OUD-BURGEMEESTER BLANCKAERT 75 JAAR De Voorpost - 4-8-1978 - 7 Graag eer wie eer toekomt. En ook in dit geval viel de appel niet ver van de boom. Frans Blanckaert viel hiermee de bijl in 1970, hoewel hij nog tot in 1971 aanbleef. Hierna was het uit met de aktieve politiek, hoewel hij zich verder op de hoogte hield. We vermoeden evenwel dat de beslis sing van de- BSP-fcderatie een harde klap moet geweest zijn voor deze politicus die toen nog verre van uitgespeeld wafi. Voor Frans Blanckaert eindigde zijn politieke loopbaan dus even abrubt als ze begonnen was. Tcn- dere gekende politici waren toen aktief werkzaam: Gustaaf De Strobbeleir en Pierre Cornclis. Maar na de verkiezingen van I95X- werd een andere koers gevaren. De CVP ging besprekingen aan met de liberalen, maar deze sprongen af. De CVP klopte toen aan bij de BSP die de burgemees tersjerp mocht behouden, plus nog een schepenzetel. De BSP ging met de CVP in zee. Tot burge meester Blankaert dus in 1970 een tweede zwembad te bouwen aan de andere kant v an de Dender. Aangedrongen werd ook op een ringlaan naar Dendermonde toe. direct aansluitend op de Brusselse steenweg. Ook het bouwen van de werkmanswoningen op de wijk De Tir» (schietoefenplein voor soldaten die vroeger nog in Aalst gekazerneerd waren) stond op het programma. Er werd een nieuw politiekommissariaat gebouwd, en de watertoren werd vernieuwd (koalitie met de PVV). Er werd een nieuw slachthuis gebouwd (koalitie met de CVP), en er werd begonnen met de uitbouw v an het osbroek-sporttcrrcin Er is verder ook de vernieuwde verkcersstruk- tuur in de stad (eenrichtingsver keer), een plan dat Kommissaris Geeroms uit te werken kreeg («Kommissaris Geeroms werd door ons als dusdanig aangesteld omdat hij gewoon de meest be kwame kandidaat was om Kom missaris te zijn Belangrijk was ook het aanleggen van een indus triepark. Grote moeilijkheden heelt burge meester Blanckaert nooit gehad Het lag trouwens meer in de aard v an deze burgemeester om bemid delend op te treden. «Zelfs al vie len er al eens harde woorden, toch Over het algemeen laten zijn v roc- gerc medewerkers zich over hun burgemeester zeer lovend uit. Hel was goed samenwerken met hem Deze gevoelens waren wederke rig: «Ik heb altijd genoegen be leefd aan mijn schepenen.» Hoewel overtuigd tot een welbe paalde partij behorend, bezat hij toch de gave om over de partijmu ren heen te kijken. Het ging hem echt om de belangen van de bevol king. Hij kon zich neutraal opstel len en had een scherp rechtvaar digheidsgevoel. Zo ernstig als hij was wanneer het over bestuursza ken ging. even zo vriendelijk be woog hij zich in zijn direkte werk kring, het stadhuis. Hij was er ge liefd en gewaardeerd Hij bewoog zich even vlot in het bijzijn van een hoge heer als van Jan met de Pet: «Ik kon me stelselmatig aan passen aan iemand met een hoge hoed. als aan iemand met klompen aan» om het met zijn eigen woor den te zeggen. En mevrouw: «Men kon niet zeggen dat mijn man burgemeester was: we zijn al tijd onszelf gebleven, zonder hoogmoed». Gevraagd naar zijn mening om- Op een rijtje gezet werd hij verder eerst als plaatsvervangend lid van de COO verkozen op 21 nov. 1930 en effektief aangesteld (als opvol ger van de overleden Jef Steen- haut) op 14 juni 1934. Een tweede maal werd hij op 14 april 1947 verkozen als lid van de COO waarvan hij van 1953 tot 1956 voorzitter werd. Hij was gemeenteraadslid van 1937 tot 1947 en van 1953 tot 20 nov. 1956, de dag waarop hij bur gemeester werd benoemd door minister van Binnenlandse Zaken Piet Vermeylen. De zeven ge meenteraadsleden van de partij konden het niet op een akkoord gooien omtrent de kandidaat- burgemeester, en daar het bakke leien bleef duren, haalde de minis ter Frans Blanckaert toen uit de COO om Oscar De Bunne op te volgen die de burgemeestersjerp had afgelegd. Frans Blanckaert was ook provincieraadslid van 1946 tot 1954. In deze tijdspanne werd hij wegens ontbinding van de Kamers drie maal her kozen. Oud-burgemeester Blanckaert was verder ook stichtend lid van Progecov, waarvan hij tot 1970 deel uitmaakte. Hij was voorzitter van de Intercommunale Land van Aalst, Edas en Interdender. Voor zitter ook van Dewaco, en meer dan 25 jaar beheerder van de So cialistische Coöperatieve Vooruit. Hij nam eveneens het voorzitter schap waar van de BSP, van Hand in Hand-, en van K.L.V. waaraan