knol in ze zeiven te michelen: naa hem ek hem dor ne kier ne poter geschiljerd hein. hè zaFnog al meige zoeken. Eh kotirken noding roept den doktoer hem. Kom ne kier menne vrindj. En zeg ne kier teigen a vraa da ze 't on heer oyrestokken heid en da ze zu gaa meigelèk ne kier moe ba moy kommen. En zeg ne kier teigen die goyt da ze 't gralek on heer nieren heit. En goy. goy hee 't on anne sibberja- nes en ge kentj mor zing dagge de mondjag gotj weirken! En as ge da nie 'n geloeift maok ek ajjer iet anders woys. Woor en wanier. door klappe men 't noste weik oever. DOLF De toeristische vereniging «Westende-Vooruit» heeft blijkbaar meer sukses met hun verkiezing «Miss Wes- tende» dan het Aalsters Feestkomitee. Zij konden im mers zes kandidaten voor hun verkiezingen inschrijven daar waar wij ons tevreden moeten stellen met slechts twee dames kandidaten voor de bloemenfee. De 19- jarige Carine Delanghe uit Aalst werd door het publiek verkozen als Miss Westende 1978. Lucien Van Malderen (Steenstraat 9) verloor de kontrole over zijn bromfiets toen hij de Zeeldraaierstraat inreed. Hij reed te pletter tegen een paal en moest dringend naar het Akademisch Ziekenhuis worden overgebracht. In de hovingen van Ortanse De Schrijver uit de Immer zeeldreet werd een groot aantal planten vernield. De rijkswacht kon de dader snappen. Regelmatig worden in onze streek fietsen, radio-casettes en andere gestolen. Na een uitgebreid onderzoek door de rijkswacht werd een 17-jarige uit Lebbeke bij een nieuwe poging aan de Stationsstraat te Aalst gesnapt. Na onder vraging bekende de jeugdige dader een 8-tal diefstallen. Dr. Jozef Daem overleed op 66-jarige leeftijd aan de gevolgen van een hartinfarkt te Nieuwerkerken. Hij was 12 jaar CVP gemeenteraadslid, voorzitter van de kerk fabriek en leidde de ruiterskring St.-Hubertus Nieuwer kerken tot een sukses. Juwelier Bikkens kreeg al eens bezoek van dieven. Vorige week werd terug alarm geslagen. Politie en rijkswacht ruk ten uit maar stelden vast dat het een vals alarm was Op 10 september organiseert het stadsbestuur in het kader van het Jaar van het Dorp een eerste ambachts- markt. Van 10 tot 18 uur zal men op de Grote Markt klompenmakers, mandenvlechters. glasblazers, schil ders. beeldhouwers e.a. aan het werk zien. Ter gele genheid van deze markt en ter promotie van de lokale ambacht, zal een inventaris worden gepubliceerd van alle personen die in Nieuw-Aalst nog een oud ambacht uitoefenen. Ook mensen die een ambacht als hobby beoefenen kunnen opgenomen worden in die publika- f'e- Roel Van de Plas

De Voorpost | 1978 | | pagina 3