PIKKELING '78 EEN SCHOT IN DE ROOS «mm De Voorpost - 4-8-1978 - 5 een grootwarenhuis en «boer den» 's avonds nog wat voor eigen gebruik. De hopteelt is ook aan een zware inzinking toe en premies worden uitge keerd om hop te willen rooien. Installeren van een «hoploch- ting» is niet meer renderend vooral door meedogenloze konkurrentie van de Bondsre publiek die naar het monopo- lium schijnt te streven. Zo komt ook deze voor de Faluintjes- streek samen met de streek van Asse en Poperinge op een hellend vlak te staan waarbij al leen kapitaalkrachtige en risico-dragende kwekers het voorlopig nog uithouden. zelfs naar de winkels aan de kust niet trekken. Deze verkoop op de hoeve wordt echter ook stilaan gewurgd door allerlei fel knellende reglementeringen. Zo zit verkoop van zelf ge kweekt en geslacht vee er niet meer in. Ook natuurbehoud met het behoud van vruchtbare akker grond (voor het «Wijngaard- veld» werden 22 ha goede landbouwgrond opgeofferd) en het beschermen van nog gaaf gebleven mooie gebieden als de Faluintjes zelf, het Kravaal- bos en dit jaar vooral de «Bie- zebroeken» is een streefdoel van de VVV «De Faluintjes- Velen staken -de bezem ten venster- uit. (JM) ploeg, de Faluintjeskapel en simpatisanten, al dan niet met hun dame. KRUIDEN De Hekelgemse kruidenspecia list Frans De Block was even eens weer van de partij. Met een veelheid en diversiteit aan kruiden allerhande kreeg hij veel bezoekers en kopers. Ook de likeuren geprepareerd De vroeger overheersende boerenstand in de Faluintjes is stilaan uitgedund. Waar men het vroeger vooral van de land bouw moest hebben, bracht de VW een nieuwe faktor, een nieuwe dimensie door haar ij veren voor de rekreatieve funk- tie van deze in wezen nog ta melijk gaaf gebleven streek. De vroeger op algemene land- bouwkultuur aangewezen De platte lambiek werd door iedereen gesmaakt op het stoppelveld(JM enkele herbergen ontvangen quasi dagelijks ééndagsbe- zoekers. Inzake wandelpaden wordt nog dit jaar het Alfons De Cockpad te Herdersem inge- bos en in Baardegem aan het station aansluit Verder worden akties in het vooruitzicht ge steld om merkwaardige bomen te inventariëren en de achter- Ook de politieke vertegenwoordigers lieten de De burgemeester en zijn echtgenote mochten mee op de kar naar het veld. (JM streek». Qua milieubeheer vormen de talrijke waterlopen in ons land schap een fraai element en dienen ze rekreatief te worden aangewend als «stoeibeken» voor jeugd en gezin Voor waarde is hierbij dat ze zuiver zijn en dit wordt dan een zware opgave voor lokalen, regionale en nationale instanties. Wat betreft het landschap wil de VVV boerderij en landbou- waktiviteiten centraal stellen en biezonder oog hebben voor beboste heuvels die diepte ge ven aan het landschap en aan groene beekstroken die er de intimiteit van vormen. Plannen tot bebossing van die margi nale gronden worden momen teel, uitgaand van het gewest plan, getekerd. Ook de dorpsgemeenschap met inzonderheid het behou den van de dorpskernen liggen in de interessesfeer van de VVV. Baardegem en Moorsel, beide prachtige dorpspleinen enkoeken, jenever. lambiek c d. zich hartelijk smaken. (JM) Lekkere pensen met boerenbrood voor de pikkers op het oogstveld. (JM) I met kruiden naar recepten van De Block zelf schenen fel in de smaak van fijnproevers te val len. ACHTER- EN ONDER- GRONDEN Uiteraard schuilt achter het hele pikfeestgebeuren met «Week van de Landelijkheid», Tentoonstelling, Bloementapijt j en de Pikkeling zelf heel wat meer en zijn dit maar de veruit wendingen en de blikvangers van de VW. boeren hebben, gedwongen wellicht en zich aanpassend aan de omstandigheden, over geschakeld op specialisatie: het werden blomeisten, groen tekwekers. kippen- of zwijnen- fokkers of hun aandacht ging vooral naar de hoppeteelt. De algemene trend van «schaal vergroting», had hier ook ne faste gewolgen en vele vroe gere boeren en vooral boeren zonen verkozen het werk in de fabriek, in een drukkerij of in Fauiliale boerenbedrijven heb ben het eveneens zeer lastig, en als enige uitkomst zien ve len het verkopen van de eigen produkten op de hoeve zelf rechtstreeks aan de verbruiker en het uitschakelen van grote winsten door allerhande tus senpersonen die er vaak meer aan verdienen dan de boer zelf Vergelijk maar eens bvb slechts de prijzen van aardap pelen en melk bij de boer tegen in de winkel. Ge moet daarvoor liet optreden Hep de t on Snffelhocve barstensvol. (JM worden helaas door het door gaand verkeer van de rijksweg, niet zonder gevaar, midden door gereten. Het dorpsplein van Meldert is aan een klasse- (ingsprocedure. de bestrating inbegrepen, toe. Herdersem heeft ook reeds plannen voor een valabel dorpsplein. Van haar ontstaan af had de VVV ook als bekommernis het kuituurpatrimonium voor het nageslacht te helpen bescher men en bewaren. Door telkens naar de mooiste hoeven uit te kijken als dekror van de Pikke ling groeide belangstelling voor het behoud van deze monu menten. Kerken, kapellen, landhuizen en molens behoren uiteraard tot hetzelfde streef doel. Een inventaris ervan dringt zich dan ook stilaan op Ook de plaatselijke geschiede nis heeft haar rechten met figu ren als de H. Gudula, ons door de Brusselaars afgesneoept, de abt van Croy. bouwer van de Moorselse waterburcht, de man uit de Brabantse omwen teling Jan Frans Vonck. begra ven te Baardegem en de folklo rist Alfons De Cock. Deze ver dienen beter dan gewoon de vergetelheid en volkse mani festaties komen aan de beurt. Tenslotte is er ook de rekrea- tie! De WV heeft grote verwach tingen voor de rekreatieve funk- tie van de Faluintjesstreek. De Pikkelning is hierbij slechts een begin. Kravaalwandelingen aebeuren thans wekelijks en wandeld. Het sluit aan op de Denderroute die eerlang terug volledig in gebruik wordt ge nomen na enkele noodzake lijke modificaties. Wat betreft het fiets- en wandelpad in de oude spoorwegzate van «Lei reken» gaf minister Chabert de toelating tot aanleg Het wordt het begin van een 25 km lang fietspad Aalst-Faluintjes-Aalst dat langs de Affligemdreef. ge scheiden van de rijweg, voorbij looDt lanqsheen het Kravaal- zijden van onze huizenrijen op nieuw te omgeven met boom gaarden van hoogstanfruit. Op sommige plaatsen is het alsof de wegbermbomen om bomen schreeuwen. De VVV heeft inderdaad han den te kort om het volgend tien jarenplan te helpen realiseren. Een uitgebreide folder in '79 zal de eerste tien jaren afsluiten en tegelijk opties tonen voor het volgend decennium. L.H. s.Mr- -De Geuzen uit het Brabant.' brachten met hun doedelzakken en trommels de gepaste sleer (JM I

De Voorpost | 1978 | | pagina 5