hij trouwens reeds in zijn jeugdjaren geïnteresseerd was. Verder was hij, op aandringen van minister Gilson, stichter van «In- In écn enkele vereniging is bur gemeester Blanckaert evenwel nog aktief betrokken. Hij is nog voorzitter van de beheerraad van de samenwerkende maatschappij Dewaco» die woningen bouwde aan de Rozendreet. Voor de rest beheerst volstrekte rust het leven van het echtpaar Blanckaert. Wel echt verdiend. Inderdaad. Maar tot slot moeten we toch ook nog even recht doen aan Mevrouw Blanckaert die een groot stuk huiselijkheid aan de ak- ti\iteiten van haar echtgenoot moest opofferen. Maar ook zij kwam uit èen sociaal bewust mi lieu Zij was de jongste dochter san Dominique Bocqeré. die hier in de streek een vooraanstaande sociale figuur was. Een geliefde en gewaardeerde burgervader(JM) nog niet uitgcluwd. Rustig en zelfs af en toe wat haperend klinkt nu de stem die zo vaak de gemeen teraad moest bedaren Voor Frans, eigenlijk Eugecn Blanckaert. begon het in 1903. hel jaar waarin hij op IX juli werd ge boren als jongste van v ier in een eenvoudig wcrkmansgc/in aan de toch niet zitten. Hij werd bediende bij advokaut Paul Michiels. en stapte na X maanden over naar de verzekeringsmaatschappij - La Prévoyance Sociale», waar toen nauwelijks een 25-tal bedienden werkzaam waren. Reeds in zijn kinderjaren, toen de Houtmarkt en de Osbrock nog de uitverkoren ra- termixt». Dit dan wat betreft zijn aktiv iteiten die in de marge liepen van zijn politieke bedrijvigheid. Bedrijvigheid die trouwens voile- dig werd afgebroken toen hij burgemeester-af was De BSP- Icderatie had namelijk besloten de leeftijdsgrens voor een mandaat vast te leggen op 62 jaar. Vogr In 1956 verliet Oscar De Bunne evenwel de kommandobrug hier in Aalst, en werd hij opgevolgd door Frans Blanckaert als burgemees ter. In koalitie met de liberalen Het ging deze koalitie goed voor de wind. De huidige burgemees ter. Louis D'haeselcer. was toen Schepen van Onderwijs. Ook an- .Neen, ik geloof' niet dat ik een «moeilijke» burgemeester geweest ben. Ik heb altijd over de partijmuren heengekeken. Ik heb geprobeerd iederéén tegemoet te treden»... Aan het woord is oud-burgemeester Frans Blanckaert die gedurende een voor Aalst ongewoon lange periode - aan - één - stuk - door de burgemeestersjerp omgegord hield: meer dan 14 jaar. Op 18 juli 11. werd hij 75 jaar, een reden voor de Voorpost om nog even het doek op te halen voor een man die hier al die tijd in de hoofdrollen zat, en waarvan men alvast kan zeggen dat hij die rol niet «speelde» maar ze eerder «beleefde». In de Dr. Goffaertstraat nr. Ill koestert oud-burgemeester Blanckaert zich nu gelukkig nog samen met zijn echtgenote die na ziekte weer goed te heen lijkt in de avondzon van een drukke politieke loopbaan die hem als een gewaardeerde en geliefde figuur heeft achtergelaten. In deze hoedanigheid is de figuur van 1 Frans Blanckaert dus overeind gebleven, ook in het bos van verre jeugdherinneringen uit de tijd dat wijzelf nog niet het minste politiek benul hadden, en hij aan onze jeugdjaren toen nog j altijd nietszeggend voorbij stapte. Ik lieb altijd genoegen beleefd aan mijn schepenen. (JM) jong komen daar ook nog de vol gende heren op voor (in deze vol gorde): Claus, Van Hoorick. Rin- goir. Van Sinay. Moeyersoen, en D'Hacselecr. Ook hangt er de stu die omhoog van de hand van kunstschilder Van Sassenbroeck waarnaar deze het grote schilderij maakte dat nu in de rij hangt in de trouwzaal: burgemeester Blan ckaert in tricolore sjerp vastge snoerd, met in de rechterhand een knots van een sigaar, waarv an de rook lichtjes omhoog warrelt. Maar met de blik toch wel eventjes te stuurs. Dat is nu in elk geval niet meer zo. Alles is uiteraard een beetje geluwd aan deze man. maar Hij ging naar de stadsjongens- sciiool en vlak vóór de eerste we reldoorlog naar de Middelbare School aan de Graanmarkt (die la ter het Atheneum zou worden). Dit duurde evenwel slechts enkele maanden, want de Duitsers braken door en bezetten de school. Er zat niets anders op dan privélessen te volgen, indien de studies niet on derbroken wilden worden. Maar dat gebeurde uiteraard ook niet gratis. Hoewel Frans tijdens en na de oor log zijn vader een handje toestak in de barbierszaak. zag hij het daar Ik kon me stelselmatig aanpassen aan iemand met een hoge hoed. als aan iemand met klompen aan. (JM) Zij was de steun waaraan Frans Blanckaert zich omhoog kon trek ken. Het is voor Aalst een zegen Nog steeds voorzitter van de beheerraad van de samenwerkende maat- geweest dit echtpaar op de voorste schappij - Dewaco -(JMrjj lc hebben gehad Wilfried Lissens vrtuigd in die periode. Wat betreft de verwezenlijkingen tijdens hel bestuur van burgemees ter Blankaert. kunnen we voorop stellen dat hij zeer begaan was met het sociale belang van de bevol king. Vooral de tewerkstelling had de aandacht v an de burgemeester. Er werd toen met de idee uitgepakt kwamen we steeds tot een oplos sing. En alle beslissingen werden ook uitgevoerd. Het is soms moei lijk om in een koalitie lc besturen, maar dan moeten er toegevingen over en weer gedaan worden. Dat is ons altijd gelukt». De burge meester nam ook nooit onver hoeds beslissingen, maar liet zich vooraf wel grondig inlichten. votterreinen waren, kwam Frans in kontankt met de politiek. Sa men met nog andere kinderen ver spreidde hij. vlak vóór de eerste wereldoorlog, manifesten voor Alberic De Swarte, toen volksver tegenwoordiger voor de «Werk liedenpartij» zoals de BSP toen heette. Met nog enige vrieden vormde de jonge Frans ook een «kern» in de middelbare school. Langs een oom echtgenoot van een zuster van vader die chef-bakker was in een bakkerij van «Hand in Hand» te Erembodegem, kwam Frans in kontakt met verschillende verenigingen die hem in de poli tiek binnenloodsten. Hij werd se- kretaris van de wijkklub van Jan Volders, en hulpsekretaris bij de «Jonge Wacht». minste toch wat zijn burgemees terschap betreft. Dit ambt werd hem zoals reeds gezegd van buitenaf op de schouders gelegd. Maar tevoren van 1947 tot 1953 is er nog een lange periode ge weest dat hij ogenschijnlijk van het politiek toneel was verdwe nen. Gedurende die zes jaren was hij immers geen gemeenteraads lid. De oorlogsjaren, maar vooral de na-oorlog had een wig gedre ven in de partij die hierdoor in twee stukken was gevallen. De ene tak werd van kol laboratie ver dacht, en de andere tak werd vrij geacht van enige vaderlandse smet. De partij stevende dus in twee banen met gestreken zeilen op de verkiezingen van 1946 af, zodat de CVP de volle wind in de zeilen kreeg, en met volstrekte meerderheid de wedstrijd won. Oscar De Bunnenam in de BSP toen het roer over. en het partij schip werd opnieuw opgekalefa terd St. Janstraat nr. 25. Vader Blanckaert werkte in de F FR. maar speelde na de uren bar bier om er met het huishouden wat gemakkelijker doorheen te ko men. Hij liep al vlug warm voorde ideeén van wat toen de «vooruit strevende werklieden» werd ge noemd. Maar Frans zelf verloor vroeg zijn moeder. Hij was toen nauwelijks vijfjaar oud. I Hel huis binnenin is een stilleven j geworden. Aan de muren werd het I verleden omhoog gehangen: her- inneringen uit de tijd van toen. ge- I stold in de vorm van schalen, pla- ketten en foto's. In de voorplaats j hangt trots naast de schouw de foto met koning Boudewijn, erop, tus- sen de gouverneur en burgemees- ter Blanckaert, op het stadhuis ge nomen tijdens een afstapje dat de koning maakte bij een bezoek aan het industriepark. Onwezenlijk noodgedwongen het schip moest verlaten, en niet meer voor een mandaat kon opkomen. De onder handelingen toen verliepen traag en moeizaam, en leidden er uit eindelijk toe dat geen enkele BSP-er werd aangemonsterd in het stadsbestuur. Een operatie waar aan Frans Blankaert niet meer deelnam, maar die hij wel be treurde. De CVP stapte toen met de PVV in de boot. en de BSP had enkel nog het nakijken vanop de wal. De verkiezingen hadden in 1970 voor een fiks politiek storm weer gezorgd, zoals men zich wel zal herinneren, een storm die weer opstak bij de laatste gemeente raadsverkiezingen, maar toen was de wind wel van richting veran derd. Frans Blanckaert zag dit al les met lede ogen aan. maar greep uiteraard niet meer in. Er werd hem niet eens meer om advies ge- Wij zijn altijd onszelj gebleven, zonder hoogmoed. (JM trent de collega's na hem, hield oud-burgemeester Blanckaert zich begrijpelijk enigszins op de vlakte, ook al «omdat ik er niet meer zo aktief bij betrokken ben. Het zou ook nooit in mij opgeko men zijn om mijn opvolgers te be kampen. Maar een en ander wekte toch mijn verwondering. Maar ik mag geen oordeel vellen. Ik sta er niet meer vlak bij».

De Voorpost | 1978 | | pagina 7